In klokgang door de Bleekersvallei 'Wijzien alles!' De hort op Introductieles nordic walking 'Raad van Elf' strijdt tegen verspilling TEXELSE COURANT Sport Hanneke Posthumus en Charlotte Boon zijn badjuffrouwen Remko Nagtegaai maakt comeback Zomerbaantjes VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2006 'Van mijn kinderen mag ik dit absoluut niet doen en zelf vind ik het wan delen met van die stokken eigenlijk ook een beetje vreemd gezicht. Maar ze zeggen dat het gezond is. dus heb ik me toch maar opgegeven.' Aldus één van de deelnemers aan een de introductieles nordic walking. verzorgd door Nordic Walking Texel. De redactie liep een rondje mee. Nordic walking mag dan een snel- slag heeft aangemeld, maakt dui- groeiende sport zijn, helemaal delijk dat nordic walking nog weinig ingeburgerd is het nog met, zo is aanhangers heeft onder jongeren te merken aan een gezin dat ons en dat ook mannelijke beoefenaars nastaart alsof er zojuist een groepje dun zijn gezaaid. Slechts één heer marsbewoners is geland. Ook bin- in het gezelschap van 40-, 50- en Nordic Walking Texel geeft de groep nen deze redactie zijn er leden die de sport niet helemaal serieus lijken te nemen en toen ik mij in het kader van deze zomerse rubriek vrijwillig opgaf voor de beginnersles nordic walking, rees het vermoeden dat mijn jeugdige elan aan het slijten is. Ik laat me er niet door van de wijs brengen, maar één blik op het groepje van negen personen dat zich dinsdagmorgen op het Wester- 60-plus dames. Eén dame heeft haar man wél meegenomen, maar die loopt zonder stokken. 'Ik ben haar supporter.' Dat nordic walking toch geen sport is voor watjes, leid ik af uit de vra gen op het formulier dat elke deel nemer moet invullen. 'Heeft u een hartinfarct jof hartoperatie gehad of lijdt u aan een andere aandoening aan hart- of bioedvaten?' Zo zijn er nog zes vragen van medische aard, bedoeld voor de leiding om te weten met wie ze op pad gaan. Met de gezondheid van de deelne mers zit het kennelijk goed, want iedereen krijgt een stel stokken, die overigens poles heten, vertelt Albert Huisman, die samen met echtgeno te Hennie Nordic Walking Texel runt. In januari liepen zij nog mee in een kennismakingsles door Jeroen Plag en Betsy Verhoeven en nu geven ze zelf al les. Het kan snel gaan. Albert: Inderdaad, maar toen heb ik ze al van mijn plannen verteld om zelf lessen te gaan geven. Intussen heb ik een opleiding van zeven weken, met praktijk en theorie, gevolgd bij het IN WA (Internationale Nordic Walking Association, red.) en ben ik nu gediplomeerd. Nordic walking is een prachtige en gezonde sport. Texel, met bos, duin, strand en cultuurland, is een mooi gebied om de sport te beoefenen. Er bestaat zelfs een nordic walkingroute over het eiland, van een kilometer of elf, twaalf, onder meer door de Slufter. Maar dat is zo'n beetje het best bewaarde geheim op Texel.' De route schijnt verkrijgbaar te zijn bij de VW. Onze wandeling gaat vanaf het Westerslag, over het schelpenpad, in de richting van de Dennen. Het eerste stuk moeten we de stok ken nog horizontaal vasthouden, om het zwaaien met de armen te oefenen. 'Armen lang en laag', is het devies dat we nog vaak zullen horen. Bij de eerste stop zetten we ze meteen rechtop, om er lekker op te leunen. Maar dat is niet de bedoeling. 'Schouders naar bene den, de armen lang en de stok ken op negentig graden. Armen Ferry van der Vis wint wielerrit Ferry van der Vis heeft dinsdag, avond op de wielerbaan in Der Burg verrassend een wedstrijc gewonnen die meetelde voor de Rabobankcompetitie. Hij was de slotfase net iets te snel voor Niels Jimmink en Jordy Vinke. Deelnemers aan de introductieles nordic walking begeven zich door de Bleekersvallei. naar voren gestrekt maximaal op navelhoogte, alsof je elkaar een hand kunt geven.' Met deze kennis vervolgen we onze tocht, achter elkaar op ruime afstand. Want je zou elkaar nog bezeren met zulke prikstokken. Intussen vergeten we niet om ons heen te kijken. De heide staat prachtig te bloeien. 'Ik ben hier nu al een maand of drie en heb de natuur met de seizoenen zien veranderen. Zoveel kleuren als ik al heb gezien', jubelt een loop ster. Een weggegooid frisdrankblikje leert dat de waardering voor de stok. De punt moet naast de voet worden ingezet. Na wat heen en weer lopen over het pad krijgt de groep de slag aardig te pakken. Onderwijl trekt een overstekende bosbewoner een sprintje over het pad. 'Kijk, een muis', klinkt het opgewonden.' Stap vier omvat de afzet van de stok. Hierdoor duwt de loper zich min of meer vooruit, met als gevolg dat de snelheid toe neemt. Na enige oefening gaat het steeds beter en voel ik dat door het voor- en achterwaarts zwaaien van de armen met name de schou- natuur per persoon verschilt. We zijn aangekomen bij de Biesbosweg en op de zachte ondergrond mogen we de rubber dopjes onder aan de stokken verwijderen. Er komt een scherpe metalen punt tevoorschijn. Albert: 'Als we die op het schelpen pad zouden gebruiken, veroorzaakt dat teveef lawaai, en in zo'n omge ving moet je wel de rust ervaren.' We zijn toegekomen aan de derde van de vier stappen die we in deze l8S doorlopen: de plaatsing van de derpartijen flink worden gebruikt. Het zijn volgens Albert niet de eni ge spieren. 'Als je het goed doet, gebruik je 92 procent van de spier groepen in je lichaam. Een totale body work out dus.' Welke sport kan daar aan tippen? Zwiepend met de stokken lopen we in klok gang (vernoemd naar het voor- en achterwaartszwaaien van de armen) Via paadjes in de Bleekersvallei in zeewaartse richting terug naar paal 15. Maar niet alvorens de vijfde stap in het lesprogramma te doorlopen: het beklimmen van een duin (uphill). 'Dat gaat met die stokken toch wel een stuk makkelijker', aldus een vrouw. 'Op mijn leeftijd wil je nog hetzelfde doen als wat je vroeger deed, maar een beetje hulp komt goed van pas.' Op het strand zoe ken we het harde gedeelte op. Daar grijpt onze voorman in, omdat ik de stokken precies op het verkeerde moment neerzet: 'Je loopt in tel gang, maar je hoort in kruispas te lopen.' Bij het eindpunt op Westerslag blijkt dat ook de deelnemers die er wat aarzelend aan zijn begonnen, de smaak helemaal te pakken heb ben. Als 'jongste' in het gezelschap betrap ik mezelf er op dat ik wat opgelucht om me heen kijk. Geen bekende die me dit heeft zien doen. Onzin natuurlijk, want nordic wal king is leuk om te doen en onder weg hebben we geen vervelende opmerkingen naar ons hoofd gekre gen. Ik neem me voor het vaker te gaan doen. Op vakantie dan. Er zijn op Texel verschillende bedrij ven die les geven in nordic walking en wandelingen organiseren. Meer hierover in de Vakantiekrant en in het magazine TexelToerist. Tekst en foto's Gerard Timmerman Ad: alie 'Sommige kindjes zijn zo schat tig. Dan vertellen ze: ik kan al zittend duiken. Ik probeer ze dan nog iets verder te laten gaan en hen staand te laten duiken.' Char lotte Boon (19) werkt samen met vriendin Hanneke Posthumus (20) deze zomer als badjuf in zwembad Molenkoog. Hanneke: 'We hebben auw-snoepjes, het beste medicijn. De meeste wondjes verdwijnen wonderbaarlijk.' Hanneke heeft zojuist op internet naar een nieuwe laptop gezocht. Het is al de hele dag bewolkt en er zijn maar drie mensen in het zwembad. Haar collega hield de boel voor haar in de gaten. 'Het is hier hollen of stilstaan, er zit daar helemaal niets tussen', vertelt Charlotte die vandaag oproep dienst heeft en dan alleen werkt als het druk wordt. 'Het is een buitenbad en op warme dagen is het zwem bad helemaal vol. Dan moet je heel geconcentreerd opletten en kom je niet aan alle andere klusjes toe. Als het weer slecht is, heb je niets anders te doen dan kletsen.' Hanneke: 'Alle roddels worden dan uitgewisseld, maar ik snap er niks van, want ik ken al die mensen niet.' Vandaag zou ze de overige klusjes kunnen opknap pen. maar dat heeft weinig zin want 'vuilnisbakken waar niets in zit, hoef De zomervakantie is begon nen. Scholieren zijn vrij en studenten komen een paar weken terug naar het eiland. En wat doe je om die lange zomerdagen door te komen? Een bijbaantje nemen. je ook niet te legen'. Kortom, als het geen mooi weer is vervelen Charlotte en Hanneke zich aan het bad. De studentes Rechten en Gedrag en Samenleving aan de Universiteit van Amsterdam, vinden het daarom het leukst als de zon schijnt. Charlotte: 'Dan is het bad vol en moet je heel gefocust zijn. We wisselen dan ook die zich niet aan de regels houden. Dan gaan ze op hun buik van de glij baan of doen een wedstnjdje wie het langste onder water kan blijven. Je moet dan streng zijn. al bedoelen ze het niet zo kwaad. Kleintjes begrijpen dat niet en kijken je schaapachtig aan', vertelt Hanneke. 'Dan ga ik er maar vanuit dat ze doorhebben wat ik bedoelde.' Altijd zijn er wel een paar kinderen die Hanneke en Char lotte regelmatig aan werk bezorgen. Charlotte: 'Je hebt er een paar die precies weten wat wel en niet mag en die dat buiten ons zicht proberen. Maar wij zien alles! Met één blik van ons weten zij genoeg en op drukke dagen sturen we hen het bad uit, als ze echt niet luisteren. We moeten ook op de andere kinderen kunnen letten.' elk kwartier van stoel, want als je steeds naar hetzelfde punt kijkt, zie je niet meer wat er fout gaat. We drin ken veel en eten ijs, om maar koel te blijven. En als ik denk dat ik beter kan opletten door even snel in het water te springen, dan kan dat ook, maar dat doe ik eigenlijk nooit.' Hanneke: "Je aandacht gaat ook naar kinderen En met wedstrijdjes wie het langste onder water kan blijven zijn de mei den ook klaar. Hanneke: 'Voor hen is het leuk, maar wij weten met wanneer ze het echt niet meer redden.' Auw-snoepjes Want als het fout gaat, moeten Han neke en Charlotte het oplossen. Ze de glijbaan te gaan. Daar komen kapotte kinnen niet op je buik Wij willen hierbij oproepen Dijkstra en Boks golfkampioen De finale van de zondag op de Texel se golfbaan gehouden kampioen schappen matchplay verliep bijzon der spannend. Bij de dames waren Jaqueline Dijkstra en Maike van der Schaaf aan elkaar gewaagd en was er na 18 holes nog geen beslissing gevallen. Pas toen Van der Schaaf op de 21ste hole haar dnve in de rough deponeerde, kon haar tegen stander een beslissing forceren en zich kampioen noemen. Ook bij de heren gaven de golfers elkaar geen duimbreed toe. Cees Boks had op de golfschool zijn slag dermate ver beterd dat hij op de 20ste hole de bal met zijn tweede slag naast de hole wist te leggen. Hans de Beer, die ook een ijzersterke wedstrijd speelde, bleef hierop het antwoord schuldig en kon zijn opponent als waardig opvolger van Jaap Duin feliciteren. In de verliezersronde, waarin zon der verrekening van handicap werd gespeeld, won Ingrid Schippers bij de dames van Els Postma en bleef bij de heren Alain Hirschler Wil Homan de baas. Bluesband in Worsteltent In restaurant De Worsteltent treedt zondag Baton Rouge op. Deze band speelt een scala aan blues stijlen. Zangeressen als Bonnie Raitt, Lou-Ann Barton, Toni Pri ce, Candy Kane en Angela Streh- li worden op geheel eigen wijze vertolkt. Maar ook muziek van grootheden als Billy Holliday en Etta James wordt in eigen stijl ten gehore gebracht. De groep bestaat uit zangeres Rini Oudhuis, hebben elk jaar de Training Redden in Nood en kunnen EHBO toepassen. 'Ik moet er niet aan denken dat het fout gaat', vertelt Hanneke verschrikt. 'Als ik een peutertje, die denkt dat hij al kan zwemmen, naar het bad zie dribbelen, dan slaat bij mij de schrik om het hart. Ik ren dan gelijk naar beneden om hem tegen te hou den.' Elke dag komen er wel kinde ren met schaafwonden en sneetjes. Charlotte:. 'Daarom willen wij hierbij ook graag oproepen, om niet op je buik van de glijbaan te gaan. Dat is gevaarlijk en daar komen kapotte kinnen van.' Voor de meeste wonden hebben de meiden een goede oplos sing. 'We hebben auw-snoepjes, het beste medicijn. De meeste wondjes verdwijnen wonderbaarlijk.' Reani matie hebben ze nog nooit hoeven toepassen. 'Maar we halen wél af en toe een kikker of een muis uit het zwembad', lacht Charlotte. 'Helaas is er nog geen muisje geslaagd voor zijn diploma 25 meter onder water zwemmen.' Omdat er in Molenkoog veel kinderen vaker komen, kennen Hanneke en Charlotte ze goed. 'Ze komen vaak even kletsen, of ze laten zien dat ze een bommetje kunnen maken', vertelt Hanneke. Charlotte: 'Sommige kindjes zijn zo schattig. Dan vertellen ze: ik kan al zittend duiken. Ik probeer ze dan nog iets verder te laten gaan en hen staand een duik het water in te nemen.' Als de kinderen afzwemmen is het daar om ook feest voor de werknemers van Molenkoog, vertelt Hanneke. 'Wij hebben dan altijd taart en gaan met elkaar uit eten. Het is misschien nog meer een feestje voor ons, dan voor de kinderen.' Allebei doen ze dit baantje al voor het vierde jaar, nadat ze op de middelbare school via de moeder van Charlotte, Barbara Boon, bij Molenkoog terecht kwamen. 'Maar mijn zus en haar vriend werkten hier ook', lacht Charlotte. Voorlopig hoe ven ze geen ander zomerbaantje. Hanneke: 'Het is hier gezellig, er zijn leuke collega's en je kunt de hele dag lekker buiten zijn. En het is toch fijn om in de zomer van Amsterdam naar Texel te gaan?' Sietze Vermeulen gitarist Vincent Janse, bassist Jan Hans Berg en drummer Sebasti- aan Mazereeuw. Speciale gast is saxofonist Rinus Groeneveld. die musiceerde met onder anderen Han Bennink, Candy Dulfer en Pierre van der Linden en dichter Simon Vinkenoog begeleidde tij dens diens poëzie-avonden. Het optreden in De Worsteltent (gelegen aan de Smitsweg, nabij de Dennen) begint om 14.00 uur en is gratis toegankelijk. Bij mooi weer wordt buiten gespeeld. De vijfde strandloop bij paal 28 werd woensdagavond een echte cross. Hoog water en een harde westenwind zorgden voor barre omstandigheden, met een par cours dat grotendeels uit mul zand bestond. Diverse lopers kozen er bij de start al voor om op blote voeten te lopen, Ande ren merkten halverwege dat het beter was alsnog de schoenen uit te doen. Remko Nagtegaai, die na een lang durige blessure zijn comeback maakte, leverde op de langste afstand verwoed strijd met Peter ter Burg uit Julianadorp. Halverwege, na vier kilometer, had hij een kleine voorsprong, maar Ter Burg, die de race even had onderbroken om zijn schoenen uit te doen, was hard bezig zijn achterstand in te lopen. Uiteindelijk kwam de Julianadorper bijna een minuut eerder binnen dan zijn opponent (34.54 om 35.43). Astna de Wit uit Hilleyom was de snelste dame over 8 kilometer. Zij finishte in 48.34. Jaap Witte won de 4 kilometer over tuigend in 16.27. Pieter Dogger liet Dean Salwegter uit Dordrecht net achter zich en eindigde als tweede. Snelste dame was de dertienjarige Louise Taatgen uit Groningen. Zij kwam binnen in 19.47. Rob ter Burg was zoals gewoonlijk de snelste bij de jeugd die 1200 meter liep. Hij werd gevolgd door Kevin Matthaus uit Ober-Hilbers- heim, maar omdat hij al 13 jaar oud is, ging de zilveren medaille naar de als derde gefinishte Joren Bak ker uit Den Burg. Snelste meisje was Alisa Kampen uit Sneek. Rosa- Lynn Nagtegaai. dochter van Rem ko Nagtegaai, werd tweede, Pippa Nance derde. Uitslagen: (prijswinnaars en Texelaars) 1200 meter - Meisjes: I.AIisa Kampen (Sneek), 7.50: 2.Rosa-Lynn Nagtegaai. 8.09; 3 Pippa Nance (Old Greenwich, Engeland). 8.33: 4.Linsey Nagtegaai. 10.36. Jongens: I.Rob ter Burg (Julianadorp), 5.15; 2.Kevin Matthaus (Ober-Hilbersheim), 5.23; 3.Joren Bakker, 5 27, 4.Marek Mystovski, 5.31; 12.Rinus Wesselman, 6 48, 15.Ward Bakker, 7.06; 19.Mattljs Lap, 7.32; 20.Jarne Kompier, 7.33. 4 kilometer- I.Jaap Witte, 16.27; 2.Pieter Dogger, 18.28; 3.Dean Salwegter (Dordrecht), 18.31; 6.Thomas Richter, 19.32; 8 Christa Lap, 19.54, 9.Cees Timmer. 20.11, 13.Simcn Lap, 22.02; 16.Launen Bakker, 24.01; 17.Jan Dogger, 24.22. 8 kilometer: 1.Peter ter Burg (Julianadorp), 34 54, 2.Remko Nagtegaai. 35.43: 3.Herman Ploeger, 37.20; 9.Marmx de Witte, 40.52; 10.Piet Bakelaar, 41.25; 16.Cees Witte, 45.00; 17.Cees Goslinga, 45.01; 20.Marijke Stark, 49.46; 22.Ruud Meedendorp, 56.21 Elf ambtenaren van diverse afde lingen van de gemeentelijke orga nisatie gaan een leidende en sti mulerende rol spelen in de strijd tegen verspilling van energie en papier. Doel is om in één jaar te komen tot een besparing van tien procent. Daarnaast moet in onge veer dezelfde periode ook het gebruik van motorbrandstoffen met tien procent worden terug gebracht door de dertig gemeen telijke chauffeurs een cursus te laten volgen, gericht op zuinig rijden. De elf ambtenaren ('Raad van Elf') zijn aangewezen als energiecoör dinatoren, die per afdeling hun col lega's informeren en motiveren over de mogelijkheden om te besparen op elektriciteit en papier. Meestal is het een kwestie van eenvou dige gedragsaanpassing, zoals het uitschakelen van de verlichting en PC's bij het verlaten van het vertrek. Ook het plaatsen van centrale scha kelaars blijkt effect te hebben. Hoeveel er op dit gebied mogelijk is, bleek bij de uit een weddenschap met de OSG voortgekomen actie week van begin februari. Die had als doel leerlingen en ouders van De Hogeberg en collega's van de gemeente Texel bewust te maken van de oorzaak van klimaatsver andering Gedurende een week van discussiëren, meten en instellen werd per medewerker 6 kilo C02 werd bespaard. Een mooi resul taat, vooral als in aanmerking wordt genomen dat op aardgasgebruik niets te besparen viel omdat het raadhuis warmtetechnisch gezien 'lek' is. In de actieweek werd veel kennis opgedaan over het gebruik van de installaties. Zo werd duidelijk dat in het raadhuis nogal wat stroom wordt gebruikt buiten werktijd. Een van de oorzaken js het 'sluipver- bruik' van de PC's. Ondanks dat ze 'uit' staan, gebruiken ze toch. Het aanbrengen van schakelaars maakt daar een eind aan. Verder bleek dat ook de verlichting een stuk minder kan. Vooral in het oude deel van het raadhuis (kelder, eerste verdie ping en bodewoning) valt veel te besparen als deze verlichting alleen wordt gebruikt als het nodig is. Nog effectiever is vervanging van deze sterk verouderde verlichting door moderne hoogfrequente verlichting, die een voordeel van 50 procent oplevert. De terugverdientijd is drie tot vier jaar. Vervanging heeft daar- De renners in de A-poule hame den vanaf de start een straf tempo Diverse renners, onder wie Thorns Boom, Ferry van der Vis, Jor» Vinke en gastrenner René van Woude, waagden een uitlooppc- ging, maar hadden geen succs. In het laatste gedeelte van de wee strijd zakte het tempo en leek es massasprint de beslissing te moe ten brengen. Er volgde echteree: spetterende finale. Eerst sprorc Niels Jimmink twee ronden voorn? einde weg. Doordat niemand ree- geerde, leek hij op succes af tes'e venen. Na enkele schermutseling? bij de achtervolgers zetten Jot, Vinke en Ferry van der Vis bi] ha ingaan van de laatste ronde tochds achtervolging in. De moegestred? Jimmink werd bijgehaald, waarre Van der Vis direct demarreerde? de overwinning greep. Jimmink? Vinke werden respectievelijk «wee- de en derde. Thomas Boom spnn- naar de vierde plaats, René van o? Woude werd vijfde. Ook in de B-poule werd stevig doo' gereden. Ondanks diverse uitloop pogingen eindigde de wedstrijd een eindsprint, die wederom m gewonnen door Klaas Uitgees: Mark Huisman en Denise Betse~ legden beslag op de tweede derde plaats. Bij de jeugdrenne- ging de overwinning naar Roer Jilesen. Deze gastrenner had vore week ook al meegedaan en m nu wie hij in de gaten moest (rei den. Deze ervaring hielp hem b' het verslaan van veelvoudig wr- pf> naar Sverre Eschweiler, die ditma genoegen moest nemen met 5 tweede plaats. De derde plaats gre naar Sil Brouwer, die nog maarn-: begonnen is met wielrennen, snel vorderingen maakt. Uitslagen: A-poule - 1.Ferry van der Vis; 2.NieisJ» mink; 3. Jordy Vinke; 4.Thomas Boom; 5.%» van der Woude. B-poule - 1.Klaas Ucjss 2.Mark Huisman; 3.Denise Betsema. Hopman; 5-Wouter Dogger. Jeugd - vto Jilesen; 2.Sverre Eschweiler; 3.Sil Brows 4.Rick Konijn; 5.Mick van der Steeg. Trainers sportieve ouderen op les Voor begeleiders van het sportsf- muleringsproject voor ouderen? andere geïnteresseerden organ- seert Sportservice Noord-Hollant een cursus. Deze vindt plaats r Opmeer en wordt gegeven opvis zaterdagen: 16 en 30 septemta 11 november en 16 december. Op Texel draait sinds januari vore jaar het GALM-project, de afkortm? van Groningen Actief Leven Mo® bedoeld om senioren van 55 K 65 jaar (weer) aan het bewegers krijgen en te houden. Het is succesvol. In Den Burg sport? zo'n tachtig 55-plussers en ookr andere dorpen zijn GALM-groeo? gestart. Van de lesgevers wordt specif?-' kennis en vaardigheid gevraai: De programma's zijn zeer diverse' hetzelfde geldt voor de deelnemer» die uiteenlopende motorische va? digheden en bewegingservarir) hebben. De cursus van Sports?- vice Noord-Holland is bedoeld vtf lesgevers met een vooropleiding i de sport (ALO, CIOS, MBvO). W» meer informatie en een aanm? dingsformulier kan contact word? opgenomen met Linda Schout? tel. 023-5319475 of e-mail Ischo uten@sportservicenoordholland.if Inschrijven kan ook via de webs» www.sportservicenoordholland ri om alleen zin als definitief werrt afgezien van het nieuwe raadhus In het raadhuis worden jaarlijks 2j miljoen afdrukken gemaakt. In dj actieweek werd een beparingr* maar liefst 25,8 procent bereT Maar dat is geflatteerd, omdat m» week geen raadsstukken were? afgedrukt. Toch is met temgb*" dend papiergebruik een bespa1- van tien procent te bereiken. Het motorbrandstofverbruik Jjj Gemeentewerken bleek ook min» te kunnen, al was het gevond? percentage (6,6) niet betrouwt)# omdat geen rekening is gehoud? met het feit dat de vuilniswagen in de 'grijze' week veel vaker S staan om afval te laden en te VT primeren. De dertig chauffeurs1* Gemeentewerken gaan de cufr- Het Nieuwe Rijden volgen, opleiding waarvan het brandstof sparende effect is bewezen om» veel transportbedrijven hem heb» gevolgd. Als een bij SenteM* aangevraagde subsidie var procent wordt verkregen, resterende cursuskosten voor gemeente €7.821,80.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6