Vuurzee realistisch oefenterrein brandweer 'Ik moet nodig eens langskomen' Veel belangstelling info-avond autisme Nieuwe rijroute Volmolen ontluistering TEXELSE J COURANT Francine Kroesen trekt platbodem met averij vlot Www VERVOLG VAN PAGINA 1 Badmeester Het heeft volgens het USC wel te maken met 'het slecht functioneren van een aantal organen zoals de alvleesklier.' Volgens strandexploi- tant Jur Schuiringa, die badmees ters begeleidt, had de student geen alcohol gedronken omdat hij zich al niet lekker voelde. Op de website van de Telegraaf stonden reacties van corpsleden en bekenden van de badmeester waarin hetzelfde werd gesteld. De student, een vierdejaars lid van het USC, ligt nog steeds in het ziekenhuis. Bij de gemeente, verantwoorde lijk voor de strandbewaking, was bekend dat er een badmeester op de intensive care was opgenomen, maar dat dat mets met zijn functi oneren als badmeester te maken had. Het voorval deed zich voor bui ten werktijd. Over het functioneren van de Utrechters op het strand zijn volgens de gemeente verder geen negatieve signalen ontvangen. De gemeente zegt in een verklaring geschrokken te zijn van het inci dent. 'We hopen dat de jongen weer volledig herstelt.' Schuiringa vindt het schandalig hoe de badmeester in de krant is neergezet. 'Dit was iemand die hier zeven dagen per week hard aan het werk is geweest en door een alvleesklierontsteking bijna dood was.' Uitval kabel Den Hoorn en 't Horntje hebben van vnjdagmiddag tot zaterdagochtend geen kabel gehad. Bij werkzaamhe den voor het aanleggen van de pers riolering aan de Schansweg was een glasvezelkabel stukgetrokken door een kraan. Kabeltex is vrijdag met een begonnen met een noodrepara- tie. Zaterdagochtend was het bedrijf hiermee klaar, waarna de kabeldien- sten weer functioneerden. Door deze tijdelijke oplossing is de kwaliteit van de kabel mogelijk minder geweest. Jaap Drijver van Kabeltex meldde kans op 'sneeuw' in het televisie beeld en een mindere kwaliteit van de internetverbindingen. Het repare ren van de glasvezelkabel is gisteren voltooid door een expert, eerder was niet mogelijk. (Advertentie) Wat zijn uw munten waard? Kosteloze taxatie van al uw munten penningen bankbiljetten. f Den Burg (Texel): zaterdag 23 september a.s. van 13.30 - 17.30 uur. Hotel Den Burg, Emmalaan 2. Schagen: zondag 24 september a.s. van 12.00 - 16.00 uur. Slothotel Igesz, Markt 22. U kunt zich tijdens deze taxatiedag vrijblijvend laten informeren over: a. inlevering voor onze internationale muntveilingen b. eventuele verkoop a contant. Karei de Geus Muntveilingen, B V. Veldhoven, 040-2123455 Romunt B V Numismatiek, Roermond, 0475-316010 Mevius Numisbooks Int., B V. Vriezenveen, 0546-561322 De experts zijn aangesloten bij de Nederlandse Verenigipg van Munthandelaren (NVMH) Over de ziekte van Alzheimer Drie jaar geleden vond mijn vader dat hij geestelijk minder scherp werd. Omdat het tempo hem bevreemdde, ging hij uit eigen beweging naar een psy choloog om vast te laten stel len of hij aan het dementeren was. Binnen twee maanden had hij zekerheid. Er was dementie in het spel. De vorm was op dat moment nog niet vast te stellen. Een hersenscan heeft verleden jaar uitgewezen dat het om de Ziekte van Alzhei mer gaat. De gevolgen van de aandoening zijn ingrijpend. Niet alleen voor mijn vader. Ook voor mijn moeder en de anderen om hen heen. Een twee-wekelijks verslag over de gevolgen van dementie. Het is twee dagen voor de 75ste ver jaardag van mijn vader. Hij is zenuw achtig. Tegen verjaardagen ziet hij op als een berg. Hij heeft er de laatste jaren een hekel aan als er meerdere mensen tegelijk op bezoek komen. De gesprekken kan hij niet meer vol gen en als door elkaar heen praten, moet hij helemaal afhaken. Óp mijn moeders verjaardag, eind mei, heeft hij ontredderd en verloren in de kring gezeten. Dagen erna was hij nog van slag. 'Zo doen we het niet meer', heeft m'n moeder toen beslist. Ze heeft de familie de situatie uitgelegd en hen verzocht gespreid te komen. Kennissen komen er trouwens niet veel meer over de vloer. Met Alzhei mer is het blijkbaar moeilijk omgaan. Als bekenden m'n vader tegen het lijf lopen, slaan ze hem eens bemoe digend op z'n schouder. 'Tja, het is allemaal wat', zeggen ze tegen hem, 'ik moet nodig eens langs komen.' Mijn vader heeft donders goed in de gaten dat ze dat vervolgens niet doen. Daar gaat hij onder gebukt. Hij mist het sociale contact. De naderende verjaardag hangt als een zwaard boven zijn hoofd. Als mijn moeder voor het naar bed gaan haar tanden poetst, hoort ze een daverende klap. Ze vindt m'n vader op de vloer van de slaapkamer. Hij is met twee benen in één pijp van zijn pyjamabroek gestapt, waarna hij z'n evenwicht heeft verloren en tegen de klerenkast is gesmakt. Als Toon en ik hem daags daarna komen feli citeren, laat hij onmiddellijk zijn arm zien. 'Helemaal beurs', stelt hij vast. Het heeft ons heel wat hoofdbrekens gekost om een cadeautje te verzin nen. Bij de Weikoop hebben we een paar tuinschoenen bemachtigd. Ste vig materiaal en een goede pasvorm, meldt het etiket. Zodra hij er de eer ste passen mee door de kamer heeft geschuifeld, weten we het al. Ze zijn te zwaar. Het lijkt wel alsof hij in de sneeuw aan het langlaufen is. Vóór dat hij een tweede smak op de vloer kan maken, hebben we hem alweer in zijn oude tuintrappers geholpen. Omdat we hem bezoeken terwijl we op weg zijn naar het buitenland, blijft hij rusteloos de kamer op en neer lopen.' 'Waar gaan jullie nou heen', vraagt hij telkens. Het feit dat we dat nog niet weten, vindt hij uiterst onbe vredigend. 'Dat kan toch allemaal zo maar niet.' Als we na de eerste dag vanuit Zwitserland opbellen met de mededeling dat we waarschijnlijk in Italië zullen belanden, gebaart hij m'n moeder dat hij de telefoon wil hebben. Dat is heel bijzonder, want als hij ook maar even niet uit z'n woorden kan komen, weet hij niet hoe snel hij de hoorn aan haar terug moet geven. Daar heeft hij nu even geen last van. 'Je gaat niet over de Splügenpas', toetert hij met gezag in mijn oor. 'Het kan me niet sche len hoe je wel gaat, maar niet over die gevaarlijke pas! Zo, hier komt je moeder weer.' Van dit staaltje van werkelijkheids zin is weinig meer over als we op de terugweg ook even bij ze langs gaan. Mijn vader zit starend op de bank en is moeilijk te bereiken. Het gras in de tuin staat huizenhoog. Het heeft veertien dagen iedere dag geregend en hij is chagrijnig van het binnen zitten. Het aanbod van Toon om nog even een stuk van het gazon te maaien, slaat hij resoluut af. 'Dat doe ik zelf.' De volgende dag begint hij inderdaad aan het karwei, maar verder dan een kwart van het gazon komt hij niet. Bovendien zet hij iedere keer als de bak vol gras zit, de motor af. Mijn moeder moet er gemiddeld twintig keer per uur bijkomen om hem weer te starten. Haar zuster, die in hetzelfde dorp woont, heeft al eens de naam van iemand laten vallen die bereid is het gras voor zijn rekening te nemen. "Bel hem eens op', dring ik aan. "Dit kan zo toch niet langer. 'Als mijn vader 's mor gens een uur maait, is hij de rest van de dag gevloerd. Dan heeft hij nog driekwart van het grasveld voor de boeg. Bovendien heeft hij de fut met om de volgende dag verder te gaan. Mijn moeder aarzelt lang. Moeten we hem dit dan ook nog afnemen? Zo houdt hij helemaal niets meer over om te doen.' Ze heeft gewacht tot het echt niet langer kon. Op een ochtend belt ze me op om te zeggen dat ze actie heeft onderno men. 'Die jongen kwam gisteravond direct en heeft al een enorm stuk gedaan. Hij had er nog een hele toer aan. Achterin stond het eigenlijk al veel te hoog.' Ze klinkt opgelucht. Voor het gras wordt in ieder geval weer gezorgd. Margreet Berndsen DINSDAG 19 SEPTEMBER 2006 luelse brandweerlieden ondergingen zaterdag c mtiiner op de NlOZ-haven. Een vuurzee in een container op de NlOZ-haven vormde zaterdag het akelig realistische oefenter rein van de Texelse brandweer. Ongeveer de helft van de vrijwil ligers onderging een hittetraining, waarbij hen werd geleerd hoe een zogenoemde flashover en back- draft te herkennen, te voorkomen en met de juiste blusmiddelen te bestrijden. Bij een flashover neemt de tempe ratuur in een afgesloten ruimte lang zaam toe, maar zijn er nauwelijks vlammen. Bij een backdraft ontstaat door toevoeging van zuurstof een levensgevaarlijke rookgasexplosie. De brandweerlieden wapenden zich daartegen met beschermende kle ding en perslucht. Bovendien kro pen ze over de grond, waar het met een hitte van 70 a 80 graden nog net te harden was. Bovenin de con tainer rolden de vlammen over het plafond en liep de temperatuur op tot vele honderden graden, terwijl de klapperende container kraakte in al z'n voegen. De oefening was voorbereid door René Paulus, sinds 1 maart in dienst van de gemeente en samen met collega's Dick Jongeneel en Jan Oudman speciaal belast "met de ambtelijke ondersteuning van het korps. De brandweer had de gemeenteraad vorig jaar bij mon de van commandant Jongeneel gevraagd vaker op realistische wijze te mogen oefenen, omdat er op Texel te weinig branden van formaat zijn om door middel van de praktijk goed voorbereid te zijn. De poli tiek toonde begrip en stelde extra geld beschikbaar. Voor de oefening op de NlOZ-haven was het bedrijf FireFlash uit Hengelo ingehuurd, dat volgens eigen zeggen 'een unie ke mobiele trainingsmodule' heeft ontwikkeld. De brand wordt niet nagebootst met gas, maar met zeer brandbare houten pallets daadwer kelijk gestookt in een vrachtwagen container. Brandweerman Piet Knol was blij met de oefening, vertelde hij tussen de bedrijven door met het zweet op het voorhoofd. 'Het is best pittig. Ondanks onze beschermende kleding heb je het al snel bloedheet, zeker als die deur dichtgaat. Maar het is natuurlijk goed dat we dit eens ondergaan, zodat je weet waar je op kunt rekenen als het zich in de praktijk voordoet.' In het verle den gingen Texelaars soms naar de overkant om te oefenen. 'Een hele organisatie en bovendien moest je je dekking in de gaten houden, want voor calamiteiten moeten er wel voldoende brandweermensen op het eiland blijven', vertelt Paulus. Volgens hem is het de bedoeling dat iedere brandweerman tenminste één keer per jaar een hittetraining volgt. Dit streven werd in het ver leden lang niet gehaald. 'Ik zit nu vier jaar bij de brandweer. Dit is de eerste keer dat ik op deze manier oefen. En dat terwijl ik al wel onder brandmeester ben. Dat is eigenlijk raar', vindt vrijwilliger Martin van den Brakel. Het brandweerkorps telt op het moment 52 vrijwilligers, van wie ongeveer de helft zaterdag de training volgde. Vrijdag komt een ander deel in actie, samen met de leden van de bedrijfsbrandweer van het NIOZ. Zaterdag zijn de laatste brandweerlieden aan de beurt. De informatieavond over autisme die donderdag werd gehouden in retEieriandsche Huis te De Cocks- is een groot succes gewor den. Zo'n honderd belangstel- i woonden de bijeenkomst ai] en de organisatie moest zelfs jeinteresseerden teleurstellen. De ■vond, met het thema Autisme (int vele gezichten, was vooral Hicht op normaal begaafde kin- i en volwassenen met een Bomis die binnen het spectrum *1 autistische stoornissen valt. nor de invulling was gekozen voor si informele mix van theoretische nformatie en ervaringsverhalen. Linda Rollenberg, coördinator van het Regi- onaal Autisme Steunpunt in Noord- Holland noord, ging in op de meest roxtomende vormen van autisme, ie verschillen tussen autisten en mensen en opvoeding, en onderwijs. Marjanka zelf autistisch, vertelde Ie problemen die zij als autist dagelijks leven ervaart. Net autisten heeft zij moeite met omgangsvormen, wat leidt situaties en onbegrip, ging Hoogeweg in op fysieke die autisten soms heb ben, zoals een bijzonder goed ont wikkeld gehoor en het gebrek om pijnprikkels te herkennen. Remko Klein deed zijn relaas als vader van een autistische zoon en echtgenoot van een vrouw met een autistische stoornis. Hoewel sommige aanwe zigen het verloop van de avond wat rommelig vonden door de constante afwisseling, was de algemene reactie positief. De bijeenkomst bleek in een grote behoefte te voorzien. Vooral ouders en bekenden van Texelaars met een autistische stoornis waren in het Eierlandsche Huis aanwezig. Zij hoopten antwoord te krijgen op hun vragen en een luisterend oor te vinden. De herkenning in de verhalen was groot. 'Veel dingen zijn heel her kenbaar en dat werkt verhelderend', aldus een van de aanwezige ouders. De bijeenkomst was echter te kort om alle vragen te beantwoorden en alle onderwerpen aan de orde te stellen, zodat er mogelijk komend voorjaar een vervolgbijeenkomst komt. Verder worden plannen ontwikkeld om in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Autisten, de NVA, lot genotengroepen op te zetten. Binnenkort gaat deze krant uitvoe rig in op het onderwerp autisme op Texel. gemeente heeft de afgelopen Laagwaalderweg en de Kadijksweg I ^en de nieuwe rijroute voor naar de nieuwbouwwijk ten oosten F towverkeer naar de Volmolen aan- van Den Burg. De politieke par aven Vrachtwagens die vanaf tijen hadden daar unaniem op aan- boot komen, rijden voortaan niet gedrongen bij het college, omdat via de haven van Oudeschild. bouwverkeer via de haven in Oude- om Den Burg heen en langs schild tot protesten hadden geleid. «Waal. Daarna gaan ze via de (Fotojnenv^nmmm Vrijwilligers gezocht Wschap Noord-Holland is op zoek a vrijwilligers die willen helpen bij J1 inventariseren van knotbomen, Wtv/allen, boomgaarden, rietkra- 00 andere landschapselementen r fe provincie. Momenteel is niet hoeveel waardevolle land- "^Pselementen er zijn en in wel- ^5aa' zij verkeren. Door hierover ^vens te verzamelen, kunnen zij behouden worden, vrijwilligers op projectbasis, is «hap Noord-Holland nu voor- °P zoek naar mensen die zich Brijder verhuist naar Tubantia Het steunpunt Verslavingszorg van de Brijder verhuist volgende maand naar voormalig apparte mentencomplex Tubantia aan de Pontweg. Het steunpunt, dat sinds 2002 op Texel is gevestigd, was sinds november tijdelijk in De Gollards gehuisvest. Het zorgcentrum heeft de ruimte volgens teamleider Peter van de Laar van de Brijder echter weer zelf nodig, waardoor voor de tweede keer in korte tijd een nieuwe onderkomen moest worden gezocht. Het steunpunt was aanvankelijk in d'Ouwe Ulo gevestigd, maar ver trok nadat de Welzijnsstichting fail liet was gegaan. Het was er ook lastig gesprekken voeren als er in het nabijgelegen drumlokaal van de muziekschool werd gerepeteerd. De verhuizing naar Tubantia is even eens tijdelijk. Bedoeling is dat het steunpunt een permanente plaats krijgt in het medische gedeelte van het toekomstige PHH-gebouw aan de Pontweg. De Stichting Wonen Texel, die dat gedeelte voor haar rekening neemt, bood de Brijder Tubantia aan. Het voormalige appar tementencomplex is sinds begin dit jaar eigendom van de woningstich ting en wordt gebruikt voor de huis vesting van studenten van het NIOZ. Of de Brijder er kan blijven tot het PHH-gebouw gereed is, is nog even de vraag. Als de nieuwe Potvis bij het NIOZ klaar is, bekijkt de Stichting Wonen Texel of zij Tubantia behoudt of weer doorverkoopt. Het steunpunt houdt straks op de nieuwe locatie op woensdag, don derdag en vrijdag spreekuur. Het kantoor is elke werkdag telefo nisch bereikbaar op 315602 of 06- 30215211 (Peter Molenaar). Volgens Van de Laar verhuist het steunpunt niet naar de Pontweg zodat Texelaars anoniemer kunnen aankloppen. 'Dat speelt geen rol. Texelaars die prijs stellen op anonimi teit of discretie konden bij ons al een verzoek indienen om thuis bezoek te krijgen.' Het steunpunt verleent hulp aan Texelaars met alcohol-, drugs- of gokverslavingsproblemen. Het Kanaal ooit Europese superrivier Alle grote West-Europese rivieren kwamen tijdens de laatste ijstijd samen in een Europese superrivier die via Het Kanaal naar de Golf van Biskaje stroomde. Een abrupte stijging van de zeespiegel maakte aan deze zoetwatertoevloed een einde. Deze conclusies trekken onderzoekers van het NIOZ en Franse wetenschappers uit analy ses van modder uit de oceaanbo dem. Hun bevindingen publiceren zij deze week in het wetenschap pelijke tijdschrift Science. Het bewijs voor de Europese super rivier vonden de onderzoekers in een sedimentkem die op twee kilome ter diepte werd geboord waar Het Kanaal overgaat in de Golf van Bis kaje. Deze kern bevat sedimentlagen uit de laatste ijstijd, een belangrijke geologische periode die duurde van 17.000 tot 23.500 jaar geleden. Het Europese continent was toen bedekt door een enorme ijskap, de zee spiegel was veel lager dan nu en de Noordzee lag droog. Dat had grote invloed op de loop van West- Europese rivieren als de Rijn en de Theems. In de sedimentkern vonden de onderzoekers twee soorten orga nische stoffen. Eén afkomstig van op het land levende bodembacteriën die via rivieren naar zee werden gevoerd, de andere van in zee levende oer- bacteriën. De verhouding van deze twee stoffen is een maat voor aan voer van materiaal vanaf het land. Tussen 17.000 jaar en 19.500 jaar geleden blijkt er veel meer materi aal vanaf het land te zijn afgevoerd naar de plaats waar de sedimentkern zich oorspronkelijk bevond. Volgens de onderzoekers wijst dat op het bestaan van een Europese 'super rivier'. In die periode warmde het klimaat namelijk op en begonnen de ijskappen te smelten. Dit resulteerde in de vorming van grote hoeveel heden smeltwater, bodemerosie en afvoer van organisch matenaal via de Kanaalnvier naar de Golf van Doordat de zeespiegel op het hoog tepunt van de laatste ijstijd lager was dan nu, bevond de positie waar de sedimentkern werd geboord zich toen dicht bij de riviermonding. Maar in de sedimentlagen jonger dan 17.000 jaar troffen de onderzoekers nauwelijks meer organische stoffen van landbacteriën aan. Zij conclude ren daaruit dat met de riviermonding zich met het stijgen van de zeespie gel terugtrok door Het Kanaal in de richting van de huidige Noordzee. Die transformatie van een superrivier naar een zee zonder veel rivierinvloed heeft zich binnen een eeuw voltrok ken. Volgens onderzoeksleider Jaap Sinninghe Damsté is dat ongekend snel voor zulke geologische proces sen. structureel willen inzetten. Het gaat hierbij om mensen met enige kennis van natuur en landschap, die zich betrokken voelen bij het landschap in hun woonomgeving en gedurende enkele jaren de landschapselemen ten en de veranderingen daarin wil len observeren. Zij krijgen instructie en gaan vervolgens alleen of met meerderen op stap met veldgids en verrekijker in de hand. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met het secretariaat, tel. 0251-662244, e-mail info@landscha pnoordholland.ni. Een eerste bijeen komst wordt gehouden op 7 oktober. Mensen die zich aanmelden, ontvan gen hiervoor een uitnodiging. De gestrande platbodem wordt de haven van Oudeschild binnen gesleept. /Foto Ban Kcnngi Reddingboot Francine Kroesen heeft gistermiddag assistentie verleend aan een stalen platbo dem. De Zeevang was tegen 17.00 uur door motorpech gestrand op de Vlakte van Kercken, ten noord oosten van Texel. Het betrof een zogeheten stalen schokker van veertien meter lengte met aan boord vijf man. Het Friese plezierjacht was van Oudeschild onderweg naar Vlieland, toen de bemanning de motor niet meer aan de gang kreeg. De te hulp gesnelde Francine Kroesen nam het vaar tuig op sleeptouw naar Oudeschild, waar het rond 19.00 uur kon worden afgemeerd in de jachthaven. Op dat moment waren collega-redders van De Zalm elders voor de Texelse kust bezig aan een oefening met de zogeheten SAR-helikopter. Deze reddingsheli wordt tijdens oefe ningen met jachtbommenwerpers boven de Vliehors paraat gehouden op Vlieland.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5