Stappen in De Koog: zweetlucht, shoarmalucht, wietlucht \Borsten vooruit en lief achen naar de portier' In vol galop rijdt politie menigte in Strandevenement bij paal 17 groot succes TEXELSE J COURANT Sp°rt Recordaantal deelnemers bloedheet Tesseltoernool DINSDAG 25 JULI 2006 Y Crossloop ZDH Ondanks het warme weer versche nen vrijdagavond 73 deelnemers aan de start van de crossloop van ZDH. Vooral in de duinen liepen de temperaturen behoorlijk op. De miniloop over 1 kilometer werd in 3.22 minuten gewonnen door Kelly Dulfer uit Schiedam. Bij de jeugd over 4 kilometer was Martijn van Haren uit Den Burg de snel ste (17.06). De 4 km voor vrouwen werd gewonnen door Christa Lap uit Den Hoorn (17.46), de 4 km voor mannen door Jaap Witte uit Den Burg (14.46). Marijke Stark bleek opnieuw de snelste op de 8 km voor vrouwen (45.42) en de 8 km voor mannen werd gewonnen door Tho mas Richter uit Den Burg (36.05). Lutz Lohse bleek met 28.53 de sterkste veteraan op de 8 km. Vrijdag wordt weer een crossloop gehouden. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur. Watertrappen In zwembad Molenkoog aan de Slingerweg in Den Burg vindt don derdag het Texels kampioenschap watertrappen plaats. Er wordt in gestart in de leeftijdsklassen tot en met 9 jaar en vanaf 10 jaar. Deel nemers dienen in het bezit te zijn van een zwemdiploma. Het wordt een speels kampioenschap, waar bij verschillende attributen worden gebruikt. Deelname is gratis met een geldig toegangsbewijs voor het zwembad. Wever (Rhoon) 5.05; 3.Vincent Kobos- sen (Deventer) 5.08; 7.Willem Wiering 5.44. 10Axel Gamtsen 6.16. 5.300 meter - 1 Peter Bennis (Gouda) 23.11. 2.Dean Salwegter (Dordrecht) 23.50; 3. Erik Dulfer (Schiedam) 24.01; 4.Martien Baars 27.15, 5.Cees Timmer 28.17; 7.Arco Gamtsen 28.38; 8.Jan Dogger 29.35; 12 Fred Wiering 32.35; 13Annelies Graaf 33.39. 9.300 meter - 1 .Peter ter Burg (Julianadorp) 37.13; 2 Donald van Boven (Lokeren) 37.41; 3.Kees Franken (Halsteren) 38.01; 7.Herman Ploeger 42.02. Het jaarlijkse Tesseltoernooi van tennisvereniging Deuce werd zon dag met enkele prachtige fina lepartijen afgesloten. De gehele week werd er getennist op het park aan de Emmalaan en werden honderden partijen afgewerkt. Het aantal deelnemers kwam uit op een nieuw record. Maar liefst 230 tennissers uit heel Nederland kwamen de baan op voor een of meer onderdelen. De extreme warmte en hoge lucht vochtigheid speelden de tennissers behoorlijk parten. Liters water en sportdrank gingen er door heen en de deelnemers benutten alle moge lijkheden om tussen de games door even op adem te komen. Toch werd er flink gestreden en het niveau lag hoog. In de lagere klassen deden de Texelaars goed mee voor de prij zen en verschillende finales werden een Texels onderonsje. Vooral in de hoogste categorie klasse 3 kreeg het publiek, dat in groten getale langs de baan zat. prachtig ten nis voorgeschoteld. Titelverdediger Brent van Dorssen toonde zijn klas se en won in een schitterende finale het koningsnummer (heren enkel 3) van Frank Harrak, die goed partij gaf. Aansluitend op een uitputtende enkel-finale moest Van Dorssen ook aantreden voor de gemengddubbel- finale. Ook die titel schreef hij met partner Manon Kolber op zijn naam. Bij de dames werd in de hoogste klasse gewonnen door Esther Ver meulen, die al vaker de titel op haar naam schreef. Niet alleen de hitte speelde de deel nemers parten. De hevige regen gooide zaterdag het schema flink door de war. Omdat alle halve finales die dag gespeeld moesten worden, werd er tot diep in de nacht geten nist. De laatste spelers kwamen pas tegen tweeën van de baan. In tegenstelling tot andere jaren had de organisatie dit jaar geen ruimte om de deelnemers in poules te laten spelen, zodat er meer wedstrijden per persoon gespeeld konden wor den. Door het recordaantal deel nemers werd, tot teleurstelling van vooral de Texelaars, met afvalsche- ma's gewerkt: verlies betekende ein de toernooi. Volgend jaar beschikt Esther Vermeulen had in de dames enkel 3-finale geen moeite met tegenstandster Manon Kolber. Zonder veel moeite pakte zij de winst in twee sets. (Foto Frans Scherpenisse) Deuce naar alle waarschijnlijkheid over twee extra banen. Die worden binnen afzienbare tijd gerealiseerd. Alle winnaars zijn terug te vinden op de website www.toernooi.nl, onder het Tesseltoernooi. Kampioenschap foursome Op de Texelse golfbaan werd zon dag onder tropische omstandighe den het clubkampioenschap four some gespeeld. Hierbij spelen twee golfers met één bal, die zij om beur ten slaan. Door de regen was de baan wat zachter geworden, wat de scores ten goede kwam. Liefst 48 clubleden deden aan de wedstrijd mee. Bij de heren waren Maricus van de Wetenng en Frits Bakker met 42 stablefordpunten veruit de beste. Hans de Leeuw en Bart Medema werden tweede (37), Jos van der Werf en Tom Dijkstra derde (36). De dames maakten er een span nende strijd van die nipt in het voordeel van Josje Eelman en Els Postma (36 punten) werd beslist. Petra Keyser en Gerda Bloem wer den tweede (35), Janneke Kamstra en Joke Geldorp derde (35). 'eter ter Burg wint strandduincross ideuitzonderlijke warmte van zon- ig wist de uit Julianadorp afkom- ax Peter ter Burg bij de strand- incross bij De Koog de 9.300 eter in een tijd van 37.13 minuten teronden. Verscheidene lopers die er de 9.300 meter hadden inge- hreven stopten na 5.300 meter rien begonnen niet meer aan de resterende 4.000 meter. Donald van Boven uit Lokeren (België) was met 37.41 een goede tweede. Er deden geen dames mee op de langste afstand. Peter Bennis uit Gouda was een van degenen die het na 5.300 meter voor gezien hielden. Hij werd daar mee eerste op deze afstand (23.11). De dertienjarige Dean Salwegter uit Dordrecht werd tweede in 23.50 min. Eerste dame was Mariëlle Stuijts uit Den Helder, zij finishte net binnen de 30 minuten (29.44). Bij de 1.200 meter van de kinderen deed een oma van 59 jaar mee. Zij wilde graag als haas fungeren voor haar 7-jarige kleinzoon Brandon van de Kamp. Deze wist zijn oma echter te verslaan met 6.14 tegen 8.51Dat was evengoed een knappe prestatie voor iemand die voor het eerst na 45 jaar de hardloopschoenen weer aandoet. Rob ter Burg uit Julia nadorp werd eerste in een nieuw persoonlijk record van 4.52. Tweede werd Teun Wever uit Rhoon (5.05). Eerste meisje was Kelly Dulfer, die al menig gouden plak in de wacht heeft gesleept. Lara Kreikamp uit Harderwijk was tweede meisje. Uitslagen: 1.200 meter - Meisjes: 1.Kelly Dulfer (Schie dam) 5.07; 2.Lara Keikamp (Harderwijk) 5.33; 3.Amy Dulfer (Schiedam) 5.53. Jongens: 1.Rob ter Burg (Julianadorp) 4.52; 2.Teun avond vechtpartijen, zestienjarigen die laveloos in de drugsgebruik en vernielingen. De Koog heeft bij ligen het imago het Sodom en Gomorra van Texel te Met dorpswachten, politie te paard, leeftijdscontrole en boetes proberen de gemeente en ondernemers de over- in De Koog te beperken. De Texelse Courant dook graag Snachtleven in om zelf eens te kijken hoe het er werkelijk lóóf en na sluitingstijd op zaterdagavond aan toe gaat. I Muur jS n23.00 uur is het al gezellig druk ileDorpsstraat, de place to be als Hom uitgaan op Texel gaat. Gezin ds lopen hand in hand de straat t nchting camping en bungalow- rk. Jongeren komen aanfietsen en „y r'ereri bij de fietsenstalling voor politiebureau. Het is nog lekker n en de terrassen zitten vol men- r Je elkaar ongegeneerd beglu- eiDat hoort erbij. Op het plein voor 'tefk v/orden flyers uitgedeeld &twee meiden met opblaasbare akfessen. In het huisje naast de n R at mevrouw Mosk rustig aan k. af en toe opkijkend wie er alle- langslopen. duiken de café De Kuip in, a de Texelse band Poundcake «reedt. Veel Texelaars oude fenden beluisteren de band met giertje in de hand. Op het terras er rustig verder gegluurd. Twee les later is het middernacht en det tijd om een discotheek of foeg op te zoeken. Op straat *e enkele dorpswachten in fel "lassen rondlopen, ze praten met wat jongeren en lopen weer verder. We moeten nog geld pinnen maar dat is nog niet zo makkelijk. Voor beide automaten aan weerszij den van de Dorpsstraat staat een rij van vijftien man. We bijten even door en ruim tien minuten later staan we in feestcafé Bilder. Het publiek in Bilder is wat ouder dan dat we op straat hebben gezien; studenten, twintigers en dertigers, ledereen lijkt het naar 't zin het heb ben en op een tafel wordt de eerste kots al gevonden. Het is feest, maar na een half uur besluiten we toch naar De Toekomst te gaan, want aan de rij voor de deur te zien, wil daar iedereen heen. 0.45 uur Op het pleintje voor De Toekomst staan vooral 16- en 17-jarigen tot aan de Dorpsstraat te wachten tot ze naar binnen mogen. De bewa king bij de deur controleert leeftijden aan de hand van pasjes en geeft een polsbandje aan iemand alcohol mag. Sanne en Leome (15 en 16) uit Groningen maken zich zorgen «datechf of ze wel binnenkomen. 'Thuis kom ik er altijd wel in, maar hier zijn ze volgens mij wel streng', zegt Sanne. Frederiek heeft wel een tip: 'Borsten vooruit, schouders naar achteren en lief lachen naar de portier.' De bewa ker zegt nog stellig: onder de zestien komt er niemand in, maar de meiden komen zonder problemen binnen. Een 18-jarige moet haar ID laten zien. Als ze die niet bij zich heeft maar vertelt dat ze bijna 20 is, laat de portier haar zonder verdere vragen binnen. 'Nog een heel fijne avond.' De Toekomst is het paradijs voor jongeren. Je betaalt vijf euro entree maar daar heb je wel twee verdie pingen, harde muziek, blokken mid den op de dansvloer en vier barren voor De feestgangers kunnen sms- jes sturen die op een groot scherm getoond worden. 'Wie heeft zin...' is nog een van de netste. Het is er warm, heel warm. De zweetdrup peltjes op je voorhoofd veranderen langzaam in een zweetlaag die zich over je hele lichaam uitspreidt. Stil staan maakt het alleen maar erger, dus de enige optie is dansen en genoeg drinken. Je bent verplicht de stemming erin te houden. De dansvloer staat vol jongens en meisjes die op zoek zijn naar de ware voor één avond. Er wordt voor al veel geschuurd, een dans die nog het meest op aanranding lijkt en het schuifelen van tegenwoordig is. Het gaat zo: de jongen gaat achter het meisje staan en samen bewegen ze ritmisch op en neer op de muziek. De handen van de jongen hebben hierbij vrij spel op het lichaam van het meisje, tot zij ze weg slaat. Als het meisje ze niet wegslaat, weet de jongen dat het goed is. Uiteindelijk zal het meisje zich omdraaien om te zoenen. Twee meisjes rond de zestien jaar draaien samen rond een paal op de bar. Ze draaien met hun kont en gooien hun hoofd naar achter. Hun haren wapperen in de gezich ten van de jongens die hen staan te bekijken. Stuk voor stuk hopen ze dat ze even de aandacht van de danseressen krijgen. Het lukt ze niet. de meiden hebben vooral oog voor elkaar. Beteuterd bestellen de jongens, mét bandje, een biertje. De meeste bezoekers zijn rond de 18 jaar, maar er lopen ook veel jongere uizenden strandgangers werden sndag getrakteerd op zeephel- aen met verfrissend zwembad, Versporten als raften en bran- hgkanoën, een miniles kitesurfen, landspelen, volleybal, een klim- and, kinderschminken en kunst voor kids. Dit tijdens het Beach Sports Fun Evenement bij paal 17, georganiseerd door Zandbank Sport adventures en de strandpaviljoens op paal 17. De water- en windpro- gramma's waren de hele middag volgeboekt en vooral na het mid daguur werden de rijen steeds lan ger. Op een podium voor Beachcafé de Buren was Zuid-Amerikaanse muziek te beluisteren, afgewisseld met capoeira door Menno Siebinga en Afrikaans dansen door Ericka Voortman van het Danslaboratori um. Een dun laagje sluierbewolking en een verfrissend briesje zorgden voor prima omstandigheden. Daar naast zorgde de gevarieerde opzet en de gratis deelname voor veel positieve reacties. aangehouden en laden mensen in. Er komt geen taxi aan bij de taxi standplaats. Daar ligt een jongen op de stoep te slapen, in afwachting van vervoer naar zijn echte bed. Aan een paal naast de Automatiek hangt een bordje met alle boetes voor overlast. Wildplassen, lawaai, openbare dronkenschap, illegaal kamperen en drankgebruik: respec tievelijk €75,-, €75,-, €50.-. €75.- en 50,-. Sam (17) uit Houten staat met een groep vrienden te kijken. jongens en meisjes rond. Toch zie je niemand met drank, die dat eigenlijk niet zou mogen hebben. In De Toekomst hangt deze zater dag een prima sfeer. Er wordt wel met wat plastic bierglazen gegooid en je krijgt af en toe een duw, maar de sfeer is relaxed en iedereen gaat uit z'n dak. We besluiten toch nog even naar De Wijsneus te gaan, recht tegenover De Toekomst. Het is 2.00 uur en over een half uur is het afgelopen. In De Wijsneus is het ook werkt een paar mensen naar buiten, een meisje barst in huilen uit. De shoarma is op, het naar bui ten gesmokkelde biertje leeg en de meeste mensen gaan richting taxi •of fiets. Op de taxistandplaats aan de Nikadel is het niet druk, zouden al die verhalen over te weinig taxi's dan niet kloppen? Jawel, de meeste mensen wachten in de Koger straten op taxi's. Grote groepen staan voor Super de Boer. bij het tankstation en voor het oude VW. Taxi's worden warm en een stuk voller. Claustro fobie is niet aan te raden als je hier wilt stappen. We checken waar de nooduitgangen zijn en bewegen ons verder door de massa. Het publiek is ook wat ouder dan in De Toekomst en iedereen danst op de snel wis selende muziek. 2.30 uur Even voor half drie gaan we naar buiten, om te zien hoe de kroegen leeglopen De portier van Bilder krijgt een opmerking van de politie dat zijn terras niet leeg is, terwijl het al twee uur is geweest. 'Dat heeft nu geen zin meer, ze blijven er gewoon zit ten', meldt hij de politie. Om half drie springt bij elke kroeg de grote ver lichting aan en verplaatsen de stap pers zich van de dansvloer naar de Dorpsstraat. De straat en het pleintje voor De Toekomst veranderen in een mensenmassa die deels op straat gaat zitten. Politie en dorpswachten houden de feestende massa in de gaten, aan het eind van de straat staan twee politieagenten te paard. Een groep dronken jongens heft een voetballied aan, terwijl anderen het gesprek uit de kroeg voortzetten. 'Ik moet wel met je mee, schat', zegt een geblondeerd meisje tegen een breedgeschouderde man. 'Ik weet namelijk niet meer waar mijn auto staat.' Een dronken meisje hangt tussen twee jongens in, ze proberen haar naar huis te brengen. De shoarmatenten doen goede zaken. Dronken mensen staan in dik ke rijen om hun honger te stillen en langzamerhand verandert de Dorps straat in één grote shoarmazaak. Klodders knoflooksaus op wangen en kleren. Dan wordt het dringen in shoarmatent Mamma Mia. Er wordt geduwd, geschreeuwd en shoarma vliegt door de lucht. Het personeel De meiden werken bij een kroeg en moeten zoveel mogelijk gasten naar binnen zien te praten. 'Nou als dat echt zo was,' bralt hij tegen zijn maten. 'Dan was ik nu al €200,- kwijt.' 3.30 uur Tegen half vier is het een stuk rustiger in de Dorpsstraat, maar er is nog genoeg volk. De politie en de dorps wachten zijn nadrukkelijk aanwezig. De geur van shoarma en knoflook is opgetrokken en maakt plaats voor de geur van wiet. In de portiekjes van winkels zitten groepjes jonge ren te blowen en nemen de avond nog een keer door. Dan worden de dorpswachten gewaarschuwd: er is een opstoot verderop in de Dorps straat. Een paar 17-jarige jongens lopen tegen elkaar te schreeuwen en te duwen. De dorpswachten kijken het even aan en halen dan de jongens uit elkaar. 'Wat was hun probleem?', roept er één verbaasd. 'Ze liepen al de hele avond ruzie te zoeken.' Een vriendin van een van de jongens sleurt hem mee uit de groep. Hij pro testeert: 'Wat ben jij irritant. Fleur!' Bij de Badweg praten jongeren die op een taxi wachten met de twee politieagenten te paard. Een meisje kust een paard op de neus: 'Wat ben jij een lief beestje.' Dan wordt de politie gefloten door dorpswach ten die bij De Toekomst staan. Er is een vechtpartij. In vol galop rent de politie te paard de menigte in de Dorpsstaat in. De menigte wordt uit elkaar gedreven en de dronken feestgangers rennen alle kanten op. 'Wat gebeurt er?' roept een dronken twintiger tegen een vriend. De politie galoppeert weer terug naar de vaste plek, de feestende jongeren gaan erachteraan. Ze willen allemaal zien wat er met de jongen gebeurt die werd meegenomen. De politie houdt hem vast tegen de serre van Plan B. 'Waarom nemen jullie mij mee? Ik werd juist geslagen', roept hij tegen de agenten. 'Die portiers deden hele-, maal niets. Jullie maken het alleen maar erger.' Hij is lam en hij is boos. In de kroegen maakt het personeel schoon, Op de straten rond de Dorps straat staan nog steeds mensen op taxi's te wachten. Een dorpswacht controleert voor hotel Opduin of de gasten van de jongerencamping wel rustig naar hun tent gaan. Het meisje dat tussen twee jongens hing, is inmiddels hier. Er zijn nog steeds veel mensen in de Dorpsstraat, maar wij willen naar huis. Onderweg komen we steeds taxi's richting De Koog tegen. Gelukkig, ook de mensen op de taxistandplaats mogen eindelijk naar een echt bed. Tekst en foto's: Sietze Vermeulen

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7