'Oh ja, de ziekte van Alzheimer. Zo heet het' Zeilpassie mondt uit in dagtrips met trimaran Bedrijvigfte/a? Wat ik '.eggen wou.. Kerkdiensten ]V[edische zorg Hulpverlening Radio Texel 106,1 TEXELSE y co(JRANT De ontluistering Surfer Van Rijsselberghe tussen wereldtop Hondenpoep Dat met alle hondenbezitters weten hoe het hoort, blijkt uit de foto van bijstaand bordje, waarmee een bewoner van de Schoudieck zijn ongenoegen tot uiting bracht. Een droom die is uitgekomen, zo «nschrijft Ger Sangers zijn tri maran Ventoux waarmee hij sinds kort vanuit Oudeschild zeiltoch- ten op de Wadden- en Noordzee ^aniseert. Op termijn wil hij er tok meerdaagse tochten mee wuden, waarbij verschillende **Meneilanden worden aange daan. pilen is een passie voor San- Sêis, die met echtgenote Cin dy en hun drie kinderen huize wethe aan de Nieuwlanderweg «woont en een baan heeft als Wjoesregelaar bij de Hoogovens, ojpaal 17 ben ik regelmatig aan catamaranzeilen. Maar een als dit is iets wat ik altijd heb gewild.' Met de aankoop van de in 1997 gebouwde Ventoux wil hij van zijn hobby zijn beroep maken. Het is een zogeheten tri maran van twaalf meter lengte, een diepgang van 1,20 meter en een oppervlakte van 90 vierkante meter. 'Het is volledig zeewaardig en het voordeel van de drie drij vers is dat het schip lekker stabiel op het water ligt en nauwelijks schommelt. Dat is voor mensen die niet zo vaak op zee zitten wel zo prettig.' Op dagtrips heeft hij plaats voor twaalf passagiers, tij dens meerdaagse reizen kunnen er acht personen mee, waarvoor hij aan boord voldoende slaap plaats heeft. In de kajuit bevindt zich een kombuis met comfor- tabele eethoek. 'Het is geschikt voor bedrijfsuitjes, voor ploegen die aan teambuilding willen doen of andere gezelschappen.' Het schip is voor de verzekering aan een strenge keuring onderworpen en volledig veilig. Voor kinderen geldt aan boord de verplichting dat ze met een lijn met het schip zijn verbonden en een reddings vest om hebben.' Sangers is verrast door de animo voor de tripjes. 'Er is duidelijk een markt voor en ik krijg ook goede reacties van logiesverstrekkers. Leuk is ook dat de sfeer in de verenigingshaven, waar ik een lig plaats heb, zo goed is. Als ik een handje hulp nodig heb, is dat geen probleem. We helpen elkaar.' Pas sagiers van de Ventoux stappen op in de rijkshaven. Meer informa tie op www.zeilmeetexel.nl. Golfers spelen massaal mee Jaap Hoogenraad is winnaar gewor den van de zomeravondcompetitie op golfbaan De Texelse. Hij bleef Wil Homan, de winnaar van vorig jaar, precies één punt voor. De jeug dige Thomas Wassenaar eindigde knap als derde. Bij de dames ging Toos Boks met de eer strijken. Het verschil met nummer twee, Joke Geldorp, was drie punten. Nel Ott legde beslag op de derde plaats. De zomeravondcompetitie, die al jaren wordt gehouden en van half juni tot half augustus duurde, trok mede dankzij het mooie weer 438 deelnemers, verspreid over negen speelavonden. Hun beste vijf scores telden voor het klassement. Reynier de Graaft, organisator en manager van de golfbaan, toonde zich bij de prijsuitreiking in zijn nopjes met de enorme deelname. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nlkadel 21, 1796 BP De Koog. Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Uit het hart Het stukje in de Texelse Courant van vorige week vrijdag, waarin Veronica Bos van VW Texel een pleidooi houdt tegen groei van het aantal toeristische bedden, is ons uit het hart gegrepen. Fantastisch dat zij dit schrijft- Niet alleen omdat '10 voor Texel' er ook zo over denkt, maar omdat het nog waar is ook. Het getuigt van grote klasse dat juist zij dit durft te schrijven. Er zul len namelijk veel VW-leden zijn die het totaal niet met haar eens zijn. Wij hebben het al vaker aangekaart en denk nu niet dat 10 voor Texel tegen toeristen is, maar er lopen inderdaad verschillende personen op sleutelposities rond (althans dat denken zij), die steeds opnieuw proefballonnetjes oplaten om het aantal toeristische bedden op te schroeven. Wij zijn van mening dat dit ge-OH maar eens moet stoppen. Er blijven altijd individuen rondlopen die nooit genoeg hebben en maling hebben aan de leefbaarheid voor de Texelaars. Ikke, ikke, ikke en de rest kan stikken Texelaars wordt wakker! Laat het niet zover komen dat er duizenden bedden bij komen. Ook de hele infrastructuur zal tekort schieten. De huidige en de vorige TESO-directeur roepen al jaren dat we het toeristische plafond wel zo'n beetje hebben bereikt. Wethou der Kikkert (als wethouder nog zo groen als gras): laat je niet inpak ken of intimideren door een stel letje hongerige wolven. Ga voor het eiland, de leefbaarheid, niet voor de kwantiteit, maar voor de kwa liteit en voor rust, de ruimte en de natuur. Door enkele logiesverstrek kers wordt steeds gesproken dat er maar 36.000 toeristen op het eiland zijn, maar hoeveel mensen van de bruine vloot zijn hier geregeld? Hoe veel seizoenwerkers zijn er op het eiland? Hoeveel familiebezoeken worden er ieder jaar afgelegd? Deze mensen brengen allemaal geld in het laatje, op wat voor manier dan ook, maar worden niet meegeteld. Maar ze zijn er wel. Dan hebben we het nog niet over de toename van het aantal logies- en ontbijtverstrek- kers, kermismensen. circusmensen, mensen bij voetbaltoernooien, men sen voor het volleybaltoernooi, enz., enz. Sommige politici zullen het met ons standpunt eens zijn. maar waar blijft de eensgezindheid? Net als Veronica Bos verbaast 10 voor Texel zich erover dat niemand protesteert, ook van de politiek horen we weinig. Mensen laat je horen! Menno Stam, 10 voor Texel VRIJDAG 11 AUGUSTUS 2006 Zondag 13 augustus 2006 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. L.O. Giethoorn uit Gro ningen. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. ds. J. Glazema. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. dhr. M.D. Kuiper, Raad voor het Zomerwerk. Den Hoorn: 9.30 u. ds. C.F. Klaassen. PROTESTANTSE WADDEN GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. mw. K.M. Dijker man. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. L.O. Giet hoorn uit Groningen: 19.30 u. zang- dienst olv. Matty Saai, mmv. organist B. de Groot. INTERKERKELIJK: 9.30 u. NH-kerk De Koog: dhr. M.D. Kuiper, mmv. organist Wout Stam en malletband De Bazuin uit Boertange. woensdag 16 augustus: 20.30 u. NH-kerk De Koog, internationaal interkerkelijk zomeravondgebed met liederen uit Taizé. DEUTSCHE EV. GOTTESDIENST: 11.00 u. NH-kerk De Koog, pf. P. Holdt uit Nümbrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in gebouw Maartenskerk, Oosterend: 11 30 en 16.30 u. student B. Labee. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 17.15 u. ds. C J. Breen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg 10.00 u. mw A. Bruin. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds A. Wesseling, gezinsdienst met als thema Vakantie(on)rust ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10 45 u. herenkoor. Oudeschild: 9.30 u. DEUTSCHE H. MESSE: De Koog: zon. 11.00 u.; woe. 19.30 u.; vrij. 19.30 u. De Cocksdorp: zat. 19.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Wie is uw God? Wachttorenstudie, 11.20 u Jongeren, kies er nu zelf voor om Jehovah te dienen. eiland zit niet in het water omheen, maar in je hoofd. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vnjdag van 17.00 tot 08.00 uur Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informa tie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde. Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon- oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549 Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Uitleenmagazijn/servicepunt. Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14 00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vnj dag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.: zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a. Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.die- renpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11. Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Heider, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel. De Zes 12, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en pre ventie. tel. 315602 of 06-30215211; www.brijder.nl. Psychologenpraktijk: M Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring. klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u.. De Buureton, Beatnxlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, cnsisopvang huiselijk geweld, tel 0222-321001, dag en nacht bereik baar. Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Kop van Noord-Holland, tel 0900-2345566 (€0,10/minuut), www. huiselijkgeweldkopvannoordholland.nl Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood. Spangerweg 10,1793 EH De Waal. Uitgave van Uitgevenj v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar €35,05 33,45 Per jaar €68,30 66,15 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 17.00 u Wegdromen met een boek 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Autocross Rechtstreekse uitzen ding vanaf het crossterrein aan de Hoofdweg. Met achtergron den, reportages en interviews Aansluitend: Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: Maandag: 18.00 u Symphomca (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21 00 u Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueet (nieuws) 19.00 u. Op uw verzoek (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met. 20.00 u. Radio Nocrdholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubnek Om te Onthouden Weten jullie waar dat vierkante ding is, waar je doorheen kan lajken?' We zitten buiten en mijn >ader loopt al een poosje zoe kend door de tuin. Een vierkant ding waar je doorheen kan kij ken? Nee, dat weten we niet. Mijn moeder en ik gaan raden, slaan er Kn slag naar. Bedoel je je bril? De televisie?' Hij <-kt ons aan of we met goed wijs ijn. 'Stommelingen', zie je hem denken. Hij verdwijnt door de ach terdeur naar binnen, komt weer naar buiten en zet de zoektocht voort in de schuur. M'n moeder wordt er moedeloos van 'Zo gaat het nu de hele dag', verzucht ze. M'n vader loopt het bus weer in. Even later voegt hij Kh tnomfantelijk bij ons. 'Zie je ik heb hem gevonden. Hij lag op de koelkast.' !n zijn hand houdt hij een weg werpaansteker, Gemaakt van plas te, doorzichtig materiaal. Daar was bet dus om begonnen. Kom er maar eens op. Je krijgt het gevoel dat je de hele dag cryptogrammen zit op telossen. M'n vader, 74 jaar oud, 8 al bijna twee jaar z'n woorden kwijt, zoals hij het noemt. Op zijn .erzoek heb ik z'n aandoening op een papiertje geschreven, dat hij in z'n kontzak bewaart. Het zijn maar een paar woorden, maar hij kan ze biet onthouden als hij mensen dui delijk wil maken wat hij mankeert. De ziekte van Alzheimer, staat er op. Tientallen keren per uur wordt het briefje uit de zak opgediept. 'Oh a, de ziekte van Alzheimer. Zo heet het.' horen we hem mompelen. M'n vader heeft erg veel weet van zijn dementie en gaat er zwaar onder gebukt dat hij met eens meer een gesprek over iets simpels als het weer kan voeren. Halverwege de zin is hij de rest van wat hij wilde zeggen volkomen kwijt, wat iedere vorm van communicatie doodslaat. Hij weet ook dat hij het overzicht over de zaken aan het verliezen is en kan urenlang bezig zijn met het bij elkaar houden van persoon lijke bezittingen als zijn twee brillen, sigaretten en aansteker. De bnllen liggen met de poten tegen elkaar op het salontafeltje. Af en toe ziet hij de uitstalling voor een asbak aan en tipt hij zijn as met precisie tussen de brillen. Er zijn momenten dat hij nog wel enkele zinnen achter elkaar weet te produceren. 'Als ik je moeder met had, zou ik hier met meer kunnen wonen. Dan zat ik in een verpleeg huis. Zij regelt nu alles voor me. Alles. En het gaat allemaal nog goed ook. Snap je dat nou?' Zijn hele leven lang heeft hij zelf alles geregeld. Beetje bij beetje heeft hij de dingen over moeten dragen en op moeten geven. Het autorijden, het varen met de motorboot, zelfs het weggaan met de roeiboot is een onmogelijkheid geworden. Dat is erg als je aan het water woont en er voortdurend op uitkijkt. Ze hebben een tuin van honderden meters diep met een enorm gras veld, wat per week heel wat uren maaiwerk vergt. Het starten van de zitmaaier is iedere keer weer een probleem, want er moet een aantal handelingen worden verricht om het apparaat aan de gang te krijgen. Dat is dan probleem één, want in de tuin staan diverse betonnen bloem bakken, die regelmatig door m'n maaiende vader worden geramd. Hij ziet ze namelijk gewoon niet staan 'Total loss, dat zei de leverancier', heeft hij dagenlang voor zich uitge- mompeld. Dat is te somber gesteld geweest, het apparaat staat alweer gebruiksklaar in de schuur. Maar de angst dat hij er mee te water raakt, kan ik niet van me afzetten. Mijn ouders hebben ook een hond, een golden retriever van 13 jaar oud. Mijn vader en de hond vormen een gevaar voor elkaar. De hond ligt nietsvermoedend diep te slapen, ook in het looppad, in de veron derstelling dat zijn baasje niet op hem stapt. Dat blijkt tegenwoordig echter een misrekening, want mijn vader ziet hem niet en stapt met regelmaat op poten of staart. Dat levert hem steevast een uitbrander van mijn moeder op. 'Denk toch om dat arme beest.' Hij is vanochtend naar beneden gekomen in dezelfde kleren die hij gisteren aan had. Lange broek, overhemd en een trui met vlekken. Het is buiten al meer dan 25 graden huis als ons een politieauto met gil- in de schaduw. Hij gaat op het ter- lende sirene tegemoet komt rijden, ras zitten. 'Moet je je korte broek 'Oh jee,'zegt m'n moeder.'Nu moet met aan,' probeer ik. 'Het is veel te ik snel maken dat ik weer thuis kom, warm zo.' want daar schiet je vader helemaal ...Ze hebben een tuin van honderden meters diep week heel wat uren maaiwerk vergt... 'Die kan ik niet vinden,' krijg ik te horen. Terwijl m'n moeder naar boven loopt om hem te halen, trekt mijn vader zonder aarzelen z'n lan ge broek uit. In zijn onderbroek zit hij buiten. Dat decorum is hij dus ook al kwijt. Het feit dat hij de vol- n grasveld, wat per van in de stress. Dan denkt hij dat er wat met mij is gebeurd.' Als ze me heeft afgezet, rijdt ze vol gas weg. Over twee weken ga ik haar vragen of ze niet eens de stad in wil om kleren te kopen. Ze heeft in geen twee jaar gewinkeld, want gende dag naar de tandarts moet ze durft geen uren van huis terwijl om twee kiezen te laten trekken, ié hij jammer genoeg niet vergeten. 'Hoe laat moet ik daar ook weer zijn', zal hij zich de rest van de dag afvragen. 'Ik zie er erg tegenop.' Als m'n moeder me in haar auto naar het station rijdt, staat hij op het pad te wuiven. Over 14 dagen kom ik weer een weekend, dat weet hij. We zijn nog geen honderd meter van mijn vader alleen is. 'En oppas wil hij niet, want dat vindt hij vervelend', zegt ze steevast. Nou, dat voordeel heb ik tenminste. Ik ben zijn kind en mij beschouwt hij niet als oppas. Op zijn manier vadert hij nog over me. Daar ga ik noodgedwongen gebruik van maken. Het is de hoogste tijd. Margreet Berndsen. maan van Rijsselberghe heeft afgelopen week in Alacati in Turkije meegedaan aan het wereldkam pioenschap slalom van de Pro fessional Windsurfing Association PWA). De leden van deze bond nen dan de Olympiërs. De slalom is een snelle tak van het surfen, waarin met kleine boards en zei len wordt gevaren. De wedstrijden duren slechts vijf minuten, zodat elke stuurfout funest is. De 22- wrmen een aparte categorie, die jarige Van Rijsselberghe is nog eliemaal hun brood verdienen met maar een groentje in deze catego- surfen en hoewel ze niet aan de rie, waarin de toppers tussen de Olympische Spelen meedoen hun 30 en 35 oud zijn. Hij was daarom ;ort op een hoger niveau beoefe- zeer tevreden met de 27ste plaats. Er deden 74 deelnemers mee. 'Het komt enorm aan op kracht en con trole. Veel meer dan bij Formula Windsurfing, waar de wedstrijden wel een half uur duren en je fouten nog goed kunt maken. Ik weet nog niet aan welke tak ik uiteindelijk de voorkeur geef. Ik wil zo breed mogelijk gesurft hebben, om later zo goed mogelijk te kunnen beslis sen.'

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7