'Bepaling Archiefwet optie voor behoud deel archief' Cjrocn ZwartsJex els in het hart. Rijkswaterstaat krijgt vergunning damwand Aardappeloogst verloopt toch nog goed Scouting haalt papier veiliger op Studenten abonnement Meisje gewond na botsing Brief Historische Vereniging aan raadsleden JS OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12109 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 2006 !r EX ELSE^ COURANT v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Van Lubek wint NK Ingrid van Lubek is zaterdag op Ameland voor de derde keer op rij Nederlands kampioene off-road triatlon geworden. Ze had bijna vier minuten voorsprong op haar concurrente Riikka Kelja. Natascha van der Vis legde op het onderdeel sprint knap beslag op de tweede plaats. Pagina 3 m Trouwe klanten Annie Huisman-de Groen (77) en het echtpaar Dirk (87) en Vroon (86) Zijm wonen al meer dan 50 jaar in een huis van de Stichting Wonen Texel. Vanmiddag worden ze in het nieuwe kantoor van de stichting aan de Thijsselaan in het zonnetje gezet. Pagina 7 Motorrijder valt Een 60-jarige man uit Oosterend is woensdagochtend gewond geraakt bij een ongeval met een motor. De man raakte bij Dijkmanshuizen van de weg en kwam in de berm ten val. Hij liep schaafwonden op. De oorzaak was volgens de politie ver moedelijk te wijten aan alcoholge bruik. De man blies 245 gram alco hol per liter uitgeademde lucht, iets meer dan wettelijk is toegestaan. Bovenrijdek TESO afgesloten In verband met onderhoudswerk zaamheden is het bovenrijdek van TESO woensdag 20 september de gehele dag afgesloten. De fiets en voetgangersopgangen blijven gewoon toegankelijk. TESO ver wacht geen extra wachttijden. Ook het bovenopstelterrein in Den Helder is afgesloten. Er wordt bebording aangebracht en er worden extra medewerkers ingezet die automobi listen en motorrijders doorverwijzen. De werkzaamheden bestaan uit het vervangen van de kleppen van het bovendek van de brug. Zodra de werkzaamheden zijn voltooid zal de brug weer worden opengesteld. Voor meer informatie zie de websi tes www.veerhavenonderhoud.nl en www.teso.nl Langeveld S 1791 ML Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 TEXELSeScOURANT 50% korting op abonnementsprijs Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2006-2007 een korting van 50% op het abon nementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een schoolver- klaring of een kopie van je stu dentenkaart te overleggen. De Texelse Courant houdt de band in stand! TEXELSE'ÖcOURAjNT fcr Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Rijkswaterstaat krijgt de beno digde vergunningen om nieuwe damwanden in de haven van Oudeschild aan te brengen. Het bouwberaad van de gemeente beeft zijn goedkeuring verleend jan een herziene aanvraag. RWS aoet nog bekijken wanneer het rerk van start kan gaan. RVS wilde aanvankelijk half augus- is starten met het vervangen van EO meter damwand, maar daar Sak de gemeente een stokje voor. )e afgifte van de bouwvergunning tad met zes weken verdaagd. Vol gens adviesbureau Royal Hasko- iig sloot de rekenmethodiek van Ijkswaterstaat over de sterkte van Se nieuwe damwanden niet vol ledig aan bij de wensen van de gemeente. Concreet ging het om de wijze waarop de nieuwe dam wanden onder water met zogeheten groutankers zouden worden ver ankerd. Dat zijn stangen van zo'n twaalf meter lang die schuin achter de damwanden in de grond worden geboord om de wanden op hun plaats te houden. De stangen wor den gevuld met een mengsel van beton en water (grout). Deze week heeft het bouwbe raad, waarin meerdere gemeente lijke afdelingen zich tegelijk over bouwaanvragen buigen, alsnog een sloopvergunning en de tweede fase van de bouwvergunning (het techni sche deel) verleend. Lees verder op pagina 5 Na de alle records brekende regenval in augustus zag het er nog somber uit, maar dankzij twee mooie weken in september lijkt het met de aardappeloogst toch nog goed te komen. 'We zijn ongeveer op de helft. Normaal zijn we tussen 20 en 25 septem ber klaar, ik verwacht nu dat we een week langer nodig hebben', vertelt Frits Bakker van Texel Sun, dat ongeveer 180 bunder (eigen) aardappelland moet rooien. De aardappelen komen volgens Bakker prima uit de grond. 'Op sommige plekken is het nog wat nat, maar over het algemeen heb ben we niets te klagen. We beginnen na de koffie met rooien, wanneer de dauw er af is.' De enige ongeruste geluiden komen van veehouders die de vrijkomende akkers willen inzaaien. 'Ze willen weten wanneer ze kunnen beginnen. Begrijpelijk, want wat groei betreft, staat een dag in augustus gelijk aan een week in september en een maand in okto ber. Dat leerde ik op school. Het komt erop neer dat je eigenlijk vóór 1 oktober moet inzaaien. Dat moet wel lukken.' Overigens werkt Texel Sun, het bedrijf dat vorig jaar ontstond nadat acht veehouders en akkerbouwers de krachten bundelden, met een nieuwe aardappelrooier. Deze is in staat vier njen tegelijk op te rooi en. Een zogeheten opzoeker rijdt erachteraan en zorgt ervoor dat de aardappelen vanaf de grond via een transportband op een wagen belanden. Bakker: 'Voorheen konden we maar twee rijen tegelijk rooien. Te weinig voor de opzoeker, die veel harder gaat dan de rooier. Daardoor ver loren we veel tijd en rooiden we maximaal drie hectare per dag. Nu rijden we met de rooier vlak voor de opzoeker uit en halen we gemid deld wel zeven hectare. Voordeel is ook dat de aardappelen veel droger binnen komen. Dat scheelt energie, omdat we minder hoeven drogen. En ook de kans op ziektes is kleiner.' Het luistert allemaal vrij nauw, vol gens Bakker. 'Als je een partij aard appelen droogt, mogen de verschil len niet te groot zijn. Want anders zijn op een gegeven moment som mige aardappelen al droog, terwijl andere nog nat zijn. En te droog mag ook niet, want dan gaan ze vel len.' /Foto Joop Rommets) 15-jarig meisje uit De Koog is lagmiddag gewond geraakt een ongeval op het fietspad ros de Schilderweg, net buiten ieBurg. Het meisje, dat achterop ■ei bromfiets zat, viel nadat de trammer met een tegemoetkomen- sfietser in botsing was gekomen. )e bestuurder van de brommer, 17-jarige jongen uit De Koog, en de fietser, een 16-jarige jongen uit Duitsland, bleven ongedeerd. Het meisje werd met vermoedelijk nekletsel door de ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der. Volgens een woordvoerder van de politie hield de brommer onvol doende afstand van de fietser. (Foto Joromtmn Helium) Eelman: 'Ambtenaren en raadsle den raadplegen regelmatig de oude raadstukken en het bouwarchief wordt ook regelmatig geraadpleegd door ambtenaren, makelaars, Texe laars die meer over de geschiedenis van hun huis willen weten of eigena ren van tweede huizen.' De Historische Vereniging kwam de bepaling op het spoor tijdens naspeuringen in de Archiefwet. In de brief vraagt ze zich af waarom de gemeente er in het verleden geen beroep op heeft gedaan. 'Bijvoor beeld voor de tijd dat er onzeker heid ontstaat over een al dan niet te bouwen nieuw gemeentehuis?' De gemeente wil desgevraagd niet reageren. Ze neemt tot de raads vergadering van komende dinsdag, waarin besluitvorming over het archief op de agenda staat, radio stilte in acht. Digitaal Het bestuur van de vereniging ziet weinig in digitalisering van veel gebruikte archiefstukken. Als het Texels archief naar het Regionaal Archief in Alkmaar gaat, zorgt die organisatie ervoor dat de bevol kingsgegevens in digitale vorm naar het eiland terugkeren. Eelman: 'Op het raadhuis is al een deel van de bevolkingsgegevens gedigitali seerd, maar je ziet dat mensen toch telkens om de originele stukken vragen.' Volgens de vereniging zijn gedigi taliseerde stukken op een beeld scherm vaak minder goed te lezen dan de originelen. De bestanden zijn vaak ook minder volledig dan de originelen. 'Bij gedigitaliseerde bevolkingsgegevens staan altijd wel geboorte- en sterftedata, maar er staat bijvoorbeeld niet altijd bij wie de ouders waren Dat is toch wel handig als je wil weten of je bij voorbeeld de goede Jan Bakker te pakken hebt.' Volgens voorzitter Jacques Dijt wordt het zoeken in digitale bestanden eveneens las tig als de meest doeltreffende tref woorden ontbreken. In de brief worden raadsleden erop gewezen dat voor het behoud van een oud archief het aantrekken van een archivaris niet per se noodza kelijk is. Op basis van de Archiefwet stelt de vereniging dat dat alleen nodig is als ook het zogeheten oud notarieel archief, dat bij het Noord hollands Archief in Haarlem ligt, naar het eiland zou komen. Eelman wijst erop dat de gemeente ervoor kan kiezen met een archivaris van de overkant in zee te gaan. Ame land en Schiermonnikoog krijgen bij de beheer van hun archieven hulp van een archivaris uit de gemeente Dongeradeei. Alkmaar Leden van de Historische Vereni ging gaan voor onderzoek al regel matig naar het Regionaal Archief. Volgens Dijt en Eelman is dat echter geen argument om zich achter een verhuizing te scharen. 'Als je naar Alkmaar gaat, ga je voor een hele dag en spaar je je vragen op. Hier kun je ook even naar de kelder van het raadhuis als je één vraag hebt en sta je met een uur weer buiten. Dat zou dan niet meer mogelijk zijn.' Dat de provincie met bestuursdwang en eventueel het weghalen van het oud archief dreigt als de stukken na 1 oktober niet volgens de Archief wet zijn opgeborgen, mag volgens de Historische Vereniging evenmin een doorslaggevend argument zijn. Dijt: 'We hebben er al eeuwenlang goed op gepast en het is van de Texelaars. Dan kun je niet zomaar zeggen weg ermee. Je moet de tijd nemen er goed over na te denken, het van alle kanten bekijken en ver volgens tot de conclusie komen dat het op Texel moet blijven.' Staan in de open bak is er niet meer bij en voortaan moeten er fluorescerende hesjes worden aangetrokken. De scouting heeft de regels bij het ophalen van het oud papier aangepast om aan verscherpte Europese veilig heidseisen te voldoen. 'Het ophalen gebeurde niet altijd veilig', aldus Niek Slijderink. 'Als bestuur hebben we besloten dat het anders moest. Het achter in de open bak staan tijdens het rijden met de pick-up is verleden tijd. Het lopen rond de bus om papier dat langs de weg staat op te halen, is eveneens aangepast, ledereen die buiten loopt, moet een reflecterend hesje aan en wie in de bus zit, moet een gordel dragen. 'We hebben ook nog maar eens vastgesteld dat de chauffeur de baas is en dat hij bepaalt wat er gebeurt.' De scouting doet een beroep op de bevolking van Den Burg om de scouts tegemoet te komen. Slijder ink: 'We vragen mensen oud papier voortaan niet meer langs de kant van de weg te zetten, maar bij con tainerverzamelplaatsen. Dan halen we het daar op.' De scouts hoeven daardoor minder vaak in en uit te stappen wat volgens de scouting de veiligheid ook ten goede komt. In de gebruikelijke rondegangen komt geen verandering. De scouts blij ven tweewekelijks op donderdag en zaterdag hun rondes maken. De veranderingen komen voort uit dezelfde Europese richtlijnen op basis waarvan sinds een paar maan den kinderzitjes in auto's verplicht zijn. Dat laatste is bij de scouting niet nodig. De verscherpte eisen leidden afgelopen jaar in Den Hoorn tot een eind aan het traditioneel op platte wagens naar het strand rijden op Koninginnedag. Slijderink verwacht dat de verande ringen binnen de scouting niet tot veel problemen leidt. 'We hebben het met iedereen doorgenomen. De veranderingen zijn eigenlijk wel logisch als je ze bekijkt en over een paar maanden weet je waarschijnlijk al niet beter meer. Het is voor het bestuur ook belangrijk dat we kun nen zeggen dat we zoveel mogelijk hebben gedaan om aan de nieuwe eisen te voldoen.' In fluorescerende hesjes haalden scouts Kevin Koenen, Niels Burgman en chauffeur Rodi Bakker gisteravond oud papier op. In verband met verscherpte veiligheidseisen verzoekt de scouting inwoners van Den Burg het oud papier voortaan niet meer langs de weg maar bij containerverzamelplaatsen te zetten. ,f0(0 Hanum) ..-yj fe Historische Vereniging vraagt tch af waarom de gemeente geen fibrijik maakt van een regeling in fe Archiefwet die het mogelijk Makt veelgebruikte archiefstuk- langer in een archiefruimte te Dat stelt de vereniging in brief die aan de raadsleden De gemeente kan het bestuur een beroep op die regeling om in ieder het meest gebruikte deel bet archief op het eiland te Historische Vereniging blijft een verhuizing van het nu in de archiefruimte bet raadhuis staat. Dan gaat om het zogeheten oud-archief vóór 1985) dat volgens de in een archiefbewaar- moet staan. ■realisatie van zo'n bewaarplaats bet eiland is in de ogen van •Historische Vereniging het beste be gemeente kan doen om het ■*of te behouden. Een derge- ■uimtê moet aan strengere kli- l6|sen voldoen dan een archief- ':s Als een archiefbewaarplaats mogelijk is, dan is de bepaling j® Archiefwet (artikel 13 lid 3 en volgens bestuurslid Wilma Eel- 1 een goed alternatief om een ^Plete verhuizing naar de over bite voorkomen. bepaling stelt dat Gedeputeer den ontheffing kan verlenen stukken die 'nog veelvuldig Breen overheidsorgaan worden "bi'bt of geraadpleegd'. Derge- stukken kunnen met ontheffing 'iaar langer in een archiefruimte staan Na die periode is ver- "9 mogelijk. de Historische Vereni- kunnen de burgelijke stand, «stukken van vóór 1985, het ^archief en het archief van het jrjjbre weeshuis als veelgebruikte '«stukken worden gekenmerkt.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1