mmm Cf roen cZwartsJ~exeh in het hartL OSG richt zich op sobere nieuwbouw In twee jaar 15 procent minder Den Hoorn bezorgd over daling overnachtingen ■msm Met schutting verdwijnt ook kampeerder Loodsmansduin Tijdelijke huisvesting vraag 'Geen economische binding' Man moet huis binnen vier maanden verlaten J*Jreiland- 'Ruimschoots op tijd klaar' Provincie dreigt met dwangsom archief VRIJDAG 20 OKTOBER 2006 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 1211 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg In het kader van het Loodsen- project heeft ondernemer Min ne Goënga van de gelijknamige supermarkt in Den Hoorn de benutting van het aantal toeristi sche slaapplaatsen op het zuide lijk deel van Texel op een rij gezet. De cijfers, die hij presenteerde tij de jaarvergadering van TVO, zijn niet bemoedigend. Uitgegevens die hij van de gemeen- I, blijkt dat er op het zuiden van Texel (postcode 1797) 4.224 toeristische slaapplaatsen zijn. Het merendeel daarvan bevindt zich op camping Loodsmansduin. Het aantal overnachtingen per jaar in en rond Den Hoorn bedroeg in 2003 245.968, een benutting van 16,62 procent. beduidend lager dan de rest tan Texel, dat in 2003 een bezet- tnghad van 18,69 procent. In 2004 de gemiddelde bezetting in Den Hoorn naar 14,95 procent (Texel 18,46) en in 2005 naar 14,14 procent 17,86). In absolute aantal en daalde Den Hoorn van 245.968 in 2003 naar 209.247 in 2005, een daling van bijna 15 procent. Op Texel ceperkte de daling zich in die periode lot 4,5 procent. Ruim een kwart van iling op Texel (27,92 procent) veroorzaakt door Den Hoorn omstreken, dat nog geen tien pro cent van alle slaapplaatsen herbergt. Over cijfers van dit jaar beschikt Goënga, die zijn gegevens van de gemeente heeft, nog niet. 'Maar ik weet wel dat we dit jaar aanzienlijk minder omzet hebben gedraaid. Om de vinger aan de pols te houden, zou het wellicht beter zijn als iedere ondernemer elke maand zijn gege vens aan de gemeente overlegt Aan het noemen van een oorzaak van de dalende tendens waagt de ondernemer zich niet. 'We hebben het gesignaleerd en maken ons er in Den Hoorn buitengewoon veel zorgen over. Het is mede de aanzet geweest om tot het Loodsenproject te komen. In een gebied waar de camping zo'n groot stempel drukt op het aantal toeristische bedden, kan het niet anders dan dat de camping van grote invloed is op de lokale economie. We horen in de winkel veel ongenoegen over de regels en voelen ons soms net sociaal werker. Zonder regels kun je natuurlijk niet, maar als gast zou je er eigenlijk niets van moeten merken. Het getuigt niet van goed gastheerschap. De RST moet zich ook realiseren dat de gas ten van Loodsmansduin ook ónze gasten zijn. We willen daarom graag meedenken over de toekomst van de camping.' mW- Kampeerder Hans Sauerborn, die dertig jaar op Loodsmansduin heeft gestaan, sloopt de opstallen rond zijn caravan e enige. De nieuwe OSG wordt waarschijn- üjksoberder van aard. Het nieuwe schoolgebouw aan de Haffelder- «eg in Den Burg krijgt mogelijk tok minder vierkante meters dan in eerdere visies over is sproken. school heeft de bureaus die Is verbouw en nieuwbouw van de ISG begeleiden opdracht gegeven Rder te gaan met het ontwik ken van één schoolgebouw. De Rorbereidingen lagen even stil in tachting van de mening van de ditieke partijen, maar die toonden zich tijdens de commissievergade ring Middelen begin deze maand nog steeds voorstander van één schoolgebouw. De school moet wel rekening hou den met een krapper budget, onder meer doordat de gemeente vergeten was het budget aan te passen aan de inflatie. Daardoor kan er zes ton minder worden besteed. 'Plannen om bijvoorbeeld met een duurzame klimaatinstallatie een aangenaam binnenklimaat te realiseren moeten we laten varen', aldus plaatsvervan gend rector Henk van Atteveldt. Lees verder op pagina 7 Terrassen worden afgebroken, vlonders gesloopt en schuurtjes tegen de vlakte gehaald. Volop drukte op camping Loodsmans duin, waar kampeerders met een vaste standplaats gehoor geven aan het nieuwe voorschrift dat deze zaken vóór 31 december weg moeten zijn. Maar in veel gevallen verdwijnt met de schut ting ook de kampeerder. 'Ik heb hier 30 jaar gestaan, maar voor mij is de lol eraf', vertelt Hans Sauerborn. Ook tientallen andere vaste kampeerder pakken hun biezen. 'Niet het comfort, want daarvoor hoef je niet naar Loodsmansduin te gaan, maar de vrijheid en onbe zorgdheid. In combinatie met de natuur en de rust, maakt dat het kamperen hier zo aangenaam. Maar met al die regeltjes waarmee we nu zijn opgezadeld hoeft het voor mij niet meer', vertelt Sauer born. Onderwijl sloopt hij het hou ten schuurtje achter zijn caravan. 'Allemaal met toestemming van de beheerder neergezet en nu moet het weg. En ik ken nog wel schrijnender voorbeelden. Mensen die nog maar kort geleden veei hebben geïnves teerd en het nu moeten slopen. Kapitaalvernietiging. Maar wat ik nog erger vind is dat mensen mond dood worden gemaakt. Als je je mond open doet, dan kom je op de zwarte lijst. Mij maakt het niet meer uit, ik ben weg. Maar het druist tegen mijn rechtvaardigheidsgevoel in.' Hij doelt op de waarschuwing van de RST-directie dat kampeer ders die de stichting herhaaldelijk in een kwaad daglicht stellen, van het kampeerterrein worden verwijderd. Degene die de redactie in contact bracht met Sauerborn wil dan ook nadrukkelijk niet worden genoemd. Wie geen probleem met naams vermelding heeft is Tjeerd Faber uit Franeker. 'Ik heb het hélémaal gehad met de RST. Dit zijn praktij ken die ik niet meer pruim. Ik heb geen zin me hier nog langer te gaan zitten ergeren en begrijp niet dat de Texelaars dit over hun kant laten gaan. Dit is toch ook schadelijk voor de middenstand. Want we haalden onze boodschappen bij Goënga en kochten onze schoenen bij Mantje. Dat is nu over.' Op de camping doet het verhaal de ronde dat er van de 190 houders van vaste standplaat sen al 42 hebben opgezegd. Sau erborn: 'Vrienden van ons stonden al negen jaar op de wachtlijst. Nooit was er een plekje. Nu kunnen ze ineens kiezen uit zeventien plaat sen.' Faber: 'Zo'n wurgcontract, daar trapt toch niemand in.' RST-directeur Harry Mathijsen: 'Vorig jaar zijn er tien vertrokken en hoeveel het er dit jaar zijn, proberen we te inventariseren. Maar het zijn er beslist geen 42. En we hebben nog steeds een wachtlijst en men sen die daarop staan, zijn blij dat ze eindelijk aan de beurt komen. Wel is het zo dat een aantal leeggekomen plekken niet meer mag worden inge- sn uit Amsterdam afkomstige die drie jaar geleden een 'is kocht aan de Herenstraat in to Hoorn en daar ging wonen, Het binnen vier maanden zijn iszen pakken omdat hij geen fevestingsvergunning heeft. Die gunning kreeg hij niet omdat b w vinden dat hij onvoldoende ^yjlftonomische binding heeft met H sflswaar is hij op Texel zakelijk jfef, maar het geld dat hij daarmee ffdient is slechts een fractie van de tering van een pensioenfonds n ca, €43.000,- die hij daarnaast liet. Het college vindt daarom dat iVoor zijn inkomen niet afhankelijk foil Texel zodat van economische Mng geen sprake is. ^deze opvatting lijken b en w het Weel van de Alkmaarse recht- en de Raad van State die eerder met de kwestie bezig Wen, te trotseren. Beide rechts- ?eges stelden de man in het gelijk hij bezwaar en beroep aante- ïhouda "de tegen het weigeren van de hem aangevraagde huisves- Svergunnmg. De motivering van ■■"'bank en Raad van State gaven Qemeente echter de mogelijk- *j'om voet bij stuk te houden. °al ging rollen toen de betrokke- mei 2003 aan de Herenstraat 9 Wonen en zich liet inschrijven ■to bevolkingsregister. Hij werd gemaand een huisvestings inning aan te vragen. Maar hij dat deed werd de vergun- [- 9eweigerd en hij kreeg tevens aanschrijving om de onrecht- rkt.n matige bewoning van het pand te staken. Het college vond dat hij er onvoldoende is was geslaagd zijn economische binding met Texel te bewijzen. De inkomsten uit onder neming waarop de man had gewe zen bedroegen ongeveer tweederde van het toen geldende minimum loon, terwijl destijds de eis gold dat de inkomsten ten minste gelijk moesten zijn aan het minimumloon. Te streng De aanvrager maakte via de bezwaarschriftencommissie ver geefs bezwaar bij het college, maar kreeg gelijk van de Alkmaarse rech ter. Die vond dat de gemeente te streng was geweest. Waar het om gaat is dat de inkomsten uit het betreffende gebied een substantieel deel van de totale inkomsten moeten zijn om van economische binding te kunnen spreken. Door het mini mumloon te eisen gaat' men te ver, omdat het minimumloon in beginsel als een volwaardig inkomen moet worden beschouwd en dus meer omvat dan een substantieel deel van de totale inkomstenverwerving. De Raad van State dacht er ook zo over, maar constateerde wel dat tij dens de procedure onduidelijk was gebleven over welke andere inkom sten de bewoner van het pand kon beschikken. De man wilde daarover geen duidelijkheid geven, terwijl dat volgens de Raad van State wel nodig was om te bepalen of het op Texel verdiende inkomen een substantieel deel was van het totale inkomen. Desgevraagd gaf de man die duidelijkheid later alsnog: al in 2003 beschikte hij over een ZKV- uitkering van €44.566,- per jaar. Het op Texel verdiende geld vormde slechts 15 tot 20 procent van de totale inkomsten. Het college con cludeert hieruit dat van economi sche binding in de zin van de Huis vestingwet geen sprake is omdat de aanvrager voor zijn inkomen niet van Texel afhankelijk is. Dwangsom Hij zal de woning dus moeten ontrui men, maar krijgt daarvoor twee keer zoveel tijd als de gebruikelijke twee maanden. Als hij daarna niet is ver trokken, moet hij een dwangsom van €250,- per dag betalen, wat kan oplopen tot maximaal €15.000,-. Bij volgende aanvragen zal de gemeen te rekening houden met de uitspra ken van de rechtbank en de Raad van State bij het bepalen van de economische binding, met name als andere inkomsten in het geding zijn. Waarschijnlijk zal worden besloten dat het op Texel verworven inkomen ten minste 90 procent van het totale inkomen moet zijn, om van een sub stantieel deel te kunnen spreken. 'Daarmee wordt recht gedaan aan de grote druk die op de schaarse woningvoorraad wordt uitgeoefend en wordt het beslag dat daarop wordt gelegd door personen die nauwelijks een reële binding met het eiland hebben tot een minimum teruggebracht.' Het college vindt niet dat voldoende maatschappelijke binding ontstaat als iemand maar lang genoeg zon der huisvestingsvergunning in een huis woont. Weliswaar staat in de verordening dat drie jaar ingezeten schap in beginsel voldoende is om maatschappelijke binding te clai men, maar in dit geval zou dat niet opgaan omdat de bewoning illegaal was en omdat dit ook aan de bewo ner kenbaar is gemaakt. De provincie legt de gemeente vanaf 2007 een dwangsom van tienduizend euro per maand op als het historisch archief dan nog niet in een archiefbewaarplaats is ondergebracht. Burgemeester en wethouders verwachten vóór die tijd aan de eisen te voldoen en de boete af te wenden. Gedeputeerde Staten (GS) hebben laten weten dat zij voornemens zijn de gemeente via bestuursdwang een dwangsom tot maximaal €60.000,- op te leggen, omdat het archief per 1 oktober niet in een archiefbewaar plaats was ondergebracht. Archief stukken uit de periode 1615 tot 1985 liggen nu in een archiefruimte en de gemeente overtreedt daarmee de eisen van de Archiefwet. Volgens de brief van GS heeft de gemeente twee weken de tijd om te reageren. Als dat het provinciebe stuur geen aanleiding geeft van het voornemen af te zien, wordt er vanaf 2007 daadwerkelijk tienduizend euro per maand in rekening gebracht tot dat het archief wel goed is gehuis vest. Het besluit van de raad om voor €60.000,- een archiefbewaar plaats op het eiland te realiseren, is volgens een woordvoerder van de provincie niet voldoende. 'De archie ven zijn daarmee nog steeds niet veilig gesteld. Ze moeten zich in een ruimte bevinden die aan de eisen van de Archiefwet voldoet.' Zolang de dwangsomprocedure loopt, is de provincie niet van plan het archief in beslag te nemen. Wethouder Peter Bakker zegt in een reactie dat er voorbereidingen zijn getroffen voor de vereiste aanpas sing van de archiefruimte in de kel der van het raadhuis. 'De offertes zijn onderweg.' Bakker verwacht dat het karwei ruimschoots binnen de door de provincie geboden drie maan den is geklaard. Van de €60.000,- die raad beschikbaar heeft gesteld, worden bouwkundige en brandwe rende voorzieningen getroffen. Ook wordt een installatie aangeschaft die voor een bepaalde temperatuur- en luchtvochtigheid moet zorgen. Deze klimaatinstallatie is verplaatsbaar, waardoor hij ook gebruikt kan wor den als het archief naar een alsnog nieuw te bouwen raadhuis of een ander gebouw zou gaan. Volgens de Archiefwet moeten de omstandighe den in een archiefbewaarplaats dus danig zijn dat stukken er minstens honderd jaar zonder noemenswaar dige achteruitgang kunnen worden bewaard. Voor een archiefruimte geldt een termijn van twintig jaar. Bakker wijst erop dat het besluit van de raad om het historisch archief op het eiland te houden in totaal meer dan €60.000,- gaat kosten. Als het archief naar het Regionaal Archief in Alkmaar was overgebracht, had die het digitaliseren van diverse delen voor zijn rekening genomen. 'Nu het archief op Texel blijft, komt het voor onze rekening, een uitgave van ongeveer anderhalve ton. Boven dien moeten we zorgen voor een deskundige beheerder die tenmin ste 20 uur per week voor het archief vuld, omdat de caravans te dicht bij elkaar stonden. Dat mensen nu aan het opruimen zijn geslagen, komt omdat we nu een container heb ben neergezet waarin ze gratis hun afval kunnen storten. Straks moeten de kampeerders zelf de stortkosten betalen. Dat de camping in kwaliteit achteruit gaat en er niet meer aan onderhoud wordt gedaan, daar ben ik het daar absoluut niet mee eens. Als er iets stuk gaat, dan repareren we dat. Andere mensen vinden het tempo waarin vernieuwingen plaats vinden met hoog genoeg Maar we kunnen niet alles tegelijk. Of ze kla gen dat de tarieven omhoog gaan. Maar we moeten wel elk jaar ver hogen, anders komen we niet uit de kosten.' Op de camping gaat ook het verhaal dat er dit jaar 20.000 minder over nachtingen zouden zijn. Mathijsen: 'Ook daar klopt niets van. 2006 is voor ons een bevredigend seizoen geweest.' Lekkerste cake De lekkerste cake van Noord-Hol land komt dit jaar uit Oudeschild. Echte Bakker Timmer heeft de eer ste prijs gewonnen bij een cake wedstrijd van Nederlandse Brood- en banketbakkers Ondernemers Vereniging (NBOV) afdeling Noord- Holland. Pagina 5 m Slagersdynastie Voor veel Texelaars is het een begrip: worst van slager Ran. Al 109 jaar, want zo lang is het geleden dat Andreas Ran de slagerij in de War moesstraat overnam en begon met het maken van de befaamde rook, met- en andere worst. Met dezelfde toewijding bereidt kleinzoon Niek worst in zijn slagerij in de Koger- straat. Pagina 6 Voetbalmeiden Stoere meiden die met de kicksen aan recht op het doel af gaan. Net als landelijk is meidenvoetbal op ons eiland enorm populair. Alle Texelse voetbalclubs hebben inmid dels een flinke aanwas en het ziet er voorlopig niet naar uit dat daar een kentering in komt. Pagina 8 Openingstijden publieksbalie De gemeente maakte een fout bij het publiceren van de nieuwe ope ningstijden van de publieksbalies in het raadhuis. De juiste openingtij den zijn: maandag, dinsdag, woens dag en donderdag van 8.30 tot 12.30 uur en vrijdag van 17.00 van 19.00 uur. De openstelling op vrij dagavond geldt als proef tot 1 april volgend jaar. Fietser valt Politie en hulpverleners kwamen woensdagavond in actie nadat een oudere wielrijder langs het fietspad tussen De Koog en Den Burg ten val was gekomen. De verwonding viel mee, er moest wel geruime tijd naar zijn bril worden gezocht. beschikbaar is. Maar wij leggen ons natuurlijk neer bij het besluit van de raad.' De provincie meldt in een persbericht dat de tot nu toe ontoereikende klimaatbeheersing schade aan de 'unieke historische archieven' heeft toegebracht. Naast de schimmeluitbraak blijken bij con troles ook gevallen van inktvraat te zijn geconstateerd en werden zoge heten papiervisjes waargenomen. Dat zijn grijsachtige beestjes van nog geen centimeter lang die zich over het algemeen tegoed doen aan papier met lijmstoffen. Ze eten ook schimmels. Volgens een woordvoer der van de gemeente zijn de visjes tijdens de recente schoonmaak van het archief samen met de schim mels verwijderd. Vrouw valt met invalidenwagen Een inwoonster van Den Burg is maandagmiddag gewond geraakt door een val met haar invalidenwa gen. Ze reed over de rotonde op de kruising van de Bernhardlaan en de Waalderstraat toen de wagen kantelde. Hierbij liep de bestuurster verwondingen aan haar hoofd en een schouder op. (Advertentie) Publieksbalie gemeentehuis Maandag van 08.30 tot 12,30 uur Dinsdag van 08.30 tot 12.30 uur Woensdag van 08.30 tot 12.30 uur Donderdag van 08.30 tot 12.30 uur Vrijdag van 17.00 tot 19.00 uur U kunt dan terecht voor alle producten en diensten van de gemeente Texel Schoorsteenbrand Een vogelnest heeft dinsdagavond een schoorsteenbrand veroorzaakt in een vakantiehuis van Euroase. De brandweer rukte uit om het vuur te doven. De gasten kregen van het park een ander onderkomen aangeboden. Volgens een woord voerder van de brandweer is het nest vermoedelijk omlaag gevallen toen de kachel aanstond, waardoor het huisje opeens vol rook kwam te TEXELSE'^COURAiNT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1