Vragen en antwoorden over nieuwbouwproject De Volmolen 'Van begin af aan hard aan het werk gegaan' TEXELSE g COURANT Ontwikkelaar De Peyler over Volmolen De Volmolen tegen het licht 'Ervaringen eerste fase benutten voor volgende' Texelfonds /jchter de schermen VRIJDAG 1 SEPTEMBER 2006 Nieuwbouwproject De Volmolen is al een tijdje in volle gang en met name het puntensysteem dat de gemeente hanteert bij het toewijzen van de woningen heeft de tongen nogal losgemaakt. Er is de nodige ambtelijke tijd in gaan zitten en op straat viel kritiek te beluisteren op de werkwijze van de gemeente. Ook de systematiek bij de verkoop, waarbij achtereenvolgens de gemeente, de projectontwikkelaar, de directiemakelaar en de Texelse makelaars zijn betrokken, wordt door menigeen als omslachtig ervaren. Het ontbreken van de juiste infor matie over de woningen gaf verwarring en leidde tot irritatie. Maar nu aan de oostkant van Den Burg wordt gebouwd, lijkt een en ander in wat rustiger vaarwater te komen. Met als opvallende feiten dat de verkoop van de appartementen, waarvan vooraf werd aangenomen dat dit niet zo'n vaart zou lopen, vlotter verloopt dan de twee-onder een kap woningen, waarvoor de belangstelling achterloopt. En dan nog het gegeven dat een aanzienlijk aantal gegadigden die door de gemeente voor een gesprek zijn uitgenodigd, niet is komen opdagen. Voldoende reden voor een serie vragen aan wethouder Nico Kikkert van Volkshuisvesting. ben veel gegadigden afgezien van de koop. Er zijn zelfs gegadigden uitgenodigd voor een gesprek, maar die niet verschenen. Slechts een aantal uitgenodigden heeft afbericht gedaan. Dit is een tijdrovende peri ode geweest en heel teleurstellend. Van de gegadigden die voor een tweekapper in aanmerking kwamen, hebben diverse personen voorkeur voor een vrijstaande woning aan gegeven en staan daarvoor op de (reservelijst.' culaties binnen, die nu beoordeeld worden. Voor de andere woningen heeft de gemeente daartoe nog geen opdracht gegeven. Er zijn geen tussentijdse prijsverhogingen geweest.' Sluiten het type van de woning en de prijs waarvoor de huizen worden aangeboden aan op de behoefte en is er tevoren marktonderzoek gedaan? 'Onderzoeksbureau Companen heeft een woningmarktonderzoek snelheid waarmee de koopapparte menten weg zijn gegaan, is wel de reden dat we dit project naar voren hebben gehaald en de vrije sec torwoningen naar achteren hebben geschoven.' Het project heeft, met name in het begin, nogal wat verwarring en frus tratie gegeven onder kopers. Hoe kijkt de gemeente daar tegenaan? 'Het project kent een heel hoog ambitieniveau, vooral wat betreft Hoe ervaart de gemeente het wer ken met het puntensysteem op basis waarvan de kopers worden geselecteerd? 'Het is een ingewikkeld systeem, maar het werkt uitstekend. Doel van het puntensysteem is in eerste instantie de starters en in tweede instantie de doorstromers te helpen aan een koopwoningen. Het aan tal punten bepaalt wie de meeste kans maakt. Het hoogst scoren starters, die nog geen woning heb ben. Daarna komen mensen die een huurwoning hebben, gevolgd door degenen die een koopwoning hebben, waarbij de verkoopwaarde van die woning het aantal punten bepaalt. Als er mensen zijn met het zelfde aantal punten, heeft degene die het langst staat ingeschreven voorrang. We proberen economisch gewin zoveel mogelijk te voorko men. Eigenlijk is er niets nieuws onder de zon, want in nieuwbouw projecten in De Cocksdorp en Oos terend is het ook al gebruikt. Er is op dit moment geen reden om het systeem te herzien.' Werkt het systeem eerlijk? 'Ja. ledereen heeft zich kunnen inschrijven. Het bestand bestaat uit een doorsnee van de gehele bevolking, makelaars, agrariërs, vis sers en dienstverleners. Ook amb tenaren hebben zich ingeschreven. De eerste selectieronde was voor de 34 rijtjeswoningen in Den Burg Volmolen en 16 rijtjeswoningen in Burg West. Van de geselecteerden is op initiatief en in opdracht van de gemeente een audit door de Texelse notaris verricht. Hiermee is extern beoordeeld of de selectie goed ver richt is. Resultaat van het onderzoek is dat er geen fouten in de selectie gemaakt zijn, dat de gegevens goed verwerkt zijn. Aanbevelingen zijn gedaan over dossiervorming.' Kunnen mensen zich nog steeds inschrijven voor een woning? 'Graag zelfs. De lijst is dynamisch en als starter kun je snel stijgen. In de Texelse Courant van 21 juli 2006 is een advertentie geplaatst over de tweekappers aan de Vuurvlinder, waarvan er nog vijftien te koop zijn. Wij hopen dat dat mensen warm maakt. Als mensen menen dat de procedure niet naar tevredenheid verloopt, hoop ik dat ze met mij contact opnemen.' Hoeveel tijd is de gemeente kwijt aan het selectieproces? 'We zijn in november 2004 gestart met een mailing waarbij alle perso nen die toen bij de gemeente voor een woningbouwkavel ingeschre ven waren, gevraagd zijn schrifte lijk aan te geven of ze nog in het bestand wilden blijven. Daarop zijn veel reacties gekomen die in een database verwerkt zijn, waardoor we een handig instrument hebben voor de selectie. In september 2005 zijn we gestart met een gegadig- denlijst van circa 450 personen. Eerst is geselecteerd op starters en doorstromers, daarna op eigen- woningbezitters. Op basis van bovenstaande puntenlijst verkreeg een gegadigde een plaats. Het was erg arbeidsintensief omdat de lijst geactualiseerd moest worden en omdat veel gegadigden niet een uit drukkelijke voorkeur voor een type woning hadden aangegeven en in feite voor alle soorten woningen voorkeur hadden. Tot nu toe zijn we binnen de tijdsbegroting gebleven. Er is natuurlijk wel sprake geweest van pieken, waardoor andere werk zaamheden wat naar achteren zijn geschoven, de selecties later afge rond werden en dat de uitgifte van andere bouwkavels later van start ging. Maar de dienstverlening is niet in de knel gekomen en bij de gesprekken is inmiddels een effi- ciëntiesfeg gemaakt.' Kun je ook op de lijst komen als je niet economisch of maatschappelijk aan Texel bent gebonden? 'Ja, er staan er volgens mij een stuk of vijftien op. Zij krijgen het minst aantal punten, want bedoeling was om voor eigen behoefte te bouwen. We gaan er vooralsnog vanuit dat de woningen aan Texelaars worden verkocht.' Hoe was de respons van de mensen op de lijst van 450 gegadigden? 'Aan de 450 gegadigden zijn nu 51 kavels in Den Burg Volmolen, 4 aan de Korfbaeck en 16 in Den Burg West toegewezen (totaal 71 koop woningen). Dat is een score van zo'n vijftien procent van de 450 en dat valt ons erg tegen. De verwach ting was dat de koopappartemen ten, gezien de plattelandsomgeving op Texel, wellicht wat later en trager zouden worden verkocht dan de twee-onder-een-kappers. Maar het omgekeerde bleek het geval. In de sociale koopsector is sprake van reservelijst. In de vrije sector heb- Door de snelheid leek het misschien alsof er van alles mis ging, maar dat was beslist niet het geval. Als je bedenkt dat we amper een jaar geleden van start zijn gegaan, dan is er nu al veel gebeurd. Als we vooraf meer tijd hadden genomen, was er misschien minder verwar ring geweest, maar als we hadden gewacht, was het bouwproces ver traagd. En dat wilde niemand. Het was een kwestie van kiezen. We zijn van begin af aan gewoon hard aan Jiet werk gegaan. Gedurende het proces is het nodige bijgeschaafd en ontwikkeld. Uiteindelijk is het allemaal op z'n pootjes terecht gekomen en daarvoor moet ik de organisatie een pluim geven.' Heeft de gemeente invloed gehad op de prijs van de woningen? 'De prijsstelling van de woningen is een bevoegdheid van de pro jectontwikkelaar, daar heeft de gemeente geen zeggenschap over. Maar de gemeente heeft met kavel- prijzen wel invloed gehad. Voor de sociale sector bijvoorbeeld was de prijs €6800,- per kavel, terwijl zo'n bouwperceel een waarde van €20.000,- vertegenwoordigd. De gemeente heeft aangegeven dat er betaalbare woningen moeten komen, met name voor de sociale doelgroep. Daarnaast moet er een kwalitatief goede woonwijk gereali seerd worden. Dat bepaalt de prijs- kwaliteitsverhouding die vooralsnog door de gemeente als acceptabel wordt aangemerkt. Direct bij de start van de samenwerking heeft de gemeente met de projectontwik kelaars afgesproken dat we een extern bureau vragen aan de hand van bouwtekeningen en bestekbe rekening een calculatie van bouw en stichtingskosten te maken. Voor de 34 rijtjeswoningen zijn de cal- gehouden Kansen voor Wonen op Texel. Sturen in een krappe markt', dat in september 2001 is gepre senteerd. Daarin staat dat er 30 procent vrije sector moet worden gebouwd en 70 procent sociale woningbouw, zeg maar de koopga rant- en huurwoningen. Dit onder zoek is uitgangspunt voor de bouw geweest. Dat in de Volmolen uitein delijk 35 procent vrije sector en 65 procent sociaal is gebouwd, komt doordat van de 34 rijtjeswoning de hoekwoningen te duur uitpakten om voor koopgarantie in aanmerking te komen. Gezien de grote vraag naar sociale sectorwoningen kun je wel de vraag stellen of die 65 procent sociale bouw voldoende is geweest. Want waar de goedkopere woningen snel 'vol' zitten, duurt het met de vrije sectorwoningen langer. Overigens maak ik me er nog geen zorgen over dat er nog twee-onder-een-kappers te koop staan. Want we weten nog maar sinds juni hoeveel die gaan kosten. Hoe lang staan vergelijkbare wonin gen in deze categorie te koop? De het tijdpad. 112 huizen in twee jaar is best veel, zeker voor Texelse begrippen. De eerste planningen waren erop gebaseerd na de bouw vakvakantie van 2005 met de bouw te starten, toen november 2005, toen februari 2006. Uiteindelijk is daadwerkelijk eind maart 2006 met de eerste bouwfase gestart. Ach teraf gezien was dat nog heel snel, omdat nog niet alle gegëvëns, zoals de prijs, het ontwerp en de ser vicekosten voor appartementen, bij ons bekend waren. Gegadigden stelden daar tijdens de gesprek ken wel vragen over. De gemeente was afhankelijk van wat de pro jectontwikkelaars aanleverden en is terughoudend geweest in het beantwoorden van vragen die niet binnen haar taken vielen. Vragen die beantwoord konden worden, zijn beantwoord, maar altijd onder het voorbehoud dat de USP en haar makelaars verantwoordelijk voor de exacte antwoorden waren. Dat gaf wel eens verwarring en was bijvoor beeld vervelend voor mensen die met de bank moesten praten. Wordt deze eerste fase als een leer proces gezien? De Volmolen is een leerproces geweest dat nog niet is afgerond. Dat geldt ook voor de afzonderlijke partners in BUPS. ledereen heeft ervaringen opgedaan. Belangrijk resultaat is dat van de 112 wonin gen die nu in de eerste fase van het plan De Volmolen door BUPS gere aliseerd worden, er 97 woningen 'vergeven zijn' aan Texelse inwo ners. Daarbij opgeteld de 16 wonin gen in Den Burg West en 4 aan de Korfbaeck die door USP Vastgoed afzonderlijk gebouwd worden, is er sprake van een groot succes. Ook een groot succes is dat de Texelse bouwwereld de woning bouwt, de Texelse makelaars de woningen verkopen Texelse architecten de woningen ontworpen hebben. Er wordt dus door en voor Texelaars gebouwd. We weten nu dat alle gegevens bij aanvang van het project bekend zijn, zodat mensen niet van het kastje naar de muur worden gestuurd. Dat betekent dat we meer voorberei dingstijd moeten nemen. Elke deel nemer onderschrijft dat. En die tijd is er straks ook, omdat er veel minder druk op staat dan bij de eerste fase. Uit de analyse en evaluatie van de eerste fase, moet onder meer blij ken waarom er van de 450 mensen op de lijst er zoveel zijn afgevallen. En waarom zoveel mensen niet zijn komen opdagen. We moeten er iets op verzinnen dat op de lijst alleen maar die mensen staan die echt geïnteresseerd zijn.' Wat vindt u van het verwijt dat er tussen selectie en toewijzing teveel schakels zitten? 'De gemeente heeft geen invloed gehad op het aantal schakels, die verantwoording ligt bij de ontwik kelaars. Wel is het zo dat het traject via e-mail in één dag kan worden doorlopen. Ik durf te stellen dat er als gevolg van het proces geen kopers zijn afgehaakt.. Ik begrijp de onvrede onder makelaars, die met lede ogen moeten aanzien dat iemand van de overkant de regie voert over hün gebied. Maar als gemeente hebben wij daar geen zeggenschap over. Maar de sug gestie dat de makelaars, net als de Texelse bouwbedrijven, de gelede ren sluiten en uit hun midden zelf een regiemakelaar kiezen, lijkt n geen verkeerde.' Waarom een notaris uit Den Helde en geen Texels bedrijf, terwijl vood is aangegeven dat zoveel moge!, Texelse bedrijven een graantje m» ten kunnen meepikken? Volgens het Burgerlijk Recht maj de koper, in dit geval ontwikkelaar, kiezen wie ze als notaris in de am neemt. De UPS mag voor de coft tracten met de gemeente dus dis keuze bepalen. Zij hebben vongjaa aan drie notariskantoren gevraag; offerte uit te brengen. De Texelse notaris is daarvoor ook uitgenodigd De keuze van BUPS is na bena deling van de offertes gevallen op Stouthart-Hilber uit Den Helder,' Wanneer komen de kavels voorde vrijstaande woningen te koop? 'Selectiegesprekken vinden rorc oktober plaats. Er zijn diverse gegs digden geweest die al aangegev? hebben voorkeur voor een vrijstaan de kavel te hebben. Er zijn 10 kavés in De Volmolen en 3 kavels aan de Molenstraat en 3 aan de (Den Burg West) die aangebod? worden. Van de 10 uit De Volmofe zijn 3 kavels van USP. De kavë- prijs is €275, per vierkante met» exclusief BTW (prijspeil 2005). D> gemeente heeft prioriteit gegeve aan de kavels die binnen de projec ten met BUPS en USP vallen. reli sd te Cs rag Komt er een onderzoek naar de tos komstige woningbehoefte? 'Wethouder Nel Eelman heeft var Den Burg 600 woningen binnen* sleept en voor alle kernen sam? nog eens 510. Het is de bed* ling dat die in tien jaar tijd wer den gebouwd. We moeten danwsi weten waar we die moeten neerzet ten. Daarvoor moeten we eerst ea totaalbeeld van Texel hebben, zoet we de woningen netjes kunnen w- delen over de dorpen. Hiervw werken we aan een lokale woow sie. En tevens hebben we met a dorpscommissies afgesproken ii we graag dit jaar een visie of dorps- plan van elk dorp willen hebt» Oudeschild, dat de uitkomst al m buiten heeft gebracht, is een om: voorbeeld van zo'n onderzoek. Cs uiteindelijke verdeling is een verr woordelijkheid van de gemeens maar we bepalen dat wel in overs ft c met de dorpen. Uit deze lokat woonvisie moet ook blijken hoee verhouding vrije sector en sa ale woningbouw moet zijn, hoetó levensloopbestendige-, seniorer-, en aangepaste woningen. Hierna zal ook rekening worden gehoud? met de nieuwe Wet Maatschappen ke Ondersteuning. Bedoeling isti ik deze lokale woonvisie in de loco van 2007 in ontvangst kan nemer, van wethouder Marian Merkelba^ Maar ik heb haar verteld dat janiff ook al 2007 is. Deze visie vormt s basis voor het stedenbouwkunde» plan van de Volmolen. Dit willen* begin volgend jaar oppakken. Ma eerst is de uitgifte van Den West aan de beurt.' Gerard Timmenra: ten Oinnnlnr, Anlmvln nnHar Tovfl. l/inHQrïioUton 7Ün urollipht n\/pn*fnn 'Als je zo'n bouwproces als De Volmolen start, dan kun je niet verwachten dat het vanaf de eer ste dag perfect loopt. Je hebt altijd goede en minder goede din gen. De selectieprocedure verliep wat minder vlot, maar de samen werking en het tempo waarin wordt gewerkt, is goed. Als er een probleem is, wordt dat aan tafel uitgepraat. Ook de gemeente heeft veel werk verzet.' Aldus ver woorden Theo Decnop en Dennis Meerburg van ontwikkelaar De Peyler het bouwproces. Decnop: 'De Volmolen is een pilot- project. Nieuwe mensen, een nieu we locatie en andere huizen. Alles is anders. Maar wat ons betreft verloopt het goed, vooral de inter ne communicatie, ook met de drie Texelse architecten die elk een deel van de woningen ontwerpen. Ver gelijk een bouwproces maar met het ontwikkelen van een nieuwe auto. Alleen een nieuwe auto hoef je maar één keer te ontwikkelen, waarna er een paar miljoen van worden gemaakt. Met huizenbouw is dat heel anders. Veel specifieker dan sommige mensen denken. Met bouwprojecten moet je elke keer weer bij elkaar zien te komen. De ervaringen van deze eerste fase, moeten we benutten in de vol gende.' Redelijk snel 'Nadat het lang had geduurd alvo rens het contingent woningen beschikbaar kwam, is het bouwpro ces op zich redelijk snel verlopen. Tussen het eerste overleg tussen gemeente en ontwikkelaars, de ver koop en bouw van de eerste wonin gen heeft amper een jaar gezeten. Dat zijn we wel anders gewend. Het is bijna ongehoord. In dat opzicht is er gescoord. Beslissingen worden redelijk snel genomen. De bouwers hebben een woordvoerder, net als de ontwikkelaars en de gemeente. Met drie partijen aan tafel is het echt geen Poolse landdag. Op het puntensysteem van de gemeente is wel wat af te dingen. De gemeente had dit al op de plank liggen en wil de dat graag uitwerken.' Meerburg: 'We hebben de gemeente tevoren gewaarschuwd dat ze zich heel wat op de hals zouden halen. Het heeft heel veel vragen opgeleverd. En we hebben gezegd dat ze zich moet realiseren dat al die 450 mensen op de lijst wel interesse hebben, maar geen kopers zijn.' Decnop: 'De gemeente miste de ervaring en was er nog niet klaar voor. Als er een brief de deur uit moest, dan duurde dat soms te lang. Maar het is natuurlijk ook een proces waarvan je niet kunt verwachten dat het vanaf de eerste dag perfect loopt.' Meer burg: 'Het selectieproces moet nog eens goed tegen het licht worden gehouden. Maar de samenwerking met de gemeente verloopt goed.' Decnop: 'De selectie en verkoop lopen over veel schijven, waarmee ook de makelaars op het eiland niet vertrouwd waren. In combinatie met de communicatie over het meer- en minderwerk, knelde dat wel eens. Daarom hebben we als ontwikke laar een speciale meerwerkcoördi- nator aan het team toegevoegd. Als je in een volgende fase weer 120 woningen bouwt, moeten we het hele proces eerst kritisch bekijken, kijken of we er schakels tussen uit kunnen knippen en zorgen dat informatie voor alle partijen tijdig beschikbaar is.' Verkoop Over de verhouding sociale wonin gen en vrije sector: 'Gebruikelijk bij bouwprojecten is 30 procent sociaal, 30 procent middelduur en de rest duur. Met een verhouding van 65:35 bouwen we hier dus rela tief veel goedkope woningen. Het heeft ons wel verrast dat uit de 450 geselecteerden niet meer vraag is gekomen. En ook wij hadden niet verwacht dat de appartementen zo snel weg zouden gaan.' Meerburg over de twee-onder-een kapwoningen: 'De verkoop ver loopt wat trager. Zo'n woning is een heel bedrag en daar moeten men sen best wel even over nadenken. Bovendien moeten degenen die zo'n huis willen kopen doorgaans eerst hun eigen huis verkopen. Dat vertraagt. Daarnaast zijn de mensen die zo'n woning willen doorgaans extra kritisch en moet er het nodige meer- en minderwerk worden gere geld, wat ook tijd kost.' De laatste stand is volgens De Peyler dat er zes twee-onder-een kappers zijn verkocht. n werken aan de Texelse samenleving Signalen over onvrede onder Texe laars die zich bij de gemeente inschreven voor een woning in De Volmolen, mopperende makelaars en het gegeven dat de verkoop van de twee-onder-een-kapwo- ningen nog niet wil vlotten, waren de aanleiding voor de redactie om de gemeente en de projectontwik kelaar te polsen over het verloop van het nieuwbouwproject. Met als resultaat twee interviews. Lees en oordeel zelf. Heb ik als schrijver er nog wat aan toe te voegen? Jawel. Het streven om Texelaars die het meest om een huis zitten te springen voorrang te geven is lovenswaardig, maar duidelijk is dat de gemeente 2ich met het puntensysteem een tijd rovende en lastige klus op de hals heeft gehaald, wat volgens menig een een fortuin aan ambtenarentijd moet hebben gekost. Maar volgens de wethouder is de begroting niet overschreden en is het andere werk er structureel niet door in de knel gekomen, waarbij het begrote aan tal uren bij de autorisatie van het interview overigens is geschrapt. Veel opmerkingen kreeg ik over de systematiek die bij de toewijzing en verkoop wordt gehanteerd. Nadat op het raadhuis een gegadigde is geselecteerd, wordt deze naam ach tereenvolgens doorgestuurd naar de overkantse projectontwikkelaar, naar de regie- (of directie)makelaar (DPV in Hoorn), die de gegadig den verdeeld onder drie Texelse makelaars, die een afspraak met de gegadigden maken, waarna al dan niet tot de aankoop wordt besloten. Een gecompliceerd en tijdrovend systeem, waarmee de bedenkers menig koper (die al wist dat hij of zij was geselecteerd, maar nog geen telefoontje van de makelaar had gehad) en de plaatselijke makelaar dij geen plezier hebben gedaan. De kinderziekten zijn wellicht overwon nen, het is wel een systematiek die in een volgende fase op z'n minst tegen het licht mag worden gehou den. Gevraagd naar het verkochte aantal woningen, blijkt een verschil in cij fers tussen die van de gemeente en die van de projectontwikkelaar. Van achttien tweekappers zijn er vol gens de gemeente bijvoorbeeld drie verkocht en volgens De Peyler een tje. Ook bij de appartementen zijn er verschillen. Een e-mailtje naar ontwikkelaar De Peyler gaf ophelde ring: de gemeente beschouwt een woning als verkocht als daarvoor een optie is verleend. Maar dan moet nog blijken of de persoon in kwestie het huis daadwerkelijk koopt. Hij of zij kan er vanaf zien, bijvoorbeeld omdat de financiering niet rond komt. De wethouder toonde zich teleur gesteld in de respons van de gega digden, die in een aantal gevallen zelfs niet kwamen opdagen voor een gesprek. Dat is niet goed te praten, maar anderzijds mag je de vraag stellen of de animo goed is ingeschat, of het aanbod wel aan sluit bij de vraag en of de gehan teerde werkwijze doelmatig is. De ervaring leert dat er nog wel wat valt bij te sturen en dat de prijs van de halfvrijstaande woningen wel ver klaart waarom de animo onder de gegadigden wat tegenvalt, waar mee deels ook duidelijk is waarom de appartementen (die een stuk lager zijn geprijsd) sneller gaan dan gedacht Wat betreft het soort en type huizen, wordt verwezen naar een woningbehoefte onderzoek van bureau Companen. Maar dat was gebaseerd op de jaren van 1990 tot 2000, terwijl de samenstelling van de bevolking in de tussentijd is ver- anderd. Maar goed, er moest snel worden gehandeld en een nieuw onderzoek tover je een-twee-drie niet te voorschijn. De belofte dat er op korte termijn een nieuwe lokale woonvisie komt moet vertrouwen geven voor de invulling van nieuwe bouwprojecten. Kanttekening kun je zetten bij de inrichting van de eerste fase van De Volmolen, waar ik op de tekening bijvoorbeeld geen speelplaats heb kunnen vinden. Volgens de ontwik kelaar geen probleem, omdat de koopgarantwoningen en de appar tementen niet direct de woningen zijn voor jonge gezinnen en dat de tuinen van de halfvrijstaande woningen ruim genoeg zijn om de eigen kinderen te laten spelen. Een argumentatie waarop wel wat valt af te dingen. Ook naar dit onderdeel moet in de volgende fase goed wor den gekeken. Wat me verder is opgevallen bij het journalistieke spitwerk over De Volmolen is dat partijen die bij het project zijn betrokken, elkaar in de krant liever niet afvallen. Woor den worden op een goudschaaltje gewogen en soms bij nader inzien teruggenomen. Begrijpelijk, want er komt ook een volgende fase waarin men met elkaar verder wil. Anderen willen helemaal niet met hun naam in de krant, bijvoorbeeld omdat ze op wat voor manier dan ook met de gemeente hebben te maken en ken nelijk bang zijn in een nadelige posi tie te komen. Wat het journalistieke werk er niet makkelijker op maakt. Gerard Timmerman Extra begeleiding De begeleiding van Texelse leef lingen die in Den Helder spec- aal onderwijs volgen, wordt ii gebreid. De gemeente wil twee mensen in dienst hebben vof in totaal 61 uur per week, 12 uil meer dan nu het geval is. De politieke partijen gaven de raadscommissie Welzijn hun; aan de uitbreiding. Helemaal zor slag of stoot ging het niet. Het lege had de partijen vooruitlope op een kerntakendiscussie in 2w gevraagd alvast te zeggen ofsj leerlingenbegeleiding als gemf telijke taak zien. De commissie'" wilden zover echter niet gaaa niet nadat wethouder Marian kelbach had gezegd dat het voor* college handig is dat alvast tewef 'We gaan mensen aannemen, er straks bij de kerntakendiscu! wordt gezegd dat leerlingbege ding toch geen gemeentelijke* is, moeten we hen weer ontst De gemeente is wettelijk niet plicht leerlingen naar Den Hel#1 begeleiden, maar doet het al 1980. Aanvankelijk kon één bega*" der het af, maar door een toena" van het aantal kinderen zijn ersinö een paar jaar twee mensen no# 6"ni Een van de twee banen wordt ais paar jaar telkens tijdelijk ingevuBj daar wil de gemeente vanaf. Er? momenteel 18 kinderen in de lee^- van 6 tot 16 die aan boord beg?r ding nodig hebben. Drankrijder Een 59-jarige automobilist uit Koog is maandag rond 19.30 aangehouden op de Ruijslaan verdenking van het rijden met op. Uit de blaastest bleek d? man drie keer teveel had g#^ ken. Hij kon zijn rijbewijs inle*1* en kreeg een proces-verbaal

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8