Storm geselt bomen, schapenboet en tuinhuisjes 6}roen ^wartsj^exels in het harL, w 'Ook Schulpengat zou niet hebben gevaren' Oosterbaans vertrek verbaast GroenLinks Politiek bezorgd over ziekteverzuim Texel 'Korting op Hamster bij nieuwe meierblis' UMlYE^f mantic Nieuws van de provincie Wagemaker haalt overkant niet 1- Ernstig letsel na auto-ongeluk hil. ove' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12123 Verschijnt dinsdag en vrijdag VRIJDAG 3 NOVEMBER 2006 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg y. Menig boom heeft de storm van linsdag op woensdag niet door- in. De eerste sneuvelde dins dagavond rond 20.00 uur, waarna vele andere volgden. Een drukke nacht voor de brandweer. I lagavond rukte de brandweer iit toen ter hoogte van Op Ruim te een boom op het fietspad was gevallen. Omstanders hadden de boom snel aan de kant gesleept, waarna brandweerlieden deze met opvallende linten markeerden, 's Nachts kwamen meldingen binnen over omgevallen bomen of opge waaid riet op de Nieuwlanderweg, de Staart en de Kadijksweg. Ter hoogte van het tankstation van voor heen Kieviet ging om woensdag om 6.00 uur een boom tegen de vlakte, die dwars over de Pontweg viel. In de loop van de ochtend kwamen meldingen vanuit de Markgrave en de oude Kogerweg. Een flinke ravage ontstond toen tegenover de Vrije School een boomstam het begaf en de Gasthuisstraat dreigde te versperren. Zaagploegen van de gemeente waren snel ter plekke en voorkwamen dat de boom op de weg terecht zou komen. Ook op andere plekken sneuvelden bomen. Bij De Cocksdorp werd een beton nen picknickset vanuit het duin op het strand geworpen en hier en daar hadden tuinhuisjes het zwaar te ver- Maar een meerderheid van de raad duren. De schapenboet van Joop wilde met aan een volledige subsi- Ran langs de Veenselangweg die die, met als resultaat dat de restan- al geruime tijd op instorten stond, ten nu op een hoop liggen. bleek niet tegen de storm bestand. Het betrof de boet waarvoor Jan Koolhof m zijn tijd als raadslid her haaldelijk heeft geprobeerd subsidie los te krijgen voor de restauratie. Windstoten die opliepen tot kracht twaalf zorgden er woensdagmor- jen voor dat de boot geruime ijd uit de vaart was. Om 6.00 uur ertrok de boot wel van Texel, laar toen voor de haven van Den «Ider windkracht 11 tot 12 bleek 8 staan, vond de kapitein het ïiverantwoord om de haven bin- len te varen. Om 11.15 uur ver tok de eerste afvaart vanaf Texel, fefwijten aan het adres van TESO leven niet uit. vertrek stond er voor de 'luwe' Even van Texel windkracht negen uit Set noord-noordwesten; omstandig- :n waaronder goed kan worden Dus waagde de kapitein let er op. Maar voor de haven van Oen Helder, dat bij noord-noordoos- inwind pal op de wind ligt, bleken ie omstandigheden te extreem om tinnen te varen. Alex Cofino van Bij zo'n harde wind heb je Wc voor de haven heel veel dwars- wmogen nodig om het schip op de Jste koers te houden. Op volle zee naakt dat niet zoveel uit. maar wel bi het passeren van de havenhoof- £n Zeker met zoveel mensen aan Bord is het risico te groot.' kwijten aan het adres van TESO te/en niet uit. 'Waarom is er nadat ïWagemaker niet kon worden afge- "«erd in Den Helder, niet besloten bi de Molengat of de Schulpengat ie zetten? Deze schepen hebben ïwezen dat ze tot windkracht 12 aider al teveel problemen kun- «en doorvaren', uitte een regelmatig ^bruiker zijn ongenoegen. Cofino; 'Ook met de Schulpengat Men we onder deze omstandig- Hk '«den de haven niet kunnen bin- Tjl "«ivaren. Weerkundigen zeggen dat rl ïo'n extreme situatie zich gemid- Pd eens in de zeven jaar voordoet. V Net was voor het laatst in oktober sb 2002 dat onder soortgelijke omstan digheden de Schulpengat niet kon varen.' Om precies te zijn 27 okto ber, toen tijdens een zuidwester storm met uitschieters naar kracht 11 het binnenvaren van de haven volgens de Texelse Courant 'een hachelijke operatie begon te wor den' en enkele overtochten moesten worden geschrapt. Volgens de krant was het daarvoor in 25 jaar drie keer eerder voorgekomen dat de Texelse boot wegens te harde wind niet kon varen. Cofino: 'De Dokter Wagemaker heeft weliswaar een groter windvangend oppervlak dan de Schulpengat, maar per vierkante meter wel veertig pro cent méér vermogen dan de Schul pengat. De besturing is anders, maar de kwaliteit doet zeker niet onder voor de oude schepen. De kapi tein heeft juist gehandeld en is zeer zorgvuldig te werk gegaan. De eigen waarneming op het schip werd geve rifieerd aan de hand van de meetge gevens van de Verkeerscentrale in Den Helder. Afmeren bij windstoten van kracht twaalf is onverantwoord.' Toen het ernaar uitzag dat er de hele ochtend met kon worden gevaren, besloten de meeste passagiers bij terugkeer op Texel weer huiswaarts te keren. Een stuk of vijf auto's bleven aan boord. Om te weten wanneer de boot weer zou kunnen varen, stond TESO in verbinding met de verkeerscentrale van vliegveld De Kooy, waar rond 10.00 uur nog windkracht 10 werd gemeten. Via de landelijke media werden reizigers 's morgens vroeg al op de hoogte gebracht. Hierdoor bleef het opstel terrein op Texel nagenoeg leeg en stonden er in Den Helder volgens TESO slechts een stuk of vijftien vrachtauto's. Rond 12.30 uur kon weer volgens de normale dienstre geling worden gevaren. GroenLinks heeft met verbazing en teleurstelling gereageerd op het plotselinge vertrek van Arthur Oosterbaan uit de gemeenteraad. Volgens fractievoorzitter Henny Festen en wethouder Peter Bakker is hij welkom als hij wil terugkeren, maar ze achten de kans dat hij dat doet klein. Oosterbaans vertrek kwam voor Festen en Bakker als donderslag bij heldere hemel. Ze moesten het dinsdag beiden van de raadsgrif- fier horen. Directe aanleiding was een gesprek dat Oosterbaan, Festen, Bakker en leden van het bestuur en de steunfractie maandagavond over het functioneren van de fractie had den. Daarbij werden onder meer de rolverdeling tussen Festen en Oos terbaan besproken. Oosterbaan was vier jaar lang fractievoorzitter, maar deed bij de raadsverkiezingen een stapje terug. Festen en Bakker erkennen dat de nieuwe rolverdeling nog niet fantas tisch verliep, maar het functioneren van Oosterbaan als raadslid stond buiten kijf. Bakker: 'We hebben die avond expliciet ons vertrouwen en waardering in hem uitgesproken. Hij is van grote waarde voor GroenLinks, onder meer vanwege zijn kundigheid.' Kritiekpunt was dat hij zich onder meer in contacten met de media wat minder zou moeten uitlaten over onderwerpen die op het bordje van de fractievoorzitter liggen. De verga dering ging er soms emotioneel aan toe. 'Maar we wilden zeker niet dat hij zou stoppen', aldus Festen. Volgens haar was het voor de fractie wennen dat GroenLinks sinds het voorjaar weer aan de coalitie deel neemt. 'Dat betekent dat we meer moeten afstemmen met de andere partijen in de coalitie. In de opposi tie kun je vrijuit gaan, maar je moet nu rekening met elkaar houden.' De twee achtten het niet onmogelijk dat Oosterbaan moeite had met de nieu we verhoudingen. Oosterbaan stelt in een verklaring dat hij tot de conclusie is gekomen dat zijn partijgenoten niet altijd vertrouwen in zijn optreden hebben. 'Ik heb mij altijd betrouwbaar willen opstellen in de fractie, ook in de coalitie, maar ik ben wel kritisch. Ik wil als raadslid de vrijheid hebben om te zeggen wat ik verstandig vind zoals ik de afgelopen jaren heb gedaan. Ik denk dat dat goed is voor GroenLinks en voor Texel.' Oosterbaan suggereerde in zijn dins dag verspreidde verklaring dat Groen Links waarschijnlijk iemand voor de fractie zoekt die anders opereert dan hij, maar daar komt hij op terug. Voor hem speelt vooral het vertrouwen een belangnjke rol. Volgens alle betrokken is er verder geen ruzie met elkaar. Festen: 'We willen graag met hem praten, want de verstandhouding was goed.' Volgens Bakker is het niet de bedoeling Oosterbaan om te praten. 'We gaan er vanuit dat zijn keuze defi nitief is.' Festen: 'Ik vind het heel erg, maar we moeten het respecteren.' GroenLinks is van plan Rikus Kieft en Rob Heijman, die derde en vierde stonden bij de raadsverkiezingen, te polsen voor het raadslidmaatschap. De partij hoopt in ieder geval de frac tie tijdens de begrotingsvergadering op 14 november weer compleet te hebben. Tijdens de raadsvergade ring dinsdagavond werd eveneens verbaasd op het vertrek gereageerd. Oosterbaan was al niet meer aan wezig. Burgemeester Joke Geldorp zei 'stil en geschokt' te zijn 'Hij was een goed functioneren raadslid met een creatieve inbreng, humor en een hoog democratisch gehalte.' Ze nep Oosterbaan via Radio Texel op na afloop langs te komen, omdat de raad behoefte had afscheid van hem te nemen. Of die boodschap hem die avond bereikt heeft, is niet bekend, maar hij kwam niet. In zijn verklanng zegt Oosterbaan dat zijn besluit ook voor hem onverwacht en schokkend is geweest. Hij maakt zijn excuses aan de Texelaars die op hem hebben gestemd en dankt de raad. het col lege en andere medewerkers op het raadhuis. Kamerlid PvdA bezoekt Texel Diederik Samson, lid van de Twee de Kamer voor de PvdA, is vrij dag 10 november op Texel. Hij is in de aanfoop naar de landelijke verkiezingen door de Texelse afde ling van zijn partij uitgenodigd 'een hartig woordje te wisselen' over de standpunten van de PvdA. 'Welke landelijke onderwerpen raken het leven op Texel?', luidt de vraag die centraal staat tijdens een bij eenkomst in de Schoutenzaal van De Lindeboom. Aan de orde komen onder meer de werelderfgoedstatus, de PKB Waddenzee en de veer bootverbinding. Samson is expert op gebied van milieu, Waddenge bied en duurzaamheid. In het tweede gedeelte van de bijeenkomst wordt de mogelijkheid besproken Texel 'als duurzaam voorbeeld op de kaart te zetten'. Naast de PvdA-prominent is Han Lindeboom uitgenodigd. Hij is wetenschappelijk directeur van Ima- res en deskundig op het gebied van het menselijk gebruik van de natuur. Op de agenda staan onder meer het streven van de gemeente om in 2030 wat betreft energie zelfvoorzienend te zijn, de levensvatbaarheid van een Texelse Energie Maatschappij en de frictie tussen 'groene' wensen en het toerisme. In beide gevallen zijn Texe laars welkom om mee te praten. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. 'o raakte zwaar beschadigd bij het ongeval. iFoto Texelphoto.nl) «j, J3i'e' N 32-jarige man uit Den Burg is fnsdag om 16.30 gewond geraakt een auto-ongeluk aan de Wes- "eg nabij Den Hoorn. De man ter hoogte van Hoeve Vrij en !l en raakte door onbekende oor- Sak de berm in. De auto is in de sloot terecht gekomen en vervol gens over de kop geslagen. De man droeg geen gordel en is de auto uit geslingerd, vermoedelijk door het dakraam. Hij is met hoofd- en inwendige verwondingen naar het Gemini ziekenhuis overgebracht. Texelaars krijgen volgend jaar ten tijde van de meierblis mogelijk kor ting op het brengen van afval naar de Hamster. De gemeente bestu deert plannen om op die manier het storten van verboden goede ren op de vreugdevuren terug te dringen. Dat maakte burgemeester Joke Gel dorp gisteravond bekend tijdens het jaarlijkse bezoek van het college aan Oudeschild. Door het illegaal storten terug te dringen, hoopt het college de traditie in stand te kunnen hou den. Afgelopen jaar ging het, diverse oproepen ten spijt, toch mis in Oude schild en De Koog. Geldorp henn- nerde eraan dat justitie de traditie nog steeds in de gaten houdt. Een paar jaar geleden hing al eens een verbod in de lucht, maar dat kon de gemeen te afwenden door toe te zeggen dat de vuren voortaan schoon zouden zijn. Door het brengen van afval naar de Hamster tijdelijk aantrekkelijker te maken, hoopt de burgemeester ook de kosten voor het opruimen van afval op de meierblissen terug te drin gen. 'Daar wordt nu jaarlijks vijftigdui zend euro voor gereserveerd en dat is eigenlijk vijftigduizend euro teveel.' Ze hekelde onder meer de aanwezigheid van grote boomstammen. 'Die liggen soms nog vier weken na te gloeien. Dat kun je ook ten opzichte van de toensten met maken.' Dorpscommis sievoorzitter Koos Zegers zei dat hij inmiddels twee mensen heeft gevon den die volgend jaar toezicht willen houden. Zoiets gebeurt ook al bij de meierblis van Het Noorden. Zegers ging op zoek omdat het dorp een 'gele kaart' van de burgemeester had gekregen. Als het nog een keer mis gaat, mag er geen blis in Oudeschild meer worden gehouden. Geldorp deed een dringende oproep aan de bevolking elkaar onderling aan te spreken als er opnieuw ver boden materiaal op het vuur gaat. 'Wees zuinig op deze traditie, want er verdwijnen er al teveel.' Ze beloofde dat de gemeente vóór de volgende meierblis een lijst publiceert waarop staat wat wel en niet mag. De gemeente Texel kampt met het hoogste ziekteverzuim van alle gemeenten in de Kop van Noord- Holland. Tot en met september kende de gemeente een verzuim van 7,22 procent. Dat is gemiddeld twee tot drie procent hoger dan elders in de Noordkop. Diverse politieke partijen maakten zich tijdens de raadsvergadering zorgen over het verzuim. Eric Hercules (PvdA) opperde de suggestie dat er structu reel iets fout zit bij de gemeente. Hij vroeg zich voorzichtig af of de reor ganisatie mogelijk een oorzaak is. 'Er zijn tekenen dat er meer aan de hand is dan normaal ziekteverzuim. We willen graag meer achtergrondinfor matie.' Piet Standaart (Texels Belang) vond het verzuim in vergelijking met landelijke cijfers nog meevallen, maar wilde van het college horen hoe het wordt teruggebracht. Landelijk ligt het ziekteverzuim bij gemeenten dit jaar op 6,3 procent. Burgemeester Joke Geldorp zegde de partijen toe dat de cijfers nader worden uitgesplitst, zodat er een dui delijker onderscheid in kortstondig en langdurig ziekteverzuim kan worden gemaakt. Ze wees de raad er op voorhand op dat een paar medewer kers zeer langdung ziek zijn. Volgens haar heeft de gemeente een goed beleid om met zieken om te gaan. 'Er wordt meteen contact gezocht en ieder krijgt een traject aangeboden om terug te komen.' Volgens de bur gemeester is er geen relatie met de reorganisatie van de afgelopen jaren. Ze corrigeerde Gerbrand Poster (WD) die een rechtstreeks verband trok. Hij vroeg zich af hoeveel gevallen van stress en burnouts er zijn door de herplaatsingen en functieveranderin gen die zich tijdens de reorganisatie hebben voorgedaan. De burgemees ter erkende indirect dat de werkdruk is toegenomen door te wijzen op een gjs| gemeentetexel Publieksbalie gemeentehuis t/m donderdag: 08:30 tot 12:30 uur. Vnjdag: 17.00 tot 19:00 uur Tot ziens! Uitgifte kavels Een poging van de WD om het uit- giftebeleid van kavels voor de vrije sector te wijzigen, is dinsdagavond op mets uitgelopen. De liberalen kregen alleen steun van de PvdA. Pagina 5 Imares Wageningen Imares blijft mogelijk toch op Texel. Het nieuwe zeeonder zoeksinstituut, waarin het op Texel gevestigde Alterra dit jaar is opge gaan, ziet af van haar plannen de gehele organisatie op één plek te huisvesten. Het wordt verspreid over drie locaties. Pagina 7 Meer over de storm elders in deze krant. bnef die de ondernemingsraad in mei aan de raad stuurde. Die kaartte toen aan dat de werkdruk toeneemt. Er werd een beroep op de raad gedaan meer duidelijkheid te geven over het takenpakket van de gemeente. De gemeente heeft tot het eind van het jaar geen geld meer om zieke mede werkers te vervangen. Het jaarlijkse budget van €150.000.- voor vervan ging is op en de raad heeft aangege ven geen extra geld uit te trekken. Vol gens Geldorp heeft het college Den Helder inmiddels laten weten geen gebruik meer te maken van Helderse parkeerwachten die twee zieke Texel se parkeerwachten vervingen. Als er nu op een afdeling iemand wegvalt, moeten de andere medewerkers de extra werkzaamheden tijdelijk onder ling opvangen. 'Pas vanaf volgend jaar is er weer geld voor vervanging.' Wereldwinkel Het vrijwilligersbestand van de meeste Wereldwinkels heeft flink te lijden onder de vergrijzing. Zo niet op Texel, waar de animo het afge lopen jaar zowel onder klanten als medewerkers flink is gegroeid. Pagina 9 Onterechte stempassen In de aanloop naar de verkiezin gen voor de Tweede Kamer op 22 november heeft de gemeente zo'n 175 stempassen verstuurd aan Texe laars die niet kiesgerechtigd blijken te zijn omdat zij een andere dan de Nederlandse nationaliteit hebben. Dit door een fout in de door de afde ling Burgerzaken gebruikte program matuur. Er zijn meerdere gemeen ten die van dit programma gebruik maken en ook bij andere gemeenten in Noord-Holland zijn 'buitenlandse' kiezers opgeroepen. Inmiddels is een brief naar de desbetreffende mensen gestuurd (in het Nederlands en in het Engels), waarin hen wordt verzocht de kiespas bij het gemeen tehuis in te leveren of terug te sturen. De gemeente maakt daarbij excuses voor de gang van zaken. Hoge snelheid: rijbewijs kwijt Een 30-jarige inwoner van Den Burg moest woensdagmiddag zijn rijbe wijs inleveren nadat hij door de politie was betrapt op extreem te hard rijden. De man reed in zijn auto over de Nieuwlanderweg, toen. hij rond 14.25 uur een niet als zodanig herkenbaar politieauto inhaalde. Hij had er flink de sokken in en haalde, gevolgd door de politie, snelheden van 120 kilometer per uur, 40 kilo meter harder dan toegestaan. Na de rotonde met de Ruigendijk gaf hij nog extra gas en reed hij op zeker moment 160. In de bebouwde kom van Den Burg kon de politie hem uiteindelijk een stopteken geven. Hij kreeg een proces-verbaal en omdat hij meer dan 50 kilometer te hard had gereden, moest hij ook zijn rij bewijs afstaan. (Advertentie) TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Lifestyle SDtstsas Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. NoOtO'^1 1 Week van de Jeugdzorg vol met activiteiten Win kaartjes voor de Haarlemse Basketbalweek! Kijk in deze krant! Noord/TTollond

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1