Vakantiekrant Boete en verbod na 'dollemansrit' Cjrocn r£wartsJéxels in het hart HEMA Barnard in ongelijk gesteld over boek Alles uit de kast op vechtsportfestival bij paal 17 Zwaargewonden bij ongeval Jan Ayesiag wmSmiint iemmMmam Taakstraf voor mishandeling Twee traumaheli's naar Texel Dronken vrouw OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12098 DINSDAG 8 AUGUSTUS 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,05 LUiSTÉR MARjË X jptow. Luster h/MK >AI6£W£ W\T)£ UCHMnj UW V/iL VeZTEUtN J bieRRR, Free fight-coryfeeën Bob Schreiber en Irma Verhoeffin actie tijdens een demonstratie bij paal 17. a Strenderpop Een tentoonstelling met video-opna men, foto's en krantenverslagen van voorgaande festivals, alle oud-pre sentatoren, veel vertier voor kinderen en uiteraard een gevarieerd gezel schap artiesten. De organisatie van Strenderpop haalt alles uit de kast om de vijftiende afievenng op zater dag 12 augustus tot een succes te maken. Pagina 2 a ZDH-Excelsior Bijna een half uur mocht ZDH tegen Excelsior hopen op een stuntje. Gehinderd door een uitstekend kee pende Chris Stolk en de vermoeienis sen van een weekendje Texel hadden de Rotterdammers zaterdagavond aanvankelijk grote moeite met het maken van doelpunten. Pagina 5 Vermiste vrouw teruggevonden De 22-jarige Texelse die een week geleden verdween, is terugge vonden. De familie is met haar in contact gekomen. Volgens de moeder bevindt ze zich op een veilige plek. 'Ze is op een plek waar ze onder dak heeft en waar eten en drinken voor haar is', aldus de moeder. De familie had vorige week via SMS al contact met haar gehad, maar toen wisten ze nog niet waar ze verbleef. Volgens de moeder gaat het op zich goed met haar, maar heeft ze nog wel hulp nodig. De verdwijning heeft de afgelopen dagen het nodige losgemaakt op het eiland Een familielid van de ver miste vrouw vroeg in een mail hulp om de vrouw terug te vinden. De mail werd door Texelaars massaal rondgestuurd. Volgens de moeder heeft de familie de afgelopen dagen ook veel steunbetuigingen gehad. 'We zijn erg blij met al het medele ven dat we hebben gekregen.' De 22-jarige verdween vorige week maandag. Een dag eerder was ze 's morgens vroeg in verwarde toestand uit de branding bij paal 17 gehaald. De politie informeerde andere poli tiekorpsen in het land om naar haar uit te kijken. (Advertentie) TEXELSESfcOURWT qm. Zmn-Jodi akakn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Advertenties voor de Vakantiekrant van 18 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 9 augustus bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 naar school. Een taakstraf van 228 uur is te zwaar.' De rechter stelde dat het aandeel van de verdachte en zijn vriend in de vechtpartij even groot was. De jongen kreeg daarom een taakstraf van 80 uur, waar nog 28 uur voor waardelijke taakstraf bij kwam. De proeftijd van de andere voorwaar delijke taakstraf van 60 uur werd met een jaar verlengd. Een 18-jarige jongen uit Den Burg heeft een taakstraf van 108 uur len vanwege het slaan van toee andere jongens. Dit gebeur- de tijdens een vechtpartij op 11 eaart in de Kantoorstraat. De politierechter achtte openlijke leweldpleging en mishandeling Wezen. Een 41-jarige man uit Den Burg is door de politierechter veroor deeld tot een boete van €800,- en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De man had met leveel alcohol op te hard gereden in De Koog en op de Pontweg. Zo reed hij op de Boodtlaan 100 per uur, terwijl 30 km is toe gestaan. Ook kreeg hij een voor waardelijke straf van €500,- en vier maanden rijontzegging. man had op 26 mei van dit jaar wat gedronken in een horecage legenheid in De Koog. Omdat hij rei hoge snelheid van de Nikadel wegreed, trok hij de aandacht van de politie. De agenten vermoedden riet gebruik van alcohol en wilden een controle doen. De man ging vandoor, achtervolgd door de polbe. Wat volgens officier van jus- iiile ledema volgde, was een 'dol lemansrit die gevaar opleverde voor en heleboel omstanders.' De politie mat snelheden van 100 ci per uur in de 30 km zone op de Boodtlaan en 152 km per uur de Pontweg, waar 80 km per uur is toegestaan. Op de Burgerdijk wist de politie de man staande te houden. Op het bureau bleek dat de man een alcoholpercentage van 350 microgram per liter uitgeadem de lucht had, terwijl 220 microgram is toegestaan. Zijn rijbewijs werd ter plekke ingenomen. De officier vroeg zich af waarom de man voor de politie wegvluchtte. 'Als u was blijven staan, was er bijna niets aan de hand geweest. Nu ontstond een levensgevaarlijke situatie.' De man verklaarde dat hij veel spijt had. 'Ik heb af en toe het idee dat de politie mij op de hielen zit. Door weg te rijden zou ik ze wel kunnen afschudden. Dat was erg stom, want dat was toch niet gelukt. Nu mag ik niet rijden en dat is een last voor het hele gezin.' De man zei thuis veel problemen te hebben. De officier eiste €1300,- boete en acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechter was mil der en zette de straf voor een snel heidsovertreding om in een voor waardelijke straf: 'Ik ga er vanuit u even de weg kwijt was en dat dit een incident blijft.' Na het uitgaan kregen de jongen en sn vriend een woordenwisseling ret andere Texelaars. Volgens die rand sloeg de verdachte één jon- j xn tot drie keer toe met een vuist het gezicht. Een andere jongen ®u een klap hebben gekregen van Lange vrachtwagen niet in Oosterend Vrachtwagencombinaties langer ten zestien meter mogen bin- nnkort niet meer via de Oos- Serenderweg en de Mulderstraat Oosterend binnenrijden. Bur- pneester en wethouders wil- een verbodsbord voor lange 'ffachtwagencombinaties bij de Rising van de Oosterenderweg •ode Koningsweg plaatsen. te college doet dat op verzoek van inwoner van het dorp. Die vroeg trn een verbod, omdat in de prak- lange vrachtwagencombinaties 'N wel eens willen vastlopen op j* hoek van de Bijenkorfweg en de fyerstraat. Dan gaat het vaak om •rachtwagencombinaties die niet i het dorp, maar op één van de buitenwegen moeten zijn. Regulier "achtverkeer dat wel een bestem- in het dorp heeft, is doorgaans langer dan zestien meter. lsoverleggroep Verkeerszaken, die Sverkeersorgamsatie 3VO, de poli- Ja en ambtenaren van de gemeen- bestaat, heeft het college een •ositief advies gegeven over een %rbod. Dat moei behalve vast- 7)en in het dorp ook schade aan Joggende percelen van de hoek "kortweg/Peperstraat voorko- Het plan wordt eind augustus Jttgelegd aan de raadscommissie de verdachte. De vriend zou zelf een schop hebben uitgedeeld, maar nie mand hebben geraakt. Ook volgens andere getuigen zou de verdachte de klappen hebben uitgedeeld. Hij zou al de hele avond opgefokt zijn geweest en ruzie hebben gezocht. Vier dagen later deden de slachtof fers aangifte. Omdat de verwondin gen al weg waren, moest de politie zich baseren op de verhalen van de verschillende getuigen. De verdach te bekende wel dat hij geslagen had, maar wist niet precies meer wie en hoe vaak. Officier van justitie ledema achtte het bewezen dat de verdachte betrok ken was bij de vechtpartij. Omdat de jongen nog in een proeftijd zat van een andere vechtpartij en het overtreden van de opiumwet, nam zij ook die voorwaardelijke straffen mee in de eis van 228 uur taakstraf. De advocaat van de jongen wees de rechtbank erop dat de rol van de verdachte in de vechtpartij minder groot was dan wat de officier voor stelde. 'Door de chaos is het vaak onduidelijk wie wat gedaan heeft.' Ze vroeg de rechter om rekening te houden met de studie van de jongen. 'Hij woont weer thuis, heeft nu werk en gaat na de zomer weer Auteur Pip Barnard uit Oosterend krijgt van burgemeester en wet houders niet meer dan duizend euro subsidie voor een boek over dichter Huib 'de Rijmelaar' Fenijn. Het college heeft bezwaren van Barnard tegen de hoogte onge grond verklaard. De auteur was naar de Bezwa- rencommissie gestapt, omdat hij het niet eens was met de argu menten van het college niet meer dan duizend euro te geven. Hij had aanspraak gemaakt op een sub sidie van maximaal €2300,-. De Bezwarencommissie heeft Barnard op meerdere punten in het gelijk gesteld. Argumenten dat het niveau van het boek niet hoog zou zijn, wordt door de commissie als 'nogal merkwaardig' omschreven. 'Het col lege zou zich hierover geen oordeel dienen aan te meten en dit ook niet bij een besluit over subsidievorming moeten betrekken.' De Bezwarencommissie geeft het college wel gelijk in haar argument dat de opbrengsten van het boek niet in verhouding tot de kosten staan. Barnard wil duizend exem plaren van het boek laten maken bij Walburg Pers in Zutphen. De productiekosten zijn geraamd op €21,90 per boek. Bedoeling is dat het voor €24,90 in de boekhan del komt te liggen. De Oosterender hoopte in aanmerking te komen voor de volledige gemeentelijke subsidie, zodat hij eenzelfde bedrag ook van andere subsidieverstrek kers had kunnen krijgen. Barnard zit nog met een exploitatietekort van €17.000,-. Tijdens de zitting van de Bezwa rencommissie, eind juni, had hij uiteen gezet dat van de verkoop prijs slechts 16 procent direct aan de productiekosten kan worden besteed. De overige 84 procent is voor boekhandelskorting, promotie en BTW bestemd. Volgens de com missie was het besluit van het colle ge om niet verder dan duizend euro te gaan echter redelijk. Argumenten van het college dat Barnard niet met de SWOT zou hebben samenge werkt, geen tweede offerte had aan gevraagd en geen lijst met overige sponsors had overleg, werden door de commissie terzijde gelegd. Barnard weet nog niet of hij tegen de uitspraak in beroep gaat. 'Het kost heel veel energie op mets af. Maar ik vind het wel vreemd.' Vol gens hem komt de afwijzing van zijn bezwaren de voortgang van het boek niet ten goede. Barnard wil in het boek gedichten opnemen die Fenijn van 1930 tot 1971 schreef in de Texelse Courant over vaak actuele gebeurtenissen. Hij werkte ruim tien jaar aan het boek. onder meer om de gedichten te voorzien van begeleidende teksten zodat bewaard blijft waarover Fenijn in de loop der jaar dichtte. Bedoeling is dat een deel van de gedichten in het boek komt en de rest op CD-ROM. 'Van kung fu, free fight en eskrima had ik het beeld dat het er nogal agressief aan toe ging, maar van daag heb ik gezien dat er in deze vechtsporten vooral veel ritme, techniek en ook vrolijkheid in zit en dat het niet alleen een kwestie is van met elkaar op de vuist gaan.' Uitspraak van een toeschouwer van het Mixed Martial Art Festival dat zaterdag en zondag bij paal 17 werd gehouden. Vooral zondag was de belangstelling verrassend groot. Er liepen dan ook nogal wat beroem de vechtsporters rond op het tot 'ring' omgebouwde strand naast paviljoen De Buren. Bijvoorbeeld Bob Schreiber en Irma Verhoeff, die demonstraties free fight verzorgden. Ook wereldkampioenen eskrima Bram en Yvonne Hoogendoorn en temidden van al deze prominenten ook ons eigen eskrima-wereldkampi- oen Menno Siebinga, de organisator van het evenement. Laaghangende bewolking weerhield deze en andere vechtsportcoryfeeën er weliswaar van om per parachute hun opwach ting te maken, aan spektakel was bij paal 17 geen gebrek. Demonstraties en workshops kickboksen, kung fu, capoeira. eskrima, tai chi en ande re oosterse dans- en vechtsporten deden het bloed sneller stromen. Maar wie dat wilde kon deelnemen aan een workshop Braziliaans dan sen of de samba percussieband. De sfeer werd opgeluisterd door de achttienkoppige Samba Ritmo Squad. De workshop salsad_ansen die zaterdagavond werd gehouden, trok tachtig deelnemers en op het Braziliaanse feest tot in de kleine uur tjes in het strandpaviljoen, moeten zo'n 500 mensen zijn geweest. Ook zondag was een drukke dag op paal 17. Zelfs zó druk dat het omvangnjke parkeerterrein vrijwel tot laatste plek was gevuld. De belangstelling voor de demonstraties was dermate groot dat hulpverleners die in actie moes ten komen zich slechts met grote moeite een doorgang konden banen. 'Een boel bezoekers, een goeie sfeer en mooi weer, mooier kan het toch niet', oordeelde Mare Röpke van strandpaviljoen De Buren. 'En ook nog geld overhouden voor het goede doel.' Welk bedrag er voor de vijf goede doelen overblijft, kon Röpke gisteren nog niet precies zeggen. 'Maar het is best de moeite.' Brandweerlieden en ambulancemedewerkers in actie bij het ernstige ongeval, waarbij op Jan Ayesiag een auto tegen een boom botste. De beschadiging aan de boom waartegen de auto tot stilstand kwam, is rechts op de foto nog net te zien. (Foto gvat Tmmamm Een 36-jarige man en een 39- jarige vrouw uit Lelystad zijn vrijdagmiddag zwaargewond geraakt toen ze met hun auto op het Jan Ayesiag tegen een boom botsten. De verwondingen waren dermate ernstig dat ze met twee traumahelikopters naar zieken huizen in Amsterdam en Zwolle zijn gebracht. Ze reden in een bestelbusje, dat werd bestuurd door de man. In een flauwe bocht tussen de Rozen- dijk en de Nattevlakweg raakte het busje door nog onbekende oorzaak van de weg en kwam rechts van de weg tegen een boom tot stilstand. Volgens iemand die kort na het ongeval ter plaatse was, droegen beide slachtoffers geen veiligheids gordel. Uit het beschadigde voor raam leidde ze af dat de hoofden van beide inzittenden met kracht tegen het voorraam waren gesla gen. Maar volgens een woordvoer der van de politie staat nog niet vast of ze de gordel niet droegen, omdat de slachtoffers nog niet kon den worden gehoord. Vast staat wel dat de bestuurder alcohol had gedronken, maar in hoeverre het om een strafbare hoeveelheid gaat is nog niet bekend. De uitslag van de bloedproef laat nog enkele weken op zich wachten. De vrouw die kort na het ongeval ter plekke was, meldde dat het vrouwelijke slachtoffer nog enige reactie toonde, de man niet. Hulp verleners waren snel ter plekke. De ambulancedienst met twee auto's en toen de aard van het letsel dui delijk was werden twee traumaheli kopters naar Texel gestuurd, die net buiten het bos op de Jan Ayeweg een landingsplek kozen. Brand weerlieden verleenden assistentie bij het bevrijden van de slachtoffers uit het wrak. De politie maakte een wegafzetting en het duurde geruime tijd alvorens het verkeer van en naar het strand van paal 12 z'n weg weer kon vervolgen. Over de aard van het letsel en de huidige toestand van de slachtoffers is weinig meer bekend dat het bericht dat de man zaterdagmorgen van de kunstma tige beademing werd gehaald. De auto liep onherstelbare schade op rijdt tegen paal Een 52-jarige vrouw uit Veenendaal is zaterdagavond in De Cocksdorp met haar auto tegen een beton nen paal gereden. Agenten die dit zagen gebeuren, besloten de vrouw aan een blaastest te onderwerpen Die wees uit dat ze 615 ug/l in haar adem had, bijna drie keer zoveel als toegestaan, reden om haar njbewijs in te nemen. Gewond op strand Een 14-jarige jongen is zondagmid dag gewond geraakt op het strand nabij paal 16,5. De elleboog van de jongen raakte uit de kom toen hij met een kite (zeil) aan het oefenen was. Hij werd met de wippertruck van de KNRM van het strand gehaald. De badmeesters van paal 17 ontferm den zich in eerste instantie over de jongen. Later nam ambulanceper soneel hem onder hun hoede.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1