Duinboulevard moet De Koog allure echte badplaats geven Oude tijden herleven op Historisch Pad De Koog Jongeren moeten van Texel af voor studie IIe moet terug om iedereen te zien' 'Texel zorgt altijd voor een gesprek' EXELSE J COURANT Familieberichten www. beeldbanktexelnl JPVCICC VRIJDAG 18 AUGUSTUS 2006 kga ondernemers Gerard Zoetelief (links) en Dirk Koning zouden het liefst vandaag de schop in de grond steken om de duinboulevard te leggen. De Koog moet weer de allure krijgen van een echte badplaats. Daar hoort een boulevard bij. Niet in Oostende, Zandvoort of ia andere versteende badplaat- maar op z'n Texels. Dus een i natuurpad door de duinen ran zo'n 250 meter tussen de g en het pad van Opduin', «telt Dirk Koning, die lyrisch is ever wat wordt genoemd Histo- Pad De Koog. Historisch, omdat het in 1975 al eens is 0ve langelegd en de ondergestoven K-gels van de oude duinboulevard oog ergens diep onder het zand moeten liggen. rtoos toing. uitbater van De Taveerne, pad is verdwenen, nu nemen we de betegelde wandelroute dat door het dennenbosje naar boven gaat. Na amper honderd meter blijkt dat de twee gidsen (Koning en Zoe telief) bruisen van de ideeën. 'Als je het rondje echt leuk wilt maken, dan moet dat prikkeldraad weg, want dat is geen gezicht.' Het pad gaat omhoog en we komen op de camping Kogerstrand. We passeren het sanitairgebouw, dat volgens het tweetal eigenlijk wat te dicht op het pad staat. Dan langs de caravans over het met bermhooi bestrooide zandpad omhoog het tweede duin op. 'Om het pad toegankelijk te maken voor minder validen, en dat willen we zo graag, dan is dit pad te steil. Als je het pad schuin naar het noorden laat lopen en halver wege de andere kant op, wordt het een stuk minder steil.' In dat geval loopt het tracé precies over een natuurlijk weer kunnen gebeuren. Daarom moet het iets hoger worden aangelegd dan het duin zelf. Voor een vakkundige shovelchauffeur is dat een fluitje van een cent. Er zal best wel eens wat zand op stui ven, maar voor de veegauto van de gemeente is het een kleine moeite dat te verwijderen. Misschien moet het door het stuiven over een jaar of vijf een stukje omhoog worden gelegd, daarom moet je eigenlijk grote betonplaten gebruiken die je makkelijk kunt verleggen.' De suggestie om daar grote vierkante tegels van twee bij twee voor te gebruiken, lijkt de verslaggever niet erg passend in het duinlandschap. Wellicht kan betonspecialist Meijert Boon iets verzinnen dat past bij het historische karakter. Het tweetal, dat onderweg druk doende is plastic zakken, flesjes en andere rommel op te ruimen, ziet de kampeerplek. 'We hebben hierover duinboulevard als een kwaliteitsim- voorzitter van Texel Culinair en al zich weten te herinneren hoe ze meer dan een kwart eeuw Koger er met hun vader een wandeling in hart en nieren, raakt er niet over uitgepraat. 'We willen het pad zó graag, dat we hebben besloten om het geld dat we overhouden aan Texel Culinair te besteden aan het aan te leggen pad. Want dat moet er komen.' De ondernemer voelt zich geen roepende in de woes tijn, Koger prominenten zoals Harry Wuis, Frits Agter van de dorpscom missie, de Vereniging van Strandex- ploitanten en andere ondernemers willen ook dat de Koger boulevard in ere wordt hersteld. 'Het heeft er maar twee jaar gelegen, maar toch heeft het veel indruk op de mensen gemaakt. Ik spreek nog Kogers die maakten.' Gerard Zoetelief: 'Als we willen, dan kan het er in een paar dagen liggen. Het duin is langs het Kogerstrand is redelijk vlak, je kunt al contact gehad met RST-directeur Harry Mathijsen, en die heeft er geen moeite mee als die plek verdwijnt. Op zo'n grote camping is wel een ander plekje beschikbaar.' Aange komen bovenop het duin, moeten we over het prikkeldraad heen om de route te kunnen vervolgen. Een kampeerster die het gesprek over het pad heeft opgevangen, geeft een advies. 'Zorg dan ook voor een manier dat die hondenpoep van het pad verdwijnt. Zó smerig.' Op het duinpad komt Zoetelief met twee scheppen aanzetten, om voor de camera met Koning alvast een symbolische daad te verrichten. 'Het liefst zouden we vandaag nog beginnen.' Dat kan natuurlijk niet. de schop gaat daarom niet echt de grond in. Al wandelend over het duin - het is nog strandweer ook - blijkt het inderdaad een bijzonder stukje Texel. Met uitzicht over het puls voor het toeristische aanbod op Texel. 'Met wat bankjes, wellicht gesponsord door Koger bedrijven, past het bij het beeld van badplaats dat we willen uitstralen. Er wordt nog steeds te negatief gedacht over De Koog, terwijl het dorp de laat ste jaren enorm is opgeknapt. De bestrating, mooie gebouwen waar de frisheid van afstraalt, we hebben er goedlopende winkels bijgekre- gen en de nachtelijke overlast op het strand is een stuk minder. We zijn met z'n allen goed bezig. Maar wie 's avonds een wandelingetje over het strand wil maken, raakt al snel vermoeid door het mulle zand. Zeker voor oudere mensen, en daar komen er steeds meer van, is dat lastig. Zo'n verhard pad is dé oplossing.' Dat moet wel voldoende breed zijn. Gedacht wordt aan een meter of vier, zodat ook brandweer en ambulance het kunnen gebrui ken. Het verwijt dat Zoetelief als ondernemer direct voordeel van het pad heeft, vindt hij onterecht. 'Ik exploiteer geen strandpaviljoen meer. Dit is echt iets dat het hele dorp wil.' De kans dat de strandboulevard terugkeert is een stuk groter gewor den nu in navolging van de ini tiatiefnemers ook gemeente en Staatsbosbeheer mogelijkheden zien om het histonsche wandelpad te herstellen, zoals is verwoord in de conceptversie van de Strandnota Texel. 'Het is duidelijk dat er een behoor lijke ingreep in het duingebied nodig is om het pad te herstellen', schrijft de gemeente in de nota. Binnen de bestaande wet- en regelgeving, bij voorbeeld de Natuurbeschermings wet, en binnen de afspraken die zijn gemaakt over het Nationaal Park ziet Staatsbosbeheer mogelijkhe den voor herstel van het pad. Het college van b en w onderschrijft dit. Het historisch pad moet tot stand komen in samenwerking met de Vereniging van Strandexploitanten. de dorpscommissie, SBB, Hoog heemraadschap Hollands Noor derkwartier, Overlegorgaan Natio naal Park en de Stichting Integratie Gehandicapten Texel (SIGT). Het initiatief ligt volgens de burgemees ter bij de bedenkers. Gerard Timmerman de tegels er bij wijze van spreken zo strand, de badgasten, strandhuis neerleggen.' Om hun pleidooi kracht bij te zet ten, nemen ze de verslaggever mee voor een rondje over het beoogde Historisch Pad De Koog. De wande ling begint op de hoek Dorpsstraat- Brink, om daarna richting Opduin te lopen., waar ooit het zogeheten Pad Opduin heeft gelopen, in de tijd dat alleen de villa er stond, lang voor de bouw van het grote hotel. Dat jes en de zee, met aan de andere kant de duinen. Ergens diep in het zand moet nog het oude tegelpad liggen. Bij navraag blijkt dat dit is aangelegd op kosten van de RST. 'Burgemeester De Koning zat nog in het bestuur en heeft het er door- gejast. Maar steeds als het stormde stoof het onder, waardoor de onder houdskosten te hoog opliepen en het pad uiteindelijk onder het zand verdween.' Zoetelief: 'Dat zou nu Foto uit het midden van de jaren zeventig, toen er over de duinen langs het Koger strand een verhard duinpad liep. ■reoeö Maandagochtend, boot acht uur. Het salondek is bezaaid met grote «ekendtassen, de bus naar het station is afgeladen. Tientallen page Texelaars hebben er een fiekend bij hun ouders, fami- eü Penvrienden opzitten en reizen «er naar hun studentenkamer ai de overkant. Texelse jongeren Se gaan studeren hebben geen Pus; ze moeten het huis uit. Nu iP vakantie bijna voorbij is, gaan fentallen jongeren weer van het ifend af. Het vertrouwde thuis "wt worden verlaten, maar in de «ekenden komen ze terug. zoals nu. Ik denk dat ik de dieren en de ruimte wel ga missen in Zwolle. Nu kan ik lekker met een handdoekje in het gras gaan liggen, in Zwolle heb ik een tuin vol brandnetels.' Diny Nieboer (21) uit Oosterend, studeert sinds afgelopen school jaar vrijetijdsmanagement in Amsterdam: 'De eerste maanden dat ik op kamers zat waren heel erg wennen. Alles wat ik kende van Texel was anders. Ik kende de stad niet, moest zoeken je maakt nieuwe dingen mee, die je op Texel niet hebt. Texel is een goed bindmiddel voor nieuwe kennissen. Schapen, De Toekomst en Ecomare, ik knjg alle vakantieverhalen te horen als ik vertel dat ik van Texel kom. Ze vragen ook altijd hoe ik woon en verwachten dat ik van een boerderij kom. En als ik op vrijdag weer naar Texel ga vragen ze: 'ga je weer naar je paradijselijk eiland?' Ik ga elk weekend naar huis, ik heb hier mijn werk en mijn familie. De reis is wel heel erg lang, dat gedoe met de trein, de bus en de boot. En dan zit je op de boot. dan staan er weer een heleboel drukke kinderen om je heen te gillen. Mijn moeder vraagt zich soms af waarom we niet aan de overkant zijn gaan wonen, dat zou veel makkelijker zijn. Toch valt achteraf de reis wel een beetje mee. is dat het altijd een goed begin van een gesprek is. ledereen is op Texel geweest en heeft altijd wel een ver haal over het eiland te vertellen. Zo was ik uit in Utrecht, met een T-shirt van Texel Live aan. Komt er ineens iemand naar me toe die een heel verhaal houdt dat hij op Texel was geboren en al jaren weg was. Texel brengt je in contact en dat is heel makkelijk als je nieuwe vrienden wilt maken. Ik moet ook wel nieuwe vrienden maken in Utrecht, want de meeste van mijn Texelse vrienden zijn in andere steden gaan studeren. Je ziet ze veel minder vaak dan toen je bij ze op school zaten. Zelfs Texel se vrienden die in Utrecht wonen, één woont in een flat tegenover mij, zie ik bijna nooit daar. Je moet dus wel wat moeite doen om elkaar weer eens te zien, soms spreek je bij je je dan verloren voelt. Zelf heb ik geen enkel probleem gehad met de overgang van Texel naar Utrecht. Ik vond het wel lekker dat ik mijn eigen gang kon gaan en heb gaandeweg nieuwe mensen leren kennen. Ik kom nu misschien twee keer per maand terug naar het eiland en dan is het altijd leuk om hier weer te zijn. In Utrecht voel ik me ook prettig, omdat ik daar ook vrienden heb zit ten. Maar als ik moet kiezen ben ik toch meer Texelaar dan Utrechter. Ik heb hier heel lang gewoond en ken het eiland als mijn broekzak. Het zou ook raar zijn als ik zou zeg gen dat ik nooit meer op Texel zou willen wonen, dan moet je wel een enorme hekel aan het eiland hebben gekregen.' Sietze Vermeulen Waddenvereniging staakt verzet gas De Waddenvereniging gaat niet in beroep tegen de vergunningen die het rijk begin juli voor gasboringen onder de Waddenzee heeft ver leend. Volgens de vereniging staan er voldoende waarborgen opgeno men om schade aan de natuur te voorkomen. De Waddenvereniging is geen voor stander van boren onder de Wadden zee, maar zegt het door de strenge voorwaarden toch te accepteren. 'We hebben de afgelopen jaren intensieve gesprekken gevoerd met de overheid en de NAM', aldus directeur Hidde van Kersen. 'Alle door ons gestel de voorwaarden om schade aan te natuur te voorkomen, zijn opgeno men. Als je op alle belangrijke juri dische punten je zin krijgt, heeft het geen nut meer in beroep te gaan.' Volgens de voorwaarden mogen de boringen geen schadelijke effecten veroorzaken. Er wordt minder snel gas gewonnen om schade te voor komen. De bodemdaling mag niet meer dan 6 mm per jaar zijn, zodat de Waddenzee dat kan bijhouden. Een onafhankelijke commissie beoor deelt jaarlijks de meetgegevens. Als er wel schade ontstaat, wordt de winning stopgezet. Vogelbescherming Nederland, de Stichting Natuur en Milieu en de organisatie BirdLife Inter national gaan wel in beroep. Dat is nog mogelijk bij de Raad van State. Vogelbescherming Nederland vreest dat er schade aan de Waddenzee als vogelgebied ontstaat. Met behulp van een voorlopige voorziening willen zij, vooruitlopend op een rechtelijke uitspraak, de gaswinning tijdelijk aan banden leggen. De NAM heeft van het ministerie van Economische Zaken 32 vergunningen gekregen om vanaf dne locaties bij Moddergat, Vierhuizen en Lauwersoog gas onder de Wadden zee le winnen. Steeds opnieuw beginnen, dat is levensmoed. Leeg is de plaats, maar mooi zijn de hennneringen. Langs deze weg willen wij iedereen bedanken die ons tot steun was tijdens de ziekte en na het overlij den van mijn vrouw, onze moeder en oma GRADA HOOGENBOSCH-AMERONGEN familie P.J. Hoogenbosch Texel, augustus 2006. Hallo, hier ben ik weer. dit b de tweede keer, maar nu kondig ik m(j n zusje aan, met een hele mooie Ik, Axel, laat u weten dat mjjnzusje Jasmjjn Afcon iu augustus 3006 2(j weegt 3780 gram en e 53 cm lang. Elmar, Vanessa en Axel Huysman 5tr(j bosstraat U 1796 Bk De Koog tel.033 3 337753 Nu mijn behandelingen in het Antoni van Leeu wenhoek ziekenhuis zijn beëindigd, wil ik alle lieve mensen bedanken voor de vele kaarten, tel., bloemen en andere attenties! Janny v.d. Sar Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur KOSTEN: €5,10 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1.70 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50.- exd. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. T.k.: 6 stacaravans met veranda op 5' vakantie park De Krim. 3 tot 8 jr. oud. Goed onderhouden Zeer ruime plaats. Vraag prijs v.a. €8.000.-. De cara vans mogen 6 weken p.jr. verhuurd worden. Tel. 06- 22949515. Gratis antivirus pro gramma? Voor particulie ren is Avast! Home Edition de beste oplossing! Meer weten? wwwsoftware- consulent.nl Dé beeldbank voor Texel met zowel historisch als recent materiaal. www.voordeelland.nl voor reparatie. Uitgebreide collectie van Fred de la Bretoniere laarzen tassen riemen (zie etalage Hogerstraat) bij Mantje Lifestyle Sto- Openingstijden Kring loop Effe Kieke maandag t/m vrijdag 12.00 tot 17.00 uur en zaterdag 10.00 t/m 17.00 uur. Tel. 06- 53898264/0222-321113. Voor reparatie leren jas sen of nieuwe voering naar Schoenmakerij Van Osch. Open van 08.00 - 12.30 uur. Zaterdags ge sloten. Tel. 313901. Grote sortering audio/vi deo en witgoed uit voor raad leverbaar door Ser vice Center Texel De Waal - 311 777 - De Voordeligste Prijs en de Beste Service! Mooie bloeiende planten, zoals: Hebe veronica, Ver- beme rigida, Corropsis, di verse sedumsoorten. etc. Tuincentrum v/d Werve Husqvarna. Kettingzagen v.a. €179,- Heggenscha- ren v.a. €179,-. Bos- en taludmaaiers v.a. €389,-. Tatenhove BV. IJsdijk 11. Oudeschild Tel. 313809. Gas bestellen? Hielke bellen! Tel. 327027. Alle soorten en maten gasfles sen. Wij bezorgen onmid- delijk en adequaat voor afhaalprijs. tonde Bakker (18) uit Den Hoorn, Sudeert vanaf september Soci al Pedagogische Hulpverlening - PPH) in Zwolle: ten net klaar met de HAVO en flfl 'fSPH gaan studeren, dus ik moet v «I het huis uit. Ik heb een jaar extra k^er mijn middelbare school gedaan, to jaar geleden was ik er ook nog Baan toe om weg te gaan. Maar ik dat dit wel het goede moment ^alzegt mijn moeder van niet. Die tokt dat ik niet kan koken, maar s een beetje oefenen leer ik het r JJf ^l|n zus studeert al in Zwolle en «ft daar haar eigen huis. Ik kan er O-s2o bij gaan wonen, ik hoef alleen io aar wat kleren mee te nemen. Mijn "T ^der vond het wel makkelijk dat i 'ook in Zwolle ging wonen, zo zijn dochters bij elkaar. Zwolle is sf öeen eind reizen vanaf Texel, maar muziek op en een boek erbij is tem met zo erg. Een vriendin van ^igaat in Amsterdam studeren, dus 31 L .dan kunnen we samen reizen, dat ite t, We al afgesproken. denk dat het in het begin wel - - oen is, zo van huis weg. Ik hou 1 a fj® Texelgevoel, dat iedereen kent. In Zwolle ken ik niemand nijn zus. En al mijn vrien- c a j 2ie lk min(der vaak. Nu kan Tj LSen kwar{ier in Den Burg zijn, ':'s ls iedereen verspreid en heb ■weinig tijd om daar af te spreken. Toet wel elk weekend terug naar •te om iedereen te zien. Maar ook Tj|n kleren te wassen, al is mijn r®* daar niet zo blij mee. Nu Tze voor twee kinderen alle was m het weekend. Dus misschien naar de supermarkt en het postkan- Ik kan wat lezen en muziek luisteren toor en ontdekte plekken in Amster- en soms zelfs nog leren, dam waarvan ik geen idee had dat Later zou ik op Texel willen wonen, het óók nog bij de stad hoorde. Texel al is dat wat moeilijk met mijn oplei- is een stuk compacter, je weet waar ding. Misschien dat het er van komt elke weg naartoe leidt. Ook kwam als ik ouder ben. ik geen bekenden meer tegen op een wasmachine krijgen in straat, dat mis ik wel in Amsterdam Arnoud Ens (20) uit Den Burg, Texel is echt een fijne plek, ik Naarmate het jaar verder ging, werd studeert sinds twee jaar Taal en lik hier wel wil blijven wonen het wel steeds leuker. Ik leerde mijn Cultuurstudies in Utrecht: 3 een mooie boerderij, net klasgenoten een beetje kennen en 'Het leuke aan dat ik van Texel kom, (Foto René Hows tad} iemand af in Amsterdam, maar dat kost een hoop tijd. Om mijn Texelse vrienden te zien komt ik in de week enden terug naar het eiland. Het is veel makkelijker om hier af te spre ken dan in de steden waar iedereen studeert. Het voelt een beetje als vakantie als ik weer op het eiland kom. Het is natuurlijk één van de meest bijzon dere plekken in Nederland. Het is hier lekker rustig en vertrouwd. Ik kan me ook niet voorstellen dat ik een zomer in Utrecht zou kunnen blijven, zonder het strand en de ruimte op het eiland. Maar ook even Den Burg ingaan zou ik missen, gewoon even een praatje maken met vrienden en familie die je tegenkomt. In Utrecht heb je dat als je er net studeert zeker niet, ik kan me voorstellen dat

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3