-LR- Officier eist alsnog opleggen celstraf (jroen "Zwartsjexeh in het harL, texelseT'courant <D 'Eerst zuur proeven, dan het zoet' Politiek moet kiezen uit bezuinigingsvoorstellen Gezelligheid troef op Strender visrookwedstrijd Veroordeelde vervalt in oude fout Bacterievuur Molenbuurt nog niet uitgebannen pISTENBElASTING W DAGTOERISTEN mom/mem Cor Dros Maar weinig Texelaars zijn in en buiten hun beroep zó in de weer geweest als de zaterdag op 87- jarige leeftijd overleden Cor Dros. In zijn eigen smederij en latere fiet- senverhuur, maar met name op het politieke en maatschappelijke vlak. Met gevolgen die ook anno 2006 op Texel nog zeer merkbaar zijn. Pagina 4 Worsteltent Toen de breedgeschouderde Alfons Griffioen zijn bestaan als portier van de roemruchte disco Dansen bij Jansen in Amsterdam samen met vriendin Wenny Steinmann 12% jaar geleden verruilde voor dat van uitbater van voormalig pannenkoek huis De Worsteltent, voorspelde menigeen dat deze Mokumse avon turiers het hier met lang zou uithou den. De sceptici hadden het bij het verkeerde eind. Pagina 5 Collecte diabetes De Diabetesvereniging zoekt voor de week van 29 oktober tot en met 4 november vrijwilligers die willen col lecteren. Vooral voor de buitendor pen zijn nog collectanten nodig. Ook wordt nog iemand gezocht die (tegen vergoeding) per auto de collectebus sen wil verspreiden Opgeven kan bij Martien Roeper, tel. 319836. 'Meerdere opties voor Panorama' Harry Wuis verwacht dat de nota riële akte van het door hem aan gekochte Panorama volgende week zal passeren. Het is nog niet duidelijk wat er met de voormali ge jeugdherberg op de Hogeberg gaat gebeuren. Wuis kocht de voormalige jeugd herberg enkele jaren geleden. De aankoop was onderdeel van de grondruil waarbij de gemeente eige naar werd van het terrein van de Eijercoogh. waar het PHH-gebouw is gepland, terwijl StayOkay een nieuwe jeugdherberg mocht reali seren op het voormalige voetbal veld van Texel'94. De verkoop van de Panorama zorgde destijds voor verontwaardiging. De gemeente raad had er, zonder dat de politici het zich konden herinneren, tijdens een besloten bijeenkomst in toege stemd dat twintig van de bedden in Panorama mochten blijven, terwijl de raadsleden naar eigen zeggen in de veronderstelling verkeerden dat de bedden mee zouden verhuizen naar de nieuwe vestiging. Toen het ware besluit duidelijk werd, kon dat niet meer worden teruggedraaid Desgevraagd laat Wuis weten nog niets concreets over de invulling te kunnen zeggen. 'Er zijn een aantal opties Wegens een personeelsreis zal het gemeentehuis a.s. vrijdag een beperkte bezetting hebben. Wij vragen hiervoor uw begrip en medewerking. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Om het gat in de begroting te dichten laat het college van b geen mogelijkheid onbe sproken. Eén van de voorstellen raad is af te zien van het nieuwe raadhuis en het huidige Kbouw voor €5 miljoen te ver touwen. Ook wordt de mogelijk- heid geopperd om bij het project OSG voor de goedkopere optie te gaan en de school in twee gebou- »en onder te brengen. De bezuinigingsvoorstellen staan in ten brief aan de raadsleden en wor- jen besproken tijdens een commis- wergadering op dinsdagavond 3 October. Na het bekend worden van precaire financiële situatie van i gemeente, heeft de het college ^complete financiële huishouding sgen het licht gehouden. Eerste ssultaat is dat de begroting van 2007 geen tekort van bijna zeven bn vertoont, maar een halve ton jer. Ook voor de jaren daarna is «beeld iets gunstiger. Maar nog steeds zit de gemeente zwaar in de iade cijfers, met als gevolg dat het «lege waarschuwt dat de provin ce met akkoord zal gaan met de oting en de gemeente opnieuw aider preventief toezicht van de provincie dreigt te komen. Pm lot een gezond perspectief voor fekomende jaren te komen, leggen de grondexploitatie die in 2006 en 2007 worden afgesloten een navor dering van het Rijk die zwaar op de begroting drukt in één keer af te kopen. Hiermee is over drie jaar €780.000,- gemoeid. Tweede optie betreft verhoging van de Onroerend Zaak Belasting. 'Er is ruimte om de tarieven vier jaar achtereen met tien procent te verhogen. Geschat te meeropbrengst €500.000,-. Dit betekent dat de OZB voor een voor beeldwoning van €86,- stijgt naar €126,-. Verbouw van het raadhuis, in plaats van nieuwbouw betekent dat de gemeente geen tien miljoen, maar ongeveer de helft gaat uitge ven. Voor dat bedrag voldoet het raadhuis de komende twintig jaar weer aan de ARBO-eisen. Maar het voorgestelde krediet van €5 miljoen is nog niet onderbouwd. Keus om de OSG niet in één, maar in twee gebouwen te huisvesten, levert jaarlijks twee ton op, een berekening waarin reeds gemaak te kosten niet zijn meegenomen. Hoeveel eventuele invoer van toe ristenbelasting voor dagjesmensen gaat opleveren is nog niet bekend. Verhoging van de toeristenbelasting naar €1,- (nu €0,78) levert jaarlijkse €800.000,-op. Nog niet genoemd probleem betreft de algemene reserve, die beneden de ondergrens van €1,815 miljoen de raad meerdere keuzen zit. Door het krediet voor herinrich- nor 'Gezien de grote tekorten, kan ting van de Groeneplaats uit het fniet zonder vergaande en ingrij- kanjerfonds in de reserve te storten, ïnde maatregelen.' En in navol- re van het kabinet Balkenende: 'm van het zoet te kunnen genie- ifzullen wij eerst het zuur moeten neven.' ovenaan het lijstje staat de moge- ^ieid om met de overschotten van uts sim ai s iona oiauw v. ir aan oeiangsteuing was geen georek. is de" i weer op peil. Maar dan is er geeigeld meer voor een grote aan passing van de Groeneplaats. Het college geeft aan ook een discussie over het PHH-gebouw niet uit de weg te gaan. Officier van justitie M. van den suvel heeft de rechtbank in Alk maar gevraagd een eerder aan 31-jarige Texelaar opgelegde wrwaardeiijke straf om te zet- in 'echt zitten'. Dit omdat man inwoner van Den Burg wt aan eerder door de recht- tonk opgelegde voorwaarden &ft voldaan. De man moest zich purende een proeftijd van .twee #r houden aan de aanwijzingen aide Brijderstichting. juni 2004 werd de man veroor- eld tot een celstraf van twaalf -laanden, waarvan zes voorwaar- voor een poging tot dood- Hij had deze in Den Burg op 15 november 2003 in de Koger- ^3' gepleegd. De proeftijd van straf ging op 9 juli 2004 in f zou op 9 juli 2006 eindigen, son mei stuurde de Brijderstich- *3 de opdracht voor hulp en steun djg naar de officier van justitie in omdat de veroordeelde fan zich meerdere keren niet aan paakte afspraken had gehouden, «zou hij na behandelingen in de Nk van de Brijderstichting en de ®&GZ weer alcohol en cocaïne fgaan gebruiken. Ook kwam hij topdagen bij afspraken met de Brijderstichting. Volgens de Texelaar en zijn Alkmaar- se advocaat P. Breukink zijn vol doende redenen te noemen waarom hij de mist in ging. Zo kregen directe familieleden ernstige ziektes. Lees verder op pagina 5 De zevende editie van de Stren der Visrookwedstrijd kon rekenen op grote belangstelling van Texe laars en toeristen. Het evenement viel ook letterlijk in de smaak, de vers gerookte poon en sliptong ging vlot van de hand. Dat op de vis gewacht moest worden, was geen probleem. Kopers spraken van: 'een heerlijk visje om je vin gers bij af te likken'. Het Texels kampioenschap visroken werd gewonnen door Robert Schultze en Ron Buijsman. Toeristen die op zoek waren naar de Visrookwedstrijd kregen het advies: 'Ga maar op de lucht af.' De omge ving van de wedstrijd stond blauw van de rook, maar dat gaf absoluut geen problemen. Aanloop genoeg. Oosterender Piet Bas: 'Het is altijd gezellig en een leuk evenement om even naar te kijken. En het loopt hier aardig vol.' Organisator van de wedstrijd, Arjan Trap: 'De toeschou wers kwamen allemaal heel gericht en waren echt geïnteresseerd. Ze bleven ook lang hangen.' Bij de kerk in het centrum van Oos terend stonden de vaten in rij. Het oogde allemaal heel gemoedelijk maar: 'Het leuke is dat er compe titie in zit, iedereen wil toch win nen,' zei visroker Sander Boom. Hij nuanceerde meteen: 'Maar aan de andere kant gaat het daar toch ook weer niet om. De vis is een lekkernij, we doen dit slechts een paar keer per jaar.' Visroken komt heel nauw kijken. Boom, die meedeed met Arco van der Vis, vertelde zijn tactiek: 'We nemen altijd verse vis, maar dat is hier natuurlijk geen probleem. De voorbereiding is heel belangrijk, de vis moet goed zout zijn. We roken met schoon vurenhout, niet met verf erop. Dat werkt echt mooi.' De voorbereiding loog er niet om: 'Sommigen hebben echt weken voorbereiding, wij zijn er ongeveer een week mee bezig. We hebben de vis nu schoner dan normaal gemaakt, daar let de jury toch op.' De toeschouwers waren allemaal te spreken over de vis, maar de echte beoordeling werd overgelaten aan de jury. Een nauwgezette klus. Het beoordelen van de vis werd gedaan door Bram van'Dijk, Piet Kooger, Maarten Drijver, Come Tim mer. Jo van der Woude, Alie van der Vis. Vissermannen, de dochter van een visserman en visliefhebbers. Het zestal wachtte de schalen met gerookte poon op, met besték en wit brood. Organisator Arjan Trap legde uit wat belangrijk is: 'Natuurlijk de smaak en kleur, maar ook dat het vel er in één keer afgaat. Dat beïnvloedt ook de smaak. Als de vis te nat gerookt is, barst het vel stuk.' Niet alleen het resultaat, de gerookte vis, wordt beoordeeld 'Het is een con sumptieartikel dus de netheid van de visroker is heel belangrijk, de vis moet gekoeld zijn en de omgeving schoon.' Trap: 'Alle inzendingen zaten echt heel dicht bij elkaar. We moesten kij ken naar honderdsten. Er zitten echt geen slechte tussen, iedereen heeft heel goed gescoord.' Texels kampi oen visroken zijn Robert Schultze en Ron Buijsman geworden met 23,0 punten. Piet Drijver werd tweede met 22,96 punten en Sil van Dijk en Rutger Zoetelief werden derde met 22,9 punten. De aanmoedigingsprijs was voor Johan Drijver. De opbrengst van de Strender Vis rookwedstrijd bedraagt €1185,-, die wordt uitgekeerd aan een nog nader te bepalen goed doel. Trap gaat daarvoor in overleg met de gemeente en de Vereniging voor Agrarisch Natuur- en Landschaps beheer De Lieuw. Het bacterievuur op het fruitbe- drijf Molenbuurt heeft nog niet de aftocht geblazen. Nog dagelijks worden in de appel- en perenbo men 'verbrande' blaadjes ontdekt die wijzen op de aanwezigheid van de fatale bacterie. Eigenaar/ exploitant Kees Keyser verwij dert de aangetaste plekken en rooit ernstig zieke bomen in de hoop de plaag alsnog tot staan te brengen. Er is nog wat vervelends bijgeko men. Het publiek schijnt de indruk te hebben dat er als gevolg van het bacterievuur haast geen fruit meer te koop is op Molenbuurt zodat er aanmerkelijk minder aanloop is. Keyser legt uit dat dit een misver stand is. 'Van de 10.000 bomen die ik vorig jaar nog had, heb ik er 3000 moeten rooien. Er staan er dus nog 7000, zodat ik evengoed nog volop fruit heb'. Hij tekent daarbij aan dat de bacterie nogal selectief is. De ene soort peer of appel is er veel gevoeliger voor dan de ande re, zodat enkele soorten praktisch helemaal zijn verdwenen. Dat vindt hij jammer, want juist de veelheid aan soorten fruit maakt Molenbuurt aantrekkelijk voor klanten die wat anders willen dan wat gewoonlijk in een supermarkt of fruitzaak ligt. Evengoed is het assortiment op dit moment nog aanzienlijk groter dan in een gewone produktieboomgaard die met inzet van machines efficiënt moet worden geëxploiteerd. Als voorbeeld van een peer die blijk baar ongevoelig is voor bactierie- vuur noemt Keyser de Précoce de Trévoux. 'Een heerlijke handpeer.'. Een zeer gevoelige soort is daaren- )E on,ï>ENCSr KSr&eN W*,TUVgl}jK VOUEDiC AAN W&SnSCHE VCCfZiENiNGtN HETCEIP Wat WE^ OSENUjk HAPbEN 6ERESERVEÉRt> VOOR \>E2E VoofZimiNdN P/W NATUURLJK fJlET KEER TOCH NOC EËN OEHEENTEUd'S? o»« tegen de Triumph de Vienne. Het plukseizoen is nog in volle gang. Op dit moment kunnen men sen vrijdag- en zaterdagmiddag op Molenbuurt terecht voor de hand peer Beurré Hardy, stoofperen en de bijzondere appels Alkmene en Ingrid Marie. Gewone goudremetten en elstars worden ovengens ook geleverd Momenteel worden veel, vooral kleinere appels geoogst om tot sap te worden gemaakt. Het appelsap van Molenbuurt heeft zich inmiddels een gewaardeerde plaats in de rij van Texelse producten ver worven en het ziet er naar uit dat voorlopig aan de vraag kan worden voldaan. Als de pluk voorbij is. gaat Keyser nog intenser door met zijn strijd tegen het bacterievuur. Hij verwacht dat hij deze herfst nog een paar duizend bomen zal moeten rooien en kan alleen maar hopen dat de rest van zijn boomgaard het komende voorjaar ziektevrij zal zijn. Toekomst? De rentabiliteit is door dat kappen echter flink aangetast. Veel bomen die nu nog fruit hebben gegeven, zijn inmiddels ook ziek geworden Het planten van nieuwe vergt veel geld en het duurt jaren voordat deze in productie komen Het is daarom de vraag of de nu 49-jarige Keyser de slag nog te boven komt. Hij wordt beurtelings bevangen door somberheid en hoop Blijken van medeleven van Texelaars die in de krant lazen over de uitbraak van bacterievuur hebben hem echter goed gedaan. i duizenden bomen zijn in de zes hectare grote boomgaard open plekken ontstaan ter grootte van een Lees verder op pagina 5 Politie pakt jeugdige heler De politie heeft donderdagavond een 12-jarige inwoner van Den Burg opgepakt. De jongen gaf toe een gestolen fiets in bezit te heb ben, die hij had willen verkopen in Den Helder. Hij had het rijwiel van een vriendje gekregen. De 12-jange heler verraadde zichzelf toen hij donderdag omstreeks 19.00 uur een politieauto zag en fietsend op de vlucht sloeg. Even later zag de politie hem nogmaals, maar dit keer liep hij. Toen hij werd aange sproken, erkende de jongen dat hij op een gestolen fiets had gereden. Hij vertelde dat een vriendje een dag eerder een blauwe damesfiets had meegenomen. De fiets stond in een straatje achter een winkelbedrijf. De bedoeling was hel rijwiel mee naai Den Helder te nemen en het daar proberen te verkopen. De jongen werd aangehouden en voor nader verhoor overgebracht naar het politiebureau. De fiets werd in beslag genomen. Wie de rechtma tige eigenaar is, is niet bekend. (Advertentie) Ons bedrijf is woensdag 27 september vanaf 16.00 uur gesloten Spinbaan 6, Den Burg

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1