Golfsurfen: lang ploeteren voor perfect ritje Badmintonners TEXELSE J COURANT Tijdrijders strijden tegen zichzelf en de elementen Oefeningen vragen meer armspieren dan we hebben De hort op Wedstrijden om Schapen Cup Surfers snel op Tjeukemeer VRIJDAG 1 SEPTEMBER 2006 i'y; De eerste poging om op de board rechtop te komen \\/at ik zeggen wou... Archief Een gemeente die niet de wil heeft of toont zijn eigen roofs en archief voor het eiland te willen behouden en beheren, is ook voor de toe komst zijn schaduw niet waard. Bert Koning, Oudeschild. Omgaan met dementie In samenwerking met Thuiszorg Kop van Noord-Holland en het DOC- team geeft de Gezondheidswijzer in Den Burg de cursus Omgaan met dementie, acht wekelijkse bijeen komsten van twee uur bedoeld voor partners, verzorgers en naasten van dementerende mensen. Er wordt gesproken over de verandering in het dagelijks leven en hoe de situ atie thuis dragelijk te maken. Deelname kost €20,-. Aanmelden kan bij de Gezondheidswijzer van Corbis Plus, tel. 0223-650135 en via per e-mailadres gezondheidswij zer@corbisplus.nl. De eerste bijeen komst wordt gehouden op woens dag 4 oktober, aanvang 10.00 uur, in het verpleeghuis aan de Hollewal in Den Burg. Open les Engels Voor mensen die (beter) Engels willen leren spreken, twijfels heb ben over hun niveau of meer wil len weten over de inhoud van de Engelse les, geeft Lida Wels maan dag van 14.00 tot 15.00 uur een gratis probeerles. De les is bedoeld voor (half)gevorderden. Informatie en aanmeldingen bij Lida Wels, tel. 314600 of 06-22937983. Spreekuur NWS De Nederlandse Vereniging Van Slechthorenden houdt donderdag 17 september spreekuur in De Buureton aan de Beatrixlaan. Het spreekuur gaat alleen door bij vol doende belangstelling. Geïnteres seerden kunnen zich melden bij de SWOT, tel. 312696. Koger linedansers In Tumbleweeds in De Koog hervat ten de Koger linedansers dinsdag 12 september de lesavonden. Onder leiding van Karei worden vanaf 20.00 uur nieuwe dansen ingestu deerd. Nieuwe leden zijn van harte welkom en kunnen zich aanmelden via tel. 317406. Kinderkoor Kinderkoor De Dominootjes uit Den Burg hervat maandag 11 september de repetities. Ook voor dit jaar staan weer enkele grote projecten op het programma. Het koor staat repe teert elke maandag onder leiding van Michiel Drijver in de rooms- katholieke kerk van Den Burg. Kin deren tot en met tien jaar repeteren van 15.45 tot 16.30 uur, kinderen vanaf 11 jaar van 16.30 tot 17.15 uur. Voor meer informatie: Michiel Drijver, tel. 06-52113396. Klaverjassen In buurthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland wordt vanaf donderdag 7 september elke twee weken een klaverjasdrive gehouden. De vaste groep kaarters zou nieuwe aanwas zeer op prijs stellen. Naast klaverjas sen kunnen er ook andere spelletjes gespeeld worden. Belangstellenden kunnen vrijblijvend langskomen. De speelavond begint om 20.00 uur. Voor meer informatie: Jan Ravenstijn (tel; 311445) en Cees Hooijschuur (tel; 311653 of 06-55860075). Expositie Burgwal 37 In Burgwal 37 is de komende maand een expositie te zien van Andrea van der Glas uit Huizen. Zij schildert kleurige landschappen, schapen en koeien in acryl. Werk van haar hand was ook vorig jaar in de Burgwal te zien. Volleybalvereniging Tevoko is drin gend verlegen om versterking, voor al bij de dames. Doordat enkele leden zijn uitgevallen, zijn er eigen lijk te weinig dames beschikbaar voor drie competitieteams, maar wel weer teveel om in te krimpen tot twee teams. Er wordt gespeeld in de regiodevisie, 2e en 3e klasse. Geïnteresseerden kunnen vrijblij vend enige tijd de training mema ken. Pas later worden zij in een team ingedeeld. Dit jaar wordt ook voor de spe lers in de eilandcompetitie een (recreanten)trainmg gehouden. Dit gebeurt elke woensdag van 19.30 tot 20.45 uur. Ook hieraan kunnen geïnteresseerden enige tijd vrijblijvend deelnemen. Deze trai ning is ook bedoeld voor mensen die (nog) niet in een team spelen. Gedurende het seizoen wordt beke ken of zij bij een bestaand team geplaatst kunnen worden of dat een nieuwe team geformeerd wordt. Meer informatie is te verkrijgen bij Vivian Kareis,tel316365enviae-mail- adres ledenadminstratie@tevoko.nl. In Oudeschild klinkt zaterdag om 13.00 uur voor de 19de keer het startsein voor het open Neder lands kampioenschap tijdrijden. De wedstrijd wordt verreden over een parcours van 41 kilometer, er zijn verschillende klassemen ten. Zeven Texelse bedrijven strij den om de Bouwcenter RAB/HBI bedrijfsbokaal. Als opwarmer start om 12.30 uur een tijdrit over tien kilometer voor de jeugd van Wielervereniging Texel. Het Wielercomité is blij dat een recordaantal van 165 renners zich heeft ingeschreven, een pluim voor de organisatie, die dit als een erkenning van de kwaliteit van het evenement beschouwt. Rijders die het eerst starten, vertrekken om de halve minuut, de toppers aan het eind starten twee minuten na elkaar. De laatste vertrekt om 16.00 uur, de prijsuitreiking is om 17.00 uur. Het startschot wordt verricht door Ronald Bleeker van de Rabo bank. Langs de Waddenzeedijk kan een renner zich niet verschuilen, de wind heeft er vrij spel. De rijders strijden tegen zichzelf en de ele menten. Ook nu zal er keihard wor den gereden. De snelheid van de gestroomlijnde ligfietsen ligt gemid deld rond de 50 kilometer, maar vorig jaar reed de snelste renner op een gewone racefiets ook een gemiddelde van ruim 45 kilometer per uur. Er doen vijftien tandems mee, met een ziende renner voorop en een slechtziende of blinde ren ner (stoker) achter. Om de Bouwcenter RAB/HBI bedrij- venbokaal strijden zeven teams: titelverdediger Rab Betoncentrale, Bouwbedrijf Visser, TPG Post. Hotel Molenbos. Visserijbedrijf TX68. Texelse Courant/L&R en het team van Zwemparadijs Calluna. Klassementen Favoriet bij de heren 16-40 jaar is de Nieuwedieper Mark Hulzebos, die dit jaar ook de Tour de Lasalle won. De Texelse favoriet voor de eindzege is Robbert Boersen uit Oudeschild. Hij was dit jaar niet te verslaan tijdens de RAB/HBI tijd ritcompetitie op Texel en is tijd- rijder pur sang. Het Texels kam pioenschap lijkt een Oudeschilds onderonsje te worden, Jordy Vinke is al een paar jaar Texels beste all roundwielrenner. Hij verkeert dit jaar in goede vorm, won veel en reed goede uitslagen. De vraag is of hij zich kan meten met de andere favorieten. Gauke van Lingen is de derde Texelaar van speciale klasse. Hij zal er alles aan doen om de rijd- rit binnen het uur te rijden. Karakteristiek voor tijdrijden is dat de heren veteranen (40-50 jaar) over het algemeen niet langzamer gaan dan de senioren. Tot de absolute favorieten behoren Wieger Draayer uit Wijckel en Nico van Schaik uit Oostzaan. Het ligt niet in de ver wachting dat er Texelaars zijn die de overkantse specialisten serieus competitie kunnen bieden. Bij de 50-plussers is Jan Brander uit Ureterp favoriet, Vorig jaar werd hij Nederlands kampioen met een gemiddelde van 44,55 kilometer per uur. Texels favoriet is Hans de Winter. Hij reed zich vorig jaar in de top met een tijd van 1.03.26 en trainde meer dan ooit. Een valpartij in de Dennen leverde vervelende blessures op, maar hij lijkt net op tijd weer fris voor de competitie. Bij de dames van 16 tot 35 is Maria Sterk uit Hallum favoriet. Vorig jaar schreef ze in Thialf het werelduurrecord op haar naam. De 26 jarige Geri Vlas uit Den Burg is getipt als snelste Texelse. Bij de dames boven de 35 lijkt Natascha van de Vis weinig concurrentie te hebben. Bij de tandems is de combinatie Ronald van der Wal en Arnold Polderman uit Axel favo rieten. Polderman is ook bekend als Nederlands deelnemer aan de Paralympische winterspelen in de discipline langlaufen. In de catego- ne ligfietsen met en zonder stroom lijn is Guus van der Schoot uit Almere kanshebber voor de over winning. Verwacht wordt dat René Boon zich tussen de Nederlandse toppers kan plaatsen. Bij de lig fietsen zonder stroomlijn is Henk de Koning uit Hilversum favoriet. De 19-jarige Joram Tromp fietste in deze categorie vorig jaar al ruim boven de 41,15 km/u gemiddeld. De verwachting is dat hij dit jaar nog harder gaat 1 J weer van start gezelligheid!' mogen we de planken de branding in. Flinke golven spelen met de plank en ik voel hoe zeewater bezit neemt van mijn wetsuit. Het is wennen met zo'n onhandig grote plank in het water, maar even later peddelen we op onze blauwe boards achter de instructeur aan. Ons amateuris tische gepeddel blijkt een stuk min der effectief dan de borstcrawl van Way. Ilona drijft meteen een heel stuk af. Het vooruitkomen met de plank stelt de armspieren zwaar op de proef. Chris staat ons lachend op te wachten en twijfelt openlijk aan de goede conditie van jongeren. Echte werk In een poging ons om te leren gaan met de planken laat Way ons behendigheidsoefeningen doen. De dames zuchten en steunen en Ilona drijft weer af. Haar gezicht betrekt Onder toeziend oog van zonnen de toeristen proberen we de actie van Chris te evenaren. Het voelt wat gênant, want het lukt niet, de drie handelingen zijn voor ons een onmogelijke opgave. Opdrukken is geen probleem maar vanuit die positie opspringen lukt niet. Chris' oordeel luidt: 'Voldoende snelheid maar te weinig spierkracht.' Snel leert hij ons een makkelijkere, onof ficiële manier om van de plank op te staan. Een alternatief waarmee we wel uit de voeten kunnen en waar dankbaar gebruik van maken. Perfect ritje We mogen de branding weer in, nu met het doel om op de plank te staan. Chris zegt wanneer ik de plank op moet en geeft een zetje mee bij een goede golf. Bij elke poging val ik van mijn board en ver dwijn in de golven. Het geeft niet, en het humeur daalt. Deze oefenin gen vragen meer armspieren dan we hebben Gelukkig heeft Chris dat snel door. Na een uurtje stoeien met golven en planken gaan we voor verdere uitleg terug het strand op. Nu gaat het echte werk begin nen. Chris doet voor hoe je op de surfplank gaat staan. Het lijkt kinderlijk eenvoudig: opdrukken, opspringen en staan. het is eerder grappig om elke keer opnieuw kopje onder te gaan in het zoute water. Als Ilona advies en hulp krijgt bij het opstaan op de plank begint ze te huilen. Ze vindt het eng en wil de zee uit. Chris zwemt met het snik kende meisje mee naar het strand, Marie gaat ook het water uit: 'Ik vind het zielig voor haar en we zijn tenslotte samen op vakantie.' Wel In de zomermaanden wor den dagelijks enkele tiental len activiteiten georganiseerd voor vakantiegangers. Excur sies, voorstellingen, work shops, rondvaarten en evene menten, het aanbod is groot én divers. Allemaal kennen we de excursies naar de Sluf ter en het garnalenvissen met de kotter. Maar wat is er nog meer te doen? De redactie gaat deze zomer De hort op om dat zelf te ervaren. Imme Bakker, die in september haar stage bij de Texelse Courant begint, schreef zich in voor het golfsurfen bij paal 17. vertrouwt ze me toe dat ze als Ilona volgende week naar huis is, ze nog een les gaat nemen. Het loopt dan tegen vier uur, het einde van de les. Ondanks dat het tijd is, haalt Chhs me over om het nog even te pro beren. We kiezen een perfecte golf en met een duwtje geeft Chris mijn board vaart. Als ik voel dat mijn plank mee gaat op de golf, druk ik mezelf op. Dan ineens lijkt alles, waar ik al twee uur moeite mee heb, makkelijk te gaan. Plotseling sta ik op mijn plank! Als een volleerd golfsurfer ga ik mee met de golf. Het avontuur duurt twee seconden, daarna lig ik weer in zee. Een brede lach is niet te onderdrukken, dit is een superervaring! Badmintonclub Texel start maandag 4 september weer met de weke lijkse trainingen. Tussen 19.00 en 22.00 uur wordt er volop gespeeld in sporthal Ons Genoegen. Nieuwe leden zijn welkom. Meer informatie is te verkrijgen via Margriet Reij, tel. 312345. Voetbalprogramma Zondag 3 september Schagen 2-Texel 2 12.00 uur Dinsdag 5 september N. Niedorp-1 Texel 1 18.45 uur Training Texel'94 Nadat de senioren al enkele weken aan de gang zijn, begint ook voor de jeugd van Texel'94 het seizoen weer. Omdat er tot op het laatste moment nog wijzigingen kunnen optreden, is het volledige trainings schema te vinden op website www. texel94.nl. Melden GVT Mensen die zich voor lessen van Gymnastiekvereniging Texel willen aanmelden, moeten even contact opnemen met 06-15577708 van Selma Bahrini. E-mailen naar het dinsdag in deze krant vermelde adres fam.bahrini@texel.com heeft geen zin; de computer is gecrasht. üsurfen wint op Texel aan populariteit. Op de foto geheel links Imme Bakker en uiterst rechts instructeur Chris Way. Dikke schuimkragen sieren je hoge golven. In combinatie net een heerlijk zonnetje ideaal «eer voor een les golfsurfen. Dat Jachten de twee meiden Ilona en Marie ook. Ze staan al in wetsuit te wachten, terwijl ik me nog in zo'n strak pak moet hijsen. Als nijn gezicht even later schuil gaat achter een laag witte surfers-zon nebrand ben ik er ook klaar voor. We zijn op het strand van paal 17, voor een beginnersles golfsurfen door instructeur Chris Way. Chris wijst drie planken aan die we meenemen naar het water. Het zijn geen gewone surfplanken, maar softboards. 'Deze gebruiken we omdat ze minder hard zijn. Het is dan minder gevaarlijk als je een board tegen je aan krijgt', zegt Chris. Hij neemt eerst de onderde len van de surfplank door. Meteen hierna volgen de veiligheidsregels en een uitleg over de stroming. Na een dreigend 'Veiligheid gaat voor !p de velden van Texel'94 wordt Eterdag gespeeld om de Scha- Cup. Dit toernooi wordt sinds '#ee jaar gezien als de opening an het seizoen van Texel 4. Ter- wjl een groot deel van de leden sn de overkant woont, speelt ft elftal de thuiswedstrijden nog like twee weken op het eiland. Onderweg naar de wedstrijd zit- snzij vaak samen met de tegen- önder op de boot. nemen acht teams aan het toer- "a deel. Naast Texel 4 en SVO 3 2i dit nog zes teams van de over- e~ Onder hen WGA 2 uit Amster- sm, dat vorig jaar beslag op de rome beker wist te leggen en dat zeker een jaar zal proberen ^verlengen. De andere deelnemers zijn Victoria Obdam, AFC'34, West Frisia, PZC en een tweede team van WGA. De loting voor het toernooi vindt om 11.30 uur plaats door notaris Jan Dogger uit Den Burg. Daarna wordt de aftrap verricht door een schaap van boerderij Hoogvliet. Het toer nooi wordt in twee poules gespeeld, waarbij gescoorde doelpunten extra winstpunten opleveren. De winnaars van beide poules treffen elkaar aan het eind van de middag. Na iedere wedstrijd zal ieder team proberen de bal 'op de stropdas te leggen.' Na de prijsuitreiking wordt het toer nooi afgesloten met een barbecue, terwijl op een groot beeldscherm naar de wedstrijd Nederland- Luxemburg wordt gekeken. Kees Tesselaar zorgt voor de muziek. Windsurfers Adriaan en Dorian van Rjsselberghe hebben de nodige tyzen in de wacht gesleept op Nederlands Kampioenschap Shet afgelopen weekend op het 'eukemeer werd gezeild heerste twee dagen van het kam- **nschap, vrijdag en zaterdag, •sen de weersomstandigheden ^van optimaal en liet de wind het genaamd afweten. Een testrace tercle Dorian een tweede plaats op, 'dfiaan werd vierde. Zondagmor- werd een lange baan gevaren, ^een duur van drie kwartier. De ws stonden wederom op scherp, si het Waddenteam.nl eindigde ^an ais snelste, daarachter Adri- die werd gevolgd door Marius Wwnan. Toen zondag rond het middaguur eindelijk de wind opstak, gebeurde dat met zóveel kracht (windkracht 6), dat menig plankzei ler erdoor werd verrast en moeite had het zeil in het gareel te houden. Met name Dorian, die iets lichter is dan zijn broer, had het moeilijk, maar wist in twee races toch als zevende en negende te eindigen. De iets robuustere Adiaan leek letterlijk over het water te vliegen ('Ik ging als een kanon') en pakte twee keer de eerste plaats, waarmee hij Neder lands kampioen Dennis Uttel te snel af was. In het weekendklassement eindigde Adriaan als tweede, in het algemeen klassement, waarvoor de afgelopen zomer meer dan twintig races zijn gezeild, werd de Texelaar vijfde. Dorian eindigde bij de jeugd als tweede. Bewegen voor ouderen Stichting Welzijn Ouderen Texel jwOT) houdt ook komend seizoen '^egingsactiviteiten voor mensen ^55 jaar en ouder. In groepsver- worden op verschillende loka- lessen gegeven door daartoe Weide MbvO-krachten. maandag wordt van 9.15 tot -5 uur volksdansen gegeven in Buureton aan de Beatrixlaan in f Burg. Hierbij komen ook coun- r, ballroom- en partydansen aan ïCfde. m De Buureton (maandag en Ijsdag van 11.00 tot 11.45 uur) •1 dorpshuis De Waldhoorn in .- Hoorn (dinsdag van 14.00 tot uur) worden lessen bewe- ontspannen gegeven, oefenin gen om de dagelijkse dingen zon der onnodige inspanning te kunnen verrichten. De oefeningen, waarbij gebruik wordt gemaakt van muziek, hoepels, ballen en knotsen, worden gedaan op of in de buurt van de stoel. De groep op woensdag is al volgeboekt, bij de andere groepen is nog plaats. Tot slot worden lessen seniorenfit gegeven, lessen van drie kwarttier, waarbij lekker wordt gesport. Deze lessen worden gegeven in 't Skiltje in Oudeschild (maandag van 13.45 tot 14.30 uur), sporthal Ons Genoe gen in Den Burg (maandag van 15.00 tot 15.45 uur), dorpshuis De Hof in De Koog (woensdag van 9.30 tot 10.15 uur) en de Beatrixzaal in Den Burg (woensdag van 13.45 tot 14.30 uur). Voor meer informatie en aanmeldingen: SWOT, tel. 312696 en Betsie Verhoeven 317767. hrstopde surfboard door de branding peddelen. Tevoko zoekt versterking

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7