l/eronica Bos stopt in 2007 als directeur van VVV exel in beeld voor imbtelijk apparaat Waddeneilanden SINTERKLAAS Toeristen lopen op Texel onnodig risico op legionel la' HEMA Fameus Cjrocn Ttvartr jexels in het hart Schapen nooit uit Hogebergebied' Moens: Betaal boeren voor landschapsbeheer Spaanse kindervriend bij intocht populairder dan ooit )R Ameland tegen plannen Logiesbedrijven voldoen niet aan eisen WONEN <i) Kerst- en Nieuwjaarskaarten 1 al besteld? PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12128 DINSDAG 21 NOVEMBER 2006 rsrschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ïonica Bos legt op 1 maart 2007 functie als directeur van de (Vneer. Een besluit dat ze 'voor jnderd procent zelf heeft geno- en', vertellen zij en (interim-) orzitter Martin Warnaar in een dichting op haar terugtreden, ben geen type om te stoppen een tijd van ruzie. Nu met de Euwe voorzitter de rust is weer- ieerd kan ik met een gerust wel vertrekken.' lonica Bos (57) zegt haar vertrek een tijd te hebben overwogen, en jaar is een mooie tijd voor zo'n actie. Ik wil minder gebonden zijn zo'n drukke en verantwoorde- iebaan en met de tijd die vrijkomt nieten van de leuke dingen in het leven.' Door op korte termijn terug te treden, zegt Bos haar opvolger de ruimte te willen geven om zelf uit voering te geven aan nieuw beleid. Helemaal stilzitten is ze niet van plan, haar kennis en ervaring wil ze benutten door het doen van advies werk en bestuurlijke activiteiten. Martin Warnaar zegt dat haar besluit voor het bestuur als een verrassing kwam. 'Het bestuur is hier niet echt blij mee. Veronica vertrekt op rede lijk korte termijn, we moeten dus als de sodemieter aan de slag om een geschikte opvolger te vinden.' Het is niet de enige klus voor Warnaar, die ook de meningsverschillen met TVL zo snel mogelijk uit de wereld wil hebben. Hij hoeft dat niet alleen te doen. De vertrekkende directeur zal in de komende periode meewerken en -denken aan de 'nieuwe bestuur lijke oriëntatie' binnen de VW. Veronica Bos trad bijna tién jaar geleden aan in een periode dat de financiële situatie van de promo tieorganisatie te wensen overliet en er ontevredenheid heerste over de 'uitvoering van het promotiebeleid. Met haar komst ging het mroer om en braken succesvolle jaren aan bij de VW. De organisatie maakte groei door en het imago van Texel als natuur- en cultuureiland werd versterkt. Deze groei manifesteerde zich onder meer in toename van het aantal boekingen dat samen met de logiesverstrekkers kon worden gegenereerd. De VW was bijzon der initiatiefrijk in het vervaardigen van hoogwaardig drukwerk en nam hierin landelijk een koppositie in. Ook een periode waarin de ontwik kelingen op het internet onstuimig waren. Met zo'n 6000 internetbe zoekers per dag rekent de VW zich ook op dit gebied bij de lande lijke top. De ontwikkelingen op het internet brachten met zich mee dat andere boekingssites reservenngen naar zich toe trokken en er flink in de kosten van de organisatie moest worden gesneden. Bos ging dit niet uit de weg en mag volgens de VW 'trots zijn op het vermogen van de organisatie om de kosten snel aan te kunnen passen aan de wisse lende omstandigheden in de recrea tieve sector'. Zelfs het in toeristisch opzicht moeizame jaar 2005 werd met positief resultaat afgesloten. Minder plezierig was het laatste jaar, waarin de relatie tussen VW en TVL niet goed was en er een media tion aan te pas moest komen om weer met het bestuur op één lijn te komen, het conflict tussén bestuur en logiesverstrekkers dermate hoog opliep dat voorzitter Hans van Heer waarden zich terugtrok en TVO de toegezegde bijdrage met bij elkaar kreeg. Zelf wil Bos er niet veel woorden meer over vuil maken, ook omdat met de komst van Martin Warnaar als interim-voorzitter en Bart Robbers als afgezant van TVL in het VW-bestuur de partijen weer on speaking terms zijn gekomen en er een opbouwende fase is ingetre den. Medio december wordt een extern adviesrapport afgerond over de nieuwe communicatiestructuur en de mogelijkheid van een struc turele verhoging van het promo tiebudget. 'Besluitvorming binnen de VW samen met de gemeente. TESO, TVO en TVL moet in de toekomst garant staan voor een duurzame samenwerking. Juist een goede samenwerking is de kracht van de Texelpromotie ten bate van de Texelse gemeenschap, inclusief het bedrijfsleven.' Warnaar: 'In maart 2007 moet de organisatie klaar zijn voor een nieu we start. Het zou mooi zijn als er dan een opvolger is gevonden.' Het bestuur van de VW start op korte termijn een sollicitatieprocedure. thapen mogen nooit weg van Hogeberg.' Dat zei gede- Jeerde Albert Moens bij zijn roek op Texel zaterdag, die or het instellen van een ver- eding voor landschapsbeheer, boeren moeten normaal hun (erham kunnen verdienen.' lis belangrijk dat er wat voor de kiur gebeurt, maar de provincie et ook wat voor de boeren doen', de gedeputeerde. Texel aanmer- als landbouwkundig probleem- led kan profijtelijk zijn voor de [bouwers. Hiervoor bestaat een npese regeling. 'U valt daar op moment met in. Maar er is nu eidheid om versneld te onder- ikefi of dat alsnog mogelijk is.' iel moet volgens Simon Ruiter LTO Nederland niet worden :n als "probleemgebied. 'Maar zijn hier wel natuurlijke handi- ds, waardoor de productiekosten li bijvoorbeeld een liter melk hier 3erliggen dan elders.' ens toonde zich ook enthousi- om van Texel een pilotproject maken voor het instellen van i vergoeding voor natuurbeheer, is geen subsidie en geen gift. wordt werk voor verzet en dat itit gewoon vergoed.' Ook repte over het instellen van een grond bank, bedoeld om de 4000 hectare grasland in de benen te houden. Voor boeren is dit financieel niet altijd even aantrekkelijk. Moens: 'Via de grondbank kan grond worden gekocht, waarna het wordt verpacht aan boeren, zodat de exploitatie een gunstiger beeld krijgt.' De gedeputeerde ging in op proble men die boeren in het Hogebergge- bied ondervinden. 'Ze mogen door het natuurgebruik eigenlijk niets. Schapen passen bij dit cultuurland schap. Maar voor een vergoeding voor natuurbeheer komen ze niet in aanmerking. Kunnen we de cirkel niet eens doorbreken en zorgen dat ze een landschapsvergoeding krij gen? Als een boer door de beper kingen niet kan produceren voor de wereldmarkt, maar wel een land schap in stand houdt, dan hoort daar ook een vergoeding tegenover te staan.' Momenteel kent Neder land geen landschapsvergoeding, Moens wil daar verandering in aan brengen. Hij daagde de gebiedscommissie Texel uit om over de vier genoemde punten voorstellen aan de provincie voor te leggen. 'Er is geld voor. Want GS stellen de komende zeven jaar €52 miljoen beschikbaar voor projecten zoals deze.' iel komt in aanmerking als Sigingsplaats voor een nieuwe meenschappelijke ambtelijke janisatie voor de vijf Wadden- Snden. Dat blijft uit een voorstel 'het Eilander College volgend voorlegt aan de Eilander ad. De ondernemingsraad van gemeente Ameland vreest fes van werkgelegenheid en *lt dat de Friese eilanden de neentelijke samenwerking Na een jaar van afwezigheid moet Sinterklaas zich zaterdag meer dan welkom hebben gevoeld. Op de haven van Oudcschild waar hij kort na het middaguur voet aan wal zette heerste een ongeëve naarde drukte en ook op de dijk zag het zwart van. de mensen. Toen de eerste zwarte pieten voet aan wal zetten, steeg er gejuich op uit het publiek dat nog aanzwelde toen de goedheiligman zelf van de tijdelijk tot stoomboot omgebouw de TX35 stapte. Hij werd welkom geheten door muziek van KTF, het ontvangstcomité van de Onderne mersvereniging Den Burg, wethou der Nico Kikkert en burgemeester Geldorp. De hoogbejaarde maar nog krasse Sint onderging de officiële plichtplegingen geduldig en beleefd, waarna hij uitgebreid de tijd nam om de toegestroom de Texelse kinderen de hand te AIS WE B j D£ 56 2JN EN JE 2-IETj. He pestkoppen. STKOUSN zonder Texel moeten voortzetten. De nieuwe gemeenschappelij ke organisatie is vooralsnog een abstract onderwerp waarvoor de Eilander Raad eerst ja of nee moet zeggen. Als het ja wordt, werken de eilanden verder aan de oprich ting van één gemeenschappelijk kantoor waarvan alle Waddeneilan den gebruik maken. Bedoeling is dat op die manier de positie van de eilanden wordt verstrekt, zodat de gemeentelijke zelfstandigheid behouden kan blijven. Het rijk wil af van kleinere gemeenten, waar door de autonomie van de eilanden onder druk staat. De gemeentese cretarissen hebben daarom eerder dit jaar voorgesteld door intensie vere samenwerking een fusie met vastewalgemeenten buiten de deur te houden. De oprichting van een gemeenschappelijk kantoor (in vak jargon een back-office) is een ver volg daarop. Volgens wethouder Marian Merkel- bach, lid van het Eilander College, is het in eerste instantie de bedoe ling ondersteunende gemeentelijke afdelingen bij de nieuwe organisatie onder te brengen. Dan gaat het om Personeel en Organisatie, Informa tie en Automatisering, Middelen en Communicatie. Leest verder op pagina 5 Verblijfstoeristen lopen op Texel een groot risico op legionellabe- smetting. Het aantal logiesbedrij ven dat niet voldoet aan de wetge ving die sinds eind 2004 geldt ten aanzien van legionellapreventie, is schrikbarend groot. 'Er is hier heel veel burgerlijke ongehoor zaamheid. Het aantal bedrijven dat zijn zaakjes wél in orde heeft, is heel erg klein. Dat stelt Mark Leffring van de Water Inspectie dienst. Deze dienst is de enige organisatie in Nederland die risico-inventarisa ties op dit gebied mag uitvoeren en bedrijven die voldoen aan de wetgeving mag certificeren. Volgens Leffring is slechts in een klein per centage van de bedrijven de zaak in orde. 'De rest is onwetend of houdt de hand op de knip en is bang dat de benodigde maatregelen veel geld gaan kosten.' Wekelijks wor den door het hele land nieuwe legi- onellabesmettingen geconstateerd 'Wij nemen per week honderden monsters en daar zitten wekelijks zo'n zes a zeven besmettingen bij. Recent nog één op Texel. Bij een klein pension.' Volgens de inspec teur lopen toeristen op Texel onno dig veel risico op een besmetting met de gevreesde legionellabac- terie. Inmiddels heeft VROM, het ministerie dat verantwoordelijk is voor de inspectie op de naleving van de regelgeving, het toezicht verscherpt. Er wordt een centraal register bijgehouden van bedrijven die niet aan de gestelde eisen vol doen. Elders in het land worden momen teel nsicogroepen bij de kop geno men, maar op Texel wordt getracht het hele eiland van de gevaren te doordringen en ondernemers aan hun verplichtingen te laten voldoen. 'We zijn hier nu op verzoek van enkele ondernemers en hebben geconstateerd dat er maar een paar zijn die iets van de regelgeving weten, terwijl iedereen wordt geacht de wet de kennen. Bedrijven die onder deze wet vallen, moeten door ons een risico-inventarisatie laten uitvoeren. Naar aanleiding van ons rapport kunnen ze een lokale instal lateur aan het werk zetten. Daarna voeren wij de eindcontrole uit en vindt certificering plaats. Gasten kunnen aan het wandschild dat wij uitreiken zien of een accommodatie voldoet aan de regelgeving.' Verder moet er een beheersplan worden opgesteld en heeft de ondernemer de verplichting ieder half jaar mon sters te laten nemen. Tijdens de risi co-inventarisatie wordt onder meer gekeken of de temperatuur van het water goed is, of er geen loze lei dingen zijn (met stilstaand water) en of bijvoorbeeld de vaatwasser is voorzien van een klep waardoor het vieze water met in de installatie kan teruglopen. Lees verder op pagina Tweekappers De mogelijke verkoop van zeventien twee-onder-éénkappers in nieuw bouwwijk de Volmolen aan overkant- se gegadigden, valt slecht bij de poli tieke partijen. Het CDA noemde het gisteravond tijdens de raadscommis sie Grondgebied onaanvaardbaar. Pagina 3 m Afvalcontainers Naast het minder vaak legen van GFT-containers in de wintermaanden heeft de gemeente meer plannen om de afvalinzameling op Texel efficiën ter en beter te maken. Meest opmer kelijk is het voornemen om in woon wijken niet langer te werken met de bekende minicontamers, maar over të gaan op centrale ondergrondse containers. Pagina 5 m Texelse media Texelaars hebben zich bij de gemeenteraadsverkiezingen begin maart vooral door eilandelijke vraag stukken laten leiden. De berichtge ving in de Texelse media speelde daarbij een belangrijke rol. Pagina 8 Provincie betaalt zelf ganzenschade De provincie gaat schade van ganzenvraag die nog niet door het Faunafonds is uitbetaald zelf vergoeden. Deze toezeg' ging deed gedeputeerde Albert. Moens zaterdag bij zijn bezoek aan Texel. Met het aanwijzen van extra natuur gebied in Waalenburg is de over last door ganzen nog niet opgelost, constateerde Moens—Hij-verwees - naar plannen van de minister van Landbouw om de grauwe gans weer bejaagbaar te maken. 'Maar dat heeft als gevolg dat landbouwers geen schade meer kunnen claimen bij het Faunafonds.' Overigens is een aanzienlijk deel van de schade die dit jaar is geleden nog niet uitbetaald, wat komt doordat de bestrijding van ganzen binnenkort voor de derde keer voor de rechter komt Ook om de frustratie onder de boeren weg te nemen beloofde .Moens dat de provincie de gemelde schade die nog niet is betaald, zal vergoeden. schudden. Daarna verplaatste hij zich op een even rustige als won derbaarlijke manier naar de andere dorpen op het eiland, waar zijn intocht op niet minder feestelijke wijze werd ingeluid. (Foto Gerard Timmerman) Gebroken enkel Bij het plaatsen van lichtkoepels bij een bedrijf aan de Schorrenweg is vrijdagochtend een man van het dak gegleden. De man, vermoe delijk uit Amsterdam, viel enkele meters en brak zijn enkel. Hij is overgebracht naar het Gemini Zie kenhuis in Den Helder. Vrouw loopt heupletsel op Een 68-jarige vrouw uit Den Burg is vrijdagavond gewond naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. Ze fietste rond 19.10 uur over de Waalderweg naar De Waal. toen ze door onbekende oorzaak ten val kwam. Ze liep daarbij letsel aan een heup op T texel Woensdag 22 november kunt u op Texel stemmen tussen 07.30 en 21.00 uur bij een stembureau naar keuze. De leden van het stembureau kunnen u vragen om een geldig legitimatiebewijs (paspoort, rijbewijs of identiteits kaart) Meenemen dus! TEXEI.SI - COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. V» „iftó tot 1 december 10% korting op de drukkosten

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1