tv Cjrocn C2wart,-Jexels in het harL, Gemeente moet voor negen ton besparen Gratis energiebon voor alle Texelaars Problemen dreigen voor Texels archief Medische post inzet nieuwe gesprekken Werkgroep stelt voorstellen op Texel pilotproject VROM-actie 'Plan B' dicht na intrekken van exploitatievergunning OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12105 Th X ELSH ^'COURANT VRIJDAG 1 SEPTEMBER 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De gemeente moet de komende en opnieuw fors bezui- Raad en college moeten regen ton besparen om te voor tomen dat Texel financieel onder toezicht van de provincie wordt gesteld. Een ambtelijke werk- •roep is bezig een pakket aan bezuinigingsmaatregelen op te stelen. blgens wethouder Peter Bakker financiën) wordt aan zowel inkomst- «hogende als uitgavenverlagende Horstellen gewerkt. Hij sluit niet jat een verhoging van de Onroe- itnd Zaak Belasting één van de rastellen aan de raad wordt. De leerprojecten ontkomen evenmin si de nieuwe bezuinigingsronde, [te bouw van één grote OSG en te bouw van het nieuwe raadhuis innen volgens de wethouder ter fecussie worden gesteld. Voor s OSG kan dat betekenen dat alsnog wordt teruggevallen op te goedkopere optie om de beide troolgebouwen aan de Haffelder- sg en de Emmalaan te renoveren van concentratie en nieuw- ouwaan de Haffelderweg. tet tekort (€947.000,-) wordt gro- ëels veroorzaakt door een schrijding van de gemeente re salarissen en het zogeheten IW Compensatie Fonds dat een ie-jaar geleden door het rijk werd ■gevoerd. De overschrijding van tesalanssen levert een tekort van roeer €400.000,- op. Dat is een mg dat nog dateert uit het voor- Btoen bleek dat de totale loon- r van de gemeente door een ewe berekening ongeveer een miljoen hoger uitpakte dan in B5. Het verhaal was toen dat die fer ton zou worden opgelost in zogeheten Voorjaarsnota, maar I blijkt niet te zijn gebeurd. Van BTW Compensatie Fonds was dat het een structureel tekort van €180.000,- opleverde en daar is nog eens structureel €300.000,- bovenop gekomen. Die extra korting van het rijk op de jaarlijkse uitkering uit het landelijk Gemeentefonds hing in mei al in de lucht, maar toen was het nog niet zeker of het zich werkelijk zou voordoen. Bakker zei gisteravond tijdens raadscommissie Middelen dat het lastig wordt een goed pakket aan bezuinigingsmaatregelen op tafel te leggen. In mei bespraken de politieke partijen al een hele rits ingrijpende bezuinigingsvoorstellen die tijdens de vorige bezuinigings operatie onder leiding van Deloitte waren opgesteld, maar uiteinde lijk wilde de partijen daar niet aan beginnen. Volgens Bakker heeft het weinig zin die maatregelen nog een keer op tafel te leggen. Het college wil de raad in de tweede helft van oktober een nieuw pak ket aan bezumigingsmogelijkheden voorleggen. Dinsdag 14 november is de begrotingsraad waarin de politieke partijen de gemeentelijke begroting voor 2007 vaststellen. Een dag later moet de gemeente een sluitende begroting bij de pro vincie inleveren. Als de begroting niet sluitend is, kan Gedeputeerde Staten Texel onder preventief toe zicht stellen. Dat kan er toe leiden dat de provincie de gemeente ver plichten de OZB tot 125 procent te verhogen om de gaten alsnog gedicht te krijgen. Gebrand Poster (WD) nam gister avond alvast een voorschot op de nieuwe bezuinigingen. Hij vond dat de OSG over twee gebouwen ver spreid moet blijven en dat het nieu we raadhuis niet door moet gaan. De andere partijen zeiden eerst op voorstellen van het college te wach ten. Gerard Weijers (Fractie Weijers) keerde zich bij voorbaat tegen een verhoging van de belastingen. fet ministerie van VROM speelt i najaar voor Sinterklaas. Texel uitgekozen voor een bijzon- fe' pilotproject op het gebied in energiebesparing. In de peri- van 30 oktober tot en mét 5 kan de Texelse bevol- mgruim €350.000,- besteden aan ^rgiebesparende producten I1 diensten op kosten van de ^overheid. Iedere Texelaar van jaar en ouder krijgt een ener- &»n ter waarde van €35,-, die besteden is bij deelnemende aelse bedrijven. Met de opmer- t&e actie wil het ministerie het ewustzijn over energiegebruik en «paring vergroten. energieprijzen en aan- «ht voor het milieu zijn voor VROM «voornaamste redenen om energie- ««Paring in huishoudens te stimule- Daartoe zijn landelijk drie pro- "•On uitgezet die zijn gericht op het publiek. Naast de energiebon f op Texel wordt verstrekt, krijgen doners van de gemeente Woerden r bestelformulier thuis, waarmee joor een bepaald bedrag aan '^energiebesparende producten f1191 bestellen, geleverd in een gieten energiebox. Het derde project gaat uit van energiebe- fan die, in overleg met VROM, «"ten via een persoonlijke mai- 8 energiebesparende producten aanbieden. In alle gevallen J1 oe acties gericht op producten ^diensten) waarmee consumenten energie kunnen besparen. Na worden de projecten geëvalu- 91 wordt bekeken of de acties pOsvol 2ijn verlopen en eventueel -'ik navolging zullen krijgen. vergelijkt de energiebon met ooekenbon en de bioscoopbon "^Pt bat het nieuwe initiatief zo succesvol wordt. Dat zou uit woef op Texel moeten blijken, oeverre het Texelse pilotproject ief een representatief beeld kan "5n voor een mogelijk landelijk Raadslid Frans Visman, archiefmedewerker Wil Braam, burgemeester Joke Geldorp, raadslid Willem Vlas, ambtenaar Pieter Smit en gemeentesecretaris Gert-Jan Jongkind luisteren in het depot van het Regionaal Archief Alkmaar naar tekst en uitleg van medewerker Harry de Raad. De delegatie van de gemeente bracht dinsdag vooruitlopend op de discussie van gisteravond een bezoek aan het regionaal archief. (Foto Jemen van Hattumi slagen, valt te bezien. Op Texel wordt de bon gratis weggegeven, terwijl bij eventuele landelijke invoenng door consumenten gekocht zou moeten worden, net zoals dat bij de boeken- en bioscoopbon gebeurt. Iedere Texelaar krijgt binnenkort een brief thuis met een ge-personali- seerde bon die kan worden besteed bij een van de deelnemende Texelse bedrijven. In één huishouden kunnen bonnen 'gestapeld' worden, maar ontvangers mogen hun bon ook weggeven aan andere Texelaars. Na aankoop van een product of dienst moet de energiebon, samen met de kassabon van de aankoop, wor den opgestuurd waarna de consu ment het geld op zijn rekening krijgt gestort. Om Texelse bedrijven te enthousiasmeren mee te doen, orga niseert VROM, in samenwerking met de gemeente Texel op maandag 11 september in Cinema Texel van 20.00 tot 21.30 uur een voorlichtingsavond voor ondernemers, waarop de actie wordt toegelicht. Zo'n 120 bedrijven hebben al een uitnodiging ontvan gen. Door de organisatie Milieu Cen traal is een lijst samengesteld met energiebesparende producten en diensten die voor deelname in aan merking komen. Daarin zijn onder meer spaarlampen, vaatwassers met keurlabel, tochtstrips, fietsen en opladers op zonne-energie opgeno men. Ook producten die een com municatieve waarde hebben op het gebied van energiebesparing mogen met de bon worden aangeschaft. Als voorbeeld wordt genoemd een warme trui met het opschrift: mijn kacheltje. Uiteindelijk verschijnt er een folder waarin alle deelnemers en hun producten worden vermeld, de folder komt ook digitaal beschikbaar. De inschrijving verloopt via het Texel se communicatie- en ontwerpbureau EN/OF De eerste bedrijven hadden zich woensdag al aangemeld. De bonnen kunnen alleen tussen Texel stevent af op een serieus probleem met haar archief. De provincie dreigt met inbeslagna me als het niet vóór 1 oktober op een goede plek is ondergebracht. De Historische Vereniging is fel gekant tegen een verhuizing naar de overkant en de politieke partij en zijn verdeeld over de kwestie. De provincie heeft geëist dat het Texels archief (het zogeheten oud archief van 1400 tot 1975) voor 1 oktober in een archiefbewaarplaats onderbrengt. De archiefruimte in de kelder van het raadhuis wordt de provincie niet als bewaarplaats erkend. De ruimte voldoet volgens haar niet aan de criteria van de in 1995 aangepaste Archiefwet. De provincie heeft de gemeente de afgelopen jaren al meermalen laten weten dat er een oplossing moet komen en is het na het verlopen van twee ultimata zat. Provinciaal archiefinspecteur, Marianne Loef heeft de gemeente dwangsommen in het vooruitzicht gesteld als er na 1 oktober niets verandert. Inbe- slagename van het archief sluit ze evenmin uit. 'Dan laten wij het op kosten van de gemeente wegha len en ergens anders opslaan', zei ze dinsdag tijdens een bijeenkomst voor raadsleden en college in het Regionaal Archief in Alkmaar. De kwestie stond gisteravond op de agenda van de raadscommis sie Middelen. Het college stelde de politieke partijen voor het archief naar Alkmaar te verhuizen. Gerard van der Kooi (Rozendijk) en Cees Hoogerheide maakten duidelijk dat de Historische Vereniging het archief op het eiland willen houden. De commissieleden verschilden van Het college heeft vorige week de exploitatievergunning van Plan B (voorheen Le Berry), de horeca zaak op de hoek Dorpsstraat- Badweg, ingetrokken. Met als gevolg dat exploitanten Joseph Mandaat en Joram Timmerman de zaak vóór het Tropical Street Festival van afgelopen weekend moesten sluiten. Eerder dit jaar weigerde het college van b en w de exploitanten, die de zaak sinds dit voorjaar pachten van de Kronenberggroep, een drank en horecavergunning. Die is nodig om alcohol te mogen schenken. Over de reden(en) van de intrek king van de exploitatievergunning en de weigering van de drank- en horecavergunning verstrekt de gemeente vooralsnog geen infor matie. Ook Mandaat wil geen com mentaar geven. De kwestie loopt al maanden. De exploitanten hebben bezwaar aangetekend tegen het besluit van b en w, de commissie Bezwaarschnften zal zich er binnen kort over buigen. Vooruitlopend op de zitting hebben de exploitanten een voorlopige voorziening aange vraagd bij de rechter, een zaak die naar verwachting de komende week wordt behandeld. Mandaat en Timmerman wilden van Plan B een café maken waarin 'oudere jongeren' zich thuis zouden voelen, waar men rustig een gesprek zou kunnen voeren en waar trendy muziek zou worden gedraaid. mening. Frans Visman (D66) sprak zich als enige uit vóór verhuizing naar Alkmaar. Hij noemde het spijtig als Texelaars met meer het raadhuis kunnen binnen lopen voor onder zoek, maar voor het archief is het volgens hem het beste. Willem Vlas (Texels Belang) en Gerard- Weijers (Fractie Weijers) keerden zich tegen een verhuizing. Vlas was boos dat de gemeente voorbij is gegaan aan de wensen van de Historische Vereniging die bijna duizend leden heeft. 'Daar moet je als gemeente naar luisteren.' Hij reageerde op een brief van de Historische Vereni ging waarin verslag wordt gedaan van een onbevredigend verlopen gesprek tussen de vereniging en het college in augustus. Gerbrand Poster (WD) en Rob Heij- man (GroenLinks) vonden dat het onderwerp eigenlijk thuishoorde op de agenda van de raadscommissie Welzijn en stelden dat het moest worden doorgeschoven. 'Zo'n haast kan het toch niet hebben', aldus Poster. Nadat voorzitter Arthur Oos- terbaan die kwestie in stemming had gebracht, koos een meerder heid er voor het onderwerp toch op de agenda van de raadsvergade ring van dinsdag 19 september te plaatsen en niet door te schuiven de raadscommissie Welzijn van 11 oktober. Annemieke van Atteveldt (PvdA) zei het onderwerp eerst nog eens met haar partijgenoten te wil len bespreken. Een opmerking van de provinci aal archiefinspecteur dat er stukken uit het Texel archief zijn verdwe nen, bleek bij de Histonsche Ver eniging dwars door hart en ziel te zijn gegaan. Van der Kooi noemde het roddels en zette uiteen dat bij inventarisaties in 1971 en 1988 is gebleken dat er twee stukken weg zijn. 'Dat is toen gemeld op het raadhuis.' Een oproep van wethou der Marian Merkelbach op Radio Texel was eveneens verkeerd geval len. Zij had woensdagavond tijdens de raadscommissie Welzijn via de radio Texelaars opgeroepen even tueel nog thuis liggende stukken bij Jaques Dijt, voorzitter van de Historische Vereniging, in te leve ren. Gisteren ontving het college meteen een bnef van Dijt dat hij daaraan niet wenst mee te merken Burgemeester Joke Geldorp zei dat Merkelbach absoluut niet de sug gestie had willen wekken dat leden iets hebben meegenomen. Ze zei dat mensen die mogelijk toch iets in huis hebben bij de gemeente terecht kunnen. Zij liet weten dat het evenmin de bedoeling was geweest dé His torische Vereniging het gevoel te geven met de rug tegen de muur te staan. Volgens haar is er door de dreigende strafmaatregelen van de provincie echter weinig meer mogelijk dan een verhuizing naar Alkmaar. 'Mevrouw Loef heeft ons de duimschroeven aangedraaid.' Ed Moltzer Pastor Ed Moltzer, die al deken was van de Noordkop en Hoorn, is met ingang van vandaag ook benoemd tot deken van Alkmaar. Daarnaast is Moltzer op verzoek van bisschop Punt vandaag ook toegetreden tot het Kathedraal Kapittel van het bis dom Haarlem. Pagina 4 m Oranjeboom Boven cafés en restaurants moeten woningen toegestaan kunnen wor den Die boodschap gaven de poli tieke partijen maandagavond aan wethouder Nico Kikkert tijdens de bespreking van nieuwe regelingen voor bedrijfswoningen en perso- neelsverblijven. Pagina 5 Puntensysteem Nieuwbouwproject De Volmolen is al een tijdje in volle gang en met name het puntensysteem dat de gemeente hanteert bij het toewijzen van de woningen heeft de tongen nogal losgemaakt. Voldoende reden voor een serie vragen aan wethou der Nico Kikkert van Volkshuisves ting. Pagina 8 Markt verplaatst In verband met de schapenfokdag zullen de kramen van de markt maandag worden verplaatst naar de Parkstraat en de Binnenburg. Ook bezoekers van het gemeentehuis kunnen maandag hinder ondervin den. Stankoverlast Boven grote delen van Den Burg hing eind vorige week een vieze reuk. De stank afkomstig van een akker uit de omgeving, waarover de restanten van een voederkuil waren uitgereden. Het voer was niet meer geschikt om aan de koeien te voeren en lag nu te rotten op het land. - Door de ongunstige wind richting werd de stank in heel Den Burg waargenomen. De betreffende boer, die zelf ook van de stank was geschrokken, is door de gemeente aangesproken. Boeren mogen hun kuilresten wel op het land uitrijden, maar deze moeten direct worden ondergeploegd. Hierdoor kan stank overlast worden voorkomen. Bramen plukken In de Muy en de Bollenkamer kun nen vanaf vrijdag ook buiten de paden bramen worden geplukt. In de andere reservaten van Staats bosbeheer mogen alleen bramen worden geplukt die vlak langs het pad staan. Door de gunstige omstandigheden in het voorjaar en het groeiseizoen hebben de vruch ten zich goed kunnen ontwikke len, zodat het een goed bramenjaar belooft te worden. De bramen die niet geplukt mogen worden, zijn bestemd voor de vogels die op hun reis naar het zurden op Texel foerageren. Hier maken vooral lijsterachtigen als merel en koper wiek gebruik van. De vlierbessen zijn ook in trek bij kleinere zangvo gels als zwartkop en roodborst. Per 1 september gaat ook het 'groe ne' wandelpad achter De Geul weer open. 30 oktober en 5 december worden ingeleverd. Wethouder Bakker, die namens de gemeente het project aan de pers toelichtte, liet weten dat de staatssecretaris van VROM, Pie ter van Geel, is uitgenodigd om een ludieke start van de actie te verzor gen. 'Kan hij mooi voor Sinterklaas spelen. Hebben we dat probleem ook weer opgelost', grapte Bakker. Of hij ook daadwerkelijk komt, is nog onzeker. Bakker denkt dat Texel voor het pilotproject is uitverkoren door de wijze waarop de gemeente al jaren actief is met energiebespa ring en inzet van duurzame energie. De details van de actie worden, wat betreft de consumentenkant, nog nader ingevuld. De nadruk ligt nu op de informatieavond. Geïnteres seerde ondernemers kunnen zich tot 20 september aanmelden via tel. 322608. Jongen beroofd Een 15-jarige jongen uit Den Burg is dinsdagmiddag op straat beroofd. Hij liep omstreeks 16.50 uur vanaf de Weverstraat door een steegje langs een grootwinkelbedrijf toen hij werd aangesproken door twee onbekende jongens, die op zijn geld uit waren. Toen hij dat niet wilde geven werd hij door één van de jongens vastgegrepen en dreigden ze hem klappen te geven. Uit angst voor mishandeling heeft hij geld aan zijn belagers gegeven, waarna deze verdwenen. Het betrof twee blanke jongens tussen de 16 en 18 jaar. Zij droegen beide een zwarte jas. De één had een zwarte spijkerbroek aan, de ander een lichtblauwe. Getuigen worden gevraagd contact op te nemen met de politie op Texel, telefoon 0900-8844 (lokaal tarief). Het college gaat binnenkort in gesprek met de Stichting Medi sche Post om de toekomst van de artsenpraktijk voor toeristen te bekijken. Dat maakte wethouder Marian Merkelbach woensdag avond bekend tijdens de raads commissie Welzijn. Het college en de stichting willen bekijken welke mogelijkheden er zijn de medische post nieuw leven in te blazen. Twee jaar geleden kwam een einde van de voorziening nadat zorgverzekeraar Univé er om prin cipiële redenen geen geld meer in wilde steken. Vorig jaar werd nog bekeken of ambulancepersoneel bij de praktijkruimte in De Koog zou kunnen worden gehuisvest zodat er een EHBO-post zou ontstaan, maar ook dat plan ketste af. De hernieuw de contacten tussen gemeente en huisartsen kwamen tot stand, nadat een vakblad voor huisartsen over het verdwijnen van de praktijk had geschreven. Gerbrand Poster (WD) en Alfred Schaatsenberg (PvdA) drongen woensdagavond aan op een door start. Poster: 'Ik heb samen met Nel Eelman aan de wieg van de medi sche post gestaan en ik vind het vreselijk dat hij er niet meer is. Ik vind dat zo'n voorziening er voor toens- ten moet zijn. Ze zijn er met alleen om geld aan te verdienen.' Volgens Schaatsenberg kan een terugkeer de druk op Texelse huisartsen in het hoogseizoen verlagen. 'Dan kunnen zij zich meer met hun eigen patiën ten bezighouden.' De medische post werd vroeger bemand door artsen- in-opleidingen en assistenten. De politieke partijen konden zich vin den in het collegevoorstel de dorps commissie van De Koog €13.743.- te geven voor de misgelopen huur inkomsten in 2004 en 2005. Vol gens een overeenkomst tussen het bestuur van de medische post en de gemeente mocht de bouw van de medische post bij De Hof in 1995 de dorpscommissie geen geld kosten. Dat gebeurde door het wegvallen van de post wel. Texelse-Courant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1