\R De Waal krijgt extra parkeerruimte VVD mist steun bij veranderen uitgifte Ziek en zeer op het raadhuis Kilometervergoeding voor gehandicapten Vergunning kampvuur laat op zich wachten Kerst- en Nieuwjaarskaarten TEXELSE J COURANT Prijswinnaars tekenwedstrijd kinderboekenweek Langeueld de Rooy: uur drukker uan huis uit VRIJDAG 3 NOVEMBER 2006 De Waal krijgt extra parkeer- njimte. Bedoeling is dat er langs het zogeheten Achterpad, bij de oude schuur van het Agrarisch Museum, auto's kunnen worden geparkeerd en langs de Lang- waal, aan de overzijde van de Sommeltjesweg. Nadeel van deze lokatie is dat een verkeersweg moet worden overgestoken, waar flink wordt doorgereden. Al in 2003 kaartte De Waal de par keerproblemen in het dorp aan bij de gemeente. Vooral 's avonds en tijdens evenementen staat het er vol auto's. Op 51 woningen heeft het Hogereind namelijk 46 parkeer plaatsen. Er vanuit gaande dat elk huishouden gemiddeld 1,2 auto's heeft, moeten er op het Hoger eind eigenlijk 60 parkeerplaatsen ajn Die ruimte ontbreekt. Auto's aan weerskanten van de straat, in combinatie met passerende auto's en fietsers pakt niet goed uit, met als gevolg dat tweewielers nog wel eens moeten afstappen. Ook het ontbreken van een afgebakende zone voor voetgangers en de toe name van spelende kinderen op straat, houdt de gemoederen in het rustieke dorpje bezig. Daarnaast is er het 'probleem' van het toe nemend bezoekersaantal van de Wielewaal, door bridge-avonden en andere activiteiten. Hierdoor worden regelmatig auto's langs de Som meltjesweg geparkeerd. Een onge wenste en onveilige situatie. Offi cieel is het niet toegestaan, maar tot dusver schrijft de politie geen bonnen uit, wellicht omdat er geen alternatief is. Op de drukbezochte bijeenkomst over dit onderwerp in De Wiele waal bood Bert Dennenberg van de gemeentelijke afdeling Infra en Bouw meerdere keuzes. Opties zijn onder meer graskeien bij de schuur van het museum, het Achterpad, het terrein van Hotel Rebecca, langs de Bomendiek, een laaggelegen par keerterrein achter de Bomendiek, het trapveldje voor het dorpshuis, de Langwaal en het terrein ernaast. Eigenaar Jan van der Haas heeft enkele jaren geleden aangegeven dit wel te willen verhuren. Uit de reacties viel af te leiden dat aan elke optie wel een nadeel kleeft. Favoriete optie voor de bezoekers van de Wielewaal is de Langwaal (de weg tussen de Sommeltjesweg en de Laagwaalderweg) met als complicatie dat een drukke ver keersweg moet worden overgesto ken. Ter plekke wordt vaak (te) hard gereden. Om de snelheid eruit te halen, luidde de suggestie om als verkeersremmer en oversteekplaats een druppel in de weg aan te bren gen. Maar dit is een dure ingreep en gezien de huidige financiële krap te bij de gemeente een probleem. Vooralsnog werd toch gekozen voor het verharden met graskeien van de berm, zodat hier auto's kunnen wor den geparkeerd. Het oversteekpro- bleem is voorlopig onderwerp van studie. Voor de bewoners van het Hogereind gaat de gemeente langs of bij het Groenewegje, het zogehe ten Achterpad, een bescheiden par keergelegenheid aanleggen. Bedoe ling is verder om op het Hogereind parkeervakken aan te brengen, er wellicht éénrichtingverkeer van te maken en met andere kleine maat regelen op korte termijn verbetering in de situatie aan te brengen. Pieter-Jan Kooger overviel gemeen te en dorpscommissie met het plan om op de plek van de verouder de bejaardenwoningen een 'ver snipperde' parkeervoorziening te maken. De huizen worden niet meer bewoond door bejaarden en zullen te zijner tijd worden gesloopt, luidde zijn redenering. Een oplossing voor de lange termijn, waarvoor Kooger vooralsnog weinig steun kreeg. I Een poging van de WD om het II uitgiftebeieid van kavels voor de (vrije sector te wijzigen, is dins- II dagavond op niets uitgelopen. De liberalen kregen alleen steun van de PvdA. [De WD wilde een verandering aan- ingen in het puntensysteem dat gemeente hanteert bij de toe- [wijzing van kavels. Volgens dat iteem kreeg iemand die zich vooreen kavel inschreef 36 bonus- [punten als hij bij verhuizing een koopwoning zou achterlaten. Een jaar geleden bracht net college een wijziging in aan. Mensen die een woonhuis boven de koop prijsgrens van €272.000,- achterla gen, krijgen die 36 punten niet meer. De WD vond dat dat hersteld moet «orden. at stuitte bij andere partijen tegen borst, onder meer omdat de iralen zich op één persoon baseerden die tijdens een commis sievergadering zijn beklag over het puntensysteem had gedaan. De nan wachtte al tijden op een kavel. We kunnen individuele belangen net via de raad gaan behartigen', aldus Henny Festen (GroenLinks). haar kan het puntensy steem ook niet zomaar worden gewijzigd, terwijl de gronduitgifte vide Volmolen bezig is. Piet Stan daart (Texels Belang) wees erop dat wethouder Nico Kikkert (grond gebied) op verzoek van de raad al naar het gronduitgiftebeleid kijkt. DeWD-fractie kreeg wel steun van de PvdA. Eric Hercules wees erop dat de vrije sector niet bedoeld is voor starters. Doorstromers meer kansen geven, komt volgens de sociaaldemocraten weer ten goede aan de starters. 'Dan kan er een sociale doorstroming plaatsvin den.' Wethouder Marian Merkelbach, die de afwezige Kikkert verving, vond 'et niet verstandig het puntensy steem op één punt aan te passen. is het beter naar het geheel ie kijken. Ik kan op een briefje teven dat er anderen in de proble men komen als er één ding wordt aangepast.' Ze gaf Frank Kingma (WD) gelijk dat het puntensysteem complex en ingewikkeld is, maar dat is volgens haar zo gegroeid om zo eerlijk en rechtvaardig mogelijk bouwgrond toe te wijzen. Volgens Merkelbach kan de raad echter terugkomen op het systeem als in de commissie Grondgebied van 20 november de bouw in de Volmolen wordt geëvalueerd. De wethouder wees de raad erop dat de inspreker die zijn beklag had gedaan inmid dels een kavel is toegewezen. PHH-gebouw De WD kende een weinig gelukki ge avond. Een motie waarin aange drongen werd op een nieuw raads besluit voor het PHH-gebouw werd door de voltallige raad afschoten. Volgens de liberalen is een nieuw besluit nodig omdat de Stich ting Wonen Texel projectleider is geworden. Standaart noemde het triest dat de WD een motie had ingediend, omdat Texels Belang hetzelfde punt recent in een open brief bij het college heeft aange kaart. Die brief wordt volgende week door het college behandeld. Een juridische toetsing moet dui delijk maken of een nieuwe raads besluit nodig is. Fractievoorzitter Gerbrand Poster kreeg tijdens de rondvraag een reprimande van de burgemeester. Zij waarschuwde hem de rond vraag niet te gebruiken voor louter het maken van opmerkingen. Pos ter had de dorpen opgeroepen bij de behandeling van de begroting aanwezig te zijn, omdat het vol gens hem totaal niet goed gaat met de gemeente. Geldorp wees hem erop dat rondvraag bedoeld is om vragen te stellen en met om opmer kingen te maken. Poster trok zich daar weinig van aan en ging verder door uit het vertrek van raadslid Arthur Oosterbaan de conclusie te trekken dat de coalitie aan het wankelen is. Dat leverde hem een officiële 'gele kaart' van de burge meester op. Reconstructie parkeerterrein Een dezer dagen wordt begonnen met de reconstructie (verplaat sing) van het parkeerterrein aan de Emmalaan bij e tennisbanen van Deuce. Verwacht wordt dat het werk voor de kerst is vol tooid. Het karwei is gegund aan Ken- nemer Wegen- en Waterbouw uit Schagen die bij de op 2 oktober gehouden openbare aanbesteding met €78.000,- als laagste uit de bus kwam. Tweede was Wester- laken uit Den Burg met €90.815,- derde Tatenhove uit Oudeschild (€95.900,-), vierde Koninklijke Wegenbouw Stevin uit Heerhugo- waard (€102.800,-). Bij het genoemde bedrag komen nog de kosten van het verplaat sen van lichtmasten, het verleggen IK DEMK DRTUTE VEEL CBKE HEB GEGETEN (v/ER&UMNiHGe«\ HONDHBUIKG li - xaoh BtïTOOM G«6> van NUON-kabels, de aanleg van groen en het verplaatsen van de rijwielstalling, waardoor de totale investering €145.473,- wordt. Dat valt ruimschoots binnen het oor spronkelijk geraamde budget van €151.250,-. Het verleggen van het parkeerterrein hangt direct samen met de aanleg van extra tennis banen voor Deuce. Overeengeko men is dat van de totale investering €80.660,- wordt betaald door Deuce en €70.590,- door de gemeente. Gezien de beperkte ruimte en ondanks het feit dat vrij veel bomen op het terrein zullen worden gekapt, zal het nieuwe parkeerterrein 10 tot 15 parkeerplaatsen minder tellen dan het oude. Exploitanten van groepsverblij- ven willen weten waar ze aan toe zijn met stoken van kampvuren op hun terreinen. Het verkrijgen van vergunningen verloopt moei zaam. Marijke Eelman (CDA) vroeg tijdens de raadsvergadering aandacht voor het probleem. Ze putte uit de erva ringen van een eigenaar van een groepsverblijf die al sinds 2004 ver geefs pogingen doet toestemming te krijgen. Kampvuren op erven van groepsverblijven zijn in principe niet verboden, maar de burgemeester moet er jaarlijks een ontheffing voor verlenen. De fractievoorzitter liet weten dat de exploitant in november 2004 op zijn eerste verzoek aanvankelijk een antwoord van drie A4-tjes kreeg. 'Je moest bijna juridisch geschoold zijn om dat te lezen, maar de conclusie was dat een kampvuur mag als er een vergunning wordt aange vraagd.' Die conclusie werd begin 2005 bevestigd door een nader onderzoek van de gemeente. De veronderstelling dat het stoken van open vuren totaal verboden was. bleek op een verkeerde interpretatie van de Wet Milieubeheer te berus ten. De eigenaar verstuurde begin 2005 een nieuwe aanvraag, maar na de ontvangstbevestiging werd het stil van gemeentelijke zijde. Ook tussentijds informeren naar de stand van zaken leverde de eige naar niets op. Afgelopen jaar vroeg hij wederom Er bestaat verwarring over de toekomstige vergoeding van reis kosten die gehandicapten moe ten maken voor het onderhouden van hun sociale contacten. De nu nog geldende regeling krachtens de Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) vervalt als per 1 januari de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) van kracht wordt. Wethouder Marian Merkel bach laat weten dat de door de gemeente te verstrekken reiskos tenvergoeding dan volgens deze nieuwe wet wordt geregeld. Maximaal 1.500 kilometer per jaar in de directe omgeving, wat wil zeggen binnen vijf vervoerszones van het huisadres, wordt door de gemeente vergoed. Die vijf zones beslaan in elk geval Texel. Voor wie bij voorbeeld in'Den Hoorn woont, hoort er ook een stuk van Noord- Holland bij. Kilometers buiten de directe omge- de naam 'sociale kilometers'. Het bezoek aan een ziekenhuis voor controle of behandeling valt daar niet onder. Daarvoor zou men kun nen aankloppen bij de ziektekos tenverzekering, maar als gevolg van veranderde regelgeving levert dat meestal niets op. Wie daardoor in financiële problemen komt, kan de gemeente vragen om zogeheten bij zondere bijstand. Dit is geen exclu sief recht voor mensen met een uitkering, maar geldt voor ieder die met minder dan een bepaald inko men genoegen moet nemen. TVL vergadert Leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) komen donderdag 9 november in theater De Kiekendief op vakantiepark De Krim bijeen voor de jaarvergadering. Naast de gebruikelijke zaken staat ook een discussie over de orgam- ving, dus verder dan vijf vervoerszo- satie en structuur van de VW op de nes van het huisadres, vallen onder de landelijke Valys-regeling. Deze regeling geeft recht op vergoeding van 750 (taxi)kilometers per jaar minus een eigen bijdrage van 16 een vergunning aan en opnieuw cent per kilometer, waarbij een bleef het verzoek liggen. 'Hij heeft begeleider gratis meereist. nu een aanvraag voor 2007 inge diend', beëindigde Eelman haar relaas met een lichtelijk onheilspel lende toon. Het relaas leidde meer malen tot gelach, maar het raadslid voegde eraan toe dat het eigenlijk een vreselijke situatie was. 'Hier wacht iemand al ruim twee jaar op een vergunning, maar hij hoort niets.' Burgemeester Joke Geldorp ging inhoudelijk niet op het probleem in, maar het kwam haar wel bekend voor. Wethouder Peter Bakker merkte ironisch op dat de eigenaar 'in ieder geval genoeg papier voor zijn kampvuur' had gekregen. Als iemand, ondanks begeleiding, niet in staat is te reizen met het openbaar vervoer, kan worden ver zocht het aantal (taxi)kilometers per jaar te verhogen tot maximaal 2.250 per jaar. Met nadruk wordt erop gewezen dat de regeling is bedoeld om gehandicapten in staat te stel len zo zelfstandig mogelijk sociale contacten te onderhouden, vandaar agenda. Ook is er een introductie van Bart Robbers, die sinds kort TVL vertegenwoordigt in het VW- bestuur. TVL komt met een reactie op de herziening van het bestem mingsplan Buitengebied en John Smit van Videolux verzorgt een pre sentatie over de ontwikkelingen van internet. De vergadering begint om 20.00 uur. Slc«.4a£i5ürlc Tex&i 'Kom met ideeën over Haikens' De politieke partijen gaan naden ken over de wijze waarop Geuko Haikens tegemoet kan worden gekomen. Tijdens de raadsverga dering hadden ze nog geen con crete ideeën over eventuele alter natieven voor de zorg die Haikens aan drugsverslaafde Texelaars geeft. Wethouder Marian Merkelbach deed een beroep op de raadsleden eerst ideeën te ontwikkelen, voordat ze verder praten over het verzoek van de Raad van Kerken om een even tueel opvangplek in het centrum van Den Burg te realiseren. Diverse raadsleden zeiden nader over het kerkelijk verzoek tot opvolging te willen praten, maar veel verder dan het plan dat tijdens de commissie Welzijn te doen kwamen ze nog niet. 'Geef het college wat meer aanwij zingen, zodat wij ons daar op kun nen richten en nodig Geuko Haikens en mensen van de Raad voor Kerken eventueel uit voor de commissiever- gadenng Welzijn' adviseerde Mer kelbach. De 77-jarige Haikens biedt in zijn huis al jaren vrijwillig zorg aan een vaste groep verslaafden, maar het begint hem mede door zijn leef tijd zwaarder te worden. De wethouder liet weten dat zowel medewerkers van de gemeente als de Brijder Stichting zo nu en dan contact hebben met Haikens. Vol gens haar is er nog geen sprake van een urgent probleem, mede door dat de verslaafde Texelaars allemaal onderdak hebben. Ze zijn allemaal bij de gemeente bekend. 'Het is ook wat wisselend. De ene keer wil hij graag dat iemand anders het over neemt. de andere keer vindt hij dat nog niet nodig.' 'n de openbare bibliotheek aan de perstraat in Den Burg werden Weren de prijzen uitgereikt van de Menwedstrijd die ter gelegenheid van de kinderboekenweek werd Sehouden. De opdracht bestond uit W schrijven van een kort verhaal, Sn opdracht met dierenwoorden 5,1 een kleurplaat. De eerste prijs ging naar Jolein Witte, die een jaarabonnement voor de Texelse musea, een boek over walvissen en een dierenknuffel kreeg, die door Ecomare beschik baar waren gesteld. Van de biblio theek kreeg zij een gevulde kinder boekenweekbeker. De tweede prijs was voor Indi Zandstra, de derde prijs voor Annemiek de Ruijter. Extra prijzen waren er voor Lindy Kuy- per, Sanne Zandstra, Judith Kikkert, Martine de Ruijter, Sandra van der Water, Mirabel Vlaming, Bram de Ruijter en Jeroen Vlaming. Alle kin deren kregen hun kleurplaat gelami neerd mee naar huis. VOC-dorp Oudeschild wil zichzelf nadruk kelijker als VOC-dorp op de kaart zetten. Dat zei Hans Eel man van de dorpscommissie gisteravond tijdens het jaarlijk se bezoek van burgemeester en wethouders. Oudeschild wil op die manier onder meer de mari tieme historie beter belichten en de dynamiek en nijverheid van het dorp benadrukken. De typering moet ook de bouw van nieuwe huizen een duwtje in de rug geven. Oudeschild werd tegelijk met de VOC in 1602 gesticht en speelde een belangrijke rol in de VOC-historie doordat VOC- schepen er afmeerden voor dat ze naar de oost vertrokken. Voor de kust liggen ook nog vier VOC-wrakken. 'In totaal ligt er voor 2,3 voetbalvelden aan wrakken bij Oudeschild', aldus Eelman. Er werd meteen bena drukt dat de VOC zich destijds niet met slavenhandel bezig hield. De compagnie had wel slaven, maar het was de later opgerichtte WIC (West Indische Compagnie) die de slavenhan del van Afrika naar de Cara- iben en de Verenigde Staten opzette. Natuurlijk verstuurt u dit jaar ook weer kerstkaarten. Goede relaties moetje immers onderhouden. Zo bedankt u hen voor de prettige samenwerking en wenst u hen tevens alle goeds toe voor het nieuwe jaar. Wij hebben weer een uitgebreide collectie modellenboeken voor u klaar staan. Tijdig bestellen voorkomt teleurstelling. Omdat wij daar ook bij gebaat zijn geven wij u tot 1 december 10% korting op de indrukkosten van uw bedrijfsnaam en/of uw logo. Ziet u op tegen het bedenken van een kerstkaart? Wij niet! Want ook voor een originele kerstkaart met een 'eigen ontwerp' hebben wij aantrekkelijke aanbiedingen voor u. Bijvoorbeeld 350 kaarten van 10 x 15 of 13 x 13 cm in kleur inclusief opmaak voor €170.- excl. BTW. Bestellen graag voor 17 november a.s.. Kom gerust eens bij ons langs, we vertellen u er graag meer over! FAX 314111 E-MAIL: 0 R U K KE R13 <3 L E N R N L

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5