'Als je van keuterboeren houdt, is dit het leukste beroep dat er is' Stichting j^JHelpt' Van mislukte varkensmesterij tot bloeiende kinderboerderij TEXELSE g COURANT 1} Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening Radio Texel Rj6J VRIJDAG 1 SEPTEMBER 2006 Zondag 3 september 2006 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 10.00 u. gezamenlijke dienst in gere- ormeerde kerk, ds. J. Glazema, vie ring heilig avondmaal. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. gezamenlijke dienst met her vormden, ds. J Glazema, viering hei lig avondmaal. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 11.00 u. ds. C.F. Klaassen. Den Hoorn: 9.30 u. ds. C.F. Klaassen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. drs. J.H. Boon uit Zelhem; 19.00 u. ds. C. der Neder landen. De Cocksdorp. 11.00 u. drs. J.H. Boon uit Zelhem. Oudeschild: 11.00 u. ds. C. der Neder landen, viering heilig avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 17.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. dhr. M. Mastenmaker. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor. Oudeschild: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u. Wachttorenstudie, 11.20 u. Reisadvies: 2 weken vakantie, 1 week rust Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informa tie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord- Holland. Voor alle hulp, zorg en informa tie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meld punt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en ver zorgende hulp: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoonoord singel 44. Den Burg, tel. 0900-4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223-650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of spe cialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00- 17.30 u.; zaterdag 10.00-13.00 en 15.00- 17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00- 12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dieren- pensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223- 642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel. De Zes 12, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en pre ventie. tel. 315602 of 06-30215211; www.brijder.nl. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot TEXELSE^COURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl zgn van toepassing de Regelen voor het Advertontiewejen van de Stichting ROTA. geveeügd le tewtenjam, zoals gedeponeerd btj de Kamer van Koophandel en Fabneken te Amsterdam onder nommer 41198699. Een exemplaar van oe Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35.05 33,45 (automat,som Per jaar 68,30 66.15 automat®*) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Nabestelling foto's: www. beeldbanktexel .nl 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u.. De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222- 321001, dag en nacht bereikbaar. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood. Spangerweg 10, 1793 EH De Waal. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 17.00 u. Wegdromen met een boek 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit doopsgezin de gemeente Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait dour (Nederlands talig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Op uw verzoek (verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma. met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Musette, een programma over volksmuziek 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden IHulp aan platteland in voormalige Oostbloklanden I Tel. 32 90 20 ABN-Amro 55 31 16 088 Het was niet uit luxe dat ze ruim dertig jaar geleden besloten kinderboerderij te beginnen. Een bijna volledig geau tomatiseerde varkensmesterij leek een mooie toekomst te garanderen, maar betekende bijna het einde voor het kleine agrarische familiebedrijfje. Met torenhoge schulden en de rug tegen de muur besloten Willem en Maatje Kikkert tot een noodgreep en boerderij en speeltuin te combineren. Met suc- 'Het is geen rijkmakerij, maar we konden er toch goed ons brood mee verdienen.' Hoewel de kinderboerderij - sinds ■elven/vege de jaren negentig fun- txm De Mient - al 31 jaar een levensvatbaar bedrijf is, staat het te koop. 'We hebben geen opvolgers. Onze dochters Kitty en Dédé heb- altijd meegewerkt, maar zien g geen heil in de boerderij over 8 nemen. Ook onze leeftijd is een belangrijke overweging. Ik ben nu 71, Maatje is vier jaar jonger. We zijn ig gezond, maar als we wél een eer ziek worden of zelfs helemaal tó meer kunnen werken, dan heb- ienwe een groot probleem', vertelt Wem Kikkert. [te kinderboerderij is vooral in de zomermaanden meer dan een dag- teak. Terwijl de meeste agrarische bedrijven sterk gemoderniseerd en Kfnechaniseerd zijn, vraagt het werk tg De Mient nog steeds veel licha melijke arbeid. Vele uren per dag Willem nodig om de kippen, tonijnen, pauwen, schapen en ande- sdieren te voeren en hun verblijven schoon te houden. 'Er zijn jaren oaveest, dat ik elke avond tot elf uur bezig was. We hebben het grasmaai- 6inu uitbesteed en dat scheelt flink, ('aar het blijft veel werk.' Bijgestaan ttxx één of twee vakantiekrachten Bgett Maatje ondertussen de kaart- Bkoop, ze schenkt koffie, serveert pes en bakt pannenkoeken. Tussen ide van de herfstvakantie en is de kinderboerdenj gesloten. Dat neemt wél de druk wat weg, van veel minder werk is geen e. Ook wanneer qeen kind ze Kt, blijven de dieren om verzorging ragen. De wintermaanden worden tearnaast benut voor onderhoud bi gebouwen en speeltoestellen, 'fe hebben de taken zoveel moge- gespreid. Maar je moet wel een loka tcendpoot zijn.' Vogelgriep Éi extra belasting vormen de van wrheidswege opgelegde maatre sten om MKZ en vogelgriep buiten te deur te houden. Willem: 'Die pdemieën zijn als een zwaard van Damocles. De afgelopen jaren heb- we een paar keer een ophok- fücht gehad. De vorige keer heb ik 150 kippen naar binnen gebracht. zijn jongensjaren niet eens van plan in de agrarische sector zijn brood te verdienen. 'Ik heb wel de landbouw school gedaan en ik had geen hekel aan het boerenwerk, maar mijn vader had zo'n oneconomisch bedrijf, dat ik weinig vertrouwen in de toekomst had. We woonden vroeger in Den Hoorn, in het huis waar nu Jaap Duinker woont, en hadden op zeven tien verschillende plaatsen land. Toen de ruilverkaveling kwam, zag mijn vader kans zijn land en de boerderij bij elkaar te krijgen. De voorwaarden waren gunstig. Je kreeg 33 procent van de bouwkosten als subsidie en je betaalde af in dertig jaar, tegen een rente van 2,8 procent. M'n vader zag het wel zitten. Maar dan moet jij me opvolgen, zei hij.' De in 1956 gebouwde De Mient, gelegen aan de toen nog onver harde Rommelpot, was één van de eerste zes ruilverkavelingsboerde rijen op Texel en gold landelijk als voorbeeld voor de vernieuwingen in de landbouw. 'Er werden excursies georganiseerd om boeren te laten zien hoe modern het hier was. Kun je nagaan, vijftien jaar later was het al verouderd.' Varkens Met zo'n 25 koeien, 32 varkens, 80 schapen en 23 hectare grond hadden vader Nanning en zoon Wil lem Kikkert een 'gemiddeld Texels bedrijf'. Al snel werd echter duidelijk dat ze niet op hun lauweren konden rusten. 'Vergroten of verdwijnen, was toen het motto. Moeilijk, want er was drie of vier dode varkens. Het was verschrikkelijk. Ik durfde het op een gegeven moment niet eens meer tegen Maatje te zeggen. Deskun digen ontdekten bij onderzoek dat ze gestikt waren. Het grootste deel van de ruimte werd wel geventileerd, maar de onderste twintig centimeter, waar de varkens hun kop hebben als ze slapen, niet. De leverancier van de stal, Cebeco Deventer, onttrok zich aan haar verantwoordelijkheid. We waren gewoon proefkonijn geweest, maar dat wilden ze niet toegeven en op een schadevergoeding hoefden we niet te rekenen.' Berucht De Kikkerts waren niet de enigen. Berucht zijn de verhalen van de varkensfokkers die zulke grote pro blemen kregen dat ze geen andere uitweg zagen dan zichzelf van het leven te beroven. Een ondernemer die de vele miljoenen van zijn pas verkochte havenbedrijf in een mes- tenj met 4000 varkens stak, ging failliet en verloor al zijn geld. 'Het erge vond ik dat nota bene de coö peratie ons dit aandeed. Mijn vader is altijd een groot pleitbezorger van coöperaties geweest. Er was er niet één op Texel waar mijn vader niet in het bestuur had gezeten. Maar toen het erop aankwam, gaven ze niet thuis. Daarbij moet ik wel benadruk ken dat de Texelse coöperatie geen schuld had. Integendeel, mensen van de Rabobank, Aankoopcen trale en de Texelse vestiging van Cebeco hebben ons gesteund waar mogelijk. Uiteindelijk hebben we het nog viereneenhalf jaar volgehouden. Ondanks alle ellende haalde toch nog negentig procent van mijn var kens de hoogste kwalificatie. De prijzen waren ook niet zo gek. Maar we hadden teveel schade en uitval om door te gaan. We hadden geen keuze. Dat is het enige dat ik mezelf altijd heb verweten: je hebt je laten besodemieteren...' Met torenhoge schulden en de rug Wat een werk dat niet was. Ik kreeg s niet eens allemaal te pakken. Ik W bedacht dat ze in de schuur roesten waar de bokken stonden. bokken moesten naar een andere Boi Me, maar daar lagen nog pakken w. die dus eerst weg moesten, fen het bericht kwam dat de kip- in weer naar buiten mochten, heb besloten daar niet meer aan te Over een paar maanden geen land te koop, zodat we een andere oplossing moesten zoeken. Bollen? Die liepen niet zo best en bovendien had ik er geen verstand van. Dat gold wel voor varkens, dat werk had ik van jongs af aan in de vingers gehad.' Na lang wikken en wegen besloten Willem en Maatje Kikkert, die in 1958 getrouwd waren, een varkensmesterij met 480 dieren te beginnen. Met hulp van de Coö- ze misschien wel wéér naar Ik heb ze noodgedwongen jtal^ ««gegeven aan een handelaar. Een geleden hadden we het- verhaal met de varkenspest, toen nog hangbuikzwijntjes, beg?* mochten niets vervoeren, ook kleintjes met. Op een gegeven vochten ze elkaar het hok aardigheid raakt er zo wel Het ene jaar is er dit, het jaar dat. De laatste keer ben het schilderen van de speel- niet eens meer toegeko- !k ben ervan overtuigd dat al ook reden zijn voor gedV- tenderen ons niet op te willen ilev^ ?3en1 een boer was Kikkert in peratieve Vleeswerkende Industrie, die het opzetten van grootschalige mesterijen met raad en daad steun de en tegen gunstige voorwaarden kredieten verstrekte. Speciaal voor deze bedrijven waren nieuwe stal len ontwikkeld, die in hoge mate geautomatiseerd waren. 'Het voeren werd geregeld, het afvoeren van de mest, de ventilatie. U hoeft praktisch niets meer te doen, was de slogan.' Het project liep uit op een fiasco. 'Er deugde niets aan die stal. Alles ging stuk of begon te roesten. Het voer- systeem haperde voortdurend. Dan kregen de beesten bijvoorbeeld vier keer zoveel voer als de bedoeling was. Het ventilatiesysteem werkte helemaal niet. Elke ochtend vond ik tegen de muur was goede raad duur. Om de zinnen even te verzet ten, besloot Maatje met de kinderen een paar dagen naar Terschelling te gaan. 'Daar kwamen we een kin derboerderij tegen. Dat was hele maal nieuw in de tijd. Die man had beesten, een heel grote zandbak en een terras. Er kwamen 17.000 bezoekers per jaar.' Eenmaal thuis bespraken de Kikkerts hun kansen. Willem: 'Een kinderboerderij, ik wist van het bestaan niet af. Maar je had in die tijd op Texel niks voor kinde ren. En het leek best een goed idee. Bezoekers laten zien hoe het werk op een boerderij eruit ziet. We zaten al gauw te rekenen. Wat we aan toegang konden vragen en hoeveel we dan zouden overhouden. Ik weet nog dat we op de speelweide in de Dennen waren en ik zei: zullen we het maar doen?' Ondanks het bevestigende antwoord van zijn vrouw, dreigde het plan al snel te stranden toen het gemeente bestuur niet wilde meewerken. Wil lem: 'We hadden wel een beetje op een soepele houding gerekend. Per slot van rekening hadden we de varkens opgeruimd en daarmee een bron van stank laten verdwijnen. Maar het college vond dat het bednjf agrarisch moest blijven en wilde niet meewerken aan een recreatieve bestemming.' Na een aarzeling haal den de Kikkerts hun schouders op en gingen verder. Maatje: 'We zijn altijd onverbeterlijke enthousiastelin gen geweest. Bovendien hadden we niet veel te kiezen.' Bromsnor Ondanks alle problemen zou het toch nog goed komen. Tussen augustus 1974 en mei 1975 werkte het echt paar hard om de opening mogelijk te maken. Willem: 'We hebben prak tisch alles zelf gedaan. Buitenhok- ken voor de schapen en kippen gebouwd, dieren gekocht, speeltui gen gemaakt. Alleen bij het maken van de toiletten ben ik geholpen door Harm Platte en Jaap Kooger.' De opening, vemcht door Bromsnor, de bekende veldwachter uit de tele visieserie Swiebertje, trok maar liefst zeshonderd bezoekers. Het bleek geen incident. 'Al gauw zei ik tegen Maatje: dit is een schot in de roos. Het was geen rijkmaken], maar we konden er goed ons brood mee ver dienen. We hebben topjaren gehad met 26.000 bezoekers. Als je daar de één- en tweejarigen, die niet hoeven betalen, nog bij optelt, kwamen we wel aan de 30.000.' Maatje: 'De laat ste jaren is het wel wat minder, maar niet veel, want het werkt nog steeds. De mensen lijken de nostalgie wel te waarderen. Die hoeven niet per se een supermoderne speeltuin. Ze vinden het leuk een paar dieren van dichtbij te zien en te kunnen aaien. De meesten gaan eerst naar de dieren en daarna pas naar de speel toestellen.' In de loop der jaren werden diver se veranderingen doorgevoerd De kinderboerderij kreeg een kantine en later een eenvoudig restaurant. Om dat te kunnen runnen, behaalde Maatje de benodigde diploma's. De varkensstal werd verbouwd tot een kleine overdekte speeltuin en ook buiten werd het aantal speeltoestel len uitgebreid. De boerderijfunctie raakte langzamerhand op de ach tergrond. Willem: 'Na een paar jaar heb ik de schapen verkocht. Ik had er in die tijd nog honderdzestig te lammen. Dat leek eerst wel te com bineren, maar werkte toch niet. Want de lammerij begon net tegen de tijd dat de kinderboerderij weer open moest. We hebben toen de schapen en het meeste land verkocht. Dat was ook om de schulden verder weg te werken.' Lizzy Veel succes had de kinderboerderij met de pony's. Nog geregeld krij gen de Kikkerts bezoek van gezin nen waarvan de moeder enthousiast weet te verhalen over het ritje dat ze tientallen jaren geleden als kind op De Mient heeft gemaakt. Nadat de pony's te oud waren geworden om te rijden - 'en de baas ook' -, werd een skelterbaan aangelegd, die eveneens erg populair werd. Enkele jaren lang gingen de Kikkerts op de 'exotische tour', zoals ze het zelf noemen. Kameel Lizzy, die ze 22 jaar hebben gehad, kreeg gezelschap van herten en zeboes. De verzor ging bleek echter nogal bewerkelijk. Want hoe moet je de poten van een zich verzettend hert bekappen? Of een injectie toedienen aan een boze kameel. Vervelend was ook de kritiek van onwetende bezoekers. 'Kamelen verliezen in de rui moeilijk hun haren. Dan groeit de nieuwe vacht er al onder. Ik probeerde Lizzy af en toe wel te borstelen, maar dat liet ze slecht toe. Daardoor zag ze er nogal slordig uit en dat leidde weer tot commentaar omdat men sen dachten dat we dat beest ver waarloosden. We hebben nog een tijdje een ansichtkaart van kamelen in Artis bij de hand gehad om te laten zien dat ze er vaker zo uitzien.' Eén keer kregen de Kikkerts visite van de politie, die door een ongeruste bezoeker getipt was dat er beesten op De Mient met een stuk ijzer door het oor rondliepen. 'Het bleek om de oorblikken te gaan, die door de over heid zelf verplicht zijn gesteld.' Toekomst Hoe de toekomst van de Kikkerts eruit ziet, is nog onduidelijk. Het bedrijf staat te koop bij Texel Vast goed en mag volgens makelaar Paul Kuip op de belangstelling van enkele gegadigden rekenen. Willem: 'Het is een mooie plek en er zijn nog wat mogelijkheden om uit te breiden. Als de boerderij aan de overkant had gestaan, had je een goede kans gehad dat er een manege in was gekomen. Ik heb geen idee aan wie wij het verkopen, maar dat is mis schien wel een gebrek aan fantasie. Maar we laten het graag aan Paul Kuip over.' Nu het er dus naar uitziet dat de kin derboerderij binnen niet al te lange tijd wordt verkocht, dringt de vraag zich op of de Kikkerts er opnieuw aan zouden beginnen. Een moeilijke vraag, want de nadelen laten zich gemakkelijk opsommen. Willem: 'We werken zeven dagen per week, van 's ochtends tot 's avonds, en zijn best gebonden. Op vakantie gaan we met. Een ander kan nog een beroep op de boerenhulp doen. maar dat is voor ons eigenlijk niet te. doen. Als we eens naar Benjamin (hun aan de overkant wonende zoon, red.) gaan, geef ik eerst 's ochtends alle beesten te eten. Dan kunnen we een paar uur weg, maar 's avonds moeten we weer terug zijn om ze opnieuw eten te geven.' Maatje benadrukt vooral de zonnige kanten. 'Onze kinderen zijn in een fantastische omgeving opgegroeid. Wij vinden het zelfs het mooiste plekje van Texel. Ze werkten al op jonge leeftijd mee en werden daar door zeer zelfstandig. Ze hadden een eigen pony, veel kinderen die mee hielpen met het ponyrijden om zich heen en de gezelligheid van alle die ren. Als er speelwerktuigen of dieren moesten worden gekocht, mochten ze natuurlijk mee, soms zelfs naar België. Toen ze nog jong waren, zijn we geregeld op vakantie geweest. De hulpen en Willems vader pasten dan op. Ook de kleinkinderen die hier opgroeien - Teus, Floor en Roos - genieten van de mogelijkheden die onze kinderboerderij biedt.' Contacten Willem merkt op dat ze wel belem merd zijn in hun sociale contacten, maar Maartje nuanceert opnieuw. 'Willem is jarenlang lid geweest van de Gemeentelijke Adviescommissie voor Kunst en Cultuur. Hij maakt samen met professor Kees de Jager studie van het ontstaan van Den Hoorn en omgeving, verzorgt maan delijks een uitzending bij Radio Texel en is oprichter en leider van de zang groep van de Historische Vereniging. Zelf ben ik al meer dan twintig jaar lid van het Texels Vrouwenkoor. Ik zing bij Amici Cantus en ben al ongeveer vijftien jaar secretaris van de Historische Vereniging. En samen hebben we meer dan twintig jaar bij toneelvereniging De Vriendenkring Wat Maatje betreft, is er geen twij fel: 'We zijn op De Mient geworteld en voelen ons bevoorrecht dat wij met onze familie al zo lang op deze unieke plek mogen wonen. Als je van keuterboeren houdt, en dat doen we, is dit het leukste beroep dat er bestaat, ondanks de met te vermij den tegenslagen. En we krijgen heel vaak leuke reacties, van mensen die zeggen dat ze zo genoten hebben.' Willem besluit: 'Nee, ik heb er nooit een hekel aan gehad.' Joop Rommets

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9