mmMh Amfibisch bataljon l/lok naar overkant Inzicht en tactiek winnen van enthousiasme Cjroen Tivartsjexeh in het hartL, Vechtpartij in Dorpsstraat Aangifte mishandeling tegen 4 dorpswachten kampeerders Krim helpen pizzabakker aan record Ecomare doet beroep op geld Waddenfonds ^Texelse Media Vakantiekrant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12101 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 2006 ^schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 1st op de Joost Dourleinkazerne ■legerde Amfibisch Ondersteu- ingsbataljon verhuist over een aar jaar naar Den Helder. Het orps Mariniers wil het bataljon aar met het Gevechtssteunbatal- «i, afkomstig van de Van Braam buckgeestkazerne in Doorn, gnenvoegen tot een nieuwe ■nheid. De Mok wordt verder (wikkeld als amfibisch oplei- ngscentrum voor de Koninklijke verhuizing van het Amfibische xlersteuningsbataljon hangt men met reorganisaties binnen (Korps Mariniers en de komst van Hr Ms. Johan de Witt. Dat is een sterschip van het transportschip Ms. Rotterdam waarmee nu al tingsvaartuigen van de mariniers e de wereld worden vervoerd. Straatverlichting uitgevallen ■durende enkele dagen waren te week straten in De Mars het centrum van Den Burg 's idtts in duisternis gehuld omdat straatlantaarns ter plaatse niet ïkten. De storingen zijn don- rdag opgespoord en verholpen. mi met het installatiebedrijf heb- medewerkers van de gemeen st ondergrondse kabelnetwerk pen. De fouten waren lastig raceren, waardoor de storingen a vier dagen aanhielden. Dit te tot vele telefoontjes naar de ixebalie van de gemeente. De tbleek veroorzaakt door kortslui- in een kabel en een defect aan zekering. De oorzaak hiervan is k te achterhalen. De gemeente rist uit dat de storing het gevolg 'ran de blikseminslag van vorige Ook 't Horntje kampte deze k met storingen in de straat- fchting. Daar bleek een hoofd- Blvan stroomleverancier NUON agebrand. Ook dit probleem is ndddels verholpen. De Rotterdam ligt in Den Helder. Door de komst van de Johan de Witt, die volgens planning in 2007 aan de Koninklijke Marine wordt overgedragen, komen ook nieuwe landingsvaartuigen in de vaart. Dat leidt tot veranderingen bij het Amfibisch Ondersteuningsbataljon. Uitbreiding van het bataljon, dat zo'n 120 manschappen telt, is op het eiland niet mogelijk. Op de Mok mogen geen gebouwen meer bij gebouwd worden. Daarnaast vol doen de huidige slaapvertrekken op de kazerne niet meer aan de normen die Defensie aan accom modatie voor haar personeel stelt. De kazerne in Doorn kampt met hetzelfde probleem. In Den Helder is wel ruimte om het bataljon te ves tigen. De verhuizing, die over een paar jaar gepland is, betekent dat een deel van de landingsvaartuigen die nu in de haven van de Mok lig gen naar Den Helder vertrekt. Vier van de vijf Landing Craft Utility's (de grootste vaartuigen op de Mok) gaan naar de marinestad, evenals zeven of acht van de Landing Craft Vehicles and Personals (de over dekte landingsvaartuigen). Volgens commandant Bas van Rijswijk van het Amfibisch Ondersteuningsbatal jon is het de bedoeling dat met twee in plaats van één transportschip de Eerste en de Tweede Bootcompag nie van het bataljon een duidelijkere plaats krijgen. Lees verder op pagina 5 Aanhoudingen na diefstal fuiken De politie heeft maandagavond op de Slufterweg in Eierland twee inwo ners van De Koog aangehouden. De mannen, 29 en 49 jaar oud, wer den ervan verdacht kort daarvoor enkele fuiken te hebben gestolen uit een water langs dezelfde weg. Een getuige belde de eigenaar, die snel ter plaatse was. De gealarmeerde politie nam de verdachten even later van hen over. De Kogers werden voor verder onderzoek opgesloten. laatste bij de volwassenen. (Foto Joop Rommets) Ondanks de aanmoedigingen van coach André Bakker hadden de touwtrekkers van Scouting Texel weinig in te brengen. Ze eindigden als zesde e Inzicht en tactiek wonnen het gis teravond in Den Hoorn van enthou siasme. Want waar de badmees ters uitblonken in fraaie yells en een imponerende teamgeest, toonden de Lap Boys zich ware rekenmees ters, die de tegenstanders rustig lie ten uitrazen en op het juiste moment toesloegen. Met opvallend gemak Utrechts Studentencorps aan met een enorme delegatie, die zich ver deelde over twee teams. Gecoacht door twee jeugdige Hoornders ver overden de heren de tweede en derde plaats. Bij de jeugdwedstrij den vielen grote verschillen in kracht en leeftijd te bespeuren. Dat werd in theorie opgeheven doordat de van metselbedrijf VooRuyt, die door vakanties en blessures niet voldoen de mensen op de been konden bren gen. Ook de stoere Hoornder vrou wen, die enkele jaren lang een extra dimensie aan het spektakel gaven, lieten verstek gaan. Het enthousi asme van de deelnemers die er wél waren, maakte echter veel goed. wonnen ze de finale en daarmee Zo traden de badmeesters van het jonkies met méér trekkers moch- het Texels kampioenschap touwtrek ken. Het evenement lokte honderden belangstellenden naar de Diek in Den Hoorn, dat opnieuw een bij zonder sfeervolle uitstraling bood. Een kieine teleurstelling was dat er slechts elf teams meededen, één minder dan vorig jaar en zelfs vijf minder dan in 2004. Opvallendste afwezigen waren de titelverdedigers ten aantreden, maar in de praktijk hadden de geblokte jongens van Vermeulen Bikes geen enkel pro bleem met hele slierten jeugdigere tegenstanders. Die werden getroost door speaker Piet Schneider met de opmerking dat ze de volgende keer een jaar ouder en sterker zijn en dat het dan vast en zeker hun wedstrijd wordt. pizza's bakken is pea ls, maar zestig tegelijk is ande- toek. Hans Dijker van Pizza Mo moest even naar lucht »pen toen Mandy Beijert een stelling plaatste voor 56 piz- is. enkele pasta's en Italiaanse Wdjes. En het moest niet te 9duren want op een kampèer- f van De Krim zaten zestig igerige vakantiegangers klaar san te vallen. -as Mandy (19) zelf die de stunt 1 bedacht. 'Ik heb jaren pizza's gebracht voor Pizza Mondo en '«wel eens gebeurd dat we op adres twintig pizza's tegelijk het noorden van het eiland waar ze met haar ouders en broer en zus al jaren kampeert temidden van andere trouwe gasten, gooide ze deze zomer een balletje op. Tevo ren had ik tegen h'ans gezegd dat hij wel kon rekenen op een stuk of 25 pizza's. Maar dat het er zóveel zouden worden, had ik niet durven dromen. Het was net zwaan-kleef- aan. Toen het praatje over het ter rein ging, wilde iedereen meedoen. Ik kreeg van alle kanten bestel lingen en geld toegeschoven. Het begon me bijna te duizelen. Maar het ging allemaal goed. ledereen kreeg wat hij had besteld en het bedrag klopte tot op de laatste laten rijden. Mandy: 'Probleem was dat je met een 'vreemde' auto niet door de slagboom van de camping komt. Toen zijn we met onze eigen auto's eerst naar buiten gereden, waarna de auto's van Pizza Mondo met ons kaartje het terrein op kon den. Mooie reclame. Zóveel pizza eters had Hans nog nooit bij elkaar gezien. Een Texels record." Het gezelschap zat aan een lange rij tafels, die zich over het hele veld uitstrekte. 'Heel gezellig en na afloop werd een wijntje gedronken en gitaar gespeeld.' Nu de vakantie voorbij is, zit Mandy al plannen te maken voor de zomervakantie van volgend jaar, opnieuw op De Krim. ■«den. Dat moesten er meer cent.' Om alles naar De Cocksdorp Vader Henk: 'Dat record moeten we Ml zijn.' Op de camping in te krijgen moest Dijker twee auto's kunnen verbeteren.' pasta's die zojuist zijn bezorgd. Op de inzet de stapel Bij een grote vechtpartij in de nacht van zaterdag op zondag na sluitingstijd in de Dorps straat in De Koog heeft de politie drie aanhoudingen verricht. Het betreft Texelaars in de leeftijd van 25 tot 29 jaar. Een 27-jarige Oudeschilder, die naar eigen zeg gen niet betrokken was bij de vechtpartij, meldt dat hij aangifte van mishandeling heeft gedaan tegen vier dorpswachten. Politie en gemeente hebben de zaak in onderzoek. Het begon met een opstootje rond een uur of vier. Volgens omstanders ging het er in het gedeelte tussen de twee shoarmazaken in De Koog heftig aan toe. De Oudeschilder: 'Ik had de hele avond maar een paar biertjes gehad en was nog kraakhelder. Ik stond bij de ene zaak en zag dat er verderop een vechtpartij gaande was, waarbij dorpswachten, politie en uitgaan ders betrokken waren. Het leek wel een voetbalwedstrijd waarbij een man of vijftig elkaar in de haren vloog.' Volgens een woordvoerder van de politie grepen dorpswach ten in en stuurden ze omstanders weg. Twee dorpswachten zouden volgens de politie een aanhouding hebben verricht, waarna ze werden belaagd door andere en assistentie van politieagenten hebben gekre gen. De Texelaar van de aangifte zegt zich van de schermutseling te hebben afgewend. 'Ik wilde er niets mee te maken hebben. Maar ineens sprongen er een stuk of vier dorps wachten, in van die oranje hesjes, op mijn rug, die op me in begonnen te slaan. Ik sloeg niet terug, maar beschermde met mijn armen mijn hoofd om de slagen af te weren. Mijn vriend, die bij de andere shoar mazaak stond, schreeuwde dat ze de verkeerde te pakken hadden en schoot te hulp. Toen werd hij zonder pardon tegen de grond gemept. Ze sloegen hem zelfs bewusteloos. Daarna werd hij ingerekend door de politie en afgevoerd. In de cel is hij diverse keren buiten bewustzijn geraakt en de ambulance is er nog voor gekomen. Uit bezorgdheid heb ik tot kwart voor zeven 's morgens voor het bureau gezeten, maar de politie was niet voor rede vatbaar. Toen ik aanbelde, werd ik doorge schakeld naar Alkmaar, terwijl de politie aan de andere kant van de deur stond.' Zijn vriend is de volgende dag op vrije voeten gesteld. 'Hij heeft er een hersenschudding en een pijnlijke heup en rug overgebracht naar het Vrouw gewond na val tussen wal en schip Een inwoonster van het Duitse Bonn raakte maandagavond gewond, nadat ze letterlijk tussen wal en schip was geraakt. De vrouw was één van de begeleiders van een groep schoolkinderen, die kort daar voor met een schip was gearriveerd. Bij het van boord gaan struikelde ze en belandde tussen de kademuur en het schip. Een opvarende van een ander schip schoot te hulp en haalde haar uit het water. Het slachtoffer is met letsel aan been, maag aan overgehouden.' Volgens de politie zijn er drie aanhoudingen verricht en moesten politieagenten tot twee keer opdraven om de ver hitte gemoederen te sussen, waar bij ook gebruik is gemaakt van de wapenstok. Lees verder op pagina 5 Gemini Ziekenhuis in Helder. Ecomare wil samen met educatie ve centra en musea op de ande re Waddeneilanden een beroep doen op het Waddenfonds om de kwaliteit van de instellingen te verhogen. Volgens directeur Just van den Broek van Ecomare den ken de centra aan een bedrag van tien tot vijftien miljoen euro. De centra (informatiecentrum De Noordwester op Vlieland, het Cen trum voor Natuur en Landschap op Terschelling, Natuurmuseum Ameland, het bezoekerscentrum van nationaal park Schiermonnik oog en Ecomare) hebben zich enige tijd gelegen formeel verenigd in de Stichting Waddencentra. Vanuit die stichting wordt een aanvraag voor financiering uit het Waddenfonds voorbereid Ecomare hoopt op die manier geld voor de hennrichting van het bui tenterrein en verplaatsing van de zeehondenbassins te verwerven. De kosten daarvan zijn op drie mil joen euro geraamd. De andere cen tra hebben eveneens plannen om hun aanbod een kwaliteitsimpuls te geven. Van den Broek verwacht dat de Waddencentra binnen de criteria van het nieuwe fonds vallen. 'Wij leveren een belangrijke bijdrage aan het creëren van draagvlak voor de Waddenzee doordat veel mensen bij onze centra komen. Wij zorgen ervoor dat het wad in de harten van de mensen komtDe centra houden volgens Van den Broek bij de aanvraag ook meteen rekening met een mogelijke aanwijzing van de Waddenzee tot werelderfgoed. Volgens eerdere kritieken zijn de informatiecentra rond Waddenzee daar nu nog niet voldoende op toe gespitst. Van den Broek heeft inmiddels ver schillende verkennende gesprekken gevoerd over de financiering van het nieuwe buitenterrein. Ook zijn met Staatsbosbeheer, beheerder van het nationaal park waar Ecomare mid denin ligt, gesprekken gevoerd. Aan de hand van ontwerpen die bureau Karres en Brands Landschapsarchi tecten uit Hilversum heeft gemaakt, gaat Ecomare de komende maan den verder met zoeken van finan ciers. Van den Broek: 'Ik verwacht dat we over een jaar kunnen zeggen wat we van het ontwerp kunnen uit voeren en wat eventueel gefaseerd zou moeten gebeuren.' Duinboulevard 'De Koog moet weer de allure krij gen van een echte badplaats. Daar hoort een boulevard bij. Niet zoals in Oostende. Zandvoort of in andere versteende badplaatsen, maar op z'n Texels. Dus een mooi natuurpad door de duinen van zo'n 250 meter tussen de Bad weg en het pad van Opduin', vertelt Dirk Koning. Pagina 3 m Broedseizoen Staatsbosbeheer noemt het afgelo pen broedseizoen in het Nationaal Park Duinen van Texel 'vol veras singen'. Er zijn weer enkele broed- gevallen geweest waarbij bijzon dere vogelsoorten jongen kregen. Zo heeft er voor het eerst officieel een paartje nachtzwaluwen op het eiland gebroed, waarvan wordt ver moed dat er ook een jong is uitge vlogen. Pagina 5 Hoger beroep in verkrachtingszaak Het Openbaar Ministerie (OM) in Alkmaar is in hoger beroep gegaan in de zaak tegen een 59-jarige Texelaar. Dit heeft diens advocaat, L Couperus uit Hoorn, bevestigd. De rechtbank in Alkmaar sprak de man veertien dagen geleden vrij van verkrachting van zijn toenma lige echtgenote. Het OM had een celstraf van twee jaar geëist. De rechtbank in Alkmaar stelde in haar vrijspraakvonnis dat de twee op de bewuste avond in januari wel seks hadden gehad met elkaar, maar dat dit niet was gebeurd tegen de wil van de vrouw, met wie hij toen nog getrouwd was. De rechtbank veegde in het vonnis de vloer aan met alle bewijsmiddelen die de officier van justitie had aangedragen om de man veroordeeld te krijgen. Advocaat Couperus laat desgevraagd weten dat zij het jammer voor haar cliënt vindt dat justitie in Alkmaar beroep heeft aangetekend. 'Maar het was wel te verwachten. Na bijna iedere vrijspraak gaat de officier in beroep. Het is alleen vervelend voor mijn cliënt, die nu weer verdachte is tot het hoger beroep is behandeld. Ik verwacht, ook omdat hij met meer in hechtenis zit. dat het hoger beroep wel een klein jaartje op zich kan laten wachten.' De man zat sinds 22 februari vast, maar mocht na de' vrijspraak direct terug naar huis. Gewonde fietser naar ziekenhuis Een 14-jarige Duitse jongen is woensdagmiddag met verwondin gen aan een bovenbeen in het zie kenhuis in Den Helder opgenomen Hij reed op zijn fiets over het haven terrein in Oudeschild toen hij geen voorrang kreeg van een personen auto en ten val kwam. De auto werd bestuurd door een 21-jarige man uit Groningen. TEXELSE@COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant STREET FESTIVAL 2006 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1