verwarmd door beton Nieuw raadhuis wordt bliksemafleider OSG )e Koog wil derving voor medische post tolitiek ziet niets in erfbeplantingsplan (jvocn Twartsjexeh in het harL, Verkeer Volmolen niet meer door Oudeschild IEJITTERSWERELD Polsbandjes Tropical gaan als warme broodjes Gratis* ruit repareren? Waterhoos voor haven Oudeschild JGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12104 DINSDAG 29 AUGUSTUS 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Khtverkeer naar de Volmolen tel voortaan vanaf de boot om si Burg en via De Waal naar nieuwbouwlocatie ten oosten Den Burg rijden. Die voor hebben de politieke partijen steravond tijdens de raadscom- ssie Grondgebied uitgespro- n. De partijen vinden dat het puwverkeer niet meer via de pen van Oudeschild moet rij partijen hadden dat in prin- e in juli al in de gemeenteraad jaald, maar het college had ze jma gevraagd nog eens over noodzaak en haalbaarheid van alternatieve route na te denken. onderzoek van de overleg- sp Verkeerszaken (3VO, politie gemeente) had aangetoond dat ?ook haken en ogen aan kleef- partijen handhaafden gister- iwd echter hun standpunt dat vrachtverkeer Oudeschild moet Ze zien de wagens het liefst •dePontweg, rotonde Akenbuurt, Seorgiëweg, de Waalderweg, de onde bij De Waal, de Laagwaal- r»eg en de Kadijksweg naar de iwbouwwijk rijden. Het stukje via is nieuw ten opzichte van alternatieve route waar in juli over rd gesproken. Toen was er spra- het vrachtverkeer vanaf de lalderweg over de smalle Mars- icnaar de Volmolen te laten gaan, dat leidt volgens de raads- résie tot teveel problemen. forpscommissie van De Koog ft de gemeente een vergoe- S van €13.700,- gevraagd voor twee jaar dat er in dorps- sDe Hof geen medische post aeweest. De dorpscommissie Et een beroep op een overeen- «nstdie bepaalt dat zij er finan- sel niet bij mag inschieten. ftrpscommissie investeerde hal- «ge de jaren negentig negen- I euro in de bouw van een sruimte bij De Hof om de medi- Post te huisvesten. Dat geld ra geleend van de gemeente die ïg hechtte aan de bouw ideextra ruimte. In een overeen- Rt tussen de gemeente en de tong Medische Post De Koog d bepaald dat de dorpscommis- tosten in de huur mag door- en dat de gemeente garant Svoor aflossing van de lening. Wat de medische post in 2004 gesloten bleef, liep de Pscommissie huurinkomsten Plan van agrarische natuur- en fechapsvereniging De Lieuw "net geld van de gemeente lele tientallen boerenerven op ^aPpen, hoeft niet te rekenen steun van de politieke par- 1 Op GroenLinks na wil geen ^Partij vijftigduizend euro in steken. WEET U |EmjUr.MN •jjENOG'wswnr FitMöfW/)«E5 UiT DurrsMNl>. pi/u uir HELSiNki', FöTbf?oOET}ES UiT SREBENlCA... Dat bleek gisteravond tijdens de raadscommissie Grondgebied. Texels Belang liet bij monde van Joop Groeskamp weten dat de financiële verhoudingen uit het lood zijn. 'Het is een bedrag van 4500 euro per bedrijf, terwijl er een eigen bijdrage van 857 euro wordt gevraagd. Dat is door onze steun- fractie afgekeurd.' Frans Visman (D66) vond het niet handig nieuwe bomen te planten, terwijl er naar een open karakter van het land schap wordt gestreefd. 'Wees blij dat er dan zo nu en dan eentje doodgaat. Dan moet je geen jonge boompjes terugplaatsen, want die worden ook groot.' De Lieuw had een beroep gedaan op een éénmalig bedrag van hon derdduizend euro dat de gemeente dit jaar aan natuur en landschap kan besteden. Het college had wel wat in het erfbeplantingsplan gezien, omdat de erven volgens haar in belangrijke mate het aangezien van het buitengebied bepalen. De Lieuw wilde met het plan bij alle deel nemende bedrijven tegelijk dode bomen en struiken ruimen, ach terstallig onderhoud verrichten en nieuw groen willen planten. Met het plan was in totaal €135.000,- vervolg op pagina 3 Uitgave van v/h Lange veld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Ze voelden er niets voor de weg voor twintig mille een stukje breder te maken of éénrichtingsverkeer in te stellen. Ze zagen wel brood in een voorstel van Joop Groeskamp (Texels Belang) om langs De Waal te rijden. 'Dat is een stukje langer, maar het is wel veiliger.' Wethouder Peter Bakker beloofde de partijen dat het college con tact opneemt met de bedrijven die vrachtwagens naar de Volmolen laten rijden. Hij wees erop dat de voorkeur van de raad niet auto matisch betekent dat vrachtverkeer verplicht is de gewenste route te vervolg op pagina 3 Nader onderzoek ongeluk F-16 Defensie laat nader onderzoek doen naar de F16 die in juli in de Wadden zee stortte. Volgens een woordvoer der richt het nader onderzoek zich op een technisch mankement in de motor. 'Er zijn nog geen definitieve conclusies getrokken, maar alles wijst erop dat de oorzaak in die rich ting moet worden gezocht', aldus een woordvoerder van het minis terie. Dat stelde direct na de crash een onderzoekscommissie in het leven om de oorzaak te achterhalen. Het nader onderzoek wordt door diverse instellingen uitgevoerd. Hoe lang het gaat duren, is volgens de woordvoerder moeilijk te zeggen. 'Het wordt grondig aangepakt.' Wellicht op de geldautomaat na geniet Nel Winder uit De Koog dit weekend de grootste belangstelling in de Dorpsstraat. Vele honderden, zo niet duizenden verdringen zich rond het loket waarachter ze de entreebewijzen aan de man brengt voor het Tropical Street Festival. Van 's avonds half elf tot tot diep in de nacht zit ze op haar post om het toegestroomde publiek van pols bandjes te voorzien. Vermoeidheid lijkt ze niet te kennen. 'Vrijdagmor gen ben ik om vier uur opgestaan om huisjes schoon te maken, om pas om vier uur 's nachts te gaan slapen. Klokkie rond.' Wie doet dat haar na? Ze is een vaste waarde van het Koger festival, waarvoor ze nu al voor de dertiende edities de polsbandjes verkoopt. 'De sfeer is goed en het is hartstikke gezel lig. Ik denk er niet aan om ermee te stoppen. Het is gewoon gewel dig.' Met de ene hand pakt ze het bankpapier aan om met de andere de polsbandjes uit te delen. Tus sendoor neemt ze af en toe een hap van een bierworstje of een cracker. 'Sieme, doe jij die polsbandjes even mis. Beide keren werd pas kort vóór het seizoen duidelijk dat de praktijk dicht zou blijven, waardoor er voor de dorpscommissie geen tijd was andere huurders te zoeken. Sinds dit jaar is de post verhuurd aan Miranda Veeger die er haar schoon heidssalon heeft gevestigd. Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat de medische post terugkeert. De betrokkenen verschillen van mening over de vergoedingen. Burgemeester en wethouders heb ben de politieke partijen voorgesteld de gederfde huurinkomsten over de afgelopen twee jaar te vergoeden. Het college stelt ook voor de over eenkomst met de Stichting Medi sche Post meteen te ontbinden, omdat die in theorie voor de dorps commissie de weg vrijmaakt elk jaar een vergoeding van de gemeente te vragen als de ruimte niet verhuurd wordt. Dat is volgens zowel de gemeente als de dorpcommissie niet de bedoeling. Het nieuwe raadhuis belooft een bijzonder gebouw op duurzaam gebied te worden. De gemeente wil de betonconstructie gebrui ken om het pand te verwarmen en te koelen. Dat moet gebeuren met warmte of koude die aan het grondwater wordt onttrokken. Het moet leiden tot een energiezuinig gebouw dat nauwelijks koolstof dioxide uitstoot en een behaaglijk klimaat heeft. Uit het definitief ontwerp dat ABC Management Groep heeft opgesteld, blijkt dat verwarming en koeling via gas, CV-ketel en luchtbehandeling in het nieuwe raadhuis er niet tot nau welijks meer aan te pas komen. Het ontwerp schetst een raadhuis waarin gebruikt wordt gemaakt van zogehe ten thermische betonkem activering en een warmte-/koudeopslagDat zijn twee beproefde technieken op het gebied van energiebesparing. Een gecombineerde toepassing is volgens ABC echter een 'uniek con cept' waardoor Texel 'voorop loopt als het om een gezond binnenkli maat en duurzaam bouwen gaat'. Bij thermische betonkern activering wordt de bouwmassa gebruikt om het raadhuis in de zomer te koelen en in de winter te verwarmen. In het beton worden leidingen aangebracht waardoor koud en warm water kan stromen. De koude of warmte wordt via de vloeren en de plafonds afge geven. Bedoeling is dat de massa permanent een temperatuur van 21 graden afgeeft, zodat het zowel in de zomer als de winter even warm is. Volgens de gemeente is het con cept te vergelijken met het effect van dikke kerkmuren. Die voelen in de winter warm aan en in de zomer koud, doordat ze door hun massa het heel jaar door vrijwel dezelfde temperatuur hebben. De warmte en de koude die de gemeente door de leidingen wil stu ren, moet komen van grondwater onder het raadhuis. Volgens het defi nitief ontwerp is het de bedoeling dat er voor de warmte- /koudeopslag twee bronnen worden geslagen. Eén om grondwater op te pompen en één om het retour te zenden. Met behulp van een warmtewisselaar wordt in de zomer koude aan het opgepompte grondwater onttrokken en in de winter wordt er warmte uit gehaald. De werking is dat het grondwater in de zomer door de koudeonttrekking langzaam warmer wordt. Die warmte wordt vervolgens in de winter aan het grondwater ont trokken, waardoor het in de zomer weer kouder is. Het grondwater zelf stroomt niet door de leidingen in het beton. Streven is gebruik te maken van water in zandlagen op enkele tientallen meters diepte. De warmte-/koudeopslag is eind vorig jaar, toen het nieuwe raadhuis door de gemeenteraad in de koel kast werd gezet, al eens aan de orde geweest. De politieke partijen had den toen wel oren naar het systeem, maar vonden het door de oplopende kosten niet gepast er een paar ton in te investeren. Volgens het college is door nieuwe berekeningen en het terugdringen van de kosten ruimte in het budget ontstaan om de installatie alsnog aan te schaffen. Het college wijst erop dat het systeem zich bin nen een paar jaar terugverdient. Het systeem door derden laten betalen is ook een optie. De winst gaat dan eveneens naar de eigenaar. De combinatie van de systemen moet leiden tot een besparing van zo'n veertig procent op de ener giekosten. Als de betonnen con structie eenmaal de temperatuur van 21 graden heeft, hoeft er niet veel energie meer te worden gebruikt om de massa op gelijke temperatuur te houden. Lucht Voor de luchthuishouding wil de gemeente via rooster in de gevels verse buitenlucht naar binnen laten stromen en via een gangenstelsel mechanisch afvoeren. Installaties om lucht te koelen komen er niet meer. De gemeente wil op die manier een aangenaam klimaat in het raadhuis creëren. Door de lucht niet meer te behandelen, moet het ontstaan van droge lucht verleden tijd worden. De buitenlucht is van nature vochtiger. Er komen ook een hoop planten in het raadhuis om het klimaat aange naam en zuiver te maken. Het weglaten van een luchtbehande lingsinstallatie kent een paar nade len. Als er van buiten zeer droge lucht naar binnen stroomt, kan die niet meer via behandeling vochtiger worden gemaakt. Dergelijke situaties moeten echter bij voorbaat worden voorkomen door het gebruik van schapenwol als isolatiemateriaal in de gevel en leemstuc als wand afwerking. Beide materialen zijn vochtopnemend en -afgevend waar door ze eveneens voor balans in de vochthuishouding moeten zorgen op dagen met extreem natte of droge lucht. Voorgesteld wordt in de winter de koude binnenstromende buiten lucht bij de roosters te verwarmen. Naast de duurzame maatrege len krijgt het nieuwe raadhuis ook gewoon een aansluiting op het gas net en komt er een CV-ketel voor het geval de duurzame technieken het laten afweten. Om warm water te krijgen, wil de gemeente ook een zonneboller en zonnepanelen instal leren. Ten noordoosten van Oudeschild was vrijdagochtend rond half tien een waterhoos te zien. Het ver schijnsel bleef ongeveer tien minu ten zichtbaar, zodat de inkomende kottervloot, de havenmeester en gasten van de Waddenhaven een goed gezicht hadden op dit niet om', geeft ze haar broer (Sieme de Smidt) opdracht om een stel jonge meiden te assisteren die wat onhan dig met het polsbandje in de weer zijn. 'Als ze het zelf om doen, dan zie ik ze straks weer terug met een gescheurd bandje.' Haar broer assi steert alweer vijf jaar, echtgenoot Nico inmiddels zes jaar. (Foto Gerard Timmerman Opmerkelijke diefstal op OSG De Hogeberg, waar onbekenden de afgelopen zomer zo'n 200 strek kende meter aan bliksemafleider van het dak hebben gestolen. Het is voor het eerst dat het dieven gilde zich hiervoor op een Texels dak heeft begeven, maar aan de overkant zijn al vergelijkbare dief stallen gemeld. De reden moet worden gezocht in de prijs van het (rood)koper waar van de draden zijn gemaakt. Die is, onder meer door de opkomst van Azië als economische groot macht, tot recordhoogte opgelopen en alleen al dit jaar met 55 procent gestegen. Op de oud-ijzermarkt brengt een kilo rood koper, afhanke lijk van de kwaliteit, tussen de twee en drie euro op. De hoeveelheid die de dieven bij de OSG hebben buitgemaakt, ligt waarschijnlijk rond de honderd kilogram. Het draad is afkomstig van het lage, makkelijk bereikbare platte dak. Er wordt zo spoedig mogelijk een nieuwe blik semafleider gemonteerd. Kennisinstituut Het nieuwe Toeristisch Kennis Instituut wordt een onafhankelijke organisatie die zelf voor haar financiën zorgt. Dat stelde wethouder Nico Kikkert gisteravond tijdens de raadscommissie Grondgebied, nadat de politieke partijen vragen over de gemeentelijke bemoeienis met het instituut hadden gesteld. Pagina 3 m Zorgaanbieders Een werkgroep van alle 29 gemeen ten in Noord-Holland Noord, waar onder Texel, begint volgende week met de eerste selectie van organisa ties die vanaf volgend jaar huishou delijke verzorging willen aanbieden. Eind november moet bekend zijn welke aanbieders Texel krijgt. Pagina 7 a Vaals-Texel Eén stevige bui, dne lekke banden, een hongerklop bij Purmerend en in Noord-Holland een pittige wind tegen konden twaalf Texelse toerfiet- sers er zondag niet van weerhouden de 365 kilometer van Vaals naar Texel in één dag te overbruggen. Een prestatie van formaat, waarvoor het gezelschap 's avonds een helden- onthaal wachtte in het thuishonk, de garage van Taxi 312000. Pagina 9 Mozaïek dorpen voor raadhuis De zeven dorpen op het eilanden worden met mozaïek betrokken bij het nieuwe raadhuis. Elk dorp krijgt in de bestrating voor het gebouw ruimte een eigen moza ïeken afbeelding te maken. Dat zijn volgens het definitief ont werp van adviesbureau ABC Management Groep de plannen om de zogeheten 7 -procentsregeling uit te voeren. Dat is de regel die bepaalt dat bij overheidsgebouwen één procent van het budget aan kunst moet worden besteed Het plan om bestrating met mozaïek te realiseren is terug te herleiden naar architectenbureau Alberts en Van Huut dat vorig jaar met enkele tientallen Texelaars het voorlopig ontwerp voor het raadhuis maakte. Tijdens één van hun presentaties haalden zij een plein bij een project aan de overkant aan als voorbeeld hoe de bevolking werd betrokken. Bij dat project hadden inwoners het plein ontworpen en gemaakt, waardoor volgens architect Marius Ballieux het gevoel was gaan leven dat 'het van de bevolking was'. Bedoeling is dat aan de Haffèlder- weg elk dorp onder begeleiding van een kunstenaar een mozaïek in Zie pagina 8 alledaags verschijnsel. Waterhozen danken hun kortstondig bestaan aan het grote verschil in tempera tuur tussen de lucht en het water en zijn relatief onschuldig. Jaarlijks worden er op de Nederlandse wate ren een tiental waargenomen. TEXEL SE OI.RWÏ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1