'We verstoppen hier geen archiefstukken' Hans Eelman vindt oud meetinstrumen Texel genomineerd schoonste strand TEXELSE /f COURANT Gemeente bezoekt archief Alkmaar Schoonheidssalon uitgebreid bedrijvigheid Pastor Ed Moltzer nu ook deken van Alkmaar Reddingsbrigade ziet af van grote strandpos Ambachtelijk werken met glas-in-lood archiefstukken In het depot in Alkmaar bevinden zich onder VRIJDAG 01 SEPTEMBER 2006 'Mensen hebben soms het gevoel dat ze iets kwijt zijn als het hier staat, maar dat is niet zo. Wij wil len archiefstukken hier niet ver stoppen. Ze zijn voor iedereen opvraagbaar.' Dat zei directeur Maarten Schenk van het Regio naal Archief in Alkmaar dinsdag bij een bezoek van een gemeen telijke delegatie aan het archief. was helder. Ze hoefden wat hem betreft niet voor Alkmaar te kiezen, maar vroeg ze in ieder geval wel goed voor het Texels archief te zorgen. Provinciaal archiefinspecteur Mari anne Loef was er ook om nog eens uiteen te zetten dat de provincie de gemeente al jaren achter de broek aan zit om de huisvesting van het De studiezaal van het Regionaal Archief. Jaarlijks komen er zo'n zesduizend mensen o. stukken te raadplegen. De helft van het college was samen met raadsleden Frans Visman en Willem Vlas naar Alkmaar getogen om het mogelijke nieuwe onder komen van het Texels archief te bekijken. Andere raadsleden waren eveneens uitgenodigd, maar lieten verstek gaan. Hetzelfde gold voor de Historische Vereniging. Schenk liet de delegatie een tocht door het depot maken en gaf tekst en uitleg. Zijn boodschap aan de raadsleden oud archief eens goed te regelen. Dat is nodig sinds de aanpassing van de Archiefwet in 1995. "We hadden de gemeente aanvankelijk verzocht zich vóór juni 2000 bij een regionaal archief aan te sluiten', aldus Loef. 'Vanaf 2002 zijn we ultimata gaan stellen en daar zijn er inmiddels twee van verlopen. We geven nu geen verder uitstel meer. Vanaf oktober moet het archief echt in orde zijn.' Bij het Regionaal Archief zijn vijftien gemeenten in de Kop van Noord- Holland aangesloten. Alleen Den Helder en Texel ontbreken. Volgens de provincie staat Den Helder op punt haar archief naar Alkmaar te verhuizen. Het regionaal archief is sinds 2003 een zelfstandige dienst. De gemeenten zijn er via een gemeenschappelijke regeling aan verbonden. Ze betalen geza menlijk voor het beheer. 'Dat is goedkoper dan wanneer je het in je eentje doet.' Er werken twintig men sen. Naast gemeentelijke archieven beheert de organisatie archieven van waterschappen, verenigingen en kerken. Texel is al vertegenwoordigd in Alkmaar. De archieven van Texelse waterschappen liggen er, evenals de collectie van Van der Vlis en de familiearchieven van de Texelse families De Lange en Van Foreest. Volgens Schenk worden, als het archief van de gemeente erbij komt, de burgelijke stand en het bevol kingsregister gedigitaliseerd zodat die meteen goed toegankelijk zijn. De Historische Vereniging kijkt daar anders tegenaan. In een brief aan de raad schrijft de vereniging dat de toegankelijkheid juist minder als ouderen via de computer moeten gaan zoeken. Deze brief is te lezen op de website van deze krant. Volgens Schenk kunnen bezoekers stukken uit het archief raadplegen in een studiezaal. Als ze aangeven wat ze willen hebben, halen medewer kers het op uit het depot. Het inzien van stukken is gratis. Kopiëren kost wel geld. Schenk: 'Dat doen we om het kopiëren een beetje af te rem- Cemeenschappelijke Polders, de Prins Hendrikpolder, het Hoomder Nieuwland e Sociëteit van Eigendom van Eierland. men. Dat is vaak niet goed voor de stukken.' Hij liet weten dat er op het moment ruimte is voor het Texels archief, maar dat Alkmaar op ter mijn vol zit. Dan moet de instelling stukken onderbrengen bij archieven in Purmerend en Hoorn. Volgens gegevens van de provincie zijn Texel, Haarlemmermeer en Die- men de enige gemeenten in Noord- Holland die geen archivaris heb ben en hun archief in eigen beheer bewaren. De gemeenten Weesp en Amsterdam doen dat ook, maar hebben wel een archivaris. De rest van de 64 gemeenten is aangeslo ten bij één van de zeven regionale archieven die Noord-Holland telt. Martine Westerlaken opent zaterdag de deuren van haar vernieuwde beautysalon op de hoek Schilderend/Julianastraat. De salon onderging een ingrij pende verandering en werd flink verruimd. Naast Westerlaken zal ook schoonheidsspecialiste Irene Witte in de verbouwde salon haar klanten ontvangen. Martine Westerlaken (32) werkt vanaf 1995 als zelfstandig schoon heidsspecialiste. Na drie jaar actief te zijn geweest in hotel De Pelikaan startte zij in 1998 haar eigen salon aan huis. De ruimte was echter beperkt. 'De salon was eigenlijk in de achterkamer ondergebracht. Dat was klein en best gehorig. Boven dien moesten de klanten door ons huis. Nu heeft de salon een eigen ingang en zijn werk en privé beter te scheiden', vertelt Westerlaken. Zij maakte gebruik van de vrijstel lingsregeling voor beroep aan huis en realiseerde achter de woning een aanbouw waarin Schoonheids salon Martine nu is gevestigd. Een ruim en licht onderkomen waarin het de klant aan mets ontbeert. Doordat Westerlaken haar salon niet de gehele week benut, ging zij op zoek naar een andere schoonheids specialiste die haar werk ook in die ruimte zou kunnen doen. Dat werd Irene Witte (35). Zij werkte op Texel enkele jaren als schoonheidsspecia liste in hotel Opduin, maar zocht na de bevalling van haar tweede kind naar een andere mogelijkheid om zelfstandig verder te kunnen wer ken. 'Martine is hier op maandag, dinsdag en donderdagavond en in principe begin ik op woensdag en donderdag. We hebben ieder onze eigen klanten, maar kunnen elkaar wel vervangen bij ziekte of vakantie', vult Witte aan. Bijkomend voordeel is dat beide schoonheidsspecialis tes werken met producten van het Duitse natuurcosmeticamerk Babor, die zijn gericht op huidverbetering. Daarnaast richt de salon zich vooral op gezichtsbehandelingen, epileren, verven en massages. Ook elektrisch ontharen is mogelijk. Zaterdag 2 september is er een inloopmiddag, tussen 14.00 en 17.00 uur. Sina en Rein Graaff met enkele werkstukken van glas-in-lood. Lid Kathedraal Kapittel bisdom Haarlem Pastor Ed Moltzer, die al deken was van de Noordkop en Hoorn, is met ingang van vandaag ook benoemd tot deken van Alkmaar. Daarnaast is Moltzer op verzoek van bisschop Punt vandaag ook toegetreden tot het Kathedraal Kapittel van het bisdom Haarlem. De benoeming tot deken van Alk maar vloeit voort uit een dekenale herstructurering, waarbij de acht dekenaten binnen het bisdom Haar lem worden omgevormd tot drie. Dat betekent dat Noordkop, Hoorn en Alkmaar worden omgevormd tot één dekenaat, Noord genaamd. Vooruitlopend hierop wordt voor de dekenaten één deken benoemd. Monseigneur Punt en diaken E.H.A. Fennis benadrukken dat de reor ganisatie en herstructurering bin nen het bisdom niet alleen een antwoord is op de krimpende kerk, maar 'gaat het er ook om onze kerk in deze nieuwe tijd te positione ren'. Verwezen wordt naar de brief Getuige de hoop die in ons leeft, die de bisschoppen met Pinksteren hebben uitgegeven. Het Kathedraal Kapittel van het bis dom Haarlem, waartoe Moltzer op verzoek van de bisschop als kanun nik is toegetreden, is het hoog ste adviesorgaan voor de bisschop en adviseert over het besturen van het bisdom. Mocht de zetel van bisschop vacant raken, dan heeft het kapittel het privilege aan de paus een lijst voor te leggen met daarop drie opvolgers voor de bis schop. Met het verzoek om toe te treden tot het Kathedraal Kapittel spreekt de bisschop zijn waarden^ uit voor de deskundigheid, in# en betrokkenheid van Moltzer. moet tevens worden gezien als et- gebaar van vertrouwen. Gelijkte met de Texelse pastor zijn nogyi andere kopstukken uit het bisdo: opgenomen in het kapittel, ft; schop Punt: 'Op deze wijze hoopi de pastorale en bestuurlijke ervann: van hen allen voor onze diocees i goed mogelijk te benutten.' De twee benoemingen betekere wel dat Moltzer nog vaker dan nv al het geval is aan de overkant a' vertoeven. 'Ik zou dit zonder 2 inzet van zoveel vrijwilligers op Ta nooit kunnen combineren met mc werk als pastor. Ik ben ze daarvai dan ook veel dank verschuldigd' (Foto Gerard Timmerman) De Texelse Reddingsbrigade ziet af van ideeën om één grote strandbewakingspost voor paal 19, 20 en 21 te realiseren. Vol gens de reddingsbrigade kan met handhaving van de drie huidige posten beter aan de strenger wordende criteria voor de Blauwe Vlag worden voldaan. 'We moeten volgens die criteria vol gend jaar binnen drie minuten bij een calamiteit zijn en dat wordt lastig als we dan van paal 20 naar bijvoorbeeld 18,5 moeten gaan', zegt voorzitter Aldo Evers van de Texelse Reddingsbrigade. De orga nisatie had aanvankelijk voorgesteld een auto bij de post neer te zetten, maar dat ziet gemeente niet zitten. Volgens een woordvoerder is het strand er om te recreëren en niet om te rijden. De reddingsbrigade zelf is inmiddels ook minder enthousiast over een auto. 'Texel heeft niet zo'n heel erg breed strand. We zien het dan ook niet echt zitten om, vooral op drukke dagen, over het strand naar een calamiteit te rijden.' De reddingsbrigade had het voorstel tot één post, waar al een paar jaar over wordt gesproken, gedaan om de gemeente kosten te besparen. De gemeente voelt er ook het meest voor de huidige posten te behouden in verband met de nieuwe strengs; criteria. Het college moet nog es: besluit nemen. Volgens Evers hé ben de vrijwilligers het afgelops seizoen al geoefend om volg»: jaar op de nieuwe, strengere ingespeeld te zijn. De organisatie wil haar visie kr baar maken in een inspraakreas op de nieuwe concept-strandncfc De brigade zet kanttekeningen bj1 plannen om de strandbewakingtt 20.00 uur te verlengen. Dat wc volgens Evers in de praktijk bete tend voor de medewerkers. W zijn nu al zeven dagen in de w» zonder pauzes van tien tot zesui aanwezig en als vrijwilligers te ben we toch ook met arbo-normen te maken.' Debngaa zet eveneens kanttekeningen i plannen om buiten de gebruik#! tien weken in het hoogseizoen ol stranden op bijvoorbeeld zonws weekends te bewaken. Voorde® dingsbrigade is het lastig ook (te voor vrijwilligers op te tromm# In de concept-strandnota staat 6 bewaking buiten het hoogseizca op het moment niet haalbaar maar de gemeente heeft er welOT naar. De behandeling van cept-strandnota is doorgeschM naar het einde van het jaar. Glas-in-loodramen. Eens was het mode om deze kleurige versierde ruiten in de voordeur of als boven licht in een erker te hebben. Maar toen de revolutiebouw z'n intrede deed, verdwenen de sfeermakers uit het straatbeeld. Nu nostalgie en sfeer aan terrein winnen, is Rein Graaff een eigen glas-in- lood bedrijfje gestart. Echtgenote Sinie maakt allerlei figuren van gekleurd glas (tiffany). 'We zijn allebei helemaal gek van glas-in-lood. Je kunt je hele ziel en zaligheid kwijt in dat gekleurde glas. Het is wel arbeidsintensief, want aan een gemiddeld raam heb ik toch wel een paar dagen werk', ver telt Rein. Als deeltijd-ondernemer (hij doet het bedrijfje naast zijn werk bij de HEMA) heeft hij de werkplaats achter in de schuur van zijn woning aan het Schilderend. Van buitenaf valt het niet zo op, maar wie bin nen kijkt, ziet dat glas-in-lood rijk aanwezig is. Als bovenlicht in de voordeur en kleurige raamhangers voor de ruiten. Want met dat hoog rendementglas van tegenwoordig kan de ambachtsman moeilijk uit de voeten. Weliswaar is het werken met glas- in-lood niet meer zo arbeidsin tensief als vroeger, het blijft een tijdrovend ambacht. Graaff schuift stukjes gekleurd glas in een loden strip, waarna hij het lood met de hand strak tegen het glas strijkt. 'Lood is buigzaam materiaal. Om het raam stevig te maken, rek ik het lood op en monteer staalstrïps in de stroken.' Door het nieuwe lood te etsen, krijgt het een verweerde uitstraling. Graaff heeft zich toege legd op het maken van nieuw glas- in-lood ramen en restauratiewerk. 'Dan heb je te maken met oud glas dat soms zeldzaam van kleur is. Daar is wel eens moeilijk aan te komen. Als ik tegen een oud partij tje glas aanloop, dan laat ik met dat niet ontglippen.' Desgewenst maakt hij een motief, maar klanten kunnen ook zelf met een ontwerp komen. In dezelfde werkruimte werkt echt genote Sinie aan wat kunstzinnig aandoende glas-in-loodmotieven, ook wel bekend als tiffany. Ze gebruikt hierbij overigens geen lood om het glas aan elkaar te monteren, maar koper. Maar het effect is het zelfde en tegen het licht gehouden geven de werkstukken een bijzon der effect. 'Glas is prachtig om mee te werken.' Ze wil de kennis niet voor zichzelf houden, maar start binnenkort met het geven van work shops. start in de verbouwde Zwemvierdaagse Nadat vrijdag voor de laatste keer examens voor de zwemdiploma's worden gehouden, sluit zwembad Molenkoog in Den Burg het seizoen af met de zwemvierdaagse. Maan dag, dinsdag, donderdag en vrijdag kunnen deelnemers tussen 18.00 en 20.00 uur de nodige baantjes trekken. Wie een van deze dagen verhinderd is, kan op woensdag terecht. Het thema van de zwem vierdaagse is muziek, elke dag zal een ander genre centraal staan. Elke dag zijn kleine prijsjes te win nen zijn. Bovendien bestaat de gelegenheid bij de kiosk een hapje te eten. Ook het eten is afgestemd op de muziek die die dag centraal staat. Op donderdag en vrijdag ver koopt de zwemclub lootjes. Texel is een van de drie gemeen ten die zijn genomineerd voor de titel Schoonste Strand van Neder land. De andere genomineerde gemeenten zijn Sluis en Vlissin- gen. De verkiezing, die voor de vierde keer plaatsvindt, wordt georganiseerd door de Stich ting Nederland Schoon. In totaal werden 92 Noordzeestranden in 28 gemeenten door inspec teurs van de ANWB en door de jury, onder voorzitterschap van ANWB-hoofddirecteur Guido van Woerkom, gecontroleerd. De metingen zijn dit jaar uitge voerd volgens de meetmethode die de Blauwe Vlag gebruikt, eveneens ontwikkeld door Nederland Schoon. In juni, juli en augustus is aan de hand van deze methode ook het Texelse strand beoordeeld op de aanwezige hoeveelheid zwerfaf val. De schoonheidsgraad van de stranden werd beoordeeld door een vergelijk te maken met vijf stan daardfoto's van stranden, variërend van zeer vuil tot zeer schoon. De winnende gemeente mag deze titel een jaar lang voeren en krijgt de Gouden Wimpel overhandigd, die in de vlaggenmast bij het strand kan worden gehangen om bezoekers op het Schoonste Strand te attende ren. Daarnaast wordt een plaquette overhandigd. De prijsuitreiking is op 8 septem ber in Amsterdam tijdens het mini symposium Het Schone Strand. Namens Texel zal strandwethouder Nico Kikkert een korte presentatie geven over de aanpak van zwerfvuil op het Texelse strand. Enige tijd geleden vond duiker Hans Eelman het hierbij afge beelde instrument op de bodem van de Waddenzee. Samen met Diederick Wildeman, conserva tor van het Scheepvaartmuseum, concludeerde hij dat het om een instrument moest gaan om nieu we zeekaarten mee in te tekenen. Wildeman staat niet geheel ach ter deze uitleg, maar uitgaande van zijn maritieme ervaring denkt Eelman het bij het rechte eind te hebben. Het verbaast hem daarbij ten zeerste dat de scheepswrak ken op de bodem van de Wad denzee niet worden genoemd nu iedereen de mond vol heeft over het Waddenfonds, 'Bergen, con serveren en tentoonstellen van deze scheepsrestanten zou een geweldige bijdrage leveren a het bezoek van de daarbij betrc* ken musea', stelt hij. De door hem 'Abel Tasman Pte schaal' genoemde vondst van rond 1640. Meerdere voort» den van min of meer gel werpen tonen dat in het het centrum van de kompasn (met acht streken op 90 grader as van een een kompasnaald te gezeten. In 1642 en 1643 w* Abel Tasman door de VOC opFj -J( gestuurd om het veronderstel 01 Zuidland te ontdekken en in kaart' w brengen. Er waren nog geen in? tekende kaarten van deze stre» 'S maar wel zogeheten overzij blanco kaarten waarop de breejj en de lengte waren a Stichting Kerken en Minima Texel Hulp aan Texelaars in financiële nood

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 4