Schrijfster prefereert oorspronkelijke versies DuiN Droogte tekent zich af in suikerbieten F amilieberichten TEXELSE j COURANT Sprookjes zonder moraliserend betoog Den Hoorn zonder water door leidingbreuk KIJK OP DE KUST BeHou D De Stichting Duinbehoud zet zich al 25 jaar in voor het behoud en herstel van de Nederlandse duinen. Help mee het kustgebied te beschermen en word donateur. Meer informatie: bel 0715160490 of www.duinbehoud.nl perceel suikerbieten in de Witte Hoek bij De Cocksdorp is de droogteschade te zien. (Foto Gorard Timnwmani zomers zijn we wel gewend, gortdroog als nu gebeurt zelden. Cocksdorper Peter ran der Gracht, die voor de KNMI •*n weerstation beheert, noteer- *deze maand slechts 14,8 milli ner neerslag. 'Een heel verschil nvorig jaar juli, toen er 152 mil- viel.' De gevolgen van de *®°9te kan de Durper vanuit zijn Sc"Uur aan de Langeveldstraat ^nschouwen. 'Op een perceel stóerbieten aan de overkant van ^weg hangen de bladeren al een n,aand slap. Wat daarvan terecht ""n komen?' maar al te vaak gebeurt, is ook Maar het geval. Hoosbuien in het nnenland, maar hoe meer naar het ^westen van Nederland toe, 'e minder regen, of helemaal ^1 Uit het cijferwerk van Van der blijkt dat er op 23 juli 10,5 'Heter viel. Letterlijk een druppel ^een gloeiende plaat. 'Het gras even op, maar zodra de zon *9^ te branden, schrompelde het rjfneen', vertelt akkerbouwer en ^■"ouder Marcel Wijtten. Op zijn jj/Ombineerde veehouderij (var- en melkvee) en akkerbouwbe drijf), haalde hij eerder dit jaar nog twee sneden gras van het land, ter wijl menig collega door de combi natie van een koud en laat voorjaar en de hete zomer genoegen moes ten nemen met één grasoogst. De opbrengsten van de bloembollen lijken redelijk, maar hoe de akker bouw het ervan af zal brengen is nog onzeker. Met name in Eierland hangen op de suikerbietenvelden de bladeren al weken slap, maar dat hoeft nog niets te betekenen. Het verleden heeft geleerd dat bie ten zich in het najaar goed kunnen herstellen. Wel zeker is dat de telers van poot- aardappelen geen topoogst zul len hebben. Akkerbouwer Arnold Langeveld: 'Aardappels met wei nig knollen aan de stam zijn wel aan de maat, maar stammen met veel aardappels hebben veel onder maatse knollen. Nu maar hopen dat de markt zijn werk gaat doen.' Wat dat betreft heeft het verleden wel bewezen dat de prijs van het product veel goed kan maken.' Ook de peen heeft het moeilijk, wat op verschillende akkers goed is te zien. Maar ook in dit geval kan de prijs heel wat goed maken. Want een topoogst zoals twee jaar geleden, toen de akkerbouwers uit protest tegen de bodemprijzen aardappels, uien en wortelen gratis weggaven, geeft wel volle schuren, maar de portemonnee van de landbouwer wordt er dikwijls niet door gevuld. Ook uien lijdt onder de droogte en wat dat betreft zijn de komende weken, als de knollen zich moe ten vormen, van groot belang. Dat geldt ook voor de mais, waarvan de kolf zich de komende periode moet gaan vormen. 'Een bui zou zeer welkom zijn, maar dan wel eentje van een millimeter of vijftig, anders heeft het geen zin', vertelt Wijtten. De weergoden zetten vannacht en vanmorgen de kranen open. Zonder magie is het leven nogal saai, vindt Stam. Haar interesse voor het bovennatuurlijke heeft ze volgens eigen zeggen van haar oma geërfd, die het Texel van de jaren dertig verbaasde door als medium zieken te helpen. 'Hoe het precies werkte, weet ik niet. Maar ik geloof ook dat je positiviteit naar iemand kunt stralen. Gedachten zijn krachten, zei lijn opa altijd.' Zelf heeft Stam ook wel eens bovennatuurlijke ervaringen gehad. Zo zag ze op het pad naar haar ouderlijk huis laatst de gestalte van een oude boer die er bij nader inzien niet echt bleek te lopen. Toch vindt ze zichzelf niet zweverig. 'Ik blijf het liefst met beide benen op de grond. Maar ik denk dat je niet kunt ontken nen dat er méér is dan je direct kunt zien.' Bij sprookjes gaat ze het liefst op zoek naar 'de oorsprong'. 'De oude verhalen zijn een stuk minder mora listisch. Zo is de oudst bekende orale versie van Roodkapje een Frans ver haal over vrouwelijk initiatief en de stap van meisje naar vrouw. Charles Perrault, werkzaam aan het hof van de Zonnekoning, schreef het in 1697 op en voegde er allerlei nieuwe ele menten aan toe. Hij verzon de rode kap en waarschuwde voor de wolf, de mannelijke verleider, die meis jes en vrouwen in bed lokt en hen te schande maakt. Maagdelijkheid stond in die tijd in hoog aanzien. De gebroeders Grimm voegden er later het rechte pad aan toe, waar je niet vanaf moet dwalen, en voerden ook de jager als patriarchale beschermer toe. In het oorspronkelijke verhaal redt Roodkapje zichzelf nog. Overi gens was de wolf oorspronkelijk een weerwolf. Tussen de vijftiende en zeventiende eeuw waren de inwo- Mais, waar de kolven zich beginnen te vormen, gaat een cruciale periode tegemoet. Als de droogte aanhoudt, ziet het er op veel percelen slecht uit. Stickercombinatie Deze bijzondere combinatie van stickers trof fotograaf Pieter de Vries aan op het benedendek van de Dokter Wagemaker. 'Moet ik nu op deze knop drukken voor een kop koffie en is deze dan zo heet dat de vlammen mij uit de mond slaan?' vroeg hij zich af. Lieve Oma Peet, Bloemen, vogels, lammetjes en de dennen dat was waar U van hield. Door U zijn wij van Texel gaan houden. Liefs. Yolande de Boer - Muste Jaap de Boer Bart en Wijke Wouter en Gwen Maarten Hans Muste Carmen Heymerink Ihs David Edith Mantje - Muste Ruud Mantje Joost Karin Mieke Muste Guido Huynen Dag meiden... Marian en Thomas Claudia en Peter Barry en Menno Diep bedroefd geven wij kennis dat plotseling van ons is heengegaan onze zuster, schoon zuster en tante Neeke Rottine-Boon weduwe van Jan Rottine op de leeftijd van 88 jaar Den Burg: J. Boon W. H esse-Boon Goor: N. Heberling-Boon H. Heberling Julianadorp: B. de Boer-Boon P de Boer Julianadorp: H. Haasnoot-Boon en kinderen 29 juli 2006 Jan Dirksoord 63 1791 GR Den Burg - Texel De beer is toch nog geveld! GUSTA Nellie Sary Nijland-de Jong is 28 juli 2006 op 53-jarige leeftijd overleden. We missen je! Remier, Jasper Natascha, Lotte Klaas, Sarah t. Eva Wijntje Sjoerd; Reid Cornelie: Jelle Rosa, Geertje Jasper. Reid: Teatske André, Enno; Wynske Jan, Mare, Jelte; Rose James Werner Liesbeth, Taissia Alfred, Jelle, Merel; Wanda en Daniel Afscheid: dinsdag 1 augustus van 11.00 tot 12.00 uur en op woensdag 2 augustus van 18.00 tot 19.00 uur in Uitvaartcentrum Spierings. Kok Lemkes, Zandpad 3A. Amsterdam. Crematie: donderdag 3 augustus om 14.00 uur in „De Nieuwe Ooster", Kruislaan 126, Amsterdam. Correspondentie-adres: Dintelstraat 88^ 1078 VW Amsterdam De waterleiding werd voor een deel van Den Hoorn afgesloten, waar door onder andere restaurant Klif 23 en strandpaviljoen Paal 9 zonder water kwamen te zitten. 'We heb ben aardig wat apparaten die op water werken, die we niet meer konden gebruiken.', vertelt Niko- line Platte van Paal 9. 'We had den geen koffie, de steamer werkte niet en de afwas stapelde zich op. René heeft toen als een dorpsom roeper het probleem aan de gas ten bekend gemaakt en zij hadden gelukkig alle begrip. We moesten even provisorisch te werk gaan.' Ook sportvereniging ZDH kwam zonder water te zitten, tot ergernis van de voetballers die na een inten sieve training onder een lekkere douche wilden springen. Camping Loodsmansduin had nergens last van, terwijl ze afgelopen week wél al twee keer zonder water zaten door een stroomstoring. Op het kruis punt waren ondertussen twee' gaten Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft gedaan, is van ons heengegaan onze lieve moeder en oma Anna Catharina van der Vliet weduwe van Gerrit Michels 12 - 11 - 1913 129-7-2006 Enkhuizen: Gerda en Jannes Den Helder: Dora en Jan Den Burg: Adrie klein- en achterkleinkinderen Texel, 29 juli 2006 „Gollards". De Zes 12, 1791 EX Den Burg. Moeder is opgebaard in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 1 augustus van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum en na de crematieplechtigheid in de koffiekamer van het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op woensdag 2 augustus om 14.00 uur in crematorium „Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Correspondentieadres: D M. Muste-Eelman, C.G. Geusstraat 52, 1785 EB Den Helder. Willen zij die geen rouwcirculaire hebben ontvangen deze advertentie als zodanig beschouwen. D NSDAG 1 AUGUSTUS 2006 Onder toeziend oog van belangstellende Hoornders verricht een medewerker vi de breuk in de waterleiding. Een deel van Den Hoorn moest het vrijdagavond even zonder water doen. Een waterleidingkoppeling op het kruispunt Naalrand, Klif en Herenstraat was losgeschoten en zette de hele straat onder water. De waterleiding werd voor een deel van Den Hoorn afgesloten om de leiding te repareren. Rond half acht 's avonds ontdekte een voorbijganger dat er op ver schillende plekken water tussen de straatstenen omhoog kwam. straat kwam langzaam onder water te staan en stenen verzakten het natte zand. Buurtbewoners zette de straat gelijk af. 'Ik hoorde het water gewoon onder de straat doorspoelen, zoals in een put. We hebben fietsenrekken en pionnen neergezet', vertelt Annegré Vermeu len, die naast het kruispunt woont, 'Het leek ons niet zo'n goed idee als er allemaal auto's overheen zouden ontstaan waar straatstenen in ver dwenen. Nog steeds bleef er water ómhoog stromen. De politie was ter plaatse om de boel in de gaten te houden in afwachting aannemings bedrijf De Vries van de Wiel dat de reparatie zou uitvoeren. Buurtbe woners haalden alvast stoelen, een picknicktafel en koffie tevoorschijn om er een gezellige avond van te maken. Gemeentewerken kwam om de straat af te zetten. Na aankomst van De Vries van de Wiel zakte de straatstenen weg in de grond en ontstond een groot gat. De reparateurs haalden de stenen uit het gat en pompten het water eruit om de waterleiding te repare ren. De koppeling tussen de water leidingen was losgeschoten en kon makkelijk weer aan elkaar gezet worden. Rond 23.00 uur had Den Hoorn weer water. Nikolien Platte: 'En toen moesten we nog afwassen, we hebben een deel maar laten staan voor de volgende dag.' Een diepgaande belangstelling voor sprookjes, maar dan zonder moraliserend betoog, vormt haar drijfveer om te schrijven. 'Oeroude sprookjes werden in de achttiende en negentiende eeuw herschre ven, om vrouwen te waarschuwen dat ze voorzichtig moesten zijn en zich netjes zouden gedragen. In de oorspronkelijke versies gaat het meer om de beschrijving. Dat is veel interessanter.' Aan het woord is Petra Stam, die onlangs in eigen beheer een boekje met 'twee nieuwe sprookjes uit de 21ste eeuw' uitbracht. De sprookjes maken deel uit van een kinderboek, dat binnen niet al te lange tijd moet verschijnen. Tussen de bedrijven door schrijft ze ook /"anfasy-verhalen voor volwassenen. Ze combineert het schrijverschap met een praktijk als klassiek homeopaat. 'Tot voor kort werkte ik als maatschappelijk werker met minderjarige asielzoekers. Maar door het beleid van de regering zijn dat er steeds minder. Ik wilde al veel langer schrijven en omdat ik daar nu eindelijk de tijd voor heb, heb ik besloten mijn eigen motto te volgen: ga je dromen achterna.' De in Alkmaar wonende 37-jarige oud-Texelse, dochter van Menno en Gerda Stam uit Den Burg, schreef als kind al veel en graag. Ook toen al had ze een voorliefde voor verhalen 'met iets bovennatuurlijks'. 'Ik ben al jaren een fan van het werk van Catherine Duval. In haar verhalen kun je weg dromen. Ze zijn letterlijk en figuurlijk fantastisch. Op de HAVO had ik vaak het hoogste cijfer voor mijn opstel. Dat werd dan voorgelezen zonder dat de leraar de naam van de schrij ver noemde. Maar als na een paar regels begonnen mijn klasgenoten te roepen: oh, hou maar op, dat is van Petra. Dan wisten ze het al.' ners van Frankrijk erg bang voor weerwolven. In de bundel fantasy- verhalen die ik nu schrijf, vertel ik ook het sprookje van Roodkapje. Daarbij volg ik vooral de oude lijn.' Als tegenwicht tegen de onderdrukte vrouw uit de negentiende-eeuwse sprookjes vindt Stam het leuk om de zaken in haar eigen sprookjes soms om te draaien. Zo laat ze prin sen wakker kussen door prinsessen en hebben vrouwen 'de kracht en macht' om hun leven in eigen hand te nemen. 'Ik wil laten zien dat zulke zaken ook gewoon mogelijk zijn. We gaan een andere eeuw in, dingen veranderen.' Dat niet iedereen haar symboliek direct zal begrijpen, vindt ze niet erg. 'Je pakt enn op wat je raakt.' Ondanks het sprookjesachtige karak ter, ziet Stam er streng op toe dat haar verhalen 'kloppen'. 'Als ik in de zeventiende eeuw een personage een pistool laat gebruiken, dan wil ik wel weten hoe zo'n ding er uitzag en hoe het heette. En als ik iemand in een verhaal dat in 1921 speelt op reis stuur in een stoomtram, dan wil ik daar allerlei bijzonderheden van weten. Dat vraagt veel onderzoek. Ik heb ondertussen hele pakken aante keningen verzameld.' Schnjven doet ze afwisselend in het Nederlands en Engels. 'Mijn man is Amerikaans en mijn kinderen zijn tweetalig, zodat ik zelf ook veel Engels spreek. Soms schrijf ik een heel stuk in het Engels. Dat gaat dan makkelijker en bovendien klinkt Engels soms mooier. Ik moet dan vaak hard nadenken hoe ik het in het Nederlands zeg.' Een voordeel van haar tweetaligheid is volgens haar dat ze meer kans maakt een uitgeverij te interesseren. 'Ik ga in meerdere landen op zoek. Gelukkig is de belangstelling voor sprookjes en /anfasy-verhalen groeiende, dus wie weet lukt het me.' Petra Stam noemt zichzelf als schrijf ster Sarina Star 'Sanna is mijn twee de naam. Star lijkt op Stam, maar klinkt internationaler.' Haar sprook jesboekje is verkrijgbaar bij Nauta Boek in Den Burg en te bestellen via de website www.sarinastar.com. Petra Stam poseert in de tuin van haar vader en moeder bij het beeld van Venus dat een rol speelt ir. A star b bom op 3Ij uli 2006, om M.N uur. Zij weegt 3U75 gram. Wil Je haar komen bekjj ken? Dan kun je ons op dit nummer bereiken: 0333 - 313945 Stephano Siebeling S, Monique kuiper Schilderend u5c 1791 BB Den Burg

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3