Najaar li 'Er moet wel iets gebeuren anders is het gebakken lucht' Gemeente onder uratele provincie CQM! Nieuws van de provincie (jroen ^warLr Jexels in het hart Texelse vissers enthousiast over pulskorvisserij hM Timmer AMERICAN BASE vakantiekrant Verschijnt 13 oktober a.s. ïSchapen op Binnenhof om veerhaven te verplaatsen Dorpsplan Den Hoorn nadert voltooiing Joan Hodshon duikt op bij Engelandvaarder Wethouder waarschuwt raad: Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Zangeressen Wandelroutes rond het dorp, waarbij oude paadjes van lood sen in ere worden hersteld en bestaande wegen aantrekkelijker worden gemaakt voor wande laars. Een nieuwe geschutskoepel op de bunker op het Loodsmans duin om het uitzicht te vergroten en door een nieuw 'vizier' de voor malige baai van De Naai in beeld te brengen. En een periscoop op de mast met meetapparatuur op de Hors, waardoor je vanaf de top van de mast naar de Razende Bol kunt kijken. Samen met het heringerichte dorps plein, vloedpalen die laten zien waar de verschuivende vloedlijn in de loop der eeuwen heeft gelegen, een reusachtig beeld op het hoge duin bij de veerhaven op 't Horntje en andere plannen staan ze in het con cept van het Dorpsontwikkelings plan voor Den Hoorn en omgeving, dat vanavond wordt besproken in dorpshuis De Waldhoorn. Het is voor Hoornders en andere betrokkenen voorlopig de laatste gelegenheid hun stem te laten horen en zich uit te spreken voor of tegen onderdelen van het plan. De maand oktober wordt door de landschapsarchitec ten van Bureau Parklaan gebruikt om de laatste wijzigingen door te voeren, waarna de definitieve versie op zaterdag 18 november tijdens een feestelijke eindmanifestatie wordt overhandigd aan gedeputeer de Rinske Kruisinga en wethouder Nico Kikkert. Het Loodsproject heeft de afgelopen maanden heel wat tongen in Den Hoorn losgemaakt. Opschudding werd veroorzaakt doordat inwoners dachten dat de toekomst van hun dorp door middel van een enquête en een paar vergaderingen voor de komende tientallen jaren werd vast gelegd, zonder dat ze daar nog invloed op konden uitoefenen. Zo'n vaart loopt het echter niet, hoewel de betekenis ook weer niet moet worden onderschat. 'Het dorpsont- wikkelingsplan voor Den Hoorn en omgeving is een plan zonder juridi sche status, maar kan de komen de jaren wel gebruikt worden als leidraad voor de ontwikkeling van Den Hoorn en Wijk H. Het is een plan op basis waarvan ondernemers maar ook bewoners initiatieven kunnen ontwikkelen. Het plan kan gebruikt worden bij het aanvragen van ondersteuning door de overheid en bij het aanvragen van subsidies. De gemeente Texel zal het plan als bouwsteen gebruiken bij het opstel len van het nieuwe bestemmings plan. Pas dan starten alle formele juridische procedures', schrijven de samenstellers in de inleiding. Minne Goënga, die als lid van het Loodsteam de totstandkoming van het nu zestig pagina's tellende rap port begeleidde, is enthousiast over het resultaat. Lees verder op pagina 3 Op advies van de politie heeft het college besloten geen dranl^- en horecavergunning te verstrekken aan J. Timmerman en J. Mandaat van café Plan B. Dit kwam woens dag naar voren in de Commissie Bezwaarschriften, waarin de weige ring werd besproken. Een woord voerder van de gemeente stelde dat Timmerman en Mandaat samen, in combinatie met alcohol, een te groot risico voor de openbare orde vormen. De exploitatievergunning werd ingetrokken nadat gesigna leerd werd dat Plan B geen res taurantfunctie had en er ook niet de intentie leek te zijn om er een restaurant te runnen. TEXELSE ^COURANT <jna <Wrt.-7i.W1 a far fc»l_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: SPORTSHOP TEXEL De Echte Bakker DUMP 01 'TDOORSTOKE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Begroting 2007: discussieer mee! v.eeset a^S Zin in een ritje met de cNet °?atvepa^0^ stoomtrein? A WO»1" wooli'" Kijk in deze krant! Boordevol informatie en artikelen voor Texelaar en toerist Met agenda tot december 200(1! Advertenties voor de Najaar vakantiekrant van 13 oktober kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 4 oktober bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, T: 362600, F: 314111, E: info@lenr.nl Ik 1976 haalde Texel het landelijke s toen op het Haagse Bin- hof schapen werden losgela- jenom de regering aan te sporen je dijken te verhogen. De ludieke e had succes, de dijken wer- i op Deltahoogte gebracht. j)p maandag 9 oktober hoopt de jnte een dergelijke stunt te halen, door met een soortge- jedemonstratie de mogelijkheid r verplaatsing van de veer- wen van Den Helder open te die dag vergadert de Vaste lommissie van VROM vanaf uur in het gebouw van de Ie Kamer over de Planologi- Kernbeslissing (PKB) Wadden- In het voorstel van het kabinet het parlement is de door Texel iste zeewaartse uitbreiding veerhaven uitgesloten, waar verplaatsing van de veerhaven lelijk is. Maar die verplaatsing it juist als oplossing gezien voor itoenemende verkeersdruk in Den ier als gevolg van de groeiende room auto's van en naar het eiland, combinatie met de komst van sjtsch attractiepark Cape Holland, herplaatsing van de haven wordt ai groot belang geacht voor de jikbaarheid van Texel en de ont- keling van het toerisme en de 'lore-voorzieningen. Den Helder en andere gemeen te uit de Noordkop, de Kamer van hophandel en de provincie heb- si tot dusver vergeefs druk op Ir Haag uitgeoefend om de grens f het PKB-gebied Den Helder et stukje op te schuiven, zodat Suitbreidingsverbod de gewenste Wikkeling niet in de weg staat, brief heeft Texel de Tweede Kamer al herinnerd aan de motie uit 2002, waarin werd bepaald dat de verplaatsing van de haven mogelijk moet blijven. Toen het nieuwe con cept van de PKB ter inzage kwam, bleek dat het kabinet de zeewaartse uitbreiding een onacceptabele aan tasting van de natuurwaarden van de Waddenzee vindt. Het is vol gens wethouder Nico Kikkert van het hoogste belang dat er nu actie wordt ondernomen, omdat de PKB te boek staat als een concrete beleidsbeslis sing, wat vrij vertaald betekend dat als de nieuwe PKB definitief is vast gesteld, gemeente en provincie niet meer aan het verbod kunnen tornen. 'Het is nu of nooit', aldus Kikkert. Het initiatief van het Texelse college sluit aan op een brede lobby richting politiek Den Haag, met als doel een tekstwijziging in de PKB tot stand te brengen. Bedoeling is dat er maan dag 9 oktober vanuit de Noordkop een grote groep demonstranten naar Den Haag afreist. Texelaars vertrek ken met de boot van 7.00 uur, om - voorafgaand ,aan de vergadering over de PKB - in Den Haag een protest te laten klinken, waarbij het nadrukkelijk niet de bedoeling is dat het hele gezelschap daarna op de publieke tribune de vergadering gaat volgen. Burgemeester Geldorp zal in Den Haag 'iets' overhandigen. Om de aandacht van de politici en de media te trekken wil het college een kooi met Texelse schapen bij de Tweede Kamer neerzetten. De Kamer van Koophandel heeft voor Texelaars die mee willen naar Den Haag een bus beschikbaar gesteld. Geg? igden kunnen zich opgeven bij Qc, neentevoorlichter Frans Hop man, 362121. Ook vraagt hij Texe laars die leuke suggesties hebben die aan hem door te geven, 'Hier kun je gewoon niet negatief de zogeheten pulskorvisserij. Dit is vangstmethode is vriendelijker voor over zijn', beoordeelt Jaap van der een nieuwe methode waarbij met het milieu en de vis blijft beter van Vis van de TX36 (rechts) de uitwen- behulp van elektrische schokken kwaliteit. Tien Texelse vissers waren dige kwaliteit van een tong. De vis platvis wordt gevangen. Hiermee er getuige van, net als ingenieur is gevangen tijdens een tocht met kan naar verluidt ongeveer de helft Harmen Klein Woolthuis (links op de UK 153, het testvaartuig voor aanbrandstofwordenbespaard.de de foto), die samen met Van der Vis een zogeheten vliegkor heeft ontworpen, waardoor het vistuig los van de grond blijft. Meer over het pulskorvissen elders in deze krant. tfoto Gerrit Hekvoorl/VissertiniBuws) De drie dames leerden elkaar zo'n tien jaar geleden kennen via Musical vereniging Geen C te Hoog' waar zij rollen hadden in musicals als Oliver en het meer gewaagde Madam. Irisabella Bakker. Anneke Brons en Ruthie Vazana hebben alledrie een passie voor muziek en zijn gek van zingen. Pagina 5 Roeiwedstrijd Tot hun verhuizing naar Texel waren ze fanatieke roeiers, maar noodge dwongen verlegden ze hun interesse daarna naar hardlopen, fietsen en de triatlon. Toen het weer begon te kriebelen, gingen ze af en toe terug naar Amsterdam om bij hun oude roeivereniging mee te trainen. Zater dag verschijnen Ronno Honïngh en Manska Koenders op het Meer van Genève aan de start van de langste roeiwedstrijd ter wereld. Pagina 7 a Westernrijden 'Mijn vriend zei dat als ik een paard wilde, ik het goed moest doen. Nu geloof ik dat ik het iets té goed doe', zegt Kim Kooger. Pagina 7 Kunstuitleen stopt De kunstuitleen van de gemeente is per direct stopgezet. De collectie is verwijderd uit de archiefruimte en binnen het gemeentehuis zodanig opgeslagen dat uitlenen van kunst niet meer mogelijk is. Werken die uitgeleend zijn kunnen nog wel wor den teruggebracht. De bijna 900 kunstobjecten wer den eerder uitgeleend aan openbare instellingen zoals scholen en ver zorgingstehuizen. Volgens wethou der Peter Bakker gaat het om een tijdelijke stopzetting. De gemeente is op zoek naar een nieuwe locatie voor de kunstcollectie. Dit wordt meegenomen in de discussie voor de opslagruimte van het archief. Exploitanten Plan B 'risico openbare orde' Samenwerking OSG met ROC Samen met scholen uit Den Hel der, Schagen en Wieringerwerf heeft OSG De Hogeberg een over eenkomst gesloten met het ROC Kop van Noord-Holland met als doel zogeheten risicoleerlingen beter in staat te stellen een diplo ma voortgezet onderwijs te halen. De samenwerking duurt tenminste twee jaar. Omdat de ROC sinds 1 januari geen leerlingen jonger dan achttien jaar meer mag inschrijven voor de VAVO-opleiding (Voortgezet Algemeen Volwassenen Onderwijs), dreigden leerlingen die voortijdig de school verlieten, buiten de boot te vallen en de aansluiting op de arbeidsmarkt mis te lopen. Bij de huidige samenwerking blijven deze leerlingen ingeschreven bij hun 'eigen' school, terwijl het ROC het onderwijs verzorgt en de (eind-)exa- mens afneemt. Leerlingen die bin nen het reguliere voortgezet onder wijs dreigen uit te vallen, krijgen op deze manier de mogelijkheid hun opleiding alsnog af te maken en hun kans van slagen te vergroten. HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! V !-lide gemeente er niet in slaagt sn sluitende begroting te pre steren, wordt Texel onherroe- onder curatele van de pro- ncie geplaatst en is de kans dat de onroerendzaakbe- tóing (OZB) veel méér wordt Krtioogd dan nu door het college wrdt voorgesteld. 'We raken dan ^controle kwijt en hebben niets teer te zeggen over ons financi- beleid', waarschuwt, wethou se Peter Bakker (financiën). van de OSG in twee gerenoveerde in plaats van één nieuw gebouw. Ook voor het gemeentehuis wordt verbouw en renovatie geopperd, als alternatief voor nieuwbouw. Volgens Bakker heeft het college geen voorkeur. 'Wij hebben de opdracht een sluitende begroting te maken en die bij de provincie in te dienen, maar geven inhoude lijk geen mening over de waarde van de voorstellen. Onze mening is niet interessant. In het duaal stelsel maakt de gemeenteraad de keuzes en voert het college die uit.' In tegenstelling tot vorige keren pre senteert het college met alleen een lijst voorstellen om te bezuinigen. 'Bij de eerste ronde sleepten we daarmee nog €800.000,- binnen, bij (oktober door de gemeenteraad de tweede nog maar €70.000,-. We besproken. De raadsleden hebben daaruit geconcludeerd dat er weinig bereidheid is om verder te bezuinigen, al leggen we de oude lijst toch nog maar weer eens aan de raad voor. Lees verder op pagina 5 «ier sprak zijn dreigende woor- tijdens de wekelijkse persconfe- die woensdagochtend op het leentehuis werd gehouden. De "louder lichtte daarbij de bezui- isvoorstellen toe, die dinsdag i kiezen uit een heel pak- maatregelen, variërend van het - laar achtereen verhogen van Ponroerendzaakbelasting (OZB) tien procent tot het huisvesten um, maar heeft Flora nooit gehaald. Jan Uitgeest. 'Klopt, helaas heb ben we de reddingboot nog niet in onze collectie kunnen opnemen. Alle gebouwen in het schipbreuk en juttersmuseum staan namelijk harstikke vol. Hij past er gewoon niet bij. We hebben wel plannen om een nieuw gebouw neer te zetten en daarin een mooie tentoonstelling in te richten, maar het geld ontbreekt tot dusver. En aangezien we geen subsidie van de gemeente krijgen. Al die tijd heeft de reddingboot in de schuur van de familie Grootelaar aan de Hallerweg gestaan. Tot deze week, toen de Joan Hodshon aan de Spinbaan plotseling weer in de openbaarheid verscheen. Uitgeest: 'Met Cor Dros is nu de laatste Engelandvaarder overleden. Toen de familie vroeg of de reddingboot tijdelijk bij de schuur mocht staan waarin Dros ligt opgebaard, hebben we daar direct in toegestemd. Kan iedereen meteen zien dat het schip er nog piekfijn uitziet.' (foto Garard Timmerman) tersmuseum, waarna de boot inzet werd van een ruzie tussen de jutters van Flora en de toenmalige directie van het museum en de rechter de vlet aan de jutters toewees. Maar na de boedelscheiding werd er van de reddingboot weinig meer verno men. Het vaartuig is een jaar of vijf geleden opgehaald uit het muse- a jaren negentig is er veel te geweest over de Joan Hods- de reddingboot waarmee een Texelaars tijdens de Rus- l09 in april 1945 hulp gingen in Engeland en daar aange- bij koningin Wilhelmina op ■mee mocht. Nadien belandde vaartuig in het Maritiem en Jut-

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1