Politiek wil reguliere huizen boven horeca A MSrf Strandwacht hoeft H;£S," niet veel te redden Gymzaal Skiltje krijgt oude subsidie terug Woning naar oostzijde Postweg ,_ia6a-oan (6 Nier ERG. IK WEErRUESNOC hXELSn j COURANT Wethouder Kikkert moet notitie herzien Uit het oog, uit het hart? T C V CI C C VRIJDAG 1 SEPTEMBER 2006 Boven cafés en restaurants moe ten woningen toegestaan kunnen worden. Die boodschap gaven de politieke partijen maandagavond aan wethouder Nico Kikkert tij dens de bespreking van nieuwe regelingen voor bedrijfswoningen en personeelsverblijven. De gemeentelijke notitie waar die regelingen instaan, staat gewone - woningen boven restaurants, cafés en snackbars niet toe. Er mag per i bedrijf wel één bedrijfswoning zijn, maar daar blijft het bij. Omzetten van zo'n woning in een gewoon buis wordt evenmin toegestaan. De politieke partijen vonden dat de gemeente daar ruimer mee moeten omgaan. Joop Groeskamp (Texels Belang) toonde zich de ferventste voorstander. Met maatwerk en de huidige technieken kunnen gewone woningen volgens hem goed tegen slank- en geluidoverlast van onder- iggende horecagelegenheden wor den beschermd. Hij pleitte ervoor dat dat per situatie wordt bekeken. U De andere partijen deelden zijn i visie. 'De woningnood is hoog, dus we .moeten deze mogelijkheid aan grijpen', aldus Afred Schaatsen- berg (PvdA). 'Het is ook mooi voor ondernemers die iets nieuw willen jTevs beginnen en een beetje zekerheid willen.' Marijke Eelman (CDA) wees erop dat aan de overkant boven horecagelegenheden vaak meer dere bouwlagen voor permanente bewoning worden gebruikt. Rikus iGeft (GroenLinks) en Frank Kingma iWD) konden zich er eveneens in vinden.Wethouder Kikkert wilde in eerste instantie niet aan de wens van de commissieleden tegemoet komen. Een gewone woning boven een horecagelegenheid vergt stren gere milieueisen dan een bedrijfs woning. Volgens de wethouder kan de ondernemer daardoor in de pro blemen komen. De partijen hand haafden echter hun wens tot verrui ming. Groeskamp liet weten dat de wethouder bij de raadsvergadering op weerstand van Texels Belang zou kunnen rekenen als er niet naar een verruiming wordt gekeken. Kik kert besloot de notitie politiek niet verder te laten behandelen, maar eerst te herzien. Frans Visman (D66) waarschuwde ervoor voorzichtig te zijn. 'Regel het goed, want als er klachten zijn, staan ze wel meteen bij de gemeente op de stoep.' De wens kwam voort uit een inspraakreactie van architect Louis Uriot. Die was bij het maken van sloop- en herbouwingsplannen voor Azië aan de Groeneplaats en Talk of The Town in De Koog op de onmo gelijkheid gestuit meerdere wonin gen boven de horecagelegenheden te realiseren. Dat verbaasde hem, omdat het boven supermarkten wel mag. Volgens hem is wonen boven een restaurant in het algemeen aan minder overlast onderhevig is dan wonen boven een supermarkt. Dat laatste wordt wel toegestaan. Als een verruiming planologisch moge lijk is en door de raad wordt goed gekeurd, moet de verandering ook nog in de bestemmingsplannen worden doorgevoerd. Volgens een woordvoerder van de gemeente kan er met behulp van vrijstellingspro cedures echter al wel een beroep op de notitie worden gedaan als die in gewijzigde vorm door de raad is bekrachtigd. Inventarisatie In de nieuwe notitie, die recent ter inzage heeft gelegen, is een inventarisatie opgenomen van de soorten bedrijven waar bedrijfswo ningen worden toegestaan. In de praktijk komt het er op neer dat bij vrijwel elk bedrijf één bedrijfswoning is toegestaan. Belangrijkste criteria zijn dat ze geen gevaar voor mens en dier opleveren en dat de hoofd functie van het bedrijf niet wordt aangetast. Als dat wel het geval is, wordt er geen vergunning verleend. Bedrijfswoningen in de agrari sche sector mogen niet in gewone woningen worden omgezet. LTO Noord had daar nadrukkelijk 'om verzocht in een inspraakreactie. De commissieleden konden zich daar in vinden. De landbouworganisa tie verbaasde zich erover dat het beleid voor vrijkomende agrarische bebouwing niet was opgenomen in de nieuwe bepalingen. Volgens de gemeente wordt de notitie Bedrijfs woningen en Personeelsverblijven echter niet aangetast door de vorig jaar behandelde notitie Vrijkomen de Agrarische Bebouwing. Voor de agrarische sector kan het veel pro blemen opleveren als een agrari sche bedrijfswoning in een regulier woonhuis mag worden veranderd. 3 restaurant Azië aan de Groeneplaats is een voorbeeld van een horecagelegenheid waar meerdere woningen boven aden moeten kunnen komen. De eigenaar heeft plannen het pand te slopen en te herbouwen met zes tot acht woningen op te bovenverdiepingen. Volgens architect Louis Uriot kom dat de leefbaarheid op de Groeneplaats ten goede en biedt het betere perspectieven voor het restaurant dan wanneer er alleen één bedrijfswoning mag terugkeren. (Foto Jemen «n Hattum/ De dorpscommissie van Oude- schild kan rekenen op een ver- toging van de exploitatiesubsi die voor de gymzaal. De politieke Partijen vinden dat de gemeente Paar net als in het verleden jaar- fts €13.610,- voor moet geven van de €8000,- die de torpscommissie sinds 2003 töjgt. 08 'eden van de raadcommissie laatjei ''«'elzijn waren woensdagavond una- hun steun. Het was een van zetten; in april had ild lis to raadscommissie zich ook al uit gesproken vóór terugkeer naar het tode bedrag. Het onderwerp stond *oensdagavond opnieuw op de Wa, omdat er nog een raads- tosluit aan ten grondslag moest «en. tol voorstel van het college kon breedi to minder steun van de partijen %enen Een paar commissieleden gorden zich eraan dat er een uit- iid stuk was opgesteld, waarin [tot college uiteindelijk de voorkeur irak voor een verhoging van 'O.-. Ze vonden dat geen recht l^n aan een oud raadsbesluit van 'w waarin de dorpscommissie Ftigduizend gulden werd toege- jtogd. Aan die verstrekking kwam eind toen een paar jaar gele een nieuwe subsidieverorde- werd aangenomen. Het was jtobedoeling dat het oude bedrag ndhaafd zou blijven, maar het achtduizend euro. dorpscommissie was verbolgen er de vermindering, omdat zij aan de voorwaarden van de •^eente had voldaan. Ook was subsidie jarenlang teruggeven de gemeente omdat het geld in de beginjaren niet nodig was geweest. Met de huidige subsidie komt de gymzaal niet uit, waardoor er een exploitatietekort is ontstaan. Volgens bestuurslid Gré Zegers is dat nu ongeveer tienduizend euro. Het tekort wordt veroorzaakt door gestegen energiekosten en de schoonmaak die sinds 2004 is uit besteed. De beheerder kwam er door strengere wettelijke voorschrif ten en toegenomen gebruik van de zaal zelf niet meer voldoende aan toe. De kritiek dat een ambtenaar teveel tijd aan het voorstel had besteed, schoot in het verkeerde keelgat van wethouder Marian Merkelbach. Zij vond dat er harde woorden waren gebruikt en dat er meer waarderin gen voor de ambtelijke stukken zou mogen zijn. Gerard Weijers (Fractie Weijers) had gesteld dat er 'wan trouwen' uit het stuk klonk en had zich er samen met Gerbrand Poster (WD) aan geërgerd dat er veel tijd in was gestoken. Merkelbach zei aan de wens van de commissie tegemoet te komen. Het onderwerp komt nog een keer aan de orde in de raadsvergadering van dinsdag 19 september. Nachtbus in september De nachtbus vanuit De Koog rijdt ook in september. De bus vertrekt elke zaterdag om 3.15 uur vanaf de Nikadel. De route voert naar Den Burg en vandaar naar De Waal, Oosterend en Oudeschild. Het tarief bedraagt €3,- per rit HflfiR POSTER STRRK4 .HEfeBEN WE GEEN «r* RKCHIEF MEER FihTooh Goet Q Of - og - -zoo 6 Ruimer oppervlak personeelsverblijf Personeelsverblijven voor sei- zoenspersoneel mogen 260 in plaats van 200 vierkante meter groot worden. Het college heeft de maximale oppervlakte uitge breid, omdat er anders een te kleine verblijfsruimte zou ont staan. Stelios Lemonakis, die samen met Ivonne Boom strandpaviljoen Paal 28 exploiteert, had de gemeente laten weten dat 200 vierkante meter te weinig is om 20 medewerkers te huisvesten. Berekeningen van een architect hadden geleerd dat er na aftrek van verplichte bouwkundige voorzieningen per medewerker zo'n 6 vierkante meter vloeroppervlak zou overblijven. De gemeenschappelijke ruimte met kook- en eetgedeelte zou te klein worden en er zouden stapel bedden moeten worden geplaatst. Het college heeft gehoor gegeven aan de opmerkingen van Lemonakis en de oppervlakte naar maximaal 13 vierkante meter per medewerker ver groot. Dezelfde oppervlakte wordt in het bestemmingsplan Buitengebied ook als criterium voor groepsaccom- modaties gehanteerd. De politieke partijen hadden maandagavond tij dens de raadscommissie Grondge bied geen moeite met de nieuwe oppervlakte. De verblijven zijn alleen bestemd voor medewerkers met tij delijke contracten die niet langer dan één jaar geldig zijn. Doordat ze geen vast contract hebben, hebben ze geen economische binding met het eiland, waardoor ze niet voor regu liere huizen in aanmerking komen. Gerard Weijers (Fractie Weijers) pleit te ervoor die koppeling tussen con tract en economische gebondenheid los te laten. 'Dan moet een woning ook mogelijk zijn voor mensen met een tijdelijk contract.' De Texelse Reddingsbrigade en de Utrechtse badmeesters heb ben afgelopen zomer nauwelijks mensen uit zee hoeven te redden. De inzet kon grotendeels beperkt blijven tot het preventief waar schuwen van badgasten niet te ver de zee in te gaan. De strandwacnten hebben afgelo pen week hun laatste week van het seizoen gedraaid. Volgens voorzitter Aldo Evers van de reddingsbrigade was het de eerste vijf weken door het mooie weer druk voor de vrijwil ligers. De laatste weken was het door de regen een stuk rustiger. Tijdens de mooie weken was de inzet volgens hem grotendeels gericht op preventie. 'Als we bij voorbeeld zagen dat mensen met een luchtbed of boot de zee in wilden gaan, gingen we daar even op af om uit te leggen dat dat niet kon. Op het water hebben we pre ventief rondgevaren om mensen te waarschuwen als ze te ver gingen.' Het leidde ertoe dat er niet één serieuze redding hoefde te worden uitgevoerd. Het uitleggen verliep ook goed. 'Je merkt op Texel dat mensen iets van je accepteren als je het goed uitlegt. Dat is anders dan de ervaringen die we op andere stranden hebben. Daar heb je soms met agressiviteit te maken.' De Utrechtse badmeesters telden volgens woordvoerder Willem van Veldhuyzen van het Utrechtsch Stu denten Corps in totaal twaalf red dingen. Ze hielden niet bij of het serieuze of preventieve reddingen betrof. Volgens Van Veldhuyzen hadden de badmeesters het druk en goed naar hun zin. Begin augustus vingen de Utrechters bij paal 9 een Duits gezin op, nadat hun zeiljacht in de branding was omgeslagen. De nieuwe strandbewakingsposten werden door beide organisaties zeer op prijs gesteld. 'We waren vooral blij dat de post bij paal 15 bovenop het duin werd gezet', aldus Van Veldhuyzen. Evers prijst de apar te EHBO-ruimte in de posten. 'Je kon iemand nu rustig in die ruimte behandelen. We hoefden er niet meer voor in het algemene gedeelte waar ook nog allerlei andere din gen gebeurden.' De strandwach- ten zagen door de oostenwind dit seizoen vooral veel kwallenbeten. De nieuwe posten spelen volgens Evers een rol bij het werven van nieuwe vrijwilligers. 'De PR komt er volgend jaar wel mee op gang.' De reddingsbrigade kende aan het begin en einde van het seizoen ook een paar Texelse vrijwilligers. De afgelopen week was de reddings brigade alleen nog operationeel in de posten bij paal 17, 20 en 28. De badmeesters waren wat eerder naar huis gegaan, omdat afgelopen week in Utrecht het nieuwe college jaar al begon. op strand staan Particuliere eigenaren van strand huisjes willen half april al de gelegenheid krijgen hun huisjes op het strand te zetten. Op die manier kunnen ze de toeristische drukte, die twee weken later ont staat, voor zijn. Dat bepleitte strandvereniging Jan Ayeslag van particuliere strand- huisjesbezitters tijdens de raads commissie Grondgebied. Marga Koomen van de strandvereniging vroeg de commissieleden bij de naderende behandeling van de con- cept-strandnota mee te denken met de huisjesbezitters om vervroegde plaatsing mogelijk te maken. 'Dan zijn we twee weken voor de drukte uit en kunnen we in de meivakantie meteen gebruik maken van de huis jes.' Die mogen nu pas vanaf 1 mei op het strand staan. De strandvereniging pleitte voor een terugkeer van de opslag bij paal 12 zoals dat tot 1994 mogelijk was. Koomen liet weten dat plannen om de opslag naar vrijkomende agrari sche bebouwing te verplaatsen met zorg worden bekeken. Volgens de vereniging moeten de huisjes daar door verder worden vervoerd wat zowel voor de huisjes als het verkeer niet bevordelijk is. De vereniging was blij dat de gemeente in ieder geval haar best doet de opslag op het parkeerterrein bij Westerslag te behouden. Daar worden sinds 1994 de huisjes in de winter geparkeerd. Staatsbosbeheer wil daar in 2010 vanaf, maar de gemeente heeft zich in de concept-nota tegen dat voor nemen uitgesproken. 50.000ste bezoeker voor Molenkoog Na een vliegende start in juli ging het aantal bezoekers van het zwem bad in augustus naar beneden. Toch kon dinsdag nog vrij onverwacht de 50.000sle bezoeker worden verwel komd. Deze eer viel te beurt aan de zevenjarige Indy Zandstra uit Oosterend. Hij kreeg een feestelijke slagroomtaart overhandigd door het zwembadpersoneel. Kompasschool krijgt extra geld De Kompasschool in Den Burg krijgt een garantstelling van €25.000,- van de gemeente om het komende schooljaar door te komen. Geen enkele politieke partij had er tijdens de raads commissie Welzijn moeite mee geld beschikbaar te stellen om de school in stand te houden. De school voor speciaal onderwijs had om de garantstelling gevraagd omdat een extra bedrag van €30.000,- dat de raad de afgelopen jaren al beschikbaar stelde nagenoeg gebruikt is. Er zijn onder meer salaris sen mee betaald. De school heeft met iets meer dan dertig kinderen feitelijk te weinig leerlingen en inkomsten om drie groepen in stand te houden De school behoudt echter wel bewust drie groepen, omdat anders de kwa liteit van het onderwijs in het geding komt. Wethouder Marian Merkelbach erkende dat het 'hangen en wurgen is' de school te financieren. 'Maar we zijn blij dat we de voorziening in stand kunnen houden.' Ze liet weten dat het college opnieuw voor een éénmalige bijdrage in plaats van een structu rele heeft gekozen, omdat er nieuwe wettelijke veranderingen op komst zijn. Volgens de wethouder verandert er aan het aantal leerlingen, dat al jaren boven de dertig schommelt, de komende jaren niet veel Door het landelijk beleid om kinderen minder snel naar het speciaal onderwijs te verwijzen, ziet de Kompasschool wel een toename van het aantal kinderen dat veel aandacht en zorg nodig heeft. Het plan van de gebroeders Van Exel om een midden in het land gelegen woning te verplaatsen naar een plek langs de west zijde van Postweg tussen twee agrarische bedrijven in, is van de baan. De gebroeders richten zich op een alternatief plan om het huis aan de oostzijde van de weg tegenover de schuur van Witte te plaatsen. Dat was de uitkomst van een bespreking van de plannen tijdens de raadscommissie Grondgebied. Paul van Exel zegde toe de aanvra gen voor het oorspronkelijke plan in te trekken en met het alterna tieve plan verder te gaan. Het col lege, dat weinig voelde voor een woonhuis tussen twee agrarische bouwblokken (Postweg 37 en 45) aan de westzijde, had de politieke partijen advies gevraagd omdat de verplaatsing met een zware vrijstel lingsprocedure op de Wet Ruimte lijke Ordening gepaard gaat. Het voeren daarvan is een verantwoor delijkheid van de raad. De commissieleden waren ver deeld. Texels Belang, PvdA en GroenLinks hadden niet zo'n moei te met plaatsing tussen de A-blok ken, de rest stond er sceptischer tegenover omdat het problemen voor de bedrijfsvoering kan opleve ren en het uitzicht over het achter liggende landschap beperkt wordt. Joop Groeskamp (Texels Belang) vond het goed dat met de ver plaatsing in ieder geval een twee de woning (bestemming van het betreffende huis) wordt opgeruimd. 'We zijn voorstander van het eerste plan, maar als het niet kan, dan kan het niet.' Volgens het college komt het huis tussen de A-blok ken dichter dan 175 meter bij de agrarische bedrijven en dat staat het beleid voor vrijkomende agra rische bebouwing met toe. Rikus Kieft (GroenLinks) verbaasde zich over dat getal. Hij had het in het beleid niet kunnen vinden. Wethou der Nico Kikkert ging er van uit dat het getal echter wel klopte. Kikkert vertelde recent nog een gesprek met de gebroeders te heb ben gehad. De uitkomst daarvan was eveneens dat het alterna tief aan de oostzijde nader wordt bekeken. Het land daar is al van Van Exel. Kikkert adviseerde de gebroeders wel met de buren in gesprek te gaan voordat zij aanvra gen indienen. De in het landschap liggende woning die de gebroeders Van Exel langs de Postweg willen herbouwen.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5