Heli met telekraan van strand gehaald «ff» m Kou trotseren voor bijzonder schouwspel 1 'Niet niks als je zo opeens in zee ligt' .4 J i jf* y Uw medewerkers? KVA' ~~~- E~JH i •••--* V TEXELSE j COURANT Mijn zorg! m 'ife MAANDAG 21 NOVEMBER 2005 n platte wagen werd de helikopter door een tractor van het strand gereden. De Kustwacht heeft de Super Puma in de nacht van dinsdag op woensdag gecontroleerd naar de kust laten drijven. Berging op volle zee was volgens een woord voerder met de aanwezige sche pen niet mogelijk. 'We hadden nog wel een schip met een zware raan, maar dat had er niet op tijd linnen zijn.' I De heli werd begeleid door de Hel- I derse zeesleper De Waker. Toen het toestel, dat mede door luchtkussen en drijvers bleef dreven, in ondieper water kwam moest De Waker hem laten gaan. Tegen half negen ont fermde de strandvonderij zich over de heli die iets ten noorden van het strandslag bij paal 28 aan land was gekomen. De instanties op het eiland stonden daarna voor de vraag hoe de onge veer acht ton zware helikopter van het strand moest worden gehaald. Er werd gedacht aan berging met Gemeentewerken verwijderden de rotorbladen voordat het tillen een grote Chinook helikopter van Defensie, maar daar werd vanaf gezien. Volgens burgemeester Joke Geldorp, voorzitter van het crisis team, stond er een in Engeland, maar kon die niet op tijd op Texel zijn. Het crisisteam wilde de heli in ieder geval aan het eind van de mid dag van het strand hebben, omdat het toen weer hoog water begon te worden en de duisternis inviel. In opdracht van de bergingsdienst van de luchtmacht werd 's middags de telekraan van René Boon uit De Cocksdorp naar het strand gereden om het gevaarte te verplaatsen. Voordat het zover was, verwijderden medewerkers van Gemeentewerken op verzoek van Bristow de rotorbla den. Onder toeziend oog van enkele honderden toeschouwers werd de heli daarna hoger op het strand getild. Het uit het toestel haien van de brandstof, vermoedelijk een paar honderd liter, werd in verband met het opkomend water achterwege gelaten. Volgens Richard Rijk, offi cier van dienst van de brandweer, deden zich geen lekkages voor. Bij het vallen van de avond werd de heli op een platte wagen getakeld en met een tractor van het strand gereden. Op dat moment waren de meeste toeschouwers al van het strand verdwenen. Onder politie- escorte ging het toestel daarna naar het terrein van Gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg waar Hans Zijm 's nachts de wacht hield. Het crisisteam werd aan het eind van de middag opge heven. Volgens Geldorp is de hulp verlening goed verlopen. Gistermiddag werd het toestel door Boon op een ponton in de haven van Oudeschild getild en naar Den Helder gevaren. De helikopter was net iets te groot om aan boord van de Schulpengat te passen. Op vliegveld De Kooy volgt nader onderzoek. Dat moet ook uitwij zen hoe groot de schade is. Een woordvoerder van Bristow in het Schotse Aberdeen kon daar giste ren nog niets over zeggen. Op de vraag hoeveel het toestel waard is, moest de woordvoerder eveneens het antwoord schuldig blijven. Vol- hwM TOOH GOf> O 2V-U-2-OOÓ Wonen boven horeca gens schattingen varieert het rond de vijf miljoen euro. Het toestel zag er van een afstand nog intact had, maar had diverse beschadigin gen. Wat het zeewater voor effect op de apparatuur heeft gehad, is evenmin bekend. De heli, die in Frankrijk werd gebouwd, was sinds november 2003 gestationeerd op De Kooy. Op een ponton werd het toestel gistermiddag de haven van Oudeschild uitgevaren. (Foto Bert Korwg) aangespoelde helikopter 3ij paal 28 is een aantrekkelijk schouwspel gebleken voor hon- Jerden Texelaars en toeristen. De (ou werd getrotseerd om opna- nes te maken. Een koek-en-zopie «erd gemist, maar vooral is ieder een ontzettend blij dat er geen slachtoffers zijn gevallen bij de reddingsoperatie. de vroege ochtend zoekt het zou te water een weg door de helikopter. De golven hebben er geen vat meer, hij ligt muurvast in het zand. Stoel tjes liggen verspreid over het strand en het oranje reddingsvlot deint een paar honderd meter van de heli kopter in de branding. Het strand is verder nog helemaal leeg. Al snel komen medewerkers van een nabijgelegen vakantiepark kij ken. Dan rijden jeeps van de strand vonders en de politie het strand op. KNRM'ers, jutters en toevallige pas santen met honden volgen. De KNR M'ers vertellen over de reddingsope ratie van afgelopen nacht en spreken van geluk dat de helikopter het enige offer is dat die nacht gebracht werd. Als de helikopter al zeker acht uur op Texel ligt, staat het parkeerterrein bij het strandslag vol. De branding heeft zich teruggetrokken en de vliegma chine ligt tientallen meters vanaf het toeschouwers keken dicht op elkaar naar de operatie. water. De locatie heeft inmiddels de aandacht van hulpverleners en publiek. Toeschouwers worden op afstand gehouden met hekken voor zien van afzettingslint. De operatie wordt door de kijkers omschreven als goed georganiseerd en menen dat de hulpverleners oog voor detail hebben. Ondanks de afstand biedt de heli kopter het een bijzondere aanblik. 'Dit gebeurt nooit, het is erg indruk wekkend', zegt Inge Veldman. Ze is met haar familie voor de tweede keer op het strand. Nu met spelende kinderen en rennende honden. Ze zijn eerst naar paal 28 gekomen om te kijken naar de helikopter en nu voor de berging. KNRM-schipper Charles Douma had de heli al eerder gezien. Hij heeft met andere redders 's nachts de wacht gehouden bij het wrak en verwachtte al dat de heli zou op Texel zou aanspoelen. Nu kijkt hij op het strand. 'Ik ben nieuwsgierig. Maar het is triest om hem hier te zien liggen, het is ook een hulpver leningsinstrument. Gelukkig zijn de mensen vannacht allemaal veilig aan boord gekomen.' Dat valt overal onder toeschouwers te horen, als er slachtoffers waren gevallen zou de situatie anders zijn. Voor Joke Molenaar was het een voorwaarde om te komen kijken. 'Het is prachtig dat alle mensen er goed uit zijn gekomen, anders was ik hier niet geweest.' Dat geldt ook voor Janny van der Sar: 'Als er men sen verongelukt waren, kijk je er heel anders tegenaan.' De kou vinden de dames in verhouding meeval len. 'Ik denk dat de mannen in zee het kouder hadden vannacht', zegt Molenaar. Toeschouwer Piet Douma gaat altijd kijken als de zee iets prijsgeeft. 'Er spoelt niet elke dag een helikopter aan. Dit is wat anders dan een bootje dat aan wal is gelopen.' Ook Ellen Ouwehand en Evelien Koorn kijken naar het tafereel. 'Dit zie je niet vaak en de kinderen vinden het ontzet tend spannend. We zijn hier nu voor de tweede keer. De eersten komen om half twaalf uit school, de ande ren om half drie. Dan moet je dus twee keer', zegt Koorn. Ondanks de luwte van de shovels, de jeeps en de andere toeschouwers vindt Ouwe hand het een beetje koud en win derig op het strand. Dat is voor Piet Douma ook een klein minpunt in de operatie. 'Toen de Hunte gestrand was bij De Koog stond er een koek- en-zopietent Het zou hier goed lopen', zegt hij. Anneke Broeder doet ook een suggestie: 'Mocht er weer iets gebeuren, dan zou een standje met warme chocolademelk, jutter en erwtensoep welkom zijn. Maar we trotseren de kou wel voor dit schouwspel. Het is de eerste keer dat ik zoiets meemaak.' Imme Bakker Tegen middernacht kwam de mel ding bij het Kustwachtcentrum bin nen. De helikopter van Bristow had op volle zee een voorzorgslanding moeten maken. Drie reddingbo ten van de KNRM, sleepboot De Waker, een oliebestrijdingsvaartuig en een helikopter gingen op pad om de inzittenden te redden. De meesten werd kort na het ongeval aan boord van het oliebestnjdings- vaartuig de Area opgevangen. Dat was toevallig in de buurt en wist met een rubberboot tien mensen uit het water te halen. 'Daarna moesten we stoppen, omdat de rubberboot kapot ging', aldus een woordvoerder van de Kustwacht. 'Een paar mensen die er nog lagen, zijn met lichtbundels in de gaten gehouden.' Zij werden door de Lynxhelikopter van de luchtmacht gered. Reddingboot Dorus Rijkers uit Den Helder haalde de overige vier en een dinghy (reddingvlot) uit het water. De omstandigheden waren op dat moment slecht. Er stond een zuidwestenwind kracht vijf tot zes en er waren golven van drie meter hoog. De heli maakte ter hoogte van de zogeheten Middelrugboei de zogehe ten natte landing. De man die onder- koelingsverschijnselen had, werd op volle zee door de helikopter van de luchtmacht van de Dorus Rijkers gehaald. Hij werd naar het Medisch Centrum in Alkmaar gevlogen. De anderen werden in de Centrale Zie kenboeg van het marinehospitaal in Den Helder opgevangen. Volgens een woordvoerster van de NAM in Assen gaat het goed met de inzittenden. 'Maar ze krijgen wel medische en psychische begeleiding aangeboden- Het is met niks als je daar midden in de nacht opeens in zee ligt.' De inzittenden, dertien werknemers van de NAM en vier bemanningsleden, waren allemaal getraind op nood situaties en hadden allemaal een overlevmgspak aan. Bij verschillende betrokkenen was woensdag lof voor de piloot te horen, omdat hij het toe stel op juiste wijze op de golven had gezet. Als het toestel was gekanteld, waren er mogelijk slachtoffers geval len. De Beursplein 5 uit De Cocksdorp hoefde geen mensen uit het water te halen. De reddingboot bleef enige tijd in de buurt van de helikopter, tot dat de reddingsactie werd beëindigd. Sleepboot de Waker nam daarna de bewaking van het toestel over. De werknemers waren afkomstig van het productieplatform K 15 Bravo Daar was de stroom uitgevallen, doordat een generator was doorgebrand Of er Texelaars onder de inzittenden waren, is met bekend. Er waren veer tien Nederlanders, één Engelsman en twee Filippijnen aan boord. Bedrijf wil heli weer gebruiken Bristow Helikopters overweegt de Super Puma weer in gebruik te nemen. Dat zegt een woordvoer der van het internationale bedrijf in het Schotse Aberdeen. 'Maar eerst werken we mee aan het onderzoek van de Nederlandse autoriteiten.' De helikopter is gisteren naar Dp Kooy in Den Helder gebracht Zowel de luchtvaartpolitie als de Onderzoeks raad voor Veiligheid doen nader onderzoek naar de oorzaak. Het beheer over het toestel was woensdag in handen van de strand vonderij. Die wordt doorgaans eige naar van schepen die zonder kapitein of andere vertegenwoordigers van de eigenaar stranden, maar dat was bij de Super Puma niet het geval. Het toestel strandde weliswaar zon der bemanning, maar het was bij de strandvonderij al meteen bekend wie de eigenaar was. 'We hebben verder toezicht gehouden en ervoor gezorgd dat iedereen op een afstand bleef', aldus woordvoerder Rom van Schaik. Het toestel werd formeel door de poli tie in beslag genomen. Als het onder zoek is afgelopen, gaat het terug naar Bristow. Nabij de helikopter spoel den nog een dinghy aan. een paar reddingsvesten en wat matenaal van de stoelen. Dat werd allemaal door strandvonderij voor de onderzoeken veilig gesteld. NBC Eelman Partners üw partner, ook in personeelszaken! Ingrid Wille, person eelsadviseur www.nbceelman.nl

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5