'Ik kon hier 's avonds nog veel werk doen' itessp WON Nieuw buitenterrein voor Ecomare Een nieuw Koger evenement Broedseizoen Texel 'vol verassingen' Commandant Bas van Rijswijk verlaat Mok TEXELSE J COURANT meer Zljn- lk zou graag HOE LflfiT BfëlNT HET vru yecHiert rexeuwft GeknipgCf VRIJDAG 18 AUGUSTUS 2006 Reorganisaties, bezuinigingen, één van Nederlands grootste «oorlogse munitieruimingen en een uitzending naar Irak. Schei dend commandant Bas van Rijs- ijk van de Joost Dourleinkazerne en het Amfibisch Ondersteunings- bataljon van het Korps Mariniers had er de afgelopen drie jaar mee temaken. Vanochtend droeg hij het commando over. He: zijn een paar laatste drukke egen voor Van Rijswijk op de Mok. Oef een week stapt hij met zijn cesn in het vliegtuig naar de Ver fde Staten voor een nieuwe post Allied Command Transfor ation van de NAVO in Norfolk en nog een en ander geregeld roden. Hij zou oorspronkelijk naar (et hoofdkwartier van de NAVO in scgiê gaan. maar drie weken gele- diende zich de baan in Norfolk die baan kon ik mijn familie reenemen. Bij de baan in België ik net als hier weer een week- snahuwelijk krijgen en dat had ik na dne|aar wel gehad.' Luitenant-kolonel Van Rijswijk nam op11 december 2003 het comman- ti over van Sjaak Severs. Daarvoor led hij al een paar jaar in Amerika j de NAVO gewerkt en was hij eëgerd geweest op dé basis van et Korps Mariniers op Curagao. j te adelborst begon hij eind jaren Eventig zijn loopbaan op de Mok. commandant kreeg hij de afge- res worden geplaatst en zonodig ook sollicitatiegesprekken worden gevoerd. De plaatsingen werden voorheen geregeld door het hoofd kwartier, maar dat is niet meer zo. Daar hebben we aan moeten wen nen.' Het wegvallen van het eigen hoofd kwartier leidde er eveneens toe dat het beheer over specialismen bin nen het Korps Mariniers wegviel. 'We hebben er daarna zelf voor gezorgd dat alle amfibische speci alismen binnen het korps naar de Mok zijn gekomen.' Het wegvallen van het hoofdkwartier en het plaat singssysteem waren onderdeel van de grootschalige bezuinigingen die het rijk sinds een paar jaar binnen de krijgsmacht doorvoert. Het werk dat dat met zich meebracht, werd geregeld in de avonduren geslecht. 'Doordeweeks was ik 's avonds altijd hier en kon ik gelukkig veel werk doen dat anders zou zijn blij ven liggen.' Opleidingen Hij kijkt met plezier terug op het commandoschap. 'Ik heb onder meer de opleidingen gestructu reerd. We hebben in eigen beheer een nieuwe opleiding voor beman ning en bestuurders van vaartuigen opgezet. Die opleiding sluit aan bij soortgelijke opleidingen die al in Engeland werden gegeven. Laatst is er iemand van onze opleiding tot best man uitgeroepen bij een Rijswijk veel met de gemeente te maken, nadat bij baggerwerk- zaamheden in de Mokbaai munitie uit de Tweede Wereldoorlog was gevonden. 'We hebben regelmatig met burgemeester Joke Geldorp besproken welke scenario's we zouden volgen als er echt groot materiaal zou worden gevonden. Dat waren goede contacten.' Tot de scenario's behoorden het uit de vaart halen van de veerboot en eventueel een ontruiming van delen van Den Hoorn. De scenario's kon den uiteindelijk in de kast blijven. Enkele grote verdachte voorwer pen in de modder bleken oude hangardeuren en ankers te zijn. Bij de operatie zijn 5331 niet gespron gen explosieven boven gehaald, waarmee het één van de groot ste naoorlogse munitieruimingen in Nederland werd. Van maart tot september 20Ö5 was Van Rijswijk uitgezonden naar Irak en nam majoor Aad van Gils hem tijdelijk waar als comman dant van de Mok. 'Dat deed hij op uitstekende wijze.' Van Rijswijk was gelegerd in Basrah waar hij opleiding gaf aan de staf van de 10de divisie van het Iraakse leger. In zijn nieuwe baan in Amerika gaat hij zich toeleggen op het ont wikkelen van nieuwe opleidingen, doctrines en technieken. 'Het is een soort denktank van de NAVO. We zorgen ervoor dat mensen uit anl-kolonel Bas van Rijswijk van het Korps Mariniers heeft vanochtend n emkazeme en het Amfibisch Ondersteuningsbataljon overgedragen. bijna drie jaar het commando o en drie jaar onder meer te maken ^reorganisaties binnen de krijgs- jacht. Het hoofdkwartier van het ^Mariniers werd opgeheven en tóeigebracht bij het Commando ^strijdkrachten in Den Helder en 8 gebruik om manschappen te aalsen verviel. 'Mensen moesten zelf solliciteren en dat legde ^verantwoordelijkheden bij een Pevnandant. Er moesten vacatu- vervolgopleiding in Engeland.' In zijn beginperiode leverde het batal jon ook personeel en eenheden voor een vredesoperatie van de Verenigde Naties in Liberia waar aan 59 manschappen van de Mok vanaf de Hr. Ms. Rotterdam mee deden. 'Dat is één van de hoogte punten van de afgelopen drie jaar De afgelopen twee jaar had Van verschillende landen weten hoe ze moeten opereren als ze in NAVO- verband actief zijn.' Van Rijswijk droeg vanochtend het commando over aan luitenant-kolonel Jack van Baarsel. 'De omgeving en het eigen personeel op de Mok verwacht ik nog het meest te gaan missen. Hier was ik de enige luitenant-kolonel, in Norfolk ben ik straks één van de ruim honderd luitenant-kolonels.' Vechtpartij -27-jarige Oudeschilder: 'Ik heb frend gesproken die van een poli- feKfit te paard zomaar een klap de wapenstok in zijn rug kreeg, ander werd bijna omvergere- p. waarbij het paard op zijn voet >5 staan, met alle nare gevolgen ®Jdien. Ook twee .meisjes heb- klappen gekregen. De dorps- ^en sloegen op een gegeven ïme"t zó wild om zich heen, dat 61 groep portiers hen tot rust heb- ^gemaand. Maar toen kwamen ze Wver elkaar te staan en zijn de jj^s omgekeerd.' De Oudeschil- klaagt dat dorpswachten zich de *8zomer al agressief gedragen, gens de politie is de aangifte nog e definitief en heeft die betrek- op één dorpswacht. Maar de ^schilder zegt zeker te zijn van !aan9'fte. die volgens hem tegen B dorpswachten is gericht. 'Eén 06 dorpswachten heeft wel zijn aangeboden, maar zo mak- *ik komen ze er niet vanaf. Er ^ook andere uitgaanders mis- 3 terwijl ze er niets mee te hadden. Ik heb enkelen van gesproken, maar het moeten "en in contact komen, om te 51 of we gezamenlijk iets kun- ondernemen.' Omdat hij niet 033,11 en toenaam in de krant ,vraagt hij deze mensen contact op te nemen met de redactie (0222- 362620 of redactie@texelsecourant. nl). Zijn verklaring is bekend bij de gemeente, die de dorpswachten in dienst heeft genomen. 'Maar ze staan onder leiding van de politie, die ze ook aanstuurt. Een woordvoerder: 'We kennen de klacht, maar veel meer informatie hebben we nog niet, ook omdat de politie de zaak nog in onderzoek heeft. We wachten af wat daaruit komt.' De politiewoordvoer der: 'De politie is er niet constant bij geweest, maar heeft zich terugge trokken zodra een aanhouding was vemcht. Want ook elders kan wat gebeuren. Maar we proberen precies na te gaan wat er is gebeurd.' De klacht dat de dorpswachten zich de hele zomer al agressief zouden gedragen, is voor de gemeente nieuw. 'We hebben tot nu toe alleen berichten gekregen dat het de hele zomer goed gaat. Wel is het zo dat als we naar de incidenten van afgelopen zomer kijken, er volgens de politie in tachtig procent van de gevallen Texelaars bij betrokken zijn geweest.' Anders dan vorig jaar, is er geen sprake meer van zogeheten verlengde dorpswachten. Dat zijn portiers, die na sluitingstijd de rol van dorpswacht op zich nemen. Een andere Texelaar die ook getuige was zegt van agressiviteit van de zijde van de dorpswachten en politie niets te hebben gemerkt. 'Je kunt in zo'n situatie niet als een lief school- juffrouwtje optreden.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Bataljon De Mok De nieuwe opzet moet ook leiden tot een grotere staf voor de amfibi sche activiteiten. 'Die is nu al jaren te klein.' De Mok wordt de komende jaren verder uitgebouwd tot amfibisch opleidingscentrum voor mariniers en mogelijk de gehele krijgsmacht. Er komen meer opleidingen en de frequentie ervan wordt verhoogd. Daarvoor blijven in de haven een aantal landingsvaartuigen liggen. 'Texel blijft voor ons de beste plaats om mensen een amfibische oplei ding te geven', aldus Van Rijswijk. De Mok heeft binnen Defensie al wel meerdere malen aangekaart dat er in de toekomst mogelijk te weinig vaartuigen zijn om zowel opleiding te geven als met de Rotterdam en de Johan de Witt operationeel te zijn. Het Amfibisch Ondersteunings bataljon ontstond in 1999 na een eerdere reorganisatie. Toen werden onder leiding van oud-comman dant André Kerssemeijer de afde ling opleiding en de bootcompag nie samengevoegd. Aanleiding was toen de komst van de vijf Landing Craft Utility's en de Amphibious Beach Unit (strandeenheid) naar Texel. De Rotterdam kwam toen nieuw in de vaart. Bij het bataljon werken een paar Texelaars, de rest is afkomstig van de overkant. DO^PiSTR^ T |M <flOcocP&XJ Hl a(i l vi M/UM i u l vttra w/ RLA DE KROEGEN SLUITEN I\n» HVJ mui I Staatsbosbeheer noemt het afge lopen broedseizoen in het Nati onaal Park Duinen van Texel 'vol verassingen'. Er zijn weer enkele broedgevallen geweest waarbij bijzondere vogelsoorten jongen kregen. Zo heeft er voor het eerst officieel een paartje nachtzwalu wen op het eiland gebroed, waar van wordt vermoed dat er ook een jong is uitgevlogen. Aan het eind van de 19e eeuw schreef Jac. P. Thijsse dat hij op Texel een nachtzwaluw had gehoord en ook in de jaren '50 zou de nachtzwaluw op het eiland zijn geweest. 'Toch wordt betwijfeld of ze hier daadwerkelijk broedden', zegt boswachter Erik van der Spek. 'Ze kunnen ook op door reis zijn geweest. Met de telmethoden van nu, waarbij je een aantal maal een vogel moet hebben gezien of gehoord, weten we zeker dat ze hier hebben gebroed. We hebben ook een .exemplaar gezien waarvan we denken dat het een jong is.' Dat is bijzonder omdat de nachtzwaluw steeds minder in Nederland voorkomt. 'De popula tie is de laatste jaren snel achteruit gegaan.' De lepelaar komt ook steeds vaker voor: 269 in de Geul en 37 in de Muy. De aalscholverpopulatie groeide sterk: van vier naar tachtig in de Geul en tot 500 in de Muy. 'De aalscholver zit nog maar net op Texel en dan groeit de populatie nog snel.' De kleine ple vier broedde voor het zevende jaar met succes op Texel. De zeldzame vogels hadden hun nesten rond de duinrel bij Akiab aan de Zanddijk. Ook broedden hier enkele kluten. Daarnaast waren er minder positieve ontwikkelingen. Er werden slechts twee broedparen van de velduil geteld en de blauwe kiekendief had, ondanks een gelijk aantal broedparen, een slecht broed resultaat. Beide soorten hebben steeds meer last van onge wenst bezoek. Zo werd er bij het nest van de velduil zelfs een schuilhut van fotografen aangetroffen. 'Dat is riskant en kan het broedsel verstoren. Dit is buiten de afspraken met professionele fotografen, dus ik vermoed dat het om een hobbyist gaat, die zichzelf natuur liefhebber noemt.' In De Slufter viel het broedseizoen van sommige vogels tegen door een aantal overstromingen. Zo spoelden nesten van eidereenden en veldleeu weriken weg. Ook de dwergstern op de Hors had last van overstromingen, maar zij probeerden het opnieuw op een drogere plek. Uiteindelijk konden uit twee kolonies van in totaal 59 paar nog veel jongen uitvliegen. Onder de jonge grauwe ganzen in de Muy heerste een onbekende ziekte en veel jonge ganzen in Geul en Bolleka- mer werden opgegeten door meeu wen en roofvogels. 'Het afgelopen jaar konden er geen eieren worden geprikt, dus het is interessant om te zien of de natuur zelf grenzen aan de populatie stelt. Volgend jaar kunnen we zien of dit een tijdelijke groeistop was.' Omdat het broedseizoen voorbij is, heeft Staatsbosbeheer de groene routes in het Nationaal Park weer geopend. Alleen het pad achter de Geul blijft nog tot 1 september dicht omdat daar nog veel lepelaarjongen zitten. Geen uitkoop voor handkokkelaars Kokkelvissers die in aanmerking komen voor de tien extra hand- kokkelvergunningen op de Wad denzee komen niet in aanmerking voor de uitkoopregeling van hon derd miljoen euro van het rijk. Dat zegt kokkelvisser Albert Schagen uit Oudeschild. Schagen zet zich af tegen verklann- gen van de Waddenvereniging en de Stichting WAD (voorheen Wilde Kok kels) dat opvarenden van de voor malige mechanische kokkeischepen een deel van de honderd miljoen zouden krijgen en 'dus al worden gecompenseerd.' Volgens de organi saties zouden de opvarenden met de tien extra handkokkelvergunnmgen dubbel worden gecompenseerd. Volgens Schagen geldt de uitkoopre geling alleen voor mechanische kok kelaars die een eigen bedrijf hadden of vergunninghouders waren. 'Mijn broer en ik waren bemanningsleden en komen niet in aanmerking voor die regeling.' Albert en Willem Anton Schagen waren als mechanische kokkelvissers in dienst van Lenger Seafoods uit Harlingen. Hij zegt zich te storen aan de verkla ring, omdat het daardoor lijkt alsof er van twee walletjes wordt gegeten. Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit bevestigt de lezing van Schagen. 'De honderd miljoen is alleen voor de uitkoop van mensen met eigen bedrijven en vergunnin gen. De extra handkokkelvergunnm gen zijn voor de bemanningsleden bedoeld.' De Texelse broers willen beiden een beroep doen op de extra vergun ningen die tijdelijk en persoonsge bonden zijn Op het moment staat het nieuwe schelpdiervisserijbeleid twintig handkokkelvergunnmgen toe. Minister Veerman ziet ruimte voor een stijging naar dertig. Volgens het ministerie raapten de huidige twintig handkokkelaars van 1995 tot 2004 gemiddeld 0,65 procent van het wad; terwijl maximaal 5 procent is toegestaan. Door een vergissing is in de krant van dinsdag een verkeerde illu stratie geplaatst bij het stukje over de Nederlandse zakenman Bert Heuvelmans die al dertig jaar in Hongkong woont en nog steeds de Texelse Courant leest. Hier bij alsnog de juiste, afkomstig uit Panorama. Heuvclm^ns, die daarna in SoHo nog liefst zes nieuwe zaken opende, kan nu lachen om de eerste paniekerige reactie van de gemeente. Het deed hem weer even denken aan ziin moe derland. dat hij bijna dertig jaar gele den verliet "Dat was toch een beetje die spruitjesgeur,grinnikt hij 'Niet dat ik nu mijn neus ophaal voor Nederland, hoor. Ik ga er nog steeds regelmatig op vakantie met mijn vrouw, naar ons huisje op Texel." Als bewijs graait hij vanachter de bar een recent exemplaar van de Ttxtiu Cou rant te voorschijn "Die krijgen we al 25 jaar opgestuurd! Het is misschien met veel, maar het is toch altijd weer leuk om even iets uit Nederland te horen." De bassins voor de zeehonden op een andere plek, versterking voor de potvis en meer aandacht voor veranderingen in het klimaat en de zee. Het buitenterrein van Ecomare staat de nodige veran deringen te wachten. Dat blijkt uit ontwerpen die bureau Karres en Brands Landschapsar chitecten uit Hilversum voor het centrum voor wadden en Noord zee heeft gemaakt. De bassins zijn daarin verplaatst naar de voet van het duingebied. Alleen het diepe bassin waar mensen via de Water zaal in kunnen kijken, blijft in het ontwerp op zijn plek liggen. Door de bassins te verplaatsen, hoopt Ecomare onder meer dat bezoe kers net voeren van de zeehonden i Ecomare. Het r beter kunnen volgen. 'Dan hoeven er minder dikke rijen te staan', aldus directeur Just van den Broek. De huidige bassins dateren uit 1975 toen het toenmalig Texels Museum van de Dennen naar de Ruijslaan verhuisde. De op ware grootte gereconstru eerde potvis (gemaakt aan de hand van het geraamte van een echte potvis) krijgt versterking van andere zeedieren. 'We denken eraan bij voorbeeld nog een reuzenhaai, een dolfijn en andere walvissoorten op ware grote erbij te zetten', aldus Van den Broek. 'Aan de hand daarvan willen we een verhaal vertellen over klimatologische veranderingen en biologische veranderingen in zee. We willen ook een verhaal vertel len over de duinen als kustwering tegen de zee en het waarom van suppleties.' De veranderingen moeten er vol gens Van den Broek toe leiden dat het buitenterrein meer ruimte gaat bieden. 'Er is nu maar een beperkte looprichting en dat moet anders worden.' De huidige scheiding tus sen het buitenterrein en het achter liggende duinpark moet vloeiender en grilliger worden. De plaggenhut die op de scheiding staat, krijgt vol gens Van den Broek ook een plek in de nieuwe opzet. De hut werd in de nacht van woensdag 16 op donderdaq 17 april 1997 door een groep Texelaars in een paar uur tijd gebouwd Zij baseerden zich toen op een oud Texels gewoonterecht dat dergelijke hutten geen bouwver gunning nodig hebben als ze in één nacht worden gebouwd. Volgens Van den Broek zijn de hui dige ontwerpen nog met definitief. Ecomare richt zich de komende tijd eerst op het zoeken van financiers Over een jaar wil Van den Broek de balans opmaken en kijken wat er allemaal mogelijk is of eventu eel later moet worden uitgevoerd. Hij hoopt dat eind 2007 de eerste werkzaamheden kunnen beginnen. Karres en Brands Landschapsar chitecten werden gekozen uit zes bureaus die presentaties bij Eco mare hadden gegeven. Het centrum begon in 2004 met nadenken over de herinrichting. buitenterrem het terrein bovenaf gezien het duinpark de bassins op

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5