Cjroen ZwartsJex els in het harL, Texel in beeld voor studietoer oorlog Vervoerscijfers van TESO gestabiliseerd Waalders vechten met kussens op dorpsfeest onde bij trekkerongeval Speelboek 2006 Winst veerdienst fors gedaald 3 ENEN VAN ■ininii BAKKER TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12108 DINSDAG 12 SEPTEMBER 2006 texelseScourant Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Texel wordt mogelijk opgenomen in een rij van gebieden waar mili tairen bewust worden gemaakt van oorlogen die zich er heb ben afgespeeld. Het Nederlandse Instituut voor Militaire Historie, onderdeel van het ministerie van Defensie, wil rondleidingen opzet ten om de historie van de Georgi sche Opstand te belichten. Medewerkers van het instituut hiel den zaterdag bij wijze van proef een zogeheten battlefieldtour over het eiland. Enkele tientallen leden van de Koninklijke Vereniging ter Beoe fening van de Krijgswetenschap werden langs diverse historische plekken uit de Georgische Opstand geleid. Oud-Texelaar Serge Blom, docent militaire geschiedenis aan het Nederlands Instituut voor Mili taire Historie (NIMH), vertelde op die plekken wat zich daar in april en mei 1945 heeft afgespeeld. De leden werden ook in contact gebracht met oud-verzetsman Huug Snoek sr. die in De Lindeboom uit eigen ervaring over de Russenoorlog vertelde. Volgens Ben Schoenmaker, hoofd van de afdeling militair historisch onderwijs en doctrine van het NIHM, wordt er sterk over nagedacht der gelijke rondleidingen ook aan mili tairen in opleiding en operationele pelotons aan te bieden. Het insti tuut doet dat nu al op onder meer de Grebbenberg, het oostelijk deel van het land waar zich in 1944 de operatie Market Garden afspeelde en bij leper in België waar tijdens de Eerste Wereldoorlog hevig werd gevochten. Het heeft het oog op Texel laten vallen, omdat de Geor gische Opstand vaak onderbelicht blijft in de Nederlandse oorlogsge schiedenis. Tijdens de rondleidingen worden mili tairen volgens Schoenmaker bewust gemaakt van dilemma's waar zij tij dens oorlogssituaties mee te maken kunnen krijgen. Bij een battlefield tour over Texel wil het NIHM onder meer ingaan op moreel leiderschap, ethische kwesties, oorlogsrecht en de burgerbevolking. 'De Texelse bevolking was door de opstand tus sen twee vuren in komen te zitten', aldus Schoenmaker. De NIHM wil dat militairen zich afvragen hoe zij in dergelijke situaties zouden hande len. Volgens Schoenmaker worden battlefieldtours geregeld bijgewoond door pelotons die zich aan het voor bereiden zijn op uitzendingen naar het buitenland 'Dan wordt er ook aan teambuilding gedaan en daar zijn de battlefieldtours een goed middel voor.' De NIHM verzorgt der gelijke rondleiding al sinds de Koude Oorlog. Lees verder op pagina 2 personen zou ontstaan en gemeen teraden mogen niet uit even aantal len bestaan. Het kabinet hoopt met de verklei ning, die landelijk 1500 raadszetels kost. in totaal achttien miljoen euro te besparen. Dat geld wil het kabinet besteden aan het verbeteren van de rechtspositie van raadsleden. Het t voorstel moet nog door de Tweede Kamer worden besproken. De Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten kan zich erin vinden. Bedreiging De politie heeft zaterdag een 42- jarige inwoner van Oudeschild aangehouden, die werd verdacht van het bedreigen van zijn 37-jari- ge buurvrouw. Hij zou de vrouw hebben uitgescholden en met de dood hebben bedreigd. Dit zou zijn oorzaak vinden in een jarenlange spanning tussen beiden De man is voor gehoor meegenomen naar het bureau. Destabilisatie in het vervoer van bootdienst TESO zet door. Ook in bet boekjaar 2005/2006 is slechts sprake van een geringe toename. Het aantal overgezette voertui- «n liet een lichte stijging zien 0,4 procent en kwam uit op 1185.103, maar het personenver- m liep terug met 2 procent tot 1200.836 vervoerde personen. De nettowinst van de onderneming baalde fors, van ruim 2,3 miljoen euro naar 809 miljoen. Dat blijkt 'jt het jaarverslag van TESO dat irijdag 29 september aan de aan deelhouders gepresenteerd zal «orden. De omzet daalde met 3 procent tot bjna 16 miljoen euro. Voornaam se oorzaak vormde de tariefdaling ai gemiddeld tien procent die de oxüdienst in juli 2004 heeft inge- ce?d. De kostprijs van de omzet seeg met bijna 6 procent en werd name veroorzaakt door de start sn de afschrijvingen op de Dokter tëgemaker per september 2005. ierdoor stegen de afschrijvings- csten met een miljoen euro. De loge brandstofprijzen zorgden voor forse stijging van de gasolie voor de schepen met €450.000,-. De onderhoudskosten vielen lager uit, doordat geen van de schepen een dokbeurt behoefden te ondergaan. Dat bespaarde een miljoen euro. De renteopbrengsten daalden doordat geld vrijgemaakt moest worden om de laatste betalingen te doen aan de werf, voor de oplevering van de Dokter Wagemaker. Daardoor pakte de winst lager uit. De winstval is volgens TESO niet verontrustend. 'Dit resultaat ligt in de lijn van de gestelde verwachtingen in het kader van de financiële lange termijn plan ning', aldus directeur Rob Wortel. In het afgelopen jaar werden 14.202 afvaarten uitgevoerd, ten opzichte van 14.536 in het voorgaande boek jaar. Die daling is ontstaan door de inzet van de grotere Dokter Wage maker, waardoor de capaciteit per afvaart aanzienlijk is toegenomen. De bezettingsgraad van de schepen daalde met 3 procent tot 36 pro cent. In totaal konden 38 afvaarten niet worden uitgevoerd. De uitval werd vooral veroorzaakt door een te lage waterstand (12) en onvoldoen de ervaring met het nieuwe schip (12). De waardering van passagiers voor de totale dienstverlening kwam net als vorig jaar uit op een 7,6. Lionsveiling Crossfietsen die voor meer dan de nieuwprijs werden verkocht, broers die tegen elkaar opboden om een schilderij te bemachtigen dat ze nog nooit hadden gezien. Een verzame ling stropdassen die onder de hamer kwam, een kampioensteam van Tevoko en TESO-aandelen die voor een recordbedrag van eigenaar wis selden. De Lionsveiling kent een rijke historie. Volgende week, op donder dag 21 en vrijdag 22 september, vindt de 25ste editie plaats. Pagina 3 Texel Culinair Ruim 4500 bezoekers zag de orga nisatie van Texel Culinair van vrij dag- tot en met zondagavond door de Dorpsstraat en over het dorps plein in De Koog trekken. Zowel Texelaars als toeristen wisten het eetfestijn, dat voor de derde keer werd gehouden, te vinden. Onder de bezoekers bevonden zich veel men sen die de voorgaande jaren al eens eerder waren geweest maar ook veel nieuwe bezoekers. Pagina 7 Gemeenteraad wordt kleiner De gemeenteraad moet in 2010 naar verwachting twee zetels inleveren. Het kabinet heeft vrij dag besloten dat gemeenteraden terug moeten naar de omvang die ze vóór de invoering van het dualisme in 2002 hadden. Belediging fen 19-jarige man uit Den Burg werd p de nacht van zaterdag op zon- Egdoor de politie aangehouden op ESchilderweg. De man, die ruzie S, sd met zijn ouders, was zwaar i schonken. Toen de politie arri- eetie, nchtte de man zijn agressie JS Een de agenten. Hij schold een van En uit en werd handtastelijk. Om tot ïanmng te komen werd hij voor de est van de nacht ingesloten. Kaartverkoop Niet alleen de nieuwe boot vormde afgelopen boekjaar een belangrijke vernieuwing binnen de bootdienst. Ook de verkoopsituatie voor voer tuigen in Den Helder werd grondig aangepakt. Inmiddels zijn er vier bemande loketten en drie verkoop automaten. De geplande installatie van verkoopautomaten voor voet gangers is vertraagd. Lees verder op pagina 2 Arie van der Vis van hel groene team (links) en Theo Kuip van het blauwe team zetten alles op alles om elkaar in het kussengevecht van de stang te meppen. (Foto Joop Hommen,) Onder stralende omstandigheden hebben inwoners van De Waal afge lopen weekend massaal meege daan aan de festiviteiten die rond het vijftigjarig bestaan van dorps huis De Wielewaal waren georgani seerd. Vrijdag was het al een drukte van belang, toen de dorpelingen aanschoven voor een gezamen lijke (brood)maaltijd. Daarbij lieten ze zich vermaken door troubadour Gerrit Terwindt. Na afloop trad het cabaretduo Pip Barnard en Janien de Bruijn op met een speciaal voor de gelegenheid geschreven pro gramma. Het feest was 's middags geopend door de Waalder jeugd, die samen een groot schilderij maakte, spelletjes deed en ballonnen met kaartjes aan het luchtruim prijs gaf. Toneelvereniging 't Amateurtje, dat eveneens vijftig jaar geleden werd opgericht, had een sprookje ingestudeerd, dat met verve op de planken werd gebracht. Erg leuk was ook de sportieve zeskamp, die zaterdag op het weiland tegenover het dorpshuis werd gespeeld en waaraan verdeeld over zes teams zestig Waalders meededen. Lees verder op pagina 2 De raad groeide door het dualisme naar vijftien raadsleden doordat de wethouders geen deel meer moch ten uitmaken van de raad. Eerder waren wethouders nog wel tege lijkertijd lid van de raad waardoor zij konden meestemmen bij het aannemen of afwijzen van college voorstellen. Raadsgriffier Marit de Porto verwacht desgevraagd dat de raad in 2010 teruggaat naar dertien zetels. Voor alle drie de wethouders een zetel inleveren, is geen optie omdat er dan een raad van twaalf Oud-Texelaar Serge Blom toont tijdens de rondleiding op de hoek van de Gravenstraat en de Molenstraat een kopie van een pamflet dat de Georgische officier Loladze op 6 apnl direct na het begin van de opstand liet verspreiden. In het pamflet werden alle Texelse mannen opgeroepen zich bij het Georgische hoofdkwartier op Texla te melden. In Tragedie op Texel van J.A. van der Vlis wordt verhaald dat het pamflet onterecht de indruk wekte dat het verzet en de eilandbevolking zich ogenblikkelijk achter de Georgiérs schaarden, wat bii de Duitse soldaten de kiem lende voor latere wraakacties. K'jK 'NS SCHAT, X UK DiT j/MK HEBBEW VEER EEN J HBPM Van HAffy k iswesen. Lier Hf v.Jé irtieden assisteerden zaterdag het personeel van de traumahelikopter en de ambulance bij de hulpverlening aan de 56-jarige Texelaar. (Foto Jeroen ven Helium) bewoner van de Rui- is zaterdagmiddag zwaar- geraakt bij een ongeval oude trekker. De Texelaar bekneld nadat het voertuig was omgeslagen. Hij werd met de traumahelikopter naar het VU in Amsterdam gebracht. Het ongeval gebeurde toen de man zijn zoon, die op een andere trekker zat, te hulp was geschoten. Hij wilde met behulp van een trekkabel de trekker van zijn zoon op gang hel pen. Door de weerstand sloeg zijn trekker echter onverwacht om. De brandweer wist de Texelaar met behulp van een hulpverleningswa gen te bevrijden. Met een kraan werd de trekker voorzichtig opgetild en naar achteren geduwd, zodat het personeel van de ambulance en de traumahelikopter zich verder over Vrouw gewond Een vrouw uit De Bilt is zondagmid dag met onbekend letsel naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht. De vrouw fietste over de Nieuw- landerweg, toen zij met haar stuur haakte in dat van haar echtgenoot, die naast haar reed. Daardoor kwam de vrouw ten val. het slachtoffer konden ontfermen. De helikopter was tegelijk met de ambulance en de brandweer door de alarmcentrale gewaarschuwd. De arts van de traumahelikopter moest ter plekke medische ingrepen toe passen, voordat het slachtoffer naar het ziekenhuis in Amsterdam kon worden vervoerd. De man had ern stige verwondingen aan zijn borst en enkele ledematen. De familie van de Texelaar kreeg na het ongeval met een slachtofferhulp aangeboden. De brandweerlieden kwamen na afloop ook bijeen om het ongeval te ver werken. Belgische valt Een 56-jarige vrouw uit het Bel gische Bassenge is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeluk op de Ruigendijk tussen de Maaike- duinweg en het Mienterglop bij De Koog. De vrouw maakt een onge lukkige slinger met haar fiets en viel. Ze is met verwondingen aan haar hoofd en been naar het Gemini Zie kenhuis in Den Helder gebracht.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1