Sp°rt Imares maakt kans te blijven op eiland Hulp op eilanden wordt onderzocht Thijsseschool danst in pyjama H' I «s Achter lermen TEXELSE y COURANT Keuze Texel of Den Helder Meer jongeren Anna wil rijbewijs gaan halen Bosboom wint op alle fronten Texel'94 en vrouwen in 26ste Wampex Witwassen Nieuws kan je raken, zelfs in je portemonnee. Het is mij al een paar keer gebeurd dat het nieuws dat ik opschreef, financiële gevolgen had. Zoals de bijstelling van de WOZ- waarde, waarbij ik tot mijn schrik ontdekte dat mijn woning volgens de taxateurs in vier jaar tijd meer dan verdubbeld was in waarde. Met als gevolg dat de aanslagen voor de OZB, de omslagheffing en het huurwaardeforfait flink zou den stijgen. Het bleek gelukkig op een vergissing te berusten en na bezwaar van mijn kant werd de waardestijging naar een redelijk niveau teruggebracht. Ook ben ik wel eens met een daling van de waarde van mijn huis gecon- fronteerd. Het betrof een andere woning en toen de gemeente het toestond dat er pal tegen onze ach tertuinen een seniorengebouw van drie verdiepingen werd gebouwd, ging het woongenot van de buurt er niet op vooruit. Toenmalig wet houder Barendregt erkende dat publiekelijk en toen hij uitsprak dat de bewoners in aanmerking kwa men voor een zogeheten planscha devergoeding, hoefde ik na afloop alleen maar van de perstafel naar de wethouder te lopen om tot een bevredigend akkoord te komen. Kort geleden gebeurde het weer dat het lokale nieuws" invloed had mijn privé-boekhouding. Dit- il zette het bericht over de ener giebonnen die VROM aan Texe- 'aars beschikbaar stelt, mij aan het denken zetten. Mijn eerste reactie was: een sigaar uit eigen doos. We krijgen nu een fractie terug van die enorme verhoging van de energie prijzen (50 procent in vijf jaar) die we hebben betaald. Maar ander zijds: als VROM dan toch met geld gaat smijten, dan ook maar in mijn richting. Het beloofde waardebe- I1 de SC wijs van €35,- kon mij dus met snel genoeg worden bezorgd. Ik ont dekte zelfs dat ik er, net als iedere andere Texelaar, vijf naar Tilburg mag sturen: €175,-. Kassa!. Minpunt is wel dat je eerst geld moet uitgeven, alvorens je het ontvangt. Nu zat er bij ons een investering aan te komen, waar ik al een tijdje tegenaan hikte. De wasmachine begon steeds meer lawaai te maken, de centrifuge haperde en 's nachts, wanneer de stroom voordelig is, durfden we het apparaat niet meer aan te zetten. Telkens als de vrouw des huizes zei dat het nu echt tijd werd voor een nieuwe, deed ik of ik het niet hoorde of riep tegen beter weten in dat hij nog wel een tijdje mee kon. Toen de energiebonnen op de mat vielen, ging ook bij mij de knop om Probleem was dat we zelf maar twee bonnen hadden gekregen en er dus drie te kort kwamen. Naar het schijnt wordt er op de vrije markt al flink op die bonnen gebo den, maar betalen kan altijd nog. Een rondje in de directe omgeving, leerde dat er ook Texelaars zijn die ze voor niets afstaan. Binnen de kortste keren bezaten we de drie ontbrekende bonnen, waarna het licht op groen ging en de witgoed specialist werd ontboden. Inmid dels staat er bij ons een nieuwe energiezuinige wasmachine. Het mag dan een bijzondere vorm van witwassen van overheidsgeld zijn, ik kan niet wachten tot VROM het geld overmaakt. Want de volgende energierekening zit er al weer aan te komen. Gerard@texelsecourant.nl niemand voor zijn werk te verhui zen.' Voor de keuze tussen Texel of Den Helder wordt de komende tijd onder meer bekeken welke groeimogelijk Imares in beide gemeenten heeft. In Den Helder zijn schiereiland Hars- sens en de plaats van voormalige marinekantine 't Huys Tydtverdrijf aan de Kanaalweg in beeld. Als het Texel wordt, blijft Imares in het NIOZ- poldertje waar het sinds 2003 in de gebouwen van het Koninklijk NIOZ is gehuisvest. De woonsituatie van de medewer kers, wensen van het bedrijfsleven en contacten met andere organisa ties als het NIOZ worden eveneens in het nader onderzoek betrokken. Burgemeester en wethouders heb ben inmiddels laten weten hun 'uiter ste best' te doen om bij het onder zoek de pluspunten van het eiland naar voren te brengen. Lindeboom wijst erop dat met name de aanwe zigheid van het NIOZ een belangrijk punt is om op Texel te blijven. Mocht het toch Den Helder worden, dan is volgens hem de afstand kort genoeg om de band met het NIOZ intact te houden. 'Een deel van het onder zoek blijft dan waarschijnlijk toch in de accommodaties van het NIOZ plaatsvinden.' De Raad van Bestuur wil op korte termijn uitsluitsel geven. Bedoeling is dat over uiterlijk twee jaar Imares definitief op Texel of in Den Helder is gevestigd. De twee andere afdelin gen komen in IJmuiden en Yerseke waar Imares nu ook al is gevestigd. In IJmuiden is het voormalig Neder lands Instituut voor Vissenj Onder zoek opgegaan in Imares. Hetzelfde geldt voor Yerseke waar het voorma lige RIVO een tak heeft die zich op schelpdieronderzoek richt. Bos en Vinke goed op dreef Cees Vinke en Carlo Bos wonnen de vierde ronde van de competi tie van Klaverjasclub Den Burg. Gerda en Freek Veeger behouden de leiding in het algemeen klas sement. Carlo Bos had het dit seizoen tot nu toe nog zonder zijn vaste maat Cees Vinke moeten stellen. Hoe wel hij in Frans Stark een uitste kende vervanger vond, werkte de terugkeer van Vinke kennelijk toch motiverend. Na een stevige start (bijna 1900 punten) speelden zij een partij van bijna 2500. Ook de twee volgende partijen waren ruim voldoende om zich te verzekeren van de winst in deze speelronde. Zij behaalden 7591 punten en stegen in het klassement van de dertiende naar de zevende plaats. John Vlaming en Erik Jan Geus zien hun prestaties per week verbeteren. Na een matige seizoensstart speel de het duo alweer de tweede partij boven de 7000. De score (7328) kwam zeer gelijkmatig tot stand. Door dit resultaat stijgen zij naar de vierde plaats. Ook Fenny en Rob Onder de deelnemers die vanavond aan de 26ste Wampex beginnen, bevinden zich niet alleen veel vete ranen die al jaren van de partij zijn, maar ook een fors aantal jongeren. Telt de oudste deelnemer 61 len tes, de jongste is pas 16. 'De ver jonging zet door', constateert het organiserende collectief KWAPSMA verheugd. Opvallend is ook het per centage vrouwelijke deelnemers, 36 procent, 'beduidend méér dan in voorgaande edities'. In totaal ver schijnen 35 viertallen aan de start, precies gelijk aan het van te voren vastgestelde maximum, zodat geen van de teams die zich vorige maand voor de voorronde meldde, hoefde af te vallen. Het startsein klinkt om 19.00 uur in de kantine van Texel'94. Daar na gaan de deelnemers fietsend, zwemmend, roeiend of lopend het eiland over en wellicht er van af. KWAPSMA meldt trots dat het ook dit jaar is gelukt 'een verras singsvolle tocht te organiseren, die langs talloze overbekende plekjes voert, maar de deelnemers ook brengt op punten waar ze nog nooit zijn geweest.' Om die locaties te bereiken, moeten de deelnemers zich grote lichamelijke en geeste lijke moeite getroosten, waarbij ze het eiland moeten kennen als hun broekzak. Door de hele Wampex heen loopt een rode draad, een opdracht met foto's van Kwibus, de hond van organisator André van der Vliet, waarbij wordt gevraagd waar deze zijn genomen. Om te voorkomen dat de deelne mers achter elkaar aan lopen en fietsen, er wordt afgeluisterd en afgekeken of files ontstaan, wordt ook dit jaar gewerkt met het beken de 'blokkensysteem'. De groepen Wageningen Imares blijft mogelijk toch op Texel. Het nieuwe zeeon derzoeksinstituut, waarin het op Texel gevestigde Alterra dit jaar is opgegaan, ziet af van haar plannen de gehele organisatie op één plek te huisvesten. Het wordt verspreid over drie locaties, waarvan één in de Kop van Noord-Holland. Bijbelstudie in Eben Haëzer In Eben Haëzer aan de Juliana- straat in Den Burg houdt evangelist A. Kleijne uit Soest zaterdag een studie over het bijbelboek Openba ringen. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. de toegang is gratis. Sprenkeling, die deze week ft scholierenweblog bijhoudt snuit Nieuw-Zeeland, vertelt aarin hoe zij plannen maakt bin- fnkort haar rijbewijs te halen. k draaien hier het uitgaan en auto- irien een beetje om, op je 15de w je rijbewijs en op je 18de pas Ruth is een keertje uitgeweest ft het meisje dat haar haar knipte een kapperszaak. Ze vertelde dat nergens gerookt mag worden, dat 'fn ze hier sowieso bijna niet. Op zijn er op zaterdagavond jon den aan het muziek maken. Onder ^18 kom je dus nergens in, ze vra- fnecht iedereen om hun paspoort, utorijden daarentegen mag al op je ^te. en meestal krijg je les van je - «iers. Je hoeft dus alleen je exa- 01 te betalen. Tony en Ruth heb- vandaag al een stukje gereden, de volgende keer ook! Ik rfSdan dus les van m'n moeder. Ik §cholieren web-log^ texelsescholieren.wcb-log.nl hoop dat dat goed gaat want mama vindt het zelf ook wel lastig hier; alles is links. Als ze richting aan wil geven, gaan de ruitenwissers aan. Echt wel even wennen al dat links. De warme kraan is koud, het wc-papier zit aan de verkeerde kant, als je de deur op slot doet gaat-ie open, je draait het gas hoger en hij gaat lager, en de zon staat aan het noorden... Maar het begint allemaal langzaam wel een beetje te wennen.' Nog tot maandag 13 november beschnjft Anna de gebeurtenissen in Lower Hutt in Nieuw Zeeland. Scholieren die ook gedurende twee weken het weblog willen bijhouden, kunnen contact opnemen via e-mail- adres redactie@texelsecourant.nl. •v- "«Ufa. De inzet van grootschalige genees kundige hulpverlening op de Wad deneilanden wordt onderzocht. De GHOR-bureaus van Noord-Holland Noord en Friesland bekijken op elk eiland hoe het in het eerste uur na een ramp met de zelfredzaamheid van de hulpdiensten is gesteld. Het onderzoek moet duidelijk maken hoe de grootschalige geneeskundige hulpverlening zich ontwikkeld. Met name het eerste uur is van belang, omdat het altijd een tijdje duurt voor dat er extra hulp van de overkant is. Het onderzoek moet uitwijzen waar eventuele knelpunten zitten en hoe die opgelost kunnen worden. Texel was afgelopen weekend als eerste aan de beurt. De GHOR- bureaus (Geneeskundige Hulpverle ning bij Ongevallen en Rampen) hiel den in de brandweerkazerne in Den Burg twee oefeningen, waarbij de praktijk zo realistisch mogelijk werd nagebootst. Er werd onder meer rekening gehouden met de vaartij- den van de boot, de tijd die over- kantse ambulances nodig hebben om op het eiland te komen en de aannjtijden van de ambulances op Texel. Bij de oefening waren mede werkers van de ambulancedienst, de brandweer en het SIGMA-team betrokken. De hulpverleners oefenden op een fictieve kettingbotsing op een krui sing en een denkbeeldige brand in de kantine van Texel'94. In beide scenano's, die in de brandweerka zerne ten uitvoer werden gebracht, was sprake van veel slachtoffers. Volgens een woordvoerder van het GHOR is over de resultaten nog niet veel te zeggen. 'De gegevens moe ten nog worden geïnventariseerd. Maar de oefeningen zijn goed verlo pen.' De meldkamer in Alkmaar had een vertegenwoordiger gestuurd, zodat de hulpverleners tijdens de inzet via het C2000-systeem met elkaar konden communiceren. b'n tweehonderd kinderen van de Thijsseschool dansten woensdagochtend een kwartiertje op het schoolplein. (Foto Jemen van Hettw- De kinderen van de Thijsseschool begonnen woensdagochtend opge kruid en opgefrist aan een nieuwe schooldag. Samen met de juffen en de meesters werd op het schooi en een kwartiertje lang een war- ning-up gedaan. Onder aanvoering m Ericka Voortman dansten en sprongen zo'n tweehonderd kinde ren over het schoolplein. De war- ming-up ging vooraf aan een geza menlijk ontbijt in het kader van het Nationaal Schoolontbijt. 'We had den bedacht dat we daarvoor eerst maar eens goed moesten bewe gen', aldus docent Jan Hein Vet. Leraren en kinderen waren voor de gelegenheid in pyjama of och tendjas gekleed. Her en der was de nachtgarderobe aangevuld mét een dikke jas, omdat het door de storm toch vrij koud was. De kinderen deden vol overgave mee. Dat betekent dat de medewerkers van het vroegere Alterra óf op het eiland blijven óf naar een nieuwe locatie in Den Helder verhuizen. Volgens woordvoerder Hans Bothe van Wageningen Imares wordt eerst nader onderzoek gedaan, voordat definitief een vestigingsplaats wordt gekozen. De ongeveer twintig Texel se medewerkers, die woensdag ochtend werden ingelicht, hebben volgens vestigingsleider Han Linde boom opgelucht gereageerd. 'Tot gisteren wisten we niet beter dan dat we van het eiland zouden vertrekken en nu is er toch weer een kans dat we kunnen blijven.' De Raad van Bestuur van Wage ningen University and Research, de moedermaatschappij van Imares, heeft de afgelopen maanden gewikt en gewogen tussen Den Helder en IJmuiden. De laatste plaats leek de beste papieren te hebben, omdat daar al 110 van 170 personeelsle den werken. Bij het personeel op Texel riep verhuizing naar IJmuiden echter veel weerstand op. Diverse medewerkers zeiden in dat geval te vertrekken. In IJmuiden was weinig bereidheid naar Den Helder te ver huizen. Volgens Bothe heeft dat een rol gespeeld in het besluit toch voor dne plekken te kiezen. 'Er hoeft nu Schaakmeester Manuel Bosboom kwam, zag en overwon. Met een score van honderd procent zette hij in een simultaan twaalf tegen standers vrij eenvoudig opzij. Jaap Dros en Thomas Richter hadden kans op remise en moge lijk zelfs op winst, maar uitein delijk bleven ook zij met lege handen achter. Tegen twaalf tegenstanders tege lijk spelen. Het blijft een wonderlijk gezicht. Eén man, in dit geval inter nationaal schaakmeester Bosboom, loopt rondjes en doet steeds een zet. Twaalf schakers zitten gebogen over hun bord en doen er alles aan hun partij te winnen. Gerrit Sman en Frenk van Heeswijk moesten er na pakweg een uur al aan geloven. I lun stelling was een ruïne en schaakmat was aanstaande. Ze gaven op. De elfjarige Sterre Veldhuis hield zich goed staande en het duurde zeker een uur voordat zijn eerste pion netje van het bord verdween. Lars Veldhuis (14) mocht ook niet mop peren en bood brutaal remise aan. Bosboom taxeerde de stelling en weigerde het aanbod. Na ruim twee uur schaken moesten ook Sterre en Lars Veldhuis opgeven. Daarna ging het rap. Willem Otten zag zijn plan nen in duigen vallen, Taeke van Lin- gen ging eraf, Karei Bakker verloor, Ron Vugt gaf op en ook Dirk Rijne- ker legde zijn koning neer ter teken van opgave. Zo waren er na drie uur schaken nog drie spelers over. Hans Pot, die een paar daagjes Texel deed. hield goed stand en leek kan sen te hebben. Bosboom zette ech ter een vernietigende aanval in met twee torens en een dame. De twee die het het langst volhielden waren Jaap Dros en Thomas Richter, de twee vlaggenschepen van schaak club En Passant. Maar het mocht allemaal niet baten. Thomas Richter blunderde een remisestelling weg en ook de stelling van Dros bleek niet bestand tegen de druk. Zo werd het 12-0 voor Manuel Bosboom, internationaal schaakmeester die deze avond grootmeesterlijke trek jes vertoonde. (Foto Dick van Bamoveldt VRIJDAG 3 NOVEMBER 2006 Steeds kleiner verlies voor dames SVO Hoewel ze tot nog toe alles verlo ren hebben, raken de dames van SVO steeds beter op dreef en wor den de nederlagen steeds kleiner. Nadat middenvelder Marieke Wie- ringa twee weken geleden wist te scoren tegen Nieuwe Niedorp, wist Iris Baas deze prestatie op eigen veld tegen Winkel te her halen. Dat gebeurde na een hoopgevend en enthousiast begin, waarin de bal netjes werd rondgespeeld. Ook nadat de tegenstander twee keer had gescoord, hielden de Ooste- renders moed en werd fel gestreden om de bal zo lang mogelijk in bezit te houden. Helaas voor de thuisploeg liepen de aanvalspogingen steeds op niets uit. Spits Maaike Koning stond haar mannetje, maar kon het niet bolwerken tegen de sterke ver dediging van Winkel. Aan de andere kant verrichtte keeper Marloes van Beek enkele uitstekende reddingen. Toch slaagde SVO er nog voor rust in te scoren Na goed spel van het middenveld, gaf Marieke Wieringa een strakke voorzet op Iris Baas, die voor de 2-1 tekende Een tegenslag vormde de treffer die Winkel even later maakte. Na de rust leken de Oosterenders onvermoeibaar, maar dat konden ze niet laten zien in het spel. Na twintig minuten scoorde Winkel voor de vierde keer en daarna werd het spel van SVO langzaam slordiger. Pas in het laatste kwartier ontworstelden ze zich aan de druk van Winkel, maar een tweede doelpunt zat er niet meer in, zodat de eindstand 4-1 werd. Caspers kenden een matige start. In de eerste twee rondes lukte het hen door domme pech zelfs niet om boven de 6UUU te spelen. Maar nu werd - vooral dankzij een ijzersterk laatste spel - de weg naar boven gevonden. Zij behaalden 7202 pun ten en stijgen naar de negende plaats. Theo Witte wist met invalster Tiny Zwaneveld de vierde plaats te behalen. Zij scoorden 6918 punten en staan nu elfde. Corry van der Slikke speelde met de zeer ervaren Roel de Zwart. Het gelegenheids duo voelde elkaar goed aan, wat een score van 6729 punten en een vijfde plaats opleverde. Desondanks zakten de dames van de vijfde naar de zevende plaats in het algemeen klassement. Het gemiddelde was met 6386 pun ten het hoogste van dit seizoen. Er werden 39 marsen gespeeld. De topdrie van het algemeen klasse ment bleef ongewijzigd. Gerda en Freek Veeger behouden de leiding, voor Bart Weijdt en Willem Koomen en Arend Dijker en Piet Moree. De wedstrijd Andijk B1-Texel'94 B2, die stond gepland voor zaterdag 4 november, is uitgesteld. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 7 november: Veld A: 18.30 Autocentr.-Maarco Randstad 19.15 Randstad-Koetshuis Autoc. 20.00 Kobeko-TESO Koetshuis 20.45 NIOZ 1 - Paal 28 TESO 21.30 De Kuip-Bremakk. 2 Paal 28 22.15 Cocky-CVI De Kuip Veld B: 18.30 Rabobank-de Pilaar AH 19.15 AH-Ecotiem Pilaar 20.00 Wessels-PFB Ecotiem 20.45 Beverdam-lnterieur. Wessels 21.30 NIOZ 2-de Wit Interieurbouw 22.15 RAB-LenR NIOZ 2 Veld C: 18.30 Klif 23-Beverdam 2 De Boer 19.15 De Boer-Timmer Beverdam 2 20.00 Sportief-Sportshop Timmer 20.45 Smash-Durper Drup Sportsh 21.30 Jozefschool-NBC Drup 22.15 De Waal-Krim Jozefschool Wedstrijdleiding: Het Koetshuis en Dick (tel. 315096) Uitslagen: Het Koetshuis-Texelse Autocentrale 1-2; De Prinsen van Texel-Cocky's Kapsalon 0-3, TESO-Maarco Bouw 0-3. CVI-NIOZ 1 1-2. Bremakker 2-Randstad 3-0; Paal 28 de Knm-Kobeko 3-0; PFB-Rabobank 0-3, Lan- geveld 8 de Rooi|-De Wit Installatietechniek 3-0: De Pilaar-NIOZ 2 2-1; Mantje-Albert Heijn 2-1; Ecotiem-Slagehj Beverdam 0-3. Inteneurbouw Texel-Bouwcenter RAB 3-0; Durper Drup-NBC Eelman Partners 3-0; De Krim-Smash '68 2-1. Foto de Waal-Jozef school 1-2, Smash '68 Piet Kooger-Zeilma- kerij Texel 2-1; Allerlei De Koog-Schouwstra Transport 1-2; Bosma-Bremakker 1 1-2. Strijd brandt los bij bowlers De onderlinge strijd in de bow lingcompetitie voor bedrijventeams breekt nu echt goed los. Kraanbedrijf Kager wist maar net te winnen van L'Avenir. Ook SamSam had het moeilijk, maar sleepte er, mede door goed gooien van Paul van Dijk, tegen Het Pruttelhuus toch een ovenwinning uit. De mannen van Firma De Graaf hadden dankzij mooie games geen moeite met het team van hotel Strandplevier Uitslagen: App.land en Zeezicht-Op de Steenenplaats 0-5, Kraanverhuur Kager-L'Avenir 3-2, Hotel Tatenhove-Tegelbedrijf Huijsman 1-4; Hek senketel-Loonbedrijf Plaatsman 1-4; Sam Sam-Het Pruttelhuus 3-2; Fa. de Graaf-Hotel Strandplevier 5-0, Gemini op bezoek In De Lindeboom in Den Burg spre ken maandag 20 november drie spe cialisten uit het Gemini Ziekenhuis over hun vakgebied. Oogarts W.L. van Deenen spreekt over staarbe- handeling, dermatoloog W.J. Boonk over teledermatologie (geneeskunde op afstand) en gipsverbandmeeêter J. Kiefte vertelt over de voetenpoli. De bijeenkomst duurt van 19.00 tot 20.30 uur, de toegang is gra tis. Meer informatie is te verkrijgen bij het patiëntenservicebureau, tel. 0223-696346. moet in elk in een andere volgorde tijd geserveerd en kan kort wor- een aantal etappes afleggen, die den geslapen De Wampex eindigt samen een afgerond blok vormen. - waarschijnlijk - rond 16.00 uur in Na elk blok is er een koffiepauze, manege Akenburg, waar de uitslag Na het tweede blok. rond vier uur bekend wordt gemaakt. 's nachts, wordt een warme maal-

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7