Engelse prinses leefde aan hof Zonnekoning Macht, intriges en overspel in historische schets Diddl bij Bruna Den Burg Spreeuw in houtkache Jgdwg- Waar is lOok U wacht ik' gebleven? TEXELSE 2 COURANT Buitenkunst in Molenkoog E Agenda teso VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2006 Het dramatische levensverhaal van Henriëtte Anne Stuart (1644- 1670), een Engelse prinses aan het hof van de Franse zonneko ning Lodewijk XIV, is onderwerp van een boek dat zaterdagmiddag wordt gepresenteerd in het Mari tiem en Jutters Museum. Auteur is de in Den Hoorn wonende Maria Kist, die drie jaar geleden een lijvig maar nog niet gereed manuscript van haar overleden moeder vond en besloot het te voltooien. 'Het is echt gebeurd, dat spreekt me aan. En het was een bijzon dere tijd, met dat machtsspel aan de Europese hoven en al die wis selende bondgenootschappen en daarnaast die samenbundeling van talent van kunstenaars en weten schappers', vertelt Kist, die sinds 1999 op Texel woont. Haar fascina tie voor de zeventiende eeuw, die niet alleen voor Nederland een gou den eeuw was, is van betrekkelijk recente datum. Haar moeder, Etty Kist, die geschiedenis studeerde, kocht meer dan veertig jaar gele den in Parijs een boekje over een betrekkelijk onbekende prinses, die haar direct intrigeerde. Ze dook in Parijs en Londen in archieven, ver zamelde steeds meer documentatie en begon te schrijven. Dat resul teerde in een steeds lijviger wor dend manuscript, dat destijds ech ter nauwelijks op belangstelling van haar dochter mocht rekenen. 'Ik heb zelf kunstgeschiedenis gestudeerd. Interesse voor kunst en geschiede nis is me met de paplepel ingege ven, maar dat specifieke onder werp deed me niet zoveel. Totdat ik drie jaar geleden na het overlijden van mijn moeder dat manuscript in een laatje vond. Ik heb het gele zen en vond het toen wél interes sant. Ik ging me erin verdiepen, heb er andere boeken bijgehaald en toen besloten het af te maken. Met behulp van recente literatuur heb ik aanvullingen gedaan, een noten lijst toegevoegd en een namenlijst gemaakt.' Onthoofd Ondanks haar relatieve onbekend heid was Henriëtte Anne Stuart een bijzondere vrouw. Ze was de doch ter van de Engelse koning Karei I, die na een opstand en een daarop volgende burgeroorlog werd gevan gen genomen en onthoofd. Haar moeder, gelieerd aan de Franse koninklijke familie, vertrouwde haar pasgeboren dochtertje toe aan een gouvernante en vluchtte naar Frankrijk, waar ze asiel vond aan het hof en later werd herenigd met de kleine Henriëtte Anne. Toen Karei II, de oudste zoon van Karei I, de Engelse troon heroverde, ontstond een bijzondere situatie, aangezien zijn moeder en lievelingszusje aan het Franse hof bleven wonen. Hun gastheer was Lodewijk XIV, ook wel bekend als de Zonnekoning en een volle neef van Karei II. In de jaren die volgden, regen de conflicten zich aaneen en waren Engeland en Frankrijk afwisselend vijand en bondgenoot in oorlogen met Spanje en de Republiek der Nederlanden, waar overigens eveneens familie leden belangrijke machtshebbers waren. Extra saillant was dat Hen riëtte Anne trouwde met Philippe, een broer van de Franse koning. Ze werd zeer geliefd bij haar Franse familie, stond (doorgaans) op uitste kende voet met de Zonnekoning en raakte bevriend met de intellectuele elite van Frankrijk, maar bleef zich desondanks vooral Engels voelen. Terwijl Engeland en Frankrijk op voet van oorlog verkeerden, voerde ze een levendige correspondentie met haar broer, koning Karei II, die haar als geen ander vertrouwde en allerlei staatsgeheimen met haar deelde. Verbijsterend In het boek, door Kist zelf 'een his torische schets' genoemd, wordt een verbijsterend beeld geschetst van de pracht en praal van de Fran se en Engelse hoven, die dankzij de inbreng van de belangrijkste kun stenaars, wetenschappers en archi tecten van die tijd een enorm aan zien in heel Europa hadden, maar tegelijkertijd werden verscheurd door intriges, machtsspelletjes en overspelige relaties. Zo werd Hen riëtte Anne begeerd door invloed rijke edellieden, maar moest ze zelf toezien dat haar echgenoot zichzelf verloor in een verhouding met één van de mannelijke hovelingen, die er bovendien alles aan deed om haar in een kwaad daglicht te stellen bij de Zonnekoning. Vergiftigd Aangrijpend is het slot van de geschiedenis, waarin Henriëtte Anne na geheime diplomatieke bemiddelingspogingen tussen haar broer en haar zwager onverwachts op 26-jarige leeftijd aan haar einde kwam. Vergiftigd, zo werd gedacht, maar het bewijs daarvoor werd nooit geleverd. Ook Kist vindt het moeilijk een oordeel te vellen in deze heikele kwestie. 'De minnaar van haar man probeerde haar weg te drukken. Maar ze was al niet gezond, leed aan i'i Een portret van Henriëtte Anne Stuart, rond Lely. TBC en at waarschijnlijk ook met erg goed. En de hygiëne was ronduit slecht. De hovelingen wasten zich niet en overgoten zich alleen met een beetje eau-de-cologne. Dat zijn geen omstandigheden om oud te worden.' Opvallend zijn de details die in het boek worden gepresenteerd. 'Aan bronnen was absoluut geen gebrek. De zeventiende eeuw was de tijd van de memoires- en dagboek schrijvers. En veel van de corres pondentie tussen Karei II en zijn zus is bewaard gebleven en in te zien. Het zijn heel lichte en luchtige brie ven. Met veel humor, waarin ook op allerlei roddels wordt ingegaan. Je zou misschien denken dat het een saaie tijd was, maar het was juist- erg leuk en interessant.' Dat vond gelukkig ook uitgeverij Van Gruting, die zich na een lange zoek tocht bereid toonde het manuscript van Etty en Maria Kist uit te geven. 'Ik heb ook grote uitgevers aange schreven, maar ik kreeg altijd als '662 gemaakt door de kunstenaar Sir Peter antwoord dat het boek voor een klein publiek was. Dat is waarschijn lijk ook zo, geschiedenisboeken moeten je interesseren, maar het is wel een interessant onderwerp. Over Lodewijk XIV zijn misschien wel 180.000 boeken geschreven, maar juist zo'n figuur als Henriëtte Anne, die in officiële werken niet eens voorkomt, kan ons veel vertel len over de tijd waarin ze leefde.' Henriëtte Anne Stuart (1644- 1670), een Engelse prinses aan het hof van Lodewijk XIV, telt 144 pagina's en een apart kleu- renkatern met illustraties. Het kost €17,- en is verkrijgbaar bij de boekhandel. Het boek wordt zaterdag om 16.00 uur gepresen teerd in het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. De auteur geeft daarbij een toelichting op het boek. Joop Rommets In samenwerking met de Muziek- en Dansschool wordt dinsdag, woensdag en donderdag in zwembad Molenkoog aan de Slingerweg in Den Burg een drie daags evenement gehouden voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Onder de titel Buiten Kunst Molenkoog worden workshops muziek, spel en beweging en beel dend gehouden, met als algemeen thema 'water'. Het evenement is vooral een vrolijk avontuur waar kinderen kennis kunnen maken met verschillende vormen van kunst. Zoals de naam al duidelijk maakt, speelt alles zich af in de buitenlucht. Alleen als het weer daartoe nood zaakt, zullen de activiteiten in het paviljoen van het zwembad plaats vinden. Het evenement is vooral bedoeld voor Texelse kinderen die zich in de vakantie graag bezig houden met muziek, theater (spel en beweging), tekenen en knutse len, maar ook kinderen van toe risten zijn welkom. De workshops worden gegeven door docenten van de Muziek- en Dansschool. Er kan worden ingeschreven voor het hele project, maar aanmelding voor losse workshops is ook mogelijk. Deelname kost €7,50 per workshop. Wordt voor meerdere workshops ingeschreven, kost deelname €5,- per workshop. Er is een maximumaantal deelne mers per groep vastgesteld, de inschrijving gebeurt op volgorde van binnenkomst. Aanmelden kan bij het paviljoen of aan de balie van het zwembad, tel. 310782. Programma: Dinsdag: 10.U0-12.00 u. muziek (8-12 jaar). 14.00-16.00 u. beeldend (4-8). Woensdag: 10.00-12.00 u. muziek (4-8): 14.00-16.00 u. spel en beweging (8-12). Donderdag: 10.00- 12 00 u. beeldend (8-12): 14.00-16.00 u. spel en beweging (4-8). Het was maandag even een drukte de Bruna van Christof en Mieke de van belang in de Weverstraat in Vries. Kinderen konden de hele och- Den Burg. De bij kinderen popu- tend met een levensgrootte pluche laire springmuis Diddl had zijn ver- afbeelding van de muis op de foto. trouwde kaasholletje in Kaaskoek- Volgens De Vries was Diddl voor het jesland verruild voor de ingang van plezier naar het eiland gehaald. Het fraaie nieuwe hek dat timmer man Stolk uit Oudeschild voor de Oudeschilder begraafplaats op de Hogeberg heeft gemaakt, heeft direct na het plaatsen al tot een storm aan reacties geleid. Wat is er namelijk aan de hand: de veel besproken zin: Ook U wacht ik ont breekt namelijk. En was het niet zo dat enkele tientallen jaren geleden al eens was gepoogd het hekwerk te ontdoen van de woorden die de nog levende bezoekers al zo lang van de aardse realiteit doordringen? Zijn er nu wéér krachten op gang gekomen die de markante zin willen doen verdwijnen? Beheerder Cor Bruin: 'Ik heb er al zóveel telefoontjes over gehad. Maar de bellers hoeven zich geen Christof de Vries kijkt hoe de kinderen poseren Concert met zang en harp Sopraan Maja Roodveldt en har piste Kerstin Scholten geven dinsdag 15 augustus een con cert in de doopsgezinde kerk in Den Burg. De twee traden vier jaar geleden al eens op in het Zeemanskerkje in Oudeschild. Op het programma staan werken van Benjamin Britten, Maurice Ravel, Enrico Granados, Camille Saint Saëns, Claude Debussy, Thomas Moore, Anne Macdearmid en Nancy Calthorpe. Roodveldt studeerde in 1991 af aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam, waar zij ook de muziek dramatische opleiding volgde. Ze voelt zich niet alleen thuis op het gebied van opera, maar wordt als soliste ook veelvuldig gevraagd voor oratoria en liedrecitals in binnen- en buitenland. Sinds enige tijd maakt ze deel uit van het 4 Family Quintet, een ensemble dat bestaat uit fami lieleden die op een komische wijze een theatershow brengen, waarbij klassieke muziek op een toeganke lijke manier wordt gepresenteerd. Daarnaast is ze verbonden aan het Groot Omroepkoor in Hilversum en wordt ze gecoacht door de sopraan Charlotte Margiono. Scholten studeerde harp aan het Koninklijk Conservatorium bij Vera Badings en Edward Witsenburg. Ze behaalde in 1992 het diploma uit voerend musicus en is sinds 1993 harpiste bij het Radio Kamer Orkest, tegenwoordig Radio Kamer Filhar monie geheten. Scholten speelt geregeld en met verschillende ensembles kamermuziek en vormt duo's met sopraan Maja Roodveldt en dwarsfluitiste Carolien van 't Hof. Het concert begint om 20.15 uur. De toegang is vrij, maar na afloop wordt gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. zorgen te maken, de woorden keren echt terug op de palen. Alleen is de timmerman er nog niet aan toe gekomen om ze er weer op te schilderen. Hij is nu met vakantie in Denemarken. Maar hij heeft mij beloofd dat hij ze zodra hij terug is er meteen op schildert.' Veel méér activiteiten staan in de (gratis) Vakantiekrant, die iedere vrijdag wordt verspreid, en op de website www.texelsecourant.nl. Vrijdag 11 augustus: Bij de kantine van ZDH aan de Witte- weg nabij Den Hoorn begint om 19.30 uur een crossloop. In Klif 12 in Den Hoorn brengt cabare tier Theo van den Oever het program ma 'Alles is nep'. Aanvang 20.30 uur, toegang €12,-. Diner vooraf mogelijk, reserveren via tel. 319633. Cinema Texel in Den Burg vertoont Pirates of the Caribbean 2 (aanvang 10.30, 15.30, 18.30 en 21.30 uur). Cars (11.00 en 17.00 uur). Beesten bij de Buren (13.00 uur), Garfield 2 (13.30 en 19.15 uur), K3 en het IJsprin- sesje (15.00 uur) en The Da Vinci Code (21.15 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont Nieuwsgierig Aapje (aanvang 12.00 uur). Zoop in India (14.00 uur) en Superman Returns (16.00 en 23.00 uur). Zaterdag 12 augustus: In de straten rond de kerk van Oos terend wordt van 10.00 tot 14.00 uur rommelmarkt gehouden. Op het terrein bij de muzieknis aan de Oranjestraat in Oosterend wordt van 13.00 tot 21.00 uur het Strenderpop- festival gehouden. Entree gratis. In Klif 12 in Den Hoorn begint om 17.00 uur een extra voorstelling van de kindertheatergroep Vantasjes. In eetcafé Vincent aan de Grensweg begint om 18.00 uur een optreden van Kuit en Kühne, een zesmansformatie die Latin jazz speelt. In Question Plaza in Den Burg begint om 22.00 uur een 'party' met muziek uit de negentiger jaren, gedraaid door DJ's Niels en John. De toegang is gratis. Cinema Texel in Den Burg vertoont Pirates of the Caribbean 2 (aanvang 10.30, 15.30, 18.30 en 21.30 uur). Cars (11.00 en 17.00 uur), Beesten bij de Buren (13.00 uur), Garfield 2 (13.30 en 19.15 uur), K3 en het IJsprin- sesje (15.00 uur) en The Da Vind Code (21.15 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont Nieuwsgierig Aapje (aanvang 12.00 uur). Zoop in India (14.00 uur) en Superman Returns (16.00 en 23.00 uur). Zondag 13 augustus: Veel winkels in Den Burg en De Koog zijn van 11.00 tot 15.00 uur geopend. Op het bekende terrein aan de Hoofd weg in Eierland wordt de tweede en laatste autocross van deze zomer gereden. Aanvang 12.00 uur. Circus Althoff staat vandaag voor het laatst op de Nikadel in De Koog. De voorstelling begint om 14.00 uur. In De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van de bluesband Baton Rouge. De toegang is gratis, bij mooi weer vindt het optreden buiten plaats. In de hervormde kerk van Den Burg begint om 14.30 uur een concert van het Rotterdamse Jongemannenkoor De Coolsingers. Entree €6,-. Cinema Texel in Den Burg vertoont Amadeus; The Director's Cut (aaqvang 10.00 uur) met in de pauze koffie met appelgebak. Verder Cars (11.00 en 17.00 uur), Beesten bij de Buren (13.00 uur), Garfield 2 (13.30 en 19.15 uur), K3 en het IJsprinsesje (15.00 uur), Pirates of the Caribbean 2 (aanvang 15.30, 18.30 en 21.30 uur) en Superman Returns (21.15 uur). Bioscoop de Kiekendief op vakat*. park de Krim vertoont het Nieuwsg^,- Aapje (aanvang 12.00 uur), Zocp r. India (14.00 uur) en de Duits gesproke versie van Over the Hedge (16.00 uur) Maandag 14 augustus: In eetcafé De Rog in de Kikkertstraat in De Cocksdorp begint om 17.00 in een optreden van de band Sextet ar Co. Op Nederland 2 wordt het in mei cp Texel opgenomen programma 'Nu w er toch zijn' uitgezonden. Aanvang 21.50 uur. Cinema Texel in Den Burg vertoorn Pirates of the Caribbean 2 (aanvan: 10.30, 15.30, 18.30 en 21 30 u/ Cars (11.00 en 17.00 uur), Beesl? bij de Buren (13.00 uur), Garfield 2 (13.30 en 19.15 uur), K3 en het IJspnrv sesje (15.00 uur) en een sneak preva (21.45 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont Nieuwsgier): Aapje (aanvang 12.00 uur). Zoop India (14.00 uur) en Superman Return: (16.00 uur). Dinsdag 15 augustus: In zwembad Molenkoog aan de Slingerweg in Den Burg wordt 10.00 tot 16.00 uur een muziekpro|ed gehouden voor kinderen van 4 tot 12 jaar. In de Dorpsstraat in De Koog van 12.00 tot 19.00 uur brad« gehouden. Op het strand bij paal 9 wordt vanaf 20.00 uur gevliegerd. In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg begint ot 20.15 uur een concert van Maja Rood veldt (sopraan) en Kerstin Schota (harp). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden is bestrijding van de kosten. Cinema Texel in Den Burg vertoom Pirates of the Caribbean 2 (aanvang 10.30, 15.30, 18.30 en 21.30 umi. Cars (11.00 en 17.00 uur), Beesten bi de Buren (13.00 uur), Garfield 2 (13.39 en 19.15 uur), K3 en het IJspnnsesie (15.00 uur) en Amadeus; the Directer: Cut (21.00 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont Nieuwsgier)! Aapje (aanvang 12.00 uuri, Zoopf- India (14.00 uur), de Duits gesproken versie van Over the Hedge (16.00 en Superman Returns (23.00 uur). gekl TESO zet in het weekeinde geregeld ferc twee boten in en verzorgt dan half uur een afvaart, zowel vanuit Dw Helder als vanaf Texel. Dat gebeur rh zaterdag van 8.30 tot 15.00 uur er zondag van 14.30 tot 20.00 uur.To' moeten automobilisten zaterdag Den Helder tussen 9.00 en 16CC uur rekening houden met wachttijdei van een half uur; op Texel worden dan geen wachttijden verwacht. Meï informatie over de veerdienst is t; verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Hoogwater te Oudeschild Vr. 11 11.06 en 23.34 u Za. 12 11.34 en -u m Zo. 13 00.31 en 12.36u Ma. 14 01.00 en 13.05 u Di. 15 01.20 en 13.45u Wo. 16 01.30 en 14.14u *9 Do. 17 01.50 en 15.00i JJ Vr. 18 02.50 en 16.00u r« Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 13 au&s tus op om 06.17 en gaat onder om 211' uur woensdag 16 augustus laatste tarani? dinsdag 17 augustus doodtij. Gemeentehuis minder open In verband met de vakanties heeft de gemeente problemen met het bemannen van de publieksbalies. Tussen 14 augustus en 1 september zijn de balies daarom op maandag en woensdagmiddag gesloten. In genoemde periode kan men er op werkdagen dus wel terecht van 9.00 tot 13.00 uur en vrijdags bovendien van 17.00 tot 19.30 uur. Telefonisch blijft het raadhuis gewoon bereik baar van 8.30 tot 16.30 uur. Ook afspraken voor het spreekuur van b en w op dinsdagmiddag kunnen gewoon doorgaan. Ingaand maan dag 4 september is de openingsre geling weer als vanouds. Het gebeurt eens in de zoveel tijd. Een hoop gestommel en gefladder in het rookkanaal en even later duikt er plotseling een verdwaalde vogel op in de open haard of de hout kachel. Zo ook afgelopen week bij Dick Oudendag in Den Burg. Een jonge spreeuw had binnendoor zijn weg naar zijn houtkachel in de woonkamer van huize Oudendag gevonden. Oudendag reageerde verrast op zijn aanwezigheid. Hij was zeer verbaasd over heel iets anders. Het was het al redelijk grote beestje gelukt om door een slechts twee centimeter brede doorgang bij de opening van het rookkanaal op het dak te kruipen. 'Ik heb geen idee hoe hij daar doorheen is gekortw- aldus Oudendag. 'Maar datis-* smal dat je alleen kleine voge# zou verwachten.' Hij had het geluk dat de deurties-? de kachel dicht zaten, waardoors vogel niet de woonkamer kon in* gen. 'Anders had het hier <0 het roet gezeten. We hadden hen met een doosje uit de kachel wW halen, maar dat bleek gewoon de hand te kunnen. Hij was to? een beetje in een shock. We ben hem buiten op een tak biw het bereik van de katten ge# Avonds was hij gevlogen.' (Foto Jeroen v*1* thdi

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2