'Darts heeft alles wat tennis en voetbal ook hebben' 'Dit evenement zetten we volgend jaar in agenda' Start project 'Parkeren en meer' Geknip$<T TEXELSE y COURANT Derde Texel Culinair trekt ruim 4500 bezoekers T4*4£r* f en ervaar Texel van 23 gram per stuk, hebben ook geen eigen opdruk. Darttopper Ray mond van Barneveld heeft zijn logo op zijn pijlen staan, maar zegt Beens: 'Dat vind ik niet belangrijk, het gaat om de pijlen.' Veel oefenen Beens is zelf gaan darten door zijn beste vriend Michel Knol en de suc cessen van Raymond van Barneveld. Een jaar of zes geleden begon hij te darten in de kroeg van Michels ouders. Nu dart Beens elke dag ter ontspanning minstens een uur, soms twee. Niet alleen voor de lol: 'Ik doe het ook om beter te worden.' Elke dinsdagavond oefent zijn team tij dens een dartstoernooi in de kroeg. 'Dat is ook voor de gezelligheid, maar vooral om te darten.' Door uren oefenen in cafés heeft hij zijn sporen verdiend: 'Ik kan het nu aardig', zegt hij zelf. In huize Beens heeft darts ook de nodige sporen achtergelaten. 'De kamermuur zit vol met gaten. Dat was van toen ik nog een beginner was', zegt hij lachend. Tekst en foto Imme Bakker LANGE A TERMIJN ASendA Zaterdag 16 september Cinema Texel in Den Burg vertoont Garfield 2 (aanvang 14.00 uur), K3 en het ijsprinsesje (14.15 uur). Zwart boek (16.00, 18.45 en 21.30 uur). Cars (16.15 uur), The Fast and the Furious; Tokio Drift (19.15 uur) en Pirates of the Caribbean 2 (21.45 uur). Beschuit Het stond niet op de kaart en er hoefden ook geen Köger- tjes voor betaald te worden. Bezoekers van de tent van Culi naire Verwennerij Bij Jef op het dorpsplein kregen zondagmid dag tot hun verrassing naast de Schotse zalm en de club sand wich met Texels rund opeens beschuit met muisjes aange boden. Eigenaar Jef Schuur was een paar uur eerder vader geworden van een zoon en dat wilde hij de bezoekers van Texel Culinair graag laten weten. De kersverse vader zelf moest ver stek laten gaan, maar kwam 's avonds nog wel even langs om de eerste prijs in zijn categorie in ontvangst te nemen. Maar gelukkig heb ik de scha- penboet nog - die doet niemand me na. Eerlijk gezegd wist ik niet wat een schapenboet was voordat ik er een op een schilderij zag. Ze zouden alleen op Texel voorko men, werd me daar verzekerd, maar ik durf er geen al te zwaar vergif op in te nemen. Straks krijg ik een verdrietig mailtje van een lezeres uit Tzummarum: „Maar heeft u dan nooit van de schapen- boer bij Tzummarum gehoord? En dat voor een columnist in een kwaliteitskrant!" Toen ik er eenmaal op ging let ten, zag ik op Texel meer schapen boeten. Oudeen verweerde, geres taureerde, hoge en lagere. Het zijn een beetje eenzame bouwsels, vooral als het waait en regent bo ven het weiland waarop ze staan. Voor mij als stadsmens waren het gewoon schuren, zoals meeuwen gewoon meeuwen zijn. Columnist Frits Abrahams van NRC Handelsblad verbleef onlangs enke le dagen op Texel en maakte daar in zijn columns melding van. Hij befietste het Skillepaadje, stond stil bij het gebroken beeld van Jan Wol kers op de Waddendijk en kocht een schilderij met een schapenboet bij Souwie Duinker. 'Uit allerlei hoe ken en gaten toverde ze de aardig ste schilderijen, maar diep in ons hart wisten we toen al: zonder boet gingen we niet naar huis.' Zondag 17 september Van 9.00 tot 16.00 uur vindt bij Dorpszicht aan de Stengweg bj De Cocksdorp een jachthondenproef plaats. Galerie Klif ART in Den Hoorn expo seert vanaf vandaag tot en met 29 oktober schilderijen van de Duit se kunstenaar Rüdiger Moegelin. De vernissage duurt van 15.30 tot 18.00 uur. Cinema Texel in Den Burg vertoont Garfield 2 (aanvang 14.00 uur). K3 en het ijspnnsesje (14.15 uur), Zwartboek (16 00, 18.45 en 21.30 uur). Cars (16.15 uur), The Fast and the Furious; Tokio Drift (19.15 uur) en Pirates of the Caribbean 2 (21.45 uur). Maandag 18 september De Protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 13.30 tot 16.30 uur open voor publiek. Vrijwilligers vertellen over de geschiedenis van het gebouw. Aangespoeld? Een viskist van visafslag Den Helder- Texel doet op een kleine camping op het eiland Andoya (ten noorden van de Lofoten aan de Noordwestkust van Noorwegen) dienst als glas bak. Dat ontdekten Geme Festen en Geert Kingma, toen zij na een reis van ruim drieduizend kilometer op het eiland aankwamen. DINSDAG 12 SEPTEMBER 2006 Het project 'Parkeren en meer' van winkel aan de Heemskerckstraat beschermende pakken die de klus RAB is van start gegaan met de in Oudeschild. Door de aanwezig- mogen klaren. Het totale plan is pas sloop van de voormalige Kringloop- heid van asbest zijn het mensen in in 2009 klaar. ,r0,0 «om*; ens er. Er randij geef# t#3m dartcompetitie op het eiland ■t weer beginnen en Wouter ®ns (20) uit Oosterend vreest spierpijn. 'In de zomer heb stuk minder gegooid, het er gewoon niet van. Dat zal nu wel merken aan mijn rech- op zijn oefenstek in de kroeg ^verhuizing naar Amersfoort voor ^studie maakte dat hij stopte met J voetbal en turnen. 'Daar ben %en darten, het is thuis te doen 601 gezellige sport. Ik doe het in de kroeg met een biertje ^garetje erbij.' Nu hij weer terug 1 !5*el is, dart hij door. is voor Beens geen hobby, maar Er zit net zoveel spanning en "PeWie in als bij andere sporten, ten individueel en in teamver- ■te-Alles wat tennis en voetbal "^n' heeft darts ook.' Beens vindt darts met echt inspannend, maar. 'Je merkt wel dat je minder scherp gaat gooien als het lang duurt.' Teamsport 'Bij een toernooi twee jaar geleden gooide ik verschrikkelijk goed en ben toen door Gerrit-Jan Booy gevraagd met hun team mee te gooien.' Dat is nu twee jaar geleden, en sindsdien is Slock 0 doorgestroomd naar de A-poule. Vorig jaar hebben we de bekercompetitie gewonnen en zijn we eerste geworden in de B-poule. 'Nu gaat het een stuk moeilijker worden, maar dat is wel weer heel span nend.' Voor wedstrijden heeft Beens kleding moeten aanschaffen: 'Een pantalon, blouse en nette schoenen, maar dat heb ik nu al twee jaar gele den gekocht. Ik heb nog geen shirt met logo maar die krijg ik volgende maand.' Zijn pijlen, met een gewicht Texels bier op festival in Tiel Ter gelegenheid van de vijftiende editie van het popfestival Appel pop in Tiel brouwde Joscha Schoots van bierbrouwerij De Boei in het Ambachtscentrum uit Den Burg een speciaal Appelbier. Tegelijk met het Fruitcorso wordt in Tiel ieder jaar in de tweede week van september het popfestival Appelpop gehouden, het op één na grootste gratis popfestival van Nederland, dat zo'n 80.000 bezoe kers trekt. In verband met de vijf tiende editie wilde de organisatie dit jaar iets bijzonder doen. Daarop namen organisatoren Adri en Anne- marie Meijer contact op met oud- Tielenaar en bierbrouwer Joscha Schoots, die zij kenden uit de tijd dat zij uitbaters waren van speciaal- biercafé De Stoof. Uit deze samen werking ontstond het idee voor een speciaal Appelbier, gebrouwen van appels uit de Betuwe, zonder essences of andere toevoegingen. Het is een fris en fruitig bier gewor den met 6 procent alcohol en een lichte appelsmaak, ongefilterd, met hergisting op fles of fust. Het Appelpopbier is in eerste instan tie bestemd voor de vele vrijwil ligers en sponsoren die Appelpop mogelijk maken. Tevens wordt het bier in de tent backstage getapt en geschonken in enkele cafés in Tiel. Bierbrouwerij De Boei is inmiddels bezig met een Texelse variant van het Appelbier. Plaatsing GSM-mast Aan de Tempeliersweg, bij bunga lowpark De Parel, is afgelopen week een nieuwe GSM-mast geplaatst. Het gaat om een mast van ruim 37 meter hoog die de netwerken van KPN en Vodafone gaat versterken, zeggen de installateurs. Deze mast moet mobiele telefonie in de Den nen verbeteren, aldus een mede werker Van KPN(Foto Bart Kcnrgl diverse tenten stonden lange wachtrijen, zoals bij de stand van restaurant Taj Zewaren naar Texel gekomen om Je Texelse bierbrouwerij en de berbrouwerij van het Ambachts- centrum te bezoeken. Tot hun (errassing stuitten Diana en Bert ran den Hoogen vervolgens in De Koog op een groot eetfestijn, tee avonden lang verkenden «meteen het scala aan Texelse «rechten. itan 4500 bezoekers zag de orga- satie van Texel Culinair van vrij- •g- tot en met zondagavond door e Dorpsstraat en over het dorps- sn in De Koog trekken. Zowel 'aeiaars als toeristen wisten het festijn, dat voor de derde keer Bd gehouden, te vinden. Onder 6 bezoekers bevonden zich veel snsen die de voorgaande jaren al bis eerder waren geweest maar ock veel nieuwe bezoekers, fair Diana en Bert van den Hoogen Bid Texel Culinair een verrassend uinaire reis door het baddorp. Met het programmaboekje in de hand liepen ze de stands af om diverse gerechten te proberen. 'Ik schat dat we ongeveer de helft hebben gehad', lieten ze op zaterdagavond weten. Met name de gerechten waarin lamsvlees was verwerkt, vie len bij de twee in de smaak. Frans en Tonnie Dooper uit Zuid-Schar- woude stuitten eveneens bij toe val op Texel Culinair. 'Het tweede weekend van september leggen we voor volgend jaar meteen vast in de agenda', aldus Tonnie Dooper. 'Dan komen we weer hier.' Haar man: 'Het is voor ons eigenlijk maar een half uurtje rijden naar Texel, maar je bent meteen in een andere wereld. Naar het buitenland ben je langer onderweg.' Maria Ahler en Helmut Sokolowki uit het Duitse Gronau lieten zich de visgerechten goed smaken. 'Maar ook de lam met couscous was lek ker', aldus Sokolowki. 'We kwamen hier vrijdagavond voor het eerste en nu zaterdagavond willen we het nog wel een keer beleven.' Paul van Heerwaarden uit Den Burg was één van de Texelaars die voor het eerst Texel Culinair bezochten. 'Het is gezellig en gemoedelijk' merk te hij op vanachter één van de diverse statafels die verspreid over de Dorpsstraat stonden. 'Aan zo'n tafeltje maak je gemakkelijk een praatje met je buren. Als je gewoon in een restaurant zit, ga je toch niet zo snel met de tafel naast je praten. En je spreekt hier ook heel veel Texelaars.' Dat laatste was ook de ervaring van Jan Bloem en Joyce Jongejan uit Oosterend. Om half zeven bestel den zij hun eerste gerecht, om half negen kwamen ze aan hun tweede maaltijd toe. Tussendoor stonden ze, samen met oud-Texelaar Koen Vermeulen en Marieke Janssen, alleen maar met andere Texelaars te praten. 'Op het Beachpark waar ik werk, leeft Texel Culinair ook', ver telde Bloem. 'Ik schat dat eenderde van de gasten speciaal hiervoor gekomen is.' Janssen was via een artikel in de Kampioen op het eve nement geattendeerd. Wachtrij Het succes kende zijn keerzijden. Bezoekers stonden soms enige tijd in een wachtrij en meerdere van de vijfentwintig deelnemers waren in de loop van de avond door hun gerech ten heen. In de nacht van vrijdag op zaterdag waren diverse horeca ondernemers druk in de weer om de voorraden aan te vullen. 'We heb ben nog heel wat extra pompoenen staan schillen', vertelde Ansgar van der Spek van Hotel Tatenhove. Aan kip en vis had de familie Van der Spek voldoende in huis gehaald, op vrijdagavond was Tatenhove een van de weinige stands waar aan het Bezoekers laten zich de gerechten smaken aan één van de grote tafels op het dorpsplein. eind van de avond geen 'op' hoefde te worden verkocht. Op zondag begonnen op diverse menukaarten opnieuw de teksten 'uitverkocht' te verschijnen. Meesterkok Leon Ribbens, oud wethouder Nel Eelman en meester gastheer Ellis van Oudheusden uit Brabant beoordeelden de gerech ten. Culinaire Verwennerij Bij Jef, Viscentrum Van Beek en café Het Proeflokaal wonnen elk een eerste prijs. De jury had de deelnemers in drie categoriën opgedeeld, zodat de verschillende soorten gerechten elk op hun merites beoordeeld kon den worden. Tatenhove. Taj Mahal, Bakker Timmer, slagerij Goënga en Noordzee kregen elk een eervolle vermelding. Eelman werd tijdens de prijsuitreiking door Ribbens onder scheiden met het lidmaatschap van Het Brabants Aspergegenootschap voor de inspanning die zij als wet houder had geleverd om de opening van het Aspergeseizoen op Texel te laten plaatsvinden. Dat was afgelo pen april. Marijke Eelman maakte tijdens de opening bekend dat de Lionsclub en de Rotary op Texel op 6 januari in Grandhotel Opduin een benefietgaladiner voor het Tessel- huus houden. Het vakantiehuis voor gehandicapten bestaat volgend jaar vijfentwintig jaar. De organisatie van Texel Culinair draait dit jaar naar verwachting voor de eerste keer geen verlies. Volgens Joke de Boer blijft er waarschijnlijk een klein bedrag over. 'We hopen daarmee een algemene reserve op te bouwen, zodat we komende jaren eventuele calamiteiten kunnen opvangen.' De twee vorige edities leed de organisatie nog verlies. De Rabobank zorgde er toen voor dat de voortgang van het evenement niet in het geding kwam. Een deel van de opbrengsten gaat naar het doel. Dit jaar is dat het onderzoek naar de terugkeer van een oud wan delpad in de duinen bij De Koog. Veel foto's van Texel Culinair staan op de site www.beeldbanktexel.nl. 'en bezoekers genieten van een combinatie van Waddenzeegamalen. Hans de Cock, de zingende matroos, vermaakt het publiek met een van zijn liederen.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7