'Wilje harder? Dat touw is je gaspedaal!' Zoektocht naar opgeviste filmrollen en jutterswereld College wil bedden versneld verplaatsen Duitse expositie in Maritiem Museum Stuurmanskunst en lef op de proef gesteld bij blokarten Wielrenner gewond bij val ACK MARIA! TEXELSE j COURANT De hort op DINSDAG 22 AUGUSTUS 2006 VERVOLG VAN PAGINA 1 Brief riool 'Die kosten ons straks een hoop tijd en geld en die zijn we nu een stap voor met de vooraankondiging.' Vol gens de woordvoerder kan het echter geen kwaad de gehanteerde werk wijze nog eens nader te bekijken. De gewraakte brief was de eerste die de gemeente de deur uitdeed. Hij is onder meer aan de Rozendijk, de Westerweg, de Hoornderweg, het zuidelijk deel van de Pontweg en het Hogeberggebied verspreid. Daar is de aanleg van de nieuwe riolenng opgeleverd. Volgens de gemeente moet de datum van 7 oktober niet al te hard worden opgevat. 'We staan niet meteen op 8 oktober op de stoep om te controleren. Als mensen een paar weken later zijn, kunnen ze dat aan de gemeente melden. Maar als er bijvoorbeeld in november nog niets is aangesloten, wordt het toch tijd dat Jubileumeditie Lionsveiling De Lionsveiling wordt dit jaar voor de 25ste keer gehouden. In de afgelopen kwart eeuw werd zo'n €300.000,- bijeengebracht. Dat geld werd besteed aan goede doelen op Texel, in de rest van Nederland en in het buitenland. De veiling vindt plaats op vrijdag 21 en zaterdag 22 september in de bedrijfshal van RAB aan de Vlamkast in Oude- schild. Het aanmelden van goede ren is vanaf nu mogelijk. De te veilen goederen moeten op zaterdag 16 september tussen 9.00 en 12.00 uur worden aangeleverd in de veilinghal. Daar worden de spul len gefotografeerd voor de catalo gus. De kosten per te veilen artikel bedragen €8,- en moeten bij inschrij ving worden voldaan. De volledige opbrengst van het geveilde artikel is voor de inbrenger en wordt binnen we komen kijken.' De gemeente zorgt twee weken na de veiling gestort op Ihik-Steften Bremer (rechts) en Kurt Grunow voor de tentoonstellingschuur bij het Maritiem Museum. voor aansluiting op het riool tot aan de perceelgrenzen. Op particulier ter rein is het een taak van de eigenaar. Aannemersbedrijf Ooms Construction de opgegeven bank- of girorekening. De opbrengst wordt volledig besteed aan goede doelen. Voor elk artikel kan een ophoudprijs worden opgegeven. as Vermeulen) BV uit Schoorldam is sinds vorig jaar Als die prijs op de veiling niet wordt werden door de TX4 mysterieuze Russische film- itfen uit de Noordzee opgevist. li werden in het Maritiem en Jut- tasmuseum tentoongesteld, later opgeborgen en vergeten. Tot twee Duitse kunstenaars naar Texel kwamen om de rollen, die één ran hen jaren daarvoor had zien opnieuw op te zoeken. De dien werden het begin van een omvangrijk kunstproject waarbij ze geïntrigeerd raakten door de perswereld. Toen kunstenaar Kurt Grunow in 1999 rear Texel kwam om de filmrollen, de hij vijf jaar daarvoor in het Mari an Museum had zien liggen, te seken, waren ze nergens te vinden. 's het oogpunt van mogelijk brand baar van het celluloid, waren ze r, de collectie gehaald. Met collega fek-Steffen Bremer begon hij een ïektocht op het eiland. 'Ik wilde tóen waar de rollen vandaan kwa- ran, wat er op stond en waarom ze zee terecht zijn gekomen', vertelt Grunow. 'Maar omdat ze nergens t nnden waren, moesten we met mensen praten om erachter te xnen waar ze waren. We spraken mensen van het museum en sers, en uiteindelijk vonden we ze ret archief van het museum.' De unstenaars knapten de rollen op en crtdekten fragmenten van documen ts en propagandafilms, tor het contact met de jutterswe- raakten de kunstenaars gefas- reerd door de omstandigheden de rollen waren gevonden opgeborgen. 'Het jutten, het ver- 2helen van aangespoelde spullen ferde ik helemaal niet. Door inter- tews met jutters kwamen we steeds neer over het fenomeen' te weten, vertelt Grunow. Volgens Bremer heeft het moeilijke begin uiteindelijk iets goeds opgeleverd: 'Eerst leek het alsof we een groot probleem hadden, de rollen waren weg. Maar doordat we met jutters spraken kwamen we achter een heel interessant verhaal. Zonder zoektocht hadden we nooit alles over jutters gehoord en waren we niet tot dit project gekomen.' Volgens de kunstenaars zijn jutters van een heel bijzondere betekenis voor hun verzameling. Grunow: 'Zon der de jutter is er geen verzameling. Zonder het verhaal dat bij de spullen hoort, is het niets meer dan een ver zameling oude, aangespoelde spul len. Maar door het verhaal krijgt het zijn betekenis. De jutter is de vertaler van zijn gevonden spullen, als hij dood gaat, is de collectie ook dood.' The Black Maria In de zoektocht naar de oorsprong van de filmrollen kwamen de kun stenaars naast de jutters allerlei interessante verhalen tegen. In het Maritiem Museum exposeren zij nu hun zoektocht. 'Aan de hand van de celluloidrollen kwamen we verschil lende elementen tegen, die allemaal met elkaar verbonden zijn. Op de tentodnstelling komt dit samen.' Zo ontdekten ze dat de Amerikanen het brandbare nitraatcelluloid gebruik ten in tijdbommen. Ook kwamen ze terecht in de Duitse opslagplaats voor filmerfgoed. Daar worden filmrollen in speciale containers bewaard, waar ze 500 jaar goed blijven. 'Zo kwamen we dus de vernietiging van filmrollen in de tijdbommen tegen én het con serveren van film in speciale stalen containers.' Ook kwamen de mannen op het pad van The Black Maria, een filmstudio en bioscoop in één. 'Hier werd de basis van de film gelegd. De schuur waar wij nu onze expositie in houden lijkt op The Black Maria, dus hebben wij de schuur ook tijdelijk zo genoemd.' Op de tentoonstel ling van Das Texel-Project, Het Vol ledige Museum worden de Russische films, interviews met Texelse jutters en beelden van de zoektocht naar alle onderdelen getoond. De kunstenaars hebben afgelopen week bezoekers van het museum met hun favoriete museumonderdeel op de foto gezet, deze foto's zijn ook te zien. De oor sprong van de filmrollen was door het internet niet moeilijk te achterhalen Grunow: 'Ze komen uit eind jaren '60 en begin jaren '70. Op internet databanken staat heel veel over ze geschreven. Maar om ze nu te zien is heel erg saai. Wij zijn actie en Hol lywood gewend, deze films zijn erg traag.' Na de tentoonstelling blijven de geconserveerde rollen in het Mar- t'itiem Museum. 'Ze horen hier.' bezig met de aanleg van riolering op die delen van het eiland die nog niet waren aangesloten. Bedoeling is dat de aanleg in 2007 wordt afgerond. Welke baatbelasting (kosten voor aansluiting op het nool) mensen in het buitengebied in de toekomst aan de gemeente gaan betalen, is volgens de woordvoerder pas te zeggen als het project is afgerond. 'Dan weten we welke kosten er voor het riool moeten worden betaald.' Vooralsnog gaat de gemeente uit van een verordening die in 2004 voor de Ploegelander- weg is opgesteld. Daann is bepaald dat voor een woning €3000,- moet worden betaald, voor elk vakantie huisje komt er €1000,- bij en voor agrarische bedrijfsgebouwen wordt €4000,- gerekend. 'Maar we weten de exacte kosten voor de overige gebieden pas als het project is afge rond', benadrukt de woordvoerder. Tot die tijd hoeft er nog geen baat belasting te worden betaald. Mensen die worden aangesloten moeten wel rioolbelasting (dit jaar €148,70 per gebouw) betalen. Fractievoorzitter Gerbrand Poster van de WD heeft gisteren in een open brief aan het college zijn beklag gedaan over de gewraakte brief. De liberalen vinden het 'beneden alle peil om nu al direct met dwangsommen te gaan dreigen.' De WD verzoekt burgemeester en wethouders op zeer korte termijn een hoorzitting te houden. gehaald, wordt het artikel terugge trokken. Volgens PR-man Benno Bakker is het de verwachting dat ook dit jaar weer verscheidene bijzondere kavels geveild zullen worden. Gewilde artikelen zijn volgens Bakker kunst en antiekvoorwerpen, TESO- en Kri- maandelen en in goede staat verke rende gebruiksvoorwerpen. 'Gelukkig is het inmiddels genoegzaam bekend dat de Lionsveiling geen rommelvei- ling is', aldus Bakker. Het aanmelden van goederen kan bij: Reis bureau Texel. Parkstraat 7 Den Burg. C.D. Boersen, Commandeurssingel 18 Oudeschild en Vakantiebureau Kobeko. Nikadei 79 De Koog. Ook aanmelding via email is mogelijk: lionsclub@texelnet.nl Het college is bereid een vrij stellingsprocedure te voeren om de slaapplaatsen van voormalig recreatiecomplex Oase versneld naar hotel Cooghen in de Dorps straat in De Koog te verplaatsen. Burgemeester en wethouders wil len medewerking verlenen door een zogeheten artikel 19 lid 2 proce dure op de Wet Ruimtelijke Orde ning te voeren. Ze komen daarmee tegemoet aan een uitspraak van de bestuursrechter in Alkmaar. Die vernietigde eind april een besluit van het college om de vrijstellings procedure voor het verplaatsen van de zestig bedden te weigeren. Het college geeft eveneens gehoor aan een eis van het hotel. Bij monde van advocaat Maurice Frantzen betoogde Cooghen eind juli bij de Bezwarencommissie dat het tijd begint te worden de extra bedden te exploiteren. Volgens een woordvoerder van de gemeente betekent het voeren van de vrijstellingsprocedure, waarvoor het conceptbesluit sinds gisteren ter inzage ligt, niet automatisch dat Cooghen de zestig extra bedden al snel in gebruik kan nemen. De raad moet eerst nog een zogeheten voorbereidingsbesluit nemen om het gebruik van recreatieve slaap plaatsen in Oase te beëindigen. Als de raad weigert, moet het college de vrijstellingsprocedure volgens de woordvoerder waarschijnlijk staken. Als de raad instemt, kan versneld aan de beddenverplaatsing worden doorgewerkt. Die nep in 2004 bij met name de WD veel weerstand op. Een meerderheid van de raad besloot uiteindelijk dat er geen ver snelde verplaatsing moest komen, maar dat het via het opstellen van een nieuw bestemmingsplan moest worden geregeld. Volgens de woordvoerder wordt naast de vrijstelling, die tijdelijk van aard is, aan de aanpassing van het bestemmingsplan gewerkt (dan gaat het om een zogeheten postze gelplan, een nieuw stukje bestem mingsplan in een al bestaand bestemmingsplan). Bedoeling is dat de verplaatsing daarin permanent is geregeld als, de vrijstelling is verlo pen. De zestig recreatieve bedden zijn bestemd voor de tweede ver dieping van Cooghen. De kamers daar mogen tot nu toe alleen als personeelsverblijf worden gebruikt. Programma zaalvoetbal Met de wedstrijden in de beker competitie begint woensdag het de zaalvoetbalcompetitie weer. Het wedstrijdschema voor de komende week is als volgt: Woensdag 23 augustus: 19:00 Klif 5 - De Krim 5 19:50 Klif 4 - Oosterend 4 20:40 Texel 7 - Texel 6 zaaldienst: Texel Donderdag 24 augustus: 19:00 Klif 7 - Klif 6 Den Haag spreekt over Waddenzaken Leden van de Tweede Kamer pra ten maandag 4 september in Har- lingen met diverse vertegenwoordi gers uit het Waddengebied over de nieuwe Planologische Kernbeslis sing Waddenzee. Daarin wordt het ruimtelijke beleid voor de komende tien jaar bepaald. De Kamerleden praten onder meer met de Waddenzeegemeenten en het samenwerkingsverband De Wadden eilanden. Burgemeester Joke Geldorp 19:50 De Koog 3 - Texel 4 20:40 Texel 3 - De Krim 3 21:30 Sportshop 1 - Oosterend 3 zaaldienst: Klif Vrijdag 25 augustus: 18:15 RAB 2-Texel 2 19:05 De Koog 2 - De Krim 1 19:55 Mantje 2 - Klif 1 20:45 RAB 1 - De Krim 2 21:35 Mantje 1 - Mantje 3 22:25 De Krim 47 - Oosterend 1 zaaldienst: De Krim js één van de vertegenwoordigers. Verplaatsing van de veerhaven in Den Helder is één van de gespreksonder werpen. De parlementariërs praten eveneens met vertegenwoordigers uit de toenstische sector, de landbouw, de visserij, natuurorganisaties en de NAM. Ook deskundigen van Wage- ningen IMARES (voorheen Alterra), de Nationale Havenraad en de Raad voor de Wadden komen aan het woord. Donderdag 7 september bespreekt de Vaste Kamercommissie voor Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu (VROM) in Den Haag de nieuwe PKB. Het nieuwe Wad denfonds wordt de komende weken eveneens in Den Haag besproken. Donderdag 31 augustus praten de Vaste Kamercommissies voor VROM, Economische Zaken, Landbouw en Verkeer en Waterstaat erover. Woens dag 13 september staat het Wadden fonds opnieuw op de agenda van de Vaste Kamercommissie van VROM. In het fonds komt in totaal achthon derd miljoen euro dat het rijk vanaf 2007 verspreid over een penode van twintig jaar in het Waddengebied wil investeren. 44-jarige wielrenner uit Den "fg is zaterdagmiddag gewond Slaakt bij een valpartij op de toansweg. De man viel toen hij ^eek voor een tegemoetko mende auto. «wielrenner, die vanaf de Leem- de Schansweg was opgereden, p de bocht te ruim waardoor hij de weghelft van een 48-jarige uit Den Burg terecht kwam. fj Probeerde hem eveneens nog ontwijken, maar raakte zijn ach terwiel. De man belandde in de berm en raakte gewond aan zijn gezicht en een arm. Hij werd door ambulancepersoneel onderzocht en geholpen. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis. De Texelaar was samen met andere leden van Wielervereni ging Texel met een wekelijks trai- ningsrondje bezig. Ze droegen alle maal helmen. De man werd door de 48-jarige vrouw naar huis gebracht. Zijn fiets raakte zwaar beschadigd. De vraag naar actie op het strand is behoorlijk toegenomen. Leuk hoor, lekker bakken in de zon, maar het verveelt snel. En dan wil je wat doen. Na het zoveelste wandelingetje langs de waterlijn is het tijd voor wat meer actie. Leu ke dingen doen! Keuze genoeg, want bij veel strandslagen kun je powerkiten, kitesurfen, branding varen, kitebuggyen en blokarten. En voor wat actie hoef je geen topatleet te zijn, zo ontdekte de verslaggever tijdens een middag je blokarten. Remmen los en vol gas over het strand! Als ik instap, loop ik in mijn hoofd de aanwijzingen nog even door: tegen de wind in een bocht maken en als je met één wiel loskomt, het touw van je zeil laten vieren. Voe ten binnenboord houden en lekker onderuit zakken. Dat laatste is geen probleem. Ik wurm me in het stoeltje en ga zitten. Riem vast, helm op en gaan. Eén hand aan het stuur en in de andere hand het touw om het zeil te bedienen. Mijn buddy geeft me een zetje en daar ga ik. Wow! Dit gaat leuk. Met een flinke vaart scheur ik over het strand naar de pion die het parcours begrenst. Mijn lef en stuurmanskunst worden op de proef gesteld. Durf ik nog harder? In de zomermaanden wor den dagelijks enkele tiental len activiteiten georganiseerd voor vakantiegangers. Excur sies, voorstellingen, work shops, rondvaarten en evene menten, het aanbod is groot én divers. Allemaal kennen we de excursies naar de Sluf ter en het garnalenvissen met de kotter. Maar wat is er nog meer te doen? De redactie gaat de komende weken De hort op om dat zelf te erva ren. Maandag waande jour naliste Louise van der Sluis zich een middagje toerist en ging blokarten op het strand En kan ik zo dadelijk de bocht nog maken zonder eruit te vliegen? Michel Gregoire moet lachen om mijn enthousiasme. Sinds het begin van dit jaar biedt Zandbank Sport Adventures, het bedrijf dat hij samen met echtgenote Monique runt, blokarten aan als dagelijkse activiteit. Meestal bij paal 21, maar desgewenst ook bij paal 9 of op het Strandnota later Politieke partijen buigen zich Jtodag 28 augustus tijdens de ^commissie Grondgebied nog *wer de concept-strandnota. Het is doorgeschoven naar de ^toissievergadering van 9 oktober ""3 een woordvoerder van de gemeente was het nog te vroeg om de commissieleden al over het stuk te laten praten. Ze zouden er inhoudelijk nog niet op in kunnen gaan, omdat de inspraaktermijn nog loopt. 'Bij de volgende commissievergadering is de nota van beantwoording op de reacties klaar en kan het hele setje worden meegenomen.' Michel Gregoire laat zien hoe je moet instappen. strand bij de vuurtoren. Als enige heeft Zandbank een vergunning voor strandzeilen, zoals blokarten ook wel wordt genoemd. Helemaal hetzelfde is dat met. vertelt Michel, want bij strandzeilen zijn de wagens en het zeil groter. 'Een blokart heeft maxi maal vier meter zeil, maar haalt ook bijna 100 kilometer per uur.' Overstag De deelnemers worden gekoppeld aan een buddy. Tijdens de blok- artsessies werken we met kop pels, zodat je elkaar kunt helpen en afwisselen, want als je een kwartiertje hebt gereden, voel je dat best in je armen', licht onze instructeur toe. Eerst krijgen we uitleg over de wind. Westenwind is het meest ideaal, omdat je dan evenwijdig aan de waterlijn heen en weer kunt crossen. We bof fen. De wind komt uit het westen, dus hoeven we niet al te veel te laveren om toch het parcours te kunnen rijden. Michel zet pionnen neer en we moeten achtjes draai en. 'Hier gelden de regels van de zee, dus rechts aanhouden als je elkaar tegemoet rijdt en denk erom: geen voeten buitenboord en als je omgaat probeer jezelf dan niet op te vangen met je handen, want dat ga je voelen in je schouders.' We leren hoe je een scherpe koers kunt rijden (schuin tegen de wind in), een ruime koers aanhoudt (schuin met de wind mee) en hoe je moet keren. Daarvoor zijn twee moge lijkheden: gijpen of overstag gaan. Als je gijpt, maak je een bocht met de wind mee en komt er een puist wind in het zeil. Niet echt handig als beginnend blokarter. Dus gaan we overstag in de bocht: oftewel zonder wind te vangen. Terloops werp ik al luisterend een blik op de blokart op zoek naar de rem. Want ik heb net gehoord dat zo'n karretje de honderd kilometer per uur kan halen, dus dan lijkt een rem niet overbodig. Ik kan niks ontdekken. Dan vertelt Michel dat het touw waarmee het zeil wordt bediend, fungeert als gaspedaal én als rem Hoe dichter je het zeil aantrekt, hoe 'Rechts aanhouden als je elkaar passeert!' harder je gaat. Wil je snelheid ver liezen, dan laat je het touw vieren. Terwijl we de blokarts naar het harde zand trekken, vertelt Michel dat het af en toe gebeurt dat iemand de zee in rijdt. 'Dat geeft hilarische tafere len. Tot grote pret van vnenden of collega's halen ze een nat pak door dat ze geen bochten maken en voor de wind op zee afkoersen Het is afgaand water dus het (harde) strand waar we kunnen rijden, wordt groter. Tij en wind zijn belangrijke factoren bij blokarten. De windrichting moet goed zijn en het water laag. zodat er een groot strand is om lekker te rij den. In het eerste kwartier liet ik me de wind uit de zeilen nemen, zodat ik rustig de bocht kon maken. Maar hoe langer je rijdt, hoe moediger je wordt. Nu neem ik de bocht in volle vaart Ik slip om de pion heen en schiet ruime wind vooruit. Eén van de zijwielen komt los en snel laat ik het touw vieren. Zo'n held ben ik nou ook weer niet. Na een ses sie van twee uur zit het erop. Dit is erg leuk. Ook voor ouderen of minder sportieve mensen, want je bepaalt zelf hoe hard je gaat en waar je grenzen liggen Het materiaal is degelijk en goed onderhouden, want veiligheid gaat boven alles. Blok arten wordt als dagelijkse activiteit aangeboden en kan ook in voor- en najaar en zelfs in de winter worden gedaan. Of de sessie doorgaat, is afhankelijk van de windsterkte en windrichting De kosten bedragen €35,- per persoon voor twee uur. De minimumleeftijd bedraagt twaalf jaar Meer informatie is te vinden in de Vakantiekrant of op de website van Zandbank.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5