Trillende benen en bezwete gezichten bij active yoga Ontspanning door inspanning op het strand in De Koog Pls™u.r!L!s!.v!tllL^.,Texï TEXELSE 7 COURANT Duikopleiding in zwembad Molenkoog Van Rijsselberghe derde op WK Paarden naar merriekeuring Bedrijvigheid Texel De hort op DINSDAG 1 AUGUSTUS 2006 Esmay Hin wint watertrappen Door het hoofd maar liefst 6.59 minuten boven water te houden, is Esmay Hin donderdag in zwembad Molenkoog in Den Burg winnaar geworden van het Texels kampioen schap watertrappen. Zij deed mee in de categorie kinderen tot en met 10 jaar. Hilde Smit werd tweede en Belinda Waaijer derde. In de categorie kinderen vanaf 11 jaar ging Sjoerd-Hessei Stapersma met de eer strijken. Hij behaalde de hoofdprijs in 5.58. Joëlle Hin werd tweede, Mark Eveleens derde. Ondanks de broeierige weersom standigheden hadden zich 25 deel nemers aangemeld. De volgende activiteit in het zwembad is de pannenkoekenrace op donderdag 3 augustus. Verder staan nog de watermodeshow en het Texels kam pioenschap bommetje duiken op het programma. Doran van Rijsselberghe, met zeilnummer 8, voer in alle manches voorin het jtelnemersveld. Dorian van Rijsselberghe is bij het wereldkampioenschap For mula voor surfers tot 20 jaar op de derde plaats geëindigd. De wedstrijd, die van 23 tot 30 juli bij het Belgische Westende werd gehouden, was sterk bezet en trok 39 deelnemers uit elf landen. ,H Rijsselberghe was zeer tevreden -etzijn prestatie. Weliswaar had hij te voren voorzichtig gehoopt op een plaats bij de top drie, door studieverplichtingen (hij liep stage voor het CIOS) had hij veel min- kunnen trainen dan wenselijk, vendien was de 17-jarige Texe- •één van de jongere deelnemers. Poolse winnaars van de eerste en tweede prijs (Robert Baldyga en Leszek Rutkowski) zijn één jaar ouder en dat is een belangrijke fac tor in deze tak van sport. 'Zij heb ben een jaar meer spieren', vertelt Ven Rijsselberghe. te Texelse crack beleefde een ster- ie eerste dag. Bij een wind kracht a 4 eindigde hij als tweede in de eerste manche en als zesde in de tweede manche, waarna hij in de derde manche zegevierend over de finish ging. Op de tweede en derde dag werd er wegens een gebrek aan wind niet gevaren, waarna Van Rijsselberghe op de vierde dag een tweede, twee zesde en een acht ste plaats in de wacht sleepte. De slotdag begon met windkracht 5 en daarin voelde Van Rijsselberghe zich als een vis in het water. Met een tweede plaats was hij zeer succes vol. Ook toen de wind afnam, bleef de Texelaar met een derde plaats goed presteren. Zijn Poolse rivalen werden beiden eenmaal gediskwali ficeerd, maar hadden het geluk dat ze hun slechtste twee resultaten mochten aftrekken van hun totaal, zodat ze toch boven Van Rijssel berghe eindigden. Van 16 tot en met 20 augustus doet Van Rijsselberghe op het meer van Silvaplana in Zwitserland mee aan een internationale wedstrijd waarin opnieuw alle (wereld)toppers aan de start verschijnen. Fietsdriedaagse Het is geen Tour de France en een gele of groene trui staat niet op het spel, maar liefhebbers van een mooie fietstocht komen aan hun trekken in de Fietsdriedaagse, die van 7 tot en met 9 augustus op het eiland wordt gehouden. De deelnemers kunnen iedere avond kiezen uit drie tochten: van 10, 25 en 35 kilometer. Op de eerste avond doen ze de dijk en Den Hoorn aan, op de tweede de Dennen en op de derde de dijk en Oude- schild. Starten kan tussen 18.00 en 19.00 uur vanaf het terras van hotel De Lindeboom in Den Burg. Deelna me kost €3,20; kinderen tot en met 13 jaar betalen €1,80. Bij vooraan melding (op de eerste dag tussen 10.00 en 12.00 uur) krijgen deelne mers €0,20 korting. Op de laatste avond worden herinneringsmedailles uitgereikt. De organisatie is in han den van fietstoerclub Taxi 312000. Meer informatie is verkrijgbaar bij Sjaak Randsdorp, tel. 314705 (bellen na 19.00 uur). Drukte bij modelracing Omdat het druk was op de kar- ïngbaan ging de vijfde competi- ik?lsavond van Model Racing Texel aterdag pas om kwart voor negen fin start. In de electroklasse reed s- Ronald Kramer bijzonder regelma te Na drie manches had hij 79 Tides afgelegd, één meer dan Edo :l. Derde werd Yvar Pool met 51 den. Ed Witte, leider van het tus- iklassement, verloor in de twee- re manche kostbare punten omdat tsmet kon starten. Door in de derde nanche sterk te rijden werd hij toch rog vierde. tokte op de baan leidde in de trandstofklasse tot veel botsingen. Desondanks wist Peerke Reijnders Indne manches 90 ronden te rijden. Carlos Huysman wist in de eerste fanche nog gelijk te blijven, maar rei tempo in de volgende manches 6g te hoog. Hij behaalde met 86 fflden de tweede plaats. Adri van Rossum had in de eerste manche last van de drukte, maar reed in de daarop volgende manches als vanouds. Met 83 ronden werd hij derde. Op 5 augustus wordt een clubavond gehouden met een uit de winter competitie overgenomen 24-minu- tenrace. Hierbij is het de bedoe ling dat de rijders een team maken dat samen 24 minuten rijdt. Dat betekent met pitstops, rijderwis sels en tanken of accu's vervangen. De baan wordt om acht uur klaar gemaakt voor de avond. Publiek is welkom. Schaken In tegenstelling tot eerdere publi caties werd gisteravond wél een open schaakdrive gehouden in De Twaalf Balcken in Den Burg. In ver band met de Horizontoer komt de schaakdrive van komende maan dag, 7 augustus, te vervallen. Twee paarden die bij de firma Van der Linde in De Cocksdorp zijn gefokt, doen zaterdag 27 augustus mee aan de Nationale Merriekeu ring van de Koninklijke Vereniging Warmbloed Paardenstamboek Nederland (KWPN). De paarden, Wonderlady Texel en Wieta Corieta, plaatsen zich voor de nationale keuring tijdens de Noord hollandse regiokampioenschappen van de KWPN in Middenbeemster. Wonderlady Texel, eigendom van Van der Linde, werd eerste in de rubriek driejarigen in de dressuur- richting. Wieta Corieta, eigendom van H. Zutt uit Warmenhuizen, werd in dezelfde rubriek derde. De jury noemde Wonderlady Texel 'een sterk gemodelleerde merrie met heel veel partijen (schouder en croupe)'. Minpunten waren een kort voorbeen en een licht gebogen ach terbeen, maar dat werd volgens de jury tijdens het bewegen 'zeer sterk gebruikt'. Wieta Corieta had volgens de jury eveneens een mooi uiterlijk, maar was iets te druk in de draf. Willem van der Linde reageerde trots op de plaatsing voor de Nationale Merriekeuring. 'De moeder van de beide paarden, Lady Texel, heeft daar een paar jaar geleden ook aan meegedaan en werd toen reserve kampioen.' Dat paard werd even eens in De Cocksdorp gefokt. Het paard W. Corofina Texel van de familie Van der Linde plaatste zich in Middenbeemster niet voor de keuring. Het dier werd elfde in de dressuurrichting voor driejarigen en kreeg een sportpredikaat voor haar In openluchtzwembad Molenkoog start volgende week een duikop leiding. Elke woensdagavond en zaterdagmorgen kan onder leiding van de ervaren NAUI-instructeur Mient van der Zaag uit Oudeschild worden gedoken. Van der Zaag, die wordt geassisteerd door vriendin Inge Plantinga en zoon Sander, woont sinds januari op Texel. 'Naast mijn baan bij transportbedrijf AB Texel wilden wij graag iets gaan doen met onze grote hobby duiken. Hier op Texel wordt diverse duik clubs wel in de Noordzee gedoken, maar er was nog geen duikopleiding. Na een gesprek met Molenkoog krij gen wij de mogelijkheid onze hobby te delen met andere en nieuwe dui kers.' Cursisten beginnen met een introductie van het duiken. 'Daarbij kan iedereen ondervinden hoe het is om onder water te ademen. Ook voor toeristen is dit een geweldige ervaring.' Jongeren tot 10 jaar kun nen hun snorkelbrevet halen, vanaf 12 jaar volgt het diploma juniordui ker, dat de opmaat vormt voor het brevet scuba-diver. Er kan gekozen worden voor een complete oplei ding of voor het behalen van een Poolbrevet (theorie en zwembad in Nederland), waarbij het de opleiding voor het duiken in buitenwater op vakantie kan worden gevolgd. Na behalen van het NAUI-brevet mag Mient van der Zaag duikopleiding. Sander starten zwembad Molenkoog een over de gehele wereld worden gedo ken. 'Dan kun je de prachtige onder waterwereld, met al zijn bijzondere planten en vissen ontdekken.' Van der Zaag biedt ook de mogelijkheid om voor personeelsverenigingen of vriendenclubjes een geheel verzorg de dag te organiseren inclusief een introductieduik met catering, etc. Voor de ervaren duikers bestaat de mogelijkheid om in de Noordzee te duiken naar de tientallen wrakken die rond Texel liggen. Deelnemers beginnen met een introductiecursus. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met zwembad Molenkoog of met Mient van der Zaag. Heemskerckstraat 3 te Oude schild 06-55191962. Ook de website www.tritonduikopleidingen.nl biedt aanvullende informatie. Grote deelname strandduincross De lopers van de cross bij paal 21 hadden zondag te maken met wis selende weersomstandigheden. Tijdens de start om half elf viel er een buitje, later werd het weer aar dig warm. Bovendien was het hoog water en westenwind, zodat de atle ten langs de waterlijn door mul zand moesten lopen. Dit werd door velen als zwaar ervaren. Toch waren de lopers ter spreken over het afwisse lende parcours met beklimmingen. 'Afzien, maar genieten en voldaan over de finish', was bet commentaar dat de organisatie optekende uit de mond van een van de deelnemers. Quinten van Katwijk wist de 9.300 meter in een tijd van 37.13 te win nen. Hij was daarmee eerder binnen dan de laatst binnenkomende van de 5.300 meter. Tweede was Peter ter Burg uit Julianadorp (38.07). Ingrid van Lubek, die tegenwoordig vooral goed presteert als ATB-rijder, werd eerste op de 9.300 meter (41.02). De 15-jarige Tobias Liesenfeld uit Polch in Duitsland werd eerste op de 5.300 meter (22.57). Frits van der Gracht, die in 23.59 vierde werd, eindigde als eerste Texelaar. Aan de loop over 1.200 meter deden vier meisjes en zestien jongens mee. Jongste deelnemer was de vierjarige Jonah van der Pas uit Vleuten. Hij werd laatste in 12.30 minuten. Kelly Dulfer won bij de meisjes (5.16), haar zusje Amy werd tweede (5.57). Bij de jongens legde Rob ter Burg uit Julianadorp beslag op de eerste plaats (5.04). Mitchell van der Haas Uit Pijnacker werd tweede (5.09). Omdat hij echter al dertien jaar oud is, werd de zilveren medaille uitge reikt aan Geart van der Pol (5.32). Ruwen Gouwenberg en Axel Garrit- sen eindigden door een val lager in het klassement dan gewoonlijk. Uitslagen: 1200 meter - meisjes: 1 .Kelly Dulfer (Schiedam) 5.16; 2Amy Dulfer (Schiedam) 5.57, 3.Lara Kreikamp (Harderwijk) 6.44. 1.200 meter - jon gens: 1-Rob ter Burg (Julianadorp) 5.04; 2.Mit chell van der Haas (Pijnacker) 5.09; 3.Dennts van der Haas (Bergschenhoek) 5.14; 11.Mike van der Haas 6.42; 12Axel Gamtsen 7 12 5.300 meter -1 .Tobias Liesenfeld (Polch) 22.57; 2.Pim Bijl (Bergschenhoek) 23.17; 3.Dean Sal- wegter (Dordrecht) 23.58,4.Frits van der Gracht 23.59; 6.Thomas Richter 25.39; 10-Arco Gar- ritsen 28.46; 12.Theo Schraag 30.11; 13.Jan Dogger 30.27; 14.Jo Joseph 30.37.9.300 meter - 1.Quinten van Katwijk 37.13; 2.Peter ter Burg (Julianadorp) 38.07; 3.Folkert Sinnema (Wen- gen) 40.416.Herman Ploeger 42.05. Jongens met valse papieren In De Koog zijn donderdagavond twee 15-jarige jongens met valse identiteitspapieren aangehouden. De eerste was een inwoner van Oploo, die zich bij een horecage legenheid wilde identificeren met een valse CJP-pas. Zijn truc werd doorzien, waarna de pas werd ver nietigd. De jongen kreeg een pro ces-verbaal. Even later probeerde een inwoner van Enkhuizen met een vervalst identiteitsbewijs een dancing in de Dorpsstraat binnen te komen. Ook tegen hem werd pro ces-verbaal opgemaakt. Warme crossloop Onder zeer warme omstandighe den werd vrijdag bij ZDH de derde crossloop van dit seizoen gelopen. Mede door de warmte werden geen bijzonder snelle tijden gelopen. Kelly Dulfer uit Schiedam kwam met 3.12 minuten op de 1.000 meter nog het dichtst bij een parcoursrecord. Dit staat al sinds 1999 op naam van Michel Noorlander, die destijds in 2.57 finishte. De 4.000 meter voor de jeugd werd gewonnen door Mar- tijn van Haren uit Den Burg. Hij ein digde in 16.52, 4 seconden eerder dan vorige week. De 4.000 meter voor vrouwen werd voor de derde achtereenvolgende keer gewonnen door Christa Lap uit Den Hoorn. Zij eindigde in 17.04 en was daarmee 42 seconden sneller dan een week eerder. Jaap Witte won met overmacht de 4.000 meter voor mannen. Hij ver beterde zijn tijd met 8 seconden en eindigde in 14.37. De 8.000 meter voor vrouwen werd gewonnen door Margot van de Ven (34.01), de 8.000 meter voor mannen door Remie Giemels uit Rosmalen (34.16). Bij de veteranen was Kees Franken uit Halsteren eens tuk sneller (30.52). iTexel, dat verscheidene sportieve activiteiten organiseert bij paal 20 en paal 33. Jonge meiden Geveld door een rugblessure besluit ik de poweryogales vanaf de zijlijn gade te slaan. Als ik arriveer, is instructnce Fayska Keenswijk net begonnen. Twee jonge meiden, drie jongens van rond de twintig en een toerist van middelbare leeftijd zijn bezig met een oefening, waar bij de beenspieren op de proef worden gesteld. Als fervent spor ter heb ik al snel door dat het bij active yoga draait om souplesse, lenigheid,kracht en spierbeheer- sing. De bewegingen zijn echter rustig, net als de muziek, volledig op elkaar afgestemd. 'Concentreer je op je ademhaling. Beenspieren aanspannen', roept Fayska. 'Adem in door je neus en adem uit. Benen gestrekt houden.' Hoewel de jon geren er best goed getramd uit zien, is het bepaald niet zo dat zij de oefeningen met twee vingers in hun neus uitvoeren. Zweetdruppels parelen over het voorhoofd en de gelaatsteint kleurt langzaam rood. Iedere maandag en donderdag is er active yoga. Volgens een van de itexel-medewerkers doen er vooral vrouwen mee. 'Er zijn ook wel man nen, maar die komen meestal maar één keer. De vrouwen komen nog wel eens terug', zo weet hij. 'Dat was de zonnegroet. De war- ming-up zit er op', verklaart de instructrice. De meiden slaken een diepe zucht en vragen zich af wat de echte les dan wel niet inhoudt, als dit nog maar de warming-up was. De volgende oefening richt zich op balans en coördinatie. Op één been staand wordt het ande re been uitgestrekt en moet ook met een arm een beweging wor den gemaakt. Ondanks het rustige tempo waarin de oefening wordt uitgevoerd, is het zwaar. Een van de jongens balanceert op een trillend been en Josef, de toerist van mid delbare leeftijd die een abonnement heeft voor het active yoga. laat zich puffend in het zand vallen. 'Kom op, Josef', spreekt Fayska hem verma nend toe. 'Je benen moeten naast elkaar.' Waarop Josef mompelt dat hij de pose die hij heeft aangeno men al een hele prestatie vindt. Badgasten De omgeving is leuk. Het strand bij paal 20 bruist. Omringend door lui erende badgasten en gadegeslagen door nieuwsgierige passanten heeft het wel wat om in de buitenlucht op een gezonde manier met je lijf bezig te zijn. Ook als je op vakantie bent. Het luie zweet eruit sporten, hoewel dat bij deze temperatuur niet zo moeilijk is. De cursisten genieten van de inspanning. Een groepje jon gens kijkt aandachtig toe. Ondui delijk is of hun aandacht is gericht op de meiden of op de yogales. Na enkele minuten zetten ze koers richting het terras. Ondanks hun jonge leeftijd worden al zwemband- jes zichtbaar op de heupen. Dat krijg je dus als je niet sport. Onder tussen zijn de yogaleerlingen bezig met hun laatste oefening. Dapper hebben zij het uur vol gemaakt en ontspannen (of zou het uitgeput zijn?) zetten zij koers richting hun accommodatie. Die hebben wel een lekker drankje verdiend. Active yoga wordt tot en met 30 september twee keer per week gegeven, op maandag tussen 17.00 en 18.00 uur en op donderdag van 11.00 tot 12.00 uur, op het strand van paal 20, aan de linkerkant. Deelname kost €7,50. Normaal thuis in gebieden met een landklimaat, verbaasde een resedawitje zijn Texelse vindster, Eline Reydon, door donderdag avond zomaar op een uitgebloei de paardebloem op Zuid-Haffel neer te strijken. Reydon dacht eerst met het vaker voorkomende vrouwtje oranjetip van doen te hebben, maar kwam bij nadere bestudering tot een andere conclusie, die werd gedeeld door kenner Cees Maas. Volgens Maas is de vlinder nooit eerder op Texel waargenomen. Bijzonder is dat het diertje, een mannetje, waarschijnlijk nog niet zolang uit de pop was. wat dus betekent dat ook zijn voorge slacht al op het eiland was. Het resedawitje maakt een snelle trans formatie door - van ei tot rups tot vlinder in slechts drieëneenhalve week - en leeft als vlinder slechts twee weken. De soort komt vooral voor in het oosten van Europa, maar waaiert graaq uit, tot in het zuiden van Engeland aan toe. Heel sporadisch duikt de vlinder ook op in Nederland. De afgelopen weken gebeurde dat een paar keer achter elkaar, waarschijnlijk als gevolg van de bovengemiddelde warmte. Het resedawitje voelt zich thuis in schra le graslanden en heeft de reseda nodig om zich te kunnen voort planten. Dit plantje komt op Texel vooral voor in de bloemrijke randen die de afgelopen jaren op initiatief van De Lieuw langs akkers worden ingezaaid. Overigens wordt Texel in de nieuw ste aflevering van het tijdschrift Vlinders bestempeld als 'vlinder rijk gebied'. Criteria waaraan het eiland voldoet zijn onder meer dat er tenminste dertig vlindersoorten voorkomen, dat er zeldzame soor ten tussen zitten, dat de kans groot is vlinders tegen te komen en dat het gebied toegankelijk is. In totaal gaat het om 24 gebieden in heel Nederland, waarvan de meeste in het (noord)oosten en zuiden voor komen. De enige andere gebieden in Noord-Holland zijn het Noordhol lands Duinreservaat en Zuid-Ken- nemerland. Ook West-Terschelling is een vlinderrijk gebied. '"spannende vakantiebezigheid: active yoga op het strand. (Foto Louise van der Sluis) h de zomermaanden worden dagelijks enkele tientallen activiteiten georganiseerd voor vakantiegangers. Excursies, voorstellingen, workshops, rondvaarten en evenementen, het &nbod is groot én divers. Allemaal kennen we de excursies r=ar de Slufter en het garnalenvissen met de kotter. Maar *at is er nog meer te doen? De redactie gaat de komende Keken De hort op om dat zelf te ervaren. Maandag waande curnaliste Louise van der Sluis zich een middagje toerist en een kijkje bij het Active Yoga in De Koog. Een leuke en ontspannende les! In deze les worden technieken gebruikt die afkomstig zijn uit de yoga tai-chi en pilates. U verbetert uw zuurstofopname, u wordt leni ger, uw spieren worden sterker en last but not least is het een erg goe de workout tegen stress. U doet actief mee en verbetert zodoende uw uithoudingsvermogen, lees ik in de wervende tekst van organisator Het op Zuid-Haflel aangetroffen Resedawitje.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7