"ft/ itförn Waalenburg biedt boeren geen ontwikkelingsruimte 'Niet al te ordentelijke' schapenboer krijgt boete Landbouw doet het niet slecht Texel'94 houdt vast aan kunstgrasveld TEXELSE j COURANT L "L- -W- Bezwaren plan De Waal deels gegrond bevonden Lokale woonvisie voor meer ruimte in dorpen Doelgericht ondernemen? VRIJDAG 10 NOVEMBER 2006 Op het raakvlak van landbouw en natuur', luidt de rapportage die is opgesteld door Stivas (Stichting Ier Verbetering van de Agrari sche Structuur) Noord-Holland en «aarvoor vijftien boeren zijn geïn terviewd, die samen 800 hectare grond beheren, deels in Waalen- burg. Gemiddeld genomen betreft liet jonge ondernemers of bedrij ven die een opvolger hebben. Het toekomstbeeld wordt over het algemeen als positief gezien. Over de huidige structuur van de verkaveling verschillend de oorde ten, Bij de veehouderij is de verka veling over het algemeen redelijk tot goed, bij de akkerbouw wordt deze als slecht beoordeeld. De afstand at de kavels en de slechte bereik baarheid door drukke wegen gelden is knelpunten. Economisch gezien doet Texel het niet slecht. De akker bouw presteert beter dan het lande- fte en provinciale gemiddelde, de veehouderij en gemengde bedrijven draaien gemiddeld aardig, alleen je bollentelers doen het slechter. Probleem is dat in Waalenburg geen ontwikkelingsmogelijkheden zijn. Natuur en landbouw ondervinden van elkaar. Ganzen veroorzaken schade in de landbouw, voor de natuur kan de gewenste waterstand het worden gerealiseerd, omdat dit nadelig is voor de boeren. Omdat in Waalenburg maar weinig Meren van plan zijn om te stoppen, sde kans dat er de eerste tien jaar grond voor natuur wordt verkocht nihil. Ondernemers die in de knel zitten en willen verplaatsen, vallen buiten de begrenzing en mogen niet voor natuur verkopen. Zij en andere ondernemers vinden het als hun landerijen wel voor natuurontwikkeling in aanmerking tomen, maar willen, daarvoor in ruil iel compenserende maatregelen. Dit komt neer op uitkoop van bedrij ven, inclusief bedrijfsgebouwen, maar anderen willen de verkochte grond terugpachten. In theorie zou het hele gebied van Waalenburg als zoek- of natuurgebied kunnen worden aangewezen, maar het is de vraag of hiervoor genoeg geld beschikbaar is. Buiten beschouwing blijven waarschijnlijk het zuidwes telijk gebied tussen de Pijpersdijk, fietspad Waalenburgerdijkje en de Nieuwlanderweg. Over de percelen ten noorden van de Pijpersdijk en ten westen van de Nieuwlanderweg wordt nog getwijfeld. De meeste boeren in dit gebied willen wel ver kassen, maar anderen die nu buiten de natuurbegrenzing vallen, komen er dan binnen. Ook het zuidooste lijke deel, tussen de Staart, de Mos- selsloot en de Polderweg, valt er buiten. De toekomst van de grond van de boerderij De Reiger is nog in discussie. Mogelijk zou dit als ruilobject kunnen dienen. Onderhandelen In overleg met LTO-Noord is een onderhandelingsdelegatie gefor meerd. Deze bestaat uit Simon Rui ter van LTO-noord provinciaal, Dick Drijver van De Lieuw en Jaap Hin van LTO Noord Texel. Zij onderhan delen met provincie en Natuurmonu menten over het geld dat beschik baar komt voor compenserende maatregelen. Opgemerkt wordt dat bedrijven buiten het gebied, die tegen de nieuwe grens aan komen te liggen, zich wel optimaal moe ten kunnen blijven ontwikkelen. Zij moeten hun grond kunnen ruilen of er moet natuurgebied aan z'n functie worden onttrokken. Even tueel komt er een veetunnel onder de Nieuwlanderweg en er mogen geen belemmeringen zijn voor het bouwen van nieuwe bedrijfsgebou wen. Het gebruik van de nieuwe percelen mag niet worden beperkt en er mogen hier geen fourageerge- bieden komen voor ganzen. Jl Sul, 'ot h J Kaartje van Waalenburg, waarop de omvang van het voorgenomen aangeengesloten natuurgebied is te zien. Als de begrenzing uitpakt zpals de initiatiefnemers voor ogen hebben, kan het grondwaterpeil in dit gebied worden aangepast. Twee onderne mers die hebben aangegeven hun bedrijfsactiviteiten op de huidige wijze voort te zetten, moeten buiten dit nieuw in te richten watersysteem blijven. Wals In landbouwkringen is verdeeld gereageerd op de ontwikkeling. Met name de beslotenheid waarin het hele proces zich heeft voltrokken, is verkeerd gevallen. Reden waarom LTO op Texel vorig week besloot om de leden te schriftelijk infor meren over de stand van zaken. Er bestaat begrip voor dat er een oplossing voor de knellende situatie van een aantal levensvatbare bedrij ven wordt gezocht, maar anderzijds wordt gesteld dat hierdoor waarde volle landbouwgrond aan de functie wordt onttrokken. 'Als eenling wordt weer eens over je heen gewalst', aldus een Texelaar die overigens zelf niet betrokken is. f?ffTOON60ÊS(s) <0-l«— xoo Texel ten strijde tegen lichtvervuiling Economisch politierechter B. Franke heeft donderdag in Alk- r een 63-jarige schapenboer lit Den Hoorn veroordeeld tot een boete van €500,-. Betaalt hij niet, dan gaat hij tien dagen de cel in. Officier van justitie B. Groenhuis eiste €1.250,- boete. Hij achtte vier bewezen. De rechter 'maar' milieupolitie bezocht de man 2 vorig jaar op verzoek van de inte. Die had de schapenboer i bestuursrechterlijke dwangmaat- sgelen opgelegd, nadat ambtenaren bj diverse controles sinds 2 decem ber 2004 tien milieuovertredingen todden vastgesteld. Tïjdens een eerdere zitting in deze besloot rechter Franke de zaak te houden. De verdachte stel de toen dat de milieuambtenaren Wreden waren nadat hij passende maatregelen had genomen, al waren »ïl weer twee nieuwe overtredingen _J ©tgesteld. De 'bijna goed controle' «as kort voor het eerste bezoek van le milieupolitie. De rechter wilde Smaal ook een brigadier van de ïeupolitie en twee milieuambtena- 31 als getuigen horen. Toen hij de ïigadier vroeg of hij op 2 juli 2005 ten rommelig terrein had aangetrof- stelde de diender dat 'rommelig *9 zwak is uitgedrukt'. Rotzooi felgens het politieverhaal was het ten rotzooi op hetterrein. Naast agra- 'sche producten lagen er bouwspul- tovan een zwager van de boer. Deze önnemer had inmiddels domicilie lekozen op diens terrein, waarop echter een agrarische bestemming '-st. Chemicaliën zoals dieselolie t^den niet goed opgeslagen. Deze tonden op de grond en niet op een sdiarde onderlaag die voorkomt de olie bij lekkage wegloopt in to grond. De bestrijdingsmiddelen toren niet goed opgeborgen in een feluitbare kast. Daarnaast hadden totwee politiemannen op het terrein ton dood schaap aangetroffen, lig- pnd en onverpakt. imbtenaren hadden de scha- tonboer samen met zijn collega 22 ■li 2005 bezocht. Ze constateerden dat de tien eerdere overtredin- ton waren verholpen. De dieselolie boven een lekbak geplaatst en to bestrijdingsmiddelen stonden in 581 afsluitbare oude vrieskist. Juist toze twee feiten waren een paar togen later 'niet goed en strafbaar bonden door de politie', alsmede tot het 'gewoon een rotzooi was'. Vaar de ambtenaren vertelden dat de chemicaliën en de bestrijdings middelen wél goed waren opgebor gen. Op de vraag van de rechter of de toestand op het terrein op 22 juni 'ordentelijk was', stelde de andere ambtenaar dat deze vraag 'suggestief' was. 'Wat ik ordentelijk vind, hoeft de ander niet ordentelijk te vinden.' De rechter onderkende dit. De ambtenaar bevestigde dat de verdachte in overleg is met de gemeente om het bestemmingsplan gewijzigd te krijgen, zodat zijn zwa ger zich er formeel kan vestigen. De aannemer is mede op verzoek van de gemeente bij de boer 'ingetrok ken'. De bestemmingsplanwijziging wordt binnen veertien dagen ver wacht. Tijdens het verhoor kwam officier van justitie P. Groenhuis met nieuwe foto's, die zaterdag 4 novem ber door de politie waren gemaakt. Volgens Groenhuis was het wederom een rotzooi. Een van de ambtenaren moest erkennen dat het niet ordente lijk was. Te zien was een dieseltank, die zonder voorzorgsmaatregelen op het terrein was geplaatst. Naleven In zijn requisitoir haalde de offi cier uit naar de schapenboer én de gemeente Texel. 'Het wijzigen van een bestemmingsplan is niet de oplossing. Vergunningen moe ten worden nageleefd. Het bedrijf heeft een agrarische bestemming, dus mogen er geen bouwmateria len worden opgeslagen.' Groenhuis bleef erbij dat alle vier feiten konden worden bewezen. Dus ook dat een lekbak om chemicaliën of diesel olie op te vangen onvoldoende is, terwijl de gemeente daarmee wel akkoord is gegaan. Ditzelfde gold voor de vrieskast als bewaarplaats voor bestrijdingsmiddelen. 'Het ter rein was toen niet ordentelijk en was het zaterdag wéér met, mede omdat er her end er nog steeds bouwmate rialen lagen', aldus Groenhuis. Ook stelde hij dat het dode schaap ver pakt had moeten worden. De officier van justitie vroeg de economisch politierechter de schapenboer een boete van €1250,- op te leggen. Postpakketjes De boer had met het verpakken van het dode schaap ('een lam') grote problemen. 'Rechter', zei hij, 'ik heb dat gedaan. Schapen inpakken. Zegt de chauffeur van het destructiebedrijf tegen mij: wij nemen geen postpak ketjes mee. Uiteindelijk bleef ik met de dode dieren zitten.' De boer ver volgde: 'Burgemeester Geldorp kent de situatie en is het met mij eens. Ik kan daarom niet akkoord gaan met de boete. Ik ga met de burgemeester praten.' Rechter Franke had weinig tijd nodig om te vonnissen. 'Ik ben twee zittingen bezig geweest. Maar eerst dit: ik heb mets te maken met de burgemeester. Dit is strafrech telijk. Wat zij bedoelt, is bestuurs rechtelijk van aard. Daarvoor moet u in dit gebouw twee deuren verder zijn. De Wet RMO staat hier ver weg van.' De rechter achtte bewezen dat het terrein niet ordentelijk was en het kadaver verpakt had moeten zijn. 'Maar er is verschil van mening over de opslag van de chemicaliën en de bestnjdingsmiddelen Politie en milieuambtenaren spreken elkaar tegen. Ik twijfel en bij twijfel moet ik u van die twee feiten vrijspreken.' Woningen gewenst op locatie Strijbos Als het aan de dorpscommissie van Eierland ligt, dan wordt het terrein van de J.P. Strijbosschool aan de Oorsprongweg bestemd voor woningbouw. De school is gesloten, maar er is nog geen nieuwe bestemming gevonden voor het gebouw en het omlig gende terrein. Woningbouw is de beste optie, vinden de Cocksdor- pers. De bouw van nieuwe woningen op die plek is volgens Gerrit Koorn, voorzitter van de dorpscommissie, belangrijk als tegenwicht voor de leegloop van boerderijen in de pol der Daardoor zouden ook steeds meer mensen uit het buurtschap wegtrekken. Nieuwbouw zou dat kunnen voorkomen, zo denkt de dorpscommissie. Concreet werd het college gevraagd het school terrein te bestemmen voor nieuw bouw. Zover wilde verantwoordelijk wethouder Nico Kikkert niet gaan. 'Vanuit de wandelgangen heb ik begrepen dat er wel interesse is voor de Strijbosschool, maar con crete verzoeken zijn nog niet bin nengekomen. Er zit veel grond om het gebouw heen en we overwegen inderdaad woningbouw. We zullen deze locatie meenemen in de woon- visie die de gemeente gaat ontwik kelen voor alle dorpen Eerder ver leende de provincie toestemming voor de bouw van 500 huizen in het buitengebied Gebleken is echter dat er geen ruimte is voor zoveel woningen. Daarom wil het college eerst een woonvisie ontwikkelen waarin mogelijke nieuwbouwloca- ties worden opgenomen. B en w hebben drie van de zes zienswijzen (bezwaren) die zijn ingediend tegen het ontwerpbe- stemmingsplan De Waal ongegrond verklaard. Ais de raadscommissie Grondgebied in de vergadering op 20 november hetzelfde standpunt huldigt, zal het plan op 19 decem ber door de gemeenteraad gewij zigd worden vastgesteld. Het college heeft het verzoek van mevrouw Arends van hotel-brasse rie Rebecca om extra slaapplaatsen binnen de bestaande bedrijfswoning van de hand gewezen. Ook het ver plaatsen van slaapplaatsen van de toekomstige nieuwbouw naar de bednjfswoning is niet mogelijk en ver andering van de bestemming bedrijfs woning in burgerwoning is eveneens van de hand gewezen. Extra slaap plaatsen zijn niet mogelijk omdat in het verleden al gebruik is gemaakt van de zogeheten 25 procentrege ling voor kwaliteitsverbetenng. Ver plaatsen van slaapplaatsen kan ook niet zomaar omdat nog steeds een geldige bouwtitel aanwezig is voor realisering van de nieuwbouw en de daarbij behorende tien slaapplaatsen. Er is een vrijstellingsprocedure nodig en dat kan niet zonder het maken van een ruimtelijke onderbouwing. Omzetten van de bedrijfswoning in een burgerwoning moet volgens b en w niet worden toegestaan om te voorkomen dat de huidige of toekom stige eigenaar alsnog een bedrijfs woning kan bouwen. Bovendien kan door zo'n omzetting een overlastsitu atie ontstaan die nadelig is voor de hotelfunctie. Stiehl Entertainment en Evenemen tenservice krijgt geen medewerking voor een loods van 2000 vierkante meter voor opslag, service en kan toor. B en w vinden het geplan de gebouw veel te groot en hoog, niet passend bij het karakter van De Waal. ondanks het feit dat architect Tjaart Hoeksema heeft geprobeerd de massa acceptabel te maken door voor- en achtergevel op te delen en daarmee optisch te verkleinen De fotomontage die de aanvrager bij de zienswijze had ingediend wordt 'enigszins misleidend' genoemd. De ambtenaren constateerden dat de bestaande gebouwen, veel te groot zijn ingetekend waardoor de geplan de loods veel kleiner lijkt. De zienswijze van de familie Broek man-Kuip, Sommeltjesweg 29, heeft wel succes gehad. De familie had geconstateerd dat hun bestaande planologische rechten aan de Som meltjesweg in het nieuwe bestem mingsplan worden beperkt terwijl de huurpanden Sommeljesweg 9 en 11 ruimere bebouwingsmogelijkheden hebben. Het college erkent dat dit een manco is in het plan en zal de ruimere mogelijkheden voor het pand 29 alsnog toekennen. De gemeente is op zoek naar bedrijven die een lokale woonvi sie voor het eiland kunnen opstel len. Met zo'n visie willen burge meester en wethouders bij de provincie aantonen dat er bij de dorpen meer ruimte moet komen voor de bouw van de 510 extra toegewezen woningen. Volgens wethouder Marian Merkel- bach zijn de offertes inmiddels de deur uit. De gemeente heeft een lokale woonvisie nodig om wijzi gingen in het in 2004 vastgestelde Ontwikkelingsbeeld Noord-Holland Noord voor elkaar te boksen, In het streekplan zijn de lijnen waarbuiten niet meer mag worden gebouwd volgens het college te strak om de dorpen getrokken. In de woonvisie wil het college onder meer de behoeften die in diverse dorpen zijn geïnventariseerd opne men. 'Maar het noemen van alleen de wensen van de dorpen is niet vol doende om Gedeputeerde Staten te overtuigen', aldus Merkelbach. 'We moeten met een goed onderbouwd plan in Haarlem aankomen en aan tonen dat we de ruimte echt nodig hebben.' Het college wil in de lokale woonvisie een totaalplan voor alle dorpen opnemen. De raad heeft een tijd geleden al eens €15.000,- voor een lokale woonvisie opzij gezet. Vol gens Merkelbach is het de bedoeling op korte termijn met het opstellen te beginnen De woonvisie is inmiddels aan de orde geweest in Oudeschild en De Waal bij de dorpenronde van het college. Oudeschild heeft al een inventarisatie van de woningbehoefte gemaakt, De Waal wil er binnenkort ook houden. 'We vonden het eerst niet nodig, maar we gaan het toch doen', aldus voorzitter Edo Kooiman van de Waalder dorpscommissie. 'We gaan die enquête huis-aan-huis verspreiden en we halen hem ook huis-aan-huis weer op om een goe de respons te krijgen. Uit de Skilder inventarisatie kwam naar voren dat er behoefte is aan zo'n zestig wonin gen in verschillende segmenten. Tijdens het collegebezoek uitte Hans Eelman van de dorpscommissie van Oudeschild zijn ongenoegen dat bij de herziening van verouderde bestemmingsplannen van Oude schild een lap gemeentelijke grond bij het Mieland niet meteen voor woningbouw is bestemd. 'Als dat wel was gebeurd, hadden we daar kunnen bouwen.' Bouwen aan het Mieland, dat al langer in beeld is voor woningbouw, is nu niet mogelijk omdat het gebied buiten de bebou- wmgslijn om het dorp valt. Burge meester Joke Geldorp comgeerde Eelman en liet weten dat het tijdens de herziening het gebied niet voor woningbouw kón worden bestemd, omdat er dan sprake van nieuw beleid zou zijn geweest. Dat zou in strijd zijn geweest met een besluit dat de verouderde bestemmings plannen alleen constaterend worden herzien. Op vragen uit de zaal antwoordde Jan-Jacob Rab dat in de plannen van RAB voor het nieuwe centrum 13 appartementen en 2 huizen voor de vnje sector zijn gepland. Mer kelbach merkte op dat in totaal 29 woningen in het plan kunnen worden gerealiseerd. Ze opperde de sugges tie eventueel ook huizen te bouwen op de plek van de waterzuivering als die niet meer nodig is. Texel'94 hoopt dat de politieke partijen de behoefte van de club aan een nieuw kunstgrasveld niet vergeten. De voetbalvereni ging heeft de partijen in een brief gevraagd aan de capaciteitspro blemen te denken als ze dinsdag over de mogelijke bouw van een sober nieuw raadhuis op het voor malige A-veld aan de Haffelder- weg praten. Texel'94 maakt geregeld gebruik van het voormalige Texelveld om te trai nen. Als die plek door de komst van een nieuw raadhuis wegvalt, kan naar verwachting de helft van de club niet meer oefenen. De ver eniging vreest dat in dat geval op termijn het trainen in zijn geheel onmogelijk wordt door een te hoge druk op de grasvelden. Een veld mag volgens voorzitter Werner van der Meer niet meer dan 250 uur per jaar worden gebruikt. Met het Texel veld erbij kan Texel'94 net onder die grens blijven. De elftallen trainen bij elkaar opgeteld gemiddeld zo'n achthonderd tot duizend uur per jaar. De club bevindt zich op het moment in een ingewikkelde situatie. Volgens normen van de VNG heeft Texel'94 recht op een vierde voetbalveld. De gemeente is bereid mee te werken aan de realisatie van een kunstgras veld om het capaciteitsprobleem op te lossen, maar heeft de voorbe reidingen tijdelijk stilgelegd. Ze wil eerst weten of de raad voor een sobere nieuwbouw op het A-veld of verbouw van het raadhuis aan de Groeneplaats kiest. Als er een nieuw raadhuis komt, wil de gemeente ver der met de voorbereidingen. Er moet dan onder meer vier ton worden gevonden om een kunstgrasveld te betalen. Dat geld staat niet op de gemeentelijke investeringslijst voor de komende jaren. 'We hopen dat de partijen daar rekening mee willen houden bij een besluit over het raad huis', aldus Van der Meer. De club heeft aangegeven zelf niet voor de kosten te kunnen opdraaien. Zij stelt dat voldoende capaciteitsruimte ook een sociaal-maatschappelijk belang is vanwege het grote aantal leden. Texel'94 telt 571 leden. Er wordt sinds 2004 geregeld aandacht voor het ruimtetekort gevraagd. Volgens de voorzitter combineert de club inmiddels noodgedwongen diverse trainingen. 'Dat deden we al bij de kleintjes, omdat die maar op een half veld spelen. We doen het nu echter ook bij de junioren, terwijl die normaal al op een heel veld spelen. Het is lastig, maar we kunnen met anders.' De club heeft de afgelopen tijd met name de jeugd- en junioren spelers zien toenemen. Volgens Van der Meer is het elke keer passen en meten om iedereen te laten trainen en spelen. 'Vooral op de zaterdagen is het druk.' Er moet ook geregeld met de KNVB worden overlegd over het verschuiven van wedstrijden. Met een kunstgrasveld kan de'druk volgens de club worden verlicht, omdat daar vrijwel onbeperkt op kan worden gespeeld. Streven is het kunstgrasveld aan te leggen op het huidige hoofdveld. Volgens de club kan op die manier het beste worden voldaan aan de voorwaarde van het college dat de uitbreiding binnen de ring van de wielerbaan moet plaatsvinden. Op de bestaande trai ningsvelden achter de kantine wil de club een gedraineerd natuurgrasveld aanleggen, zodat daar meer getraind kan worden. VERVOLG VAN PAGINA 1 PHH Maar dit jaar gaat dat niet lukken en de kans dat we het project kunnen realiseren wordt steeds kleiner. Het probleem is dat allerlei procedures rond de contractvorming en selec tiecriteria vrij open moeten, waar door het proces traag verloopt. We hebben nog niet zoveel vorderingen gemaakt. In die zin gaat het met goed.' Van Andel sluit met uit dat de stichting zich op de ontbindende voorwaarde in het contract moet beroepen, om niet zelf financieel nadeel op te lopen. 'Want het budget stijgt niet, de kosten wel. Voor het gezondheidscentrum maakt dat niet zoveel uit, want daarvan stijgt ook de huurprijs. Maar het budget van de gemeente en politie wordt niet geïndexeerd.' Mel mÜn ervaring coach ik u graag! www.nbceelman.nl NBC j Eelman Partners Sparrmgpartner voor ondernemers Kees Duinker, Accountr

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5