'In de keuken kan ik even stoppen met lachen' Wadloper maakt tochf van Richel naar Texel TEXELSE COURANT Anna Trap werkt deze zomer in Klif 12 Zomerbaantjes Restaurant Binnenhof na twee jaar leegstand over in andere handen ~Qedn}v\gheid Delen gecrashte F-16 langs kust gevonden Route nooit eerder in één tij gelopen DINSDAG 25 JULI 2006 De zomervakantie is beg< Scholieren zijn vrij en stut komen een paar weken terug naar het eiland. En wat doe je om die iange zomerdt door te komen? Een bijbt it dochter Quinty, poseren v< Restaurant 't Binnenhof in De Koog is verkocht. Het kolossale pand in het zuidelijk deel van de Dorpsstraat, dat al bijna twee jaar leegstond nadat de vorige exploi tant failliet was gegaan, gaat over naar Robert Nouwen en Til Evers, exploitanten van het Mexicaanse restaurant Talk of the Town, even eens gevestigd in de Dorpsstraat. Het stel heeft grootse plannen met het restaurant. Eigenlijk bevatten ze nog niet hele maal dat ze echt de nieuwe eige naren zijn van 't Binnenhof, het res taurant dat Gerard en Ria Zoetelief in 1998 lieten neerzetten. 'Het ging ook zo snel dat we het nog nau welijks beseffen. Het is nog steeds onwerkelijk als we er langslopen', vertelt Nouwen. Al enige jaren runt hij met partner Til Evers restaurant Talk of the Town, waarvan het pand eigendom is van Frits Langeveld. 'We betalen een stevige huur en wilden het pand graag kopen van Frits. We waren daar al jaren mee bezig, maar Frits beslist niet zo snel. Uiteindelijk hadden we over eenstemming over de prijs en een plan gemaakt voor nieuwbouw, want er is nogal wat achterstallig onderhoud aan het pand en als je het goed wilt doen. moet het plat.' De bank zag echter geen heil in het nieuwbouwplan, zodat de onder nemers op zoek gingen naar een ander kooppand. Via een tip kwa men Evers en Nouwen bij de familie Zoetelief terecht. 'We hadden daar zelf niet aan gedacht, gek maar waar. Toen we eenmaal een rond leiding hadden gehad, waren we verkocht', glundert Evers. In goede samenwerking met Gerard en Ria Zoetelief werd een ondernemers plan opgesteld en kwam het binnen korte tijd tot een akkoord. 'In Talk of the Town konden we niet verder. Het loopt erg goed en af en toe moeten mensen wachten op een tafeltje. We willen graag verder, maar op de huidige locatie is dat gewoon niet mogelijk. We hebben meer in onze mars, maar zitten in dit pand op het maximum.' 't Binnenhof, dat overi gens een andere naam krijgt (maar die blijft nog even geheim), biedt aanzienlijk meer ruimte. 'Ik schat dat de totale oppervlakte zo'n 500 vierkante meter is. Alleen met de serre en het voorste gedeelte kun nen we al 150 gasten kwijt, terwijl we er nu niet meer dan honderd kunnen plaatsen', aldus Nouwen. Het pand gaat op 3 november offi cieel over, inclusief inventaris. 'Die tafels en stoelen zijn prachtig. Ver der is de inrichting steriel. Dat gaan we veranderen. We gaan voor het gezellige vakantiegevoel. Die uit straling heeft Talk of the Town ook en dat werkt goed.' Mogelijk wordt het restaurant volgens een wisse lend thema ingericht en wordt ook de kaart daar (gedeeltelijk) op aan gepast. De Mexicaanse kaart blijft een belangrijk onderdeel vormen, maar daarnaast hebben de onder- nemers nog meer culinaire plannen, die ze nog niet willen prijsgeven. 'In elk geval willen we wat meer leven in de brouwerij brengen in De Koog zuid. Of dat lukt in dat deel van de straat? ledereen komt er langs, dus dat moet kunnen. We willen ook eerder open. Vanaf een uur of tien. Want waar kun je 's morgens koffie drinken in De Koog? Bij de bakker misschien, maar verder houdt het snel op. Wij willen ons ook nadruk kelijk op het terras-publiek richten. Een vers kopje koffie of een lekkere cocktail, dan moet allemaal kun nen. We richten ons op gasten van één tot tachtig jaar.' Het personeel van het duo is erg enthousiast en verhuist mee naar de nieuwe tent. Gezien de grootte van het nieuwe bedrijf wordt het personele bestand uitgebreid. 'We doen het rustig aan. Eerst het bedrijf verkennen en kij ken wat er mogelijk is. Dan rustig uitbouwen.' Dat het een hectisch najaar wordt voor het ondernemende stel staat vast. Voor de Kerst moeten de deu ren van de nieuwe zaak open, maar Talk of the Town blijft doordraai en tot 31 december. Bovendien verwachten Evers en Nouwen in november hun tweede kind. 'Ach, je moet het positief bekijken. Wij zien dat niet als een obstakel, maar als een uitdaging!' Langs de kust van polder Het Noorden en de Schorren zijn de afgelopen dagen wrakstukken van de woensdag neergestorte F- 16 aangespoeld. Defensie is gis teren op de Waardgronden tussen Texel en Vlieland begonnen met het opruimen van de grote res tanten van de straaljager. De aangespoelde wrakstukken werd gevonden .door Jaap Boon en Eckard Boot van Natuurmonumen ten. Boon vond twee delen langs de Noorderdijk ter hoogte van hotel Prins Hendrik en enkele honderden meters zuidelijker. Het ene deel zag eruit als een stuk van de romp, het andere was vermoedelijk van een stuk van de staart of het hoogte roer. Boon heeft de materialen's zondag avond aan de politie overhandigd. Defensie verzamelt de wrakstukken om te achterhalen hoe de straalja ger kon verongelukken. Boon hoopt dat de gevonden onderdelen later alsnog een plekje in één van de Texelse musea kunnen krijgen. Boot vond gisterochtend aan de zuidkant van de Schorren nog een deel. Natuurmonumenten heeft het deels niet toegankelijk gebied gron dig onderzocht om er zeker van te zijn dat er verder niets meer ligt. Ook Boot heeft het gevonden deel aan de politie overgedragen. De wrakstukken die van het wad worden gehaald, gaan volgens een woordvoerder van de Konink lijke Luchtmacht via Harlingen voor onderzoek naar de vliegbasis in Woensdrecht. Een speciale com missie, die ook aanwezig was bij de berging, onderzoekt daar de oor zaak. Een tank met het giftige hydra- cine (noodbrandstof) is volgens de woordvoerder onbeschadigd terug gevonden. 'Alle vloeistof zat er nog in.' Volgens woordvoerder wordt na het opruimen nog onderzoek gedaan naar de wadbodem. Met de piloot, die zich via de schiet stoel in veiligheid wist te brengen, gaat het goed. Het toestel, dat afkomstig was van vliegbasis Vol- kel, stortte woensdag tegen drie uur neer op ongeveer 7,5 mijl ten noordoosten van De Cocksdorp. De F-16 was met een oefening op de Vliehors bezig. Jaap Boon trof zondagmiddag enkele onderdelen v dijk van polder Het Noorden. n de neergestortte F-16 langs de (Foto Harry de Graaf) Landelijke media op Kogerstrand RST-camping Kogerstrand staat deze week centraal in verschil lende radio- en televisieprogram ma's. Donderdag strijkt RTL4 neer voor opnames voor het tele visieprogramma 4 in het Land. Dezelfde dag arriveren ook pro grammamakers van de Veronica Radioschool, die drie dagen lang radio maken op Kogerstrand. Vier weken lang staat het dagelijkse programma 4 in het Land in het teken van de Zomertoer. De redac tie van het programma reist met een camper door heel Nederland op zoek naar leuke verhalen van bijzon dere mensen. Donderdag is Texel aan de beurt en is Kogerstrand de uitvalsbasis. De gehele dag wordt er gefilmd en worden in een pagode tent op de camping mensen geïn terviewd. Bij Sportpaviljoen Paal 33 wordt een optreden van Big Band Texel gefilmd. De opnamen worden dezelfde avond nog uitgezonden, om 23.30 uur op RTL4. Dezelfde dag arriveren ook de radio makers van V-Radio. Dit webstation is van de Veronica Radioschool. Studenten van deze school, en van andere hogescholen en universitei ten, maken dagelijks het programma What ever, bestemd voor studenten. Deze zomer zijn de uitzendingen hoofdzakelijk gericht op vakantie en zon. Drie dagen lang worden op Texel opnames gemaakt. Het is de bedoeling daar een aantal uitzen dingen mee te vullen. Vrijdag wordt er live vanaf Texel uitgezonden, met medewerking van de DJ's Frank en Barry, tussen negen en tien uur 's morgens. De uitzendfrequenties zijn terug te vinden op www.v-radio.nl. Afrikaans dansen Op het strand bij paal 17 geeft Ericka Voortman donderdag een workshop Afrikaans dansen. Met live-begeleiding wordt gedanst van 20.00 uur tot zonsondergang Deel name kost €5,-, aanmelden is niet nodig, danservaring evenmin. Voor meer informatie: www.danslabora- torium.nl en 06-13614046. Ze begon als een kerstengeltje en probeert nu een boer voor zich te strikken. Ze moet zingen en ze moet serveren. Anna Trap (16) uit Oosterend heeft waarschijnlijk het meest veelzijdige vakantie baantje van het eiland. Ze werkt sinds kerst als actrice/serveer ster bij Theater Restaurant Klif 12 in Den Hoorn. 'Alles moet tegelijk en je moet ook altijd vrolijk en enthousiast zijn. Het is voor de gasten een heel speciale avond.' Omdat Anna altijd met muziek en toneel bezig was, vonden haar ouders dat werken bij Klif 12 echt wat voor haar was. 'Met mijn fami lie zijn we toen naar Diner-cabaret gegaan. Ik vond dat zo leuk, dat ik een briefje heb gestuurd. Ik mocht daarop eens langskomen en kon toen blijven. Ik hoefde niet eens in de afwas te beginnen maar kon gelijk als kerstengeltje beginnen.' Inmiddels heeft ze drie rollen. Bij de kindervoorstelling van de Van tasjes speelt ze een meisje dat een boer voor zich moet strikken en bij het kinderrestaurant helpt ze met het maken van een film. In de Diner-cabaretvoorstelling voor stelling heeft ze haar eigen liedje. 'Het is zo leuk om op het podium te staan. Dat geeft echt een kick.' Deze zomervakantie werkt ze vier dagen per week, voor ze in septem ber naar 5 HAVO gaat. Aan elke voorstelling gaan weken van repeteren vooraf. 'En dan toch gaat het nog wel eens fout tij dens de voorstelling. Ik ben nogal goed in het zingen van de verkeerde tekst. Maar dat merkt het publiek toch niet. Anders vangen mijn col lega's het wel op.' Laatst ging het toch fout: 'Samen met een collega zong ik een liedje, maar zij had een schorre stem. Toen sloeg haar stem over tijdens haar stukje. De rest van het nummer lagen we in een deuk.' 'Het leuke aan dit werk is het con tact met het publiek. Je staat op het podium en twee tellen later sta je het publiek te bedienen. Je doet alles tegelijk. Je krijgt dan zulke enthousiaste reacties. Soms komen er mensen na de voorstelling naar je toe om te zeggen dat ze zo genoten hebben. De sfeer is heel relaxed. Dat is ook wel het bijzondere van Klif 12, want bij gewone voorstellin gen zie je de toneelspelers niet.' Internationale foto-expositie Honderd foto's van internationale kunstenaars zijn te zien op de door Europa reizende tentoonstelling 100 Open Windows, die van zaterdag 29 juli tot 15 augustus op Texel neer strijkt. De collectie bestaat uit foto's van vensters die de kunstenaars in hun eigen woonplaats hebben gemaakt. De Nederlandse inzen ding is van Theo en Jerom Timmer uit Den Burg. Het idee is afkomstig van het kunstenaarsechtpaar Sirje Eelma en Rait Praats uit Estland. Voorzitter van 100 Open Windows op Texel is Theun de Winter, tevens voorzitter van de Ezelvereniging. De vernissage vindt vrijdag 28 juli om 19.00 uur plaats in Tusse de Banke, waar vijftig werken wor den tentoongesteld. Vijftig kleinere foto's vinden een plaatsje in de etalage van boekhandel Het Open Boek van (deelnemer) Theo Timmer. Ook eetcafé Bruintje Beer, hoofd sponsor van 100 Open Windows op Texel, besteedt aandacht aan de expositie. De vernissage wordt bij gewoond door ambtelijk organisator en kunstliefhebber Wilfried Dujardin uit het Vlaamse Kuurne, dat dankzij de Ezelvereniging warme banden met Texel onderhoudt. Ook burge meester Carl Vereecke uit Kuurne en zijn gezin behoren tot de gasten. De gemeente Texel wordt vertegen woordigd door wethouder Marian Merkel bach. 'Het is voor de mensen een heel speciale avond. Daarom moet je ook altijd je best doen, lachen en enthousiast zijn. Gasten moeten merken dat je het leuk vindt dat je bij hen aan tafel staat: 'Héé, hier ben ik!' Als je chagrijnig of moe bent, kun je dat gewoon niet laten merken, een gast voelt dat. Geluk kig kan ik in de keuken even stop pen met lachen en even jezelf zijn.' Zenuwen Twee weken terug was de première van de kindervoorstelling van de Vantasjes. 'Dat was heel spannend. Ik ben de eerste paar optredens altijd een beetje zenuwachtig, maar als ik met mijn eigen band optreed ben ik meer gespannen. Ik heb geen hoofdrol dus het is niet erg als er iets fout gaat. We bekijken steeds wat er mis loopt en vaak passen we het dan aan. Na een tijdje gaat het al beter en dan nemen de zenuwen af.' 'Het spelen voor kinderen is het leukst. Bij kinderrestaurant kan ik improviseren. We hebben alleen een verhaallijn maar wat er precies gezegd wordt verandert elke voor stelling. Het is ook veel moeilijker om voor volwassenen te spelen dan voor kinderen. Bij kinderen kun je lekker overdreven en dom doen, dat maakt niet uit. Volwassenen zui? dat niet echt waarderen.' Anna werkt veel samen met twes meiden van haar leeftijd. 'We mog? ook onze eigen inbreng aan dj voorstelling leveren; we zijn nuea lied aan het instuderen. Onze rj len zijn ook zo dat het niet erg als één van ons met kan. Ik gaai weken op vakantie, dus dan wat ik even weggelaten. De anders nemen mijn tekst dan over.' Na a zomervakantie blijft ze in de week enden bij Klif 12 werken 'Maar ik^ later liever de muziek in. Dat is met mijn ding.' Sietze Vermedj Anna Trap (rechts) tijdens de kindervoorstelling van de Vantasjes: Boer zoekt vi VERVOLG VAN PAGINA 1 Strandgangers Bedoeling is dat het mobiliteitsplan, een onderdeel van het begin dit jaar nieuw vastgestelde coalitiepro gramma, in 2007 wordt uitgevoerd. In het mobiliteitsplan wordt ook de kwaliteit en de kwantiteit van de parkeerterreinen nog eens onder de loep genomen. De afgelopen jaren heeft de gemeente al proeven gehouden bij de strandopgangen van paal 9, 12, 15, 17, 28 en 33 door de stallingsruimten voor fiet sen te vergroten. Daardoor is er volgens de gemeente ook in het hoogseizoen voldoende ruimte voor de fiets. De gemeente, die er in de conceptversie naar zegt te streven dat bij elke strandopgang een fiet senstalling komt, is verantwoorde lijk voor het beheer en onderhoud van de stallingen. Het is de 56-jarige Kees Wevers uit Utrecht als eerste wadloper gelukt in één tij van Richel naar Texel lopen. De ervaren en fer vente wadloper legde de 29,1 km lange tocht van de zandplaat ten oosten van Vlieland naar De Schorren af in 7,5 uur. De Utrechter, die in het verleden één van de oprichters van de Wad denvereniging was, was al jaren van plan de tocht te maken. In april 1978 was Wevers al eens met wad loper Frans Visser van Texel naar Richel geiopen, maar dat gebeurde toen in twee tijen. Tijdens de vloed wachtten de twee in een rubberboot totdat ze verder konden lopen. Na die ene keer kwam het er niet meer van. De plannen kregen drie jaar geleden concreet vorm, nadat Wevers met emeritus-predikant Eduard Verhoef uit Maartensdijk de ongeveer even lange tocht van Texel naar Vlie land had gelopen (maart 2003). Er volgden verkenningen met behulp van GPS en Wevers bestudeerde nauwkeurig gegevens van Rijks waterstaat. Dat leerde hem dat het theoretisch mogelijk moest zijn het nog onontgonnen traject in één tij te lopen. Op zaterdag 10 juni liepen Wevers en Verhoef ter voorbereiding opnieuw van Texel naar Vlieland en een dag later maakten ze de 14 kilo meter lange tocht naar Richel. Vorige week dinsdag vertrokken de twee opnieuw naar Richel, maar nu met tent en slaapzak. Woensdag ochtend ging in alle vroegte de wek ker, waarna Verhoef en Wevers om 5.23 uur van hun bivak op de zand plaat vertrokken. Bepakt en bezakt met tent, slaapgerei en zo'n vijf liter water liepen de twee langs het zogeheten Fransche Gaatje in de richting van de Staart van Schier- inghals. Na ruim twee uur ploeteren door gemiddeld 40 tot 80 centime ter hoog water kwamen de twee om kwart voor acht aan op de uitlopers van de hoger gelegen Waardgron den waardoor ze meer droge grond onder de voeten kregen. 'Je kunt enorme spierpijn krijgen als je lang door ondiep water loopt, ik heb er even wat last van gehad, maar ver der viel het mee', aldus Wevers. Twijfel Verhoef besloot op de Waardgron den terug te gaan naar Vlieland Ook Wevers twijfelde of het zou luk ken. 'We liepen drie kwartier achter op schema. Het leek erop dat het weer een uitgebreide verkennings tocht zou worden, maar ik wilde toch doorlopen omdat het verder lekker ging. Ik voelde dat ik goede benen had.' Dat bleek toen hij bij de Driesprong, een 'point of no return' op ongeveer de helft van de route aankwam. 'Toen had ik een half uur over, omdat het op de Waardgronden goed liep. Ik besloot nog een kwartier door te lopen en daarna zou ik bepalen wat ik zou doen. Toen kreeg ik het idee dat het ging lukken en ben ik door gelopen. Volgens Wevers ging het onder meer lekker, omdat hij vrijwel constant over hard zand liep. 'Als je naar Terschelling of Ameland loopt, heb je op sommige stukken met zware klei te maken, maar dat was hier absoluut niet.' Dat hij in juni nog van Texel naar Vlieland had gelopen en dat hij GPS bij zich had, speelde een doorslag gevende rol om door te lopen. 'Er wordt in wadloopkringen wisselend gedacht over het gebruik van GPS in plaats van een kompas, maar je weet daardoor wel precies op welke draaipunten je moet navigeren. Als je verkeerd loopt, weet je ook met een naar welke plek je terug moet lopen. Dat ging met een kompas veel moeilijker.' Om elf uur arriveerde Wevers bij de Breesem, waarna het nog zo'n twaalf kilometer lopen was. 'Daar liep ik zo'n twintig minuten voor op schema. Die laatste twaalf kilome ter heb ik over droog wad kunnen lopen. Er stond gelukkig een stevige oostenwind die voor de nodige» koeling zorgde.' Om 12.53 uurzei r«t Wevers voet aan land op Tea 'Daar gaf het een zeer goed gev» dat ik het gehaald had.' Derde ke* De tocht was in meerdere opzied Kj opmerkelijk. Het was ook pasai derde keer dat er van Vlieland de richting van Texel werd gelopf» Dat gebeurde eerder alleen in en 1975. 'Lopen in de richting v? Texel is zwaarder dan anderso" omdat je dan tegen de vloed loopt.' Volgens Wevers staat?' nog één nooit in één tij gelopen® te op de Waddenzee open. En 5 is andersom van Texel naar" lopen. De Utrechter kon nogrê zeggen of dat er ooit nog van kort 'Het wadlopen laat zich ook I"" met de agenda combineren, in Utrecht wonende Wevers «et in het dagelijks leven in Emdta' waardoor het voor hem lastig s> goede omstandigheden ogend' kelijk naar het waddengebied reizen. De route Richel-Texel was ovtf gens niet geheel zonder gevaJ Dat zat hem niet in de fel set* nende zon, het opkomende*® of een mogelijk tekort aan dit» water, maar kwam uit onvewadl hoek. Een paar uur nadat Wevers^ Waardgronden had verlaten, sto er een straaljager van de Kow* lijke Luchtmacht neer nabij deren*! waar hij net gelopen had. idie Sar xees wevers liep via net r-ranscne uaarye, oe s>zaan het Hadinger Gat en de Breesem in 7,5 uur van Richel naar Texel. Hij van de zandplaat bij Vlieland en kwam om 12.53 uur aan op het eiland. acnienngnais, rtrokonli*'

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 4