GB intwerp van zes ton naar prullenbak verwezen Cjrocn Ttvartj Jexeh in het hart. 'In dit traject is al weel fout gegaan' Kiepwagen kantelt bij rotonde De Waal lieuwe raadhuis voor lange tijd in vriezer Van Heerwaarden stapt op als voorzitter VVV 'HH-gebouw ter discussie Indexatie blijkt vergeten Krediet verbouw OSG blijkt niet toereikend Leijdekkers DS GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12115 VRIJDAG 6 OKTOBER 2006 TEXELSE^COURANT jrschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg it ontwerp van het nieuwe jadhuis dat tot dusver zes ton ft gekost verdwijnt zo goed Izeker in de prullenbak. Plan- In voor een nieuw gemeente- ijs verdwijnen diep in de la en n er op z'n vroegst in 2009 !01O pas uit, mits de kas van Kgemeente het dan toelaat. lis de uitkomst van de uitgebrei- ■commissievergadering waarin de eenteraad dinsdagavond debat- e over het begrotingstekort. het uitstel bespaart Texel zich wethouder Peter Bakker i geld dat de financiële pro- m voor een groot deel uit de zijn. Tijdens de begrotings lering op dinsdag 14 novem- valt het definitieve besluit. Inoodzaak om te bezuinigingen i ons om op een eerder genomen besluit terug te komen', excuseerde Eric Hercules (PvdA) zich. Hij zei dat het hem 'geen biet uitmaakte' waar het raadhuis staat. 'Zolang de dienstverlening maar op hoog niveau kan zijn en de werk omgeving optimaal.' Aan helemaal afzien van nieuwbouw waren hij en de meeste andere politici nog niet toe, omdat dat zou kunnen bete kenen dat de herinrichting van de Groeneplaats van de baan is. Hij en andere raadsleden complimenteer den Frits Langeveld met de door hem gemaakte visie en spraken de hoop uit dat de bevolking actief gaat meedenken over de herinrich ting. Maar ondanks deze goede bedoelingen, adviseerde dezelfde meerderheid om het krediet voor invulling van de Groeneplaats te verlagen met ruim een half miljoen, waardoor er nagenoeg geen geld overblijft voor een grote aanpassing van het centrum. Hercules, die het bestuurlijk gedeel te waar de raadszaal zit op de Groeneplaats wil houden, over de nieuwbouw: 'Voor de €5 miljoen (het bedrag waarop de verbouwing van het raadhuis nu is geraamd) kun je een prachtig, functioneel nieuw raadhuis neerzetten.' Willem Vlas (TB) hanteerde een andere reken methode. Uitgaande van dezelfde jaarlast, kan er volgens hem een investering van €7,2 miljoen af. Maar voordat dit 'sobere en doelmatige' gebouw kan worden gebouwd, kan de gemeente nog wel een tijdje van het gebouw van Rijkswaterstaat gebruik maken. Dat is wellicht nodig als in 2007 de tijdelijke vergunning voor de containers in het park is verstreken. Festen (GroenLinks) wilde de nieuw bouw in de vriezer te houden: 'We vinden het een prachtig plan, maar het is nu echt te duur.' Marijke Eel- man (CDA) noemde 2010 als datum om weer aan nieuwbouw te denken. 'Maar hoe zit het met de kosten die tot dusver aan de nieuwbouw zijn besteed?' Wethouder Bakker reken de voor dat aan ontwikkelings- en ontwerpkosten tot dusver zes ton is uitgegeven. In dat bedrag is reke ning gehouden met afkoopkosten voor de architect en daarin zijn ook ambtelijke uren meegeteld. Bij bouw van een goedkoper raadhuis of verbouw van het huidige, zullen de kosten hierop worden afgewen teld. Kerntakenduscussie Alvorens weer over nieuwbouw kan worden gesproken, moet van TB, GL, CDA en de PvdA eerst een kerntakendiscussie worden gevoerd, waarin alle gemeentelij ke taken tegen het licht worden gehouden. Het voornemen om die te voeren bestaat al lang, maar het is er nog steeds met van geko men. Wethouder Bakker beloofde dat die discussie zo snel mogelijk zal komen. Maar hij waarschuwde de raad er nu al voor dat, ook al stoot de gemeente taken af, er nieuwe bij zullen komen. 'Alle grote partijen hebben in hun verkiezings programma staan dat het Rijk taken moet afstoten. Die worden voor een groot deel naar de gemeente geschoven. De WMO is maar een voorproefje van wat er nog zit aan te komen.' Meer verantwoordelijk heden betekent doorgaans ook dat er meer mankracht nodig is, en dus ook extra werkplekken. Gerard Weijers (CDA), Frans Visman en Gerbrand Poster (WD) zagen in de voorstellen een bevestiging van hun stelling door te gaan met het bestaande raadhuis. Net als veel anderen verbaasden ze zich erover dat het raadhuis nu voor €5 miljoen kan worden verbouwd, terwijl het college de raad steeds heeft voor gehouden dat het €12,5 miljoen zou kosten. Henny Festen had een verklaring: 'Er is nu alleen gekeken naar de Arbo-eisen, maar met hoe het raadhuis er op langere termijn uit moet zien.' Visman becijferde dat met de keus voor verbouwing een groot deel van de stortingen in het kanjerfonds achterwege kan blijven en het tekort op de begroting gro tendeels is opgelost. Poster gaf aan 'in de achterzak' een plan te hebben waarmee er, ook met behoud van het raadhuis, evengoed wat fraais van de Groeneplaats kan worden gemaakt.' Bovendien calculeerde hij dat de verkoop van het voétbalveld de gemeente ook nog een miljoen kon opleveren. Maar hij behoort tot een minderheid in de raad, de vier grootste partijen geven de voorkeur aan uitstel van de nieuwbouw. Met de stelling van wethouder Bak ker dat, in combinatie met andere bezuinigingen, het begrotingstekort van de baan is, is Poster het volstrekt oneens. 'Uitstel van de nieuwbouw is geen oplossing. Als je in 2010 bouwt, dan is alles een stuk duurder geworden. De aanneem- som stijgt elk jaar met vijf procent. Bovendien: als je op termijn voor een nieuw raadhuis kiest, dan moet je er nu al elk jaar geld voor reserve ren en zijn we dus nog mets opge schoten. Het is dus helemaal met zo rooskleurig als gesteld. Afstel is de enige optie, want alleen dan kun je een groot deel van het kanjerfonds opheffen.' van Heerwaarden heeft zich isdag teruggetrokken uit het ir van de Stichting VW. Het stappen houdt volgens een fsbericht van de Rabobank ver- rdmet zijn werk. 'Hoewel onze égingsmanager op volstrekt soonlijke titel zitting heeft jmen in het VW-bestuur, is eken dat de belangen van de iobank door het uit de hand en van het conflict geschaad ligen te) worden.' onafhankelijk voorzitter van de Texel heeft Van Heerwaarden tij niet mee gehad. Waar zijn «ganger Leo Timmers de scep- Jwaaide in een tijd die werd irkt door groei, voorspoed imhorigheid en waarin er met :ie naar de Texelse WV werd in, trad zijn opvolger aan in (periode waarin ontevredenheid boventoon voerde. Boekingen meen dip en er was kritiek op sserveringssysteem. Het resul- in een conflictsituatie, waar- directeur zich ziek meldde en mediation weer op haar post gteerde. Maar het conflict tus sen de VW en TVL was niet uit de wereld, integendeel, de kloof lijkt groter dan ooit tevoren. Een lastig speelveld, waarbij Van Heerwaarden als vestigingsmana gervan de Rabobank menigmaal op de 'enkelen bij de VW werd aange- sprok "i. De berichtgeving over de verwikkelingen bij de VW werden door zijn werkgever met gemengde gevoelens gelezen. In een persbe richt laat de Rabobank weten de dat 'wij het ten zeerste betreuren dat het conflict uit de hand dreigt te lopen. Men slaagt er kennelijk niet in om collectief draagvlak voor dit grote gemeenschappelijke belang voor Texel.' De Rabobank schrijft op geen enkele wijze partij te zijn of te worden in dit conflict. Woensdagmorgen had Van Heer waarden overleg met onder meer directeur Ronald Bleeker van Rabo bank Noord-Holland Noord, waarna hij per direct besloot zijn taak als voorzitter van de VW neer te leg gen. De overige bestuursleden (Ries Swanink, Rob Wortel en burgemees ter Geldorp) hebben afgesproken op korte termijn de opvolging van Hans van Heerwaarden te bespreken. Op de rotonde van De Waal is woens- Eierland, was geladen met compost door de bocht gegaan. De compost een paar honderd euro.' Het verkeer dag aan het begin van de middag een dat óp en naast de rotonde terecht werd direct met een kraan opge- ondervond enige overlast omdat een kiepwagen op zijn kant gegaan. De kwam. Volgens de agrariër was de ruimd. 'Het heeft bij elkaar ongeveer deel van de rotonde was afgesloten, wagen, eigendom van een agrariër uit trekker die de wagen trok te hard driekwartier geduurd. De schade is tFon^oarrexamB^am, het nieuwe raadhuis is ook bouw van het PHH-gebouw ieker geworden. Om geld besparen laat de gemeente- u de mogelijkheid voor een 'eerkazerne in combinatie een basis voor de ambu- lienst aan de Bernhardlaan irzoeken. Politici spraken togavond hun afkeuring uit de voortdurende radiostilte 'bet college in acht neemt over bulpverleningspost. eerder de Texelse onderne- J5 boos reageerden op de aan ging, heeft het college nu de =de van de politiek op z'n hals ■aald. In augustus zegden b en w !W) in september openheid van Kite geven, maar in oktober was '■ad nog steeds niet bijgepraat. -1 stijl', klaagde Gerbrand Pos- 'Nüy Eric Hercules (PvdA): 'In tyect is al zóveel fout gegaan. 5 de aanbesteding en nu dit.' ^Produceerde het begrip part- februik. 'Een vorm van excuus Seen openheid van zaken te 31Zijn fractie was naar eigen len van z'n stoel gevallen toen ^"ege het PHH-gebouw in de 12n bezuinigingsvoorstellen had texnen. 'De inschrijving voor I ^besteding is al gesloten en ln gesprek met plaatse nden. Bovendien: weten de te partners wel dat u dit project 0ns ter heroverweging geeft?' ws wethouder Bakker zijn poli tie en SWT op de hoogte. Hoewel de wethouder ook dinsdag niet inhoudelijk op de onderhande lingen in ging. geeft de benodigde aanpassing van de Pontweg naar verluidt complicaties. Het betreft namelijk een provinciale weg, waar mee echter niet gezegd is dat de provincie de aanpassing bekostigt. De politiek repte over zogeheten PM-posten, waarvan de hoogte nog niet bekend is. Willem Vlas (Texels Belang) vond niet dat de gemeente alleen voor de kosten van de infrastructuur moet opdraaien. Zijn partij is niet gelukkig met de locatie. 'Een verschrikkelijke plek', vond ook Poster. 'Onbegrijpelijk dat er nooit eerder onderzoek naar de Bernhardlaan is gedaan.' TB greep de discussie aan om een oud stokpaardje, vestiging van het PHH-gebouw op de plek van de voormalige LTS, weer van stal te halen, maar veel steun kwam er niet. Poster had naar eigen zeggen een beter alternatief: het A-veld van Texel'94. Henny Festen (GroenLinks) had geen moeite met de ontsluiting via de Pontweg. 'Je komt het in het land wel minder tegen.' Met als uitgangspunt een kwalitatief goede hulppost stemde ze er wel in toe alle opties te onderzoeken. Marijke Eelman (CDA) wilde antwoord op de vraag wat de gevolgen zijn van bevriezing van het project PHH, annulering van de bouw en verkoop van de grond, verbouwing van de garage aan de Bernhardlaan, de De voorgenomen nieuwbouw van OSG De Hogeberg blijkt een stuk duurder dan de €9,7 miljoen die de raad ervoor beschikbaar heeft gesteld. Oorzaak is dat de gemeente vergeten is dit bedrag te indexeren. Hierdoor is er een mogelijkheid voor een rechtstreeks ontsluiting via de Georgiëweg en de aanrijtijd. Frans Visman (D66) had al een paar antwoorden. 'De oppervlakte aan de Georgiëweg is te klein, een uitrit via de Georgiëweg liep stuk op het grondeigendom en er waren allerlei andere voetan gels en klemmen.' Ook voor Gerard Weijers is het PHH-gebouw een gepasseerd station. 'We zouden een onbetrouwbare partner zijn als we hier nu nog op terugkomen.' Wethouder Bakker, die aangaf dat er zolang de onderhandelingen lopen geen mededelingen worden gedaan, beloofde vóór de begro tingsvergadering op 14 november duidelijkheid. Dan zal de raad defi nitief besluiten of het huidige plan wordt voortgezet. tekort van zes ton. Andere tegen valler is dat de kosten voor tijde lijk huisvesting van de scholieren uit het budget moeten worden betaald. De verbouw van de school staat als prioriteit 1 op de lijst van de gemeente. Dinsdagavond, toen de bezuinigingsvoorstellen werden behandeld, bleek dat de gemeente raad in meerderheid niet wil tornen aan het krediet. Maar de politici voelen er ook niet voor om het kre diet te verhogen. Twijfel was er wel, want tussen de bouw van één nieuwe school of het onderbren gen in twee gebouwen zit ruwweg een kostenverschil van €3 miljoen. 'Ontzettend moeilijk', vond Martijn Eelman (CDA), die bij zo'n besluit duidelijkheid wilde over het te ver wachten aantal leerlingen in de toekomst. Dat ligt volgens het col lege voorlopig rond de 900. maar is op langere termijn moeilijk in te schatten. Gerard Weijers (onafhan kelijk) over het in stand houden van de VMBO-afdeling: 'Er is steeds gezegd dat er geen onderscheid mag zijn tussen wie er met zijn handen en hoofd werkt. We heb ben elkaar allemaal nodig.' Hij vond steun bij de WD, die voor de goed kopere variant kiest. Als bestuur der van de OSG liet wethouder Marian Merkelbach er geen twij fel over bestaan waar de voorkeur van het college ligt. 'Eén gebouw.' Vooralsnog wordt die lijn voorgezet. 'Zonder vertraging', drong Henny Festen (GL) aan. Probleem is dat de projectleider heeft aangegeven dat het voorgenomen gebouw met voor het begrote bedrag kan wor den gebouwd. Eric Hercules (PvdA) vroeg of het college een oplossing had. Merkelbach: 'Óf de ambitie of het krediet bijstellen.' Over dat laatste wilde de politiek in de bijeen komst waarin bezuinigenvoorstel- len werden besproken, nog geen uitspraak doen. Dat indexering van het budget vanzelfsprekend is. kan niet worden gezegd. Het budget voor het gemeentehuis is wel geïn dexeerd, maar dat van het PHH- gebouw met. Hier heeft de raad wel een besluit over genomen, bij de OSG is dat niet het geval. De 'tegenvaller' als gevolg van het herhuisvesten van de scholieren, vond Merkelbach geen echte tegen valler is. Ze gaf aan dat er lering had moeten worden getrokken uit eer dere verbouwingen van basisscho len. 'Toen moest de herhuisvesting ook uit het krediet worden betaald.' (Advertentie) I gemeentetexel Vrijdag 6 oktober zijn de publieksbalies van het gemeentehuis 's avonds niet open. Wagemaker De Dokter Wagemaker is genomi neerd voor de KNVTS Schip van het Jaar-prijs van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Tech nici op Scheepvaartgebied. Deze prijs wordt toegekend aan het schip dat het voorgaande kalenderjaar is opgeleverd en in technisch opzicht het meest innovatief is. Pagina 3 Toeristenbelasting Vooralsnog geen verhoging van de Onroerend Zaak Belasting (OZB), maar over een stapsgewijze verho ging van de toeristenbelasting naar €1,- valt te praten. Aldus enkele van de uitkomsten van het debat over de voorstellen van het college om het tekort op de begroting weg te wer ken. Pagina 5 Agrifirm Stichting Wonen Texel heeft de panden van Agrifirm op de kruising Weverstraat/Bernardlaan gekocht en gaat er appartementen creëren. Er komen twaalf tot veertien startersap- partementen boven een vernieuwde Weikoop en er zal een hofje met ongeveer dertig seniorenapparte menten verrijzen. Pagina 9 'Actie blijft nodig' Kabinet nu in voor verplaatsing haven De lobby voor verplaatsing van de veerhaven in Den Helder lijkt effect te hebben. Uit antwoorden aan de Tweede Kamer blijkt dat het kabinet onder voorwaarden bereid is de PKB-tekst zodanig aan te passen dat een verlegging van de veerhaven niet op voor hand wordt uitgesloten. Voorwaarden zijn dat alternatieven moeten ontbreken, er sprake moet zijn van een groot openbaar belang en er voldoende compensatie vindt in de vorm van natuur. 'Onder deze voorwaarden maakt de Vogel- en Habitatrichtlijn verlegging niet op voorhand onmogelijk. Gezien de urgente leefomgevingsproblemen die worden veroorzaakt door de opstelling van wachtende auto's voor de veerboot, is het kabinet welwillend om mee te werken aan het onderzoeken van de mogelijke verlegging van de veerhaven Onder meer dient een concreet plan passend te worden beoordeeld. 1 Het kabinet is dus om, maar dat betekent volgens gemeentevoor- lichter Frans Hopman allerminst dat de actie Den Haag, laat ons niet zwemmen voor komende maandag overbodig is. 'Want het belangrijk ste is dat we de Tweede Kamer van de noodzaak van aanpassing overtuigen.' Meer over de actie op pagina dne. Meisje gewond bij aanrijding Een 12-jarig meisje uit De Koog is dinsdagochtend met een bot breuk in het gezicht naar Medisch Centrum Alkmaar gebracht. Dat gebeurde nadat ze rond 7.50 uur op de kruising van de Pontweg met de Westerweg met haar fiets was geschept door een 57-jarige auto mobilist uit Oosterend. Volgens de politie reed het meisje de kruising op zonder om zich heen te kijken. Stichting Kerken en Minima Texel Hulp aan Texelaars in financiële nood TEXELSE-'COURANT Zjmrtsjhth m bff kjri. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1