Onderscheiding voor collectanten Nieuw centrum Texel voor vogelonderzoek '«NSpORTfl ifiu TEXELSE j COURANT Oud papier nieuwe stijl? 3 edrij vig heid Plaatsing drie educatieve grondwatermeters lorkonde QhTOOH 6oes fear vogeli fengebied. •9d in het I teleid doo Bezwaren bovenwoningen ongegrond De door Rob Maas ingediende bezwaren tegen vier bovenwo ningen aan de Peperstraat in Oosterend zijn door het college van b en w ongegrond verklaard. De Stichting Wonen Texel heeft daarop de bouwvergunning eer ste fase ontvangen. Eerdere bezwaren over mogelijke klachten waren al nietig verklaard, maar nu vreesde de bezwaarmaker voor inbreuk op privacy door de komst van de bovenwoningen. De hoge ligging van de (dak)ramen van het voormalige kerkgebouw zouden daar de oorzaak van zijn. Het col lege is echter van mening dat de inkijk op de tuin vrijwel nihil is. In het bezwaar wordt ook aange voerd dat de steeg naast de kerk geen doorgang moet worden. Met de verklaring van SWT dat daar een afzetting geplaatst wordt, is dat bezwaar nietig verklaard. Het bezwaar dat bouwverkeer niet gewenst is in de Peperstraat is voor het verlenen van vergunningen niet van belang. Daarmee zijn alle bezwaren ongeldig verklaard en is de vergunning verleend. Maas gaat niet in hoger beroep, maar ziet zich genoodzaakt de ver gunningaanvragen voor de begane grond van het kerkgebouw ook tegen het licht te houden. Hij start de bezwaarprocedure dan opnieuw. VERVOLG VAN PAGINA 1 Damwanden De eerste fase van de bouwvergun ning (het milieukundige deel) was eerder al verstrekt. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat zijn de veranderingen marginaal. De hoeken van de groutankers worden aangepast zodat ze een betere trek kracht uitoefenen en enkele dam- wandplanken worden tien tot twin tig centimeter langer. De aannemer kan volgens een woordvoerder aan de slag als de bouwvergunningen verzonden zijn. Ze worden nog wel zes weken ter inzage gelegd voor eventuele bezwaren. 'Maar in die tijd kan op eigen risico al begon nen worden.' Rijkswaterstaat streeft ernaar volgende week meer duide lijkheid te hebben over de aanvang en verdere verloop van de werk zaamheden. Het college heeft inmiddels een gesprek gehad met de nieuwe hoofdingenieur-directeur van Rijks waterstaat over een gat van drie ton dat nog gaapt tussen het bedrag dat de gemeente voor overname van de haven wil hebben en het bedrag dat Rijkswaterstaat biedt. Dat heeft nog niet tot oplossingen geleid. Wet houder Peter Bakker hoopt dat die alsnog binnen afzienbare tijd wor den gevonden. 'De haven is geen dossier dat ik nog lang geopend wil houden.' De gemeenteraad vindt dat de gemeente de haven alleen in eigendom mag nemen als dat de gemeenschap geen extra geld kost. VRIJDAG 15 SEPTEMBER 2006 fóBoogaard-Hin, Narda Dros en Riek Visser-De Bloois werden woensdag onderscheiden met een gouden speld van de ANGO. IFoto Jeroen van Hattum) Koophuizen in advertentie SWT De Stichting Wonen Texel heeft haar wekelijkse advertentie met te huur aangeboden huizen ver anderd. Vanaf deze week biedt de stichting in dezelfde advertentie ook woningen aan die via de zoge heten Koopgarantregeling worden verkocht De SWT wil volgens woordvoerder Christine Groen het aanbod van hui zen op die manier in één hand hou den. Mensen die reageren op een koopgarantwoning kunnen gebruik maken van dezelfde formulieren voor huurhuizen of via de website van de SWT. De woningstichting maakt daarna een selectie die aan de make laars wordt gestuurd. Mensen die een woning achterlaten, knjgen de hoogste prioriteit. Mensen die geen woning achterlaten, maar we! inge schreven staan, komen daarna aan de beurt. Mensen die niet ingeschre ven staan, krijgen de minste prioriteit. Groen: 'Het is dus belangnjk dat mensen zich bij ons inschrijven als ze in aanmerking willen komen voor een koopgarantwoning.' Bij die rege ling kunnen Texelaars een huis met een korting van 20 tot 35 procent kopen. Voorwaarde is dat de woning bij verkoop wordt terugverkocht aan de SWT. Winst of verlies worden gedeeld. Watervleermuis in zonnescherm Tussen het zonnescherm van een woning aan de Vloedlijn in Den Burg werd vrijdag een vleermuis aange troffen die door Pierre Bonnet van de Vleermuiswerkgroep werd her kend als een watervleermuis. Deze soort werd slechts enkele malen eerder op het eiland aangetroffen. Vorig jaar en in 2004 werd er in april een gezien boven de vijver van de Elemert en ook in de eendenkooi in Spang is hij eerder waargenomen Bonnet is blij met de vondst, omdat de watervleermuis nu op de foto kon worden vastgelegd voor de vleermuisprogramma's van Ecoma- re. De watervleermuis is de zesde vleermuissoort die op Texel op de gevoelige plaat is vastgelegd. De andere soorten zijn de laatvlieger, dwergvleermuis, ruige dwergvleer muis. grootoorvleermuis en twee kleurige vleermuis. Watervleermuizen bewonen voor al holle bomen, maar worden ook wel op kerkzolders gevonden en in vleermuiskasten. Voor hun winter slaap gebruiken ze vaak bunkers. Watervleermuizen zijn in Nederland niet bedreigd, maar werden tot voor kort niet op de Waddeneilanden aangetroffen. Wellicht houdt hun komst verband met het waterbeheer van gemeente en Staatsbosbeheer. Petra Graaf start schoonheidssalon Familie, vrienden en kennissen werden de afgelopen tijd al gere geld onder handen genomen om te oefenen. Vanaf volgende week kan iedereen terecht bij Petra Graaf. Aan de Slingerweg in Den Burg opent zij volgende week de nieuwe schoonheidssalon Inten se. Morgen houdt ze open dag. Graaf voltooide begin september een tweejarige opleiding tot schoon heidsspecialiste aan de Noordhol landse Academie in Alkmaar. Achter haar huis aan de Slingerweg (naast het autoherstelbedrijf van haar man Mark-Peter) heeft ze een praktijk ruimte ingericht waar ze een paar dagen per week als schoonheids specialiste aan de slag gaat. De ingang zit aan het Wezenland. Met het volgen van de opleiding heeft Graaf een vroegere droom waargemaakt. 'Toen ik op de mid delbare school zat, wilde ik al graag schoonheidsspecialiste worden, maar ik vond dat ik dat ook nog wel kon doen als ik dertig was Ik heb eerst een hostessopleiding gedaan en bij hotels en een reisafdeling van een bank gewerkt Daarna kwamen UzzL de kinderen en nu die wat groter beginnen te worden, kan ik alsnog als schoonheidsspecialiste begin nen.' Graaf richt zich op diverse huid- en gezichtbehandelingen. De praktijk ruimte is voorzien van een douche, zodat ze ook pakkingen kan aanbie den. Ze behandelt zowel vrouwen als mannen. 'Je merkt dat die ook meer naar een schoonheidsspecia liste komen. De mannenhuid wordt gevoeliger en vermoeider door stress, milieu-invloeden, dagelijks scheren en ouder worden.' De Texelse vreest niet dat de spoe ling dun is doordat er de afgelopen tijd meerdere schoonheidssalons op het eiland zijn gestart of uitgebreid. 'Uiteindelijk heeft iedereen toch zijn eigen klantenkring. Als mensen het aangenaam bij je vinden, komen ze vanzelf terug. Maar ik zie het wel, ik stap er blanco in.' Graaf werkt met het merk Jean d'Arcel. Dat was er volgens haar nog niet op het eiland. Intense houdt morgen van 15.00 tot 18 00 uur open dag. Daarna is de schoonheidssalon op dinsdag, donderdag en de woensdagavon den geopend. Petra Graaf is aan de Slingerweg in Den Burg met de n. begonnen. van de ANGO op Texel was, herin nerde aan de beginjaren. Het eerste jaar dat zij collecteerde, was ze alleen coördinator voor Den Burg. 'Ik was gevraagd door mijnheer Porter die toen directeur van AVO- Nederland (voorloper ANGO) was. Ik had geen idee hoe het moest, dus ik heb hem maar de lijst van de andere collectanten gevraagd. Daar zat echter ook niemand bij die eerder had gecollecteerd.' Dros nam het voortouw, huurde een stel collectebussen en de ploeg ging op pad. Het leverde drieduizend gul den collectegeld en een bos bloe men van directeur Porter op die na afloop naar Texel kwam. 'Hij vroeg me toen of ik niet coördinator voor heel Texel wilde worden.' De afgelopen tien jaar coördineer de Dros de collectes samen met Diny Vos, nadat ze voor een ope ratie een keer verstek moest laten gaan. Tijdens de uitreiking dankte ze Vos voor de inspanningen. Dros is zelf eveneens met de coördinatie van het collecteren gestopt. Kees Breeuwer heeft dat van haar over genomen. 'Maar ik sta hem nog wel bij.' Los van mensen die pertinent niets willen geven, gaat het volgens Dros goed met collecteren op Texel. 'Je merkt dat mensen meer geven. Ze geven nu vaak een euro waar ze vroeger een gulden gaven.' i Dros, Riek Visser-De Bloois, Gré Boogaard-Hin en Nel Broersma zijn onderscheiden met een gouden speld van de Alge mene Nederlandse Gehandicap ten Organisatie (ANGO). De vier hebben vijfentwintig jaar lang col lectes voor de organisatie gehou den. Landbouw in historisch blad De grote landbouwtentoonstelling van 1908 werd gehouden van 9 tot en met 13 september op het land van Roeper aan de Kogerstraat. Er waren dieren te zien en land bouwproducten, maar ook was er muziek te beluisteren - zowel op het tentoonstellingsterrein als in het park en op het strand -. werd een rijtoer gehouden en waren er varié tévoorstellingen. In een lijvig artikel in het jongste nummer van het blad van de Historische Vereniging blikt Wilma Eelman terug op "t pracht vol landbouwfeest, dat van zooveel beteekenis voor Texel is geweest'. Ook zijn in het historisch blad te lezen een hertaling van een oekaze uit 1607, waarin 'oproerige geesten en pertubateurs (raddraaiers)' voor de laatste maal worden gewaar schuwd en een verhaal over rabar- bersoorten. Het blad is voor €5,- te koop bij de Texelse boekhandels. www.beeldbanktexel.nl Regiocoördinator Tessa van der teijden speldde de onderscheidin gen op tijdens een feestelijke bijeen- tomst in hotel Den Burg. Broersma ontbrak, omdat zij met vakantie •2S. Diverse andere collectanten csgen een roos voor hun inzet. als coördinator het gezicht Voor het project 'Water in de Pei ling' zijn drie grondwatermeters geplaatst in de natuurgebieden bij de Ploegelanden, het Alloo en het Duinpark nabij Ecomare. Doel van de meters is voorbijgangers bewust maken van het dalen- bestaat naast Ens en Dijksen uit Kees Oosterbeek. De nieuwe afde ling doet ook onderzoek naar gege vens uit het Deltagebied. Voor de vogeltelling in het Waddengebied werkt Dijksen samen met Romke Kleefstra uit Friesland. Dijksen coör dineert de tellingen van broedvogels, Kleefstra die van doortrekkende watervogels. de grondwater. De kosten voor de meters bedragen €30.000,-. In totaal worden in Noord-Hol land twintig grondwatermeters geplaatst. Borden bij de meters informeren over grondwater, verdroging en de invloed daarvan op de natuur op de plek van de meter. De verdroging van de natuur is een serieus probleem. Planten die alleen gedijen op natte of vochtige grond, zoals orchideeën en zonnedauw, dreigen daardoor te ver dwijnen of zijn al verdwenen. Vanaf 1990 worden maatregelen genomen om verdroging van de natuur tegen te gaan. De Stichting Gemeenschap Texel (Texelfonds) doneert €5.000,- voor het project, het nationaal park €7.500,- en het Masterplan Water voor Texel €2.500,-. De overige €15.000,- komt voor rekening van de provincie, IVN Noord-Holland en de Milieufederatie Noord-Holland. De plaatsing van de watermeters in Noord-Holland wordt gerealiseerd door de provincie, Milieufederatie Noord-Holland, IVN Noord-Holland, Prins Bernhard Cultuurfonds, water schappen, waterleidingbedrijven, terreinbeheerders en gemeenten. Zaterdag 16 september om 14.00 worden de meters in officieel gebruik genomen met een feestelijke fiets tocht. Deelname is gratis, vooraf opgeven bij Ecomare is gewenst: 317741. Ens (rechts) leidt sinds kort een nieuwe onderzoeksafdeling voor de Wadden Vogelonderzoek Nederland op Texel heeft opgezet. Lieuwe Dijksen werkte voor SOVON. Hij coördineert tellingen van broedvogels die vrijwilligers in het uitvoeren. (Folo Jeroen van Hattum) Vogelonderzoek Neder- heeft op Texel een nieuwe onderzoeksafdeling opgericht. De ïfdeling richt zich op onderzoek in het Wad- De afdeling is geves- NlOZ-gebouw en wordt door Bruno Ens uit Den die eerder voor Wagenin- IMARES (voorheen Alterra) werkte. Tin Beek-Ubbergen (bij Nijmegen) Vestigde SOVON houdt onder Ködinatie van onder andere Lieuwe uit Den Hoorn al jarenlang soevens over vogels in het Wad- gebied bij. Onderzoek daarvan w^dtot nu vooral door andere orga- '>aties verricht. 'We willen ze voort ui zelf analyseren en ook extra ver- arend onderzoek opzoeken', aldus is. Volgens SOVON was het het dat in het Waddengebied zelf ^doen. Ens. 'We zitten hier dichtbij al NI0Z en het IMARES en dat is "k onderzoek en discussies een JA beter' "aderende gasboringen onder de teddenzee waren voor SOVON één 81 de redenen een onderzoeks- Tfeling op Texel te beginnen. De """gen vinden plaats onder een "Sleten 'hand aan de kraanprin- wat inhoudt dat er doorlopend |°dt onderzocht in welke mate de ^en tot veranderingen aan flora fauna leiden. Dat kan onder meer si de vogelstand worden gemeten, '■amaast doet SOVON algemeen Verzoek naar oorzaken van ver keringen in vogelpopulaties. De ^niging, die zo'n zevenduizend riwillligers en vijftig beroepskrach- 81 beeft, houdt al sinds de jaren &entig gegevens bij. In het Wad- ■*"9ebied heeft SOVON een paar wderd vnjwilligers die zowel broed- doortrekkende wadvogels tellen. t^euwe VVaddenafdeling wil zich rder meer richten op laagwatertel- 9®n- Ens: 'Die zijn de afgelopen in tegenstelling tot hoogwa- jTjigen, niet veel gedaan, ter- "et wel van belang is te weten V09els zich over de platen ver spreiden. We willen bekijken of we dat vanaf een boot kunnen doen of met radarbeelden van TNO.' De ver houding tussen aantallen broedvo gels op het wad en de hoeveelheid geboortes en sterftes is een ander onderzoek waar de nieuwe afde ling zich op richt. Daarvoor wordt onder meer samengewerkt met het Nederlands Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek en het Nederlandse Vogeltrekstation, die het ringen van vogels coördineert. Dergelijk onder zoek moet oorzaken van afnames of toenames van vogelpopulaties dui delijk maken. Dijksen: 'We zijn bij voorbeeld bezig met onderzoek naar de afname van de blauwe kiekendief en het begint erop te lijken dat de oorzaak in veranderingen op Franse akkers moet worden gezocht.' De vereniging werkt veel samen met vogelonderzoeksorganisaties in het buitenland. Onderzoek naar trekvogels en kwel dervogels staat eveneens op het programma van de Waddenafde ling. Dat laatste moet duidelijkheid verschaffen over de vraag waarom kweldervogels de kwelders langs de Groningse en Friese kust beginnen te verruilen voor kwelders langs de eilanden. 'Je ziet bijvoorbeeld een toename van kokmeeuwen op de eilanden. Het ontbreken van vos sen op de eilanden kan een reden zijn, maar er kunnen ook oorzaken in de verandering van vegetatie zit ten.' De onderzoeken moeten leiden tot adviezen om eventueel maat regelen te nemen. Ens maakte de overstap naar SOVON omdat hij zich daar naar eigen zeggen meer op langetermijnonderzoek kan richten. 'Bij IMARES ligt de nadruk van het vogelonderzoek meer op kortduren de onderzoeken. Bij SOVON staan de monitoring en de langetermijn voorop. Er wordt eerst een project opgezet en daarna het benodigde geld erbij gezocht.' Bij het vroegere Alterra was Ens de afgelopen jaren coördinator van onderzoek naar het Nederlandse schelpdiervisserijbe- leid dat in 2005 tot nieuwe wetge ving leidde. De nieuwe SOVON-tak

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5