Texelaars actief met kleinschalige hulpverlening in Roemenië Gemeenten starten met selectie zorgaanbieders 'Niet groot en veel willen, maar doen wat je wél kunt' TEXELSE y COURANT SBB plagt duinen in De Muy af ^atsbosbeheer laat in De Muy, °%deel van het nationaal park ™nen van Texel, 3,6 hectare duin en plaggen. Het werk is deel het project 'De Nederlanden •Suurlijker' dat mede met Euro- subsidie wordt uitgevoerd. De inningen voor dit deel van het tojsct zijn al verleend; voor de rest f: het project, waann nog eens hectare duin van de voedsel- 'oplaag ontdaan wordt, heeft ^bosbeheer het aanvragen van gunningen nog in voorbereiding. f verwachting gaat het vervolg het project in 2008 van start. T-fveer drie hectare wordt afge- ?a3h in het Ronde Gat, vlak bij de /husnol. Ook worden in de nabij- ^'wee kleine valleien afgeplagd. Vr>|komende grond blijft in het gebied, omdat die van belang is voor de zeewerende functie van de duinen. Een deel ervan wordt verwerkt in de feitelijke zeewering, een ander deel om het pad op te hogen. Het werk wordt uitgevoerd door aannemer Jo Vermaire Zn. BV uit Breezand. Omdat het nationaal park Duinen van Texel een gebied is waarvan de natuur ook op Europese schaal van hoge waarde is. betaalt Europa mee aan het herstellen van de natuur kwaliteit. Staatsbosbeheer wil met het plaggen vooral de natuur uit de natte en vochtige duinvalleien meer kans geven. Juist de plan ten en diersoorten die daar thuis horen, krijgen door ontwatering en watenwinning in de Europese dui nen steeds minder ruimte. DINSDAG 29 AUGUSTUS 2006 Een werkgroep van alle 29 gemeenten in Noord-Holland Noord, waaronder Texel, begint volgende week met de eerste selectie van organisaties die vanaf volgend jaar huishoudelijke verzorging willen aanbieden. Eind november moet bekend zijn wel ke aanbieders Texel krijgt. De huishoudelijke verzorging op het eiland wordt nu al geleverd door Corbis Plus Texel, maar door de invoering van de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning (WMO) moet het werk opnieuw worden aanbesteed. De verantwoordelijkheid over de huishoudelijke verzorging verschuift van het rijk naar de gemeente. Er hebben zich de afgelopen maan den in totaal 59 organisaties gemeld om huishoudelijke verzorging in Noord-Holland Noord te leveren. Van die organisaties zijn er 35 al actief in één of meerdere van de 29 gemeenten. De werkgroep begint dinsdag 5 september met de voor selectie en maakt donderdag 7 september bekend welke zorgaan bieders worden uitgenodigd offer tes uit te brengen. Daarna worden die beoordeeld aan criteria die de 29 gemeenten hebben opgesteld. Buitenlandse bedrijven en schoon maakbedrijven bevinden zich niet onder de 59 organisaties. De aanbesteding betekent dat er op Texel in elk geval een tweede aan bieder van huishoudelijke verzorging komt. De Tweede Kamer heeft bij de vaststelling van de WMO bepaald dat elke gemeente met tenminste twee zorgaanbieders een contract moet afsluiten. De verwachting is dat de gemeente in ieder geval opnieuw met Corbis Plus Texel in zee gaat, maar daarover komt pas eind dit jaar zekerheid. Volgens een woordvoerder van de gemeente bekijkt de werkgroep eerst aan de hand van algemene criteria welke offertes als beste uit de bus komen. 'Daarbij wordt onder meer bekeken of de organisaties financieel liquide zijn, of ze voldoende medewerkers hebben en wat ze verder te bieden hebben.' Ook wordt bekeken in welke delen van het noorden van Noord-Holland de zorgaanbieders de huishoudelij ke verzorging willen leveren. Corbis Plus Texel heeft eerder dit jaar, met het oog op de aanbesteding, al een reorganisatie afgerond om goed op de veranderingen ingespeeld te zijn. De contracten worden op 1 decem ber door de burgemeesters van de gemeenten getekend. Indicatie De gemeenten zijn van plan om de indicatiestelling voor mensen met een handicap onder te brengen bij het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ) dat een vestiging in Den Hel- Markt Gollards groot succes Al was het weer met echt zomers, de sfeer op de zomermarkt van de Gollards was donderdag warm en gezellig. De vele bezoekers maak ten de markt tot een groot succes. Bewoners, medewerkers en vrijwil ligers verkochten hun vaak zelf gemaakte waren ten behoeve van de activiteitenpot. De markt, die in verband met de dreigende buien binnen werd gehouden, werd goed bezocht. Ondanks deze verplaat sing was de sfeer goed en konden der heeft. Dat betekent een veran dering voor Texel waar de indicatie stelling voor de Wet Voorzieningen Gehandicapten nu nog in handen van de GGD is. Bij indicatiestelling wordt bepaald in hoeverre iemand recht heeft op vergoedingen. Plannen om medewerkers van de gemeente aan de hand van crite ria van het CIZ zelf indicatiestel lingen uit te laten voeren, zijn van de baan. Volgens de woordvoerder vereist dat teveel specifieke ken nis. 'Dat kan beter telefonisch door medewerkers van het CIZ worden gedaan. Die hebben daarvoor oplei dingen gehad.' De WMO staat woensdagavond op de agenda van de raadscommissie Welzijn. De politieke partijen wordt gevraagd in te stemmen met een kadernota en verordeningen die voor uitvoering van de nieuwe wet zijn opgesteld. Inspraakreacties op beide stukken hebben geen veran deringen in de voorstellen opgele verd. de bezoekers onder het genot van een hapje en een drankje de kra men bekijken en mooie artikelen kopen, onder muzikale begeleiding van Peter Kaan. Bezoekers kon den ook hun geluk beproeven in een enveloppenloterij die tijdens de zomermarkt gehouden werd. Vele winkels in de omgeving maakten de lotenj mogelijk door prijzen beschik baar te stellen. Brand in toiletgebouw haven Oudeschild Bij een brand in het openbare toi let vnjdagavond op de haven van Oudeschild, is rook- en andere schade opgetreden. Over de oor zaak van de brand is niets bekend, getuigen zagen kort na het ontstaan wel enkele jongeren wegrennen. Oudeschilders die in café De Kom buis zaten waren met een water slang snel ter plaatse om de brand te blussen. De brandweer verrichte nabluswcrk. De schade bestond uit een vernielde stoppenkast en roet- aanslag op het interieur. (Foto Ganrd rmrwmtn) Rensche Rienslra laadt, geassisteerd door een plaatselijke hulpverlener, de auto vol met hulpgoederen voor de zigeunergezinnen in /as/. daar gebracht. Dat is geweldig om te doen.' Een vast budget heeft de werkgroep niet. 'Eigenlijk hebben we helemaal niks. Met kleinschalige acties zamelen we geld in en als het nood hoog is, betalen we dingen uit eigen zak. Je kunt die mensen toch niet laten zakken?' Een opof fering vindt Van der Vis dat echter allerminst. 'Je hebt er zelf plezier aan. Dat geldt voor al die Texelaars die zich belangeloos inzetten. Je bent bezig voor een ander en dat geeft veel voldoening.' Aanvankelijk zamelde de werkgroep Hulp Oost- Europa vooral spullen in. Tegen woordig ligt de nadruk meer op het inzamelen van geld. 'Het kost ont zettend veel geld om een vrachtwa gen te laten rijden. Soms lieten we onze spullen meenemen door ande re hulporganisaties, maar ook dat is kostbaar. Het kost al gauw een paar duizend euro om een vrachtwagen te laten rijden. Voor dat geld kun je heel wat doen.' Enkele keren per jaar reizen Van der Vis en Rienstra af naar Roemenië. De auto afgeladen met spullen en de bankpas van de werkgroep mee om ter plaatse aan hulpverzoeken te kunnen voldoen. Regelmatig moe ten er toch voedselpakketten wor den verspreid onder de allerarm sten. 'Misschien doordat Roemenië volgend jaar mogelijk toetreedt tot de Europese Unie zijn de kosten van het levensonderhoud enorm gestegen. Veel producten kosten bijna hetzelfde als in Nederland, alleen verdienen de mensen maar tweehonderd euro per maand.' Ter wijl ze de verslaggever foto's toont van de zigeunerkinderen die onder erbarmelijke omstandigheden moe ten leven, vertelt Van der Vis alweer over nieuwe projecten en ideeën. 'We blijven doorgaan, want het is bitter nodig.' Texelaars die willen helpen, kunnen contact opnemen met Ria van der Vis, tel. 314850 of een bijdrage stor ten op de bankrekening van Hulp Oost-Europa, Rabobanknummer 36.25.21.905. Louise van der Sluis met kunnen bekostigen. 'Roeme nen zijn bescheiden. Mariana vraagt nooit om geld of spullen. Ze brengt ons op de hoogte van de situaties die zij tegenkomt en als wij kunnen, helpen we.' In oost-Roemenië is de Nederlandse Inge José Smelik con tactpersoon. Zij runt een dagopvang voor gehandicapte tieners. 'Er rust in Roemenië nog steeds een taboe op gehandicapte kinderen. Vooral op het platteland worden die slecht behandeld en weggestopt. Of ze belanden in een staatsinrichting en daar is het echt verschrikkelijk. Alles en iedereen wordt bij elkaar gestopt en er is geen tijd en geld om goede zorg te bieden. Er zijn ook nauwe lijks voorzieningen voor kinderen met een beperking en alles wat er is, wordt gefinancierd met buiten lands geld.' De Texelse werkgroep heeft een flinke bijdrage geleverd aan een vakantiehuis voor gezinnen met een gehandicapt kind, in de stad lasi. 'We hebben bijgedragen aan de bouw en zo'n beetje de hele inrichting is van Texel afkomstig.' Niertransplantatie Met de Texelse hulp heeft ook het leven van de 21-jarige Ana-Mana een heel andere wending gekregen. Zij moest een niertransplantatie ondergaan, maar kon de medicijnen om afstotingsverschijnselen tegen te gaan, met betalen. Het benodig de geld kwam van Texel. Inmiddels gaat het goed met het meisje en kan zij met Texeise steun beginnen aan een studie aan de universiteit van Brasov. 'We proberen nu aan woon ruimte voor haar te komen, want van de dokter mag zij geen gebruik maken van een gezamenlijke wc en douche. Dus kan zij niet blijven in de kamer die ze nu heeft. Je kunt wel wat kopen, maar dat kost achtduizend euro. Dat proberen we nu bij elkaar te krijgen.' De Texelse hulp richt zich vooral op kinderen en scholing. 'Je ziet dat mensen met een baan in hun eigen levenson derhoud kunnen voorzien. Die heb ben in elk geval te eten en een dak boven hun hoofd. Daarom is scho ling zo belangrijk. We investeren veel in mogelijkheden om kinderen naar school te laten gaan, zodat ze een vak kunnen leren.' Scholing is gratis in Roemenië, maar de beno digde materialen moeten de scho lieren zelf bekostigen en bij elkaar scharrelen. Ook daar komt Texelse hulp aan te pas. Discriminatie Een zwaar gediscrimineerde en ach tergestelde groep vormen de zigeu ners in het Oost-Europese land. Een groep zigeuners in het dorpje Ineu kan eveneens rekenen op steun van de werkgroep. 'De mannen kun nen nauwelijks aan werk komen en kinderen gaan niet of nauwelijks naar school. Het is voor die men sen heel moeilijk het hoofd boven water te houden.' Met steun van Texel wordt nu een multifunctioneel centrum gerealiseerd waar kinde ren hun huiswerk (met begeleiding) kunnen maken en waar onder meer naaicursussen gegeven zullen wor den, zodat de vrouwen in het dorp zelf kleding kunnen maken. Want zelfredzaamheid vormt een belang rijk onderdeel in de hulpverlening. 'Je kunt wel van alles geven, maar daar verandert de situatie niet door. We verstrekken wel voedselpakket ten, maar alleen in uiterste nood. Liever leren we de mensen hoe ze een inkomen kunnen vergaren. Bovendien voelen ze zich er zelf ook beter bij als ze minder afhankelijk zijn van anderen.' Kostbaar Van der Vis en Rienstra besteden wekelijks vele uren aan het plannen en regelen van de hulp aan Roeme nië. 'Je bent er voortdurend mee bezig. Ik zie hier op Texel regelmatig dingen die overbodig of afgeschre ven zijn. Dan ben ik al weer op zoek naar een goede bestemming in Roemenië.' Als voorbeeld noemt zij dekbedden en handdoeken uit de recreatieve sector. 'Om de paar jaar wordt in veel accommodaties het linnengoed vervangen. Het oude goed is vaak nog prima. Recent hebben wij zakken vol handdoeken en beddengoed naar een ziekenhuis Zigeunerkinderen in te dunne en te ruime kleding moeten de winter zien door te komen. fttturen per week is Ria van der Vis bezig met de hulp aan Roemenië. De inkomens zijn laag en veel gezinnen kunnen maar net het roofd boven water houden. Gehandicapte kinderen worden rog steeds weggestopt in achterkamertjes en menig familie :s het platteland heeft nauwelijks een dak boven het hoofd. Cm maar niet te praten over de zigeuners, die zwaar gedis- ermineerd en achtergesteld worden. Kortom, volop ellende r Roemenië. Ria van der Vis trok zich het lot van deze Oost- Europeanen aan. Samen met Rensche Rienstra is zij de drij vende kracht achter de Texelse werkgroep Hulp Oost-Europa, ciekleinschalige hulp verleent aan (gehandicapte) kinderen en ojderen. 'Het is schrijnend wat je daar allemaal tegenkomt.' Me! stapels foto's, faxen en e-mails mor zich, steekt Ria van der Vis, echtgenote van Arie van der Vis uit fen Burg, van wal. Verhalen over schrijnende gevallen, armoede en [«beringen volgen elkaar op. Het eduidelijk dat de Texelse met hart r ziel betrokken is bij de mensen ce de werkgroep helpt in Roeme- k 'Maar ik doe het niet alleen wc Alleen ben je niks. We krijgen rzettend veel hulp van heel veel aelaars. En vergeet Rensche niet. 5 is er net zo druk mee als ik', benadrukt van der Vis. Al ruim tien ja zet zij zich actief in om het leed tpnet Roemeense platteland enigs- kis te verzachten. 'Je moet niet te foot denken en teveel .willen. Je lint niet alle problemen oplossen, "Jat gaat nu eenmaal niet. Je moet |en naar wat je kunt doen en to doe je.' Bij veel Texelaars is Se werkgroep Hulp Oost-Europa waarschijnlijk niet zo bekend. De vrijwilligers doen hun werk low pro file. Zonder grootschalige inzame lingsacties of veel ruchtbaarheid. Toch zijn er tientallen Texelaars die zich belangeloos inzetten 'voor Roemenië'. Sokken breien, dekens maken, kleding en meubelen her stellen, voedselpakketten inpakken en vrachtwagens laden. Kleinscha lige acties, zoals de verkoop van stekjes op de Koninginnemarkt of de verkoop van sokken op markten en braderieën en de verkoop van kleding in De Schakel leveren een bescheiden bedrag op dat volle dig wordt besteed aan het goede doel. 'Dat is juist het mooie van onze organisatie. Doordat het heel kleinschalig is, kunt je heel gericht hulp bieden en blijft er nergens geld aan de strijkstok hangen. Alles wat we inzamelen wordt gebruikt voor de aanschaf van spullen of het financieren van hulpprojecten.' Het lenigen van kleine nood. En dan vooral gericht op kinderen en oude mensen. Dat vormt het belangrijkste doel van de Texelse werkgroep. Staatsinrichting Via lokale contactpersonen is de Texelse organisatie in drie Roe meense provincies actief. 'Je kunt niet zonder de hulp van lokale men sen. Veel armoede bevindt zich achter de deuren en is niet direct zichtbaar. Alles in dat land draait om uiterlijk vertoon. De regering wil nu bijvoorbeeld in Boekarest de straatkinderen die daar in gro ten getale in en bij het riool leven helpen. Daarbij gaat het ze niet om de kinderen, maar om de toeristen. Die mogen niet worden geconfron teerd met ellende en armoede. In de kleinere plaatjes zien de mensen er best verzorgd en redelijk gekleed uit, maar je moet er niet in huis komen. Daar zie je pas hoe schrij nend hun situatie is.' Belangrijke contactpersoon voor de Texelaars is maatschappelijk werkster Mari ana Chichidesdi uit Oradea, aan de grens bij Hongarije. In haar werk wordt zij regelmatig geconfronteerd met klein leed; kinderen die thuis nauwelijks te eten krijgen omdat er geen geld is, ouderen die op de grond moeten slapen omdat er geen bedden genoeg zijn en zieken die hun broodnodige medicijnen HUP ffN PAPOPA NAAR SCHOOL!

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7