sers in badkuipen door haven Oudeschild Studenten TEXELSE J COURANT Zwemtocht Veel belangstelling voor monumenten 'Schol moet net even krom staan' halen zwerfvuil van strand Ut bemanning wenen den van DINSDAG 12 SEPTEMBER 2006 Subsidie voor jonge agrariërs Agrariërs jonger dan 40 jaar die kort geleden een bedrijf hebben overgenomen of opgericht, kun nen in aanmerking komen voor een subsidie van het Ministerie van LNV. Het beschikbare budget is opge bouwd uit een Europese bijdrage uit het fonds voor Plattelandsontwik keling, een nationaal en een provin ciaal budget. De provincie Noord- Holland draagt €250.000,- bij, zodat meer ondernemers in de provincie in aanmerking kunnen komen. De subsidieregeling is opengesteld van tot en met 25 september. Alleen agrariërs die hun bedrijf niet langer dan drie jaar in bezit, pacht of erf pacht hebben, komen in aanmer king. Meer informatie over de regeling is te vinden op website www.minlnv. nl/loket. Sluis heeft het schoonste strand De jury van de Stichting Schoon Nederland beoordeelde het Texel se strand als 'schoon tot zeer schoon'. Texel eindigde daarmee op de derde plaats van de ver kiezing van schoonste strand van Nederland, achter Sluis en Vlis- singen. tot aanschaf overgaan.' Het experi ment wordt door Texelse kottervis- sers nauwlettend gevolgd. Met onder meer de ontwikkeling van pulsvisserij willen zij een eigen bijdrage leveren aan de maatschappelijke roep om meer duurzame vissenj. Bezoekers reageerden verrast op het bestaan van pulsvisserij. 'Ik wist met dat het er was, maar eigenlijk is het heel simpel als je het zo ziet', aldus Klaas Derksema uit Groningen. De expositie schonk op bescheiden wijze aandacht aan experimenten met elektrische visserij die Piet van der Vis, oud-visserman van de TX 39 en elektrotechnicus, begin jaren tachtig al samen met zijn broer Arie uitvoerde. In een bak zeewater achter zijn huis voerde hij proeven uit en de TX 21 werd uitgerust. Aan de experi menten kwamen vroegtijdig een eind nadat Van der Vis bij de overheid een subsidie van zes ton had aange vraagd. Het njk weigerde omdat het toenmalige Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek ook al met proeven bezig was. Bij de start van de open dag van de CIV stonden de vissers stil bij de moeilijke tijden waar de vis serij door de hoge brandstofprijzen mee kampt. Opmerkt werd dat het de visserij bij eerdere tegenslagen tot nu toe telkens lukte oplossingen te vinden. 'We blijven optimistisch', aldus De Wolf. Stijging aantal voedselpakketten De Stichting Broodnodig op Texel meldt een stijging van het aan tal voedselpakketten. De stichting geeft nu 25 pakketten weg, waar het aanvankelijk om 15 ging. Een uitdagende taak voor de nieuwe voorzitter van de stichting, Sybren Jutte, om daar verandering in te brengen. 'Het kan natuurlijk nooit de bedoeling zijn dat deze stich ting eeuwig blijft voortbestaan', zegt Jutte. Hij wil zich inzetten om ervoor te zorgen dat de stichting niet meer volledig afhankelijk is van giften, maar gaat draaien op gemeentelijke steun. Zwemclub Texel'71 heeft zondag de estafette-zwemtocht van Korn- werderzand naar Texel met succes afgelegd. Tien zwemmers kwamen in actie om samen de 32 kilometer te volbrengen. De groep deed 5,5 uur over de oversteek. Om half zes 's middags kwamen de zwemmers aan op het strand bij Dijkmanshui zen. 'Het was weer een uitdaging. Eerder hadden we verloren van de zee, maar nu is het allemaal keurig verlo pen', zegt Peter Haker. Het gunstige Annelies Smit uit Den Burg was blij verrast met haar finaleplek. Texelse finalist in 50Plus-verkiezing De 54-jarige Annelies Smit uit Den Burg is doorgedrongen tot de finale van de Verleidelijke 50Plus Verkiezing die wordt geor ganiseerd door de 50 Plus Beurs, een jaarlijks evenement in de jaarbeurshal te Utrecht. Zo'n 350 kandidaten uit heel Nederland hebben zich voor de verkiezing aangemeld. Smit plaatste zich voor de halve finale en hoorde afgelopen weekend dat ze bij de laatste acht zit. Via het modellenbureau Mature Models, waar de Texelse sinds kort staat ingeschreven, werd zij op de verkiezing geattendeerd, waarop ze een foto instuurde. Uit de 350 inzendingen werden zes vrouwen en vijf mannen uitgenodigd voor een professionele fotoshoot. Uitein delijk werden acht vijftigplussers, (vijf vrouwen en dne mannen) gese lecteerd voor de finale. Volgens de organisatie gaat het bij de Verlei delijke 50Plus Verkiezing niet alleen om het uiterlijk. 'Het gaat om zelfbe wustzijn, vitaliteit, levenservanng en persoonlijkheid. Die zaken scoren hoger dan rimpelvrij en superslank. De verkiezing is een onderdeel van een imagocampagne ter bevorde ring van betere beeldvorming rond ouder worden.' De finalisten staan vanaf vandaag op de site van de 50 Plus Beurs (www.50plusbeurs. nl). Daar kan iedere bezoeker stem men op de kandidaat van zijn of haar keuze. Op de eerste dag van de beurs, woensdag 20 september, worden de finalisten gepresenteerd en wordt de winnaar bekendge maakt. Controle op regels voor uitstallingen Ondernemers in De Koog die zich niet hielden aan de regels voor uit stallingen, hebben van de gemeen te een brief gekregen waarin hen wordt verzocht de overtreding op korte termijn ongedaan te maken. Als hieraan niet wordt voldaan, wordt een boete uitgeschreven die met een acceptgiro kan worden voldaan. Deze methode is nieuw en valt onder de zogeheten Tobias- bevoegdheid. Onder deze bevoegd heid kunnen gemeentelijke hand havers een boete uitschrijven die, weer en rustige zee maakten dat de groep de zwemtocht kon afleg gen. De tien zwemmers die mee deden zijn: Lucie Burgman, Jeroen Stapersma, Colinda Vlaming, Ria van Strien, Edwin Wiering, Marscha Boon, Maarten Dijker, Marco Witte, Kim Vlaming en Peter Haker. net als een verkeersovertreding, via Justitie kan worden voldaan. Het doel van deze actie is het ver beteren van de verkeersveiligheid en de uitstraling van De Koog. De wijze waarop reclameborden, ter rasschermen en andere uitstallingen in het centrum van De Koog wor den neergezet of opgehangen, is al jarenlang een punt van aandacht. In het verleden zijn de onderne mers diverse malen op de regels gewezen. Een belangrijk argument is dat er voldoende ruimte moet blijven voor hulpverleningsvoertui gen. Bovendien is de afgelopen jaren flink geïnvesteerd in het uiter lijk van De Koog en aar hoort een net straatbeeld bij. Het bestuur van ondernemersvereniging De Koog Badplaats ondersteunt deze visie en het onderwerp is besproken in het seizoenoverleg tussen gemeente en vertegenwoordigers uit De Koog. In de bnef die ondernemers krijgen, staat nogmaals uitgelegd wat wel en wat met is toegestaan. Ze was aanvankelijk van plan alleen de benedenverdieping te tonen. De belangstelling was ech ter zo groot dat Mariana Bijvoet de vele bezoekers ook meteen maar op de bovenverdiepingen van haar huis aan de Zwaanstraat in Den Burg liet rondkijken. Veel Texelaars namen zaterdag tij dens Open Monumentendag de gelegenheid het historische woon huis van binnen te bekijken. Het was de eerste keer dat Bijvoet aan het evenement meedeed. De bezoekers zagen hoe het huis dat vermoede lijk uit 1650 dateert maar mogelijk nog ouder is, van binnen nog zeer authentiek overkomt. Op de bene denverdieping was te zien dat er in de loop der jaren telkens delen aan het huis zijn bijgebouwd. De karak teristieke binnenplaats ademde eveneens een sfeer van vroeger uit. Aan de hand van de achtergevel was volgens Bijvoet te zien dat het huis al vanaf het ontstaan van steen is geweest. Volgens de bewoonster waren er diverse bezoekers die zich nog konden herinneren dat 'tante Cornelia' vroeger in het huis woon de. 'Veel mensen zijn in die tijd bij haar op bezoek geweest. Er waren ook mensen die hier vaak voorbij lopen en mensen die hier vroeger tegenover hebben gewoond en het ook wel eens van binnen wilden zien.' De woning werd begin jaren zeventig door de familie Höhner-Bij- voet betrokken die vervolgens met restauratie begon. De Monumentendag, die voor de twintigste keer werd houden, trok veel belangstelling. Op diverse plaatsen werden tussen de 150 en de 200 bezoekers getrokken. Volgens een woordvoerder van de gemeente werd het op prijs gesteld dat veel monumentale woonhuizen voor de gelegenheid meededen. Bij de loodswoning van de familie Bendien aan de Herenstraat in Den Hoorn vroegen bezoekers zich af of zij nou in een woonhuis of een museum terecht waren gekomen. Mariana Bijvoet toont bezoekers de bovenverdieping van haar monumentale woning a. Ie Zwaanstraat in Den Burg. van de TX33 van de familie Drijver doet zijn best om de bemanning van de TX36 van de familie Van der Vis van het lijf te houden. (Foto Ben Koning) tijden in de visserij ver zaterdag in Oudeschild naar de achtergrond. Vol stortten bemanningsle de kotters zich op de bad- die ter gelegenheid van iet 75-jarig bestaan van de CIV in ie haven werd gehouden. te vissers hadden er werk van csnaakt. Sommige moesten aan- sikelijk wennen aan de nut en de modzaak van een badkuiprace, maar uiteindelijk was iedereen volop an het bouwen geslagen. De bezoe- ie rijen dik op de kade ston den, zagen als eindresultaat het ene na het andere bijzondere bouwwerk voorbij varen. De aanwezigheid van een badkuip was één van de weinige voorwaarden, voor de rest hadden de vissers hun fantasie de vrije loop kunnen laten gaan. De vaartuigen moesten een parcours afleggen van de olieboot bij de CIV naar Texdok, om een van de kok kelschepen van de familie Schagen varen en daarna terug naar de olie- .boot koersen. De bemanning van de TX68 van de familie Van der Vis kwam als snelste uit de bus bij de wedstrij den voor gemotoriseerde vaartuigen. Met een bouwsel van enkele surf planken legden ze in 1.16 minuten twee rondjes af. De bemanning van de WR109 van de in Oudeschild wonende Jan-Simon de Haan werd tweede met een achterstand van 17 seconden. De TX29 van de familie Drijver en de TX25 van de familie Blo, pakten de derde en de vierde plaats. De badkuip van de TX14 van de familie Trap ging kolkend ten onder. De onfortuinlijke bemanning won er de poedelprijs mee. In de categorie roeien won de TX5 van de familie Ellen de eerste prijs. De bemanning legde het rondje in 2.23 minuten af. Zij wonnen er de algemene hoofdprijsmee; een gou den wc-pot. De TX43 van de familie Van der Vis werd tweede met een verschil van 9 seconden. De TX41 van de familie De Vries en de TX68 werden derde en vierde. De beman ning van TX36 van de familie Van der Vis legde beslag op dne prijzen; de originaliteitspnjs, de prijs voor de langzaamste ploeg (7.26 minuten) en de prijs voor de oudste deelnemer (Tom Bakker). Biem Vlaming van de TX48 was de snelste enkeling, Cors Trap (5) werd geeërd als jongste deelnemer. Voor de verkiezing waren drie gemeenten genomineerd. De jury had veel waardering voor het feit dat de gemeente Texel dertig kilo meter strand en acht strandslagen op goede wijze weet te onderhou den. Wethouder Nico Kikkert van strandbeheer gaf tijdens de prijs uitreiking in Amsterdam een pre sentatie over het Texelse beleid. Hij werd daarbij vergezeld door Peter van Ree, hoofd van de afdeling gemeentewerken. Om de nominatie te ondersteunen, had de wethouder informatiemappen van de WV en Ecomare meegebracht en diverse strandfoto's. De derde prijs bestaat uit een pla quette die dit najaar mogelijk een plaats krijgt in een tijdelijke presen tatie bij de WV. toont bezoekers van de open dag van de CIV een net waarmee aan pulsvisserij gedaan kan worden, (foto Jeroen va dere terugkoppelingen op school. Docent Karei Heidebrink: 'Wat alle maal terechtkomt op het strand weten de studenten niet.' Om dat uit te leggen is Dick Schermer aan wezig, medewerker van Ecomare Hij benadrukt vooral de risico's van zwerfvuil. Schermer zet zijn woor den kracht bij met foto's van dieren, verstrikt in netten of afval. Shanon ten Apel is enthousiast: 'We mochten toch dingen meenemen waar we wat aan hebben? Die man van het Juttersmuseum heeft alle maal televisies gevonden,' zegt ze enthousiast. Als vertelt wordt dat de kans op het vinden van televisies wel erg klein is, slaat de stemming om. Haar studiegenoot Zohaïr Bou- khris haalt meteen een vuilniszak op om te beginnen. Hij vindt het leuk om te doen en ziet de klus als nut tig werk. Zwerfvuil betekent minder toerisme, 'en zonder toerisme ook geen werk voor ons', zegt hij. Hoeveel afval door het ROC is opge haald is niet bekend. lezen. Het net leerde dat voor de nieuwe vorm van visserij, waarmee sinds enige tijd wordt geëxperimen teerd, geen zware wekkerkettingen meer nodig zijn. Met stroomdraden wordt de monding van het net van kleine hoeveelheden stroom voor zien om platvis op de bodem op te schrikken. 'De schol moet net even krom staan, zodat je hem kunt van gen', aldus oud-visserman Cor de Wolf die voor de gelegenheid tekst en uitleg gaf. Pulsvisserij kan een kottervisser een besparing van veertig tot vijftig pro cent op de brandstofkosten opleve ren. Het systeem is echter nog geen gemeengoed. Er moet aan boord van een Nederlandse kotter eerst nog worden geoefend om de juiste toepassingen vast te stellen. 'Het gaat erom dat de snelheid van de kotter en de hoeveelheid stroom op de juiste manier op elkaar wor den afgestemd', aldus De Wolf. 'Het moet eerst goed zijn voordat vissers "kt wordt als alternatief voor fe traditionele boomkorvisse- 1 genoemd. Zaterdag tijdens de ■pen dag van de CIV in Oudeschild voor het publiek inzichtelijk Smaakt wat de zogeheten puls- lss&ij inhoudt. •P de zolder van de nettenloods plaats ingeruimd voor een mini- kjumet en langs de wanden hingen tfofmatiepanelen waarop bezoekers -voordelen van pulsvisserij konden 17 en 12 zijn in het een educatief programma van zwerfvuil. Studenten het ROC Amsterdam, afdeling toerisme, hebben tijdens hun ken- nismakingsdagen de handen uit de mouwen gestoken. De actie op het strand kent meer- over gevaren en gevolgen zwerfvuil

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5