Waalenburg één aaneengesloten en robuust natuurgebied Plan voor uitkoop probleembedrijven Loodsbotter brengt loodsbier aan wal Cjrocn rwartsJexeU in het harL, Texelse duisternis is onderwerp van studie lichtvervuiling in kaart gebracht Rikus Kieft nieuw raadslid Kantoorvakhandel VRIJDAG 10 NOVEMBER 2006 jpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12125 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg lenburg omvormen tot een ingesloten en robuust' uurgebied. Dat is de strekking ide intentieverklaring die zater- j 18 november wordt onderte lden waarvoor landbouwers uit gebied vorige week groen licht gegeven. n en ander gebeurt onder de stren- voorwaarde dat de totale opper- kte aan (beoogd) natuurgebied op rel niet zal toenemen. Bedoeling is (boeren die nu worden gehinderd or de ammoniakregelgeving hun drijf kunnen verplaatsen. chterde schermen wordt al geruime gewerkt aan de overeenkomst om de huidige problemen in Waalen burg op te lossen. De combinatie van natuur en agrarische activiteiten in dit gebied staan op gespannen voet en het is al geruime tijd een wens van Natuurmonumenten om hier een groot aaneengesloten natuurgebied in te richten. Wens is onder meer om het slootwaterpeil te verhogen om de oorspronkelijke begroeiing te laten terugkeren. Bedoeling is dat boeren in Waalenburg hun grond op vrijwillige basis verkopen aan de pro vincie Noord-Holland, ten behoeve van natuurontwikkeling. De provincie draagt de grond over aan Natuurmo numenten, die zorgt voor inrichting en beheer van de polder. Een aantal ie komende winter wordt onder- socht hoe het zit met de nachtelijke üsternis op Texel. In opdracht van gemeente komt Wim Schmidt an het bureau Sotto Ie Stelle 3nder de sterren) uit Utrecht naar eiland om metingen te doen. de hand daarvan wordt een aart gemaakt van de verspreiding an de verlichting. De gemeente til daarvan gebruik rnaken bij het augdringen van overbodig en inderlijk kunstlicht, vooral in het Éengebied. De energiebespa- j die dat oplevert wordt gezien een belangrijk bijkomend voor- Eel. jijn aanwijzingen dat het voor ens en natuur nadelig is als het 's idits niet meer echt donker wordt, swel het probleem op Texel niet izonder groot is, wil het gemeen- ïestuur toch voorop lopen in de tijd tegen lichtvervuiling. Aange- bi het nachtelijke licht hier vooral crdt veroorzaakt door lichtmasten, men daar kritisch naar kijken. De ling is om veel van-die masten riten gebruik te stellen, zonder dat i verkeersveiligheid daaronder lijdt, en veelbelovend alternatief voor gebruikelijke neonverlichting van gen en kruispunten zijn lichtge lende dioden (LÈD's), energiezuinige ïhpjes waarmee het wegverloop ai worden aangegeven zonder dat wake is van verlichting van de ruim- 6 erboven. bals eerder gemeld zal de rotonde De Waal bij wijze van proef van 3)'s worden voorzien en worden de rone lichtmasten uitgeschakeld. >sdat in de praktijk bevalt, wordt dit blijvende situatie en zal op deze ook elders op Texel het licht m gedimd. plan voor de proef heeft inmid- vaste vorm gekregen en was rerp van gesprek op de woens- wond in dorpshuis De Wielewaal len periodieke ontmoeting van :ommissie, bewoners en het je van b en w. Ter plekke werden ftele LED's getoond en gedemon- houds i 'tight Emitting Diode (LED) in de hand van de wethouder. (Foto Harry de Graaft Beatrixlaan afgesloten k Beatrixlaan in Den Burg is van 3 tot en met 24 november van de Akerstraat tot de Gasthuisstraat sloten voor alle verkeer. Dit in 'and met groot onderhoud aan de -trating. Doorgaand verkeer vanaf Bernhardlaan wordt omgeleid via i_j °9erstraat - Akenbuurt - Pontweg tolll' Keesomlaan. Verkeer van de andee rijdt via de Gasthuisstraat - Pont- levensvatbare veehouderijbedrijven krijgt de mogelijkheid elders op het eiland een nieuwe start te maken. Voorgeschiedenis is dat boeren in de jaren negentig moesten accepteren dat ze een deel van hun grond moes ten prijsgeven voor natuurontwikke ling. Gebieden in Waalenburg, op de Hogeberg, langs de binnenduinrand en de Waddenzeedijk werden aange wezen als 'zoekgebieden'. Aanvan kelijk moest dit vóór 2018 worden gerealiseerd, maar de minister van LNV besloot een paar jaar geleden dat de terreinen versneld moesten worden aangekocht. Landbouwers zien dit als zorgwekkend. Er wordt overwegend grond aangekocht van bedrijven die beëindigen, waardoor er versnipperde natuurgebieden ont staan. Dit geeft overlast en versnip pert de landbouwstructuur. Door de nabijheid van natuurgebieden, onder meer in Waalenburg, worden bednj- ven geremd in hun ontwikkeling. De overheid verplicht natuurorga nisaties doelen te verwezenlijken. Zo niet, dan komen ze niet meer in aanmerking voor vergoedingen van het rijk. Dit is met name schadelijk voor boeren in het Hogeberggebied, die door beperkingen hun inkomsten achteruit zien gaan. Vergoedingen zijn voor hen noodzakelijk. Hun aan wezigheid is nodig om het cultuur historisch element op de Hogeberg te behouden. Reden voor LTO om mee te werken aan de versnelde natuurontwikke ling. Wel onder voorwaarde dat in ruil voor de nieuwe natuur in Waal enburg zoekgebieden langs de bin nenduinrand en bij de Ottersaat uit de begrenzing worden gehaald. Dat boeren die in de knel zitten verhui zen, dat de schapenhouderij op de Hogeberg in de benen kan worden gehouden en dat geld beschikbaar komt voor verbetering van de land bouwstructuur en versterking van het platteland. De overeenkomst wordt onderte kend door gedeputeerde A. Moens, directeur K.J. Provoost van Natuur monumenten en S.A. Ruiter, voorzit ter van LTO provinciaal bestuur NH. De gronden moeten worden verwor ven vóór 1 maart. streerd. De bedoeling is dat er in de rotonde 170 worden aangebracht. Langs de eigenlijke rotonde zitten ze op een onderlinge afstand van een meter op de schuine binnenrand en op de toeleidende wegen op de wegas met een onderlinge afstand van vijf meter. Gratis licht Elke LED is met een zonnecel en een accu onderbracht in een stevig doos je van doorzichtig plastic en wordt in het wegdek verzonken. Overdag zorgen de zonnecellen ervoor dat de accu wordt opgeladen. Op de aldus opgeslagen stroom kan de LED de hele nacht branden. Er zijn dus geen energiekosten. 'Met de aanschaf is natuurlijk wél geld gemoeid', legt ver- keersambtenaar Bert Dennenberg uit. 'Elke LED kost zeventig euro. maar dat wordt betrekkelijk snel terugver diend. Een gewone lichtmast kost jaarlijks dertig euro aan energie.' Wethouder Peter Bakker denkt al aan diverse andere mogelijkheden van LED-verlichting. 'Ze bestaan ook in rood of een andere kleur en je kunt ze ook laten knipperen. Met rode knipperlichtjes zou je bij voorbeeld de oversteekplaats op de Emmalaan bij de openbare scholengemeenschap veiliger kunnen maken.' Enquête Dat is echter toekomstmuziek. Op dit moment is alleen het experiment in De Waal aan de orde. De Waalders werden woensdagavond als eersten geconfronteerd met een gemeente lijke enquête over de verlichting van het buitengebied. Daarmee kunnen zij hun mening geven over de huidige verlichting van de rotonde en de ver lichting van wegen en kruispunten in het Texelse buitengebied in het algemeen. De dorpscommissie zal ervoor zorgen dat ook de Waalders die niet op de bijeenkomst waren een formulier krijgen. Andere Texelaars die hun mening over dit onderwerp willen geven kun nen de enquête ingaand 1 december vinden op de gemeentelijke website. Loods Jan Willem van Duijn schenkt het eerste aan land gebrachte loodsbier aan brouwer Joschka Schoots, Minne Goënga en Herman Ridderinkhof. (Foto Saino de woit) weg - Akenbuurt - Kogerstraat. Dit deel van de Beatrixlaan zal door de firma Tatenhove herstraat worden. Ter versteviging wordt onder het straat werk puingranulaat aangebracht. De duur van de afsluiting is mede afhan kelijk van het weer. Gedurende de afsluiting zijn de bushaltes Noord west, Sint Jan en Schoorwal niet in gebruik. De bus rijdt om via Koger straat - Akenbuurt - Pontweg. Con- nexxion geeft passagiers de moge lijkheid om op de hoek Bernhardlaan - Kogerstraat in en uit te stappen. Op een Texelse loodsbotter mét de enige actieve loods die in Den Hoorn woont. Toepasselijker kon het nieuwe loodsbier van Goënga bijna niet gepresenteerd worden. Loods Jan Willem van Duijn bracht de eerste flessen dinsdagmiddag aan land in de Mokbaai nabij een pad waarover vroeger de Hoorn der loodsen naar zee liepen. Bedenker Minne Goënga en brouwer Joschka Schoots van het Ambachts centrum in Den Burg hadden er wat voor over om het nieuwe bier aan de man te brengen. Aan het begin van de middag werden de flessen ingescheept op de historische Texel- stroom in de haven van Oudeschild, waarna zeilend koers naar de Mok baai werd gezet. Schipper Peter Hoge positie Baggerman Sascha Baggerman uit Den Burg is op de tweede plaats gezet van de concept-kandidatenlijst waar mee de PvdA in Noord-Holland volgend jaar aan de verkiezingen voor Provinciale Staten meedoet. Een onafhankelijke kandidaatstel- lingscommissie met onder andere Jos van Kemenade, oud-commis saris van de koningin en oud-minis ter Tineke Netelenbos voerde de afgelopen tijd gesprekken met 65 kandidaten. Op 16 december stelt het gewestelijk bestuur van de soci aaldemocraten de definitieve lijst vast. Baggerman heeft verheugd op de hoge positie gereageerd. De Texel se, die in het dagelijks leven bij de gemeente werkt, is sinds 2003 lid van Provinciale Staten. Bij de vorige Statenverkiezingen stond ze achtste. Op net eiland behaalde ze destijds 517 voorkeurstemmen. Baggerman is onder meer lid van de Statencommissie voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting. De Statenverkiezingen zijn op 7 maart. Lock had zich voor de gelegenheid uitgedost in een honderd jaar oud loodskostuum dat hij recent van het Scheldeloodsenkoor uit Vlissingen had gekregen. Na enig laveren en opkruisen koerste de Texelstroom tegen vier uur de Mok baai in waar dorpscommissievoorzit ter Herman Ridderinkhof en diverse andere Hoornders klaar stonden om het nieuwe bier te verwelkomen. Met een roeiboot en wadend door het water brachten Van Duijn. Goënga en Schoots de eerste lading aan land om vervolgens samen met Rid derinkhof meteen een biertje te proe ven. Het loodsbier, met de ondertitel Zeeschuimer, is een bijzonder bier. Er is duindoorn en vlierbes in ver werkt. Een dergelijk bier was er nog niet, aldus Schoots. De duindoorn en de vlierbes zijn volgens Goënga een verwijzing naar het Hoornder loodswezen. Beide vruchten groeien langs het loodspad. De vlierbes en duindoorn in het bier komen echter niet van het eiland, maar van een fabrikant in Friesland. Goënga. 'Daar worden ze ingevroren van de takken geschud. Dat gaat vrij snel. Je bent er erg lang mee bezig als je alles hier zou moeten plukkenPer vierhon derd liter brouwsel is vijfentwintig kilo duindoorn en vlierbes nodig. Er gaat ook tien kilo honing in het brouwsel om een zoete smaak tegenover de zure duindoorn te plaatsen. Een deel van de honing is afkomstig van Jaap Jager, de vader van exploitant René Jager van Paal 9. Kinderfeest Een kinderfeestje in het Ambachts centrum lag ten grondslag aan het loodsbier. Goënga gooide een bal letje op over zijn plannen een eigen bier op de markt te brengen, waarna Schoots aan het experimenteren sloeg. 'Ik heb een basisbier gemaakt en dat verdeeld over acht jerrycans met verschillende mengsels van onder meer duindoorn, rozebottel, vlierbes en appel.' Tijdens een proe- verij kwamen drie bieren naar voren die volgens Goënga en Schoots 'interessant' waren. 'Over één daar van waren we het meteen eens.' Het loodsbier is een exclusief bier. Het is alleen verkrijgbaar bij de supermarkt van Goënga in Den Hoorn. Daar naast wordt het geschonken door de Hoornder horeca en aan boord van de Texelstroom. Goënga: 'We wilden iets maken dat echt van Den Hoorn is. Je moet er voor in het dorp zijn om het te krijgen.' Het loodsbier heeft geen histonsche wortels. 'Maar het is wel een bier zoals dat vroeger gebrouwen zou kunnen zijn', aldus Goënga. De smaak is fruitig, lichtelijk zuur met een vleugje zoet. Schoots: 'Het zal misschien niet iedereen aan spreken. maar voor de liefhebber is het heel bijzonder.' Dat er fruit in zit, wordt benadrukt door het etiket dat waarschuwt voor eventuele duin doornpitjes. Schoots: 'De duindoorn en de vlierbes gaan er ongefiltreerd in.' Het loodsbier had eigenlijk een week geleden al gepresenteerd moeten worden, maar toen werd er in ver band met de storm vanaf gezien. Het Ambachtscentrum heeft vooralsnog vier brouwsels van in totaal 1800 liter gebrouwen. Het bier wordt verkocht in flesjes van 0,25 en 0,75 liter die zijn voorzien van etiketten die Hoornders Ralph Grabowski en Harry Gerritsma maakten. Volgens Goënga volgen er mogelijk nog meer soorten loods- bieren. Prijzen slagers Peter Haker. Rob en Meta Maas en slagerij Goenga zijn in de pnjzen gevallen bij de 22ste Nationale Sla gers Vakwedstrijden. Pagina 2 a Kunstgrasveld Texel'94 hoopt dat de politieke partij en de behoefte van de club aan een nieuw kunstgrasveld niet vergeten. Pagina 5 m Puntenlijst 'Afschaffen.' Dat zegt Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel over de puntenlijst die de gemeente han teert voor de toewijzing van koop woningen in De Volmolen en Den Burg West. Pagina 9 Wagemaker niet in prijzen De Dokter Wagemaker heeft gis teravond naast de Schip van het Jaar-prijs van de Koninklijke Neder landse Vereniging van Technici op Scheepvaartgebied gegrepen. De prijs voor het meest innovatieve schip van 2005 is toegekend aan een oesterkotter uit Yerseke. Volgens TESO-woordvoerder Alex Cofino kwam de oesterkotter beter uit de verf omdat die over een geheel nieuw vangstsysteem beschikt. Dat bespaart brandstof bespaart en ver betert tegelijkertijd de opbrengst 'Maar de Wagemaker had toch een eervolle nominatie die een oorkonde heeft opgeleverd.' De veerboot is tot en met half decem ber tijdelijk uit de vaart. De Wagema ker ligt voor een zogeheten garantie- dokking in Schiedam. Scheepswerf Damen laat bekijken of alles nog werkt zoals afgesproken bij de ople- venng. TESO maakt van de dokbeurt gebruik om de dieselmotoren een elektronische inspuiting te geven De veerdienst wil op die manier de uit stoot van rook verder terugdringen. Voortgang PHH verloopt traag De voorbereidingen voor de bouw van het hulpverlenings (PHH) gebouw verlopen minder vlot dat de Stichting Wonen Texel zou wil len. 'De kans dat we het gaan red den wordt steeds kleiner', zegt directeur Jan van Andel. Nadat de eerdere onderhandelingen over de aanbesteding waren vast gelopen, maakten gemeente, politie en SWT in oktober bekend dat de SWT het project zou gaan trekken. Van Andel: 'Ik heb toen gezegd dat als we de contracten dit jaar rond zouden krijgen, we binnen het bud get konden blijven. Lees verder op pagina 5 Rikus Kieft wordt het nieuwe raadslid voor GroenLinks. Bedoe ling is dat hij dinsdag aan het begin van de begrotingsraad wordt geïnstalleerd. Kieft volgt Arthur Oosterbaan op die vorige week door gemis aan vertrouwen plotseling opstapte. Kieft, die sinds 2003 op Texel woont, stond bij de raadsverkiezingen in maart op de lijst van GroenLinks. Sindsdien was hij actief in de raads commissie Grondgebied. Begin jaren negentig zat hij al eens voor GroenLinks in de gemeenteraad van Amersfoort, maar die functie gaf hij na een jaar op omdat hij er niet vol ledig aan toe kwam. Zijn benoeming betekent dat hij afscheid moet nemen van dc Stich ting Texels Museum waarvan hij al vóór zijn komst naar Texel secretaris was. Beide functies zijn niet te com bineren. Hij blijft voorzitter van de Wereldwinkel. 'Die kar wil ik graag blijven trekken Kieft heeft een bureau (Kieft Noord) dat overheden, particulieren en samenwerkingsver banden adviezen geeft over water, ruimte en milieu. Hij is afgestudeerd als specialist waterzuivering aan de Landbouwuniversiteit Wagemngen (tegenwoordig Wageningen Univer siteit en Researchcentrum). Hij werkte eerder bij een adviesbu reau in Nijmegen, begeleidde een grote reorganisatie bij het ministerie van VROM, was woordvoerder van Gedeputeerde Staten in Utrecht en algemeen secretaris van de Ver eniging Kerk en Vrede. Als hoofd voorlichting van de Stichting Oecu menische Hulp was Kieft betrokken bij de landelijke campagnes Een voor Afrika en Afrika Nu. Op Texel was hij enige tijd directeur van de Texel Academie. TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: LenR 11'iUÏLiT.H.IiLLLlll Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1