De Lieuw reconstrueert oude Havensluis NIOZ krijgt gelijk in oude zaak kokkels Texel woont beter dan andere eilanden Politie loopt achter feiten aan 'Moeite met orde in laatste juliweekend' Herschikking ambtenaren en één publieksbalie om efficiëntie te verhogen ZEG FUPSe WflFMN 39 RRH HEFDOêN nou ik MoesnaaeN ,mrhr HEr flüBi et.T>e WtRkTM l e« - (HF£Ü 2£ nOËrln K'jhEN) DRN IS TE HOPEN DAT 2£ OPNEflÈN RtiroüttG®tz-, Q ll-Gi~XQaé Het Koninklijk NIOZ heeft voor tweede keer gelijk gekregen ii een oude bezwarenprocedure ae het instituut in 2004 tegen mechanische kokkelvisserij op de Waddenzee voerde. Dat gebeurde recent bij de Raad van State waar nog een geschil over de inmid- rIs verboden mechanische kok- ij werd behandeld. HS NIOZ had in 2004 voor het eerst bestaan bezwaar tegen de i egunningverlening voor mechani- sche kokkelvisserij ingediend. Vol- tens het instituut en enkele natuur organisaties had het ministerie niet juiste procedures gevolgd. LNV Kridaarde de bezwaren aanvanke- i ft ongegrond, maar werd in juni E05 teruggefloten door de Raad et State. Volgens het rechtsorgaan E ministerie het NIOZ wel gelijk roeten geven. In juli 2005 ver jaarde het ministerie de bezwaren Ssnog gegrond. Dat blijkt enige tijd geleden nog tot Hl nieuwe zaak bij de Raad van State te hebben geleid. De Produ- centenorganisatie van de Neder- aidse Kokkelvisserij vocht het fcnog gegrond verklaren van de swaren aan. Volgens de produ- Bitenorganisatie had LNV onvol- onderzocht of 'niet alsnog ierheid kon worden verkregen at de mechanische kokkelvisserij fe natuurlijke kenmerken van de lldenzee niet aantast'. Wgens de organisatie had het Énog gegrond verklaren van de paren ook gepaard moeten met het alsnog weigeren van fc vergunning. Daar had volgens ^organisatie vervolgens een com- 'ie voor kokkelvissers uit naar moeten komen. De betref fende vergunning gaf de produ- oemenorganisatie in 2004 toestem- "wg om tussen 2 augustus en 16 Member in totaal acht miljoen kilo Ö«elviees van de droogvallende (het litoraal) op te vissen. Uit uitspraak van de Raad van State dat het ministerie niet aan de van producentenorganisatie fepioet hoeft te komen, mede omdat de betreffende vergunning inmiddels verlopen is. Ook had het ministerie de vergunning in 2004 in principe ai meteen moeten wei geren. De kwestie draaide destijds rond het wel of niet verrichten van een zoge heten passende beoordeling om van tevoren te bepalen of er wel of geen schade aan de natuur zou kunnen ontstaan. Het NIOZ vond dat het ministerie ten onrechte geen pas sende beoordeling uitvoerde. Het ministerie vond dat een net gepubli ceerd onderzoek naar schelpdier visserij (het EVA-ll-onderzoek), de visplannen van de producentenor ganisatie en de wetenschap dat er veel kokkels op de platen lagen bij elkaar als passende beoordeling konden worden beschouwd. Volgens de Raad van State had LNV de visplannen en de hoeveelheid kokkels echter buiten beschouwing moeten laten. Op basis van alleen het uitgebreide onderzoek had het ministerie vervolgens nooit een ver gunning mogen verlenen. De Euro pese Habitatrichtlijn schrijft voor dat LNV pas toestemming had mogen geven als vaststond dat er geen schade aan de natuur zou ont staan. Volgens het onderzoek naar de schelpdiervisserij zou die schade wel te verwachten zijn geweest In de praktijk kwam het in 2004 overigens niet meer tot vissen. Het Europese Hof verbood 'bodembe- roerende activiteiten' op de Wad denzee, waardoor een eind kwam aan de mechanische kokkelvisserij. Sinds 2005 is het op de Wad denzee verboden. Voor het NIOZ kwam de nieuwe uitspraak van de Raad van State als een verrassing. Volgens bioloog Theunis Piersma had het instituut niet veel meer met de zaak gedaan. 'We hadden dat tuintje niet bijgehouden.' Volgens Piersma biedt de uitspraak moge lijkheid eventueel een schadeclaim bij het ministerie neer te leggen. 'Het NIOZ is door de vergunning verlening aan de kokkelvisserij in haar wetenschappelijke belangen geschaad en daar ondervinden we nu nog de gevolgen van.' Nieuwe controles op drankgebruik De Voedsel en Waren Autoriteit komt deze maand een paar keer naar het eiland om te controle ren of de Drank- en Horecawet goed wordt nageleefd in het uit gaansleven. Er wordt onder meer gecontroleerd of jonge stappers over alcoholische dranken kun nen beschikken. Volgens de Horecawet mogen jon geren onder de zestien nog geen alcohol drinken. Jongeren van zes tien en zeventien mogen lichtal- coholische dranken drinken (niet meer dan 14,5 procent alcohol). Pas vanaf hun achttiende mogen jongeren sterke drank nuttigen. In de praktijk drinken ook jongeren onder de zestien echter al geregeld sterke drank. Volgens de huidige wetgeving is een horecaondernemer strafbaar als jongeren de horecawet overtreden. Dat betekent dat deze ook beboet kan worden als jongeren buiten zijn medeweten om sterke drank voor elkaar halen. De deelnemers aan het tweewekelijks zomeroverleg doen in een verklaring een oproep aan ouders rekening te houden met horecaondernemers. 'Het alcohol gebruik is ook een verantwoordelijk heid van ouders. Veel ouders staan toe dat kinderen al op jonge leeftijd uitgaan en alcohol gebruiken. Daar bij komt het geregeld voor dat deze In nood wordt men vindingrijk jongeren vervalste identificatiebe wijzen bij zich hebben.' Volgens de deelnemers aan het zomeroverleg mogen die problemen niet allemaal op het bordje van de horecaonder nemers worden geschoven. Texelse horecaondernemers als Paul van Dijk hebben de afgelopen jaren actie gevoerd tegen de wijze waarop horecaondernemers verant woordelijkheid worden gesteld voor jongeren die over de schreef gaan, maar tot op heden is er weinig ver anderd. 'Er gaan wel stemmen op in de Tweede Kamer om ook jongeren strafbaar te stellen, maar zover is het nog niet', aldus een woordvoer der van de gemeente. Ecokar haalt 640 kilo op Particulieren hebben maandag 640 kilo klein chemisch afval ingeleverd. Het betrof in totaal 95 klanten, die zich op deze wijze gratis van onder meer hun oude verfresten konden ontdoen. De ecokar komt elke eer ste maandag van de 'even' maan den naar het eiland. De eerstvol gende keer is maandag 2 oktober. Wat veel Texelaars allang wisten, is nu ook bevestigd: Texel is het beste waddeneiland om op te wonen. Niet alleen zijn er hier in verhouding meer winkels en scholen, je kunt hier ook meer sporten en genieten van cultuur. Maar de verkeersveiligheid is op Texel wel laag in vergelijking met de andere eilanden, én Neder land. Het tijdschrift Elsevier heeft alle Nederlandse gemeenten aan een onderzoek onderworpen, op zoek naar de beste woongemeente van Nederland. Texel kwam hierbij als 113e uit de bus, van de 458 gemeenten. De andere waddenei landen doen het iets slechter, maar behoren ook nog tot de beste 200. Zo staat Ameland op plaats 145, Schiermonnikoog op 149" en Ter schelling op 151. Vlieland doet het het slechtst van de eilanden en staat op plek 176. De gemeente Naarden staat op nummer 1 van het onderzoek. Elsevier vergeleek de gemeenten op acht verschillende punten: wonen, voorzieningen, zorg, veiligheid, bereikbaarheid, economie, vrije tijd en sociaal klimaat. Zij keken naar het aanbod in vergelijking tot het aantal inwoners. Bij veel van deze onderdelen doet Texel het heel aar dig. Zo staat Texel landelijk zelfs op plaats 2 als het gaat om sportvoor- zieningen, parken, horecagelegen heden en cultuurvoorzieningen Bij het aantal winkels en scholen staat Texel op een 17e plaats. Ook op woongebied is het op Texel prettig. Er zijn hier veel historische panden en grote huizen en het is een waterrijke omgeving. Maar net als bij de andere waddeneilanden meent Elsevier dat hier weinig bos, heide en boerenland is. De eilanden krijgen daar een matig voor. Er zijn op Texel genoeg zorgvoorzieningen voor een 45e plek, maar Schier monnikoog doet het nóg beter. Met twee artsen en een tandarts voor 1,125 inwoners, staan zij zelfs op nummer 1 bij Elsevier. Maar niet alles is even goed op Texel. De jeugdwerkloosheid, over last van jongeren en de verhouding topverdieners en uitkeringsgerech tigde levert Texel bij sociaal kli maat slechts de 375e plek op. Ook de verkeersveiligheid behoort tot de laagste 20 procent van Neder land. Texel scoort hiermee een stuk slechter dan de andere (deels auto vrije) eilanden, maar heeft wel weer minder misdaad. Op economisch gebied staat het eiland op plaats 233. Extra voorstelling Vantasjes in Klif 12 De Vantasjes, de kindertheatergroep van Klif 12, verzorgt zaterdag een extra voorstelling van het stuk Boer zoekt vrouw. Klojo, tante Ko en meneer De Boer betreden om 17.00 uur het podium. De voorstelling duurt ongeveer een uur. Een kaartje kost €6.-. inclusief een versnape ring. Wie dat wil, kan na afloop (boeren)pannenkoeken blijven eten. WD: 'Onnodig en weggegooid geld' De Havensluis in de binnendijk bij Alexanderhoeve keert in oude luister terug. Op initiatief van agra rische natuurvereniging De Lieuw wordt niet alleen het mechaniek zelf gereconstrueerd, bovendien worden een bijbehorende binnen- boezem en (buiten)kreek uitge graven. De werkzaamheden, die zo'n €235.00,- kosten, gaan in oktober van start. Het herstel van de Havensluis is de derde fase in het project Ouwe Hoorn. Eerder al werden tuinwallen tussen de Stolpweg en de Water molenweg hersteld en vernieuwd. Vervolgens werden de oude duintjes tussen de Stolpweg en de Mokweg opgeknapt en waar nodig gerecon strueerd en werd de in de ruilver kaveling volgestorte Rommelweel open gegraven. De Havensluis lag enkele honderden meters oostelij ker, tussen de Watermolenweg en Alexanderhoeve, in de binnendijk die de Prins Hendrikpolder en pol der Buitendijk van elkaar scheidt. De sluis werd waarschijnlijk aange legd tijdens de inpoldering van de Buitendijk, ver vóór het ontstaan van de Prins Hendrikpolder, toen de binnendijk dus nog een buitendijk was. De sluis komt al voor op een kaart uit 1595. De primaire functie was het reguleren van de afwatering van het 'oude' land en de 'nieuwe' polders naar de Waddenzee, waar bij het overtollige water op het wad werd gespuid. Zoals de naam al aangeeft, functioneerde de Haven sluis ook als haven. Aan de zee zijde zal een kleine havenkom met aanlegsteigers hebben gelegen. De kreek die erop aansloot was wel iswaar te smal voor zeilschepen, maar kon goed worden bereikt met kleinere bootjes, die zowel mensen als goederen zullen hebben ver voerd. Wagens zorgden voor een verdere aan- en afvoer, via een paardenpaadje waarvan de resten nu nog onderaan de dijk lopen. De boezem, die aan de binnenkant van de dijk lag, had waarschijnlijk geen directe functie, maar borg het water dat bij storm over de dijk sloeg. Tot wanneer de haven heeft gefunc tioneerd, is niet precies bekend. In ieder geval verloor het bouwwerk je na het inpolderen van de Pnns Hendrikpolder, die in 1848 gereed kwam, ook z'n functie als spuisluis. Daarna trad langzaam het ven/al in. In de Tweede Wereldoorlog plaats ten de Duitsers er een zoeklicht en enkele bunkertjes voor manschap pen. Toen deze na de bevrijding werden ontmanteld, werd en pas sant ook de sluis gesloopt. Het puin werd gebruikt om de Grieweg, het Johan Reydon verdiepte zich in de geschiedenis en maakte een reconstructie. ^VVD is fel gekant tegen een van het college voor een indeling van het bestaande 'Sdhuis. Volgens de gemeente jjteft het een herschikking van ^werkers en wordt ook de jwtrale publieksbalie aangepast. **<het oog op de plannen voor •t nieuwe gemeentehuis, vindt ®®WD de herindeling onnodig ^weggegooid gemeenschaps- W* is bang dat de aanpassin- 9eld gaan kosten. 'Als de geënte vasthoudt aan de plan- 81 voor het nieuwe gemeentehuis, "l?e aanPassingen onnodig en •£foodig. Maar als dit zou bete- ®®n dat u met een voorstel komt plannen voor het nieuwe rj&wtehuis te schrappen, dan wij als WD daar natuurlijk mee akkoord, ^entevoorlichter Frans Hop- zsl misschien ergens een ie kwijnen. maar het betreft i;n □°0,schali9e interne verbou- 9- Het betreft een herschikking van medewerkers, die aansluit op de nieuwe structuur van de orga nisatie binnen het gemeentehuis als gevolg van de invoering van het directiemodel. Om die goed te laten draaien, moeten de nieuw gevormde afdelingen ook fysiek beter bij elkaar aansluiten, zodat de collega's dichter bij elkaar zitten. Er zal een aantal interne verschui vingen plaatsvinden, met als doel de kwaliteit van de dienstverlening te verhogen. Dat willen we zo snel mogelijk invoeren en daarom kun nen we niet wachten tot het nieuwe gemeentehuis klaar is.' Het is ook de bedoeling dat komend najaar de publieksbalies worden aange past. Hopman: 'Er zal één 'brede' balie komen, waar men voor alle producten en diensten terecht kan. De huidige drie balles zullen dan plaats maken. Met de nieuwe balie willen we eveneens een verbetering van efficiency en kwaliteit van de dienstverlening bereiken. We zullen hierover te zijner tijd nadere infor matie geven.' n De Lieuw, op de plaats (Foto Joop Ronmats) weggetje tussen Alexanderhoeve en de Hoornderweg, te verstevigen. Deskundigen De sluis wordt zo nauwkeung moge lijk gereconstrueerd. Daarvoor heeft De Lieuw zich laten adviseren door deskundigen van de Stichting Geo- morfologie Landschap, die onder zoek deden naar de geschiedenis van het landschap en de functie van diverse landschapselementen. Ook werd gesproken met Klaas Lap. Cor Bakker en Jan Kikkert, die het sluisje in z'n laatste dagen nog heb ben meegemaakt, terwijl bovendien gebruik werd gemaakt van de ken nis van Johan Reydon, die zich ver diepte in de geschiedenis van slui zen en een reconstructie op papier maakte. De sluis wordt opgebouwd uit gele stenen en krijgt net als vroeger een houten schot, dat open en dicht kan. Minder oorspronkelijk is het mechaniek dat ervoor zorgt dat overtollig hemelwater in de slo ten van de Prins Hendrikpolder kan worden gespuid. 'Dat schot kan alleen maar open en dicht. Beter is het om gedoseerd te kunnen spuien. Dat is een veel modernere techniek en daarom werken we dat mechaniek weg in de dijk', vertelt Marcel Drenth van De Lieuw. Overigens is het Hoogheemraad schap volgens Drenth erg blij met het herstel van de sluis, die het mogelijk maakt zoetwater in de steeds zil- ter wordende Prins Hendrikpolder te lozen. Het beter gebruiken van overtollig water is één van de pei lers van het Masterplan Water. Het Hoogheemraadschap heeft daarom besloten het project ook financieel te steunen. Andere subsidiegevers zijn het Europees subsidieprogram ma voor plattelandsontwikkeling Leader+, Landschap Noord-Holland en de provincie. Naast die van waterbeheer krijgt de gereconstrueerde sluis ook een recreatieve functie. Bescheiden informatiepanelen (Drenth: 'Niet te groot, daar houden we niet van') geven uitleg over de historie van de omgeving van Ouwe Hoorn, die langs het Texelpad - voor liefheb bers van lange wandelingen - ligt. Om het gebied nog wat aantrekke lijker te maken en de oude functie beter zichtbaar te maken, wordt in de kreek een kleine aanlegstei ger gebouwd. Met subsidie van het Texel Fonds wordt daarnaast een dichtgegooide weel bij Alexander hoeve open gegraven. Om het project te kunnen reali seren zijn afspraken gemaakt met de gebroeders Jan en Piet Lap, Frans Bakker en Jan Bakker, op wier grond de kreek en de ongeveer een halve hectare grote binnenboe- zem worden uitgegraven. Zij krijgen een eenmalige vergoeding voor het productieverlies en een jaarlijkse om het gebied te beheren. pe politie blijkt in het laatste weekend van juli veel moeite te hebben gehad de orde op het eiland beheersbaar te houden. Er waren in de nacht van zaterdag op zondag op diverse plaatsen Iegelijk vechtpartijen of andere ncidenten waardoor de politie eigen zeggen 'achter de fei- Dal blijkt uit een verklaring van het tweewekelijks zomeroverleg over de openbare orde in De Koog dat lag voor de derde keer werd gehouden. De problemen deden jch volgens een woordvoerder van ae gemeente vooral tussen 02.00 ai 04.00 uur voor. Het was op dat moment druk in De Koog (mede jxir de bouwvak en het hoogsei- toen) en bij paal 17 waar die avond Island Samba was gehouden. Dat evenement trok zo'n tweeduizend tógens de politie is een dergelijke combinatie van activiteiten volgend TEXELSE j COURANT jaar niet voor herhaling vatbaar. De gemeente heeft contact opgeno men met organisator Mare Röpke van Island Samba om te bekijken of het feest volgend jaar eventueel naar het begin van het seizoen kan worden verplaatst. 'Het kan mis schien de start van het hoogseizoen worden, zoals Tropical de afsluiting is', aldus de gemeentewoordvoer der. Röpke wil er met de gemeente over praten, maar geeft de voorkeur aan handhaving van het evenement in het laatste weekend van juli. 'We doen het niet voor niets midden in de zomer. Dan is het lekker druk.' Volgens Röpke kan het een idee zijn dat weekend wat meer politie op het eiland te laten zijn. Volgens de woordvoerder van de gemeente is dat echter niet altijd even makkelijk. 'Er is in het hoogseizoen al extra politie en er kan niet zomaar een blik agenten worden opgetrokken.' De woordvoerder benadrukt dat de incidenten niet het gevolg waren van Island Samba, maar van de combinatie van verschillende activi teiten. 'En met de bouwvak trekken we ook altijd een ander publiek.' Volgens de deelnemers aan het zomerleg (horecaondernemers, gemeente, dorpscommissie, bewo ners van De Koog, taxibedrijven, strandexploitanten en logiesver- strekkers) is het wat de openba re orde betreft over het algemeen relatief rustig in De Koog en zijn er weinig incidenten. Opmerkelijk is dat zich dit jaar geluidsoverlast voordoet nabij de Zeekraal, 't Stap- peland en hotel Greenside, terwijl dat voorgaande jaren niet het geval was. Volgens de gemeentewoord voerder is dat te herleiden naar de bus die De Nieuwe Toekomst elke nacht laat rijden om jongeren naar hun slaapplaatsen te brengen. De bus stopt bij de bushalte aan de Nikadel. 'Daar staan dus jongeren te wachten en er is niet altijd met een een dorpswacht bij om het in de gaten te houden.' In De Koog zijn momenteel ook veel meldingen van zwerfvuil en lege flessen. Vol gens het zomeroverleg wordt dat 'vrij massaal langs de weg en in tuinen gedumpt in plaats van in de vuilnisbak'. VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2006

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5