W': Sint Maarten in storm en regen Sport Hulpstrandvonder bergt hout Baltic Forest TEXELSE j COURANT Goede Doelen Sint steunt Meer overnachtingen Waddenhaven Verregend en verkleumd na de stormachtige regenbui gingen diverse kinderen dapper verder. (Foto Louise van der Siws Wederom waren de weergoden Sint Maarten niet goed gezind. Storm en regen teisterden de kin deren die op zaterdag 11 novem ber de deuren langsgingen. Veel lampions overleefden de storm niet en verscheidene kinderen gaven er al snel de brui aan. De vroege vogels hadden geluk. Om half zes was het droog en was de wind nog niet zo krachtig. Met zelfgemaakte lampions in vele soorten en maten toog de jeugd de deuren langs, uit volle borst zingend voor een snoepje of mandarijntje. Rond half zeven barstte de storm los. De stormachtige wind geselde de kinderen met striemende regen. Een zware onweersklap was voor veel kinderen het sein snel naar huis te gaan, de lampionnen kapot gewaaid en verregend. De volle tas sen met lekkers maakten veel goed. Veel Texelaars deden aan de deur uit medelijden nog een extra snoep je in de tassen, zodat de opbrengst beslist de moeite loonde. Enke le diehards besloten na de ergste regen en storm alsnog een rondje te maken, maar de meeste kinderen hielden het voor gezien. VERVOLG VAN PAGINA 1 Thuiszorg De Stichting wil volgend jaar onder die naam aan de slag. 'Texel is een nieuw gebied voor ons', aldus een woordvoerder. Evean heeft nog geen werknemers op het eiland, maar denkt daar over na. 'Het maakt ons niet veel uit of het om een eiland of an stad gaat. We willen voor de zorg zoveel mogelijk mensen uit de eigen omgeving aantrekken.' De gemeente sluit met de vier par tijen een zogeheten raamovereen komst af. Er worden geen afspraken over uren gemaakt, omdat de markt moet uitwijzen hoeveel uren elke organisatie volgend jaar aan huis houdelijke verzorging besteedt. De gemeente krijgt van het rijk onge acht ton om de huishoude lijke verzorging te betalen. Volgens de woordvoerder-van de gemeente moet dat toereikend zijn, mits zich geen sterke stijging in de aanvragen voordoet. Met nieuwe software wil de gemeente de uitgaven nauwlet tend in de gaten houden. 'Dan kun nen we ook ruim op' tijd aan de bel trekken als blijkt dat we toch niet voldoende geld hebben.' Het rijk houdt komend jaar eveneens in de gaten of gemeenten genoeg geld hebben gekregen. Dat is volgens de woordvoerder echter geen garantie dat eventuele tekorten worden aan gevuld. 'We kunnen dus niet zomaar het budget overschnjden.' De tarieven van de vier ontlopen elkaar met veel. Kale huishoude lijke zorg kost gemiddeld 14 euro per uur, huishoudelijke zorg met extra hulp 22 euro per uur. De overeenkomsten wordt vrijdag 1 november officieel getekend. De 29 gemeenten in Noord-Holland had den de huishoudelijke verzorging gezamenlijk aanbesteed. De meeste gemeenten gaan met gemiddeld zes, zeven aanbieders in zee. VERVOLG VAN PAGINA 1 .eel Hl een voor VERVOLG VAN PAGINA 1 Verhuurtijd Aangezien de verhuur van vakantie woningen van economisch belang s voor Texel, hanteert de gemeente als beleid om de afgesproken termijn niet zomaar los te laten. Dat is ook de reden waarom de gemeente vast houdt aan de afspraken over De Wit- teberg, waar de huisje? minimaal 21 weken moeten worden verhuurd. Jos Vink, voorzitter van de vereniging van eigenaren, wil daar vanaf. Volgens hem wordt het tijd dat de gemeente net een eenduidige regeling komt. eigenaren zien zo'n huisje als ;een belegging. De grijze golf komt in en veel senioren willen een kopen voor eigen gebruik, niet voor de verhuur.' Een verzoek van De Witteberg aan de gemeente om de minimale verhuurperiode los te laten, werd niet ingewilligd. Maar volgens 'Ank wordt het eiland er niet slech ter van als de huisjes niet worden verhuurd. 'Deze eigenaars betalen lorensenbolasting, zijn regelmatig op Texel en als zodanig een constante factor.' Anderen menen echter dat het onttrekken van vakantiehuizen aan de verhuur nadelig is voor de eilandeconomie, bijvoorbeeld omdat de centrale voorzieningen op het park het juist moeten hebben van vakantiegangers die huren. En omdat gasten tijdens een kort verblijf gemid deld genomen meer qeld uitgeven dan mensen met een tweede huis. 'Een principiële discussie', erkende TVL-voorzitter Harry Wuis, die met Vink van oordeel was dat het een goed onderwerp voor het Toeristisch Kennisinstituut. Radio-uitzending wordt herhaald Radio Texel zond zaterdag een spe ciale editie uit van het programma Pietelepote. Vanaf de Groeneplaats werd rechtstreeks verslag gedaan van de Sintemaartenviering. Dit pro gramma wordt woensdag herhaald, voorafgaand aan de reguliere uit zending. De uitzending begint om 17.00 uur. Radio Texel is te beluis teren via 106.1 FM. Mast omgewaaid Gebruikers van het draadloze net werk van B-Shore moesten het zón- lag tijdelijk zonder internet stellen doordat een mast op het kantoor van ondernemers Martijn van Hen- 9el en Robbert de Jong aan de Ele- mert zaterdagavond ten prooi was gevallen aan de storm. In de mast hingen enkele radio's en vijf anten nes. Brandweerlieden schoten te hulp om het gevaarte te bergen (zie foto). Na een dag sleutelen was de internetverbinding weer hersteld. (Foto Jeroen van Hattum) Turbine sporthal WindWall was bereid de plaatsings kosten van €28.000,- voor haar rekening te nomen als de gemeen te de procedures zou afwikkelen. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft dat langer geduurd dan verwacht, maar kon de turbine uiteindelijk worden geplaatst. In september blijkt WindWall echter in de problemen te zijn geraakt. Het bedrijf moest een groot aan tal projecten staken omdat het ministerie van Economische Zaken onverwacht een streep door subsi dies voor duurzame energie zette. Ook viel de opbrengst van de al geplaatste turbines tegen. Of het ooit nog tot plaatsing op de sport hal komt, is de vraag. De gemeente overweegt te zijner tijd nog eens met de nieuwe eigenaar te gaan praten. WindWall had het oog op Ons Genoegen laten vallen omdat het een hoog gebouw is waar veel wind kan worden gevangen. Bestemmingsplan later besproken De hoorzitting over het concept bestemmingsplan De Waal, die komende donderdag zou worden gehouden, is verplaatst naar maan dag 20 november. Er staat die avond ook een reguliere vergadering van de commissie Grondgebied op het programma. De bijeenkomst begint met de hoorztting, daarna volgt de rest van de agenda. De vergadering begint om 20.00 uur. Wuis stopt als voorzitter TVL Harry Wuis stopt als voorzitter van de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers. Tijdens de vergadering donderdagavond maakte hij bekend dat hij zich in april, als zijn termijn afloopt, niet meer beschikbaar zal stellen. Wuis is 25 jaar voorzitter geweest en 11 jaar secretaris. In de komende maanden gaat het bestuur op zoek naar een nieuwe kandidaat voor het voorzitterschap. Raadscommissies Alle raadscommissies komen vol gende week bijeen voor openbare vergadering. De commissie Grond gebied bijt maandag 20 november het spits af. De bijeenkomst wordt vooraf gegaan door een uitgestel de hoorzitting over het concept bestemmingsplan De Waal. Dins dag 21 november vergadert eerst de commissie Werkwijze Raad en aansluitend de commissie Welzijn. Woensdag 22 november wordt er niet vergaderd, donderdag 23 november wordt de week besloten met een vergadering van de com missie Middelen Alle vergaderingen worden gehouden in de raadszaal van het gemeentehuis en begin nen on. 20.00 uur. Toehoorders zijn welkom en mogen eventueel het woord voeren tijdens de rondvraag voor publiek. Radio Texel verzorgt rechtstreekse uitzendingen via 98.5 op de kabel en 106.1 FM. De Goede Doelen Sint gaat dit jaar op Texel op pad voor een Texels hulpproject in Roemenië. Alle inkomsten worden geschon ken aan de werkgroep Hulp Oost- Europa, waarvan Ria van der Vis en Rensche Rienstra de grote initiators zijn. Zij zijn momen teel actief met de realisatie van een multifunctioneel centrum met basisschool in het zigeunerdorpje Ineu. Zo'n twintig jaar lang was de sin terklaascommissie van de gerefor meerde kerk actief om inkomsten te vergaren voor een goed doel. Enkele jaren geleden werd besloten de commissie om te dopen in de Goede Doelen Sint, omdat hier mee de lading beter wordt gedekt. 'Wij steunen een goed doel dat met kinderen te maken heeft en dat actief is op ons eigen eiland of vandaar uit wordt aangestuurd', vertelt Gea Beijert. 'Dat doen we in de sinterklaasperiode door Sint en enkele pieten huisbezoekjes te laten brengen. Samen met echtgenoot Henk en Joop en Manie Schouw- stra zet Beijert zich al vele jaren belangeloos in voor het goede doel. Texelaars die sinterklaas op bezoek willen hebben en tegelijkertijd een goed doel willen steunen, kunnen contact opnemen met Gea Beijert, Warm onthaal TVL Robbers Niet alleen een technische bestuurder, maar vooral gepas sioneerd. Zo presenteerde Bart Robbers, die nieuwe afgevaar digde van TVL binnen het VW bestuur, zich tijdens de donder dag in De Kiekendief gehouden vergadering van de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers. De leden reageerden positief op de komst van de Amsterdammer, die bekend staat als een bruggenbou wer en die al vanaf zijn jeugd fan is van Texel. De vraag hoe zijn bestuur staak bij de VW moest worden gezien, terwijl hij geen bestuurder is bij TVL, was meteen het antwoord. 'Ik beslis niet mee over de agen dapunten van het bestuur, maar krijg instructies mee voor de verga deringen van het VW. Bestuurslid zonder last of ruggespraak. Wel woordvoerder eruambassadeur van TVL tegelijk.' TVL-voorzitter Harry Wuis toonde zich blij met de steun voor Robbers. 'We vertrouwen erop dat de communicatie met de VW wordt hersteld. Zonder oud zeer, wel met positieve ambitie, waarbij we met respect met elkaar omgaan. We moeten gezamenlijk de mogelijk noodzakelijke veranderingen onder ogen zien en daar naar handelen.' tel. 315058. Sint en pieten komen tussen 18 november en 5 december langs op het gewenste tijdstip, uiter aard met strooigoed. 'De bezoekjes duren dertig minuten. We hebben daar bewust voor gekozen, omdat Sinterklaas dan echt op visite is. Hij heeft tijd voor de kinderen en er is geen zwarte piet die al wijzend op zijn horloge staat te trappelen dat ze weer verder moeten De kosten bedragen €25,-. Texelaars die voor 2007 een goed doel weten waar voor de Goede Doelen Sint zich kan inzetten, kunnen eveneens contact opnemen met Gea Beijert. D66 wil nieuwe steun landschap D66 heeft voor het derde jaar op rij een voorstel gemaakt om vol gend jaar honderdduizend euro voor het Texels landschap opzij te zetten. Het voorstel komt van avond aan de orde in een motie tijdens de begrotingsraad. In 2004 en 2005 wist Frans Visman tijdens de begrotingsraden ook al twee keer een ton in de wacht te slepen voor uitvoering van het Natuur- en Landschapsbeleidsplan. Dat is een paar jaar geleden al eens bekrachtigd, maar de raad heeft er tot nu toe nooit structureel geld voor vrijgemaakt. D66 wil de nieuwe eenmalige hon derdduizend euro losweken uit het budget van €439.000,- dat de raad in 2007 voor renovatie van het hui dige raadhuis of nieuwbouw wil reserveren. Visman gaat er vanuit Het aantal bootovernachtingen in de Waddenhaven is dit jaar opge lopen tot ruim 20.000. De nieuwe opzet van de haven heeft daarbij een rol gespeeld. Ondanks een forse tariefverhogingen blijken gasten meer tevreden over de prijs-kwaliteitverhoudingen. Het liggeld per strekkende meter boot was in 2000 nog €1.13 en in 2006 €1,90. De omzet aan liggelden is hierdoor ruim verdubbeld. Ondanks de forse tariefsverhoging heeft de nieuwe opzet van de haven geleid tot een positievere beleving van de gast. In 2002 oordeelden 24 procent van de gasten dat de prijs-kwaliteitver- houding uitstekend was en 68 pro cent zei goed. In 2006 waardeerden 53 procent van de geënquêteerde de prijs-kwaliteitverhouding als uitste kend en 46 procent als goed. Ondanks de stijgende belangstelling voor de Waddenhaven Texel zijn de 34.000 overnachtingen die gemeld werden in de krant van dinsdag nog niet haalbaar. Ook de uitbreiding naar 52.000 overnachtingen in 2030 blijkt niet juist. Dit bleek te gaan om de gegevens van het IJsselmeergebied. De Cocksdorp wil plattegrond terug De dorpsplattegrond die tot voor kort nabij camping De Driehoek stond langs de Postweg moet terug. Het vrachtverkeer dat rich ting De Cocksdorp gaat, rijdt nu regelmatig verkeerd doordat de chauffeurs de weg niet weten en die niet kunnen nazoeken op het kaartje. Dat stelde Bert Dros dat dat budget niet meteen aan het begin van 2007 hoeft te worden aangesproken, waardoor er finan ciële ruimte voor het landschap is. D66 wil op die manier schapen boeten en stolpen in het landschap behouden. Uit de motie blijkt overigens ook de voorkeur van D66 voor behoud van het raadhuis aan de Groeneplaats. Er wordt consequent over renova tie gesproken. D66 is altijd tegen de bouw van een nieuw raadhuis tijdens de rondvraag van het jaar lijkse overleg van dorpscommis sie Eierland met het college van b en w. Het bord werd in de zomerperiode zo vaak vernield door jeugd die na het stappen van De Koog naar De Cocksdorp loopt, dat de gemeente uiteindelijk besloot het bord weg te halen. Volgens Dros is de platte grond echter van essentieel belang voor het noorden van Texel. Wethouder Peter Bakker had begrip voor de wens van Dros, maar voelde er weinig voor het bord te herplaat sen 'Ik denk met u mee, maar we kunnen niet elke week een nieuw bord plaatsen. Dat is veel te duur. Misschien moeten we zoeken naar een hufterproof-variant (vandalis- mebestendig, red.)', aldus Bakker. Ook de mogelijkheid om de plat tegrond alleen buiten het seizoen te plaatsen of eventuele verplaatsing naar het benzinestation van Texaco, iets verderop, worden bekeken. Uitschieters bij bowling Omdat ze tegen Klaver 4 geen punten wisten binnen te halen, moest WBZ deze week de eerste plaats in de bowlingcompetitie afstaan aan de Pins. Dit team was goed op dreef en haalde 21/2 punt weg bij T-Fords. Fenny van Exel had een mooie uitschieter met een game van 169. Yvonne de Groot gooide een serie van 374. Ook bij de donderdagavondleague vonden er verschuivingen in de stand plaats. Visvogels ging kopje onder bij Paal 19/Vooronder, waar Herbert de Geer een serie van 599 gooide. Santa Fé-deed goede zaken met een game van 208 van Mike Hoekstra (en een serie van 624). Ondanks een game van 236 van André Barhorst wist Team 11 twee punten af te pakken van koploper Bad weg. Barhorst gooide in deze wedstrijd de hoogste game van het seizoen. TZN deelde de punten met Sjans/Tumbleweeds. waar Arnold Kearcher een game van 180 gooide. De stijgende lijn van Gebroeders Huijsman zet zich voort, toch moest dit team de winst aan een sterk strij dend Sommeltjes laten. Uitslagen: Donderdagochtendleague. De Pins -Juffer tjes 9V,-V/,; Flair - T Fords 1-3: WBZ - Klaver 4 0-4. Donderdagavondleague: Sommeltjes- Gebr.Huijsman 4-1, De Koogel-Schouwstra/ transport 3-2; Team 11-Badweg Sportief 2-3; Paal 19/Vooronder-Visvogels 4-1; Santa Fe- De Jutter 4-1TZN-Sjans/Tubleweeds 2 -3. Zaandammers te sterk voor Texels G-team De G-voetballers van Texel'94 hebben het erg moeilijk in de B- poule. Zaterdag werd opnieuw verloren. Op het veld aan de Haf- felderweg was Hellas Sport uit Zaandam met 1 -4 te sterk. Texel'94 trad met een complete selectie aan. Alleen coach Klaas van den Berg was er niet. Hij bege leidde de G-mini's bij een wedstrijd in Amsterdam en werd vervangen door echtgenote Matty. Hellas Sport en Texel'94 spraken af elk negen spelers op te stellen. De thuisploeg had het moelijk met de goed combinerende gasten, die al snel op voorsprong kwamen. Het doelpunt werd gemaakt door één van de spitsen, die eerst meerdere verdedigers omspeelde en toen ook keeper Martijn Verbeeke kansloos liet. Evenl later verdween een schot hard in het doel en stond het al 0-2. Toch waren de Texelaars niet kans loos. Het werd 1-2 door Paul Bak ker, die de bal na een passje van Simon Kramer langs de vrouwelijke keeper en de paal in het net schoot. Bakker was even later na voorbe reidend werk van Jimmy Ponniah dicht bij de gelijkmaker. Hij schoot hard in, maar zag de bal via de kruising over het doel gaan. Maar terwijl Texel'94 bleef proberen een tweede doelpunt te maken, was het juist Hellas Sport dat vlak voor rust opnieuw doel trof. In de tweede helft waren doelpun ten een stuk schaarser. Hellas Sport kwam met een fraaie kopbal nog op 1-4, maar daarna viel er niets meer te juichen. Bakker kwam na een pass van Raymond Molanus alleen voor het doel. maar slaagde er niet in de keeper te verschalken. Ook Ponniah was weinig succesvol. Aan de andere kant had Verbeeke het soms erg druk, maar met kunst- en vliegwerk wist hij andere doelpun ten te voorkomen. Zaterdag speelt Texel'94 in de Wor- mer tegen WSV'30. Zaanstad wint van Tevoko Pas in de eindfase van de eerste set moest damesteam van volley balvereniging Tevoko buigen voor de aanvalskracht van het hoog geklasseerde Zaanstad 2. Ook in de overige drie sets liet Zaanstad zien met een mix van ervaring en jeugdig enthousiasme hoge ogen te willen gooien in de race naar het kampioenschap van de regio divisie. Zaanstad won de wedstrijd met 4-0. Met veel servicedruk en gevarieerd aanvallend bleef Tevoko in de eerste set lang aan de positieve kant van de score. In de eindfase leidden enkele kleine foutjes tot een nipt setverlies (25-22). Zaansfad kwam daarna beter op toeren en voor al serverend werd er veel druk op Tevoko gezet. Aanvallend kwamen de Texelaars niet meer uit de verf, terwijl Zaanstad met enkele hardhit- ters de punten verzamelde. Tevoko liet zien gegroeid te zijn, maar moest ook constateren dat de smalle selec tie niet opgewassen was tegen de brede selectie en vele trainingsuren van de Zaankanters. De setstanden waren 25-17, 25-17 en 25-18. Reischeque van 60-jarige SWT De Potvis en de Volmolen trokken veel belangstelling op de zondag gehouden route langs de com plexen van de 60-jarige Stichting Wonen Texel. Er was puzzelroute uitgezet, met foto's van straten, waarbij iedere straat een letter had. Bij een juiste invulling stond er Zes tig jaar thuis op Texel. Na afloop werden drie prijzen verloot. De eet- ste ging naar Rosa Harbers uit Den Burg, die een reischeque van €250,- won. De tweede prijs, een dinerbon van €100,- ging naar de C. de Jong en de derde prijs, een mand met Texelse producten, naar mevrouw Post-Huisman uit Den Helder. Begeleidingsgeld naar schoolbesturen De gemeentelijke subsidie voor begeleiding van scholieren met leer problemen gaat straks niet meer naar de onderwijsbegeleidingsdien sten, maar naar de schoolbesturen. Hetzelfde gebeurt met de rijkssubsi die. Dit is het gevolg van de stelsel wijziging onderwijsbegeleiding die op 1 augustus is ingegaan. Die wij ziging had als doel de begeleiding om te zetten van aanbodgericht (door de begeleidingsdiensten) naar vraaggencht (door de scholen). De verandering wordt in twee stappen doorgevoerd: per 1 januari 2007 de eerste helft en per 1 januari 2008 de rest. Hulpstrandvonder Maarten Jan Boon uit De Koog heeft gister morgen op het strand tussen paal 17 en 19 één pak hout geborgen. Het moet afkomstig zijn van de Baltic Forest, het schip dat zater dagavond een mijl of dertig ten noorden van Vlieland 178 pakken hout overboord zette. Boon vond zes kuub hout, dat inmid dels op zijn erf onder bewaking is gesteld Het betrof de deklast, waarvan het overgrote deel op Vlie land en Terschelling is aangespoeld. Naar verluidt drijven er ook pakken hout rond in de Waddenzee. Volgens de gemeente heeft de strandvonde rij nergens anders op de Texelse kust hout geborgen. Wat niets zegt over hetgeen jutters nebben buitge maakt Ook afgelopen donderdag heerste er een opvallende drukte op het strand. Reden was toen dat er langs de hele kust cosmetische artikelen waren aangespoeld. Het betrof lippenstift, eyeliner, nagellak en andere spullen van het merk Nivea. De strandvonderij heeft daar geen actie op ondernomen. DINSDAG 14 NOVEMBER 2006

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5