Gemeente wil nieuw overleg kitesurfen Gemeente steunt idee basisbreedte strand Terecht vergunning voor golfsurfschool Grote subsidie voor postdoc NIOZ TEXELSE j COURANT Rotary verkoopt bier ten bate van Tesselhuus 280 tennisballen in afvoerput DINSDAG 25 JULI 2006 Logeerhuis Texel 's Heerenloo Noord-Nederland, afdeling Noorderhaven 'earnmanager Heidi Hulberts 06 5253826! Rabobank 303106 360 nes bij paal 17 nog plek voor een container. Dat die ruimte er was, was al gebleken uit een principever zoek dat een andere strandexploi- tant in 2004 al eens bij de gemeente had ingediend. Die kreeg toen te horen dat er nog 18 vierkante meter was. Way diende in 2005 een soort gelijk verzoek in voor 25 vierkante meter en kreeg op 24 oktober te horen dat de 18 vierkante meter beschikbaar was. Begin november diende hij een aanvraag in en in januari verleende het college vrijs- temming op het bestemmingsplan en de bouwvergunning. Gregoire deed in oktober 2005 zijn vergeefse verzoek voor uitbreiding. De com missie kan geen oordeel geven over de vraag of hij toen ten onrechte heeft gehoord dat er geen ruim te meer was. Ze constateert wel dat 'gelet op de genoemde en de beantwoorde principeverzoeken de mededelingen niet als onjuist kun nen worden bestempeld.' De meeste andere ingediende bezwaren zijn volgens de com missie niet relevant. Volgens de commissie vergelijkt de Vereniging Strandexploitanten de opslagcon tainer onterecht met paviljoens en kiosken omdat daarvoor andere bebouwingsregels en bestem mingsplanvoorschriften zijn. Argu menten dat Way niet op Texel woont en de golfsurfschool niet op Texel is ingeschreven, zijn volgens de com missie evenmin relevant. De Vereni ging Strandexploitanten voerde dat aan, omdat de strandnota volgens haar geen nieuwe exploitanten en bebouwing toestaat. Volgens de commissie komt dat niet in de nota voor. Argumenten van De Graaf dat het niet wenselijk is dat Way met een auto over het strand rijdt, worden eveneens gepareerd. Dat dient niet bij de bouwvergunning te worden betrokken. De Algeme ne Plaatselijke Verordening bevat regels over rijden op het strand.' woordvoerder. 'We hebben tot nu toe goede ervaringen met de kite- surfers.' Texel kent een kleine groep fervente kiters. De raad verleende hen een paar jaar geleden ont heffing om bij Dijkmanshuizen hun sport te beoefenen. Voor de rest van de Waddenzee en grote delen van de Noordzee werd het kiten toen, in aanloop naar een nieuw binnenvaartpolitieregelement voor de Waddenzee, verboden. Officieel is kitesurfen nog. steeds op vrijwel de hele Waddenzee ver boden, met uitzondering van vier plekken in het Friese gedeelte. Dan gaat het om plekken bij Ameland, Terschelling, Harlingen en Dokkum. Rijkswaterstaat heeft begin juli, na de nodige toetsingen en overleg, til handen maakten licht werk. In drie kwartier was het Texels Speciaal Bier verzendklaar ten bate van het Tesselhuus. (Foto Jan Boon). Dertig leden van de Rotaryclub fexel hebben dinsdagavond in minder dan drie kwartier 3000 Hesjes bier verpakt en gereed gemaakt voor verzending aan ientallen andere rotaryclubs in lederland. Dat was het voorlo- lige slot van een actie om een linke donatie bijeen te brengen wor het Tesselhuus in De Koog. )oor de community service van de Texelse club was op de ande- s rotaryclubs van het land het beroep gedaan om het Tesselhuus te steunen door het aankopen van geschenkverpakkingen met vijf soorten speciaalbier van de Texelse Bierbrouwerij. De reactie was ver heugend. Leden van tal van clubs, vooral uit Noord-Holland, bestelden een of meer pakketten van €60,- met elk vier geschenkverpakkin gen. Directeur Maurice Diks van de Texelse Bierbrouwerij was bereid de daarvoor benodigde 3000 fles jes bier voor een prettige prijs te leveren en ook het statiegeld (totaal €450,-) te sponsoren. Volgens een soort lopende-bandsysteem mon teerden de Texelse rotarians dins dag in een van de gebouwen van FtAB in Oudeschild de verpakkingen en de verzenddozen en plaatsten er de in kratten aangevoerde flesjes bier in alsmede een drinkglas en een informatiefolder over het Tessel huus. Rob Koopman van Koopman Koerier zorgt ervoor dat het bier een dezer dagen bij de afnemers wordt bezorgd. Burgerzaken op huisbezoek Voor mensen die niet in staat zijn zelf (eventueel met begeleiding) naar het gemeentehuis te komen voor het aanvragen van een legi timatiebewijs, heeft de gemeente een speciale regeling in het leven geroepen. Als het wel mogelijk is met de auto naar het gemeentehuis te komen, kan een tijdstip worden afgespro ken waarop de afzetpalen op de Groeneplaats kunnen worden neer geklapt. Een medewerker van de afdeling burgerzaken kan de aan vraag dan bij de auto in behande ling nemen. Ook het afhalen van het legitimatiebewijs (dat door de aanvrager zelf moet gebeuren) kan op deze manier plaatsvinden. Voor ouderen die in de Gollards wonen en inwoners van het ver pleeghuis die niet in staat zijn naar het gemeentehuis te komen, brengt een medewerker van de afdeling burgerzaken één maal per maand een bezoek aan Gollards en ver pleeghuis. Om dit bezoek vlot te laten verlopen, inventariseert een medewerker van het Zorgcentrum tevoren hoeveel personen een aan vraag zullen indienen. Ook kan een medewerker van de afdeling burgerzaken op bezoek komen bij mensen die zelfstandig wonen en niet in staat zijn naar het gemeentehuis te komen. Ook in dit geval geldt dat de aanvraag tijdig (telefonisch) moet worden doorge geven. Met de komst van het nieuwe pas poort - per 28 augustus - moeten ook pasfoto's aan nieuwe richtlijnen voldoen. De plaatselijke fotografen zijn van op de hoogte van de regels, die ook zijn na te lezen op website www. paspoortinformatie, nl Verkiezing van beste onderneming Ondernemingen uit Noord-Hol land die zich op innovatief gebied onderscheiden en tot inspiratie van anderen dienen, kunnen meedin gen in de Ondernemingsverkiezing NH. Deze verkiezing wordt georga niseerd door Kamer van Koophan del, provincie Noord-Holland, MKB Randstad-noord, Deloitte, Rand stad, ABN AMRO en HDC Media. Doel is het bekendheid geven aan en het belangstelling wekken voor positieve ontwikkelingen, het bena drukken van het qrote belang van een gezond ondernemingsklimaat en het belonen van goed onderne merschap. Voor de verkiezing is de provincie in tien economische deelgebieden verdeeld, waaronder de Kop van Noord-Holland. Ondernemingen kunnen zichzelf voordragen, maar kunnen ook door anderen worden voorgedragen. Uiteindelijk beslist een jury van prominente leden uit het bedrijfsleven welke onderne mingen worden genomineerd. Uit elk deelgebied wordt één bedrijf genomineerd. Uit deze tien geno mineerden worden tijdens een fees telijke gala-avond drie finalisten gekozen. Deze drie zullen zichzelf aan de hand van vragen aan het publiek en de jury moeten voorstel len, waarna de uiteindelijke winnaar bekend wordt gemaakt. Deze gala avond vindt plaats op dinsdag 28 november. Criteria waarop de bedrijven wor den beoordeeld zijn inspiratie, durf, daadkracht en doorzettings vermogen. Deelnemende bedrijven moeten al minstens drie jaar staan ingeschreven bij de KvK, minimaal vijf personen in dienst hebben, de afgelopen twee jaar een positief bedrijfsresultaat hebben gehad en uitzicht hebben op continuïteit. Het verloop van de verkiezingen is te volgen via www.ondernemingsver- kiezingnh.nl. De provincie Friesland moet opnieuw in overleg met de pro vincie Noord-Holland en Rijkswa terstaat over kitesurfen langs de Texelse Waddenkust. Dat verzoek doet de gemeente in een brief aan Friesland. Ze hoopt op die manier alsnog een mogelijkheid voor de sport op het Texels deel van de Waddenzee te bewerkstelligen. De provincie Noord-Holland stak recent een stokje voor het plan om Ceres aan te wijzen. Dat gebeurde nadat Friesland Noord-Holland had laten weten dat zij Ceres op het oog had als potentiële plek om te kitesurfen. De provincie Friesland is coördinerend in het vinden van kite- surfplekken op de Waddenzee, dat is sinds 2004 geen taak meer van gemeenten. Noord-Holland haalde een streep door de Friese plannen, omdat zij eerst wil toetsen of kite surfen bij het strandje niet in strijd is met de Vogel- en Habitatrichtlij nen. Tot die tijd mag er niet worden gekited. De gemeente hoopt dat er een oplossing wordt gevonden. 'Het besluit van de provincie kwam voor ons als een verrassing', aldus een Het college heeft het advies van de Bezwarencommissie overgenomen. De bezwaarmakers lieten eerder weten dat hun bezwaren niet tegen de golfsurfschool en Way zelf waren gericht. De gemeente steunt een initiatief van de Verenigde Strandexploi tanten Texel (VST) om een wette lijk vastgestelde minimumbreedte op het strand te krijgen. Dat blijkt uit de conceptversie van de nieu we strandnota. Volgens de gemeente is een zoge heten basisbreedte een vereiste voor veiligheid en economische ontwikkelingen op het strand. De VST is al diverse jaren betrokken bij gesprekken met het ministerie van Economische Zaken om op het strand officieel een 'economische zone' in te stellen, zodat strandex ploitanten meer zekerheid over het strand hebben. Rijkswaterstaat was tot nu alleen verantwoordelijk voor de zogehe ten basiskustlijn die inhoudt dat het achterliggende land tegen de zee beschermd moet zijn. Daarbij is het niet van belang hoe breed een strand is. Dat leidde de afgelopen jaren op het eiland meermalen tot het ontstaan van smalle stranden, nadat RWS voor de kustbescher- ming de voorkeur had gegeven aan goedkopere onderwatersuppleties boven de duurdere zandsuppleties op het strand. Het beheer van de kust is overigens sinds begin deze maand in handen van hoogheem raadschap Hollands Noorderkwar tier overgegaan. Volgens voorzitter Jur Schuiringa van de VST zou er een minimale basisbreedte van honderd meter moeten zijn. Het behoud van een basisbreedte zou volgens de VST een taak voor het rijk moeten zijn en niet alleen voor gemeenten. Het strand speelt een belangrijke rol in het toerisme. Het overgrote deel van de gasten zegt onder meer vanwege het strand naar Texel te komen. Bij werkzaamheden aan het par keerterrein bij het OSG-gebouw aan de Emmalaan kwamen mede werkers van de gemeente onlangs zo'n 280 tennisballen tegen, die om vooralsnog onduidelijke reden in het riool waren beland. De bal len werden met de kolkenzuiger opgezogen. Om de kosten voor een uit te voe ren werk goed te berekenen gaat vaak een ambtenaar ter plaatse kijken hoe het materiaal er bij ligt. Bij een werk onder de grond is een rioolinspectie nodig, die aangeeft of de buizen misschien slecht zijn en aan vervanging toe. Dit gebeurde onlangs voor de reconstructie van parkeerplaats P1 aan de Emma laan. Omdat op de tekening niet duidelijk was te zien hoe het riool liep, gin gen Daan van Sijp en Rikus Bakker van gemeentewerken erheen om de zaak door te spuiten. Het regenwa ter zou in een sloot terecht moeten komen, maar op welke manier was niet goed te zien. Dat was reden om de put ter hoogte van de tennisvel den open te maken. Tot hun ver bazing zagen de gemeentewerkers enkele tennisballen langs komen drijven. Vervolgens nog een paar, toen een hele kluit, in diverse staat van aftakeling. Zij concludeerden dat bij de ten nisvelden een afvoerput voor regen water moest zijn waarin ook ten nisballen verdwijnen. Navraag bij tennisclub Deuce leerde dat op elk putje een rooster zit. Sinds kort zit ook in alle regengoten een blad vanger, omdat er eerder dit jaar een lastige verstopping was. Met de kolkenzuiger werden alle ballen uit het riool gezogen. Na het leeglopen van de tank bleven zo'n 280 ballen achter op de spoelplaats. (Foto Hans Witte, gemeentewerken) Comfortabele bushaltes De vijftien meest gebruikte bus haltes op Texel krijgen een ver hoogd perron waardoor het in- en uitstappen makkelijker wordt. Het is een initiatief van de provincie die voor het verhogen van de hal tes zoveel geld beschikbaar heeft gesteld dat nog maar vijf procent voor rekening van de gemeente komt. Het 18 centimeter hoger maken van de halteplaatsen is bedoeld als stimulans voor het publiek om meer van het openbaar vervoer gebruik te maken. Omdat dit aansluit bij het mobiliteitsplan van Texel heb ben b en w besloten eraan mee te werken en het benodigde geld bij de provincie aan te vragen. Totaal zijn op Texel ongeveer vijfitg bus haltes die allemaal eigendom zijn van de gemeente. De verhoogde perrons komen op de vijftien meest gebruikte haltes, die zijn voorzien van een wachthuisje (abri). Daar mee is totaal €111.200,- gemoeid. De bijdrage van de provincie is €105.640,- zodat de gemeente zelf nog €5.560,- op tafel moet leggen. Het project staat op het investe ringsplan 2007-2010 waarover de gemeenteraad nog een besluit moet nemen. Voor het verbeteren van de toegankelijkheid van de bus haltes in de hele provincie hebben GS een maximumbedrag beschik baar gesteld. Als dit is opgebruikt, zullen nieuwe aanvragen worden afgewezen. Als dat gebeurt met de aanvraag van Texel gaat het project niet door. vergunningen voor die locaties ver leend. De resultaten van de toetsen zijn vastgelegd in de nota Kitesurfen op de Waddenzee. Op Texel is het kitesurfen op het moment alleen toegestaan op twee plekken. Dan gaat om het niet- bewaakte strandgedeelte tussen paal 10 en 12 en het niet-bewaakte strandgedeelte tussen paal 17 en 19. Bij paal 15 mag niet worden gekited. Die locatie werd vorige week abusievelijk gemeld in een persbericht van de provincie, waar na het ook verkeerd in de Texelse media terecht kwam. Dat leidde de afgelopen dagen tot verwarring op het strand bij Westerslag. Het college heeft golfsurfschool Ozlines van Chris Way terecht vergunning verleend om tèn zui den van paal 17 een opslagcon tainer van 18 vierkante meter te plaatsen. Dat stelt de Bezwaren commissie die zich eind mei over bezwaren van strandexploitanten tegen de plaatsing boog. De vergunning was in de ogen van de Vereniging Strandexploitanten Texel, strandexploitant Erik de Graaf en Michel Gregoire van Bureau Zandbank (beiden paal 17) onte recht. Zij vonden dat de gemeente willekeurig handelde, onder meer doordat Zandbank van de gemeente had gehoord dat er bij paal 17 geen plaats meer was voor uitbreiding. Volgens de Bezwarencommissie gaat het geschil in essentie om de vraag op welke locaties langs het strand bouwwerken kunnen wor den geplaatst en wat de maximale oppervlakte daarvoor is. Volgens de commissie moeten onder het begrip locatie de strandslagen wor den verstaan en dan gaat het om de strandslagen 15, 17, 28 en 33. De commissie schaart zich even eens achter het standpunt van het college dat bij elk van die vier loca ties maximaal honderd vierkante meter ruimte voor opslag kan zijn. Een woordvoerder van het college maakte dat standpunt duidelijk tij dens de bijeenkomst van de com missie eind mei. Doordat de opper vlakte niet geheel éénduidig in het bestemmingsplan Buitengebied was omschreven, had het eerder ook als 'maximaal honderd vierkante meter voor de vier locaties gezamenlijk' gelezen kunnen worden. Binnen dat kader was er voor Ozli- tie niet in de gaten, maar werden gewaarschuwd door medewerkers van de camping. Die namen meteen actie om de vlammen te doven en de brandweer werd gewaarschuwd. Toen die arriveerde was het vuur al uit. De motor raakte beschadigd en de achterkant van het busje kwam onder het bluspoeder te zitten. Vol gens officier van dienst Richard Rijk van de brandweer leek de schade mee te vallen. De jongeren hadden hun bagage op tijd uit het voertuig kunnen halen. 'fristen keken vrijdagavond naar de brand in een bestelbus bij De Shelter. 'Hovercrafts op Waddenzee' ininklijke Marechaussee, louane en politie zouden voor tontroles op de Waddenzee de beschikking moeten krijgen over lovercrafts. Dat heeft een Twee de-Kamerlid van het CDA voorge steld, nadat hij een grenscontrole op het wad had bijgewoond. Volgens de Friese parlementariër fiendert Algra zouden de contro- fll i-rende instanties met luchtkus- snvaartuigen efficiënter kunnen «en. Ze zouden sneller kunnen en beter op ondiepe plekken finnen komen. Voor de natuur zou te gebruik van de zweefboten vol rats hem geen probleem hoeven oo te leveren. 'In Florida scheren dergelijke vaartuigen ook door nati- park de Everglades.' Hetis niet duidelijk hoe het Kamerlid hovercrafts zou willen combineren met de gebieden op de Waddenzee die door de Natuurbeschermings wet tot verboden gebied zijn ver haard. Het Kamerlid wil zijn plan- ren voorleggen aan minister Johan van Binnenlandse Zaken, ichs wil dan eveneens het bereik »as 2 ran het C2000-systeem aankaar ten Dat blijkt boven de Waddenzee *t goed te werken, waardoor het tot de instanties lastig is om via ót systeem met elkaar te com municeren. fen importeur van hovercrafts heeft inniddels laten weten dat luchtkus- ienvaartuigen niet bepaald stil zijn bij veel wind en golfslag op de Waddenzee evenmin praktisch zijn. 'De wendbaarheid valt ook tegen.' h de jaren tachtig werd al eens een [roef gehouden, maar dat bleek evenmin succes. De boten "bakten toen ook veel herrie en ItxW Kiereenden konden niet op tijd g S3 wgkomen. e-: jtri keien van grote borstspieren, zodat de 120 gram wegende vogels door rillen hun lichaamstemperatuur (van maar liefst 42 graden) op peil kun nen houden. In de winter is de totale hoeveelheid beschikbare energie uit voedsel in de Waddenzee vaak ech ter te beperkt om zowel de spijs vertering als de borstspieren alle bei optimaal te ontwikkelen. Onder ongunstige omstandigheden, zoals strenge vorst en verhoging door een noordwester storm, kunnen de vogels soms dagen lang helemaal geen eten vinden. De grote vraag is nu hoe een vogel onder deze omstandigheden de beste verdeling in ontwikkeling bepaalt. Om die te beantwoorden zal Vezma uitgebreide laboratorium experimenten onder gecontroleerde omstandigheden moeten uitvoeren in het experimentele wadvogelge- bouw van het NIOZ. Deze gegevens worden vervolgens 'opgeschaald' naar de situatie voor kanoeten op verschillende plaatsen langs de Europese kust. Het bestuderen van de tegenstrijdige eisen en de daar uit resulterende compromissen van de vogels wordt bestudeerd op ver schillende niveaus van biologische integratie, zoals energieopname uit schelpdieren (voedsel), het algeme ne metabolisme, concentraties van hormonen in het bloed, de afmetin gen van verschillende organen en het gedrag van de vogels. Dit moet leiden tot een diepgaand inzicht in de fysiologische beslissingen die individuele vogels nemen in het kader van natuurlijke selectie in de context van Darwin's evolutionaire principe 'survival of the fittest'. Alle experimenten worden in het kader van de Wet op de Dierproeven voor af uitgebreid getoetst door de dier experimentele commissie. Vezina werkte ook de afgelopen twee jaar al in de onderzoeksgroep van professor Theunis Piersma. De hem toegekende subsidie stelt hem in staat hier nog drie jaar mee door te gaan. Vezina woont met zijn gezin in Den Hoorn. Brand in bus na aankomst De sticker 'shit happens' op de Worruit kon misschien al als voor de worden gezien. Onheil over nam drie jongeren uit het Duitse Recklinghausen vrijdagavond inder- nadat zij tegen half negen hun 0JS op het parkeerterrein bij cam- N De Shelter in De Koog hadden SePaikeerd. De motor achterin in het ^uig vloog in brand. De jonge- ®i hadden het zelf in eerste instan- De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO) heeft een zogehe ten Veni-subsidie van €208.000 toegekend aan Frangois Vezina. Deze in 1970 in Quebec geboren Canadees werkt sinds twee jaar als postdoc op het NIOZ. Voor het NWO-onderzoeksgebied Aard- en Levenswetenschappen werden in heel Nederland slechts 13 subsi dies toegekend. Verantwoordelijk voor de toeken ning was een internationale jury, die op basis van persoonlijk talent en de innovativiteit van het onderzoek een keuze maakte. De Veni-subsidie stelt jonge gepromoveerde onder zoekers in staat om wetenschap pelijk onderzoek te verrichten voor een periode van drie jaar. Het onderzoek van Vezina richt zich op de fysiologische aanpas singen van trekvogels om onder winterse omstandigheden met voedselschaarste in de Wadden zee te kunnen overleven. Als trek vogels worden kanoetstrandlopers (iCalidris canutus) tijdens hun jaar lijkse levenscyclus geconfronteerd met verscheidene energiecrises. De ondersoort C. canutus islan- dica broedt in de poolgebieden van Canada en Groenland en overwin tert in de Waddenzee. Om de koude goed te kunnen overleven, moeten de vogels hun gedrag en fysiologie optimaal afstemmen op de omstan digheden. Om te kunnen voldoen aan tegenstrijdige eisen moeten de vogels vaak 'compromissen' slui ten. Dit geldt bijvoorbeeld voor hun energie-investering in de ontwikke ling van het spijsverteringsstelsel. Het dieet van de kanoetstrandloper bestaat vrijwel uitsluitend uit schelp dieren. De hoeveelheid voedsel die overwinterende islandicakanoeten kunnen opnemen, wordt beperkt door de hoeveelheid schelpmateri aal dat in het verteringssysteem kan worden verwerkt. Een groot systeem is daarom in deze omstandigheden gunstig, maar betekent tegelijkertijd ook een grote investering. Tegelij kertijd geeft de koude en winderige omgeving aanleiding tot het ontwik- De in Den Hoorn wonende Franpois Vezina kan dankzij de subsidie nog drte jaar onderzoek doen naar de fysiologische aanpassingen van kanoetstrandlopers.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5