Vakantiekrant Cjrotn '/warts-Jexels in het hart Samenwerking NIOZ met instituut Yerseke UtLEN BIJ CHINEES Auto over de kop bij ongeval texelse'9courant 'Vrees ondergesneeuwd te raken' Vuurstorm legt groot duingebied nabij Westerslag in as OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12096 DINSDAG 1 AUGUSTUS 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg I Uwmi~^ Veep wel behandeld fEKEOAJEEL ksek HEuswitr) HETEElf DE STEN s. /Als KM UT J m Waterleidingbreuk Een deel van Den Hoorn moest het vrijdagavond even zonder water doen. Een waterleidingkoppeling op het kruispunt Naalrand, Klif en Herenstraat was losgeschoten en zette de hele straat onder water. Pagina 3 Facelift Oudeschild Oudeschild gaat een ingrijpende facelift tegemoet. Het thans meren deels desolate terrein van ongeveer twee hectare op de hoek Heems- kerckstraat-Barentszstraat gaat op de schop om plaats te maken voor woningen, winkels, bedrijven en parkeergelegenheid, zodanig ont worpen dat een nieuw en sfeervol dorpscentrum ontstaat. Er is rond €19 miljoen mee gemoeid. Pagina 5 Ringsteken in De Koog Op de Brink in De Koog vindt zon dag de vierde ringsteekwedstrijd om de Jaap de Graafbokaal plaats. De wedstrijd begint om 15.00 uur. Mobiele bank op Eagles Ranch Tijdens het Eagles Summer Event dat zondag op de Eagles Ranch aan de Westerboersweg wordt gehou den. zet de Rabobank een rijdende geldautomaat in. De bank komt hiermee tegemoet aan de wens van klanten om ook tijdens evenemen ten geld te kunnen opnemen. De rijdende geldautomaat werkt als iedere andere geldautomaat -zon der extra kosten - en wordt ingezet bij sponsorevenementen, braderie- en, concerten en jaarmarkten. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Auch mit deutschem Text Gratis bijlage TEXELSE - COURANT aai ££.A*'ruys>.. h - Verschijnt iedere vrijdag I tfm 25 augustus! Advertenties voor de Vakantiekrant van 11 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 2 augustus bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 a Island Samba Strand, zee, palmbomen en een ondergaande zon. Het was het ideale decor voor Island Samba, dat zaterdag voor de derde keer werd gehouden bij paal 17 en zo'n 1800 mensen trok. Pagina 2 De taxicentrale werd betrapt nadat opsporingsinstanties de actie Zicht- waarnemingen Texel hielden en ongemerkt de werkzaamheden van de taxi's op het eiland controleer den. Op taxistandplaatsen werden de vertrektijden genoteerd van de wegrijdende taxi's. Die gegevens werden een jaar later vergeleken met de gegevens die de bedrijven zelf in de boeken hadden opgeno men. Justitie dagvaardde het bedrijf, de directeur en het familielid voor drie overtredingen. De politierechter was het echter met de advocaat van de firma, J Vallenduuk, eens dat slechts twee feiten konden worden bewezen. Maartenhuis naar Wereldwinkel De winkel van leefgemeenschap het Maartenhuis bij De Koog ver huist deze week naar het nieuwe pand van de Wereldwinkel in Den Burg. Hulpverleners van de ambulance verlenen hulp aan een 26-jarige Rotterdammer die vannacht n. de kop sloeg. De wagen raakte daarbij het linker achterwiel kwijt. n ongeval op de Ruigendijk o Twee mannen uit Rotterdam zijn vannacht tegen half drie bij een verkeersongeval op de Ruigen dijk met hun auto over de kop geslagen. De twee bleven nage noeg ongedeerd. Het ongeval gebeurde nadat de 26-jarige bestuurder was uitgewe ken voor een dier dat plotseling de weg overstak. De man verloor de macht over het stuur waarna de auto door een afrastering schoot en op een lager gelegen weiland nabij de rotonde met de Nieuwlanderweg belandde. Daar ging de auto twee keer over de kop voordat hij tot stilstand kwam. De 30-jarige bijrij der verleende eerste hulp aan zijn maat door achter hem te gaan zit ten en met zijn handen zijn hoofd zo onbeweeglijk mogelijk te houden. Na onderzoek door een ambulan- ceverpleegkundige mocht de man de wagen verlaten. De politie nam hem mee naar het bureau voor een ademanalyse. Volgens een woord voerder had de man gedronken. Het was vannacht nog niet bekend of hij boven de toegestande hoeveelheid van 220 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht zat De twee, die voor vakantie op Texel waren, kwamen net terug van een avondje stappen in De Koog. De auto raak te zwaar beschadigd. Het voertuig werd vannacht nog geborgen door Schoenmaker. Bij Paal 19 is verheugd gereageerd. 'We hadden geen verwachtingen, maar het is leuk als je zo genoemd wordt', aldus Rijk. De tiende plaats leidde de afgelopen dagen tot de nodige reacties van gasten. 'We hadden mensen die zeiden dat ze even kwamen kijken omdat ze toch in De Koog waren.' De test kwam dit jaar vrij sober over in vergelijking met voorgaande jaren. De top vijftig, waarin met meer dan 42 strandpaviljoens zijn opgenoemd, werd niet afgedrukt in Nieuwe Revu, maar was alleen op internet te zien. Er stonden evenmin beoordelingen bij. Lezers van het blad stelden de lijst samen door via internet te stemmen op vijftig strandtenten die door Nieuwe Revu waren voorgeselecteerd. Een net drie maanden geopend strandpa viljoen in Bloemendaal (Rapa Nui) werd tot winnaar uitgeroepen. Het Koninklijk NIOZ en het Neder- Instituut voor Ecologie in Yerseke (NIOO) zijn een samen werkingsverband aangegaan. De twee instituten hopen op die manier de financiering van funda menteel wetenschappelijk onder zoek aan kust en zee beter te waarborgen. Het samenwerkingsverband is een op de vele fusies die zich momenteel in de wereld van het ioegepast wetenschappelijk onder voordoen. Een daarvan is het an van Alterra in het nieuwe Wageningen Imares. 'We vrezen dat zuiver wetenschappelijk onder zoek door al die fusies onderge sneeuwd dreigt te worden en dat willen we voorkomen', aldus een woordvoerder van het NIOZ. Het samenwerkingsverband is vrij eend van aard. Het NIOO en het NIOZ, die al nauw met elkaar samenwerkten, gaan een gezamen- 6k onderzoeksprogramma voor fundamenteel onderzoek ontwikke- ten en willen als eenheid naar bui optreden. Dat gebeurt voorlopig onder de naam Nederlandse Com binatie voor Fundamenteel Onder zoek van Kust en Zee (FOKUZ). Volgens de NlOZ-woordvoerder blijven het NIOZ en het NIOO ver der twee zelfstandige instituten die onder verschillende organisaties vallen. Het NIOZ hoort bij de Neder landse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek, het NIOO valt onder de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschap pen. De twee richten zich ook op verschillende vormen van funda menteel onderzoek. 'Het NIOO doet vaak onderzoek naar de Zeeuwse wateren en heeft een sterke eco logische traditie. Het NIOZ doet bijvoorbeeld meer onderzoek in de Waddenzee en in diepere delen van de oceaan.' Ecologisch onderzoek is meer een deel van het geheel dat het NIOZ onderzoekt. Fundamenteel en toegepast onder zoek verschillen wezenlijk van elkaar. Bij toegepast onderzoek is er kortgezegd sprake van een opdrachtgever (vaak de overheid) die om een bepaald wetenschappe lijk onderzoek vraagt. Bij fundamen teel onderzoek bepaalt een instituut zelf op wetenschappelijke gronden wat er moet worden onderzocht. (Advertentie) Het Maartenhuis was al enige tijd op zoek naar een nieuwe locatie voor de winkel die bijna tien jaar lang bij de werkplaats van de leefgemeen schap voor verstandelijk gehandi capten was gevestigd. Volgens Jan Gremmen van het Maartenhuis moet de winkel op de nieuwe plek beter zichtbaar worden Paal 19 en Buren scoren bij test Strandpaviljoen Paal 19 van Moni que Rijk en Herbert de Geer heeft een tiende plaats behaald bij de jaarlijkse strandtententest van Nieuwe Revu. De Buren van Mark en Corina Röpke bij paal 17 ein dige op de 35ste plaats in de top vijftig van beste strandtenten. Fietser gewond Een 50-jarige man uit Nijkerk kwam zo lelijk ten val met zijn eïs, dat hij met wonden aan hoofd been en een gebroken pols het ziekenhuis moest worden (ogenomen. Het ongeluk gebeurde rstreeks 18.00 uur op het par- teertenrein van de veerhaven bij 't Horntje. De man maakte een stuur fout en botste tegen een zwart-wit geschilderd afbakeningsblok bij de taxibaan, waarna hij van zijn fiets pelde. Onweersklap treft computer apotheek Een harde onweersklap heeft van rongen vroeg in Den Burg voor cgemakken gezorgd. In verschil de woningen en bedrijven, zowel het centrum als in nieuwbouw- fien, moesten aardlekschakelaars (tróuw worden ingeschakeld en her en daar trad een computer izing op. Dat was onder meer geval bij de Texelse Apotheek, «ar het computersysteem voor de depten en de afrekeningen niet wkte. Met als gevolg dat huisart sen zoals voorheen het recept voor ton patiënten uitschreven op een papiertje. Reddingboot redt zeiljacht "eddingboot Francine Kroesen Bi de KNRM heeft gisterochtend r* zeiljacht Timschal in veiligheid S&acht. Het 11 meter lange schip jj lemmer kreeg motorproblemen nadat het uit de haven van Weschild was vertrokken. De Pancine Kroesen, die sinds enige in de haven van Oudeschild ligt "tets van in De Koog, was snel Plekke. De vier opvarenden had- ton volgens een woordvoerder van ••KNRM al een klein zeil gehesen, dat was niet voldoende. Na ^3eveer een half uur voer de red- frgboot met de Timschal terug de 'aren in. Rechter coulant voor taxicentrale De taxicentrale in De Koog heeft €1.000,- uitgespaard door een door justitie voorgestelde trans actie niet te betalen en de zaak te laten behandelen door de poli tierechter in Alkmaar. Justitie had wegens malversaties in de rit- tenadministratie op 17 juli 2004 €4.400,- geëist, gelijk aan het transactievoorstel. Politierechter B. Franke besloot dat €3.400,- wel genoeg is. De directeur (47) en een medewer kend familielid (24) van het taxi bedrijf zijn wel conform de eis van officier van justitie N. Vogelenzang veroordeeld. Zij kregen ieder een boete van €500,-, waarvan de helft voorwaardelijk. Als zij de boete niet betalen, wordt deze omgezet in tien dagen celstraf. Beide veroordeel den hadden op de weekstaat van het taxibedrijf vermeld dat zij rust tijden hadden genomen, terwijl op de rittenstaat was te lezen dat zij als taxichauffeur aan het werk waren geweest. Een vrijwilliger gaat de vlammen met een vuurzweep te lijf. Een brand die gisteravond onder invloed van de krachtige zuid westenwind als een vuurstorm door het duingebied ten oosten van paal 15 trok heeft naar schat ting zo'n anderhalf hectare natuur in de as gelegd. Het vuur werd rond half twaalf ontdekt ten noordoosten van de weg naar het Westerslag. Op dat moment had de brand zich al over een groot gebied verspreid. In korte tijd kwam een grote blusactie op gang, waarbij de duinbrand met man en macht werd bestreden. In het gortdroge gebied leek het blus sen aanvankelijk onbegonnen werk, maar de haag kreupelhout aan de noordoostkant van het gebied en de inzet van brandweer en vrijwil ligers voorkwamen dat het vuur zich verder uitbreidde. De vuurzee in gebied de Biesbos langs het Westerslag was in het donker vanuit de verre omtrek te zien en vooral te ruiken. De rook bereikte zelfs De Cocksdorp, waar door ook vanuit het noorden van het eiland mensen op het vuur afkwa men. Velen namen de vuurzwepen die de brandweer beschikbaar stel de ter hand om de vrijwillige brand weerlieden een handje te helpen bij het intomen van het vuur. Dat was nodig, want vanaf de brand haard langs het Westerslag hadden de vlammen zich over een groot gebied verspreid. De brand strekte zich uit tot enkele tientallen meters van de Biesbosweg, het pad dat ter hoogte van het Turfveld in noorde lijke richting loopt, waar de Dennen beginnen. Om te voorkomen dat het vuur naar het bos zou opruk ken, hielden brandweerlieden de duinen langs deze buffer nat en werd met vuurzwepen korte metten gemaakt met oplaaiende brandjes. Er was de manschappen weinig rust gegund, want doordat het vuur zich ook ondergronds verplaatste, schoten de vlammen her en der de grond uit, om onder invloed van de wind hoog op te laaien. De combinatie van duisternis, ongelijk terrein, wind en vuur maakte het blussen plaatselijk tot een riskante onderneming, waarbij de soms in sportbroekjes gestoken vrijwilligers de kans liepen onderuit te gaan en zich te bezeren aan het vuur. Maar voor zover bekend was er geen sprake van letsel. Wel werd uit voor zorg een ambulance achter de hand gehouden. Eveneens uit voorzorg reisde gisteravond per extra boot een blusploeg uit Den Helder naar Texel, om als achterwacht dienst te doen. Bluswater was in de directe nabijheid niet voorradig, wel werd gezien dat er vanuit een brandkraan bij hotel Bos en Duin water werd getankt en naar verluidt werd ook vanaf een tappunt bij het Hutje op de Hei water ingenomen. Een poli- tiehelikopter verleende assistentie bij het bestrijden van de vlammen. De helikopter nam tot twee keer toe brandstof in op het Texelse vlieg veld, dat daartoe van twee tot vijf uur geopend was. Naar de oorzaak van de brand kon gisteravond alleen worden gegist. Het bluswerk werd in de loop van de nacht bespoedigd door diverse regenbuien. voor Texel. De verhuizing moet even eens leiden tot een betere dienst verlening. Op de huidige locatie aan de Ruijslaan moest het beheer van de winkel vaak gecombineerd wor den met het leiden van de weverij en dat werkte in de praktijk met altijd goed. De nieuwe winkel is vanaf donder dag onder de naam Maartenwinkel geopend. Er worden onder meer producten van de weverij, de kaar senmakerij en de houtbewerking verkocht. Volgens Gremmen kwam de Wereldwinkel in beeld nadat die in mei de kleine behuizing aan de Waalderstraat had verruild voor de nieuwe, grotere winkelruimte aan de Weverstraat. Het Maartenhuis wil de nieuwe win kelruimte laten samenvallen met een winkelstageproject voor men sen van de leefgemeenschap. De Maartenwinkel wordt woensdag 20 september officieel geopend.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1