Stichting Wonen Texel bouwlustiger dan ooit Voorlopig kunnen we onszelf niet opheffen' TEXELSE p COURANT Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening JUWe> k aan de weg Radio Texel Ml oud Papier Archiefstuk Sintemaarten 75 jaar geleden VRIJDAG 10 NOVEMBER 2006 Zondag 12 november 2006 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, viering Heilig Avondmaal. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. ds. J. Glazema, viering Heilig Avondmaal Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. C.F. Klaassen. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDEN GEMEENTE TEXEL: Óosterend: 9.30 u. ds. C. der Neder landen, 19.00 u. ds. P.C. Barnard. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C. der Nederlanden. Oudeschild: 11.00 u. ds. PC. Barnard. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vnjdag van 17.00 tot 08.00 uur Centrale Huisart sen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de vol gende telefoonnummers informatie te knjgen over het pijnspreekuur op zater dagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en ver- Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216. De Cocksdorp, tel. 311477, www dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11Den Burg, tel. 312527. Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, De Zes 12, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consulta tie en preventie, tel. 315602 of 06- 30215211; www.brijder.nl. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14 00 tot GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. dr. G. van der Kooi. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor. Oudeschild: 9 30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openba re lezing. 10.30 u.: Wie kan worden gered? Wachttorenstudie, 11.20 u.: Moediger door liefde. zorgende hulp: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17 00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14 00 u - Diëtiste: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223-650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en ver zorgingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg, tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00-17 30 u zaterdag 10.00-13.00 en 15.00-17.00 u zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. 16 00 u., De Buureton. Beatnxlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001. dag en nacht bereik baar. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies 0900 2223330. elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. BRON GEMEENTE TEXEL In de week van 12 tot 18 november is de Beatrixlaan in Den Burg, tussen de Jonkerstraat en de Gasthuisstraat afgesloten voor alle verkeer lere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen voor vuilcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 6. Sluyscoog, Korfbaeck, Vuurbaeck, Verlaet, Duykerdam, Middelton, Buytengors. T EX E LS t-COIJ RANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redactle@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Louise van der Sluis Telefoon 06 - 06 30 71 54 84 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl I* stichting ROTA, gevestigd 5f van Koophandel en Fabneken te Amsterdam onder nummer 41198699. Een exemplaar van kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2006: Per half Jaar 35,05 33,45 (amomahscn) Per jaar 68,30 66,15 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vr 1£ 19.00 u Wilde vaart (herhaling) 21.00 u Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Sintemaarten. Extra uitzending van Pietelepote, rechtstreeks vanaf de Groeneplaats. Met liedjes van kinderen en passanten. 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst vanuit Maartenskerk Oosterend 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlandstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muzieki 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg 10 45 u Rooms-kathoiieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphomca (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (herha ling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u Reggae on the move (muziek) 23.00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Raad en daad (over de Texelse politiek) 19 30 u Raadsvergadenng (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) Begrotings vergadering aansluitend: Radio Noordholland Woensdag: 17.80 u Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Raadsvergadering (herhaling van dinsdag) aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Cabaret café (Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws). Vandaag: Over geld. vertrouwen, vreemde diertjes en galadiners Met de Sommeltje feuilleton Mosselweg 14. veel muziek en de nieuwe rubriek 'Jos denkt met u mee' (herhaling) 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden Ik krijg wel eens te horen dat de Stichting Wonen Texel een pro- pctontwikkelaar is die overal maar Dat is niet zo. We zijn juist irg terughoudend in het ontwikke- 0i. Als andere partijen het doen, •eeft dat mijn voorkeur. Maar er jkjft veel liggen. Daar stappen wij n.Want we hebben de doelstelling yn voor alle groepen in de samen- eving in huisvesting te voorzien. Ut moeten toe naar een samen- eving waarin voor iedereen een joiwaardige plek is. Niet waarin edereen in hokjes is ingedeeld', «rtelt Jan van Andel, bijna 11 jaar jrecteur van de SWT. zichzelf als ondernemer? 'Als maat schappelijk ondernemer. Het bete kent dat je met beide benen midden in de maatschappij moet staan en luistert naar wat er gebeurt. Kijken waar kansen liggen en waar waarde aan de samenleving kan worden toe gevoegd. Onze functie heeft zich verbreed. Naast alleen het wonen zijn we ook bezig met dorpssteunpunten, kinderopvang en woonzorgprojecten. Het is belangrijk dat er voor iedereen een plek is in de maatschappij. Ik heb gemerkt dat het met name voor zorginstellingen moeilijk is om tot concrete projecten te komen. Wij kunnen dat ondersteunen.' Projecten ontwikkelen mag dan geen diel zijn, de stichting timmert wel «lop aan de weg. Van Andel: 'Het ssntal woningen dat we dit jaar in sibouw hebben is groter dan ooit. De Potvis, De Volmolen en Den Burg /«est. Drie projecten waarmee we al de 200 koop- en huurwoningen Sen. Histonsch hoog. Tevoren heb- sn we dat niet als doel gesteld. Maar aak zijn dingen lang onderweg. Over ie Potvis werd bijvoorbeeld tien jaar i al gesproken en De Volmo- ün loopt ook al geruime tijd. Natuur ijs duren procedures iang, maar het geen excuus om dan maar niets edoen. Op een gegeven moment tun je toch aan de gang. Op Texel tocht er een hele tijd niet worden jsbouwd. Toen hebben we gekeken tö er binnen de dorpen mogelijk Bijvoorbeeld de vervanging van juplexwoningen, 't Gouden Boltje in Oosterend. het Sint Jan.' Maatschappelijk ondernemer liet 1300 woningen op Texel staat fen Andel aan het roer van een fexelse organisatie die zo'n €200 iiljoen waard is. Zo'n kapitaal geeft mogelijkheden. Ziet Van Andel Eigen woningbezit 'We proberen woningen aan te bie den waar vraag naar is. Dat hoeft niet per se een huurwoning te zijn, want we stimuleren ook het eigen woningbezit. Onder meer door koop- garantwoningen, waarbij het eigen dom met de SWT wordt gedeeld en die daardoor betaalbaarder zijn. Daar is veel vraag naar. Dat willen we de komende jaren flink gaan uitbrei den. En we hebben onlangs honderd woningen aan de huurders te koop aangeboden. In De Cocksdorp loopt dat goed, maar op de rest van Texel niet. Veel mensen die gewend zijn om te huren, met name ouderen, vin den de stap om te kopen kennelijk te hoog en éénoudergezinnen kunnen vaak geen hypotheek betalen. Huur woningen die vrij komen, worden wel vlot verkocht. Ik denk dat we het aan bod wat breder moeten maken en de komende tijd ook andere woningen aan de huurders gaan aanbieden. Maar er zal altijd behoefte blijven aan betaalbare huurwoningen, dus voorlopig kunnen we onszelf nog niet opheffen.' ledereen gelijk 'Voor degenen die op ons zijn aan gewezen, willen we passende en Jan van Andel: 'We moeten toe naar een samenleving waarin voor iedereen een volwaardige plek is UIT 119 JAAR TEXELSE COURANT itgeholde suikerbieten met een aars lijken de laatste jaren plaats maken voor papieren lampi- ns met een electrisch lampje, liedjes en snoepgoed horen j. Zaterdag viert het hele illand weer Sintemaarten, als alle ieuren weer openstaan voor de sngende kinderen met hun keu- dtje. tok 75 jaar geleden, in 1931vierde eiland Sintemaarten. De Texel- ïhe Courant van zaterdag 14 wember doet verslag. 'Aardige Jfereeltjes speelden zich af voor re daar nog oog voor heeft. Voor niet met een snauw de kinderen ian de deur joegen, onverschillig oor wat zij te vertellen hadden van teen en torens en meikes met wens en klokken en rokken, van sn rijk man die veel geven kan, en «at niet al. Het waren meest lam aons die als lichtjes dienden, maar >k wel eigengemaakt werk, soms sn sigarenkistje of nog 'n uitge- 'olde biet of raap. met zorg bewerkt rvan een kaarsje voorzien.' 4 krant beschrijft de legende van Snt Maarten, die het ontstaan van ït lichtjesfeest meent te verklaren, tip zekere dag kwam Sint Maarten ai de zeekust, om het evangelie verkondigen. Toen hij huiswaarts "tóe keeren, was zijn ezel, die 'I buiten vastgebonden had, ver dwenen, en daar het intusschen donker geworden was, ontstak men lantaarns om de ezel te zoeken.' Van de lichtjes is sprake in het door de krant geciteerde Sintemaarten- versje 'Sint Martinus bisschop Roem van alle landen Dat ik hier met lichtjes loop Is voor ons geen schande' Ook het slachten van dieren was aan november verbonden. Zingen de kinderen van 2006 niet langer 'Op Sint Martijn slacht de arme een zwijn', allemaal kennen ze nog het lied 'Sinte Maarten had een koe Die moest naar de slager toe Was-ie vet of was-ie mager Evengoed moest-ie naar de slager' Het eten van gans op Sint Maar- tensavond (de Martensgans) is een met het slachten in verband staand gebruik, dat vooral in Saksische gewesten thuishoort. 'Een biezon- derheid willen we u nog toevertrou wen', schrijft de redactie in 1931. 'Naar het volks(bij)geloof wil, zou een strenge winter op komst zijn, wanneer de gans, op 11 Novem ber geslacht, een rood borstbeen vertoont. Als nu onze poelier maar niet door winterminnende vrienden bestormd wordt met de vraag: Hoe stond het er mee?' moderne woningen bouwen. Ik vind dat het niet ónze woningen zijn, maar van de mensen die er in wonen. Wij faciliteren. Of je nu koop of huurt, je moet gelijk worden behandeld Ook een huurder moet de keus hebben welke keuken en badkamer hij of zij er in wil. Ze moeten de ruimte heb ben om zelf wat van hun woning te maken. Op het moment dat ze zelf die keus maken en er in investe- en, dan voelen ze zich meer bij de jning betrokken en gaan er beter mee om. We willen geen onnodige beperkingen opleggen. Bij nieuwe ontwikkelingen en nieuw beleid voe ren we ook overleg met de Bewo nersvereniging. Die beslist ook over de besteding van het budget dat we elk jaar beschikbaar stellen voor de woonomgeving. Bijvoorbeeld voor plantenbakken en verlichting. Zij leven zelf in die omgeving, gaan zorgvuldig en creatief met het geld om, zijn zelfwerkzaam en nemen ons werk uit handen. Ook hier geldt dat als mensen er zelf bij betrokken zijn, ze er beter mee omgaan.' Wachtlijst Ondanks de toename van het aan tal woningen, is de wachtlijst met 800 mensen hoger dan ooit. Van Andel: 'Als mensen zien dat je dingen bouwt en je een groot aanbod aan woningen hebt, dan trekt dat mensen aan. Van al die woningzoekenden is ongeveer een kwart urgent. Dat we vooruitgang hebben geboekt, blijkt onder meer uit het feit dat we geen noodbrieven meer krijgen. Toen ik hier net zat kregen we elke week wel een brief van iemand die omhoog zat. Als je nu echt woonruimte nodig hebt, dan heb je een redelijke kans om in ieder geval binnen een jaar en als het meezit binnen een paar maanden een woning toegewezen te krijgen.' Ambities Aan ambities geen gebrek. 'Een betere integratie van alle groepen in de samenleving. Met name bij gehandicapten. Op Texel heb je een grote groep die begeleiding nodig heeft. Wij kunnen eraan bijdragen dat die groep maatschappelijk actief wordt. Voor de Texelhoeve hebben we een idee voor een lunchcafé dat Texelse jongeren met een verstan delijke handicap een werkplek biedt. Het is ook bedoeld als opleidings instituut, zodat ze een stapje verder komen in de maatschappij. Je ziet dat nu bij de jongeren die zelfstandig wonen. Sinds ze op eigen benen staan, pakken ze veel dingen op en regelen veel meer dan hun ouders hadden verwacht. Als je meer van dit soort voorzieningen hebt, ga je terug naar een maatschappij waarin voor iedereen plek is, in plaats van de hokjesgeest.'lk merk dat dit te wei nig door anderen wordt opgepakt. Zoals bijvoorbeeld wordt geroepen dat de zorg voor autistische kinderen veel gekwalificeerde mensen vergt die op Texel niet te knjgen zijn. Dus doen we maar niets. Dat is mij te makkelijk. Gelukkig zijn er op het eiland ook partijen waarmee we goed kunnen samenwerking, zoals Samen Eén, die de ontwikkelingen graag helpt stimuleren.' Strategisch Een woonstichting die ook een winkel bouwt (Weikoop). Gaat dat niet wat ver? Van Andel: 'Nieuw is dat niet. Bij zulke projecten gaat het één niet zonder het ander. We hebben meer bedrijfspanden, zelfs een brandweer kazerne. Dat was een strategische aankoop, in verband met de ontwik keling van het Weikoop project. In onderhandelingen is het altijd handig als je bepaalde bezittingen hebt. We hoeven er niet mee te zitten, want er zijn al diverse ondernemers die het willen overnemen. Met het kan toor van Rijkwaterstaat kregen we op betaalbare wijze een gebouw in handen. Dit is naar verhouding goed koper dan nieuwe woningen bou wen.' Over de Groeneplaats hebben we gezegd afstand te houden. Maar als zo'n plan van start gaat en er wordt ons gevraagd of we mee wil len doen, dan gaan we daar wel over nadenken. Een cultureel centrum of een ontmoetingsplaats voor Texe laars past in onze maatschappelijke doelstelling. Maar we nemen geen initiatief.' Gerard Timmerman 'Puntenlijst Volmolen gewoon afschaffen' 'Afschaffen.' Dat zegt Jan van Andel van de Stichting Wonen Texel over de puntenlijst die de gemeente hanteert voor de toe wijzing van koopwoningen in De Volmolen en Den Burg West. 'Als SWT hebben we bij de toe wijzing allerlei regeltjes afgeschaft, ledereen kiest in principe zelf voor een woning. Er is bijvoorbeeld geen inkomenstoets meer. Die punten lijst bij de gemeente, met allerlei regeltjes, dat is veel te ingewikkeld, bewerkelijk, kost veel geld, geeft irritatie en het schrikt af. Onnodig, dus gewoon afschaffen. Hanteer een lijst op volgorde van binnen komst. Voor iedereen is ruimte in De Volmolen. En als dat er niet is, dan zoeken ze ergens anders wel een plekje. Je hoeft echt niet bang te zijn dat er ineens massaal over- kanters komen wonen. Want ook wij verhuren alleen aan mensen met een economische of maatschap pelijke binding met het eiland. Dat is de enige restrictie. De volgorde bepaalt wie aan de beurt is.' Volgens Van Andel slaagt de SWT er goed in om de overkanters buiten de deur te houden. 'Iemand die een huurwoning op het eiland achter laat, heeft voorrang boven iemand met een koopwoning. Zo kun je zelf sturen. Bij koopgarantwoning kopen we de woning na verloop van tijd weer terug en bepalen dus zelf wie de volgende eigenaar wordt Staatssecretaris prijst zuinige scholier Bij het CDA raken ze niet uitge praat over de parate kennis van staatssecretaris Pieter van Geel (Milieu). De eregast op een ver kiezingsavond in Hotel Den Burg troefde menig lokaal politicus af op feitenkennis. Thema van de avond was de wereldwijde opwar ming van de aarde en wat er moet gebeuren om dit te voorkomen. *1 in de krant plaatsen van een foto of andere illustratie gebeurde in 1931 slechts bij *9e uitzondenng. Maar dat het gezicht van een traditioneel feest als Sint Maarten lelijks verandert, getuigt deze foto uit 1950. Zestigjarige SWT houdt open huis Stichting Wonen Texel grijpt het zestigjarig jubileum zondag 12 november aan om Texelaars een kijkje te gunnen in of bij de zestig complexen van de SWT. Routebe- schnjvingen zijn vanaf 11.00 uur af te halen in het kantoor aan de Drijverstraat. Voor vermaak zorgen goochelaar Wouter Weerman in De Buitelboet, pianist Willem Beerling in de Buureton, de jazzband van Anna en Maria Trap in De Volmo len, djembé in Texelhoeve. In de gereformeerde kerk in Oosterend is informatie over 'Texel helpt Roeme- Bazaar NH-kerk De bazaar die vrijdag in de hervorm de kerk van Den Burg werd gehou den, heeft ondanks een wat min dere opkomst €3.700,- opgebracht. Dit geld zal gebruikt worden voor het onderhoud aan het gebouw. De familie Sipsma uit Den Burg won de eerste prijs van de verloting, een koelkast. De prijzen werden getrok ken door dominee Den Braanker. nië'. Verder zijn er rondleidingen in het in aanbouw zijnde complex De Potvis op 't Horntje. De dag duurt tot 17.00 uur. Van Geel sprak van een dilemma. Hij doelde op de bescheiden omvang van het milieubewuste Nederland", terwijl landen als China die momen teel een enorme economische groei doormaken, heel anders tegen ener giegebruik aankijken. Daar zeggen ze- Zelf stoten jullie al 300 jaar C02 uit, en wij mogen het met.' Ander dilemma is kernenergie, dat geen C02 uitstoot veroorzaakt, maar wel grote risico's met zich meebrengt. Van Geel verhaalde over de vele spelers in het internationale energie- veld. Hij spoorde aan om snel aan alternatieve energie te werken. Het doel van Texel om in 2030 de eigen energie op te wekken, noemde hij haalbaar. Maar hij deed ook een oproep om zuinig om te springen met energie. Speciaal compliment had hij voor scholier Dirk Jan Hin, die bij de wedstrijd om energie te besparen tussen OSG De Hogeberg en de gemeente, de hoogste score had gehaald. Zo bespaarde hij tien tallen kubieke meters gas op jaarba sis door met de hand af te wassen, de kachel met hout te stoken en het computeren te beperken. (T-olo Ben Zegeten

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9