SP boekt forse winst PvdA verliest steun Heli houdt gemoederen flink bezig Cjrocn ZwartsJexels in het hart Huis boven horeca blijft punt van twist Helikopters vliegen straks meer 'buitenom' Vliegveld restaurant gesloten Ook derde pachter krijgt exploitatie niet sluitend CDA krijgt meeste aanhang op Texel ^"Texelse Media VRIJDAG 24 NOVEMBER 2006 1PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12129 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg (iegveldrestaurant Texel is tot ader orde gesloten. Nadat sdrijfsleider René Hovestad zich xige week terugtrok, ziet pachter ïi Beelen er geen been meer in. is mij een jaaromzet beloofd n vier tot vijf ton, maar we heb- 8i nog niet eens drie ton gehaald', stelt Beelen, die na de opening in 104 al de derde exploitant is die iaakt. {voorjaar verscheen Henk Griffioen bedrijfsleider voor de camera, ar kort daarna kwam René Hove- ad van vliegbedrijf Reinair in beeld, edoeling was dat hij per 1 januari ipacht zou overnemen van Beelen. i plan is van de baan, Hovestad seft er tabak van, maar weigert er .erte praten. Beelen geeft wél com- tntaar. 'We hadden een opbouw- enode nodig, waann de nodige ibeteringen zijn aangebracht. We töen enquêtes gehouden en daar am uit dat het restaurant een 7,5 een 8 kreeg. Daar heeft het met n gelegen.' De sluiting heeft vol- ns Beelen alles te maken met de ceizame verhoudingen op het vlieg- 2d en de slechte onderlinge sfeer, «directie van het luchtvaartterrein tendentieus bezig geweest. Er zijn idenkelijke enquêtes gehouden en ■nten woorden in de mond gelegd.' racentrum Texel, dat naar eigen ggen een uitgebreid archief over restaurant heeft opgebouwd, sft aan dat uit correspondentie M dat de vliegveldleiding al jaren «Ijs om het restaurant in de wie- te rijden. de Bruijn bestrijdt dat: 'We hou- i eens in de. tien jaar enquêtes der de bezoekers over wat ze vin- ivan het vliegveld. Daarin hebben opmerkingen gehad over het res taurant. De laatste maanden heb ik hier allerlei mensen gehad die minder tevreden waren over het restaurant en mij vroegen waar ze elders kon den eten. Ik heb netjes aan meneer Beelen doorgegeven dat mijn klanten niet bij hem willen eten. Maar er is geen sprake van dat ik mensen uit het restaurant heb weggejaagd.' Beelen: 'De omzet van het restau rant bleef achter en de pacht die we moeten betalen staat in geen verhou ding tot de omzet. Er zijn al diverse exploitanten stuk gegaan op de hoge pacht. Ik begrijp best dat de eigenaar de hoge investering die hij heeft wil len doen, wil doorberekenen. Maar dit kan alleen draaien als er een groot deel van de pacht af gaat. Probleem is dat vóór het restaurant en het hotel zijn gebouwd, er geen haalbaar heidsonderzoek is gedaan. Zoals het restaurant niet loopt, wil het ook met de verkoop van de appartementen niet vlotten. Tot dusver zijn daarvan volgens Beelen twee verkocht. 'En eentje daarvan staat alweer te koop.' Sluiting van het restaurant staat haaks op de verplichting die de NV Lucht vaartterrein als verpachter van de ondergrond heeft opgelegd om het restaurant het hele jaar door open te houden. Beelen: 'Ze kunnen me nog meer vertellen. Als het zo nodig open moet, dan gaan ze zelf maar achter de bar staan.' De Bruijn laat weten dat de NV Luchtvaartterrein eigenaar Jan Ruigrok een brief heeft gestuurd dat het restaurant zo snel mogelijk weer open moet.' Beelen ziet wel mogelijkheden voor een goede exploitatie. 'Met een lage re pacht, maar vooral in een situatie waarin de sfeer op het vliegveld goed is. De ruis moet van de lijn. Laat de NV, in overleg met Ruigrok maar een ideale partner naar voren schuiven.' De Socialistische Partij heeft ook op Texel een grote verkiezingsze ge geboekt. De partij kreeg 16,4 procent van de stemmen, een ver dubbeling ten opzichte van 2003. Het CDA bleef de grootste met 29,5 procent. De PvdA verloor veel stemmen. Het opkomstper centage was 87,4 procent, hoger dan het landelijk gemiddelde. De uitslag vertoonde, net als elders in het land flinke verschuivingen. De SP pakte 1466 van de 8960 geldige stemmen die in totaal zijn uitge bracht, 852 meer dan bij de ver kiezingen in januari 2003. De Partij voor de Vrijheid van Geert Wilders, die voor het eerst meedeed, kreeg 289 stemmen (2,1 procent). De PvdA en de LPF (nu Fortuyn) waren de grote verliezers. De soci aaldemocraten verloren 539 stem men en bleven op 1645 steken. Van de 423 stemmen die de LPF in 2003 verwierf, bleven er 22 over. Bij de verkiezingen van 2002 had die partij nog ruim 1500 stemmen op Texel. Het knopje van de Partij voor de Dieren, met lijstduwer Jan Wolkers, werd 189 ingedrukt, een stijging van 153 stemmen ten opzichte van 2003. De Christenunie zag het aan tal voorkeuren met 99 stijgen (totaal 212), D66 zag de steun bijna hal veren. Het aantal stemmen daalde met 221 naar 150. Het CDA bleef de grootste partij met 2642 stemmen, maar moest er 72 inleveren. De WD verloor er 124 en kwam uit op 1689. GroenLinks en de SGP waren het meest stabiel. GL kreeg 8 stemmen extra (556), de SGP 2 (45). Het opkomstpercentage was hoger dan het landelijk gemiddelde van 80,1 procent. Het was ook iets hoger dan drie jaar geleden toen 86,7 procent van de opgeroepen Texelaars de gang naar de stem computer maakte. Er zit een kleine vertekening in, omdat ongeveer 180 mensen van de overkant hun stem op Texel uitbrachten. Bij de stembu reaus werd deze keer extra gecon troleerd op de stembiljetten, omdat er 175 waren verstrekt aan Texelaars die door hun buitenlandse afkomst niet stemgerechtigd waren. Volgens burgemeester Joke Gel dorp leverden 135 van hen de biljet ten weer voortijdig bij de gemeente in. De overige personen kwamen op een zogeheten negatief kiesregis- ter te staan. Volgens de gemeente heeft niemand van hen geprobeerd te stemmen. Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp kende met 96,7 procent het hoogste opkomstper centage van de tien stembureaus. De Gollards was het laagst met 78,5 procent. omzetting van bedrijfswonin- i boven horecagelegenheden in fgerwoningen blijft een twistpunt ssen raad en college. De meeste rtijen vinden dat omzetting niet an bij nieuwbouw, maar ook bij staande horecagelegenheden »t worden toegestaan. staat haaks op een advies van college om boven bestaande tecagelegenheden geen burger- tningen toe te staan. De eisen arvoor zijn een stuk strenger dan asen bij een bedrijfswoning. Het i>ege wil alleen boven nieuwe hore panden eventueel burgerwoningen i. Over dat punt waren raad en college het maandagavond tijdens de raadscommissie Grondgebied het snel eens. Over de omzetting van bedrijfswoningen boven bestaande horecapanden bleven ze van mening verschillen. 'Sta het ook toe bij groot schalige verbouwingen', aldus Frans Visman (D66). 'Dan blijft er soms toch alleen maar een muurtje overeind staan.' Volgens Visman kan dan met een rekening met de scherpere eisen worden gehouden. Marijke Eelman (CDA) merkte op dat er nu soms noodgedwongen bedrijfswoningen leeg staan, omdat er alleen mensen in mogen die een binding met het onderliggende bedrijf hebben. Lees verder op pagina 3 Sandor Mantje van de KNRM bekijkt de zojuist aangespoelde helikopter op het strand bij paal 28. Het toestel had 's nachts een voorzorgslanding op zee gemaakt. Een helikopter op het strand heeft woensdag de gemoederen op Texel bezig gehouden. De zwart- gele search-and-rescue helikop ter van Bristow Helikopters uit Aberdeen spoelde in de vroege ochtend aan bij paal 28, nadat die 's nachts op de Noordzee een voorzorgslanding had gemaakt. De zeventien inzittenden werden uit zee gered en maken het goed. Het toestel, een hypermoderne Super Puma die sinds november 2003 op vliegveld De Kooy in Den Helder was gestationeerd, bracht een kleine armada aan instanties in beweging. De gemeente stelde een crisisteam in en op het strand ontfermden hulpstrandvonder Jaap Groen en zijn collega's zich over de helikopter. Zij kregen bijstand van de politie, medewerkers van de gemeente en de brandweer. Later voegden ook vertegenwoordigers van de luchtvaartpolitie, de Onder zoeksraad voor Veiligheid en de bergingsdienst van de luchtmacht zich op het strand. Een storing in de motor was vermoedelijk de oorzaak, maar dat wordt nader onderzocht. De helikopter maakte dinsdagnacht tegen twaalf uur zo'n 25 kilometer ten noordwesten van Den Helder een noodlanding. Schepen van de KNRM. de Kustwacht, Rijkswa terstaat en een helikopter van de Koninklijke Luchtmacht rukten uit om de inzittenden uit -het water te redden. Ondanks de slechte weers omstandigheden lukte het de hulp verleners iedereen uit het water te krijgen. Eén persoon moest met lichte onderkoelingsverschijnselen naar het ziekenhuis in Alkmaar. De inzittenden waren merendeel werk nemers die voor de NAM op een productieplatform op vijftig kilome ter uit de kust werkten Zij moes ten worden geëvacueerd, omdat de stroom was uitgevallen. De helikopter werd aan het eind van de middag met de telekraan van René Boon uit De Cocksdorp opge tild en met een platte wagen van het strand gereden. Gistermiddag werd hij op een ponton van de haven van Oudeschild naar Den Helder geva ren. Meer over de helikopter elders in deze kraan. De overlast die in Den Hoorn en omgeving wordt ondervonden van helikopters die de verbinding verzorgen tussen het vasteland en de boorplatforms in de Noord- zeezal binnenkort minder worden. Naar aanleiding van de klach ten heeft het gemeentebestuur te horen gekregen dat de route die de helikopters volgen vanaf vliegveld De Kooy in westelijke richting zal worden verlegd en op ruime afstand van de Texelse kust zoveel mogelijk over de Noordzee zal lopen. Dat kan echter alleen als in het betreffende zeegebied geen schiet oefeningen vanuit Fort Erfprins in Den Helder worden gehouden. Vol gens de marinevoorlichting zijn er ook andere omstandigheden waar door men van de oude route over Texel gebruik moei blijven maken. Om te kunnen bepalen in hoeverre de situatie zal verbeteren moet dus worden gekeken naar de frequen tie van de schietoefeningen vanuit Fort Erfprins. Deze oefeningen wer den het afgelopen voorjaar hervat na lange tijd te hebben stilgelegen en leidden tot protest van milieu organisaties. De frequentie blijkt zeer uiteen te lopen. Volgens een woordvoerder van de Koninklijke Manne werd in oktober op twaalf dagen vanuit Fort Erfprins gescho ten, telkens van 9.00 tot 16.00 uur. In november gebeurde dat op zes dagen en voor december zijn drie oefendagen gepland. Op die dagen moeten de offshorehelikopers dus de oude route over Texel blijven volgen, maar ook op sommige andere dagen kan dat volgens de marinevoorlichting onder bepaalde omstandigheden nodig zijn. Het staat wel vast dat de vertrekkende vluchten (vanaf De Kooij) minder boven Texel komen, maar bij aan komende vluchten zal soms toch de oude route worden gevolgd. Het helikopterlawaai wordt dus niet geheel uitgebannen. Belangrijk is dat bij alle vluchten een minimum hoogte van 1500 voet (ongeveer 500 meter) in acht moet worden genomen zodat het op de grond hoorbare lawaai in elk geval binnen zekere perken blijft. Op de jaarlijkse openbare vergade ring van b en w en de dorpscommis sie van Den Hoorn op 7 december zal een militaire vertegenwoordiger van Vliegveld De Kooij aanwezig zijn om toelichting te geven op de nieuwe route. f Kembureau op het gemeentehuis zag Jan Visser Klif ART huisvest de komende maand een opvallende tentoonstelling. In de Hoornder galerie is werk te zien van architect Jan Visser.' Pagina 2 a Legionellapreventie De bewering van Mark Leffring van de Water Inspectiedienst dat de meeste Texelse logiesbedrijven niet voldoen aan de wetgeving inzake legionellapreventie is een aantal hoteliers in het verkeerde keelgat geschoten Pagina 3 Vliegergevecht De golven slaan met bulderend lawaai om en zeeschuim waait over het stuivende zand. Met windkracht zes powerkiten. 'Het wordt vechten met de vlieger.' Pagina 7 Snorfietser ziet auto over hoofd Een 84-jarige man uit Den Burg is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeluk op de Laagwaalderweg bij Oudeschild. De man ki^arn op zijn snorfiets van het haventerrein en wilde richting De Waal rijden. Bij het afslaan zag hij een auto over het hoofd, waardoor hij werd geschept. De wagen werd bestuurd door een 21-jarige vrouw uit De Cocksdorp. Volgens een woordvoerder van de politie raakte de man gewond aan zijn hoofd, maar bleef hij bij ken nis. Hij werd ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. De vrouw kwam met de schrik vrij. Snelheidsduivel verliest rijbewijs Een 34-jarige automobilist u.t De Cocksdorp moest dinsdagmiddag zijn rijbewijs inleveren nadat hij was betrapt op extreem hard rijden. Bij een controle met een onopvallende politieauto op de Postweg consta teerden agenten een snelheid van 150 kilometer per uur, waar 80 het maximum is. Drie anderen kregen alleen een bekeuring. Zij hadden minder extreem te hard gereden of geen gordel gedragen. Roy Bakker wint prijs met studie Roy Bakker uit Den Hoorn heeft één van de Jong Talent Aanmoe digingsprijzen van de Koninklijke Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen (KHMW) gewon nen. De 19-jarige student sloot zijn propedeuse Informatica afgelopen zomer af met een gemiddelde van 8,5 en was daarmee de beste in zijn studierichting aan de Universi teit van Amsterdam. Om de studieresultaten in de techni sche en exacte vakken te bevorderen, kent de KHMW jaarlijks prijzen toe aan studenten met de beste propedeuse resultaten in disciplines als Informa tica, Wiskunde en Werktuigbouwkun de en Lucht- en Ruimtevaart. Bakker nam zijn prijs in ontvangst tijdens een feestelijke plechtigheid, die gisteren werd gehouden in het gebouw van de KHMW in Haarlem. De prijs bestond uit een oorkonde en €500,-. TEXELSE COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ULiïÜ Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1