e VVV-voorzitter over vertrek: 'Klanten konden zaken en persoon niet goed scheiden' TEXELSE J COURANT p Geslaagd H Leden TVL verzochten TVO betalen promotie pun Najaar Vakantiekrant (ED—0ED Meningen verdeeld na vertrek van voorzitter VVV Van alle kanten"fp^)j OR gemeente baalt stevig Discussie begint nu vervelend te worden' Wat ik Geen taboe meer op toeristenbelasting €1,- VRIJDAG 6 OKTOBER 2006 'Een last van de schouders? In tijd wel. Want toen ik hieraan begon, dacht ik net als mijn voorganger een stuk of vijf, zes vergaderin gen per jaar nodig te hebben. Besturen op afstand. Maar in de praktijk is dat anders uitgepakt. Alles wat ik tegen kon komen, ben ik zo'n beetje wel tegenge komen. Het voorzitterschap heeft heel veel tijd gekost. In die zin nu een last van mijn schou ders.' •Emotioneel gezien niet. Want het besluit om te stoppen heb ik om puur zakelijke redenen genomen. Gewoon omdat mijn brood in het gedrang komt. En bij deze werk gever, waarvoor ik al zo lang naar tevredenheid werk, wil ik graag nog een tijdje doorgaan. Probleem was dat een aantal klanten zaken en persoon niet meer goed konden scheiden. Zelf werd ik met die ver warring en emotie geconfronteerd, maar ook collega's die gesprek ken met klanten hadden. Op zo'n moment gaat het ten koste van de bank en dat kunnen we niet heb ben. Vandaar dit zakelijk besluit.' 'Wat betreft de VW had ik mezelf ten doel gesteld om vóór half december de neuzen dezelfde kant op te krijgen. Zo niet, dan moesten ze maar op zoek naar een ander. Door die verwarring heb ik dat besluit helaas eerder moeten nemen. Maar dat neemt niet weg dat ik van harte hoop dat men er alsnog zo snel mogelijk uit komt en in de discussie het belang van Texel voorop stelt. Want we moeten het belang van de VW niet onder schatten. Een voorbeeld van goede samenwerking waar met jaloezie naar wordt gekeken, een prachtig eilandpromotor en een aanjager van de economie. Want tachtig procent draait hier op het toerisme. En als je naar de cijfers kijkt, doet de VW het niet slecht. Vijftig procent meer boekingen dan vorig jaar en de hoop om de topjaren 2001 en 2002 te evenaren. Cijfers van TESO bevestigen de groei en ook onder nemers zitten behoorlijk in de plus. De VW trekt er hard aan, in een tijd dat ook de medewerkers de druk voelen van die vervelende 'situatie. Als je bijvoorbeeld het aantal Duitse bezoekers afzet tegen de landelijke tendens, dan zie je dat de hele kust is gedaald, maar Texel stabiel is gebleven. En we mogen ons geluk kig prijzen met de seizoensverbre ding. Vergelijk dat maar eens met bijvoorbeeld Friesland, waar het nu doodstil is. Mag jij raden hoe dat komt. Natuurlijk kan het altijd beter, maar ik denk dat we wellicht toch klagen van weelde.' 'Als bestuurder heb ik nu zelf de keus gemaakt om op te staan en - ik moet me voorzichtig uitdrukken - ik denk dat het geen kwaad kan als ook andere bestuurders binnen de betrokken organisaties zich achter hun oren gaan krabben over hun positie. Want het gaat wel om de toekomst van Texel.' Freek Verpaalen (20) uit Den Burg is an het ROC te Schagen geslaagd *»r de opleiding ICT3. Sjors Timmer uit De Waal is aan de Hogeschool voor Kunsten Utrecht gd voor het diploma Euro pean Master for Media and Art en als webdesigner aan het werk "Amsterdam. Toegankelijkheid Vals drogisterij/parfumerie, Nauta 3oek en Moerbeek Damesmode in Den Burg zijn genomineerd voor e eerste Aanmoedingsprijs Toe- oankelijkheid 2006 van de Stichting toegratie Gehandicapten Texel. De SIST wil met de prijs middenstan ds bewust maken van het belang <an goed toegankelijke winkels. De winaar wordt begin volgende week bekendgemaakt. om W Ide. De Najaar Vakantiekrant die rójdag 13 oktober a.s. zal ver fijnen heeft een agenda die hopt tot medio december 2006. logiesverstrekkers en andere uitgiftepunten die voor deze Periode extra kranten willen ontvangen om aan hun gasten nee te geven, wordt verzocht om dit door te geven aan Lan dveld en De Rooy, zodat wij 'e oplage van de krant hierop tonnen afstemmen. Langeveld S de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel Tel. 0222 - 362600 Fax 0222 314111 e-mail* info@lenr.nl TVO heeft op verzoek van diver se TVL-leden het aanbod gedaan de participatiebijdrage van TVL voor de WV te betalen. Dat zegt TVO-voorzitter Ries Swanink. De opmerkelijke stap van de onder nemersorganisatie kwam voort uit de wens om de VW-structuur overeind te houden. Het Texels Verbond voor Onderne mers bood begin deze week aan de promotiebijdrage van TVL-leden aan de WV te betalen als de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers haar weigering te betalen zou handha ven. Maandagavond besloot TVL het bedrag (ongeveer €65.000,- de helft van het promotiebudget) alsnog over te maken, nadat de VW een aanvul lende voorwaarde op het contract had laten vallen. Volgens Swanink is daarmee ook het aanbod aan de TVL-leden van tafel. Het aanbod viel bij TVL in verkeerde aarde. De logiesvereniging vraagt zich in een verklaring af of de leden van TVO weten en begrijpen waar hun bestuur mee bezig is. 'Wat heeft TVO zich nu voor rol aangemeten om ons de les te lezen, terwijl TVO zelf al jaren niet voor de vollege honderd procent aan haar financiële verplich tingen heeft voldaan.' Volgens voor zitter Harry Wuis voelde de actie een beetje als 'landje-pik'. De kwestie ligt gevoelig, omdat logiesverstrek kers volgens afspraken uit de jaren tachtig (toen de huidige VW-struc tuur ontstond) in principe lid zijn van TVL en andere bedrijven (de niet-logiesverstrekkers) betalen hun promotiebijdrage als lid van TVO. Volgens Swanink was het met de bedoeling TVL in de wielen te rijden. 'Bij TVO zijn we zeer ongelukkig met de huidige situatie. We geloven heilig in de structuur van de VW en die willen we blijven voortzetten.' Vol gens Swanink meldden enkele tien tallen TVL-leden zich bij TVO met het verzoek via hen de promotiegelden te betalen. 'Daarom hebben we dat aanbod gedaan.' TVL bracht haar leden vorige week in een brief op de hoogte van de argumenten om het geld vooralsnog niet over te maken. Swanink spreekt tegen dat TVO niet volledig aan de betalingsverplichtin gen zou voldoen. 'Tot 31 december 2005 hebben we altijd aan onze verplichtingen voldaan.' Over dit jaar kon Swanink nog geen uitspraken doen. Bekend is dat TVO eerder moeite had de promotiebijdragen bij elkaar te krijgen. Volgens Wuis heeft TVL het geld inmiddels naar de VW overgemaakt. Dat gebeurde nadat het bestuur van de logiesvereniging maandagavond te horen kreeg dat de voorwaarden van het contract zouden blijven zoals van oudsher afgesproken. Na het tekenen van de contracten had de VW als aanvul lende voorwaarde gesteld dat de VW niet alleen exclusief voor TVL-leden zou kunnen werken als er sprake zou zijn van een structuurverandering bij de VW. Dat viel verkeerd bij TVL dat niet betrokken was bij het opstellen van de aanvullende voorwaarde. Vol gens de afspraken uit de jaren tach tig bemiddelt en verhuurt de VW alleen voor logiesverstrekkers als die lid zijn van TVL. 'Na gesprekken tus sen vertegenwoordigers van TVL en het VW-bestuur hebben we bereikt waar we al vanaf januari op hebben aangedrongen.' Volgens Wuis was er geen sprake van dat TVL 'zijn zin aan het doordrijven was', maar wilde de vereniging alleen betalen als de voorwaarden in het contract gelijk zouden blijven. ffOE! toes06-10-2.006 Komt van uitstel nu afstel? Het nieuws dat Hans van Heer waarden per direct is gestopt als voorzitter van de VW, is in het kan toor aan de Elemert ingeslagen als een bom. De redactie peilde ook elders de reacties. WV-directeur Veronica Bos: 'Een grote schok, maar ik kan me wel .voorstellen waarom hij is opgestapt. Wel vind ik het heel jammer. Hans is een heel integere man, die heel veel inzet en betrokkenheid voor de VW heeft getoond. Hij is er met veel enthousiasme ingestapt, maar kwam midden in een conflict terecht dat eigenlijk al vóór zijn aantreden was begonnen. Hij heeft er echt alles aan gedaan om het op te lossen en er veel tijd ingestoken. Veel meer dan de vier tot vijf reguliere vergaderingen die een VW-bestuur op afstand normaal houdt. Maar soms is een conflict niet op te lossen. TVL wil een heel andere kant op met de VW. Daan/oor moeten de statuten zelfs worden gewijzigd, wat natuurlijk niet de bedoeling is. Hans heeft visie getoond en voor de mediation tussen bestuur en directie een extern bureau ingehuurd.' Bos wil met spreken van een crisis binnen de VW. 'De promotie en bemiddeling gaan gewoon door. Rob Teisman, bestuurder van TVL: 'Je kon het zien aankomen. Er zat weinig schot in de zaak en de druk om de zaken op te lossen is wel erg groot geworden. Ik denk dat Hans de rol van onafhankelijk voorzitter niet heeft kunnen waarmaken en dat het benodigde crisismanagement ont brak. De mediation tussen bestuur, zonder TVL, en directie had nooit een bepaalde mate van zelfstandig heid heeft. Als TVL gaan wij probe ren om onze bestuursfunctie binnen de VW op een alternatieve manier in te vullen, dus met een bestuurder die er fris tegenaan kijkt en zijn spo ren heeft verdiend. Want we willen wel in het bestuur zitten. We heb ben ervoor gekozen met deze VW verder te gaan en geen eigen VW mogen plaatsvinden. De uitkomst heeft veel geblokkeerd. Het stich tingsbestuur heeft een aantal beslui ten genomen die juridisch gezien niet kunnen. Denk maar aan het op voorhand verklaren wie wel en niet in het bestuur mogen zitten. Bij de VW hoort het stichtingsbestuur de directie aan te sturen, maar zo is het de afgelopen tijd niet gegaan. Ik hoop dat er nu een crisismanager komt, van mij part een betaalde, die de capaciteit heeft om dit op te los sen. Als dat is gebeurd kan er een voorzitter worden benoemd uit de Texelse samenleving, die dan wel op te richten. Daarom willen dit con structief oppakken.' Ries Swanink, voorzitter van TVO: 'Bijzonder jammer. Als bestuurder was ik zeer tevreden over de samen werking met Hans. Als je ziet wat hij uit ideologie allemaal heeft gedaan voor de VW, daar mag menigeen z'n petje voor afnemen. Dat hij nu vertrekt, dat respecteer ik. Als wordt gezegd dat hij het met goed heeft gedaan, dan is dat zeker geen uit spraak die ik onderschrijf. Hans was een heel gedreven en gemotiveerde voorzitter, die zich heel betrokken voelt bij de VW. Ik ben nog steeds heel gelukkig met de opzet van de VW en hoe die functioneert. Als je kijkt naar de cijfers van Tiet afgelo pen jaar, dan moet je dat beamen. Wat mij betreft is er geen conflict met TVL. maar volgen de logiesverstrek kers een eigen weg. Als ze morgen willen praten, dan zitten we om tafel. En als je een onderdeel wilt veran deren, dan moet je zitting nemen in het bestuur en dan kun je weer meepraten.' Ronald Bleeker, directeur van Rabobank Noord-Holland Noord: 'Vorig jaar heeft Hans gevraagd of hij op persoonlijke titel plaats mocht nemen in het bestuur van de VW. Ik heb toen gezegd dat, als dat goed is voor Texel, ik hem steun en dat hij daarvoor ook binnen zijn werktijd ruimte vrij mocht maken in zijn agenda. Als Rabobank gaan we onze maatschappelijke verant woordelijkheid niet uit de weg. Maar intussen heeft hij 47 afspraken over de VW gemaakt. Dat zou nog niet zo'n probleem zijn, als dat met ten koste van de persoon zou gaan. Maar zijn functie bij de VW kan kennelijk niet los van zijn werk bij de Rabobank worden gezien. Daarom vind ik het verstandig dat hij er een streep onder heeft gezet.' '.eggen wou... 'Echt vrolijk worden we hier niet van', vertelt Mare Ooster- dijk, voorzitter van de Onderne mingsraad van de gemeente naar aanleiding van voornemen om de nieuwbouw van het raadhuis op de lange baan te schuiven. 'Deze discussie is al jaren bezig en iedere keer wordt het wéér op de lange baan geschoven. Het begint nu vervelend te worden.' Een nieuw gemeentehuis is geen harde voorwaarde van de OR. 'We hebben destijds gezegd dat het ons als OR niet uitmaakt waar we komen, zolang we maar een gebouvy krijgen dat aan de eisen voldoet en waarin we op een fatsoenlijke manier ons werk kunnen doen. Dat dreigt nu te j^cholieren web-log Vooralsnog geen verhoging van de Onroerend Zaak Belasting (OZB), maar over een stapsgewijze verho ging van de toeristenbelasting naar €1,- valt te praten. Aldus enkele van de uitkomsten van het debat over de voorstellen van het college om het tekort op de begroting weg te werken. 'We moeten de financiële problemen zodanig oplossen, dat er geen nood zaak is voor een lastenverhoging', vond Willem Vlas (TB). Frans Visman zei het iets anders 'We moeten niet bang zijn een belastingmaatregel te bespreken, maar het moet het sluit stuk van de begroting zijn', wat ook de mening is van de PvdA en GL. Voor Gerard Weijers en Gerbrand Poster (WD) is verhoging van de OZB niet bespreekbaar. Over verhoging van de toeristenbelasting lopen de meningen uiteen. Texels Belang, GroenLinks en PvdA voelen wel voor een stapsge wijze verhoging naar één euro (nu 78 cent), CDA, WD en Gerard Weijers willen er niet aan, terwijl D66 zich terughoudend opstelt. 'Een gezin dat nu €22,- kwijt is aan toeristenbelas ting, moet straks €35,- betalen. Dat moeten we toch niet willen', vond Marijke Eelman (CDA). Eric Hercules (PvdA) legde een link met het toe risme. Hij daagde TVL uit om 'verder te kijken dan de verhoging' en eiste dat eerste de sector wordt geraad pleegd. alvorens een verhoging wordt doorgevoerd. Omdat voor 2007 al is afgesproken de toeristenbelasting met meer dan trendmatig te verho gen, stelde wethouder Bakker vast dat er nog een jaar de tijd is om de ambities met elkaar door te nemen. texelsescholieren.web-log.nl Vervolgstudie? De afwegingen die een leerling van 5HAVO moet maken om een ver volgstudie te kiezen staan deze week centraal op het Texelse-scho- lierenweblog van deze krant (www. texelsescholieren.web-log.nl). Marit Rijk twijfelt over een studie Japans. 'Het is nog niet makkelijk om te kie zen. Je weet namelijk precies wat je niet wilt doen de rest van je leven, maar wat dan wel.Daarnaast ver deelt ze haar tijd over een workshop Ierse dans, een meeting in Rijswijk, een conventie en een concert in Utrecht. Zij houdt het weblog nog tot maandag 16 oktober bij. Dan staat ze haar plaats af aan een nieu we blogger. Geïnteresseerden kun nen zich aanmelden bij de redactie, e-mail redactie@texelsecourant.nl, tel. 362620. verzanden.' Ook Oosterdijk begrijpt niet dat de verbouwing volgens het college nu meer dan de helft goed koper kan dan destijds geraamd. 'Destijds is gezegd dat als we het huidige gebouw voor de komende twintig jaar aan de eisen willen laten voldoen en willen dat er voldoende werkruimte is, we €12 a €13 mijoen nodig hebben. Ik vraag met echt af waarom het nu voor €5 miljoen kan.' Wellicht nog meer onrust is er op het gemeentehuis over de ver wikkelingen rond het PHH-gebouw. 'Nog meer dan bij het raadhuis voldoet de huidige kazerne aan de Bernhardlaan niet aan de Arbo eisen. Als je daar een fatsoenlijke kazerne wil bouwen, dan moet je het huidige gebouw platgooien en een nieuw bouwen. Het alternatief waarover dinsdagavond is gespro ken is nooit serieus onderzocht. Toen de kazerne destijds aan de Reijer Keijserstraat zat, voldeed die ook al met aan de eisen. Maar de inspectie heeft toen uitstel verleend omdat we bezig waren met een nieuw gebouw. Maar als dat wordt geschrapt, dan weet in niet hoe de inspectie daarop zal reageren.' Rekenwonders (2) Zo ongeveer eens in de vier weken richt Menno Stam, uiteraard terecht, zijn kritische pijlen op iets of iemand. Op eigen initiatief of uit naam van een organisatie. Best, iedereen moet zijn mening kunnen of mogen geven. Maar ik begrijp met zo goed waarom dat op deze manier moet. Verwacht de heer Stam nu dat er een gemeen telijk rubriekje in de volgende krant verschijnt, waarin de berekening van één en ander haarfijn uit de doeken wordt gedaan? Dat is ook zonde van het geld. De heer Stam zou het ook persoonlijk kunnen navragen of dat laten doen via de minder 'klak keloze' raadsleden. En dan, mijnheer Stam, uw subtiele verdeling van de raad in 'kritische' en 'klakkeloze' raadsleden. U hebt toch wel zoveel onderwijs geno ten, dat deze woordkeuze bewust is gebruikt. Enig navragen heeft me geleerd dat u weinig bij steun- fracties en raadsfracties bent langs geweest om te weten te komen hoe zij tot hun standpunt zijn gekomen. Dan is ook uw woordkeus niet inge geven door constateringen, maar door veronderstellingen. Ik kan er niet veel begrip voor opbrengen dat iemand schrijft dat hij meent Gemeentebestuur ontvangt buren De burgemeesters, secretarissen, wethouders, raadsleden en griffiers van de gemeenten Texel en Den Helder hebben elkaar vandaag ont moet voor een bestuurlijke uitwisse ling. De Texelse gastheren hadden een uitgebreid programma samen gesteld, dat begon met een ont moeting op de boot die om 12.30 uur vanuit Den Helder vertrok. De 18 Texelaars wachtten hun 31 gas ten op in het atrium van de Dokter Wagemaker, waarna a inleidingen van Alex Cofino van TESO en de Helderse wethouder Hienkens volg den en werd gesproken over de toekomst van de veerhaven. Alfred Schaatsenberg, raadslid voor de PvdA en kapitein van TESO, ver zorgde een rondleiding. Bovendien werd aan boord de lunch gebruikt. Volgens planning stapte het gezel schap even voor drieën op Texel van de boot, waarna Arthur Oos- terbaan, raadslid voor GroenLinks en medewerker van Ecomare, zijn gasten door de Slufter leidde. Het programma werd afgesloten met een diner-cabaret in Klif 12. door zijn eigen bestuurders {e wor den belazerd. Bestuurders die een groot deel van hun vrije tijd beste den om te proberen Texel te geven wat het toekomt. Daar mag je over van mening verschillen, maar met iets meer niveau zou uw ingezon den bericht wel beter overkomen. Het proberen neer te halen van het eigen Texelse bestuur lijkt ietwat op minachting. En dat verdienen de bestuurders niet. Nogmaals, ik had meer waarde ring kunnen opbrengen voor een eerlijke open vraag dan voor een ingezonden brief die toch minstens de geest ademt van het in diskre diet willen brengen van toch zeker een deel van het gemeentebestuur. Dat verdient mijn gemeentebestuur niet. Jaap Vlaming, Den Burg. Nieuwe apparatuur voor landmeting De gemeente trekt €30.000,- uit voor nieuwe landmeetapparatuur. De ambtenaren van Infra Bouw kunnen daardoor de sterk verou derde apparatuur vervangen en de metingen in eigen beheer met grotere nauwkeurigheid en min der mankracht uitvoeren. In afwachting van de nieuwe spullen, was het de laatste tijd nodig meet- werk uit te besteden aan externe landmeetkundige bureaus. Straks kan dit weer met eigen mensen, wat sneller en goedkoper is. De apparatuur dient bij het uitzet ten van gemeentelijke grond die aan derden wordt verkocht Ver der worden er bouwblokken mee uitgezet en grote projecten zoals De Volmolen. De apparatuur wordt voorts gebruikt bij het inmeten van situaties die gereconstrueerd moe ten worden zoals kruispunt-, weg en rioolconstructies en dient het tenslotte bij het nauwkeurig contro leren van door aannemers verrichte werkzaamheden

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5