BIJBELSTUDIE Wampexers bouwen nieuw raadhuis 'Gemeente past niet goed op kunstbezit Plan Nauta opent discussie toekomst Tusse de Banke Cjrocn 2rwarLsJexeh in het harL Opslag ongeschikt voor foto Dorpscommissie Eierland zet Noordkop in het licht Erna koopt energiezuinig bij staatssecretaris Van Geel Kerst- en 'mw Nieuwjaarskaarten al besteld? texelse'-Scourant V BA':ln Braak Accountants DINSDAG 7 NOVEMBER 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Oe gemeente past niet goed haar kunstbezit. Die klacht ien Texelse kunstenaars, die niet te spreken zijn over de hui opslag van de gemeente- ijke kunst. Schilderijen en andere «erken bevinden zich al enige Sjd een in een kelder die hiervoor ongeschikt is. Wethouder Marian Merkelbach (Kunst) erkent dit en hoopt nog deze week de beschik king te krijgen over een tijdelijke opslag die wél aan de eisen vol doet. Tot voor kort werd de gemeente re kunst bewaard in de kelder het historisch archief, maar bij •et bezoek van de archiefinspectie deek dat deze kunst niet meer in dit archief mag worden opgeslagen. Bij gebrek aan een goed alternatief in het raadhuis en in het gebouw van Gemeentewerken is de kunst tijdelijk ondergebracht in een zaaltje waar voorheen restaurant De Raadskel- der was gevestigd. De luchtvoch tigheid en andere omstandigheden zouden daar te wensen overlaten. 'Het ligt daar niet goed en daar moet snel wat aan gebeuren', aldus kunstenaar Marian Smit, die ook lid is van de gemeentelijke adviescom missie voor kunst en cultuur. Toen de redactie van deze krant gisteren een foto van de opslagruimte wilde maken, weigerde het college van b en w toegang tot de ruimte. Merkel bach: 'Een foto is geen goed idee. Lees verder op pagina 6 De dorpscommissie van Eier- and en De Cocksdorp trekt zo'n 114.000,- uit om de noordpunt van onder de aandacht te bren- gen. Volgend jaar worden op drie locaties weerstations geplaatst «aarop fietsers en voetgangers lokale weerinformatie kunnen iflezen. Verder wordt verlichting langeschaft om de kerken mooi at te lichten en komen er infor matiebordjes op historische pan- 61. jhede at bleek maandagavond tijdens It jaarlijkse overleg van de dorps- smmissie met het college van b an w. leder jaar krijgen de Texelse tapscommissies een bedrag van üm €2.200,- dat zij naar eigen ■zicht in het dorp mogen besteden. iDurper dorpscommissie spaarde at geld een aantal jaren op, zodat u drie weerstations aangeschaft unnen worden, een lang gekoes- 'erde wens. De stations, die huf- ïproof zullen worden uitgevoerd, tomen te staan op nog nader te i locaties in Eierland, De *ethouder Marian Merkelbach Kunst) ziet het wel zitten: een tpenbaar kunstatelier in de Park straat, dat door de combinatie iet horeca, een podium, kunst been en een boekhandel een eagdrempelig karakter heeft. Net idee is afkomstig van Jook Nauta, die hierover gesprekken ■eeft gevoerd met de wethou der en Cor van Heerwaarden, worzitter van adviescommissie •oor Kunst en Cultuur. Maar de meeste kunstenaars zijn nog niet toe aan afscheid van Tusse de 8anke. Bat zal ook niet van vandaag op morgen gebeuren, want het plan ton Nauta voor een Centrum voor Kunst en Cultuur, dat zich uitstrekt HEEri GEljK. HE7I5 FEM pOcK telMniuKlKWItr Cc Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Cocksdorp en de noordpunt. Fiet sers en voetgangers moeten er informatie op kunnen vinden over de lokale weersomstandigheden. Ook wordt geld uitgetrokken om de Waddenkerk en de katholieke kerk beter uit te lichten. Geïnspireerd door Den Hoorn wil ook De Cocks dorp informatiebordjes plaatsen op bijzondere gebouwen. Daarbij wor den ook de boerderijen in Eierland betrokken. In eerste instantie wordt gestart met zo'n 30 tot 40 borden, maar dat aantal zal naar behoefte worden uitgebreid. In een later sta dium volgt mogelijk een koppeling met internet, waarbij op een website meer informatie over de betreffende panden kan worden gegeven. Ook wordt nagedacht over een fietsroute langs de bijzondere gebouwen in de noordkop. Tot slot is er nog geld over voor de aanschaf van twee defibrillatoren om hulp te bieden bij hartfalen. De betreffende apparaten zijn door leken te bedienen. Eén apparaat komt in De Cocksdorp te staan en het andere in Eierland. raadhuis Deelnemers a n de Wampex bouwden zaterdagochtend op het strand bij paal 23 alvast het Deelnemers aan de Wampex heb ben zaterdagochtend bij paal 23 alvast het 'nieuwe raadhuis' gebouwd. Met pallets moesten zij op het strand een groot bouwwerk vervaardigen. Dat had eigenlijk een symbool voor jutters en strandin gen moeten worden, maar werd al snel tot het nieuwe raadhuis omgedoopt. Het was een bouwwerk dat volgens de bouwers aan veel voorwaarden voor een nieuw gemeentehuis vol deed: het was sober, kostte niet al te veel, tiet mocht oprecht 'van de Texe laars' worden genoemd en het was nog gebouwd dóór Texelaars ook. Het organiserend collectief KWAPS- MA kon zich meteen vinden in de nieuwe betiteling. Het 'nieuwe raadhuis' kende één nadeel: het was niet bepaald voor de lange termijn gebouwd en ook niet echt gebruiksvriendelijk, waardoor het na afloop toch maar werd afge broken. Tussentijds werden eveneens delen afgebroken, omdat er anders niet genoeg hout zou zijn. 'We had den zestien kuub hout op het strand', aldus André van der Vliet, 'maar er werd zo enthousiast gebouwd dat het diverse keren bijna op was.' De Wampex, die voor de 26ste keer werd gehouden, was dit jaar 'net even anders' dan voorgaande jaren. Er werd meer gelopen dan andere jaren, er was minder water in het spel, maar de grootste verandering was de slaapplek. De Wampexers overnacht ten in het nieuwe hostel van Stayokay waar de meeste deelnemers in een echt bed sliepen. Dat was voor het eerst in de historie van de jaarlijks weekend amfibische expeditie. Dirk Eelman, één van de trouwste deel nemers, noemde de overnachting eigenlijk 'Wampex-onwaardig', maar voegde eraan toe wel 'heerlijk te heb ben geslapen'. Volgens Van der Vliet moeten deelnemers er niet vanuit gaan dat overnachten op een bed de nieuwe standaard wordt De Wampex werd gewonnen door van de boekhandel tot en met In den Grooten Slock verkeert nog in een pril stadium. 'De ideeën moeten nog vorm krijgen. Maar het moet wel vernieuwend worden. Lees verder op pagina 6 Suppletie paal 9 weggespoeld De extra zandsuppletie die een jaar geleden op het strand bij paal 9 is aangebracht, heeft de storm van vorige week niet doorstaan. Het zand is weggeslagen. De storm heeft over de gehele lengte van de Noordzeekust scha de aangericht, al is het volgens de woordvoerder 'minder erg dan het hoogheemraadschap had ver wacht'. Op diverse plekken vond over een breedte van gemiddeld vier meter afslag plaats. Het strand werd op sommige plekken twee meter lager. Bij de Slufter verdween een rij jonge duintjes. Volgens de woordvoerder hebben de vooroeversuppleties waar Rijks waterstaat in 2002 mee begon hun werk gedaan. 'Je kunt zien dat de kracht uit de golven is gehaald.' Het zand bij paal 9 is volgens de woord voerder niet weggespoeld, maar in de vooroever terecht gekomen. Het beheer over de duinen was in handen van Rijkswaterstaat, maar is enige tijd geleden overgedragen aan het hoogheemraadschap. Bij paal 9 werd een jaar geleden 300.000 kuub zand opgespoten omdat het strand bij vloed te smal was geworden voor hulpverleningsvoertuigen. 'Niet afwachten tot rijk, provincie of gemeente maatregelen nemen, maar zelf handelen.' Aldus spoor de staatssecretaris Pieter van Geel van VROM Texelaars gister middag aan om Energiebonnen te verzilveren en daarmee het milieu een dienst te bewijzen. Klimaatsverandering is volgens Van Geel geen 'ver-van-mijn-bed-show'. 'Ik hoef u hier op Texel niet uit te leggen dat juist deze regio een kwetsbaar gebied is in relatie tot kli maatsverandering. Denk alleen maar aan de toenemende wateroverlast.' Van Geel prees het eiland voor de ambitie om in 2030 duurzaam in de energiebehoefte te voorzien. 'Texel is goed bezig', verwees hij naar het gebruik van warmtepompen, zon neboilersystemen en andere ener giebesparende technieken. 'Alle bussen van het openbaar vervoer rijden met roetfilter, dertig procent van de woningen zijn voorzien van een EPA-rapport en er zijn hier 4200 zonnepanelen en 320 zonneboilerin stallatie. Qua duurzaamheid hebben jullie je schaapjes op het droge.' Van Geel was goed op de hoogte van de laatste snufjes op het gebied van energiebesparing. 'Een stand by-killer zorgt ervoor dat de PC of TV na tien seconden echt uit gaat. Die bespaart gemiddeld twee keer zoveel stroom als een gemiddelde spaarlamp, die toch al veel efficiën ter werkt dan een gewone lamp.' Hij roemde het enthousiasme waarmee de Texelse detailhandel meedoet aan het project. 'Een goede voe dingsbodem om deze pilot tot een succes te maken.' Hoeveel van de in totaal circa 10.000 energiebonnen (gezamenlijke waarde €350.000,-) moeten worden geïncasseerd om van een succes te spreken, liet Van Geel in het midden. Wel zal nauw keurig worden bijgehouden welke aankopen ervoor worden gedaan, zodat een globaal beeld van de energiebesparing ontstaat op een eiland waar het energiegebruik per persoon nu al lager ligt dan gemid deld. Dat Texelaars een voordeeltje niet uit de weg gaan, blijkt uit de omvang van de uitwisseling van bonnen die in gang is gezet. Texelaars kunnen er per persoon maximaal vijf opsturen naar Ener giebon. Antwoordnummer 54022, 5004 VB Tilburg. Om het goede voorbeeld te geven nam de staatsman bij Expert Schoorl in Den Burg plaats achter de toon bank, waar hij 'klant' Erna Tromp een energiezuinig koffiezetapparaat verkocht. Als dank drukte hij het rode stempel op de nota, die ze met de Energiebon moet opsturen. In het gebouw van Waddenhaven Texel woonde de staatssecretaris een presentatie bij over Texelse pro jecten op het gebied van duurzame energie (zie elders in deze krant) en 's avonds was hij present op een verkiezingsavond van het CDA op Texel in Hotel Den Burg. tot 1 december 10% korting op de drukkosten Sandra Rouwenhorst, Selma de Koning, Cees Daalder en Marcel Win der. Na een moeizame start wisten zij al snel de koppositie te pakken en te behouden. Otto Goënga, Niels Jimmink, Rien Brouwer, de winnaars van vorig jaar, werden met team genoot Thijs Witte tweede. Esther Duinker, Manska Koenders, Marcel Witte en Ronno Honingh pakten de derde plaats. Voor het eerst werd ook een team gediskwalificeerd. Dat werd tijdens het derde blok betrapt op het bezit van een mobiele telefoon, terwijl dat streng verboden was. Het team verliet voortijdig de expeditie. Meer over de Wampex elders in deze krant. Fanfarefestival Voor de tiende keer hebben de Texelse fanfarekorpsen zaterdag de krachten gebundeld om een geza menlijk festival te verzorgen. Pagina 2 Vloer ingestort Een deel van de vloer van de gym zaal aan de Beatrixlaan in Den Burg (de 'Beatrixzaal') is zaterdag inge stort. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Pagina 3 m Overwinning Texel'94 heeft zondag op eigen terrein een verdiende overwinning geboekt op middenmoter Nieuwe Niedorp (2-0). Pagina 5 Sinterklaasintocht Volgende week doet Sinterklaas zijn intocht op het eiland. De goedhei ligman doet daarbij diverse dorpen aan. In de krant van dinsdag wil len wij een overzicht geven van de gebeurtenissen in de verschillende dorpen. Wij verzoeken daarom orga niserende comités tijden en plaat sen door te geven aan de redactie van de Texelse Courant, Warmoes straat 45, 1791 CN Den Burg, tel. 362620. Aanleveren kan ook via e- mail, redactie@texelsecourant.nl en fax (323000). Frequente controle van fietsverlichting De politie voert het aantal controles op een goede verlichting van fietsen de komende tijd op. Nu de sche mering steeds vroeger invalt, is het van groot belang dat fietsers goed zichtbaar zijn in het verkeer, zodat de kans op aanrijdingen wordt ver kleind, meldt de politie Noord-Hol land Noord in een persbericht. Bij een Gontrole op het Schilderend in Den Burg werden vrijdag twintig fietsers gecontroleerd. Slechts één van hen bleek geen verlichting te voeren. Jongen overlijdt aan verwondingen Rick Lagerweij, die op 15 okto ber bij een val door een staldak zwaar gewond raakte, is aan zijn verwondingen overleden. De 15-jarige inwoner van Den Burg was samen met een vriend op een stal aan de Hoornderweg geklom men om de bal waarmee ze speel den van het dak te halen. Vlak nadat ze de bal te pakken hadden, zakte hij door een lichtplaat. Hij kwam daarbij van vijf meter hoogte op het beton terecht en liep ernstig let sel aan hoofd en rug op. Hij werd per traumahelikopter naar het VU Ziekenhuis in Amsterdam gebracht, waar hij gisteren overleed g-tM Zmorujad. - ha han. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Als een volleerd verkoper stapte staatssecretaris Van Ceel maandagmiddag achter de toonbank van Expert Schoort en verkocht Ema Tromp een energiezuinig koffiezetapparaat. (Toto Gwarö rnrnmam

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1