Raad wil archief op houden Toeristenbelasting voor dagtoeristen 'Toppositie vasthouden )n waar nodig verbeteren' Cjroen ^warL- Jexels in het harL, Dak- en thuislozen vieren jubileum met mini-vakantie op Texel Nieuwe directeur NIOZ zoekt samenwerking sA Voorwaardelijke celstraf en boete bejaarde ontuchtpleger YARDEN Texelse Media OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 121 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 2006 .erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg petarchief moet op Texel bewaard {(lijven. Dat heeft een ruime meer- |deiheid van de raad onomwon- n gesteld. De raad heeft zes- igduizend euro uitgetrokken voor je inrichting van een archiefbe- laarplaats. Het college heeft de ipdracht gekregen onmiddellijk Kt de voorbereidingen aan de slag te gaan. |pD66 na voelde geen enkele partij nsdag tijdens de raadsvergade- ■g voor een verhuizing naar het tegionaal Archief. Het algemeen ivende gevoel dat het archief 'van s Texelaars is' was voor de meeste Brtijen de belangrijkste reden zich oor behoud op Texel uit te spreken. 'Het is een hele eer het archief hier te hebben', aldus Marijke Eelman (CDA). 'Als we nu adequate maatre gelen nemen, kunnen we bestuurs dwang van de provincie afwenden. Volgens burgemeester Joke Gel dorp is het college door het raads besluit in een onmogelijke posi tie ten opzichte van de provincie gekomen. De archiefruimte op het raadhuis kan volgens haar vóór 1 oktober geen archiefbewaarplaats zijn, waardoor de gemeente niet kan voldoen aan de eis dat het archief vóór 1 oktober volgens de regels van Archiefwet uit 1995 moet zijn opgeslagen. 'En het is de provincie ernst', aldus Geldorp. 'De deadline ligt echt op 1 oktober. De provincie en de inspectie zijn klaar met Texel.' De gemeente kreeg de afgelopen jaren al twee keer uitstel. Geldorp: 'Mijn grootste zorg is dat het in beslag wordt genomen en dan zijn we de zeggenschap kwijt.' Jos de Wolf, die het woord voerde namens alle partijen behalve D66, erkende dat het college door de raad in een lastig parket is gema noeuvreerd. 'Maar u kunt dat aan', aldus De Wolf. 'Begin met overleg en koppel de kwestie niet aan het nieuwe raadhuis.' Arthur Ooster- baan (GroenLinks) bood aan een vertegenwoordiger van de raad tekst en uitleg te laten geven aan de provincie als die vandaag (vrijdag) het Texels archief komt inspecte ren. Een suggestie van Geldorp om het archief tijdelijk naar Alkmaar te laten gaan en ondertussen aan een oplossing te werken, vond geen gehoor bij de meerderheid. Situatie Tijdens het debat begonnen raad en college elkaar al yoorzichtig over en weer op verantwoordelijkheden voor de ontstane situatie te wijzen. Geldorp herinnerde de raad eraan dat zij een paar jaar geleden bij de vaststelling van het programma van eisen voor het nieuwe raadhuis geen duidelijke keuze voor een archiefbe waarplaats had gemaakt. Nadat het nieuwe raadhuis door de financiële tekorten ook nog op de lange baan was geschoven, had het college weinig argumenten meer om bij de provincie opnieuw uitstel te verkrij gen. Het college kon volgens haar zonder expliciete opdracht van de raad van de geplande archiefruimte ook niet zomaar een archiefbewaar plaats maken. De Wolf merkte namens de raad op dat het college in het verleden kan sen heeft laten lopen om de raad eerder op de hoogte te stellen. 'Het is buitengewoon onplezierig dat er nu onder tijdsdruk zo'n ingrijpend besluit moet worden genomen.' De raad liet in haar besluit in het mid den of de archiefbewaarplaats op de plek van de huidige archiefruimte Baad wil onderzoek naar invoering agjesmensen moeten volgend ■ar waarschijnlijk ook toeris- mbelasting betalen. Het colle- egaat op verzoek van de raad nderzoek doen naar het belas- Hl van dagtoerisme. figtoeristen betalen nu nog geen tenbelasting. Alleen als er otdt overnacht, moet de logies- ïstrekker voor de gemeente een snng in rekening brengen. De poli te partijen willen die ongelijkheid maken. Texel is de enige b de vijf Waddeneilanden waar rdagtoerisme nog niet wordt sast. ja voorstel werd dinsdagavond Ezamenlijk ingediend door coa- iepartijen Texels Belang, CDA GroenLinks. De opbrengst, die aarschijnlijk in de tonnen loopt, volgens hen in principe wor st gebruikt om toeristische voor gingen te bekostigen. De PvdA Hinde de motie, Frans Visman wilde eerst de uitkomsten van onderzoek afwachten. De WD Lijst Weijers waren tegen, college heeft opdracht gekregen te ondernemen, zodat de euwe inning per 1 april 2007 kan trien ingevoerd. Volgens wethou- Peter Bakker kan het college Sfuik maken van de ervaring die andere eilanden al hebben opge daan. Volgens hem kan dagtoe- rismebelasting via de verkoop van losse kaartjes bij de loketten van TESO worden geïnd. Texelaars kun nen op die manier van de nieuwe heffing gevrijwaard blijven. De wet houder wil daarover praten met de veerdienst. Directeur Rob Wortel zegt af te wachten waar het college mee komt. De veerdienst is geen voorstander van de plannen. 'Als je een bootkaart koopt, betaal je voor de boot', aldus Wortel. Wethouder Bakker merkte op dat de gemeente de mogelijkheid heeft ondernemers te verplichten toeristenbelasting te heffen. De partijen willen dagtoeristen vanaf 2007 een heffing van 0,80 opleggen, evenveel als het tarief per nacht. Ze volgen daarmee het spoor van de andere Waddenei landen waar de belastingen voor dagjesmensen en overnachtingen elkaar ook nauwelijks ontlopen. Op Terschelling betalen dagtoeristen dit jaar €0,78 per persoon voor een verblijf tussen 7.00 en 23.00 uur. Per overnachting moet eveneens €0,78 worden betaald. Op Vlieland, dat exact dezelfde verordening als Terschelling heeft, betalen toeristen €1,10 voor de eerste dag en daarna €1,10 per overnachting. Een deel van de groep bekijkt de vangst op de TX10. Een groep van ruim zestig dak- gecreëerd vol uitstapjes. 'De zee- en thuislozen en begeleiding heeft honden waren het leukst, maar het afgelopen week een paar dagen is ook helemaal te gek om een nor- op het eiland vertoefd. In het kader maal bed te hebben', zegt dakloze van het 10-jarige jubileum van het Minouce Ras (36). Even konden ze Lees verder op pagina 5 Straatjournaal werd een programma leven als ieder ander en dat beviel goed. Reisleider en voormalig dak loze Luuk Lindeboom: 'Er zijn men sen bij die de afgelopen drie nach ten op straat hebben geslapen. Het was dan ook een openbaring voor ze toen er vanmorgen koffie met gebak klaar stond op de Texelse boot. Ze wisten niet wat ze zagen.' Verderop in de krant een uitgebreide reportage. Koninklijk NIOZ heeft met van 1 oktober een nieuwe leur. Het is prof. dr. Carlo nu al directeur van het Cen- voor Estuariene en Marie- Biologie (CEME) in Yerseke, lerdeel van het Nederlands tuut voor Ecologie (NIOO). De combineert beide func- in het kader van het sarpen- 'tingsverband dat het NIOZ het NIOO onlangs aangingen "waarmee ze hun (top)positie in *1 fundamentele zeeonderzoek fen versterken. *3(1945) geniet in het zeeonder- een internationale reputatie 5 wetenschapper en als mana- Hij is auteur van meer dan Werd wetenschappelijke publi- tes en redactieraadslid van elf kmationale wetenschappelijke Schriften. Ook is hij als bijzonder ^leraar verbonden aan de uni- beW Nteiten van Groningen en Gent. !n specialismen zijn ecologie van ^organismen en de wereld je biodiversiteitproblematiek. jfnaast leidde Heip meer dan Wig fundamentele en toegepaste "dsrzoeksprojecten van Neder- f*fee en Belgische overheden. Hij Nineerde zeven grote projecten n de Europese Unie. Tegenwoor- 9 leidt hij het Europese Excel- i Netwerk Marine Biodiversity Ecosystems Functioning (Mar- I. waaraan ook het NIOZ en NIOO deelnemen. Sinds 1992 Prof.dr. Carlo Heip. is Heip directeur van het NIOO- CEME. Van 1987 tot 1992 gaf hij al leiding aan de voorloper ervan, het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek in Yerseke. Het NIOO (het grootste onder zoeksinstituut van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen) en het NIOZ (dat res sorteert onder de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek) werken al jaren nauw samen. Onlangs besloten ze een gezamenlijk onderzoeksprogram ma te ontwikkelen onder de naam Nederlandse Combinatie voor Fun damenteel Onderzoek van Kust en Zee (FOKUZ). Terwijl het NIOZ een breed oceanografisch instituut is, met fysica, chemie, biologie en geo logie als belangrijke onderzoekspij- lers, ligt het accent bij het NIOO op de ecologie van land en zoet- en zoutwatergebieden en spelen ande re disciplines een ondersteunende rol. Als directeur van het NIOZ streeft Heip ernaar om de toppositie van het instituut in de wereld vast te houden en waar nodig te verbe teren. 'Met een duidelijke weten schappelijke strategie en meer (nationale) structuur gaat dat vol gens hem zeker lukken', schrijft NWO in een persbericht. Behalve van FOKUZ verwacht Heip daarbij veel van samenwerkingsverbanden met partners als de universiteiten en het bedrijfsleven en de nieuwe instellingen Wageningen IMARES en het Delta Instituut. Ook wil hij het zeeonderzoek aantrekkelijker maken voor jonge onderzoekers. 'We moeten het maatschappelijke belang van ons onderzoek goed onderkennen en voortdurend onder de aandacht brengen van lokale en nationale overheden en het brede, geïnteresseerde publiek', vindt hij. 'Ook moeten we Europees en inter continentaal volop aanwezig zijn. Ik hoop verder dat we een grotere rol kunnen spelen in het opleiden van jonge mensen, vooral uit ontwik kelingslanden. Dat is echt nodig voor een gezonde ontwikkeling van onze zeeën en oceanen op de lange termijn.' Stilte rond PHH-gebouw De gemeente wil vooralsnog geen mededelingen doen over de voortgang rond het PHH-gebouw. Vragen van WD-fractievoorzitter Gerbrand Poster over de voort gang bleven dinsdagavond tij dens de raadsvergadering onbe antwoord. Volgens burgemeester Joke Gel dorp melden de gemeente, de poli tie en de Stichting Wonen Texel zich wel als er 'iets te melden' is. Poster had aangekaart dat de omwonen den van het toekomstige gezamen lijke hulpverleningsgebouw zich al enige tijd afvragen wat de stand van zaken is. Over zowel de selectie van aannemers als het onderzoek dat het ministerie van Economische Zaken naar de hoogte van de aan- bestedingscnteria zouden doen. is het al een paar maanden stil. Het laatste nieuws was dat TVO eind augustus een kort geding tegen de gemeente introk, dat er weer gesprekken werden gevoerd en dat enkele inschrijvers zich door de ver tragingen hadden afgemeld. Geen huwelijk op strand Anders dan in de krant van dins dag vermeld stond, is het echtpaar Ermin de Koning en Nathalie Krüger uit Amsterdam, met daadwerkelijk op het strand bij paal 17 in de echt verbonden. De afdeling Burgerza ken van de gemeente hecht eraan hierover duidelijkheid te schep pen. Voorafgaand aan een privé- plechtigheid op het strand, vond in het gemeentehuis in Den Burg de officiële huwelijksvoltrekking plaats door een daartoe bevoegd De 87-jarige Texelaar die zes jaar lang ontucht pleegde met een verstandelijk gehandicapte jon gen is veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van één jaar, met een proeftijd van twee jaar, en een geldboete van drieduizend euro. Het slachtoffer moet hij een schadevergoeding betalen van eveneens driedui zend euro. De opgelegde straf is lager dan de officier van justitie twee weken geleden voor de Alk- maarse rechtbank had geëist. Gezien de ernst van de zaak en het feit dat de dader vanwege zijn hoge leeftijd niet naar de gevangenis zou Afschaffing welstandscommissie Geïnspireerd door de gemeente Boekei en het streven naar minder regels heeft de raad ingestemd met afschaffing van de welstandscom missie per 1 januari 2007. Een motie van Texels Belang, GroenLinks en het CDA kon rekenen op steun van de andere partijen. De raad is van mening door afschaf fing van de welstandscommissie tegemoet te komen aan de wensen van de burger. Het bespaart, volgens de indieners van de motie frustratie, tijd en kosten. De motie haalt aan dat ambtenaar. 'Het strand is op Texel niet als trouwlocatie aangewezen', meldt het persbericht. 'Behalve het gemeentehuis zijn er vier alternatie ve trouwlocaties: de Oudheidkamer, molen De Traanroeier, de Doopsge zinde kerk in Oosterend en de scha- penboet in De Nederlanden.' moet komen. Volgens enkele raads leden zou de voormalige atoom bunker onder het raadhuis echter wel aan de eisen kunnen voldoen. Geldorp vroeg de raad niet te luch tig te doen over die ruimte. Dat hij opnieuw gestuct is en dat er leidin gen zijn verlegd, betekent volgens haar met dat hij meteen geschikt is als bewaarplaats. Volgens de wet moeten stukken in een archiefbewaarplaats min stens honderd jaar kunnen worden bewaard zonder noemenswaardige achteruitgang. In een archiefruimte moeten stukken twintig jaar goed kunnen blijven. Lees verder op pagina 5 Oudeschild Wethouder Peter Bakker, Jan Jacob Rab en Paul Krügers van RAB heb ben dinsdagavond een samenwer kingsovereenkomst tussen RAB en de gemeente getekend om te komen tot een renovatie van het centrum van Oudeschild. De over eenkomst werd door alle partijen behalve de WD gesteund. Pagina 5 Zevende titel Vivian Kareis en Jeroen Plag heb ben voor de zevende maal op nj het clubkampioenschap van ten nisvereniging Heri Hodie gewonnen op het onderdeel gemengd dubbel (mix). Pagina 6 kunnen of een taakstraf zou kunnen volbrengen, zette de officier hoog in met een schadevergoeding van €7.500,-. De hoogbejaarde Texe laar, die de ten laste gelegde feiten grotendeels heeft bekend, kende het slachtoffer goed. De jongen, die een licht verstandelijke handicap heeft, zag de dader alS zijn opa en kwam er regelmatig over de vloer Gezien de bijna familiaire band die er tussen het gezin van de jon gen en die van de dader bestond, heeft het lang geduurd voordat het slachtoffer naar buiten durfde te tre den en kwam het misbruik pas vorig jaar aan het licht. Loze beloftes Voortaan is het afgelopen met vrij blijvende beloftes. Dat stellen Jacco Dros en Frank Oxener, die deze week hun website Beloofdisbeloofd. nl hebben gelanceerd. Het digitale platform legt beloftes van politici, bedrijven, instellingen en particulie ren vast. Pagina 7 Beursplein in grote reddingactie Reddingboot Beursplein 5 is gis teren om 15.30 uur uitgevaren voor twee vermiste catamaranzeilers. De twee jongens zijn door de Adam Hendrik uit Egmond voor de kust van Callantsoog uit zee gehaald. Het tweetal was een dag eerder rond 14.00 uur de zee opgegaan bij Hargen aan Zee (bij Den Helder). Onbe-kend is wanneer zij in problemen zijn ger aakt. Ze sloegen om en dreven vele uren in zee. Een groot aantal instanties wasby de reddingactie betrokken De Beursplein kon na het vinden van de jongens terug naar het boothuis, waar het schip om 18.00 uur arriveerde. Nel Eelman voorzitter Duurzaam Texel Nel Eelman is de nieuwe voorzit ter van Stichting Duurzaam Texel. Haar uitgebreide bestuurlijke ervaring en haar grote netwerk, zowel op Texel als daarbuiten waren de aanleiding om de oud wethouder te vragen voor deze functie. Ze volgt Sybren Jutte op, die op 22 maart van dit jaar al na een drie weken de brui gaf aan het voorzitterswerk. Eelman is bepaald niet onbekend met het werk van Duurzaam Texel. In de acht jaar dat ze wethouder was had ze regelmatig contact met de stichting, onder meer over duur zaam bouwen en ontwikkelingen in het Hogeberggebied. Begin sep tember is ze met haar werkzaam heden gestart Het verder vergroten van de betrokkenheid van diverse Texelse organisaties bij de stichting ziet ze als een belangrijke mis sie. Tevens zal ze extra aandacht schenken aan het zeker stellen van subsidies die noodzakelijk zijn om projecten uit te voeren. Gedacht wordt aan het verbeteren van de relatie met de provincie Noord-Hol land, maar ook aan contacten met de andere waddeneilanden en het gezamenlijk binnenhalen van gelden uit het Waddenfonds. welstand een kwestie is van smaak. Het oordeel van de commissie zegt daarom niet veel, behalve of de leden iets wel of niet mooi vinden. Afschaffen van de welstandscom missie in Boekei is een succes gebleken. Het zou de behoefte ver vullen van de burger, de snelheid van het afhandelen van vergunningaan vragen aanmerkelijk verhogen en de kosten voor gemeente en aanvrager verminderen. Wethouder Nico Kikkert weet niet of de situatie in Boekei ver gelijkbaar is met Texel: 'Beschermde dorpsgezichten hebben enige mate van protectie nodig.' Met dit raadsbesluit blijft het moge lijk invloed uit te oefenen op bouw werken door Beeldkwaliteitsplannen en bestemmingsplannen. In een wel standsnota wordt uitgewerkt welke verantwoordelijkheid bij architecten komt te liggen. TE XFI SF.-'COLRAM Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: uitvaartzorg Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1