Even Zeewinde in Tusse de Banke Wat ik zeggen wou... TEXELSE 2 COURANT Sp° Geknip$<T Hormonen en alcohol op Texel T-shirts vol vrolijke prints TIME OUT Agenda teso Overzichtstentoonstelling Marian Smit in Rijswijk - io«ranRij VRIJDAG 18 AUGUSTUS 2006 Oorlog Al zolang het Krimbos geschikt is gemaakt om te fietsen en te wande len, loop ik elke dag - als het weer en mijn gezondheid het toelaten - een rondje van een uur. Ik loop dan te genieten van al wat er groeit en bloeit en vooral in het voorjaar, wan neer alle knoppen weer uitkomen en de ganzen en eenden weer met het kleine kroost in en buiten het water verblijven. In de vakanties is het gezellig druk met mensen met kin deren die naar het strand gaan en in september is alles weer rustiger. Wat mij dinsdag overkwam, is met geen pen te beschrijven. In de verte hoorde ik geluiden die ik niet kon thuisbrengen. Het waren geen gras maaiers en ook geen motorzagen. Naarmate ik dichterbij kwam, zag ik wat het was. Groepen jongeren in oorlogstenue gestoken, met helmen en machinegeweren. Horen en zien verging je. Er stonden ook bgsjes in het bos voor het vervoer van de kinderen. Het spijt me wel, maar als Staats bosbeheer hier toestemming voor heeft gegeven, is het beleid goed ziek. Wekenlang zagen we op tele visie beelden uit Libanon en Israël en het is toch verschrikkelijk als mensen elkaar het leven benemen. En nu denkt men meestal 'ach. het is ver van mijn bed', maar als men zoiets op Texel toestaat in de vorm van een spel moet men niet gek opkijken als de criminali teit toeneemt. Er wordt immers in geoefend? Hopelijk is wat ik heb meegemaakt een eenmalige gebeurtenis. Ik hoop dat SBB en de gemeente Texel zul ke dingen in het vervolg verbieden, anders prijzen we ons wel uit de markt als eiland van rust en mooie natuur. Jeanne van Woensel, De Cocksdorp. Jellie Veneman, Hanneke Peetoom, Annemieke Boelkens en Deet Kraay bekijken een werk van Veneman dat als blikvanger in Tusse de Banke hangt. <Fo'° Je,oe" anwn) Tot eind mei exposeerden ze alle maal regelmatig in galerie Zee winde van Hanneke Peetoom. De komende drie weken zijn werken van zes cursisten van Peetoom en de kunstenares uit De Waal zelf te zien in Tusse de Banke. De Texelse kunstenaars exposeren in de gemeentelijke expositieruimte aan de Groenepiaats in Den Burg diverse schilderijen van landschap pen en bloemen. De landschap pen zijn vrijwel allemaal Texels en geven een fraai beeld van bijzon dere gebouwen, diverse boerderijen en het strand. De werken (aquarel, acryl en olieverf) zijn gemaakt door Annemieke Boelkens, Duwie Bak ker, Jellie Veneman, Cécile de Boer. Thea van Heerwaarden en Peet oom. Keramiste Deet Kraay toont diverse raku en steengoed gestook te afbeeldingen van vogels. Volgens Peetoom hebben de expo santen door Tusse de Banke toch de gelegenheid hun werk te tonen. Dat gebeurde eerder in de galerie aan de Kogerstraat, maar daar moest Peetoom wegens gezondheidsre denen eind mei mee stoppen. De galerie veranderde daarna in de winkel Silk Cotton. 'Mijn cursisten hebben nu nergens anders een plek om hun werk te laten zien', aldus Peetoom. De expositie, die gisteren begonnen is, loopt tot en met dins dag 5 september. Tusse de Banke is elke dag geopend van 10.00 tot 16.00 uur en op zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Volgens Peetoom is het de bedoeling jaarlijks met elkaar te gaan exposeren als het dit jaar een succes wordt. De exposan ten benadrukken dat zij net als in Zeewinde betaalbare kunstwer ken aanbieden. 'We hebben werken vanaf 125 euro.' Er zijn plannen om eventueel in de expositieruimte aan het werk te gaan. Peetoom: 'Ik heb een schilderij liggen dat ik nog af kan maken. Maar het zou natuurlijk het mooist zijn als ik daar niet aan toe kom.' Derde plaats voor Eilandschutters In een veld van honderd deelne mers heeft het team houtschutters van handboogvereniging Eiland- schutters zondag een derde plaats behaald op het Buulstoernooi in het openluchtmuseum in Arnhem. Er werd met longbows geschoten over een afstand van 25 meter. De schut ters waren gekleed in kostuums uit het begin van de twintigste eeuw. Het Texelse team bestond uit Jan Prins, Kees Bakker. Willem Vlas en Kees Zijm. Bij de individuele wed strijden wisten zij geen prijzen te behalen. Barokmuziek in Hoornder kerk Het Hoornder kerkje biedt dinsdag 22 augustus onderdak aan de elf de aflevering van de succesvolle reeks zomeravondconcerten. Er wordt opgetreden door het baro- kensemble Ferroforte, bestaand uit Jan Pieter van Eijkelenborg en Marjolein Harms (blokfluit), Gre- gor Overtoom (barokviool), Simon Overtoom (barokcello) en Pieter Rijnja (klavecimbel). De leden van de barokformatie komen allen uit Alkmaar en omge ving en studeerden aan diverse conservatoria in Nederland. Alle maal treden ze geregeld en in wis selende samenstellingen op. De naam Ferroforte is ontleend aan een muzikale woordspeling. Mare Antonio Ferro was een van de eer ste Italiaanse componisten die rond 1630 de vroeg-ltaliaanse barokstijl in Duitsland en Oostenrijk introdu ceerden. Ferro en forte (hard, luid) werd samengevoegd tot Ferroforte, of wel ijzersterk. Het programma biedt een breed scala aan composities uit de late Renaissance evenals de vroege en late Barok. Er worden werken gespeeld van Morley, Giamberti, Merula, Buonamente, Cesare, Hot- teterre, Telemann en Janitsch. Cen traal staat een ensemblestuk van de Bluegrass in Worsteltent In De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen speelt zondag blue grass- en countryband The Tennes see Studs. De band bestaat Jeroen Schmohl (dobro, gitaar, mandoline, zang), Patrick Kockelkoren (bas), Pieter Loman (banjo, gitaar, zang) en Roland van Beveren (pedal steel, Fender telecaster, zang) en brengt een mix van (oude) folk, bluegrass, oldtime en country (van artiesten als Merle Haggard en Hank Williams). Het concert begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Als het weer het toelaat, vindt het optreden buiten plaats. En dus wordt er verveeld gehangen en ge praat in de Koger winkelstraat Al snel ont staan de eerste ruzies tussen groepjes dron Er sneuvelen ruiten, zijspiegels van auto's en verkeersborden ken jongeren. Toegesnelde dorpswachten, particuliere beveiligers die don de gemeente en de horeca zijn ingehuurd vanwege een te kort aan agenten, proberen de ruzies te sus sen Ze kunnen niet voorkomen dat er af en toe rake klappen vallen Ondanks de onvrten dclijkheden is de situatie allesbehalve drci gend, omdat alleen degenen die ruzie zoeken in de problemen komen. Goedwillenden hebben niets te vrezen - be- In de Elsevier van deze week beschrijft Marten Blankesteijn zijn dagen in De Koog. Onder de titel Paaldansen op Texel komt hij op het jongerengedeelte van Het Kogerstrand, bezoekt hij De Toe komst en aanschouwt ruzies in de Dorpsstraat. Het artikel wordt op de voorpagina aangekondigd onder het kopje Hormonen en alcohol op Texel. Schilderijen van Betty van Rossum in Klif ART Schilderijen van Betty van Rossum zijn van zondag 20 augustus tot en met vrijdag 15 september te zien in galerie Klif ART. De oud-Texelse, die haar opleiding aan de kunstaca demie in Arnhem volgde, maakte diverse reizen door Afrika en het Midden-Oosten, die een belangrijke bron van inspiratie voor haar werk vormen. De wijze waarop de mens zijn indrukken in de omgeving ach ter laat en hoe de tijd zijn sporen trekt, hebben haar grote belangstel ling. In de Hoornder galerie wor den daarnaast bronzen beelden van Loet van Veen geëxposeerd. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar mensen en vogels. De vernissage is openbaar en duurt zondag van 15.30 tot 17.30 uur. Daarna is Klif ART iedere donder dag. vrijdag, zaterdag en zondag geopend van 13.30 tot 17.30 uur en op afspraak (tel 319618). Thema-ochtenden over kanker In samenwerking met Thuiszorg Kop van Noord-Holland houdt het Gemini Ziekenhuis komend seizoen vijf thema-ochtenden over leven met kanker. Elke keer staat daar bij een ander onderwerp centraal. De ochtenden worden gehouden in gebouw De Koploper en worden geleid door een maatschappelijk werker uit het ziekenhuis en de oncologieverpleegkundige van de Thuiszorg. De bijeenkomsten vinden alleen plaats bij een minimum van acht deelnemers. Opgeven kan via het maatschappelijk werk van het Gemini, tel. 0223-696506 of 696429. De themabijeenkomsten worden gehouden op de volgende donder dagen: 14 september (leven met kanker), 16 november (vermoeid heid), 15 februari (goed verzorgd- beter gevoel), 19 april (kanker en wat betekent het voor mijn naasten), 24 mei (kanker en zingeving). Waterdansen in Molenkoog Jongens en meisjes met minimaal zwemdiploma A kunnen in de week van 21 tot en met 5 augustus in zwembad Molenkoog aan de Slin gerweg in Den Burg meedoen met Dance!, een workshop waterdan sen door Ericka Voortman. Deelne mers leren op de maat van popmu ziek synchroon zwemmen, figuren zwemmen, duiken en springen. De lessen worden elke ochtend van 11.00 tot 12.00 uur gegeven. Deel name kost €1,- (en een toegangs bewijs voor het zwembad). Meer informatie is te vinden op www. danslaboratorium.nl. Donderdag 24 augustus wordt in het zwembad een watermodeshow gehouden, deze begint om 14.00 uur. De inzendingen en presentaties worden door een deskundige jury beoordeeld. Deelname is gratis, wel moeten toeschouwers en deelne mers in het bezit zijn van een toe- gangsbewijs voor het zwembad. Nederlander Hacquart (1700). Het ensemble bespeelt instrumenten die zijn vervaardigd naar historische voorbeelden. Het concert begint om 20.15 uur en is gratis toegankelijk. Na afloop wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. Viering lustrum Joint Care Dit najaar is het vijf jaar geleden is dat het Gemini Ziekenhuis is gestart met het Joint-Carepro- gramma voor patiënten met een totale knie- of heupoperatie. Dit wordt door oud-patiënten en hun coaches gevierd op vrijdag 22 september met een feestelijke bijeenkomst in Cape Holland. In het Joint-Careprogramma volgt een groepje patiënten voor en na de operatie gelijktijdig het traject voor informatie, herstel en revali datie. Hun persoonlijke coach helpt hen hierbij. Inmiddels zijn ruim 900 patiënten op deze manier geholpen. Tijdens de bijeenkomst wordt terug geblikt op de tijd rond de operatie en kunnen ervaringen worden uit gewisseld. Ook wordt een sportieve groepsac tiviteit gehouden. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 15.30 uur. Oud patiënten van Joint Care kunnen een inschrijfformulier met informatie opvragen via het Patiëntenservice bureau, tel. 0223-696346. Informa tie over Joint Care is te vinden op www.gemini-ziekenhuis.nl. Stormloop voor Luchtvaartmuseum Het Luchtvaartmuseum heeft dins dag de 10.000ste bezoeker van dit jaar verwelkomd. Het was Leon de Waal uit Oudeschild, die om dat te vieren enkele cadeaus ontving, waaronder een tegoedbon voor een rondvlucht. Volgens woordvoerder Bram van Dijk is het aantal bezoe kers ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar. 'We hadden een wat min der voorjaar, maar vooral de afge lopen week liep het storm. Op de drukste dag hadden we 340 men sen binnen.' Het Luchtvaartmuseum trok in 2005 15.000 bezoekers. jongeren centrum 'Spuit ook maar zo'n figuurtje op mijn T-shirt', zegt een vrouw tegen kunstenares Kim Braam. 'Maar dan sta je in je bh', roept haar zoontje verschrikt. 'Dat maakt toch niet uit, het wordt er mooier van.' Tijdschrift Fancy stond woensdag en donderdag met een speciale caravan op campings Het Kogerstrand en De Krim. Gasten konden op hun T- shirts, tassen en tenten figuurtjes laten spuiten om hun spullen leu ker te maken. Grote groepen jongens, meisjes en vrouwen staan voor de roze cara van, om hun uit de tent gehaalde kleding te laten versieren. 'Ik wil de twee schoentjes op mijn kontzak', zegt een vrouw tegen Braam. Sja bloon op de broek, spuiten en klaar. 'Wie is de volgende' Kim Braam en oud-Texelaar Jeroen Persoon studeren aan de Hogeschool voor Kunsten in Utrecht. Zij werden door het meisjesblad Fancy gevraagd om hun vernieuwde blad op een origi nele manier te promoten. Met een marketingbureau bedachten zij het customizen, versieren, van spullen. Voor een knalroze caravan werd kleding van voorbijlopende vakan tiegangers met spuitverf en sja blonen versierd. 'En het gaat nooit meer weg.' Het customizen op Texel verliep volgens de organisatie goed. 'We gaan scholen en campings in heel Nederland langs en ook op Texel is het een succes. Er zijn hier veel jeugd en vakantiegangers en ze willen allemaal hun spullen ver sieren. Op de heenreis hebben we zelfs de auto van een groep jongens helemaal vol roze bloemen mogen spuiten.' e schoentjes op mijn kontzak' Veel méér activiteiten staan in de (gratis) Vakantiekrant, die iedere vrijdag wordt verspreid, en op de website www.texelsecourant.nl. Vrijdag 18 augustus: Bij de kantine van ZDH aan de Witte- weg nabij Den Hoorn begint om 19.30 uur een crossloop. In theater Klif 12 in Den Hoorn brengt cabaretier Alex Roeka het programma 'Hadeskade'. Aanvang 20.30 uur, toe gang €14,-. Diner vooraf mogelijk, reserveren via tel. 319633. Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Knm vertoont K3 en het IJs- prinsesje (aanvang 12.00 uur), Beesten bij de Buren (14.00 uur), de Nederlands gesproken kinderfilm Cars (16.00 uur) en een nachtvoorstelling van Super man Returns (23.00 uur). Zaterdag 19 augustus: Om 20.30 uur begint op de karting- baan aan Akenbuurt nabij Den Burg een competitieavond van Modelra- cing Texel. In Question Plaza in Den Burg begint om 22.00 uur een 'party' met Pieter K's danstoppers. De toegang is gra- Om 22.00 begint in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp een optreden van entertainer Kees Tesselaar. De Texelse popgroep Poundcake treedt in café De Kuip in De Koog op. Cinema Texel in Den Burg vertoont Pirates of the Caribbean 2 (aanvang 10.30, 15 45 en 21.30 uur), Garfield 2 (10.45 en 13.30 uur). Monster House (13.00 en 17.00 uur), Zoop in India (15.00 uur), The Da Vinci Code (18.45 uur) en Miami Vice (19.00 en 21.45 uur) Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont K3 en het IJsprinsesje (aanvang 12.00 uur), Beesten bij de Buren (14.00 uur), de Nederlands gesproken kinderfilm Cars (16.00 uur) en een nachtvoor stelling van Superman Returns (23.00 uur). Zondag 20 augustus: Op het parkeerterrein van zwempara dijs Calluna aan de Schumakersweg nabij De Koog wordt van 9.00 tot 13.00 uur een kofferbakmarkt gehouden. Op het strand bij paal 21 begint om 10.30 uur een strandloop. Bij paal 17 begint rond 11.00 uur het eerste deel van het open Texels kam pioenschap catamaranzeilen. Op het bekende terrein aan de Hoofd weg in Eierland gaat om 12.00 uur de vorige week afgelaste tweede en laatste autocross van deze zomer van start. In De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van bluegrass- en cour, trygroep The Tennessee Studs. De toegang is gratis, bij mooi weervm® het optreden buiten plaats. De Georgische pianiste Nino Khut- sishvili en de Nederlandse violist Xan- der Wadman geven een concert r hotel De Lindeboom in Den Burg. Op het programma staan werken va-, onder anderen Dvorak. Ravel-Gart>? en Mozart, Aanvang 14.00 uur Entree gratis, na afloop wordt gecollecteerd. In atelier Klif ART in Den Hoorn wordt een tentoonstelling met werk van Betty van Rossum en Loet van Veen geopend. De vernissage is openbaai en duurt van 15.30 tot 17.30 uur Cinema Texel in Den Burg vertoon? Pirates of the Caribbean 2 (aanvat 10.30, 18.45 en 21.30 uur), Garfield2 (10.45, 13.30 en 15.45 uur), Monsta House (13.00 en 17.00 uur), Zoopn India (15.00 uur) en Miami Vice (1903 en 21.45 uur) Bioscoop De Kiekendief op vaka-r tiepark De Krim vertoont K3 en Ite IJsprinsesje (aanvang 12.00 ut*t Beesten bij de Buren (14.00 uur) de Nederlands gesproken kindertih Cars (16.00 uur). Maandag 21 augustus: Cinema Texel in Den Burg vertoort Pirates of the Caribbean 2 (aanvara 10.30. 15.45 en 21.30 uur), GarfieW2 (10.45 en 13.30 uur). Monster Hojs (13.00 en 17.00 uur). Zoop in Irnfc (15.00 uur), The Da Vinei Code(18ü uur), Miami Vice (19.00 uur) en eer, sneak preview (21.45 uur) Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim vertoont K3 en te. IJsprinsesje (aanvang 12.00 uu* Beesten bij de Buren (14.00 ur, de Nederlands gesproken kinderfJr Cars (16.00 uur). Dinsdag 22 augustus: In de Dorpsstraat in De Koog mt. van 12.00 tot 19.00 uur bradere gehouden. Om 20.15 uur begint in de hervormt Sadw kerk van Den Hoorn een concert vr «te! het ensemble Ferroforte. bestaand ut Jan Pieter van Eijkelenborg (blokflui Marjolein Harms (blokfluit), Gregcr Overtoom (barokviool), Simon Over toom (barokcello) en Pieter Rijnja (kla vecimbel). De toegang is gratis, ra afloop wordt een inzameling gehou den ter bestrijding van de kosten Hoogwater te Oudeschild :;ngi ::jel; mg f noeti Cinema Texel in Den Burg vertoos Pirates of the Caribbean 2 (aanvare 10.30, 18.45 en 21.30 uur), Garfiödl (10.45, 13.30 en 15.45 uur), Monst? House (13.00 en 17.00 uur), Zoopr India (15.00 uur) en Miami Vice (19.05 en 21.45 uur) Bioscoop De Kiekendief op vakar- tiepark De Krim vertoont K3 IJsprinsesje (aanvang 12.00 uur), a Duits gesproken versie van Overf? Hedge (14.00 uur), de Nederianc gesproken kinderfilm Cars (16 00 uw en een nachtvoorstelling van Supe- man Returns (23.00 uur). b";n Vr. 18 02.50 en 16.00 u. Za. 19 03.55 en 17.40 u. Zo. 20 05.50 en 19.16 u. Ma. 21 07.24 en 20.20 u. Di. 22 08.30 en 21.15 u. Wo. 23 09.20 en 21.54 u. Do. 24 09.54 en 22.40 u. Vr. 25 10.35 en 23.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 20 augus tus op om 06.29 en gaat onder om 20.59 uur; woensdag 23 augustus nieuwe maan; dinsdag 25 augustus springtij. TESO zet in het weekeinde geregeC twee boten in en verzorgt dan iedï en half uur een afvaart, zowel vanuit Off Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt zaterdag van 8.30 tot 15.00 uur» zondag van 14.30 tot 20.00 uur moeten automobilisten zaterdag retó- ning houden met wachttijden van ar half uur. Deze kunnen op Texel at staan tussen 9.00 en 10.00 uur en» Den Helder tussen 11.00 en 14.0C uj Meer informatie over de veerdienst! te verknjgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. statio nge neer aan di tleg: Ifus; ile va fenta eland -eet In Museum Rijswijk in Rijswijk is van 7 oktober tot en met 5 novem ber een tentoonstelling te zien van papieren sculpturen van de Texel se Marian Smit. De tentoonstelling geeft een beeld van het werk van de afgelopen vijftien jaar. retaé waren. De objecten ontstond feik i lenderwijs. Smit bedacht meaHah eerst een (mathematisch) uitga'? punt, voerde dit uit en keek hoei de vorm verder kon ontwikkelen. Sinds haar verhuizing naar Is (midden jaren negentig) knjgt werk steeds organischer vorns Eerst nog gecombineerd met mar'1? reeds matische structuren, maardelaa^ Bij toeval kwam Marian Smit (1944), weefster en lerares textiele werk vormen, in aanraking met papier jaren steeds meer autonoom.' als materiaal. Op bezoek bij een gaat harde en zachte plastic sla® tëee bevriend kunstenares zag zij hoe deze wollen draden in papierpulp dompelde. Een eenvoudig proces, maar een verrassend mooi resultaat. Smit begon te experimenteren met papier, dat door zijn stevigheid meer moge lijkheden bood dan textiel en haar de vrijheid gaf haar steeds ruimte- lijker ideeën te verwezenlijken. Haar eerste driedimensionale objecten bestonden uit staafjes van papier, die zij maakte door stroken papier museum open van 11 -00 tot van oude tijdschriften strak om een uur, zondag is het gesloten.^ breinaald te rollen. Deze rolletjes verbond zij met koperdraad tot zeer uitgebreide en complexe mathema tische structuren. Op den duur werd tijdschriftenpapier te weerbarstig voor de uitvoering van haar ideeën en experimenteerde zij verder met een kern van dunne stalen draden, omwikkeld met Japans papier. Hier mee maakte zij grote, fragiel ogende objecten, die eigenlijk heel stevig gebruiken en beplakt deze met fc? rr zijdevloei papier. Na droging Mï' dan de slang verwijderd k Smit maakt kleine en grote object samengesteld uit honderden ebbe menten. Haar werken doen der der aan vreemdsoortige zeeaneiwt® «sin6 of ingewikkelde koraalstructurea^ r:-, j, Museum Rijswijk is gevestigd® ekaar de Herenstraat 67 en is geop0, ^al- van dinsdag tot en met vrijdag fner 14.00 tot 17.00 uur Zaterdags™ ine 1 «s informatie is te vinden op www.museumryswyk.nl. "05d{ Beeldbank Texel

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2