Onweer boven eiland brengt Texelse fotografen in beweging Cjroen Zwart,-Jexels in het hart. Rienks vrijgesproken van bedreiging Beetz Brief gemeente over riool valt verkeerd 'Zolang er maar geen iervoersverbod komt' BEI II DE KOOG HEMA auwtong geen gevaar Schapenfokdag Regen Verhindert OpnieUW aUtOCrOSS texelseÜcourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12102 DINSDAG 22 AUGUSTUS 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Surfers succesvol Opnieuw succes voor surfers Adri- aan en Dorian van Rijsselberghe Tijdens de Eurocup op het meer Silverplana in Zwitserland sleepte Dorian in de jeugdklasse vier eerste prijzen in de wacht en kaapte Adn- aan in het overallklassement slalom de derde plaats weg. Pagina 3 m Slaapplaatsen Het college is bereid een vrijstel lingsprocedure te voeren om de slaapplaatsen van voormalig recre atiecomplex Oase versneld naar hotel Cooghen in de Dorpsstraat in De Koog te verplaatsen Pagina 5 Zwemtocht over zee naar Texel Leden van zwem- en poloclub TX'71 zwemmen zondag van Kornwerderzand naar Texel. De zwemmers leggen de 32 kilome ter lange tocht over de Wadden zee in estafette af. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De regenbuien die zaterdagavond spektaculaire wolkenpartijen, gerom- de gevoelige plaat vast te leggen. F. Klaassen, die in De Cocksdorp een nabij hoeve De Kroontjes bij Den De foto rechts van de donkere wol- ïi zaterdagnacht over het eiland mei en weerlicht. Een buitenkansje Menig Texelaar stuurde de redactie foto van de bliksem schoot. Wannes Hoorn zijn lens op de Prins Hendrik- kenpartij boven hoeve Don Bosco Witen dienden zich 's avonds al voor menig fotograaf, die de kans foto's, waarvan we bovenstaande Fey, maker van de middelste foto, polder. Hij stuurde zijn foto op onder tussen Den Burg en Oudeschild is sigetijd aan inde hoedanigheid van schoon zag om het schouwspel op selectie maakten. Links een foto van richtte vanaf de Watermolenweg de titel Flitspaal op de Pontweg. gemaakt door Henk van Wijk. De Alkmaarse politierechter M. mi Lieshout heeft maandag con- Km de eis van de officier van ie de eigenaar van Paracen- Texel, Bob Rienks (60), vrij- jesproken van bedreiging van de owmalig eigenaar van het con- arerende paracentrum Alexan- erBeetz. Rienks zou Beetz op 31 oktober en op 1 november 2005 met de dood hebben bedreigd negens onbetaalde rekeningen gestolen paramateriaal. eerste dag had een vrou we frontofficemedewerker van de telefoon opgepakt toen ffks belde. Zij verbond hem door d Beetz, die hem op de inter- zette, zodat de vrouw mee n luisteren. Maandag op de zit- gverklaarde zij zich echter weinig eer van het gesprek te kunnen herinneren. Zo wist zij niet meer of Rienks zei dat hij Beetz 'door zijn poten' zou komen schieten. Een voormalig medewerker van Riënks die tijdens dat telefoongesprek ook bij Beetz was, was maandag al even vergeetachtig. Hij wist niet of de politie van Texel hem had gevraagd of Rienks had gezegd 'dat hij Beetz door de kop zou schieten'. Officier van justitie R. Mud stelde maandag niet uit te sluiten dat de politie in zijn ondervraging van deze medewerker vooringenomen is geweest. Maan dag zei de ex-medewerker wel dat Rienks op 31 oktober 2005 mogelijk tegen Beetz had gezegd dat de laatste een pistool moest kopen om zichzelf door zijn benen of hoofd te schieten. Rienks zelf ontkent de bedreigingen van 31 oktober. Voor de officier waren de getuigenverkla ringen in deze zaak te onduidelijk om deze beschuldigingen hard te maken. Op 1 november belde Rienks weer naar het bedrijf van Beetz. Aan de frontofficemedewerker vroeg hij om het nieuwe telefoonnummer van Beetz. Rienks ontkent dit telefoon tje niet. De bedreiging zou hebben bestaan uit de mededeling dat hij Beetz 'met ondersteuning' in Bergen zou gaan opzoeken, maar de officier uitte nu twijfels. Rienks kon met die woorden ook ondersteuning van getuigen hebben bedoeld, omdat het om een financieel geschil ging. Met getuigen erbij die een gesprek als waarnemer zouden bijwonen, zou hij dan sterker hebben gestaan. Ook de frontofficemedewerker was in deze zaak getuige. Zij stelde dat zij Beetz niet van angst had zien tril len of zweten. Beetz zelf vroeg op de zitting smartengeld. Hij wilde van Rienks €40.000,-, omdat de incidenten bij na zijn huwelijk hadden gekost en de familie nog steeds pillen slikt. Bewijzen als onderbouwing voor deze claim kon Beetz niet overleg gen. Aangezien de politierechter tot een vrijspraak kwam, werd de claim van Beetz direct afgewezen. Een brief van de gemeente over aansluiting op de riolering is ver keerd gevallen bij diverse bewo ners van het buitengebied op het zuidelijk deel van het eiland. In de brief worden zij gemaand voor 7 oktober hun opstallen op de nieuw aangelegde riolering te hebben aangesloten. De bewoners van het buitengebied wordt een dwangsom van honderd euro per dag in het vooruitzicht gesteld als de aansluitingen niet uiterlijk twee maanden na de dag tekening (7 augustus) zijn gereali- 8 maatregelen die zijn geno- in verband met de dodelijke inziekte blauwtong, die jek werd vastgesteld bij bedrijven in Zuid-Lim- hebben naar het zich nu aanzien geen gevolgen voor jaarlijkse Schapenfokdag die *9 4 september plaatsvindt in fen Burg. Minister Veerman kon- fcde direct na het uitbreken een 'erbod aan voor runderen, en schapen. In zuidelijk land geldt op sommige Isatsen een vervoersverbod, op Texel worden volgens thapenhouder Koos Tjepkema fën problemen verwacht. to volgen de Texelse schapen- etters het nieuws op de voet. 'Je sthet maar nooit. Voor hetzelfde wordt het vervoersverbod uit- of het exportverbod ver- "9d tot in oktober. Dan hebben probleem', aldus Tjepkema, toauw betrokken is bij de orga- isatie van de Schapenfokdag. Dat «lement is voor Texelse scha- ^'okkers de belangrijkste han- *^9 van het jaar. Er komen ®klaren uit Nederland, België, r9etend en Frankrijk op af. De die voor het eerst in Neder land is opgedoken, komt normaal in warmere landen voor en wordt overgebracht door muggen. De die ren kunnen elkaar niet besmetten en voor mensen is blauwtong onge vaarlijk. Buurland België, waar de ziekte inmiddels ook bij elf bedrijven is vastgesteld, heeft dan ook geen exportverbod afgekondigd. Neder land wel, tot grote ergernis van de veehouders én de Tweede Kamer. Die drong er bij minister Veerman van Landbouw sterk op aan het verbod te versoepelen, omdat het overtrokken zou zijn. 'In principe hebben wij er nog niet al te veel last van. Wel is het zo dat de dieren die nu aan het buitenland zijn verkocht niet geleverd kunnen worden, maar meestal worden die toch pas na de Schapenfokdag uit geleverd. En in Noord-Holland geldt geen vervoersverbod, dus daar kan gewoon geleverd worden. Boven dien mag slachtvee wel vervoerd worden.' DlB iNOD£AJ7E<V «OEI^ 2E W&WTEM 1 MS TmiSTEV ÏA//KHJ5] p£ WAARHEiP OrilDEKKW PAN KPNAJEn ZB1PCH\ NiETMEER V>W 0> \HET éilANÏ>AF£ Handel De voorbereidingen voor de Scha penfokdag op 4 september zijn in volle gang. De boekjes zijn volgens Tjepkema al gedrukt. 'Het belang rijkste is dat er geen besmettingsge vaar is en we betwijfelen of die mug überhaupt naar Texel kan komen. Gelukkig is het alweer wat kouder, zodat het risico verder afneemt.' De handel kan volgens de Texelse schapenhouder gewoon doorgaan. Hij verwacht niet dat handelaren zullen afhaken. 'In verband met de 21-dagenregeling mag het verhan delde vee toch pas drie weken na de fokdag worden vervoerd en we verwachten dat het exportverbod dan wel is opgeheven. Als de minis ter wel besluit om het tot eind okto ber te laten gelden, hebben we een groot probleem.' Maandag was de uitbraak van blauwtong onderwerp van gesprek binnen het veterinair comité van de Europese commissie. Als de experts van de Europese Unie tot een ander oordeel komen, wordt het Nederlandse exportverbod mogelijk teruggedraaid. 'Nee, het kan net niet', zegt Jeroen van der Sar met gevoel voor understatement als hij met zijn broer Marcel vanaf de dijk naar de crossbaan van de MAB kijkt. Lachend maar ook berus tend aanschouwen ze de baan waar de 'heilige klei' heeft plaats gemaakt voor blubber en grote plassen water. De hevige regenval in de nacht van zaterdag op zondag zorgde ervoor dat de MAB zondagochtend voor de tweede keer de autocross moest uitstellen. Er was 30 milliliter water gevallen en dat was teveel. 'We hebben 's ochtends vroeg nog overleg gehad met weerman Ed de Bruijn, maar die zei dat er nog meer regen onderweg was', vertelt wed strijdsecretaris Mark-Peter Graaf. Het bovenste laagje van de baan schrapen was wel een optie, maar dan had er de hele zondag geen druppel meer moeten vallen. Het is de eerste keer in de historie van de MAB dat ook een uitgestelde autocross moet worden afgelast. Een week geleden ging de cross eveneens door de nattigheid ook al niet door. Het probleem zat hem toen in het parkeerterrein op het weiland. Dat was veel te drassig was geworden. Afgelopen zondag was het parkeerterrein wel redelijk doordat er een drainage was aan gelegd, maar op de baan en in de pitstraat stonden wederom grote plassen water. Diverse crossers kwamen in de loop van de ochtend langs om het met eigen ogen te zien. De meesten reageerden berustend op de nieuwe afgelasting. 'De baan is net als vorige week zo glad als een spie gel', aldus monteur René Koop man. 'Het is jammer, maar wat doe je eraan. Onze auto was er wel helemaal klaar voor. We hadden die extra week gebruikt om ook de laatste dingen in orde te brengen.' Geluiden dat 'er dan toch maar vorige week had moeten gereden' waren niet echt te horen. 'Toen was het ook te nat om te rijden', aldus crosser Stephan Raateland. 'Het is helaas niet anders.' De natheid leidt tot diverse grap pen. De baan moet maar volle dig overdekt worden, oppert een groepje. Dan is de vervanging van het clubhuis ook meteen geregeld. Wel serieus klinkt de roep om asfal tering. Crosser Joost van Heerwaar den (4-cilinder) meldt tijdens het ophalen van zijn wagen lichtelijk teleurgesteld te zijn, omdat hij enke le plannen in de kast moet laten. 'Ik had mijn wagen graag een stukje korter willen rijden op een andere crosser.' Enkele toeschouwers komen voor niets. Onder hen Leo Enz en Kerstin Wojnowski uit het Zwitserse Kerns. De twee, die op vakantie zijn, waren via de aankondigingen langs de weg op de cross geattendeerd. 'Ik was al jaren niet meer op een auto cross geweest, dus ik wilde het eigenlijk wel weer eens zien', vertelt Enz. De twee zijn verbaasd als ze horen dat er zo'n 150 Texelaars zouden starten en dat er normaal gemiddeld tweeduizend man rond de baan staat. 'Zijn er op dit eiland geen andere sporten', vraagt Enz verrast. Het is niet duidelijk of er dit jaar alsnog een tweede autocross komt. Volgens Graaf moet het bestuur van de MAB zich daar deze week over buigen. Bekeken wordt of er alsnog in september kan worden geracet. 'Maar dat moeten we eerst met de gemeente overleggen.' Komende zondag zit het er in ieder geval niet in. Dan wordt in Sint Maarten het Nederlands Kampioenschap stock car gehouden en daar doen ook diverse Texelaars aan mee. de loop Het crossterrein bood zondag seerd. Dat heeft volgens Theo Witte van de Hoornderweg, één van de aangeschrevenen, onder huizenbe zitters veel verontwaardiging opge roepen. 'De gemeente is nu al zeven jaar met de riolering bezig, maar telkens als wij vragen stelden over het tijdstip van aansluiten of de exacte kosten daarvan kregen we te horen dat dat nog niet bekend was. En nu zo'n brief. Wij moeten werk zaamheden ook kunnen plannen. Ik kan geen aansluitingen maken als er nog gasten in de huisjes zit ten.' Vervanging en onderhoud van toiletvoorziening is volgens Witte evenmin goed te doen zolang er geen duidelijkheid is. Volgens een woordvoerder van de gemeente is er bewust voor gekozen huizen bezitters met een zogeheten voor aankondiging van bestuursdwang te verzoeken een aansluiting te maken. 'Dat was voor ons efficiënter. Er zijn altijd mensen die het niet willen doen en het scheelt een hoop werk en gemeenschapsgeld om daar nu alvast op in te spelen.' Aansluiting op het riool is verplicht voor gebou wen die minder dan veertig meter bij de nieuwe riolering vandaan staan. Volgens de woordvoerder sluit naar verwachting 95 procent van de aan geschreven Texelaars de toiletvoor zieningen op tijd aan, maar vertikt zo'n 5 procent het. Lees verder op pagina 5 Helderse inbreker opnieuw gepakt De politie in Maastricht heeft vori ge week een 32-jarige man uit Den Helder opgepakt voor inbra ken in onder meer vakantiewo ningen op Texel. Hij werd aange houden nadat hij was betrapt in een gestolen wagen. Het bleek om dezelfde man te gaan die twee jaar geleden al een reeks inbraken in vakantiehuisjes op het eiland had gepleegd. Destijds werd hij gearresteerd nadat hij bij de veerhaven op 't Horntje een in De Cocksdorp gestolen auto total-loss had gereden. Hoeveel inbraken op het eiland de Heldenaar deze keer op zijn naam heeft staan, is vooralsnog onbe kend. De man heeft volgens de Limburgse politie, die hem de afge lopen dagen verhoordde, in totaal twintig inbraken in vakantiewonin gen in Den Helder, Sint Maarten. Callantsoog en op Texel bekend. Twee jaar geleden was hij verant woordelijk voor m totaal 140 inbra ken langs de gehele Noord-Hol landse kust. Destijds kwam hij vakantiehuisjes binnen door ruiten te forceren en die werkwijze hanteerde hij nog steeds. De buit bestond ook nog steeds uit geld, laptops, digitale camera's en mobiele tele foons. De man was in Maastricht bij een verkeerscontrole tegen de lamp gelopen. Hij vluchtte, maar werd door de politie klemgereden De Heldernaar wordt vooralsnog in Maastricht vastgehouden. Als het politiekorps Limburg-Zuid met hem klaar is, neemt het korps Noord- Holland Noord hem over. 'We gaan met elf of twaalf men sen die in twee ploegen worden verdeeld', vertelt zwemmer Peter Haker die de tocht vorig jaar sep tember solo wist af te leggen. Dit jaar zwemt hij mee in één van de estafetteploegen. 'Ik ben er door drukke werkzaamheden niet aan toe gekomen de afstand nog een keer volledig te kunnen zwemmen.' De zwemmers gaan rond 12.00 uur te water in de haven van Korn werderzand. Ze komen naar ver wachting tussen 17.00 en 18.00 uur aan op het strand bij Ceres. Beide ploegen nemen plaats in volgbo ten van Gernt-Jan Betsema en Cor van Heerwaarden. Bedoeling is dat elke ploeg telkens één zwemmer in het water heeft. Haker: 'Het is een mooie strijd tegen de elementen.' Beursplein helpt schip op gang De bemanning van de Beursplein uit De Cocksdorp heeft zondag avond op de Noordzee een Frans zeiljacht aan de praat geholpen. Door onervarenheid met het schip waren de Deense opvarenden zonder stroom komen te zitten. Het schip was ter hoogte van de Sluf ter in de problemen gekomen. Twee lichte accu's en startaccu waren nagenoeg leeggeraakt. Daardoor werkte onder meer de navigatieap- paratuur en de motor niet meer. Met het laatste beetje stroom dat er nog was, konden de drie opvarenden via de marifoon het Kustwachtcentrum in Den Helder alarmeren waarna de reddingboot van de KNRM uitvoer. Opstappers Martin Betsema, Bert Uitgeest en Hans Zuidema zorgden ervoor dat de motor weer aan de praat raakte. 'Dat moest met een slinger, maar het was eerst zoeken voordat we die gevonden hadden', aldus schipper Charles Douma. De opvarenden hadden de boot net gekocht en voeren hem van Frankrijk naar het Duitse Cuxhaven. Inspectie van Betsema leerde dat de dynamo van de motor in orde was, zodat de accu's vanzelf weer zouden opladen. De Beursplein begeleidde het schip tot na de Eierlandsche Gronden. Douma: 'Het zou sneu zijn geweest als ze daar waren vastgelopen.' Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1