'Ik weet niet of je dit wel kunst mag noemen' Aëenda =1 TEXELSE 2 COURANT Architect Jan Visser exposeert in Klif ART Het verlanglijstje van Fenna James Bond in Cinema Texel Film teso Balcken opnieuw in Café Top 100 Fe(1rijvigAf'/t/ Klif ART huisvest de komende maand een opvallende tentoon stelling. In de Hoornder galerie zijn etsen, aquarellen, linosneden en beelden te zien van Jan Visser. Moet hij in zijn dagelijks werk als architect rekening houden met regels, wetten en wensen van opdrachtgevers, als kunstenaar geniet hij van zijn vrijheid en heeft hij de gelegenheid ook zijn filo sofische kant naar voren te laten komen. Hoewel hij al tientallen jaren kunst maakt, is het pas de eerste keer dat de 62-jange Visser met zijn werk naar buiten treedt. Dat kreeg galerie houder Herman Bakker dan ook niet met één verzoek voor elkaar. 'Veel mensen zijn een stuk beter dan ik. Ik weet niet eens of je dit wel kunst mag noemen. Afgezien van mijn vrouw, kinderen en een paar goede vrienden heb ik het nooit iemand laten zien', vertelt Visser. Een duwtje in de rug kreeg hij van Koos Hen nephof, zijn oud-leraar Nederlands van de Rijks Hogere Burgerschool in Den Burg, die hem stimuleerde toch eens te exposeren en die zondag de officiële opening verricht. 'Als docent vond ik hem al erg goed. Hij was iemand die allerlei verbindingen legde. Tussen beeldende kunst en literatuur, bijvoorbeeld. Later ben ik goed bevriend met hem geraakt. Hij is negen jaar ouder, maar vanaf een bepaalde leeftijd wordt dat verschil steeds minder belangrijk.' Architectuur Visser deed zijn eerste ervaring als beeldend kunstenaar op aan de Rietveld Academie, waar hij welis waar architectuur studeerde, maar tussen de lessen door genoeg tijd over hield om zich allerlei tech nieken eigen te maken. Vooral het etsen is hij graag en met regelmaat blijven doen. Bovendien bezit hij een omvangrijke collectie werk van wat hij zelf 'echte' kunstenaars noemt. 'Het is een enerverende techniek. Je werkt met zuur en als daar een vinger in komt, moet je er met één minder verder. Dat heb ik tenminste altijd aan kinderen verteld.' Het pro cédé is niet eenvoudig. Zo moet een zinkplaat eerst glad worden gepolijst en gelakt, alvorens de kunstenaar er op kan tekenen. Daarna moet de plaat worden schoongemaakt en ingesmeerd met inkt. 'Het zwaarste is het zogeheten afslaan, als je de plaat weer van z'n inkt ontdoet. En ten slotte moet je dan nog afdruk ken. Moeilijk, want dat kan alleen op nat papier. En bovendien moet de druk op het hele vel hetzelfde zijn. Het gebeurt wel eens dat de pers aan één kant zwaarder drukt en dan moet je het nog eens proberen. Zo valt ook te verklaren dat sommige werken hier de eerste staat zijn en andere de tweede of derde. Het mooie van etsen vind ik dat je je creativiteit erin kwijt kunt, maar dat het ook gewoon dom handwerk is, waarbij je niet hoeft na te denken en alles van je afvalt. Ik doe het altijd 's avonds, in de winter soms wel vier keer per week. Daarna slaap ik uitstekend.' Somber In Vissers werk, dat is beïnvloed door onder anderen David Hoc key en Lucebert, zijn diverse ets technieken door elkaar gebruikt en soms ook flarden van teksten te herkennen. Het maakt een rauwe en wat sombere indruk, al is het niet van humor gespeend. Eén van de etsen heet Binnenburg na de revolutie en geeft een kijkje op het oude gemeentehuis. Aan de kant van het kerkhof staan een paar wei nig alledaagse panden, de andere zijde wordt gedomineerd door een zwarte vlek. Opvallend is dat het in spiegelbeeld is afgedrukt. Op een 'Binnenburg na de revolutie' is één van de etsen waarmee Jan Visser in galerie Klif ART exposeert. werk met de naam Dorpsstraat De Koog - 2053 loopt een man met een hoed en een lange jas door een bijna verlaten straat met huizen die wat oosters aandoen. Ook hier een donkere wolk, waardoor het werk nogal zwaarmoedig en zelfs wat griezelig is. Zelf gebruikt Visser de term unheimisch. 'Het is duidelijk dat het niet helemaal goed gaat. Het einde van De Koog is nabij. Ik heb het vast in een sombere bui gemaakt. Als ik begin te werken, weet ik meestal van te voren niet wat het wordt.' Glimlachend: 'Soms weet ik het niet eens als het af is. Joh, je moet me over mijn werk niet te veel vragen.' Ook de beelden en linosneden die Klif ART sieren, ogen niet al te vrolijk. Lichter van aard zijn de aquarellen. 'De meeste heb ik gemaakt op Corsica, mijn favoriete vakantie-eiland. Daar kan ik mijn etspers niet mee naar toe nemen en zit ik lekker in de zon wat te werken.' De expositie in Klif ART (Klif 27) wordt zondag om 15.30 uur geopend. De Hoornder galerie is van donderdag tot en met zondag geopend van 13.30 tot 17.30 uur. Joop Rommets Dichtbundel Joelia Bonne Begin dit jaar publiceerde ze al eens 25 exemplaren van haar gedich ten. Zaterdag presenteert de 19- jarige Joelia Bonne uit De Koog 200 nieuwe exemplaren van haar dichtbundel Een stukje van mij naar jou. In dertig gedichten beschrijft Joelia hoe ze met het ontdekken van haar identiteit en een visuele handi cap omgaat. De familie Bonne staat van 14.00 tot 16.00 uur in dorpshuis De Hof in De Koog om de bundels te verkopen. Bestelde exemplaren kunnen dan eveneens worden opge haald. De boeken zijn gedrukt door uitgeverij Langeveld en De Rooy in samenwerking met de Stichting RAB. Ze kosten 10 euro per stuk. De opbrengst gaat naar de Stichting Texel Helpt. Joelia wil op die manier hulp bieden aan de armere gebieden in Roemenië. Daar woonde zij tot haar vijfde voordat ze door Frits en Yvon Bonne werd geadopteerd. Kerstmiddag voor senioren in Kampanje Zang, voordracht en dans en daarna nog even 'lekker nazitten' in de foyer met muziek van Carla's Combo. Dat zijn de ingrediënten van de Senioren middag die woensdag 13 december in De Kampanje in Den Helder wordt gehouden. Welke artiesten er zullen optreden, wil de organisatie nog niet zeggen. Wel mag het publiek reke nen op 'een aanstekelijke muzikale finale, met een knipoog naar onze marine'. De schouwburg is die dag in ieder geval in kerstsferen gehuld. Het evenement begint om 14.00 uur. Kaarten kosten €2,50 en zijn vanaf dinsdag 28 november verknjg- baar bij De Kampanje en in diverse seniorencentra. Meer informatie kan worden ingewonnen bij mevrouw R. Czech, tel. 0223-642779 of via web site www.seniorenmiddag.nl. Nog een paar dagen en Fenna Boon, die deze weken het weblog bijhoudt, is jarig. Wie geen cadeautje weet te bedenken, kan haar verlanglijstje vinden op het weblog. Er staan een roeifiets op, een elektrische gitaar en een Honda SS50 (alvast voor haar zestiende verjaardag). De nieu we oordopjes heeft ze inmiddels gekregen. Fenna viert haar verjaar dag overigens niet als blogger, want haar termijn loopt deze week af. Vandaag (vrijdag) vertrekt ze met de hele familie voor een weekend bij haar opa en oma. 'Nu alleen nog een iPod en een muziekinstallatie en dan het komt helemaal goed met al m'n muziek', schrijft Fenna. Kennelijk is er tussen de bedrijven door nog tijd genoeg om naar muziek te luisteren. Want haar dagen zijn behoorlijk gevuld. 'Ik was echt bijna vergeten te schrij ven, want ik moet echt zoveel doen vandaag! School van 8.00 tot 12.30 (laatste uur uitval, hè jammer... nog even gitaren, m'n kamer oprui men (tenminste, ik heb een begin gemaakt) en dan nog een samen vatting maken van het proefwerk Natuur morgen. Gelukkig dit keer een leuk hoofdstuk, over schakelin gen en zo. Maar wel veel leren. Nou goed, toen was ik daar mee klaar. Nog even pepernoten gebakken met §cholieren web-lo; http: mvw.texelsescholieren web-log.nl m'n broertje en nu zit ik deze log te schrijven. Zometeen moet ik nog een Engels leesverslag maken en m'n kamer verder opruimen. Pfffff...' Ook voor de mensen die op haar blog reageren, is school niet altijd een onverdeeld genoegen. 'Wat een leuk dagje vandaag toch weer op school, zó spannend! Het wordt wel een beetje standaardschool. Ik vind dat we wat meer gym moeten heb ben. Is gezond, en léuker dan al die andere vakken.' 'Shit man, dat het weer saai was op school, maar daar is school ook een beetje voor, niet alles kan leuk zijn :P' Gelukkig is er op school altijd nog Mens-erger-je- niet, 'saai, maar best grappig, vooral als er iemand is die af en toe stiekem de pion iets naar voren zet.' Desondanks, en ondanks het win terse weer, rijdt Fenna elke ochtend samen met 'Juul' op de fiets naar school. Fietsen rulez! Scholieren die ook veertien dagen het weblog willen bijhouden, kunnen zich melden via redactie@texelsecourant. nl of via een reactie op www.texelse- scholieren.web-log.nl. Kunstuitleen bij Het Posthuys Galerie 14-16 Posthuys Texel aan de Brink in De Koog staat in december in het teken van de kunstuitleen. Vanaf zondag is een greep te zien uit de collectie van SBK Amsterdam. Kunstwerken zijn te lenen op basis van de leentarieven van SBK. Daar bij wordt geen inschrijfgeld gere kend en mogen werken onbeperkt worden gewisseld. Er is ook geen ruilverplichting of uiterste inleverda tum. Het lenen van een kunstwerk kost ongeveer één procent van de waarde ervan. Dit leenbedrag is een spaartegoed, dat kan worden aan gewend voor de aanschaf van een kunstwerk. Meer informatie over de kunstuitleen is te vinden op website www.sbk.nl. waar ook een deel van de collectie van SBK Amsterdam is te vinden. Werken van deze site zijn eventueel te reserveren. In de galerie in De Koog wordt zon dag om 15.00 uur een expositie van Marianne van Heeswijk geopend in aanwezigheid van de kunstenaar. In Cinema Texel draait deze week Casino Royale, de 21ste film rond James Bond. De rol van geheim- agent 007 wordt gespeeld door Daniel Craig, de opvolger van beroemde voorgangers als Sean Connery en Roger Moore. Het verhaal is gebaseerd op het eerste boek van bedenker lan Fleming en gaat over de Franse gangster Le Chiffre (een rol van Mads Mik- kelsen), die zijn winsten in het casino aanwendt om terroristische operaties te bekostigen. Wanneer hij een kostbare fout maakt, zal hij het geld moeten terugverdie nen tijdens een groot goktoernooi. Dat moet worden voorkomen door James Bond, die van M., het hoofd van de Britse geheime dienst, het privilege krijgt om te mogen doden. Om in het gokpa leis genoeg tegenstand te kunnen bieden aan Le Chiffre krijgt hij financiële ondersteuning van Felix Leiter (Jeffrey Wright), die in dienst is van de CIA. Daarnaast heeft hij de verleidelijke Vesper Lynd (Eva Green) aan zijn zijde, maar het gevaar loert van alle kanten. In de serie De Volkskrant-filma vonden is dinsdag en woensdag de Spaanse film Volver van regis seur Pedro Almodóvar te zien. Het verhaal gaat over Raimunda, een rol van Penélope Cruz. Als haar partner op merkwaardige wij ze overlijdt, neemt het leven een drastische wending. Ze probeert dit geheim te houden voor haar omgeving, maar dat levert alleen maar verwarnng en misverstanden op. Haar verleden laat haar niet met rust en bovendien gaat het gerucht de ronde dat haar over leden moeder aan verscheidene mensen verschenen is. Geprolongeerd is Kruistocht in spijkerbroek, een verfilming van het beroemde kinderboek van Thea Beekman. Hoofdpersoon is de 15-jarige Dolf, die een proto type van een tijdmachine gebruikt en tegen zijn wil in de Middeleeu wen belandt. Hij sluit zich aan bij de kinderkruistocht, achtduizend kinderen die op weg zijn naar Jeruzalem om de heilige stad te bevrijden van de Arabieren. Dolf helpt de kinderen de verschrikke lijke bergen te trotseren, infectie ziekten te overwinnen en rovende ridders te bevechten. Maar lang zaam begint hij zich te realiseren dat het echte gevaar niet schuilt achter de volgende bergtop, maar in de kruistocht zelf zit. Zou het kunnen dat de leider van de kruis tocht, vader Anselmus, hem als pion gebruikt bij de uitvoering van zijn verschrikkelijke plannen? Op zaterdag en zondag is De Mierenmepper in Cinema Texel te zien. In deze avontuurlijke ani matiefilm laat Lucas Nickle met zijn waterpistool een mierenhoop onderlopen, waarna hij op magi sche wijze krimpt tot het formaat van een insect. Wanneer hij zo groot is als de mieren, wordt hij veroordeeld tot zware arbeid in het gangenstelsel dat hij zojuist heeft vernietigd. Kinderen kunnen zich verder ver maken met de Nederlands gespro ken animatiefilm Baas in eigen bos. Wegens aanhoudend succes is ook de oorlogsfilm Zwartboek geprolongeerd. Iedere maandag kunnen de liefhebbers in Cinema Texel terecht voor een sneak pre view, een voorproefje van een film die officieel nog niet uit is. Ook bioscoop De Kiekendief is op sommige dagen geopend. Deze week draaien er de The Devil wears Prada en Piet Piraat en het Vliegende Schip. Twee cabaretiers in theater Klif 12 Onder de naam Dubbelcabaret presenteert theater Klif 12 vrijdag 1 december twee voorstellingen op één avond. Artiesten die het Hoornder podium beklimmen, zijn Martijn Oosterhuis en Jim Speelmans. Jim Speelmans werkte aan zijn bekendheid in televisieprogram ma's als Comedy Factory van de NPS (2000) en Ongehoord (2003) en Laughing Matters (2005) van BNN. Hij staat bekend als onbegrijpelijk, ongrijpbaar en onzinnig, maar is ook te typeren als absurd, kort door de bocht en zwartgallig. Speelmans is een cabaretier die 'een hoge grap dichtheid' als één van de belangrijk ste deugden ziet. Dat bleek uit zijn eerste programma, Hier is hij, dat afgelopen zomer door BNN werd uitgezonden. Ook in Komiek zonder meer wil hij zijn kijkers 'de harde lach' ontlokken, 'spontaan of onder dwang, dat maakt niet uit'. Martijn Oosterhuis kreeg al uitste kende kritieken. NRC Handelsblad omschreef hem als 'een volleerd comedian', voor De Telegraaf was hij 'de leukste', terwijl Het Parool zijn laatste programma 'Briljant van inhoud en uitvoering' noemde. De Volkskrant, ten slotte, schreef over hem: 'Hij was onze beste bezorger.' Oosterhuis is gepokt en gemazeld in het circuit van de standupco- medy in Nederland en Engeland en zit bovendien in de cast van de succesvolle serie De Lama's. Door die ervaring is hij vooral sterk in de interactie met het publiek en ter plekke bedachte oneliners. Hij treedt in Klif 12 op met Van huis uit, een cabaretprogramma waarin de nieuwe wereld 'met al zijn onvol komenheden' centraal staat. Het persbericht rept over 'een hilarische show over opvoeding, achtergrond, komaf en volwassen worden en dat ook nog eens in deze krankzinnige tijd'. Het programma begint om 20.30 uur. De entree bedraagt €15,-. Een diner vooraf is mogelijk, reserveren in dat geval gewenst (tel. 319633). Verkoop Unicef In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg worden vanaf vandaag Unicef-producten verkocht. De jaarlijkse verkoop is tot en met 21 december en vindt plaats tijdens openingstijden van de bibliotheek. Kerstmarkt wordt midwintermarkt Dit jaar wordt in Den Burg geen kerstmarkt gehouden, maar een midwintermarkt. En wel op vrij dag 29 december. In voorgaande jaren bleek de markt tezeer afhan kelijk van de weersomstandighe den. Reden voor de organiserende Stichting Folklore de markt dit jaar te houden op de Vismarkt en in de Kantoorstraat, een meer beschutte lokatie dan de Groeneplaats. Daar naast zullen weersgevoelige artike len een plaats vinden in Question Plaza. De markt wordt gehouden tijdens normale openingsuren van de winkels, van 15.00 tot 20.00 uur. Mensen die een kraam willen huren, kunnen contact opnemen met Mar- rigje Barnard, tel. 315034, e-mail rm.smyl@texel.com. Christmas carols Gestimuleerd door het succes van voorgaande jaren, verzorgt de Muziek- en Dansschool ook dit jaar een workshop Christmas carols zin gen. Onder leiding van dirigente Ellen Verburgt worden op één dag - zaterdag 23 december - bekende en onbekende carols ingestudeerd, van één- tot vierstemmig. De workshop is volgens de organisatie geschikt voor deelnemers van ieder niveau. Op verzoek worden de carols ruim voor aanvang uitgereikt, zodat de cursisten de muziek desgewenst al kunnen doornemen. Er wordt gere peteerd vanaf 10.15 uur, om 16.00 uur begint een openbare presenta tie in één van de kerken van Den Burg. Voor de liefhebbers wordt een Engelse lunch geserveerd in hotel Den Burg. De workshop kost €15,- de lunch €9,50. Aanmelden kan bij de Muziek- en Dansschool, tel. 313493, e-mail info@mdt-texel.nl of via de website www.mdt-texel.nl. Expositie Kotex zonder keuring De jaarlijkse tentoonstelling van Kleindiersportvereniging Kotex (op zaterdag 25 en zondag 26 novem ber) moet het dit jaar zonder keu ring stellen. De organisatie heeft daartoe besloten wegens het rela tief kleine aanbod van dieren, een gevolg van de vergrijzing van het ledenbestand. Ongewenst vindt ze ook het bijkomend gevolg dat veel prijzen naar een beperkt aantal fok kers zouden gaan. Ten slotte speelt ook de situatie rond de vogelgriep en de ophokplicht een rol. Tentoon gestelde dieren moeten zijn ingeënt, wat veel extra kosten met zich mee brengt. Toch is Kotex erin geslaagd een tentoonstelling te organiseren die de moeite van het bezoeken waard is. Naast konijnen, kippen, gan zen en ander kleinvee zijn er ook andere dieren te zien. De vereni ging krijgt daarbij medewerking van vogelvereniging Op Eigen Wieken en aquariumvereniging In Aqua Vita, die een eigen expositie verzor gen. Op zaterdag is er een tombola met 'een ongekend prijzenfestijn'. Dankzij gulle middenstanders zijn er meer dan 700 prijzen te winnen. Daarnaast is er op zondag een grote verloting. De opbrengst wordt gebruikt voor het 65-jarig jubileum, dat volgend jaar op grootse wijze wordt gevierd. De tentoonstelling wordt zaterdag om 10.00 uur geopend, waarna Kotex-lid en topfokker Peter van der Gracht tot 12.00 uur aanwezig is om alle vragen van bezoekers over kippen te beantwoorden. Bezoekers kunnen op beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur terecht in het club gebouw aan het Paelwerck in Den Burg. Zondag wordt om 17.00 uur de verloting gehouden. De toegang is gratis. Horeca vergadert In Hotel Den Burg aan de Emmalaan vindt dinsdag de algemene leden vergadering plaats van de afdeling Texel van Koninklijk Horeca Neder land. Op de agenda staan onder meer het beleidsplan voor 2007 en de bestuursverkiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn Rob Teisman en Co Vermuë. Na de pauze wordt gediscussieerd over zaken als het rookbeleid, paracommercie en slui tingstijden. De vergadering begint om 20.30 uur. Vrijdag 24 november: Toneelvereniging 't Amateurtje speelt in dorpshuis De Wielewaal 'De Jan tjes'. Aanvang 20.00 uur. Er zijn geen entreekaarten meer verkrijgbaar. Cinema Texel in Den Burg vertoont 007; Casino Royale (aanvang 18.45 en 22.00 uur), Kruistocht in Spijker broek (19.00 uur) en Zwartboek (21.45 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Knm vertoont The Devil wears Prada (aanvang 20.00 uur). Zaterdag 25 november: Context coaching, training and medi ation uit Den Burg houdt van 10.00 tot 17.00 uur open dag in De Lindeboom. De toegang is gratis. Kleindiersportvereniging Kotex houdt vandaag en morgen een tentoonstel ling. Het clubgebouw aan het Pael werck in Den Burg is op beide dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Bij Muziek- en Dansschool Texel begint om 10.30 uur een workshop boetseren. Deze duurt twee uur. Deelname kost €15,-. Voor opgave en informatie: tel. 313493 of e-mail info@mdt-texel.nl. Toneelvereniging 't Amateurtje speelt in dorpshuis De Wielewaal in De Waal voor de vierde en laatste maal 'De Jantjes'. De voorstelling is uitver kocht. Cinema Texel in Den Burg vertoont de Nederlands gesproken tekenfilms Mierenmepper (aanvang 13.45 uur) en Baas in Eigen Bos (14.00 uur). 007; Casino Royale (aanvang 15.45, 18.45 en 22.00 uur). Kruistocht in Spijkerbroek (16.0 en 19.00 uur) en Zwartboek (21.45 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont Piet Piraat en het Vliegende Schip (aanvang 15.00) en The Devil wears Prada (20.00 uur). Zondag 26 november: In manage Akenburg aan de Aken- buurt begint om 10.30 een wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. Bij appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg tussen Den Burg en Den Hoorn gaat om 11.00 uur de Bos en Duin-crossloop van start. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur. Deel name kost €2,- voor senioren en €1,25 voor jeugdlopers. Om 11.00 uur begint een excursie van Staatsbosbeheer door de Slufter. Deelname kost €6,-, opgave bij Eco- mare, tel. 317741. Jeugdleden van Gymvereniging Texel houden een groot Sinterklaasfeest in Hoogwater te Oudeschild Vr. 24 09.57 en 22.20 u. Za. 25 10.10 en 22.50 u. Zo. 26 10.50 en 23.46 u. Ma. 27 11.40 en - u. Di. 28 00.35 en 12.56 u. Wo. 29 01.25 en 13.47 u. Do. 30 02.50 en 15.17 u. Vr. 01 04.04 en 16.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 26 novem ber op om 08.21 en gaat onder om 16.33 uur; dinsdag 28 november eerste kwartier; woensdag 29 november doodtij, de Burgemeester De Koninghal. Het feest duurt van 13.30 tot 15.30 uur en is speciaal bedoeld voor kinderen uit de groepen 1 tot en met 5. In galerie Klif ART in Den Hoorn wordt om 15.30 uur een tentoonstelling geopend met werk van (architect) Jan Visser. In theater Klif 12 in Den Hoorn treedt de folkformatie Magna Carta op. Aan vang 20.30 uur, toegang €13,-. Cinema Texel in Den Burg vertoont de Nederlands gesproken tekenfilms Mierenmepper (aanvang 13.45 uur) en Baas in Eigen Bos (14.00 uur), 007; Casino Royale (aanvang 15.45, 18.45 en 22.00 uur), Kruistocht in Spijkerbroek (16.0 en 19.00 uur) en Zwartboek (21.45 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim vertoont Piet Piraat en het Vliegende Schip (aanvang 15.00) en The Devil wears Prada (20.00 uur). Maandag 27 november: Op het terrein van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van het Hoornder kerkje. Badmintonclub Texel houdt in sport hal Ons Genoegen een inloopavond voor niet-leden. Deze duurt van 19.00 tot 20.30 uur. In hotel De Pelikaan nabij De Koog begint om 20.00 uur een bijeenkomst voor melkveehouders. Met een lezing van Cees Jan Hollander van Animal Sciences Group Veehouderij (voor heen Proefstation Rundveehouderij) uit Lelystad. Een showgroep van dansschool Ambiente uit Den Helder geeft een demonstratie salsa in de Muziek- en Dansschool in Den Burg. Belangstel lenden zijn welkom. Aanvang 20.30 uur. Cinema Texel in Den Burg vertoont Kruistocht in Spijkerbroek (aanvang 18.30 uur). Casino Royale (19.30 uur) en een sneak preview (21.15 uur). Dinsdag 28 november: Op de atletiekbaan aan de Haffelder- weg in Den Burg begint om 19.00 uur een coopertest. In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg spreekt dominee Keesfrank Klaassen over de Moravische broeders. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €2,50. De afdeling dialect van de Historische Vereniging houdt in Tussen de Banke een bijeenkomst. Aanvang 20.00 uur. In de Buureton aan de Beatnxlaan in Den Burg komen om 20.00 uur de FNV Vrouwen bijeen. Sascha Bagger man vertelt over de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning. Cinema Texel in Den Burg vertoont Kruistocht in Spijkerbroek (aanvang 18.30 uur) en Casino Royale (19.30 uur). In de serie De Volkskrantfilma vonden draait Volver (21.15 uur). TESO verzorgt de komende dagen geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Gejuich steeg donderdagmiddag op uit De Twaalf Balcken, dat voor de tweede jaar in de Café Top 100 is opgenomen en is opgeklommen van de 78ste naar de 75ste plaats. 'We zijn apetrots dat we er nog steeds in staan en zelfs een paar plaatsen zijn opgeschoven', vertelt eigenaar Co Vermuë. 'Dit heeft voor ons een gigantische impact. We doen wat we doen, gewoon omdat we dat zelf leuk vinden. Niet om in de Top 100 te komen. Dan is het prachtig als je hiervoor door de jury wordt geselec teerd. Na de vermelding vorig jaar, hebben we veel reacties gekregen. Veel vakgenoten komen als ze op Texel zijn even kijken.' De Café Top 100 is een initiatief van vakblad Mis set Horeca, waarbij juryleden volgens een standaard beoordelingsformulier werken. In een toelichting zegt Mis set: 'Cafés zijn de huiskamers van de samenleving, waarbij sfeer en gezelligheid de belangrijkste onder delen zijn.' Belangrijkste criteriums gastvrijheid. 'De jury zal zich alti|d afvragen: kunnen wij dit café aan bevelen aan vrienden, familieleden en kennissen, vrouwen en mannen, jong en oud? En worden zij daar vriendelijk en correct geholpen tegen een goede prijs-kwaliteitsverhou- ding?' Het juryrapport was gisteren nog niet beschikbaar. De lijst is te zien op www.cafetop100.nl. Dagje weg met bus Texeltours Naast het reguliere busvervoer biedt Texeltours vanaf komende maand ook dagtochten, speciaal voor Texelaars. Voor december zijn diverse 'dagje weg'-arrangementen gepland. Liefhebbers van tuinieren kunnen naar tuincentrum De Boet, één van de grootste in de Kop van Noord-Holland, waar al sinds jaren grote kerstshows worden gehou den. Daarnaast brengt Texeltours haar klanten naar ijsbaan De Meent in Alkmaar en de Zwarte Markt in Beverwijk. Voor alle arrangementen geldt een prijs van €15,-, inclusief vervoer, entreekosten en boot. De bus start in Oudeschild en rijdt via Den Burg (Elemert) en Den Hoorn (Goënga) naar de boot en daarna rechtstreeks naar de bestemming. Voorlichting voor zwangeren In het Gemini Ziekenhuis in Den Helder wordt donderdag 30 novem ber een voorlichtingavond gehouden voor zwangere vrouwen en hun part ners. Onder het motto Hoe bevalt té Gemini vertellen gynaecologen ov? de zwangerschap en de bevallin? Een verpleegkundige vertelt over gang van zaken op de verloskamer en de kraamafdeling en een va" de kinderartsen over de couveuse Daarnaast is er aandacht voor liel verschil tussen de thuisbevalling en de poliklinische bevalling. Indiër mogelijk wordt een rondleiding do? verloskamers en couveuseafdelmc gegeven. De voorlichtingsavond vindt plaats in de Zr. Kueterz# en duurt van 19.00 tot 21.00 uu Aanmelden kan via het patiëntenser vicebureau, tel. 0223-696346, e-ma psb@gemini-ziekenhuis.nl.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2