Horizontoer strijkt neer in Den Burg l/liegerspreekuur bij strandpaal 9 'Zielig om die man zo te laten zitten' E&JI F amilieberichten Gerrit Ria de Wit Verhuisd TEXELSE j COURANT Sleepactie na defect roerblad Pad asfalteren voor leuk prijsje... VERVOLG VAN PAGINA 1 Durpermarkt Toen ze dat eenmaal onder de knie hadden, pakten ze het grootser aan en wierpen met messen naar elkaar. Een man uit het publiek moest tus sen de twee messengooiende jong- lëurs instaan, en nam alvast maar afscheid van zijn vrouw en kinderen. Toeschouwers hielden hun hart vast, maar alles ging goed. De twee slo ten hun act af met het overgooien van vuurkegels en het spuwen van vuur. Het publiek schrok toen er een enorme vuurbal boven de Kikkert- straat hing, maar gelukkig iedereen bleef ongedeerd. 'Dat zijn weer een paar muggen minder,' merkte een toeschouwer grinnikend op. VERVOLG VAN PAGINA 1 Damwand Volgens de woordvoerder ligt de eindverantwoordelijkheid voor de vervanging echter bij Rijkswaterstaat. De onderhandelingen over de over dracht van de haven lopen volgens de woordvoerder nog. De organisatie presenteerde vorig jaar ook plannen om langs 270 meter kade in de haven geen damwanden te vervangen, maar zogeheten zinkanodes aan te bren gen op de huidige damwanden om aantasting te vertragen. Volgens de woordvoerder zijn die aluminiumblok- ken inmiddels aangebracht. VERVOLG VAN PAGINA 1 Mobiele netwerk Momenteel staan er antennes in de meeste dorpen en aan de Tempe- liersweg in de Dennen. Dat aantal zou echter aan de lage kant zijn. Verbete ring van de mobiele bereikbaarheid in duinen en Dennen is nog niet zo lang geleden onderwerp van gesprek geweest tussen de gemeente en Staatsbosbeheer, dat als beheerder toestemming moet geven voor extra masten en zich tot dusver behou dend opstelt. 'Gebruik maken van de bestaande hoge punten, geen nieuwe masten. Vooralsnog mogen alleen antennes op bestaande gebouwen en moeten de bestaande masten goed worden benut', aldus woord voerder Bart Witte. 'Jongeren krijgen overal alcohol' Jongeren onder de zestien kun nen in De Koog vrijwel overal cafés en disco's binnen komen en alcohol krijgen. Dat is één van de bevindingen die scouts van het jeugd- en jongerenwerk afgelo pen weekend hebben opgedaan tijdens een avondje stappen in de badplaats. De scouts zijn dit seizoen voor het vijfde jaar op in het Koger uit gaansleven. Ze vallen voor het eerst onder Pharos, waar het jeugd- en jongerenwerk sinds vorig jaar is ondergebracht. Afgelopen week end waren twee groepjes van elk twee jongeren actief. Ze verken den het nachtleven en deelden na afloop hun bevindingen met deelne mers van het politieoverleg over De Koog. Maandagmiddag werden hun bevindingen meegenomen in het tweewekelijks zomeroverleg over de openbare orde in het dorp. Volgens de scouts ging het er over wegend goed aan toe. De sfeer was volgens hen prima, jongeren voelden zich veilig in de horecage legenheden en op straat en de slui tingstijden werden goed nageleefd. Politie, dorpswachten en portiers deden volgens de scouts eveneens goed hun werk en waren duidelijk aanwezig. 'Dat is een verbetering ten opzichte van voorgaande jaren.' Minpunten waren niet duidelijk aan gegeven en slecht toegankelijke nooduitgangen. De scouts misten duidelijke verwijsborden naar de taxistandplaats en het vertrekpunt van de borrelbus. Dat veel mensen al vóór de taxistandplaats een taxi bemachtigen, waardoor wachten bij de standplaats weinig zin heeft, werd eveneens als probleem aan gekaart. De komende weekeinden gaan jongeren van Pharos opnieuw op pad in De Koog om te scouten. HUP ff/V PAPOEA NAAR SCHOOL! Ik zocht iets om sneller te kunnen groeien. Weg van dit teveel, te weinig mij. De zee vond mij. Daniel Billet Marchien van der Leij 30 april 1954 9 augustus 2006 Bas en Saïda, Lemarre Robbie en Sandra, Kaylee, Joshua Zondag 13 augustus van 15.00 tot 18.00 uur is er de mogelijkheid om afscheid te nemen van Marchien in Afscheidshuis de Vlinder, Hollewal 42 te Den Burg. Maandag 14 augustus begint om 14.30 uur het afscheid in de Doopsgezinde kerk, Kogerstraat 18 te Den Burg, vandaar uit vertrekken wij naar de begraafplaats van Oudeschild aan de Zuid Haffel. Lieuwstraat 51, 1791 XN Den Burg 0222 - 317488 06 - 444 00 978 Vrolijke kleding gewenst. Mijn lieve vriendin Marchien Het was overweldigend te ervaren dat zovelen waren gekomen, eerst naar de condoleanceavond in „de Vlinder" en de volgende morgen naar de kerk en begrafenis, om persoonlijk afscheid te nemen van JOHANNA MARIA WITTE „BLOEMWIJK" Wij willen u hiervoor hartelijk danken. Ook voor de vele kaarten met fijne wensen, de telefoontjes en de bloemen, danken wij u zeer. Wij voelen ons gesteund door uw medeleven. Texel, augustus 2006. Onze hartelijke dank voor de mooie bloemen, de vele kaarten en de geweldige belangstelling bij de condoleance en uitvaart van mijn man, onze vader en opa WILLEM JOHAN BAKKER Het heeft ons erg goed gedaan. Jopie Bakker-Bakker Kinderen en kleinkinderen. Texel, augustus 2006. Langs deze weg willen wij u bedanken voor de belangstelling na het overlijden van JAN VELDMAN Gerda Veldman-Varkevisser Kinderen en kleinkinderen Herko Er zijn vijf jaar voorbij je verdween toen achter de horizon van je levenszee Het gemis is groot maar voor altijd dragen we de herinneringen aan jou met ons mee Henny en Magreet van Heerwaarden zijn 40 jaar getrouwd Wilt u hen feliciteren met dit jubileum? U bent van harte welkom op de receptie. Zaterdag 19 augustus van 15.30 tot 17.00 uur in 'De Bijenkorf' te Oosterend Kadotip: CïÊ3 Slichling Aclie Calcutta, kansarme kinderen in India. A/lorit Floor Marit is geboren op 9 augustus 2006 om 18.39 uur, weegt 2505 gram en is 40 cm lang. Monique en Arnold Krijnen De wittstraat 21 1792 BN Oudeschild Langs komen? 0222 312191. Uma Lizzy Amsterdam, 7 augustus 2006. Joyce van Helfteren en Manfred Knol. Utrechtsestraat 134-3 1017 VT Amsterdam van Jan Dirksoord 21 naar De Gollards Mw. A. Witte De Zes 12 k. 137 1791 EX Den Burg Tel. 313830 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2006 Elke dinsdagavond wordt er gevliegerd en neergestort bij paal 9. (Foto aece Vermeulen) «n blond meisje houdt de fel- «kleurde vlieger stevig vast. ïerderop het strand staat haar aoeder, met de handvaten waar ie vliegerlijnen aan zitten stevig hand. 'Laat maar gaan', mept de moeder en het meisje tooit met een sprong de vlieger ie lucht in. De moeder trekt aan Je lijnen om de vlieger omhoog te hijgen en hem tussen de tiental len andere vliegers te laten zwe- de vlieger heeft een eigen plan en gaat tollen. Met een gigantische vaart en een hoop «kletter stort hij neer, vlak naast meisje. Elke dinsdagavond •ordt er gevliegerd en neerge stort bij paal 9. «sjevia de duinen naar paal 9 rijdt, net elke dinsdagavond een bij- ander gezicht. Tientallen vliegers boven de zandbergen uit en i voor de ondergaande zon. Alsdan vliegeravond tot zonson- ■iergang. Honderden Texelaars en kristen komen naar het strand om "et elkaar te vliegeren, te kijken 'ar andere vliegers en tips te krij- 3ivan professionele vliegeraars. wilden mensen kennis laten reken met vliegeren, zonder dat ze meteen een moeten kopen', ver st Karim Ali van Texel Vliegerhuis, Jedevllegeravond elke week orga- teeert. 'Het is leuk om mensen met 'iegers bezig te laten zijn omdat Ageren ontzettend leuk is. Het is =&naal voor jezelf, je hebt nie- nodig, ook niet om de vlieger 'Toog te krijgen. is de elfjarige Daan nog niet Pikt, en dus probeert hij met een jnedewerker van het Vliegerhuis zijn ^eger zélf de lucht in te krijgen. 'De Uiterste punten in het zand steken Tan de lucht in trekken.' Na een S* pogingen lijkt de jongen het s -"fer de knie te krijgen, maar dan vlieger weer om. 'Nou ik haal 2"zus er wel weer bij', bromt hij. "TVliegerhuis geeft op het strand gratis tips weg aan mensen die al een vlieger hebben. 'Als zij moeite hebben kunnen wij uitleggen hoe ze het kunnen verbeteren. We noe men het ook wel het vliegerspreek uur', vertelt Ali. Ook mogen mensen oefenen met vliegers van het Vlie gerhuis. 'Veel mensen ontdekken dan hoe leuk vliegeren is, die zie ik de volgende dag weer in onze win kel.' Gevorderde vliegeraars kunnen oefenen met andere soorten vlie gers, zoals de powerkite en trick- vliegeren. Het vliegerspreekuur is een groot succes, elke week komen er honderden mensen op af, af en toe wel duizend. Danique (8) houdt al een heel tijd een eenlijnige vlieger omhoog. Het is haar eigen vlieger, gekregen tij dens deze vakantie. 'Het is niet. zo moeilijk. Eerst lukte het nooit maar nu blijft hij lang in de lucht.' Een vlieger die moeilijker is hoeft ze niet. 'Die stort steeds neer en dat wil ik niet.' Midden tussen alle vliegers zweven een paar grote en bijzondere vlie gers. De Friese vliegervereniging Wynpüst geeft af en toe demonstra ties op de Texelse vliegeravonden. Dinsdag stond er zeker windkracht 4, perfect weer om te vliegeren, ver telt Henk Boelens van Wynpüst. 'Op het strand is dat een mooi constant windje. Dan kun je uitpakken. In Friesland vliegeren we vaak in wei landen, maar door de windstoten kan de vlieger scheuren.' De ver eniging heeft een aantal bijzondere vliegers meegenomen om te laten zien. 'Die grote Knorretje en Winnie de Pooh zijn er echt om kinderen te trekken.' Ook zweefde er een ink- vis, windturbine, breedlandvlieger en de bijzondere codiovlieger, een replica van een vlieger uit de Eerste Wereldoorlog van 4,5 meter breed. Hieraan werden soldaten gehangen om de vijandelijke linies te verken nen. Boelens vind zelf de vlieger met de Friese vlag erg mooi. 'Die staat erg goed op Texel', lacht hij. KNRM is woensdag uitge- P*n om een jachtje met een *T>ken roerblad naar wal te ^Pen. Het zeiljacht Staggie is ^rDen Helder gebracht voor de reparaties. 14.15 uur kreeg de beman- van het KNRM-station in De alarm van de Staggie. Het was gebroken en de drie vol- •Sssnpp, en een baby d)e aan TT" zaten, konden niet verder. De '^gsboot Francine Kroesen is Oudeschild richting De Bol- TPhet wad bij Oudeschild *aren, waar de Staggie dreef. Daar aangekomen werd een sleep- verbinding gemaakt tussen de Francine Kroesen en de Staggie. Omdat de eigenaar dacht in Den Helder meer kans te hebben op reparatie, werd koers richting Den Helder gezet. Het roer was dwars afgebroken en doormiddel van een sleepanker werd voorkomen dat de boot zou gaan slingeren. Na een uur slepen kwamen ze in de haven van Den Helder aan en kon de Francine Kroesen weer terug richting Oude schild. Aan boord van de Francine Kroesen zaten Sidny van Zon, Jaco bus Staal, Gerard Witte, Cees Bak ker en Joost Alberts. Als de toegangsweg naar je huis of boerderij gaten, oneffenheden of andere slijtageverschijnselen ver toont, lijkt het een buitenkans wan neer mannetjes aan de deur komen die daar voor een leuk prijsje iets aan willen doen. Ook op Texel krijgen boeren en burgers in het buitenge bied soms bezoek van lieden die aanbieden om een in deplorabele staat verkerende toegangsweg van een nieuwe asfaltlaag te voorzien voor een prijs waarvoor een gewone aannemer het nooit zal doen. Het kennelijk effectieve verkooppraat je komt erin de meeste gevallen op neer dat de heren een wagen warm asfalt hebben overgehouden van een karwei in de buurt. Dat spul kun je niet bewaren, dus wil len ze het graag kwijt aan een klant voor een fractie van het gebruike lijke tarief, inclusief arbeid. Maar wel snel beslissen, want als het asfalt eenmaal is afgekoeld, kan het feest niet doorgaan. Wie deze 'unieke' kans aangrijpt, heeft even later een weg die er meestal best fraai uitziet. Maar in menig geval komen al snel de scheuren en gaten weer in zicht, omdat het 'asfalt' niets anders is dan een dun laagje bitumen, afgedekt door een laagje fijn grind. Als slijtlaag voor een bestaand goed wegdek functioneert het, maar zonder een onderlaag van een echt asfaltmeng- sel dat in allerlei soorten verkrijg baar is, levert het slechts tijdelijk cosmetisch effect op. 'Een geasfal teerde weg koop je niet even snel aan de deur van een onbekende, maar van een echte aannemer die bij een vakorganisatie is aangesloten en kwaliteitsgarantie biedt', zegt een Texelaar die zich vorige week bijna liet ompraten, maar er op het laatste moment vanaf zag en graag een waarschuwend geluid laat horen. Lei-jarige Nikki Bruining wordt geschminkt in een stand op de Groeneplaats. Het doet wat ongemakkelijk aan. Een oude man in een rolstoel eteen op het terras in de regen. Onder een parasol een groep vol wassenen die overduidelijk bij ie oyde man hoort, maar zich nauwelijks om hem bekommert. Het is even de vraag of er wordt gespeeld of dat zich werkelijk een pijnlijk familietafereel ontrolt. Doorkijken leert dat het toch om het aatste gaat. Theatergroep Van het feiteerde Been uit Tilburg speelt :p het terras van Bruintje Beer op de Stenenplaats het stuk De Erf- gmaam. Het is één van de diverse van de Horizontoer die in het centrum van Den [Burg werden opgevoerd. Onder het toeziend oog van enkele dentallen toeschouwers wordt de oude vader met weinig eerbied behandeld. De groep volwassenen blijkt uit kinderen en hun partners te bestaan. Problemen van en met hun vader worden openlijk bespro ken en één keer in de zoveel tijd kijkt iemand of het nog een beetje gaat met pa. Een digitaal gemaakte foto van de kleumende vader gaat rond als 'mooi plaatje voor op de bidprent'. Het spel wekt verwarring bij toeschouwers. 'Dat is toch zielig dat ze die oude man daar zo laten zitten', roept een meisje dat voorbij loopt. Uit nieuwsgierigheid blijft ze ook staan kijken. 'Oh, het is maar spel', zegt ze een paar minuten later opgelucht tegen iemand anders. De oude vader blijft weinig bespaard als het om de financiën gaat. Met drie man sterk nemen zijn kinderen hem onder handen om zijn porte- Drie 'zonen' van theatergroep Van het Verkeerde Been ontdoen hun 'vader' v, Horizontoer die maandag in het centrum van Den Burg was. zijn portemonnee. Het spel w monnee met bankpasje te vinden. Er moet immers iemand afrekenen. 'Kijk meteen even hoeveel saldo er nog op zijn rekening staat', roept de ene broer luid tegen de andere. Vaders rekening vertoont rode cij fers. Voor de familie aanleiding en bloc op te stappen en het publiek achter te laten met de kleumen de man. Ogen schieten heen en weer. Wat gebeurt er nu, waar gaan de spelers heen en blijft de enige overgebleven speler de rest van de middag als oude man op het terras zitten? Minutenlang gebeurt er niets. Sommigen toeschouwers lopen verder, maar de meesten blij ven toch nieuwsgierig wachten. Een van de zonen keert terug. Pa heeft nog een plastic kap tegen de regen op zijn hoofd. Ook die wordt hem liefdeloos ontnomen, einde voor stelling. Het was de tweede keer dat de Til- burgse theatergroep meedeed aan de Horizontoer voor de achttiende keer langs de Waddeneilanden trok. 'Vorig jaar waren we hier als wan delclub', vertelt Pieter de Beer van Van het Verkeerde Been. 'Het is verborgen theater met veel improvi satie dat wij maken. We hebben een paar richtlijnen en verder spelen we gewoon. Mensen hebben soms pas laat in de gaten dat het niet echt is.' Het oproepen van plaatsver vangende schaamte is volgens De Beer één van de drijfveren van de groep. 'Veel mensen kennen soort gelijke situaties als met die vader. Ik heb het gebaseerd op een familie die de erfenis al stond te verdelen, terwijl de vader nog niet eens was overleden.' Door de regen was het aantal toe schouwers in Den Burg maandag middag niet echt groot. Het was ondanks de regen wel druk in het centrum. Ook bij het schminken en T-shirts maken voor kinderen op de Groeneplaats, eveneens onderdeel van de Horizontoer, ondanks de regen voldoende aanloop, 's Avonds waren er optredens in diverse hore cagelegenheden.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3